IERSEKSCHE EU THOOLSCHE COURANT «a VAN DIXHOORN ZONEN TAARTEN - BOTERCAKE ZOUTGEBAK No"2007 Zaterdag 22 September 1923. Veertigste jaargang Eerste Blad. KREMERSTRAAT - BERGEN OP ZOOM TEL. I89 Firma J. M. C. POT Tholen Aan den afgrond. Bestellingen worden ook per post geleverd in correcte verpakking Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Priji per kwartaal f0,80 met Geïllmtreerd Zondagsblad fl,S75, franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Intern, no. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17'/j eents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. DIENSTPLICHT. Opleiding tot ziekenverpleger ziekendrager. of tot Ingeschrevenen voor de lichting 1924, die niet in het bezit zijn van het bewiji van voorgeoefendheid, kannen als zij in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking wenschen te komen voor opleiding tot ziekenverpleger of tol ziekendrager, en dezen wensch niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan de Districtscommandant hebben te kennen gegeven, zich daarvoor alsnog vóór 5 Oclober a.s. opgeven by den burgemeester der ge meente, voor welke zij hebbeu geloot. 21 De duur der eerste oefening bedraagt voor de ziekenverplegers 12 maanden; voor de ziekendragers 5l/2 maand. De ziekenverplegers tyn vry van herhalingsoefeningen Tholen 17 September 1923. DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. Zy, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven en hun wenach omtrent de inlijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds by de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben opgegeven of wel een bijzondere reden hebbea, waarom hun wensch ver anderd is, kannen vóór 5 October a.s. hun verlangen ter gemeentesecretarie opgeven. 16 Er kan evenwel geen zekerheid worden gegeven dat met hun verlangen rekening kan wordon gehouden^ Tholen, 17 September 1923. BEËINDIGING ZOMERTIJD. De burgemeester van Tholen brengt onder de aandacht, dat de vervroeging met een uur van den wettelyken tyd bedoeld in artikel 1 dor wet van 23 Juli 1908 (St.bl. no. 336), zal eindigen Maandag 7 October a.s. te drie uur in den voormiddag. Tholen, 23 September 1923. 10 Professoren van de Berlijnsche universiteit doeD in bun vrije oren aan levensverzekeringen, anderen houden zich onledig met de verzame ling van sigarenpuntjes, deze doet dienst als nachtportier in een epeelclub, gene loopt met eeu reclamebord. Een jong letterkundige werd barbiersbedionde. Een geneesheer stond des nachts op den Potsdammer Platz met warme worstjes, wijl zijn praktijk hem nauwelijks genoeg opbracht om zijn traraabonnement te kunnen beatrijdeu. Bij honderden zijn er zoo die na het ver richten van hun dagtaak zich haastig verkleeden om als los werkman, hulpkellner of iets derge lijks de avonduren, in welke sis 't ware een nieuw matelaarscbap begint, productief le maken. Kau men zich indeuken wat het zeggen wil voor iemand van goeden huize om steeneDsjouwer te worden zooals een kapitein van de artillerie die oa de revolutie een hongerpensioentje kreeg, thans deze zware handenarbeid hanteert. Een jeugdig predikant moest er toe komen mede te dingen naar de betrekking van opera teur in een kleine bioscoop van een der Berlijn sche voorsteden, 's Zondagsmorgens op den kausel en dentelfden avocd in de cabine van het film apparaat. Aan de Berlijnsche stations treft men geregeld een aantal studenten aan, die de aankomende reizigers niet alleen hnnno diensten als gids, maar eok als pakjesdragers aanbieden, om op deze wijze ban collegegeld te verdienen. Een advocaat, die als de meeste Duitsche collega's, van zijn praktijk niet leven kan, is des avonds steeds op zijn post als hulpkellner iü een groot café-coucert, en een eerzaam leeraar in de wiskunde van een Berlijnscb gymnasium, speelt eiken avond lot twaalf