IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT No. 2009 Zaterdag 6 October 1923. V eertigste jaargang Firma J. lid. C. POT - Tholen ABONNEMENTEN OP EN ADVERTENTIEN Mond- en Klauwzeer. GEMEENTERAAD. BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f1,375, franco per post f 1,65 -j- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertentiëo van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. voor dit blad worden aangenomen door den heer BUIJZE te Stavenisse. Men *ch\jnt na toch een verstandiger weg in te slaan bij het heerschen van mond- en klauw zeer onder het rundvee dan «enigen tijd geleden toen het afmaaksysteem als het meest afdoende gold. De inspecteur van den veeartsenijknndigen dienst wijt het groote gevaar voor besmetting aan overbrenging door invoer van vee uit andere provincies. Hij veronderstelt dat er boeren zullen zijn, die zeggen voor te stellen om den invoer van vee in Zeeland te verbieden. Deze maat regel echter, zegt hij, die wanneer zij werd toe gepast zou van veel te langen duur wezeo, veel te ingrijpend zijn en aan handel en veehouderij te groote schade berokkenen. Zijns inziens kunnen de veehouders, wanneer ze willen meewerken, er heel veel toe bijdragen eu zeker er voor zorgen, dat de smetstof gelo- caliseerd blijft. Daarvoor is in de allereerste plaats noodig dat het ingevoerde vee gedurende vijftien dagen, afgezonderd van alle andere vee, op stal op quarantaiue wordt gesteld. Op den stal dus. Eerstens omdat bij het uitbreken der ziekte, deze bij goede naleving der door het veeartsenij- knndig staatstoezicht voor te schrijven maat regelen, misschien dan tot het aangekochte vee zal beperkt blijven en tweedeus omdat men daardoor voorkomt, dat ook vee vau andere vee houders besmet wordt. Breogt men het ingevoerde vee in weiden, dikwijls ver van de boerderij gelegen, soms zelfs in andere gemeenten, dan kan er vau opstallen geen sprake meer zijn eu de ziekte is in zoo'o weistreek niet meer te houden. Dus vijftien dagen opstallen. Dan lijkt het hem gewenscht om de dieren, vóór zij op stal komen met een 2 A 3% creoline-oplossing flink af te wasschen, vooral de klauwen. Het kan namelijk voorkomen, dat ingevoerd vee de smet stof meedraagt, welke smetstof dan weer op hooi of stroo terecht komt en zoo de aangekochte dieren of ander vee besmetten. Is de smetstof reeds opgenomen en verkeeren de koeien dos io het zoogenaamde incubatie- tijdperk, dan is natuurlijk van dezen laatsteu maatregel geen heil te verwachten, maar aange zien men dit niet van te voren kan weten, lijkt hem een flinke afwassching met creoline nuttig. Hij hoopt dat de veehouders in den hierboven aangegeven zin, hunne volle medewerking zullen willen verleeneD. BUITENLAND. Tot op dit oogenblik heeft de opheffing vau het lijdelijk verzet door de Duitsche regeering weinig verandering in den algemeenen toestand gebracht. Ook is tot dasverre de revolutie achterwege gebleveD, die men zoo goed als zeker tegemoet zag. Docb dergelijke groote gebeurtenissen, die zoolang tevoren zijn aangekondigd, blijven wel eens meer uit. Ze zijn te zeer afhankelijk van de physiek der menschen, dan dat men deze op bepaalde momeuten tot uiting kan laten komen. Toch kan bij de voortdurend wisselende ver houdingen daar te lande niets met zekerheid voorspeld worden, omdat iedere dag verrassingen kan brengen, en dus elk tijdstip met eeü zekere belangstelling wordt afgewacht naar den invloed van het einde van het lydelijk verzet in Duitsch- land zelve. In Frankrijk it de verandering terstond vrij duidelijk merkbaar geweest. De franc toch onder ging eene aanzienlijke stijging, doch zij ont moette niet overal zulk eene vrengde als er van verwacht kon