IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT i» 5jNTo. 2010 Zaterdag 13 October 1923. Veertigste jaargang ia Firma J. M. C. POT - Tholen :rekfp st. >0 Nieuwe belastingen. GEMEENTERAAD. ^47 Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prija per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,87B, franco per post f 1,65 -f- 1" ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17 */i cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag !0 October a.s. des middags te 12 uar, ten Raad- uiee aldaar EEN HOOP COMPOST lubliek verkoopen. 7 30841 De aanwijzing geschiedt door den karreman. ie- 40 antt dü In plaats vao verminderde druk der belas- ingen, die toch al tot zoo'n ondragelijke hoogte restegen zijn, zullen de gedweëe Nederlanders bovendien nog eene belasting zien geheven artikelen van zoo dagelijksch gebruik, dat uien niet meer spreken kau van geno|middelen die men treffen wil. Ook de thee, laat ons maar zeggen de on misbare volksdrank zal het daarbij moeten ont gelden. Er wordt thans bij invoer van thee een recht geheven van 25 cent per kilogram. Het gebruik per jaar iD ous land berekent mei op 10 millioeu kilogram, zoodat ze twee 50 eeu half millioen gulden opbreDgt. Nu wordt berekend dat deze verhoogde rechten irca zeven millioen in de schatkist zal doen Woeien, of liever gezegd, de fiscus moet trachten uit deze nieuwe belasting dat bedrag zieu to halen. Men mag dus aannemen dat de huidige prijs van de thee met 75 cent per kilogram zal stijgen. De gemiddelde prijs vao thee die ten onzeDt iet meest wordt gebruikt beloopt drie guldeu per kilogram, zoodat het kopje thee eeu vierde ral of 25 procent daurder zal te staan komen. Zonderling mag deze verhooging daarom heeten, omdat de thee bij ons te lande oiet alleen lang- samerhand een groote plaats iu het volksleven heeft ingenomeu maar ook de sterke drank ver drongen heeft. Twintig jaar terug was het theeverbruik in nas land drie millioen kilogram en dat van al coholische dranken acht liter per hoofd per jaar. In 1913 was het theeverbruik verdubbeld en hel drankverbruik tot op de helft terug gebracht. Is het nu wat iuconsequent deze volksdrank grfioo aanzienlijk zwaarder te gaan belasten, meer Dog treedt dit aan den dag, dat de koffie on belast is en slechts dan in aanmerking voor een recht komt, als de thee en de tabak niet vol doende mochten opbrengen. Eu is het niet nog zonderlinger dat wel de thee, die grootendeels uit Java komt aan een fi»CQ3-operatie wordt onderworpen, terwijl de koffie die verreweg het meest nit Zuid-Amerika wordt ingevoerd, daarvan vrijgesteld blijft, zoo- dst het uitheemsche product wordt bevoorrecht boven het eigeu product. Maar ja, dat kan een uitvloeisel zijn van het vrijhandelsbegrip, hoewel in dezen niet bijster te verdedigen. Ook het bier zal het moeten ontgelden door Terhooging van den accijns. De minister heeft gemeend dat uit de schaarsche keuze der middelen om tot versterking van 's lande financiën te geraken, teneinde de vele en soms vitale belangen des volks niet te veel door nieuwe belastingen te schaden, deze verboogiDg naast die van de thee, gelijk we te voreu be- ichreven als het minst aan bezwaren onderhevig zijnde te kunnen nemen. Door tegelijkertijd eene hoogere belasting van beide te heffen wordt bevorderd, dat de nieuw op te leggen lasten gelijkmatiger zullen drukken op do bevolking der verschillende deelen van het land, dan het geval zon zijn indien slechts een dier artikelen werd belast. Om deze reden acht de minister het raadzaam de verhooging op beide artikelen reeds thans te moeten voorstellen, en dus afgescheiden van het eerlang in te dieneu ontwerp tot technische her- liening van het tarief van invoerrechten. Het bier hier te lande bereid beloopt aan :ijns ruim 2Vj tceut per liter, welk