gevaardigden der Kamers van Koophandel, deelde de voorzitter mede, dat de directie weinig uit zicht heeft gegeven op de mogelijkheid van een algemeene tariefsverlaging als bepleit is, omdat de resnltaten van het spoorwegbedrijf de laatste jaren ongunstig zijn en voldoende toeneming vau het verkeer onwaarschijnlijk wordt geacht, ten gevolge van de gevraagde verlaging. Tengevolge van de bemoeiingen der Kamer is door de Ned. Spoorwegen, bepaald, dat adres kaarten betreffende zendingen met aangegeven waarde eu geldelijk belang gedurende 3 en de overige gedorende 1 jaar bewaard zullen worden. De Kamer besloot het adres te oudersteuuen der K. v. Koophandel te Alkmaar aan den Mi nister van Justitie, waarbij verzocht wordt over te gaan tot wijziging der Failissemeatswet, zoodat de Rechtbank bij groote faillisemeoten verplicht wordt eene Commissie van advies voor den curator te benoemen. Nog wordt adhaesie betuigd aan een verzoek der K. v. K. te Nijmegen aan den Miuister van "Waterstaat, om de concurrentie der Ned. Spoor wegen met de expediteurs te doen eindigen. De Spoorwegen immers adverteeren, dat zij zich be lasten met de inklaring zonder tusschenkomst van expediteurs, zoodat zij hiervan eön bepaald bedrijf maken, waardoor de expediteurs bena deeld worden. Door een der leden werd de verwarring bij den postcbèque- en girodienst ter sprake gebracht. Naar aanleiding der hierover gehouden bespre kingen besloot de Kamer aan den Miiister van Waterstaat het navolgende adreB te zenden Het behoeft geen betoog meer, dat de ont stemming in den lande over de desorganisatie ontstaan door de ceutralitie van den post-, chèque- en girodienst groot en gerechtigd is. Het zou te begrijpen en te billijken geweest zijo, indien met de centralisatie een paar dagon gemoeid geweest ware, maar eene wanorde en nalatigheid in de afrekeniugeu gelijk thaus plaats grijpt, gaat naar de meening der Kamer de perken te buiten. Afgezien nog van de tallooze vergissingen waaronder dikwijls zeer grove en van de langdurige vertraging bij afrekeningen, wil bet onze Kamer voorkomen, dat met de centralisatie een verkeerde weg is ingeslagen. Ouze Kamer veroorlooft zich Uwe Excellentie te dezer plaatse te herinneren aan het advies hetwelk zij op 15 September 1922 no. K 353 gegeven heeft om niet over te gaan tot decentralisatie. Zij is ook thans nog van meeniog dat decen tralisatie weer gewenscht is. De Kamer zon derhalve den toestand van de vroegere decen tralisatie terngwenschen, die o.m. déze voordeelen bood, dat jie rekeninghouders bij elke afrekening hun saldo vermeld zagen, zonder daarbij gelijk thans, gesteld te wordeu voor een reeks van overbodige getalleu en voorts dat de rekening houders aanstonds bij de aanbieding van chèque met advies de uitbetaliug kregen, zonder dat daartoe dé overbodige formaliteit eener plaatselijke rekening noodig is zooals thans. Wanneer de oude deceutralisati8 een verlies voor. het Rijk opleverde, dan is de Kamer van meeuing, dat dit verlies kan gedekt wordeu door aan de .rekeninghouders over hunne saldi hetzij eeu verminderde, hetzij in 't geheel geen rente toe te keunen. En mocht ook deze maatregel niet voldoende zijn om een verlies op den dienst te dekken, dan ware de heffing van een recht op do gireeringen in te stelleu, gelijk eveneens geldt voor de cbèqne-transacties. Ouze Kamer is van meening, dat wanneer op eene wijze als hierboven iB aangegeven de decen tralisatie vau den genoemden dienst weder wordt ingevoerd, eene groote verbetering ten dieuste van den handel eu de uijverheid is teweegebracht. Zij verzoekt daarom met den meesten aan drang Uwe Exaellentie te willeu bevorderen, dat ten spoedigste tot de hierboven aangeduide decen tralisatie wordt teruggekeerd. De minister vaD waterstaat heeft intusschen op de vragen van enkele kamerleden geantwoord dat de terngbrengiug van den dienst in den onden vorm, de stagnatie zou vergrooten. Deze week kwam een span paarden van den landbouwer M. J. Sloutjesdijk aan don