worden. Juist met het oog op de daling van de franc is de uitvoerhandel bijna met de helft toegenomen, hetgeen aan de En- gelsche wolfabrikanten aanleiding heeft gegeven tot klachten. Ook de iodustrieelen in de ijzer- en staal- nijverheid zien de vrije mededinging nit het Roergebied reeds met eenig leedwezen tegemoet de verwachting is dat de opgestapelde voorraden de markt zullen overstroomen en de prijzen zul len drukken. De overwinning voor de regeering van Poiucaré brengt intnsschen tal van moei lijkheden mede en toont duidelijk de ontwrichte economische verhoudingen aan. Zeer gereserveerd is men in Frankrijk, ook omdat de houding van Engeland nog niet vast staat. De ontmoeting die tusschen Poincaró en Baldwin, de premiers der beide landen, heeft plaats gehad, heeft aanvankelijk eene uitbundige vrengde te weeg gebracht, alsof eene volkomen overeenstemming aangaande beider politiek was verkregeD, doch de juichkreten zijn wat gedempt, nn het resultaat zich als het ware bepaalt tot de algemeenheid dat nadere onderhandelingen zonder eenig bezwaar kunnen geopend worden. Nog altijd it het denkbeeld niet van de baan dat Frankrijk andere bedoelingen heeft met Duitschland of althans een deel daarvao, dan daaromtrent vaak tot uiting komt. Immers, Engeland kan zich onmogelijk neer leggen bij een politiek die ten doel zou hebben Duitschland uit de rij der economische mede dingers, tevens ook als cliënt, uit te schakelen. Daartoe is Engeland te zeer afhankelijk van een wereldvrede en een samenwerking tusschen de volkeren, wijl het voor zoover de benoodigde voedingsmiddelen eu grondstoffen betreft, daar van een gering percentage zelf voortbrengt. Daardoor heeft de industrie een zeer sterk overwicht op den landbouw en op de voortbren ging vau de grondstoffen, waardoor het duidelijk is dat alleen een normaal handelsverkeer tasschen de volkeren eene verbetering in de toestanden kan brengen. Daar alle middelen, die tot dus verre hiertoe ziju aangewend, vólkernen hebben gefaald, wil men het evenwel trachten te keeren door invoeriog van beschermende rechteD, zooals dit een twintigtal jaren terug door Chamberlain is beproefd, maar het is te betwijfelen of het volk van den vrijhandel op eens zal bekeerd zijn in eene natie die heil verwacht van bescher mende rechteD. Weliswaar is men ten volle overtuigd vau de groote moeilijkheden waaronder ook Groot Britannië te lijden heeft, maar men is stellig van meening dat de benarde tijden samenhangen met den algemeenen toestaöd in Europa, waarin eerst dan verbetering zal komen wanneer het vasteland tot rust zal zijn wedergekeerd en tot nieuwe ontwikkeling komen kan. Ook Amerika komt meer en meer tot dit besef. Er is lang niet meer zoo'u optimisme als niet lang geleden waarneembaar was. En er is zelfs twijfel uitgesproken ten opzichte eener be- vredigeude ontwikkeling van de Amerikaausche verhoudingen zonder het herstel vau Europa. Beschouwde men eeuigen tijd geleden de uit voer wel als een welkome, doch niet als een noodzakelijke aanvulling van den handel, thans is men er toe overgeheld, dat het juist de voor naamste iodustriën ziju, die niet onbelangrijk van den handel met het buitenland samenhangen. Zoo zou een sterke afnemiDg van den uitvoer niet alleen beteekenen eeue zekere inkrimping vao de bedrijvigheid, maar over het gehecle land de nijverheid eu den handel in het hart aao- tasten. Tracht men daar heil te vinden in diverse binnenlaudsche maatregelen, ook Duitschland meeot verbetering te zoeken iu eeDe financiëele hervorming. De invoering vau een gezoud munt stelsel is onmisbaar voor de herleving ,van handel, nijverheid, landbouw en verkeer, die in huDne onderlinge verhoudiugeu weder de basis