bedrag bij aanneming van di ontwerp zal klimmen tot bijna 7 ceut per liter, eene verhooging die, naar e8C do minister meent, de bierprijs in koffiehuizen niet belangrijk omhoog behoeft te jagen. En al zou door de verhoogiug het geleidelijk gestegen bierverbruik tot staan komen of zelfs eeoige daling ondervinden, dan verwacht de minister dat de maatregel toch nog eene bate ral afwerpen van ongeveer 6 millioen gulden, vermeerderd met 75 duizend galden indieu ook Be verhooging van het invoerrecht op deze draak ot stand komt. De nieuwe maatregel zal er toe leiden om de groote ongelijkheid in .belasting tusschen het gedistilleerd en het bier eenigermate te ver minderen. 06' Zondag weer hield hij te Ligny eene rede, waarin hij herinnerde aan Frankrijk's program ten opzichte van de schadevergoeding, hierop neerkomendo, dat de Fransche regeering er zich rekenschap van geeft dat Duitschland, wil het geregelde en groote be talingen kunmen doen, den tijd moet hebben om zijn begrooting in evenwicht te brengen. Ook zijn crediet, dat het opzettelijk vernietigd hee/t, moet het daardoor terugkrijgon. Is dat geschied, dan zal het gemakkelijk zijn de verschillende hulpbronnen te onderzoeken die ge steld- kunnen worden ter besehikking van de gealli eerde regoeringen zoowel om aflossingen te betalen als om te dienen lot onderpand voor leeningen, waartoe in de eerste plaats spoorwegen en monopolies in aanmerking komen. Evenwel in afwachting daarvan moet Duitschland dat van zijn wezenlijken rijkdom niets verloren heeft aan de bondgenooten een zeker aantal hulpbronnen verschaffen die onmiddellijk kunnen verwezenlijkt worden en waaruit zij betalingen kunnen ontvangen of ondorpanden voor leeningen maken. In de eerste plaats zouden de spoorwegen van den linker-Rijnoevor, die reeds door een internationaal bestuur beheerd worden, aan eene maatschappij worden overgedaan, waaraan Frankrijk, België, Engeland en zelfs de Rijnlanders zouden deelnemen. Dit onderpand wordt ook van grooto waarde geacht ten aanzien van de veiligheid. Billijk wordt het geoordeeld dat de groote Duitsche industrie, die zich ten koste van het overige Duitsch land en de bondgenooten verrijkt heeft, onmiddellijk een belangrijk aandeel neemt in het herstel. Met name zouden sommigo kolenmijnen in de Roer door de Duitsche regeering overgenomen worden en overgedaan aan eene maatschappij van de geallieerden en op dezelfde voorwaarden gevormd als de spoorwegmaatschappij. Daarmede zouden de bondgenooten de steenkool hebben waarop zij recht hebben en voor Duitschland zou dit een aanzienlijke afbetaling in kapitaal van zijn schuld wezen. Binnen vast te stollen grenzen zouden de leveranties in natura hervat worden, terwijl het bedrag der douanerechten onmiddellijk in goud of volgens de waarde van het goud geheven kunnen worden ter afdragiug aan de bondgenooten. Het is te begrijpen dat men nog lang niet is waar men wezen moet om te kunnen rekenen op eenige gunstige wending in denalgemeenen ziekelijken toestand waarin Europa zich bevindt. De vooruitzichten in Duitschland zelve, waar zich i de politieke verwikkelingen met den dag verwisselen, zyn er zeer somber. De Duitsche regeering heeft hare zaakgelastigden te Parijs en te Brussel opgedragen tot dio regeeringen de vraag te richten of zy bereid zijn met de Duitsche regeering in onderhandeling te treden over de her vatting van den arbeid in het Roergebied en over verschillende vraagstukken in verband met de op heffing van het lijdelijk verzet. Poincaré heeft echter te verstaan gegeven dat hij daaraan geen gevolg kan geven, daar zulke onder handelingen enkel dienen gevoerd te worden met plaatselijke overheid of plaatselijke groepen en niet mot dezelfde overheden die het verzet uitgevaardigd en georganiseerd hebben. Dit motief gaat eonigszins mank aan logica, want het is niet Streseman geweest die het verzet organi seerde, doch integendeel ophief. Maar het schijnt dat men liever met de groep der groote Roerindustriëelen onderhandelt dan met de Rijksregeering. Zelfs bij den aanvang van den intocht in het Roerdal was de bezetiingsovèrheid een eindweegs gereed met de regeling der kolenleveringen toen Cuno dit verbood. 