Advertentiön. modelboeken Die heele lange file bewoog zich statig door alle straten van de gemeente tot aan het Veer waar men eveneens een eerepoort had opgericht. En hoewel donkere wolkengevaarten langs het firmament scheerden en zelfs nog een buitje zich ontlastte, kon men niet temin over het weder tevreden zijn dat allengs beter werd en meerderen tot een uitstapje naar het feestvierend Oud-Vosse- meer uitlokte. In den namiddag had een gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats, terwijl tal Oud- Hollandsche volksspelen, waaronder het ringrijden te paard steeds de grootste attractie heeft, de belangstelling van de talrijke feestgangers gaande houdt. Het mastklimmen, zoomede hardloopen met hindernissen, het tonsteken en het zakloopen geven immer zulke vermakelijke tooneeltjes te aanschouwen, dat de dichte menigte het uitschatert van het lachen bij de wanhopige pogingen om het doelwit te bereiken. En weer evenmin liet Concordia zich onbetuigd, als om de verschillende deel nemers door zijn opwekkende klanken aan te vuren tot grootere activiteit in den vreedzamen kamp. Achtereenvolgens kwamen als overwin naars uit het krijt te voorschijn: ringrijden te paard J. Timmermans, P. van der Riet en C. de Wit. Hardloopen A. Ampt,J. van den Boogerd en W. Gebraad. Zakloopen H. de Graaf, A. van As en D. van Driel Dz. Mastklimmen D. van den Berg, M. Beve landeren C. Aarnoudse. Tonsteken A. Janse, terwijl verder in deze rubriek geen prijzen werden uitgereikt. Men was nauwelijks met de volksspelen aan het einde of het weder dat zich den ganschen middag over de feestvierenden had ontfermd, liet zich op eens weer van de vochtige zijde zien, doch toen Concor dia zijn aangekondigd concert op de ver sierde muziektent zou geven was het in zooverre opgeklaard dat liefhebbers van een fanfarestukje konden genieten, totdat een dichte regenbui de volledige uitvoering van het programma onderbrak. De lichtstoet ondervond schier geen in vloed van de grillen van de afwisselende buitjes, doch overigens kan het feest als best geslaagd geacht worden, dank zij aller medewerking. STAVENISSE. Onder den indruk van het goed geslaagde jubiléfeest op 5 Sept. 11. is heden besloten tot de oprichting van de Oranjevereeniging nWilhelmina" ten einde zoo mogelijk ieder jaar op 31 Aug. een volksfeest alhier te organiseeren. Staande de vergadering traden er on geveer 40 personen als lid toe. De volgende week zal er een definitief Bestuur gekozen en een reglement vast gesteld worden. 8T-MAARTEN8DIJK. In de heden gebon den vergadering ven Ingelanden ren het Water- ■ohap en der 4 polders Oudelaud c.s. werd met algemeene stemmen besloten geen verhaal voor iukoopsom voor peDsioen der ambtenaren toe te passen. De bijdrage of verhaal voor eigen pensioen werd vrijgesteld, doch voor weduwen en weezen- pensioen zal door de ambtenaren 5% van hunne jaarwedde moeten worden bijgedragen. Enkele watergangen werden met het oog op de nieuwe bemaling gewijzigd in dier voege, dat sommige gedeelten als geen reden van bestaan meer hebbende werden afgevoerd, terwijl eenige nieuwe gedeelten op den ligger zullen worden gebracht. Met algemeene stemmen werd voorts goedge keurd dat de brug over de Oostvest gelegen, zal worden gerestaureerd en geschikt gemaakt voor vervoer daarover met zware vrachten. Een en ander geschiedt voor gezamenlijke rekening van polders en gemeente. De brng komt daarna in eigendom en onderhoud hij de gemeente. ONDERWIJS. Oud-Vossemeer. Mej. P. J. Snijders alhier is tijdelijk aangesteld als onderwijzeres te 8t- Annalend, wegens ongesteldheid van mej. Ver sprille. St-Maartensdijk. In ons vorig nummer wss opgenomen, dat zich voor de vacante betrekking van onderwijier aan de O. L school 1 sollici tanten hadden aangemeld, terwijl het integendeel de verrnlliDg der vacature van onderwijzres gold. TWEEDE KAMER. In tle Donderdag hervatte zitting heeft mr. Kooien zijne tunctie als voorzitter