uur mee in een strijkorkestje van een groot wijnrestaurant. Een practiseerend dokter, die voorheen een behoorlijk inkomen had, slaat zich du zoo goed en zoo kwaad als hel gaat door het leven als hulp arbeider in een Slmcopiëerinrichting. Men kan zich de toestanden waarlijk moeilijk indenken. Men stelle zich voor, dat om een stuk De toestand in het eens zoo machtige Duitsch- l&nd is in één woord gezegd erbarmelijk. De mark, steeds Duitschland's ziel, is als waarde meter inderdaad uitgeschakeld. Ze bestaat nog slechts in de verbeelding als een booze genius, en men noemt haar nog hij naam als betaal middel, doch dat is ook vrijwel haar laatste stuiptrekkiug. Komt men in manufacturenwinkels dan geldt als maatstaf van de prijzen de Amerikaansche dollar, terwijl voor dagelijksche huishoudelijke benoodigdheden margarine, koffie, thee enz. de Boliaodsche gulden tot grondslag wordt genomen. Een pond kunstboter kostte 6 millioen mark en wie weet wat ze nu al zal gelden. Men voelt dat de mark geen waardemeter meer kan zijn. Zoo had een brievenbesteller een nabetaling op zijn inkomen ontvangen van 44> millioen mark, waarvoor hij op dat moment 4 pond Amerikaansch spek kon koopen. Behoeft 't te verwonderen dat men tot ver twijfeling geraakt Als er vaste goederen wordeu verkocht, dan biedt men niet meer in marken, maar in hoe veelheden graan, in hoofdzaak tarwe. Zooveel centenaars tarwe er bijv. voor een huis of een stuk land geboden wordt, zooveel maal moet op den dag der betaling de prijs vau eeu centeuaar in papiermark worden gestort. Het laat zich verstaan dat men hierdoor tot exhorbitante prijzen komt. Voor een huis m«t eeb stokje grond ter grootte van 7 aren werd dezer dagen 4*/i liard papiermark betaald. Landerijen worden thans uitsluitend verhuurd tegen afgifte van graan. Aanvankelijk kon de huur nog in papiermark worden voldaan, maar no verlangen de eigenaars eene betaling uitslui tend in natura. In de iteden geven de winkeliers voor een groot deel de wareu in ruil tegen boter, eieren, aardappelen, granen en wat dies meer zij. In tegenstelling met vroeger heeft men thans niet de minste moeite meer om Hollandsch geld in betaling te geven, zelfs de kleinste winkels nemen juist gaarne guldens tegen den koers van den dag aan. Intusschen wijst alles er op dat eene volkomen ineenstorting onafwijsbaar is, evengoed als indi vidueel t&lloozo gezinnen reeds zijn te groudo gegaan. De handwerkslieden krijgen bij stijging van de levensmiddelenprijzen eene verhoogiug van loon, ofschoon ook dit niet vol te houden is en tot eene catastrophe leiden moet. Maar zij die werken met het hoofd, de intellectaeelen, hebben nypend gebrek en moeten allerlei hulpmiddelen te baat nemen om er maar iets bij te verdienen. Niets is daarbij te min, geen arbeid te zwaar. er in zulk eene gemeente aanvankelijk nog zoo weinig aansluitingen. Blijkt nochtans na enkele maanden, dat de 70 0/0 der aansluitbare perceolen niet is bereikt, dan moet verder het volle tarief worden betaald. Het is dus in zulk eene gemeente in het belang vaD ieder aangeslotene, dal hij zijne medeburgers opwekt eveneens tot aansluiting over te gaan. Omtrent do toepassing der tarieven is het volgende besluit genomen Er zijn menscheu die slechts één paard (vracht rijders) of ééne koe houden. Voor hen is een aan sluiting van 13 mM. mot een minimum gebruik van f 2.50 per maand of f 30 per jaar te duur, omdat dit ééne dier al dat watsr onmogelijk ge bruiken kan. Voor he« is nu de mogelijkheid ge opend voor f 10 per jaar water te betrekken, mits ook hunne woning aan het net is aangesloten. Houders van 2 paarden of 2 koeien kunuen onder dozelfde voorwaarden voor f 17.50 per jaar aanslui ting verkrijgen. Er zal getracht worden in iedere gemeente in den omtrek dor haven eene gelegenheid te openen, waar schippers water per