IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT No. 2012 Zaterdag 27 October 1923. Veertigste jaargang Firma VAN DIXH00RN n Firma i. Hl. C. POT - Tholen Aan de zelfkant van de Vlootwet, Kremerstraat 15-17, Bergen op Zoom. GEMEENTERAAD. Dit blsd verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,80 met Qeïllnstreerd Zondagsblad fl,376, franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Advertentiëo van 1 tot 4 regels 75 cents; iedero regel meer 17'/j cents. Grootte der letters naar plaatsrnimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Abonnementen op en advertentiën voor dit blad worden te Stavenisse aangenomen door j. W. H. F. BUIJZE aldaar. Het wordt een eentonige opsomming van alle voor- en tegenstandersin de Kamer, die over de Vlootwet het hunne zeggen. Eentonig hierom, omdat te voren reeds bekend is tot welke conclusie zij komen, zoodra men maar de richting kent die zij aanhangen. Een enkele maal wordt eene vraag ge steld van welks beantwoording de bepaling der stem zal afhangen, naar het luidt, maar zij dragen meer den schijn van eene for maliteit dan van een werkelijk streven om het ontwerp te beoordeelen naar zijn in nerlijke waarde. Het is opmerkelijk dat het in dezen speciaal tussehen links en rechts gaat. Er zou uit kunnen gedistilleerd worden, dat links niet of niet voldoende voelt voor de verdediging en dat daarom alleen aan rechls tje eer zou toekennen om daarop wel bedacht te zijn. Toch is er geen aanleiding voor dit alter natief. Want op het stuk van verdediging des lands of tot het keeren van een wer kelijk algemeen gevaar, is de geschiedenis daar om te bewijzen dat het nationalisme metterdaad de bovenhand heeft en de scheidingsmuren doet wegvallen. En nu wordt dit ontwerp feitelijk door niets anders bepaald dan door de groofe scheidingslijn van rechts en links. Het lijkt alsof er een addertje onder het gras schuilt en alsof het ontwerp gehuld is in een sfeer van geheimzinnigheid. Hoe anders is te verklaren de uitlating van den minister van financien dat de geheele vloot niet is te betalen. En nu moge daarmede parellel loopen de ver klaring van den minister van marine dat de staf zich voor afzienbaren tijd tevreden stelt met de helft, zonder dat over zes jaren om de tweede helft zal worden gevraagd, clan ligt aan het ontwerp iets ten grond slag dat den schijn heeft van een donkeren ondergrond. Indien er inderdaad een vloot noodigis waarvan de aanbouw een dringende eisch is van het oogenblik, dan stemt eene be rusting in eene halve vloot weinig overeen met den ernst van de aanvraag in verhou ding tot de noodzakelijkheid van de tegen weer. Gezwegen nog van de lange termijn waarover de voltooiing wordt verdeeld, in welk tijdperk de techniek op oorlogsgebied zich zoodanig wijzigt, dat in dien 'tusschen- tijd de vloot zoo goed als waardeloos zal zijn. Zulk een logische gedachtengang is toch wel der overweging waard. En in weerwil daarvan eischt als 't ware de regeering de aanneming van de wet. Ondanks de tegenspraak wordt pertinent volgehouden dat de minister-president zich in verbinding heeft gesteld met de roomsch- katholieke kamerclub om haar te verwit tigen van het aftreden van het geheele kabinet bij aldien de vlootwet mocht wor den verworpen. Dat zulk eene mededeeling in die club wordt gelanceerd heeft geene andere be doeling dan de uit den hand springende volgelingen in bedwang te houden. En als om aan deze waarschuwing nog meer kracht bij te zetten, is er aan toe gevoegd, dat de coalitie dan zal