op nieuw aanvaard. Hij stelde voor, de Vlootwet 11 October a.s. te behandelen. De heer Dresselhuijs verzette zich tegen dit plan waartegenover hij voorstelde de behandeling uit te stellen tot na de af doening van de Staatsbegrooting en de Indische begrooting, terwijl de heer Troelstra een motie indiende teneinde de regeering uit te noodigen de gegevens te verstrekken die de aanleiding zouden zijn voor de urgentie van de hehandeüng en deze inafwachting daarvan tot nader uit te stellen. Beide voorstellen werden na verschillen de besprekingen verworpen met 47 tegen 35 stemmen, rechts tegen links. BINNENLAND. Het ligt in de bedoeling van de re geering om, ten aanzien van nieuwe be lasting-heffing eerst te komen met rechten op genotmiddelen, als eene verhooging van de tabaksbelasting, van de bieraccijns en van het invoerrecht op de thee. Voorts eene eenvoudige rijwielbelasting. Mocht een en ander niet voldoende opleveren zal waarschijnlijk ook de koffie belast worden, tegelijk met de wijziging van het tarief. Tot Rijksveldwachter te Ierseke is met ingang van 1 December a.s. benoemd J. Roose thans te Kedichem. GEMENGD NIEUWS. kleedingstuk waarin zich toevallig de sleutels van de brandkast bevonden. Toen de vermissing ontdekt werd, is hij terstond telefonisch opge beld, doch was niet tehuis. D^n volgenden dag kwam hij over, doch wees alle verdenking van de hand. De marechaussee stelde ten lijnen huize een onderzoek in, doch kon niets vinden dat op eenige aanwijzing van schuld wees. De daaropvolgenden dag werd hij toch in verzekerde bewaring genomen en viel toen door de mand waarop eene volledige bekentsnis volgde. Onder het vermoedon vau zich vergiftigd te hebben, is hij naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd, doch tenslotte twijfelde men aan zijne plotselinge ziekte, die eindelijk bleek gesimileerd te wezen. Branden. Te Rotterdam is in den Zwaanshals een zware brand uitgebroken iu eeu groot lompenmagazijn uit oorzaak vau broeiïug dèr lompen. De schade is aanzienlijk. Bij Werkspoor' cn de Ned. Scheepsbouw maatschappij op Oostenburg te Amsterdam is door onbekende oorzaak brand ontstaan, die evenwel, spoedig ontdekt zijnde, kou worden gebluscbt en werd de schade beperkt tot da houten gedeelten van de loodsen en eenige plaukenstellages. Auto-ongeluk. Een 27-jarige juffrouw uit flillegersberg is op den Delfgouwschen weg te Delft door een auto overreden eu gedood. Het ijzeren klipperschip van schipper Borgers vau Hansweert geladen met vlas het welk met zware slagzij op de Ooster-Schelde zonder stuur ronddreef, is Dinsdagmorgen door een drietal visscherechepen, waaronder de Th. 3, te Wemeldinge binnengebracht. Een motor-ongeluk. Te Amsterdam is een motorrijwiel met een zijspan doordat zij oit de bocht ging in het Noord-Hollandsche kanaal terecht gekomen. De bestuurder heeft zich zwemmeode weten te red den, maar de man die in het zijspan zat werd bewusteloos nit het water gehaald en naar het ziekenhois overgebracht alwaar hij des nachts overleed. Een doodelijk schot. Toen Woensdagmorgen een jager te Wapperveen in Drenthe ter jacht zon gaan is deze bij od- geluk door een schot uit zijn eigen geweer ge troffen en gedood. Verpletterd. Een Nederlandsche pelgrim nit Weert is nit eeu naar Lourdea gaanden trein gevallen, waarbij zijn hoofd verpletterd werd. Onveiligheid op de treinen. Het is alsof de groote onveiligheid op de treinen van Duitschland naar België is overge- elageD. Een Hollander stond san het station te Brussel, waar de trein van Parijs stil hield, naar de drukte op het perron te kijken toen twee hoeren, de een aan de linker- en de aDder aan de rechterzijde naast hem kwamen slaan, waarvan die aan zijn rechterzijde vlak tegen hem aan ging staan. Nadat hij hem had weggedowd, kwam de man weer terug alsof hij ruzie met hem wilde zoeken, terwijl op hetzelfde oogen- hlik de andere hem op ziju linkerhand een prik gaf met een spuitje, dat een