singel in aanraking met een motorrijwiel van welks gesnor de dieren waren geschrokken. De paarden bezeerden zich vrij ernitig terwyl de berijder van deu motor, de heer A. Luijk van Poorlvliot, met enkele wouden is huiswaarts gebracht. Tengevolge van het verkeerd uitwijken van een wagen reed de postauto op den Postweg een paard ten onderst boven, waardoor het dier eeuige verwondingen opliep. Het tijdelijk houten—linnen dorp op het markt plein is weer verrezen, doch niet in zulk eene ruime mate als. dit vroeger het geval placht te zijn. Voor wal de bewegelijkheid betreft, voorziet naast de Zweefmolen ook de traditionele caroussel hierin. Aan een schiettent kunnen geoefende en aauko- mende schuttert hun lust botvieren. Een werpspel biedt kansen voor aardige prijzen. Voorts vindt men er speelgoed en gebakkramen die reeds van verre hunne aanwezigheid door de bekende geuren verraden. Enkele gelegenheden waar men zijn geluk op ander» wijzen kan beprseven, ontbreken evenmin. Op de kade verrees als van ouds de schouwburg- tent van het jarenlangbekende gezelschap Joh. Bakker, die hodenavond opent met het tooneelspel „De onbekende vrouw". Aan het jaarverslag voor 1922 van den keurings dienst van waren in het gebied Goes is o. m. ont leend dat aan de cousumptie aan den handel is onttrokken te St-Annaland 31 flacons jacht water, te Oud-Vossemeer ll/2 pakje havermout, 60 flacons jaebtwater en 1 K.G. pruimen, te Sl-Philipsland 1 K.G. rozijnen, te Poortvliet 5 K.G. peper, te *»avenisse, 27 flacons jachtwaler en 3 K.G. caeao- te Tholen 30 K.G. stokvisch en te Yerseke 21/2 K.G. Jam, l/2 K.G. cacaopoeder en 100 stuks bouillonblokjes. De nieuwe dienstregeling van de tram die met 7 Octeber in werking treedt vertoont geene wijzingen in hare uren van aankomst en vertrek. Daarmede is ook gehandhaafd de trein die des morgens te 8 50 aankomt en ongestoord blijlt staan tot 9.55, waartegen al meermalen bezwaren zijn geopperd, doch die blijkbaar onverhoord blijven. De Veilingsvereoniging «De Eendracht" alhier hield Donderdagmiddag in haar gebouw eeno alge meene leden-vergadering, die te beschouwen is als eene voortzetting van de vergadering van 29 Mei jl. in welke eene commissie was benoemd van drie leden, bestaande uit do heeren W. M. Geluk, J. J. Tinmers en M. Groenewege, ter onderzoek van geuite klachten van wanbeheer in hoofdzaak van den veiling meester maar ook van het bestuur. De laatstgenoemde had reeds in Juni ontslag als lid dier commissie genomen. De commissie had blijkbaar tweeledig gewerkt, waarvan eenerzijds eenige gegevens omtrent een zelf standig onderzoek werden gelezen die door den voor zitter en andere bestuursleden van geen waarde werden geacht, daar dit rapport de noodigè kracht miste om als officiëel document te kunnen gelden, wijl het niet de onderteekening bevatte van de geheele commissie. Naardien anderzijds slechts enkele punten op een paar stukjes papier zijn verzameld die by voorbaat reeds als waardeloos werden verklaard, volgde daar van geen lucture. Van de zyde van het Bestuur werd de commissie in gebreke gesteld, doch hiermede waren de be schuldigingen niet bewezen, noch he'. bestuur ge rechtvaardigd. De veilingmeester noemde de geheele beweging allerbedroevendst, daar beweringen waren geuit zonder nader onderzoek, hetgeen van volwassen menschen, die zakenkennis bezitten, geen daglicht mag zien. Voor zooverro de heer Geluk de zaak had onder zocht kon hij gerust voorstellen zoowel het Bestuur als de veilingmeester in ecre te herstellen. Tot stemming over dit voorstel kwam het niet, naar we konden nagaan meer uit overtuiging dat de aanwezigen of althans een groot deel daarvan geene beschuldiging behoefde in te te trekken, die zij niet hadden geuit, terwijl zelfs werd verklaard dat er integendeel geene beschuldigingen zijn geuit, doch sléchts vragen zyn gesteld over vermeende fraudes, die bij beantwoording hadden kunnen worden opgelost. 