uiteen spatten. een rechtsch kabinet niet meer mogelijk zal zijn en een linksche regeering niet op den steun der rechtschen zal kun nen rekenen. Het parlementairisme krijgt al een knak. Is het politieke usance dat eene regee ring bij een belangrijk ontwerp de kabinets kwestie stelt, thans blijkt het werken met coalitiespoken daarvoor in de plaats te zijn getreden. Toch zijn deze waarschuwingen niet noodig, want, gelijk men dit parlementair uitdrukt, zijn de neuzen reeds geteld, met enkele woorden, mag er nog een enkele zijn die meer zijn gemoed dan het partijbelang laat spreken en wellicht daarom niet vóór het ontwerp zal stemmen, dit aan den voor de regeering gunstigen afloop toch geen afbreuk zal doen. Desniettemin stemt het zonderling dat, waar van links van ernstige zijde om meer licht wordt gevraagd, zij blijkbaar niet zoo tot in alle details zijn ingelicht als de rechterzijde. Deze toch staat, men mag aannemen welbewust, op een enkele uit zondering na, als een phalanx achter de regeering om de hinderpalen uit den weg te ruimen, die het pad voor deze wet naar het Staatsblad zouden versperren. Ook de Christelijk Historischen, die hun voorman Jhr. De Geer als minister van financien uit het kabinet zagen treden omdat hij niet de verantwoordelijkheid kon dragen voor de overhaaste invoering van de Vlootwet, staan als één man in dit gelid en durven de groote verantwoordelijkheid wel aan. Inderdaad staat ons land op een critieke tweesprong; moge het bewaard worden voor gevolgen die te voren niet zijn over zien, doch waartegen ruimschoots is ge waarschuwd. BUITENLAND. Het leven der Dnitsche politiek is selfs nog niet bij minuten toegemeten. Het eene oogen blik verwacht men deze, het andere gene uit barsting, totdat ten slotte zich weer een geheel uieuwe omstandigheid voordoet, zooal niet geheel onverwacht, dan toch zeker op dat moment. Nadat de rijksregeering het lijdelijk verzet in het Roergebied had opgegeveo eo men meende eeuige klaarheid in den chsotischeu toestand te kunnen bewerkstelligen, komt nu de actie der separatisten, eij die eeue afscheiding van het Duilrche rijk voorstasD, met eene uitroeping van de Rijnlaudrepnbliek. De fundamenten van het gebouw door Bismarck- zoo stevig opgetrokken sidderen en doen de muren ineenstorten. Te Aken ia reeds de onaf hankelijke Rijnlaudrepnbliek uitgeroepen en hoe wel schijnbaar de beweging zich uitbreidt, is ze lang niet zoo algemeen als er van verwacht werd. Een koopman Deckers stelde zich aan het hoofd der saperatisten-putch. De bevolking was aanvankelijk wat verrast eu begrijpelijkerwijze ook wat ongerust over wat komen zou, maar langzamerhand week de. angst en nam het ver- troowen in de werkelijke regeering weder toe. Want Aken telde twee regeeringen die der af gescheidenen en van het wettig gezag. De eersten stelden aan de laatstbeduelden een ultimatum tot overgave dat van de hand werd gewezen, zoodat de oorlog verklaard was. Bloedig zal ze wel niet wezen want de separatisten zijn wat bevreesd voor Lde schupo's en deze zullen weer niet mogen vechten van de Belgische be- zettings-overheid, die deze omwenteling wel wat in de hand gewerkt heeft. Toch is het tot eeu treffen gekomen bij de poging der bevolking om de Rijnlandsehe vlaggen van de regeerings- gebouwen te halen, eo dus blijkbaar uiet van de nieuwe republiek gediend is. De separatisten wilden dit beletten en in de relletjes die hierop volgden grepen eenige leden der politie in. Bij het gewisseld vuur werden negen personen ge- gewond, van