moeten vormen voor eene hernieuwde ontwik keling van het economische leven. Eeu ontwerp dienaangaande is gereed gekomen en men heeft af te wachten welk resultaat de praktijk zal opleveren. De binnenlandsche toestand van het zwaar be- proelde rijk is inmiddels zeer verward. De regeering staat er op dat aan haar in deze critieke dagen buitengewone bevoegdheid moet worden verleend, zoowel op financiëel als op econo misch gebied. Na tal van conferenties met de verschillende partijen, was men het met het doel der regeoring eens, doch de sociaal-democraten eischten dat deze bevoegdheid zich niet mocht uitstrekken om do achturige werkdag te kunnen aan'aiten. Het Rijkskabinot verklaarde zich zijnerzijds bereid deze formule over te nemen, doch weigerde er van af te zien in de wet welke aan het kabinet buiteu- gewone bevoegdheden moeit verleenen, dt noodige bopalingen van socialen aard op te nemen. In weerwil wan deze reserve raden de leiders der sociaal-democratische fractie aan om de regeeringB- formule toch te aanvaarden, doch men stoorde zich niet aan dit advies on met kleine meerderheid werd de clausule verworpen. Het kabinet bood daarop den President zijn ont slag aan die dit aanvaardde on aan dr. Stresemann, de tegenwoordige Rijkskanselier, do vorming eener nieuwe regeeriog opdroeg. zijnde Kon. Besluit dezer dagen zal gepubliceerd worden. Verder moet er groote kans bestaan dat de tweede verlaging eveneons met 10 pCt. op 1 Januari 1925 niet in toepassing zal gebracht worden, wijl er ge gronde hoop is, om langs anderen weg tot het overblijvende te kort te kunnen dekken. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie heeft de medewerking ingeroepen der Kamers van Koophandel om te vernemen of en zoo ja, welke takken van handel en industrie vooral belang hebben bij verzending per luchtpost. Aan de hand van de aan het Hoofdbestuur verstrekte gegevens zal dit kunnen nagaan of, in verband met de uitgangspunten der luchtpost (Amsterdam eu Rotterdam), voor belanghebben den bespoediging te verwachten is vau deze verzendwijze. Teneinde iu deze hare medewerking te kunnen verleenen zou de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant gaarne opgaaf ontvangen vaa die handelaren of iodu strieelen, in het gebied der Kamer gevestigd, die in het bijzonder belang kunnen hebben bij verzending per luchtpost. Zij verzoekt derhalve degenen, die van den luchtpostdienst gebruik maken of wenschen te maken, naam en adres met plaats van vestiging op te geven bij haar Bureau, Seelig9iugel 4, Breda. Het Bureau der Kamer stelt zich dan voor iedere opgave iu verbinding met bet Hoofdbe stuur der Posterijem en Telegrafie ter berekening of de luchtpostdienst voor de betreffende inrich ting van handel of nijverheid economischer werkt. De gehouden meeting tegen de vlootwet en voor het behoud van den achturigen werkdag werd Diet bijgewoond door 6500 demonstranten, maar er waren 63000 kaarten afgegcveD, toen de Friezen en Groniugers nog Diet binnen de hekken waren. De aaudrang om op 11 Oc'ober in Den Haag te demonstrateeren bij de ia be handeling neming van de Vlootwet is niet van deze maar van de communistische meeting oit- gegaau. Wel werd aaugedrongen op eeue mas sale teekening van het petitionnement. Naar de Residentiebode verneemt, zal de regeeriog met ingang van 1 Januari a,s. ontslag verleenen aan de gehuwde ambtenaressen, in de eerste plaats zij, die reeds een minimum pensioen hebben bereikt en zeven of meer dienstjaren hebben en mitsdien zonder meer wordon ontslagen. Eu in de tweede plaats zij die nog niet voor pensioen in aanmerking komen en op wachtgeld worden gesteld tegen evenveel maanden als zij dienstjaren tellen. Gehuwde ambtenaressen