28 Sept. 1923. Deze week is men begonnen met het doorspoelen der groote toevoerbuizen van de Waterleiding. Nadat eerst het Brabantsch gedeelte was schoon gespoeld is de zinker door de Eendracht onderhanden genomen. Zooals te begrijpen is, was het daarin aanwezige water dat en ongeveer een jaar lang in gestaan, lang niet zuiver meer. Door krachtig spoelen met desinfectee- rende stoffen is nu de zinker weder geheel gezuiverd. Verder is men gisteren reeds ge komen tot een eind op den weg naar Poortvliet. Dit werk is van vrij langdurigen aard, want alle lucht moet er uit gedreven en alle luchtkranen, brandkranen en af sluiters moeten beproefd worden. Het doorspoelen geschiedt zoo voorzichtig mogelijk, er wordt zorg gedragen dat in de huizen die reeds zijn aangesloten geen water ontijdig kan binnendringen en dus ongemakken zou kunnen veroorzaken. Men is nu in de gemeente Poortvliet druk bezig met het aanleggen der dienst leidingen. In Tholen is men daar voorloopig nu mee opgehouden. Het aantal van 70% der aangesloten perceelen is daar bereikt. Ook te Poortvliet zal dat zeer vermoe delijk het geval zijn. OUD-VOSSEMEER. Op het oogenblik dat we ons verslag gereed maakten van de feestelijk heden der vorige week konden we Dog niet vermelden de bekroningen van enkele onder- deelen van de wedstrijden, waarvsn nader bleek dat de ringrijderij met motorfietsen niet is door gegaan. In den stoet werd ook deelgenomen door de R.K. tooneelvereenigiug, wier praalwagen wel bet opschrift van eene artislen-club, maar niet den bovengenoemden officieelen naaui droeg en daardoor aan onze aandacht was ontsnapt, terwijl de Chr. Zangvereeniging ^Jabilate Deo*' even eens deelnam aan den optocht en des avonds met de muziokvereenigiug bet volksconcert op de verlichte tribune completeerde. ST-PHILIPSLAND. Bij de landbouwers J. A. Stols en J. Wisse is mond- en klauwzeer geconstateerd. Donderdag 20 Sept. jl. omstreeks 6 unr n.rn. ontstond tengevolge van het inslaan van liet hemelvuur, brand in een strooklamp bij den landbouwer J. A. Stols alhier. Het vuur breidde zich niet sterk uit. Het was een geluk, dat bet vuur midden in de strooklamp bleef, zoodat de vlammen er niet boren aitsloegen. Alleen zag men maar een groote rookpluim. Al spoedig was de brandspuit ter plaatse, waarna men, nadat een groot gedeelte stroo was verwijderd, het vuur al spoedig meester was. Toch duurde het tot pl. m. uegen uur eer men alles bad gebluscht. Er werd nog een groot gedeelte stroo gered. Verzekering dekt de schade. POORTVLIET. De heer P. van Dijke heeft tegen 1 December a.s. eervol ontslag aange vraagd als gemeente-veldwachter alhier. Ouder het rundvee van den landbouwer A. Luijk is mond- en klauwzeer geconstateerd^ Maandag jl. slaagde te Amsterdam voor Politie diploma met vanteekeuing, de heer J. W. van Ast Marsz. vau Poortvliet, thans agent van Politie te 's-Gravenhage, leerling der politieschool te Hilversum. Voor de betrekking van hoofd der O. L. school alhier hebben zich slechts 4 sollicitanten aangemeld, waarvan één zich heeft teruggetrokken. Door B. en W. dezer gemeente werd de levering van petroleum voor deze gemeente bij inschrijving gegund aan dhr. H. van Ysseldijk voor den prijs van 11% cent per liter. STAVENISSE In de heden Donderdag avond alhier gehouden vergadering van de verleden week opgerichte Oranjever- eeniging: »Wilhelmina" zijn tot bestuurs leden benoemd de heeren J. L. Dorst (voorz.), S. Stoel (vice voorz.), A. Knippen (secretaris), H. J. van Putten (penning meester en tot Commissaris de heeren L. E. Neele, A. van Prooijen, P. W. Hage, C. M. A. Steendijk en P. van Iwaarden Cz. Als Eere voorzitter werd benoemd de heer A. F. Hanssens, GEMENGD NIEUWS. BRUTALE INBRAAK. Te Voerendaal bij Heerlen is een brutale inbraak gepleegd|in het tijdelijk onbewoonde kasteel Kortenhoef. Tal van rijke kostbaar heden zijn ontvreemd. De bewoner die te Brussel vertoefde werd telegrafisch van het gebeurde op de hoogte gebracht, ter wijl de justitie terstond een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld. Militaire