wie zes vrij ernstig. De heer Carels drukt zijn spijt er over uit, dat het college nu retireert teu opzichte der destijds gedane toezegging vau eene symphathieke medewerking. De heer Elenbaas zou gaarne zien dat zoo spoedig mogelijk deze zaak aanhangig koD ge maakt worden. De voorzitter heeft reden om aan te nemen dat vermoedelijk deze zaak in November zijD beslag zal kunnen krijgen. De heer Carels vraagt of, ingeval van eeu mogelijke ongunstige beslissing'rtan Ged. Staten, dit puut toch niet tot afstel zal leiden. De voorzitter verklaart dat in elk geval dit punt opnieuw ter sprake zal worden gebracht. III. Verzoek van eenige bewoners om aan de schuur Van M. Heijboer een lantaarn aaD te brengen. Reeds eerder kwam een gelijk verzoek van anderen in tot verlichting van den Paaschdijk, Burg. en Weth. hebben ten aanzien van het eerste verzoek een serieus onderzoek ingesteld, dat leidde tot de tegemoetkoming aan den wensch van adressanten door verplaatsing vau een tweetal lantaarns, terwijl op het tweede verzoek wordt voorgesteld afwijzend te beschikken, omdat de electrificatie io uitzicht is en daardoor elke nieuwe uitgave slechts van korten termijn zal kannen zijn. De heer Carels vraagt wat de kosten wel knnnen zijn, doch afgescheiden daarvan zou hij er voor wezen dit verzoek iu te willigen daar het een duistere hoek is en er geen enkele reden is om in de richting Scherpenisse wèl en in die van St-Annaland geen verlichting te hebben. Bovondien zal he.t nog wel eenige jaren duren eer de electricileit hier haar intrede doet. De heer Krijger acht het geweuscht dat Burg. en Weth. zich eerst van de duisternis daar ter plaatse gaan overtuigen en als het dan noodig zou blijken, er ook iu te vuorzien. Naar aanleiding hiervan wordt een voorstel van Burg. en Weth. tot aanhouding aangenomen. IV. Goedgekeurd wordt eene wijziging der begrooting 1923 in ontvang met f2000 en in uilgaaf met f2497 waartoe f 497 wordt overge schreven uit den post waarover alleen met goed keuring vau Ged. Staten mag worden beschikt. V. Gemeente-begrooting 1924. .De voorzitter zegt ter inleiding dat men zal hebben kannen bemerkt, dat deze ditmaal staat het teeken eener afwachtende houding. De 10 30880 POORTVLIET, 19 Oct., vin. 10.30 n. Voorzitter de heer P. ?an Rees. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting geschiedt mededeeling vau de navolgende ingekomen stukken a. missive van Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit waarbij aan de Ned. Herv. Kerk f 1000 in eens wordt uitbetaald, ter ver goeding van de helft der begrafenisrechten. b. Schrijven van het kabinet der Koniogin houdende dankbetuiging voor de aan H. M. gezonden geluk wensch op 6 Sept. c. dankbetuiging van de commissie van toe zicht op bet lager onderwijs voor de toekenning der bijdrage inzake het schoolfeest. d. proces-verbaal van kasopname bij den ge meenteontvanger waarbij aanwezig was f 17.117.36. Alle voor kennisgeving aangenomen. 11 Verzoek van bet bestuar van het Groene Kruis om een subsidie uit de gemeentekas ten einde het mogelijk te kunnen maken eene ver pleegster aan te stellen. Burg. eu Weth. stellen voor, op dit verzoek vooralsnog niet iu te gaan, evenwel niet uit gebrek aan belangstelling voor deze goede zaak, waarvan hel college reeds meermalen getuigenis aflegde, maar om een andere reden. Als de ophetfing van bet Weczen-Armbestunr zijn beslag zal hebben gekregen, waardoor een 3500 gulden voor de gemeente zal vrij komen, dan wil bet college tegenover deze zaak een tegemoelkomelijke