IERSEKSCHE ER THOOLSCHE COURANT No. 2011 Zaterdag 20 October 1923. Veertigste jaargang Firma i. M. C. POT - Tholen Telef. Interc. no. 16. Vrijstelling wegens kostwinnerschap en wegens persoonlijke onmisbaarheid. 30 Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f1,876, franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 171/» *«nts. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. DIENSTPLICHT. De burgemeester van Tholen brengt onder de aandacht van belanghebbenden dat vrijstelling wegens een der hierboven genoemde redenen voor degenen, die voor de lichting van het volgend jaar bestemd tot gewoon dienstplichtige, in het algemeen moet worden aangevraagd in de maand October van het loopende jaar. Omtrent elk dezer redenen van vrijstelling geldt voorts hetgeen hieronder vermeld is. KOSTWINNERS. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelyken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tet levens- onderhond aan audere personen ontbreken of zonden ontbreken. Onder deze personen worden uitslaitend begrepen a. de echtgenoote van den ingeschrevene b. zgn bloed- en aanverwanten in de rechte linie c. zyn andere bloed- en aauverwanten in den tweeden graad d. zijn pleegouders e. degenen in wier onderhond de ingeschrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Geldt het iemand, die reeds is ingelijid, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst het wenschelijk maken, haar niet te verleenen. Het verdieat bijzondere aandacht, dat vergoeding wegens kostwinnerschap voor het verblyf onder dewape- nen voor eerste oefening slechts bij uitzondering wordt toegekend, namelijk a Heen in het geval, dat de behoefte daaraan eerst tijdens den dunr der eerste oefening ontstaat en alsdan de belangen van den dienst niet toelaten den ingeljjlden kostwinner vrij te stellen. Vrijstelling wegens kostwinnerschap moet worden aangevraagd in October van het jaar, waarin de de ingeschrevene heeft geloot. Ter secretarie van deze gemeente moet dan worden aangevraagd een staat van inlichting op te maken. By uitzondering kan de staat van inlichtingen in een andere gemeente of in het baitenland worden opgemaakt, Ontstaat het recht op vrijstelling na 16 Octeber van dat jaar, dan moet de ^aanvraag geschieden binnen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. PERSOONLIJKE ONMISBAARHEID. Vrystelling wegens peraoonlyke onmisbaarheid wordt verleend aan hem, wiens aanwezigheid nood zakelijk is voor de instandhouding der middelen van bestaan van personen, als hiervóór met betrekking tot kostwinners onder de letters ae zyn vermeld. Omtrent het aanvragen van vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid geldt hetgeen ten aan zien van het aanvragen van vrystelling wegens kost winnerschap is vermeld. Tholen, 17 Octobor 1923. 64 Het bezoek aan inrichtingen van onderwijs, ook op tamelijk verren afstand, is er door be vorderd, de godsdienstige plichten eu de kerk gang geschiedt door de buitenmenschen voor verreweg het grootste gedeelte per fiets, lezingen over staatkondige of economische onderwerpen gaat men van buitenaf hooren omdat men er gemakkelijk per rijwiel komen kan. Geneeskundige of geestelijke hulp wordt spoedig ingeroepen en gebracht door gebruikmaking van den tweewieler. De openbare dienst ten plattelande geniet alle voordeelen van het .vlugge verkeer, want politiedienaars, brieven- en telegrambestellers, kantonniers en wegwerkers, zij allen zijn in een minimum van tijd ter plaatse waarover anders lange voetreizen zouden wordeu afgelegd. Eene belastingheffing op dit middel van ver voer, dat schier even onmisbaar is geworden als een kleediagstuk, zal zeer diep ingrijpen in het nationale leven, eu tegenover de enkele millioenei^ die men er van zal trachten te halen, staat een geestelijke en materieele schadepost. En wel zal de penning die men eischen zal, worden geofferd, maar geenszins blijmoedig. Neen, mokkend zal zij gepleegd worden op het altaar van het al- verslindend monster, dat ziju vangarmen inee- doogenloos uitstrekt naar alles waar maar iets kan gegrepen worden om de naakte bodem