vooroefeningen. Hoe staat het nu met de landstorm? Deze vraag wordt door menig vader ge steld die z'n zoon als zoovelen gaarne in het genot zag gesteld van een met 4 maanden verkorten diensttijd. Ondanks alle mogelijke krantenberichten betreffende opheffiing e. d. luidt het ant woord nog steeds zooals vroeger. Er is geen enkele verandering gekomen in de bepalingen van toetreding zoomin als in die van de oefeningen zelf. Maak van deze, tot nu nog ongewijzigden toestand gebruik om alsnog een verbintenis te sluiten. Jongelingen van 1618 jaar komen hiervoor in aanmerking. De gelegenheid daarvoor wordt opengesteld voor de on derscheidene gemeenten op de in de adver tentie genoemde dagen en uren, waar in de aangegeven lokalen inlichtingen worden verstrekt. De Eerste Luitenant KOEVOETS Commdt. afd. Zierikzee V. L. S. Bergen op Zoom. Door de Nederl. spoorwegen is een proefrit gehouden op het traject Utrecht Zwolle met een nieuwe benzine-spoor- wagen die zich voortbewoog met een snel heid van 75 K.M. per uur. en plaats biedt voor 65 passagierg. Het is een practische wagen, die door slechts één persoon kan bediend worden, VREESELiJK ONGELUK. Nadat een auto met zes inzittenden uit Til burg van uit Bergen op Zoom een uitstapje maakte naar Antwerpen, waar ze ongeveer twee uur 's nachts aan den doorgang der Merxem- straat kwamen, welke op dat oogeublik onbe lemmerd was. Nauwelijks evenwel op de rails zijnde, giög de barrière aan de zijde der stad dicht zoodat verder rijden niet mogelijk was, terwijl achterwaarts rijden ook niet meer mogelijk was, daar ook deze barrière ten deele was neergelaten. Feitelijk was dus de auto opgesloten en voor dat iemand hunner op het deukbeed kon komen de anto te verlaten, werd zij aangereden door een goederentrein, die de auto een vier houdeid meter meeslenrde, elk oogenblik bet gevaar ziende om onder het gevaarte te verdwijnen en ver morzeld te wordeD. Eindelijk kwam men op een wisselplaats waardoor een geweldige schok ont stond het bovendeel van de auto werd wegge slingerd tegelijk met de vier inzittenden, die op de baan terecht kwamen, hartverscheurende kreten uitende. De chassis was aan den tender van den trein blijven hangen en had aldus bet ^behoud van den bestuurder en zijn naast hem zittende medepassagier bewerkt, want toen de trein een honderd meter verder stilstond, kwamen ze tot de ongeloofelijke conclusie, dat ze volkomen ongedeerd waren. De vier overigen werden in een afgrijselijken toestand op de spoorbaan teruggevoudeQ. Twee hunner, een zekeren van Blerck en van der Brekel zijn kort na het ongeluk overledende toestand der beide anderen is bevredigend. TE WATER. Te Zaandam zijn twee autobussen met elkaar in botsing gekomen, waardoor een der voer tuigen te water geraakte en zeventien inzittenden zich met groote moeite konden redden. Tenge volge van gebroken ruiten bekwamen enkele passagiers snijwonden aan gezicht en handen. Ook te Meerkerk is een autobus op weg naar Amsterdam aan den straatweg aangereden en gedeeltelijk vernield. Ook hier bekwamen de vele passagiers ver wondingen. HOOGE LEEFTIJD, Dinsdag is de oudste inwoner van ons land Jan Matthijsen te Rijsbergen 104 jaar gewordeD, GEKNIPT. Een Rotterdamsche firma kreeg telefonische opdracht twee balen suiker te laten bezorgen bq den Delftscben beurtschipper bestemd voor een klant aldaar. Er rees echter eeuig wau- I trouwen, dat bij nadere inlichting spoedig bleek bevestigd te zijo. Toch werd de beste )e liog gewoon uitgevoerd, doch inmiddels at politie gewaarschuwd, die zich verdekt opsteld Toeu de beide baleu op het Haagsche veer aa kwamen traden twee werklisden naar voren 0 <jj, de balen in ontvangst te nemen doch werdi ad zelve door twee rechercheurs gearresteerd. «Q POSTZEGEL-DIEFSTAL. Bij de firma Enschedé te Haarlem word de postzegels gedrukt, waarbij ook wel misdrn] 'o keu voorkomeB, die dan naar eene inrichtii ae te Wormerveer gaan ter vernietiging. Op de ve misdrukvellen komen niettemin nog wel enkt goede postzegels voor die te Wormerveer do een snipperlezer der fabriek aldaar moeten zi Ji aan de hand gedaan aan een handlanger en 1 ettelijke jaren tijds voor tienduizenden guldei co aan postzegels in omloop zijn gebracht. Twee b df het geval betrokken postambteuaren zijn onmidde r lijk uit's rijksdienst ontslagen. Behalve de snippe 9' lezer uit Wormerveer, zullen een kantoorbedieni uit Hillegom en eeu koopman uit Haarlem zie als beklaagden voor de rechtbank hebben [0 verantwoorden. 