worden niet meer in Rijks dienst genomen en zij die in het huwelijk treden, zal eervol ontslag wordon verleend. gevolge van de verwarring in den en girodienst is deze tijdelijk ge- Ten postcheque- staakt. Het verluidt dat de regeering alvorens tot de behandeling van de Vlootwet in openbare zitting zal worden aangevangen in eene verga dering met gesloten deuren de motieven zullen worden- meegedeeld die aanleiding geven tot de onverwijlde behandeling dier wet. De Christ. Hist. Kamerfractie heeft aan de politieke fracties van de Tweede Kamer mededeeling gedaan van haar verzoek aan den minister van Financiën om met 1 Januari a.s. en gedurende 1924 van de schadeloosstelling der Chr. Hist. Kamer leden 10 pCt. te doen inhouden in verband met den toestand van 's lands financiën. De regeering moet besloten hebben met ingang van 1 Januari a.s. eene algeheele loonsverlaging van 10 pCt. in te voeren, waartoe het in bewerking ST-MAARTENSDIJK, 2 October, voorm. 10.30. Voorzittter de heer J. Polderman. Tegenwoordig 6 leden en de Secretaris j af wezig de heer Vroegop. Na lezing en onveranderde goedkeuring van de notulen, geschiedde mededeeling van eenige missives vau Ged. Staten tot goedkeuriug op genomen raadsbesluiten. Mede was ingekomen een schrijven in zake de vordering door het bnreau van levensmiddelen- distributie te VGravenhage, groot f 941, wegens geleverde kaas aan de gemeeute. De voorzitter zeide, dat dienaangaande door den heer Quakkelaar en hem eeD persoonlijk bezoek is gebracht bij het ministerie van finan ciën, waarvan de referendaris jbr. de Jonge hem verwees naar een ander bureau, waaronder dit ressorteerde. De liquidateur aldaar verklaarde na verschillende besprekingen, dat een nader onderzoek zon worden ingesteld, met het gevolg dat de gemeente bovenbedoeld bedrag nog debet zou zijn. Aanvankelijk was de vordering ruim f 2800 groot, doch is nu teruggebracht tot f 941, waar van wordt beweerd dat zij gedekt zijn door een aanvraagformulier, maar dat is niet voldoende, er moet ook een bewijs van ontvangst zijn en dit is er niet, want zelfs een bewijs van ver zending, sluit nog niet in zich, dat het hier ontvangen is. Nu zou de voorzitter in overleg willen treden met den Commissaris der Koningin om advies wat iu dezen te doen eu verder die stappen nemen welke noodig ziin om het goed recht der gemeeute te verdedigen. Toen we in April in Den Haag waren is ons reeds voorgehouden dat het saldo zal worden afgetrokkeu van de rijksvergoeding, terwijl dit reeds in Maart is geschied. De gemeeDte kan niet worden aangesproken voor wat ze niet ont vangen beeft en is ook Diet verantwoordelijk voor eene slordige en onmogelijke verzending. Voorts werd ^ingewilligd een verzoek van C. Quist tot het aanbrengen van een verlich- tingspunt, vallend op het Bleekveldsche voetpad, waartoe aan A. de Graaf vergunning zal worden gevraagd dit te hechten aan den schoorsteen zijner woning. Verder werd goedgevonden eene nadere en duidelijker opgave te ontvangen van N. de Viet, inzake de huur der bakken voor het zandbalen bij de demping van de kleine Kade, welke huur niet voor rekening der gemeente is genomen. Aangehouden werd wegeDS staking der stemmen een verzoek van de bewoners van het Kaadje tot iütrekkiDg der vergunning aan woonwagen bewoners om huune wageus in het Boschje te mogen plaatsen. Aan het rapport belast met het onderzoek der gemeentebegrooting is ontleend, dat zij zich Diet heeft konneu vereenigen met het voorstel van Burg. en Weth. om het goed slot der laatste rekening ad f 8000, slechts voor de helft op deze begrooting te brengen. Indien er vau dit goed slot zoude worden betaald ten behoeve van het werk der kleine kade, dan acht zij