van de schatkist te bedekken. Er is een tijd geweest dat het rijwiel belast was als een der grondslagen van de personeele belasting. In 1915 is dat vervallen bij de wijziging dier wet ouder het motief dat destijds wel het rijwiel in ons belastingstelsel was opgenomen omdat men het honden van een rijwiel als een kenmerk van welstand had beschouwd, doch toen kon dat niet meer als een voorwerp van weelde worden aangemerkt. Het burgerrecht dat het siudsdien nog hoe langer zoo meer heeft verkregen, wettigt stellig niet meer het argument dat bet rijwiel een belastingobject zou zijn uit hoofde van weelde of genot. BUITENLAND. De verschijnselen wijzeu er op, dat men een stapje in de goede richtiDg is in zake de kwestie van herstel tuischen Frankrijk en Duitschland. Fraukrijk heeft geëischt als uitvloeisel van de opheffing van het lijdelijk verzet, dat de spoor wegbeambten en de mijnwerkers in het Roerge bied de verbintenis voor den te verrichteu arbeid znllen teekenen en ook eerstdaags het werk zullen hervatten. Maar behalve dit hoopgevende bericht lezen we nader dat de vier geallieerden er zich over verstaan hebben dat een door België opgeworpen plan tot grondslag van een definitief voorstel kan strekken. België heeft zijn destijds gevormd pbn tot regeling der schadevergoeding opoieuw aan de medegenooten der alliantie voorgelegd, met dien verstande dat het bedrag vaD 100 millioen goudmark tot op de helft is teruggebracht. Toch wordt de binnenlandsche toestand hoe langer hoe ernstiger. Onder de bevolking in het Roergebied heerscht öf werk loosheids of ivcrmin- dering' vau loonen waardoor bij de steeds stij gende prijzen groote ontevredenheid ontstaat. Ia verschillende plaatsen zijo plunderingen van winkels voorgekomen gepaard gaande met vecht-^ partijen. Vanwege de Duitsche regeerïüg is een zaak gelastigde te Parijs met Poincaré in onderhond geweest ter bespreking van de economische moeilijkheden waarin Duitschland verkeert en begon te spreken over de leveringen in natura en de middelen tot betaling van de Duitsche leveranciers, waartegenover Poincaré opmerkte, dat het onmogelijk was dit vraagstuk thans te bespreken eu met Berlijn niet zal onderhandelen alvorens het werk aan de Roer en de beta lingen in natura hervat zijn. BINNENLAND besmet te zijn juist in ver afgelegen weiden wordt gelaten, waardoor de kaus op uitbreiding der zoo gevreesde ziekte aanzienlijk wordt ver groot. Immers wanneer dergelijke dieren de ziekte krijgen, kannen zij in vrij korten tijd hunne omgeviDg geheel besmetteD. terwijl zij niet Daar huis kunnen worden gebracht. Wordt daarentegeu het aangekochte vee direct opgestald. dan is de uitbreidingsmogelijkheid der ziekte tot een minimum teruggebracht. Het is begrijpelijk, dat wanneer onze vee houders deze week aan dit opstallen öiet be hoorlijk medewerken, een invoerverbod als door het Dagelijkgch Bestuur der Z. L. M. bedoeld, een groot deel van zijn doel zal kunnen missen. Te hopen is echter, dat de veehouders hanne belangen in deze goed zullen begrijpen en met den wenk van het Dagelijksch Bestnur der Z. L. M. rekening zullen willen houden. De Algemeeue Rekenkamer heeft ten op zichte eener delicate zaak een leelijke schadepost voor de schadepost voor de schatkist ontdekt. Ten behoeve van de melkvoorziening waren op het einde van 1917 en in 1918 en 1919 ruim 65.000 melkbussen eu 7594 vaten aange kocht tot een bedrag van f 1.550.000. Nu had het hare aandacht getrokken dat van de melkbussen 25.000 stuks eerst waren aange kocht na 1 Mei 1919 op welken datum de regeeringsbemoeiïng was gestaakt. Iutusscheu waren op 1 November 1922 43.339 bussen verkocht met een netto-opbrengst van f 174.579.43 terwijl nog 22.229 bussen waren opgeslagen. De vaten hadden f 13.359.85 opgebracht. Het sterk terugloopen der prijzen toen de melk bussen niet meer voor de distributie noodig waren, en ten tijde dat Duitschland weer ging leveren en door zijn lagen markenkoers de prijzen voortdurend drukte was dat de opbrengst zoo gering is geweest. Het wordt mitsdien een schadepostje van meer dan één en een kwart millioen