1 VALSCBE MUNTER. Te Dordrecht is door de politie de hand gia0 legd op een koperdraaier, die valsch geld ve vaardigde en dit reeds gedurende een tweet weken uitgaf, bestaande in kwartjes, guldense| rijksdaalders, waarvan de instrumenten in besli zijn genomeD. De man is ter beschikking vi de justitie gesteld. LEDEN VAN GEO. STATEN ALS FOREX T( IN DE PROVINCIALE HOOFDPLAATS. J Bij Kon. besluit is onlangs in hoogste instant uitgemaakt, dat de leden van Ged. Staten <j ie provincie Gelderland, die buiten Arnhem won« in de Gemeente Arnhem belastingplichtig zi als forens in de plaatselijke inkomstenbelastir Daarna is in gelijken zin door de Kroon besli 0 met betrekking tot de Utrechtsche Gedep teerden, die, voor zoover zij buiten de gemeen Utrecht wonen, aldaar als forens waren aang 0 slagen. Het Hbl. verneemt, dat thans een der colleg g van Ged. Staten zich tot de regeering hei geweud met het- verzoek in dezen wetswijzigii te bevorderen. n LIJK OPGEGRAVEN. D' JD Te Amsterdam is het lijk van een oudi 0( man opgegraven op vermoeden van rergiftigin DOOR EEN AUTO GEDOOD. Te Amsterdam is een zevenjarig jonget n ouder een auto geraakt en dermate verwon dat bij is overleden. Ouder Ee in Friesland q een heer door een auto overreden en cveceei aan de bekomen verwondingen gestorven. T BRAND. T( Te Bergen op Zoom is een zware brand oitgiir broken in de remise van het buitengoed vi 1 mej. M. de Ram op Nieuw Borgvliet. Spoed werden andere gebouwtjes aangetast, waarond een woning vau Huyskeua totaal uitbrandd waarvan de bewoners ternauwernood kondie® outvluchten. ;t DOODELIJK GETROFFEN. 1 Op onverklaarbare wijze is Zaterdagavond 1 10 ijzeren kap van eeu geineentepomp te Tiel na beneden gevallen eu terecht gekomen op ee achtjarige knaap die met anderen aan het spelt was. Het ventje is een uur later overleden. 8 PREM1ËN VOOR ZEEHONDEN. Voor het dooden van zeehonden staat op i loopende staatsbegrooting een post- van f 250 - Op die voor 1924 is hiertoe geen geld me uitgetrokken. Mocht echter blijken dat het aant zeehonden weder beduidend zou toenemeu eu kans voor benadeeliog van de visscherij daardo grooter wordt, dan zullen later weder geldi voor dit doel worden aangevraagd. EEN VALSCHE KWITANTIE. Iemand uit Groenlo kocht in Duitschland ei rijwiel en nam dit mee over de grens. De kon miezen namen het echter in beslag daar er gee uitvoerrecht voor was betaald. De man ging o naar een fietshandelaar in zijn woonplaats di hem op verzoek een kwitantie gaf van ruil 50 golden voor een geleverd rijwiel, waarmee bij bij de kommiezen den indruk wilde verwei ken, dat hij het rijwiel io ons land had gekoci teneinde op deze wijze zijn fiets terug te krijge Het kwam evenwel uit en de handelaar l«j het loodje, waut in hooger beroep voor het gi rechtshof te Arnhem werd hij veroordeeld li 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf 1 betaling van f 50 aan het burgerlijk armbestui in zijne gemeente. BRAND. Te Hensden is Maandagavond een felle bran uitgebroken waarbij tengevolge van een neei vallende schoorsteen een vijftal personen ernsti werden verwond en beenbreuken bekwamen. VERDACHT SCHIP. De douane te Zeebrogge moet een belangrijl vangst hebben gedaan. Een gewapende sloe die de Hollendsche vlag voerde, was door de stoTm genoodzaakt de haven aldaar binnen loopen. Bij onderzoek moet zij eene ladiDg chao pagne en alcoholische dranken aan boord gehi hebben ter waarde van 100,000 francs en b stemd voor Amerika.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2