houding aannemen en zoo mogelijk er in eene volgende vergadering op terng komen. rammg voor de opbrengst van den hoofdelijken omslag is f12000, maar komt de opheffing van bet Weezcu-Aroubestuur tot stand, dan zal deze omslag tot f 9000 kunnen inkrimpen. De f 1000 als nitkeeriug in eens aan de Kerk komt op eene volgende brgrootiug niet meer voor. De jaarwedde van den nieuwen veldwachter zal in plaats vau f 1350 f 1250 bedragen. Blijkens de iu uitzicht gestelde wijziging van de Ge meentewet zal de functie van gemeente-ontvanger komen te vervalleD. Op welke wijze de admini stratie zal worden gevoerd, daarvan valt uu zeer weinig te zeggen. Van de gelegenheid tot het loveren van alge- meene beschouwingen, maakt de heer Carels gebruik door er op te wijzen dat de voorberei ding tot bestudeering van een zoo lijvig stuk als de gem.-begrooting zeer kort is geweest. Dinsdag ontvingen we de convocatie voor deze vergadering, zoodat in 2, 3 dageu de begrooting en de stukken voor deze zitting moesten worden doorloopen, in deze zaal, waar men boveudien nog gedurig last bad van de gesprekken uit een andere kamer. In de tweede plaats was niet voldaan aan het voorschrift van de wèt, dat bepaalt, dat de nederlegging ter visie van de begrooting moet aangekondigd worden. Misschien wordt er wel nimmer gebruik van gemaakt, maar dat ontslaat bet gemeentebestuur niet van den plicht oin te voldoen aan dat voorschrift. Teu slotte zijn de toelichtingen op de onder scheidene posten zeer karig gegeven. En eindelijk vraagt bij toestemming om aan het eind der vergadering een vraag tot het Dagel. Bestuur te mogen richten waartoe hem verlof wordt verleend. De voorzitter zegt dat overeenkomstig de wet de begrooting voor een ieder ter inzage gelegen beeft, terwijl de in den raad te behandelen stukken 2 maal 24- uur voor den raad ter visie liggen. De omschrijving van de toelichtingen van de posten der begrooting zijn overeenkom stig de i-dministratieve voorschriften en in den vorm gelijk dat steeds geschiedt en immer door Ged. Staten is goedgekeurd. De aankondiging van de ter nederlegging ter visie zal nader bij Burg, en Wetb. een pnnt van bespreking uitmaken. Voor wat betreft de onderscheidene posten der begrooting zal de voorzitter alleen in be spreking brengen diegene welke in het rapport der Commissie zijn nedergelegd. 1. Jaarwedde secretaris f2050 De beer Carels zegt dat we leven in eeu tijd yan versobering, waarbij het niet gewenscht is dat de gemeente-ambtenaren met zulke hooge cijfers op de begrooting prijken en eene bevoor rechte positie innemen tegenover zooveleu wier iukomen verminderd is en stelt daarom voor, de jaarwedde dergenen die meer dan f 1000 traktement hebben met 10 te verminderen. De voorzitter merkt op dat eene wijziging io aantocht is maar dat iu elk geval de salarissen van Burgemeester en Secretaris door Ged. Staten worden vastgesteld. De beer Krijger is niet tegen verlaging. Bij de verbooging van de jaarwedde vau den ge- meente-outvaoger beeft bij daar tegen sterk ge protesteerd maar bet baatte niet, omdat ook deze door Ged. Staten wordt vastgesteld en men in Poortvliet niet gewoon is te bandelen in strijd met de wet. Hij zou nu met de verlaging liever willen wachten tot er een vingerwijzing deswege komt. De voorzitter meent, dat eene verlaging van bet salaris van den secretaris die door Ged. staten wordt bepaald, op z'u minst genomen tegenover dat college niet vrieudelijk zou ziju eu wenschen Burg. en Weth. deze posten op het geraamde cijfer te laten staao. De heer Carels handhaaft ziju voorstel, dat evenwel niet wordt ondersteund eu initsdieu geen puut van beraadslaging kan Qitmaken. 