einmer kunnen koopen. Aan schip- pers-ingezetenen mag alleen dan ook hieruit water worden verkocht, als hunne woningen ook zijn aangesloten. Vrijdagavond 14 dezer gaf de Gym nastiekvereniging öOlympia" haar aange kondigde jubileumuitvoering. Nadat de voorzitter de bijeenkomst had geopend, waarbij dank werd uitgesproken aan het Bestuur der sociëteit »Non Semper" voor de welwillendheid om de zaal ineen feestelijk kleed te steken, heette Spr. den Burgemeester en Wethouder Goossen wel kom, daar op dezen avond dit bewijs van belangstelling meer dan anders wordt op prijs gesteld, daar we het 25-jarig jubileum van H. M. Koningin Wilhelmina's troon bestijging feestelijk willen gedenken. Spr. gaf een korte uiteenzetting waarom, on danks de sombere tijden toch dit jubileum wel mag worden herdacht. De Burgemeester sprekende als vertegen woordiger der Koningin, vond het een ver- 40 S0766 land, waarvan het op schooven staande koren wordt weggetnend, zich eenige houderdeu stads- menschen verzamelen, die, zoodra het veld ont ruimd is, zich er op werpen om de achterge bleven aren te lezeD. In weinige minuten is er zelfs geen korrel merr te vinden en men is al zeer blij als er eeu paar pond koren verzameld is. Maar een centenaar tarwe, dat is 100 kilo gram, kost dan ook 75 millioeB mark. Huismoeders staan bij de markthallen iu stomme vertwijfeling, niet omdat er geen voor raad i?, maar wijl bet onbereikbaar is uit hoofde vaD de hooge bedragen. Een pond Amerikaansch vet I2Y2 millioen mark, boter 8 millioen, mar garine 7, worst 5, rundvleesch 2J/2 varkens- vleeich 4 millioen mark. Een ei kost ijï milli oen, appelen en peren 200.000, pruimen 400.000, groene boooeu 500.000, erwten 450.000, aard appelen bijna eeu millioen mark per pond. Al heeft dan de mark zoo goed als geeu waarde meer, er is toch niet aan te komen. En dan zijn er in ons land nog menschen die maar zouden willen dat de gulden ook maar wat in waarde verminderde, opdat er dan wat meer concurrentie zou kunnen worden gebodeo aan het buiteuland met zijn lage valuta. Nu kan bet eigenbelang meebrengen dat meD, ten koste van wat ook, een persoonlijk voordeel begeert, maar aan zoo'n egoïsme heeft de maat schappij, het algemeen, niets, integendeel, er komt een schijn van welvaart door de roimte van het geld, maar de werkelijkheid vaa het einde is de wanhoop. THOLEN, 21 September 1923. Door den Raad van Beheer der Waterl.mij. is Woensdag tot hulpmachinist aan het pompstation te Halsteren bonoemd de heer Cent de Heer alhier. In dezelfde vergadering zijn de volgönde beslis singen genomen- In iedere gemeente, waar de Gemeenteraad het besluit nam tot direct ingaande aansluiting, wordt begonnen met het gereduceerde tarief, ook' al zijn heugend feit dat »01ympia" het initiatief tot dezen avond had genomen, zoodat in ieder geval het 25-jarig feest in onze ge meente niet geheel onopgemerkt is voor bijgegaan. Hierna werd aangevangen met de uit voering van het programma. Jammer ge noeg kwamen de vrije oefeningen van de heeren niet goed tot haar recht. Overigens is er goedgewerkt. Als slot van de gehouden onderlinge wedstrijd werd door hoogspringen bepaald wie der dames en meisjes voor de resp. prijzen in aanmerking zouden kunnen komen De prijzen werden behaald in de le afdeeling door de dames C. Laban, M. du Burck en C. van Zaltbommel (bij loting) en in de 2e afdeeling door mej. C. du Burck, M. Huvers en J. Moelker. Van de adspiranten werden in de le afdeeling de prijzen gewonnen door Cor van Noort, Dirk Coomans en Toni Laban en in de 2e afdeeling door Dirk Duiven- dijk, Leen Coomans en C. van Rijssel. In al deze afdeelingen bestond de le prijs uit een zilveren, de 2e uit een ver zilverende- en de 3e uit een bronzen medaille. Met ingang van 1 October a.r. is aan den heór J. Pijpeliuk, rijksveldwachter brig.