snelwerkend verdoovend minde! bleek te bevatten. Althans hij ging in schnioe houding tegen de wand van de coupé geleuod staan, beide handen slap langs het lichaam neerhangend, zelfs nog eenigen tijd nadat de beide hoeren zich hadden verwijdead. Van die gelegenheid hadden zij gebruik ge maakt om uit de binnenzak van zijn jas een portefeuille weg te nemen, die een vier duizend guldoD aan waarde bevatte. Dagelijks moeten zulke diefstallen tegen woordig voorkomen. Diefstal. Vorige week moest de dienstbode van een rentenier te Buitenpost eenige boodschappen doen waarvoor zij haar meester eenig geld vroeg. Zijn brandkast openende bemerkte hij dat zich alles nog ter plaatse bevond zooals hij dat kot rgeleden had verlaten. Maar uit een blikken geldkistje, waarin drie afzonderlijke vakjes, waren verschil lende geldswaardige papieren verdwenen, tot een bedrag van f 3800, waarvan f 600 aan de dienstbode behoorde. Sporen van braak waren niet aanwezig. Eenige dagen geleden had een timmerman, met wie de dienstbode verkeering had, haar een bezoek ge bracht. Hij nam een schets van het ledikant dat in de kamer stond, waar ook de brandkast een plaats had. Tevens hing over een stoel een KERKNIEUWS. Chr. Ger. kerk, voorm. 10 aam.3 uur eo 'savoaJi 6.30 uur leeakerk. BURGERLIJKE STAND Gemeente THOLEN van 14—21 SepL Geboren Catharina, dv. H. Bijnagte en J van de Sande. Cornelia, dv. C. Moeliker et C. de Laater. Petros Paulus Marinus, iv. P. J Goorden en E. M. Kerstens. OndertrouwdC. van Vossen, jrn. en S. Schot jd G. Quist jm. en J. H. Quist jd. Overleden Christiaan Anthouie Christiaam 32 j. Veilingsvereeniging „De Eendracht" Tholen. De tweede Predikantsplaats. Tholen. Men heeft zich blgkbaar gestooten aan de noot van het berichtje over het beroep bg de Ned. Herv. kerk te dezer plaatse. Ten onrechte evenwel. Want er is geenszins mee bedoeld dal men de consequenties van een eventueel opvolgen van een beroep niet zou kunnen aanvaarden, met andere woorden dat het minimum tractement voor een tweede predikant niet zou kannen gegaran deerd worden. Verre van daar. Zolke materialistische motieven lagen aan die noot niet ten grondslag. Wat bedoidt het uitbrengen van een beroep Immers toch niets anders dan een ernstige poging om in eene bestaande vacature te voorzien. En als er nu beroepen worden uitgebracht waarvan men op de vingers kan narekenen, dat ze toch nimmer worden aangenomeu, dan is de menschelijke natuur geneigd te vragen of wel dien ernst is betracht als io de formnlos van den beroepsbrief staat uitgedrukt. Indien dit slag op keer gebeurt, kan dan van zulk een beroep weinig anders gelden dan dat het een formaliteitsberoep is Daarin ligt niets oneerbiedigs. Want een beroep dat wordt uitgebracht, omdat dit op gezette tijden, krachtens de kerkelgke reglementen moet geschieden, wil men verzekerd big ven van de bandopening van den minister, draagt er toe bij dat de volksmond spreekt van een nood- of een formaliteilsbercep. Wellicht gewaagt men daarvan ook wel in engere kringen. Het beroepen van predikanten met de steeds nega tieve resultaten, die nu al ettelgke jaren zgn ervaren en die zoo goed als onafwijsbaar vooruit zijn te zien, heeft al meermalen bij de gemeenteleden de zucht doen oatsnappen een andere richting in te slnan, waarvan we de geestesgesteldheid nog buiten be schouwing laten. Maar om zich dan eens te bepalen tot candidaten, waarvan de beroeping ongetwijfeld meer kans op bevrediging geeft. Acht men daarmede de geestelijke belangen der gemeente niet voldoende gediend, weina, is dan niet te overwegen ona zulk eene plaats op te heffen, zonder ook maar eenigszios te kort te doen aan zekere getroffen regelingen waarvan de eerbied medebrengt zich gebonden aan te achten. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gom. te St-Philipsland door ds. J. Poort te Eikerzee. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 September. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Datema en nam. 2.30 Ds. Van Griethugsen. Iu beide diensten collecte voor de kerk. Geref. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur ds. Veldkamp te Anna-Jacobapolder. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 aar nam. 8 en 's avonds 7 uur ds. Vreugdenhil te Borsele. (Nam. Doopsbed.) Ned. Protestantenbond afd. Tholen. GEEN DIENST. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 en aam. S uur Ds. De Gids te Goedereede. Geref. kerk, voorm. 10,30, nam. 3 en avonds 7 uar leeskerk. Scherpenisse. Ntd. Her.. Kerk, Toorn. 10.30 leeik.rk en un. 3 uur ds. W. J. Keiler. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en 's avonds 6,30 uur leeskerk. St-MaartensdIJk. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10.30 ds. Verschoor nam. 3 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm 10,30 nam. 3 en 's avonds 6,30 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 ds. Moorman en nam. 3 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 10,30 nam. 3 uur en 's avonds 6.30 uur leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Keiler te Scherpenisse en nam. 3 uur leeskerk. Oud Gerei. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 uar en 6 aur leeskerk. Dinsdag 25 September. Ned. Herv. Kerk 's avonds 7 uur ds. W. L. Muller te Benthuizen. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 10,30 ds. Van Griet- hagsen, nam. 8 uur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 aur ds. Staal en 's avond* 6,30 leeskerk. St-Philipsland. Ned. Herv. Kerk. voerm. 10.30 geen dienst en nam. 3 uur d«, Moermsn.; Veiling 19 September 1923. Prinses Louise 15 ct. id. 2e 10 ct. Bouwmaoi Reinetle 10 ct. id. 2e 6 ct. Notaris-appel 11 ct, id. 2e 7 ct. Oranje Reineite 17 ct. id. 2e 11 ct. Belle de Ponlaise 10 ct. id. 2e 5 ct. Bismarkappel 12 ct. id. 2e 7 ct. Prinsesse Noble 10 ct. id. 2e 7 ct. Zoete appels 14 ct. id. 2e 10 ct. Vlaamsche Schgve- ling 11 tot 12 ct. id. 2e 6 tot 8 ct. Cellini 5 ct, Jacques Lebel 10 ct. id. 2t 5 ct. Antonawka 23 ct, id. 2e 11 et. Bordaanappel 10 ct. id. 2e 7 ct. Lemoenappel 11 ct. Schutters-Reinette 6 ct. id. 9<e 2 ct, Witllington 18 ot. id. 2e 9 ct. Appels val 1 tot 7 ct, Peren val 3 tot 12. ct. Maagdenpeer 29 ct. Soldat Labourear 25 tot 30 ct. id. 2e 18 ct. Beure Driel 18 ct. id. 2e 12 ct. Vggenpereu 41 ct. Beurré de Merode 28 ct. id. 2e 22 ct. id, 3e 15 ct. Calabai Carafon 26 ct. id. 2e 16 ct. General Todleben 21 ct, Williams Duchesse 29 ct. Bonne Louise 41 tet 56 ct, id. 2e 26 tot 36 id. 3e 20 ct. Durandeau 36 ct, id. 2e 19 ot. Bturré Hardg 32. ct. id. 2e 25 ct, Seigneur d' Esperen 22 ct. Suikerbooneu 12 tot 17 ot Alles per K.G. Bloemkool 12 tot 14 ct. id. 2e 7 ct. id. 3e 4 ct, per stuk. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 22 Sept. 1923. Boereuboter f 1.10 per pond. Roomboter f 1.10 Eiereu 7 cent per stuk. ROTTERDAM, 18 Sept. 1923. EIEREN. Op de heden in one veiliogslokaal Raam poortstraat 24 gehouden veiling werden navol gende prijsen besteed Gegar. versche hoendereieren van f6.- tot (8.75. Eendeueieren f 8,— tot f 8.50 Gane neieren f 21. Kalkoeneieren fll. Aanvoer 250.(00 stuks. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen Sept. Graden C. Zaterdag 15 17,2 Zondag 16 16,2 Maandag 17 16, Dinsdag 18 15,2 Woensdag 19 14, Donderdag 20 13,2 Vrijdag 21 13, Geboren SUZANNA MARIA dochter van 8 3. L. CHRIST1AANSE E. CHRISTIAANSE—Lindhout. Colijneplaat, 13 September 1923. Ondertrouwd C. VAN VOSSEN Ja. en 8 S. SCHOT Md. TholeD°,,ealeer' 19 192S* Ondertrouwd D. VROEGOP Ji. en 7 J. VAN DER SLIKKE Ad. Poortvliet, 14 September 1923. Bij den ondergeteekende, Agent t.u de firm. J. M. C. POT te Tholen liggen ter intage de van VISITE- en ONDERTROUW KAARTEN en ENVELOPPEN Ronwwerk£wordt met den meesten spoed geleverd, alsmede ANDER DRUKWERK. Beleefd aanbevelend, A. J. DE GRAAF, St daartenidijk

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2