2. Druk- en bindwerk t 5U0. De heer Carels stelt voor, dit dit te brengen op f 450. Burg. en Weth. zoadeu gaarne het motief vernemen waarom dit dient te verlageu. De beer Carels heeft op de vraag naar bet motief waarom Burg. eu Wetb. deze post heb ben verhoogd, ook geen antwoord gekregen. De voorzitter zegt dat in de geheele gemeen telijke boekhoudiug een groote ommekeer zal plaats hebbeu, waardoor veel nieuw materiaal zal moeten aangeschaft worden en bet zelfs te vreezen is, dat eerder iets te laag is geraamd. De beer Carels is door dit antwoord niet overlnigd en had gaarne bemerkt dat men een blijk zou hebben gegeven te willen bezuinigen. De heer Krijger heeft voldoende vertrouwen in bet college, dat als het niet noodig is, ook niet zal worden uitgegeven. De beer Carels, met verlof der vergadering, voor de derde maal bet woord voerende, merkt op, dat bet een algemeen ^euschelijke eigen schap i s, om als men het breed heeft, het ook breed te laten waaien en het dus let r is, zeker niet booger te ramen, als men niet met juist heid kan zrggeu het ook noodig te hebben. Het voorstel-Carels niet ondersteund wordende, kan geen punt van beraadslaging uitmaken. 3. Reis- en verblijfkosten. Te dien aanzien is voor leden van hel ge meentebestuur f75 en voor ambtenaren en be dienden ter secretarie t 25 uitgetrokken. De beer Carels acht deze post te boog eu stelt voor baar terug te breogeu tot f 50. Het maken van zoogenaamde dienstreizen, zal wel iiiet zoo vaak voorkomen. De beer Krijger zegt dat het reizen tegen woordig duur is en als men naar Friesland moet zooals Laatst de beide wethouders, dan is men al spoedig een hoop geld kwijt. De voorzitter zegt dat Burg. en We*h. in in hun antwoord kort kunnuen zijn. Als bet in het belang der gemeente noodig is een verga dering of conferentie bij te wonen, bijv. voor de vleescbkeuringsdieust of ah de Commissaris eene bijeenkomst noodig acht, dan gaat meu. En men zal van Burg. en Wetb. wel niet verwachten, dat ze karakterloos genoeg zouden zijn om, ter zake van de vacature van hootd der school, te zeggen kom, daar zal wel eeu hoofd komen, eu mitsdieu een mogelijk onder hond ter plaatse maar achterwege te laten, zoodat ah de noodzakelijkheid aanwezig is, een dienst reis gemaakt wordt. De heer Careh vindt dat de toelichting van den voorzitter komt ah mosterd naden maaltijd. Een reis naar Friesland waarop wordt gedoeld beeft plaats gehad en zal nu zeker wel niet meer noodig zijn. Hij handhaaft zijn voorste', dat niet onder steund wordt en mitsdien buiteu beraadslaging blijft. 4. De heer Carels stelt voor, de 8 premie-toeslag voor weduwen- en weezen-peusioen op de gemeeute-ambtenaren, die eeu booger traktement dan f 1000 hebben, te verbalen. De wet laat dat toe en waar elkeen wat moet laten vallen, is bet niet onbillijk dat deze premie op hen verhaald wordt; lager dan f 1000 ii niet noodig want die kunnen niets missen. De beer Krijger is ook sterk voor vermin dering en zou zelfs met dit voorstel kunnen meegaan, maar nu het in uitzicht in dat bijv. het traktemeut van de burgemeesters met 10 zal zakken, waarmede tegelijkertijd de secretaris en de politie die komt, zal getroffen worden, zoo hij de aftrek tot 23ijl °/Q toch te hoog achten. De heer Elenbaas kon er ook wel eenignins mee medegaan, daar inderdaad rijksambtenaren,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1