dat ver keerd en zag er liever eeue leening voor aange gaan. Namens Burg. en Weth. werd hierop geant woord, dat over het loopende dienstjaar nog te vorderen was of verhaald kon worden f 10.900, met aftrek van eukele posten totaal f 9777 daaruit is het nadeelig saldo ad f 2500 over 1922 gedekt, zoodat er restte f 7277. Uit het oogpunt van goed financieel beleid is het restant van het werk der Kleine Kade ad f 2200 gedekt, waardoor het goed slot thans f 5077 bedraagt, waarvan, in verband met den weo9ch der com missie thans f 5000 op het ontwerp dezer be grooting is gebracht. Burg. eu Weth. vinden het rationeeler om te betalen uit een goed overschot, dau naast dat overschot eene leeoing aan te gaan, die bovendien ook nog rente vor dert. Na deze toelichting vereenigde de vergadering zich met dezen post. Ook zou de commissie het abonnement op bet Administratief Weekblad willeu opzeggen, wegens het weinige nut dat men er van heeft. De voorzitter vond het niettemin een leerzaam blad, dat ook wel bij de leden zou kunnen circuleeren, docb kou er zich bij neerleggen, als de raad dit postje van f 7.50 wilde doen ver vallen. Voorts wilde dc commissie de kosten voor de telefoon verminderen daar haar f 85 nog al hoog voorkomt. De voorzitter zeide dat van do f 85 er f 35 afgaan voor bet jaarabonnement, terwijl de tele foon ons meer voor- dan nadeel aanbrengt. De heer Koopman vond eeu paar gesprekken per week voldoende. De heer Kloet achtte het onnoodig om over zulke kleinigheden te struikelen. De heer üage vestigde op een ander puut de aandacht. Voor de politie was f 2400 uitge trokken voor 2 personeD, terwijl hij overtuigd was dat men met één kon volstaan, ja zelfs hoorde men vroeger minder klachten toen er één, dan nu, terwijl er twee veldwachters zijn. Hij zou daarom gaarne zien dat slechts f 1200 werd uitgetrokken. De voorzitter merkte op, dat Ged. Staten dit nimmer zouden goedkeuren. De heer Hage zeide, dat Ged. Staten dan de post maar moesten verhoogen. De voorzitter zou dit absurd vinden. Niette min is hij ook niet erg over de politie te spreken. Hij had gedacht dat er vau de twee veldwach ters toch steeds óóo in de gemeente zou zijn, maar integendeel ziet hij er nooit eeu op de markt. Hij denkt er dan ook over een dienst- staatje in te voeren, dat in de buitenwijken kan worden afgeteekend. De heer Hage heeft nog een andere klacht over de politie. Hel is opgevalleu dat men te St-Annaland bij begrafenissen niemand ziet, die er niet behoort, terwijl het hier een verschrikkelijke boel is en men zich voortdurend moet ergereu over de kinderen bij zoo'n gelegenheid. Ook daarbij zou de politie strenger kunnen optreden. Ook de muziektent die iu de onmiddellijke nabijheid van 's burgemeesters woning staat is stuk ge maakt, zonder dat de burgemeester, die toch het hoofd der politie is, daarop heeft gelet. De voorzitter meende dat dit toch moet her steld worden, anders gaat het verder stuk. De heer Hage beaamde dit wel, maat dat is geen reden om het te laten stuk maken waarom is er niet wat meer toezicht. De voorzitter zal meer laten surveilleeren op de markt en dan behoeft zich dit niet uit te strekkeu tot het1 hangen bij het gemeentehuis of tegen den muur bij Kooijmau. Laatst had iemand zijn fiets bij eeu winkelier op de markt gezet, doch bemerkte later dat bet ventiel er uit gedraaid was en hij daardoor Diet kou wegrijden. De heer Hage zou met dat dénkbeeld niet zijn gekomen als niet was gezegd dat Nieuweu- huijzen uit den dienst zou gaan. Bovendien is verleden jaar op zijn verzoek met het oog op zijn pensioensgrondslag de vergoeding als ont vanger der havengelden verhoogd van 8 op

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1