gulden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West Noord-BrabaDt heeft van den Minister van Arbeid bericht ontvangen dat van den Fransch-Belgischen spoorwegdienst te Wiesbaden vergunningen tot afvoer worden afgegeven op vertoon waarvan de goederea door den chef van het station iu het bezette gebied vaD Duitsch land waar de wagons zich beviudeD, ter beschik king van belanghebbenden worden gesteld. Ter vergemakkelijking van de verschillende formaliteiten worden nadere inlichtingen verstrekt door het bureau van voornoemde Kamer te Breda, Seeligsingel 4. TWEEDE KAMER. Mond- en Klauwzeer. Het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. besloot in verband met .de ernstige uitbreiding van het mond- en klauwzeer in de naar Zeeland vee- exporteerende provinciën, met overgroote meerder heid van stemmeD, zulks naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, te adviseereD, zoo spoedig mogelijk een invoerver bod van vee voor de provincie Zeeland uit te vaardigen. Iu de vergaderiug, waar dit besluit genomen werd, werd tevens de wenschelijkheid betoogd, het vee, hetwelk deze week van uit andere pro vinciën hier wordt ingevoerd, onmiddellijk na de aankomst bij kooper gedurende 15 dagen afzonderlijk op te stallen, afgezonderd van het overige vee. De erfaring leert helaas vaak, dat pas aangekocht vee hetwelk alle kans heeft werp gehouden, dan zou het zinken als een bukiteen De woelingen in alle geesten waarneembaar, open baren zich niet het minst in^de Roomsch Katholieke Staatspartij, welk doel der coalitie uitsluitend Kamer ontbinding zou wenschsn als het ontwerp verworpen mocht worden. Zoover behoeft het echter niet te komen, indien de regeering zich tydig bekeert, ook van een tweetal andere fooien, behalve de vlootwet, het verwijzen van de werkloozen naar de armenzorg en de intrekking van art. 40 van bet Bezoldigings besluit. Men stelle zich niet op het standpunt dat de rechterzyde die de wagen in het moeras heeft gestuurd er hem ook maar moet uitsturen, doch een crisis door verwerping van dit wetsontwerp zou de atmosfeer zaiveren. Zou men geen kamerontbinding aandurven, dan kan het kabinet in gewyzigden vorm aanblyven. Geschiedt dat niet en wordt het ontwerp er toch doorgedreven, dan krygt het parlementaire stelsel een geweldige knak. De heer Dresselbuis, vrijheidsbond, bestreed op verschillendo gronden het ontwerp, terwyl ook mej Van Dorp, lib., er zich tegen verklaarde. De heer Snouck Henkemans, chr. hist., verdedigde de vlootwet op grond van onze koloniale positie. Mej. S. Groeneweg, s.d.a.p., waarschuwde tegen de vlootwet die, als de Volkenbond geen afdoende waarborg geeft tot het vinden van een vreedzame oplossing der geschillen, ook in geen jaren afdoende waarborg daartoe zijn zal. De heer Bomans kath., is voorloopig tegenstander van de invoering der vlootwet. Dc heer Van der Voort van Zijp a.-r., vroeg eeuige opheldering omtrent enkele steunpanten, doch was overigens voorstander van de wet. De heer Van Ravesteijn, comm. bestreed eveneens het ontwerp. De interpellatie-Troelstra over de crisis aan het departement van financiën heelt het verloop dat er van kan worden verwacht, voor zooverre het ge bruikelijk is den minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen. Daar deze interpellatie naow verband hield met de ingediende vlootwet is ook de financieele con stellatie van dit ontwerp ter sprake gekomen. En dit leidde tot verrassende mededeelingen. Want waar ons land door dit plan in volslagen beroering is ge bracht-over de onoverkomelijke lasten die het gevolg van de invoering zullen zijn, had de minister be cijferd dat de vlootwet geen financieele verslechtering voor Nederland zal tengevolge hobben. De marine-uitgaven zullen zelfs met f83.000 er door worden verminderd voor wat betreft het ko mende jaar 1924. Met betrekking tot de toekomst kon de minister geen vaste cijfers geven, doch op de geldmiddelen zou de vloot noch onmiddellijk^ noch in de latere toekomst van nadeeligen invloed zijn. VaLt daaruit nu op te maken dat de deskundigen op financieel en op maritiem gebied, die zich uit beider oogpunt