051 BUITENLAND. Poincaré houdt er van om redevoeringen uit Ie spreken ter gelegenheid van het oprichten van tere-teekens voer gevallenen in den oorlog, en die ontboezemingen te benutteD om over het hoofd dier •rlogsslachtoffers heen iets te zeggen tot de Duitschers, oorlogs BINNENLAND. Wegens vertrek uit de provincie heeft de beer J. H. Ideler te Zierikzee opgehouden lid der Provin ciale Staten van Zeelaud te zijn. Zijn opvolger is de h«or L. J. Mes (R.-K.) raadslid te Middelburg. TWEEDE KAMER. directe ot indirecte aandrang geoefend, dan wel of zij zich met het oog op aangegane verplichtingen gebonden acht de onverwijlde aanneming der inge diende vlootwetplannen door te drijven, zoo ja, waarin deze aandrang en die verplichtingen bestaan, zoo neen, welke van de dringende overwegingen van internationalen aard zyn, die de onverwijlde totstandkoming der vlootplannen eischen. De onderbroken zitting der Kamer is gisteren heropend waarby de spanning van het Nederlandsche Volk nimmer zich zoo tot alle geledingen heeft uitgestrekt als nimmer het geval was. Allereerst kwam in behandeling de interpellatie van den heer Troelstra orer de crisis aan het Depar tement van financiën Deze houdt, gelijk men weet nauw verband met de ingediende Vloolwet. Op zichzelf is dit al een interpeJlaiie die rijke stof tot een politiek debat geeft, maar de behande ling van de Vlootwet heeft daarenboven een geweldige agitatie doen ontslaan in geschrift, in vergaderingen ja 2y vormde schier de hoofdschotel vau het dage lijksch discours. Door de S.D.A.P. is een reusachtig petionnement op touw gezet, Van verschillende tijden worden berekeningen gemaakt omtrent de kansen van het ontwerp en dan komt meu veelal tot eene conclusie alsof men met een speciaal partij-affaire te doen had. Het zal zuiver rechts en links gaan, behoudens enkele Roomsch- Katholieke arbeiders afgevaardigden die men ver onderstelt te mogen rekenen tot de tegenstemmers Natnurlijk valt ook daarop niet een vast peil te trekken, want tegenover de sterke beroering in de verschillende kampen, voornamelijk onder de Katho lieken, spreekt men reeds van eene inmenging der hoogere geestelijkheid om de openbare actie tegen de regeeringsplannen te kalmeeren. Do heer Troelstra heeft tot de regeering een negental vragen gericht, waarvan het slot was of er op 4de regeering van huitenlandsche zijde eeni; THOLEN, 5 October, nam. 2.30 uur. Voorzitter de heer J. G. Diepenhorst. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Na de vaststelling der notulen wordt mede- deeling gedaajj van de ingekomeo stukken, waar onder enkel? missives van Ged. Staten tot goedkeuring van genomen raadsbesluiten voor kennisgeving worden aangenomen. De reeds vermelde benoeming van wethonders had tot resultaat dat in de vacature-Wagemaker waren uitgebracht op de heeren J. M. Wage- maker 7, H. Goossen 3 eu J. Geluk 1 st., zoodat eerstgenoemde was herbenoemd, die, onder dankzegging voor het hernieuwd blijk van ver trouwen in hem gesteld door hen, die op hem hunne stem uitbrachten, deze functie weder verklaarde te aanvaarden. In de vacature-Goossen waren uitgebracht op de heeren H. Goossen 9 en «J. Geluk 1 st., terwijl 1 briefje blanco was ingeleverd, zoodat ook de heer Goossen was herbeooemd. Door den voorzitter gevraagd naar zijne be slissing, zegt de heer Goossen dat hij des mor geus na de vergadering van het college had medegedeeld, hoogstwaarschijnlijk eene eventueele herkiezing niet meer te zullen aanvaarden. Dat wilde ni6t zeggen dat hij onmisbaar is, integen deel, als hij heeDgaat, dan moet de vacature weer vervuld worden. Maar nu is bet zoo eigeu- aardig, dat hij minsteus drie vierde der bevol king bij bem krijgt of bem aanspreekt over gemeentezaken, waarvan er vele zijn die tot de competentie- van den burgemeester behooren en waar hij dan nochtans die menschen te woord staat en waarom zou hij dat uiet doen toch zoo aangevallen wordt als iu den laatstee tijd het geval is. Nier alleen om deze reden, maar ook hierom dat de vervulling van het wethoudersambt iu geen geval een sinecure is, en in den tegen- woordigen tijd, waarin ook de eigen zaken veel euergie vereischen, is het inderdaad eene opof fering teq. bate van het algemeen als men die betrekking naar behooren wil waarnemen. Toch is het moeilijk het college, dat met zoovele voor bereidingen is aangevangen, in den steek te laten en zal hij de herbenoeming, met dank voor het gro.-te vertrouwen hem verleend, opnieuw aanvaarden. De voorzitter verheugt zich over deze beslis singen en ziet met zeer veel genoegen zijn oude wethouders tetu/. Inderdaad had de heer Goossen hem dezen tnorgeu groote schrik aangejaagd met zijn aanvankelijk voornemen. Hij hoopte dat beide heeren weder met denzelfden ijver bezield, zich zullen wijden aan het belang der gemeeutezakfn. Hij bad er evenwel behoefte aan om van deze plaats deD heer Goossen hartelijk dank te zeggen voor de bijzondere wijze waarop hij de belaDgen der gemeente heeft gediend en bet burgemeesterschap tijdens zijn verlof, dat door familie-omstandigheden, aanzienlijk verlengd is, op uitnemende en opofferende wijze heeft waargenomeu. Ook den heer Wagemaker zeido hij recht hartelijk dank voor de aaugeoame wijze waarop steeds is samengewerkt en hoopte dat de zaken in het college weder iu dezelfde har monie Uoudeu behandeld worden. Naar aanleiding van de ontslagname van vrouw M. v. d. ZandeGooseus als schoonmaak ster der scholen, stelden Burg. en Weth. voor, tijdelijk op arbeidscontract door hen daarvoor aan te stellen vrouw C. H. Koppenhol en vrouw J. Baak, waarmede de vergadering genoegen neemt. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten aau de gymnas- tiekvereeuiging „Olympia" andermaal eeD ge vraagd subsidie van f 150 te verleeoen. Nadat de voorzitter verklaart dit bssluit te zijn genomen, zegt de heer Baaij, dat de hamer zoo ving gevallen is, dat hij zelfs geen tijd had om er zich tegen te verklaren, terwijl hij toch geacfil wil zijn er tegen te zijn. Ingekomeu is een verzoek van J. Barto om een uitweg door middel van een pooVt van uit een te bouwen loods in zijn tuin naar de Plan tage, daar hij niet alle goederen door zijn woon huis naar die loods kan brengen. Burg. en Weth. stellen voor, hieraan toe stemming te verleenen. De heer Goossen zegt, dat aauvankelijk Burg. en Weth. niet voor inwilliging waren, omdat zij er beducht voor waren, dat het pad der Plantage docr vrachtwageus of auto's zou worden stuk gereden, maar nu uit eeu nadere toelich ting blijkt, dat de toegangspoort slechts I.5Ü M. breed zal zijn, en er hoogstens een handkar of kruiwagen zal komen, zoodat slechts één struik van de heestergewassen zal moeten worden ver wijderd, is daar geen bezwaar legen. De heer Overbeeke is tegen het toestaan van dit verzoek. Barto had maar moeten toezien wat hij van Haaijer kocht. Deze heeft ruimte geooeg, dat daarvan eeu uitgang voor Barto had kunne» afgenomen zijn inplaats van daartoe de gemeente aan te spreken. De heer Moelker verklaart niet tegen deze aanvrage te zijn, nu ook destijds aau notaris van de Velde vergunning voor een uitweg is verleend om zijn auto iu de garage iu zijn tuin te rijden. De heer Overbeeke zegt niets te maken te hebben met wat de