tegen de vlootwet verklaren, het du gansch en al verkeerd voor hebben Voor den gewonen leek wordt het zeker nog duize lingwekkender als hij hoort verluiden van groote tekorten, die kleiner worden geredoceerd, als er des te meer voor deze vlootwet wordt uitgegeven. Er zijn aan dit ontwerp verschillende zijden, die achtereenvolgens door de oppositie in de Kamer worden behandeld. Een aanzienlijke uitbreiding van de bewapening geeft onwillekearig aanleiding tot onrust, zoowel in- als ui.wendig en is ook oorzaak dat anderen zich eveneens wapenen, als middel van tegenweer en een militaire wedijver doet geboren worden. In dit licht beschouwd is de ontwapening of ver mindering van strijdkrachten naar de tractaten van Washington een zonderling figuur, te gereeder omdat de mogendheden die tot besprekingen in dezen over gingen, de uitbreiding zeker üiet van ons zullen hebben gevergd. En zich thans voor een belangrijk aantal jaren vastleggen aan een type van verdediging, dat weldra waardeloos kan zijn uithoofde van de volslagen wy- ziging in de technische strydvoering. De heer Marchant, de leider der vrijz.-democra- tische fractie heeft ook de politieke zijde van het ontwerp beschoawd en er op gewezen dat ons volk in overgroote meerderheid tegen dit pntwerp gekant is. Zouden we in ons land een refefendam hebben en werd deze volksstemming speciaal over dit ont- TH0LEN, 19 October 1923. Tengevolge der opheffing van de rechtbank te Zierikzee is ook de Voogdijraad ontbonden en aau de heeren mr. J. A. de Jong te Tholen en A. F. Hanssens te Stavenisse eervol ontslag als lid van dieu raad verleend onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Door den Hoogen Raad is het vonnis der arr, rechtbank te Zierikzee waarbij M. G. te O.-V. wegeDS verkoop van melk vau ondeug delijke samenstelling werd veroordeeld tot eene boete van f750 bekrach'igd. Bij de Rijkslandbouwwiuterschool te Goes is o. to. vau de le naar de 2e klasse overge plaatst S. Wisse to Anna Jacobapolder. In de Commissie van scheidslieden krachtens de land- eu tuinbouwongevallenwet is voor den zetel 's Gravenhage o. m. benoemd als lid arbeider J. van den Hoek Az. te 8t. Maartens dijk en als plaatsvervangend lid Pieter Janse aldaar. Toen Vrijdagmiddag de autobus Oud- Vossemeer had verlaten kroop een jongen op de treeplank en reed een eindweegs mee. Plotseling springt hij er af, doch in de verkeerde richting en bleef als leven loos op den weg liggen. Verschrikt togen de passagiers naar den jongen, die lang zamerhand bijkwam. Laat dit een les zijn voor mogelijke andere francopassagiers, voor wie zulk een rit wel eens minder gunstig zou kunnen afloopen. Vorige week is een fiets van A. G. die voor het hotel »De Kroon" stond, ont vreemd. Tot dusver is er nog geen spoor van ontdekt. Men zij dus voorzichtig. Vrijdagmiddag kwam de landbouwer A. alhier in aanraking met de ros van een snijmolen, waardoor zijne kleeding geheel werd opgerold en hij in een een zeer benarde positie geraakte. Door de tegen woordigheid van geest van een der arbeiders die een bos stroo in de machine stak waar door zij tot staan werd gebracht, kon A. verlost worden. Hoewel vrij ernstig be zeerd zijnde, is de toestand thans gunstig. Door Ged. Staten zijn als gewoon dienstplichtigen bij de militie Yoor 1924 aangewezen K. P. Lanting, Iz. Praat, C. Schot, C. J. Zachariasse, L. Soomers, G. van der Linde, W. Cornelisse, A. de Korte, A. I. J. Baaij, F. C. van Laaien en Corn. Deurloo. De overigen voor zoover zij niet van den dienst wegens broederdienst zijn vrij gesteld, kunnen zich als vrijgeloot be schouwen. ST-PH1LIPSLAND. Het te leveren con tingent voor de lichting 1924 bedraagt voor deze gemeente 6 manschappen. STAVENISSE. Naar men verneemt, heeft de heer A. F. Hanssens alhier dezer dagen in alle stilte en eenvoud zijn 25-jarig Secretarisschap der gemeente herdacht. Hoewel enkele dagen geleden, willen de burgers hem nu nog hiermede geluk- wenschen en hem dank brengen Yoor de hulp en welwillendheid, die steeds door hem aan de ingezetenen betoond wordt.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1