oude raad gedaan heeft, Htaijer had best uitweg kunnen toestaan op de Paulinastraat. De heer Goossen wijst er op, dat dit juist niet kaD, want dat de Paulinastraat nog niet aan de gemeente is overgedragen en dus Dog steeds particulier eigendom is, waarover men het vervoer zou kunnen verbieden. De heer Wagemaker merkt op dat als de aanvrage zou bedoeld zijn aan den hoek naast de poort vao deu notaris, het dan niet zoo erg zou zijn, maar aau de andere zijde zou er veel meer houtgewas moeten gerooid worden. Eigen lijk is het nog de vraag waar die poort komt, want er is geen teekening bij. De heer Goossen meent, dat de raad kan zeggen dèütr krijgt ge uitweg. Op voorstel vau den voorzitter wordt dit ver zoek aangehondeD opdat de leden zich ter plaatse vau den toestaud zullen kunnen oriënteereu. Van het bestuur der vereeuigiug „Volksonder wijs" is ingekomen een verzoek om aau haar te willen afstaan een stuk grond ter breedte van 20 M. en ter diepte van 25 M. nabij deJuli- anastraat, tot stichting van een Fiöbelschool ten name dier vereenigiug. De heer Goedegebuure vraagt wat er waar kan zijn van de loopeode geruchten dat de ge meente het voornemen zou hebbeu de huizen aau te koopen vau De Jong eu Waverijn ten beboeve van den heer Waverijn en den Burge meester, eu als dat zoo zijn zou, dao behoorde de gemeente eerst eeu Fröbelschool te stichten, waarvan de plicht op haar en niet op die van eene vereeniging berust. De voorzitter zegt dat noch bij hem, ncch by de wethouders iets van een dergelijk praatje bekend is. Het zon hem wel aangenaam zijn de zegsman daarvan te weten. De heer Goedegebuure zal geen enkele naam noemen. De voorzitter moet het praatje dan als een laaghartige lastertaal terug wijzen. De beer Wagemaker herinnert er aan dat er destijds wel sprake is geweest vao den aankoop vao een huis voor den heer Waverijn, maar de vraagprijs was zoo buitengewoon hoog, dat daar van is afgezien. Overigens is zoo'u punt nimmer meer ter sprake gekomen. De heer Moelker meent dat wanneer die ver eeniging niet meer steun heeft dan ze thans oog slechts geniet en de fioaucieele resultateu van bare pogingen niet verder zijn gevorderd dan thans het geval is, de gemeente, bij de depressie waarvan ook zij de gevolgen onder vind^ bezwaarlijk denken kan aan eene F öbel- school te ondersteunen, die deze vereeniging zich voor oogen stelt. De heer Goossen ziet, na deze eerste aanvrage aan de gemeente om grond, eene latere aanvrage om subsidie in het verschiet. Zoolang de ver eeniging niet over ruimer middelen beschikt dan ze nu doet, kan de gemeente geen grond afstaan, die mis'chien binnen afzieubaren tijd niet aan zijne bestemming zou kuDnen beantwoorden. Met de stemmen der heeren Goedegebuure en Overbeeke tegen, wordt het verzoek vau de hand gewezen. Aangaande het procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger waarbij aauwezig bleek en moest zijn f 13.269.73Y2» vraagt de heer Goedegebuure om een afschrikt van deze processen-verbaal bij de leden thuis te zenden. Het gaat er niet over dat zij de leden van het college niot vertrouwen, maar ze willen zelf zien. De voorzitter merkt op dat dit niets anders be treft dan eene eenvoodige mededeeling van de gedane kasopname het procesverbaal dat daar van wordt opgemaakt ligt ter inzage bij de te behandelen stukken. De heer Goedegebuure heeft het er niet bij gezien maar al was dat zoo, dan kunnen we dat niet zoo maar goedkeuren, zonder bet te hebben kunnen bestudeeren. Het wordt voor kennisgeving aangenomen met 9 tegen 2 stemmen tegen de heeren Goe- degebunre en Overbeeke. Op de oproeping naar de vaceereude betrek king van klokkenist hebben zich aangemeld A. P. M. Voets, horlogemaker, W. L. Gebraad, smid cn C, H. Koppenhol, klokluider.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1