-tit. op dien» vertoek eervol oDtslag als zoodanig verleend, wegens gezondheidsredenen. De heer Pijpelink, die sedert 1906 hier zijn standplaats han, heeft zich steeds doen kennen als een bezadigd optredeud politie-man. OUD-VOSSEMEER. De rij der feestelijk heden van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin is, voor wat ons eiland betreft, besloten door Oud-Vossemeer, de plaats die in '1906 de eer genoot van het Vorstelijk bezoek, zij 't ook, dat het een droeve oorzaak had. Maar het was als om moed in te spreken tot hen, die verbijsterd waren bij de ramp die hen had getroflen, toen op den avond van den 12 Maart van dat jaar na een stormachtigeu dag, op het onverwachts de vloed zich verhief en de zilte golven zich een weg baanden over en door de dijken en een onafzienbare watervlakte de vruchtbare landouwen over- dekte. En toen men zich Woensdag ging voor bereiden om het dorp het feestkleed aan te trekken, kwam die barre dag als in de herinnering terug. Donkere luchtgevaarten doorkliefden het zwerk en ontlastten zich in geweldige regenplassen voortgezweept door gierende stormvlagen. Maar nauwelijks kwam de zon weer door de uiteengerafelde wolken gluren of met vernieuwden moed toog men aan den arbeid om althans van de buitenversieringen nog te maken wat er van te maken was. En men moet respect hebben voor de volharding der bevolking, die in weerwil van de meest grillige buien poort op poort, wedijverende in sierlijkheid, deed verrijzen met het vriendelijk welkom en de toepas selijke opschriften. Óok menige winkelopstand had een nationaal aanzijn gekregen, terwijl parti- culiere woningen, behalve het vroolijke rood-wit-blauw, met eene versiering het décor completeerde. Het raadhuis had de volmaakte allures van een nationaal landhuis waar het kleu rige dundoek en het zachte oranje met kwistige hand wonderen van decoratie hadden verricht. Als het gelui der klok en een salvo van den toren niet de seinen van de officieele aankondiging van de feestelijkheden was geweest, dan zouden de hoefslag van de vurige paarden, gemend door in de vader- landsche kleuren gestoken jockey's, reeds voldoende zijn geweest om als voorloopers van het festijn te kunnen worden aange merkt. De Thoolsche dijk leek wel het concentratiepunt van de feestelijkheden, want nadat de voorzitter van het comité, de heer Ridderhof, den burgemeester, als vertegenwoordiger van Hare Majesteit te dezer plaatse had gecomplimenteerd, waar voor de heer Snijder in vriendelijke woor den dank zeide, tevens de hoop uitspre kende dat het feest in alle opzichten slagen en een gunstig verloop hebben moge en «Concordiaï van Tholen het «Wilhelmus» had doen weerklinken, stroomde schier alles het dorp uit om het koninklijk gezin, dat van de richting Tholen zoude arri- veeren, op te wachten. De commandanten dereerewacht hadden reeds de honneurs der feestvierende ge meente waargenomen door de Koningin, de Prins en de Prinses van harte welkom te heeten op Oud-Vossemeerschen bodem waar de bevolking in blijde afwachting was op hunne blijde intocht. Reeds van verre langs den prachtigen weg was de bijzondere fraai gemonteerde praalwagen te onderkennen en stelde de stoet zich op, die de Koninklijke familie naar en door de gemeente zou begeleiden. Twee herauten te paard, kondigden reeds lang te voren door hoorngeschal de komst der hooge gasten aan. De stoet werd geopend door een ruiter- eerewacht, voorafgegaan door een vaandrig te paard, daarop volgde «Coucordia van Tholen dat maar onafgebroken de stemming verhoogde door zijne opwekkende tonen, het dagelijksch bestuur der gemeente en de leden van het comité in rijtuigen en auto's, een praalwagen met eene symbolische voorstelling van de vier jaargetijden diverse groepen van schoolkinderen vóór en na den wagen waarin het koninklijk gezin, omgeven door een hofstoet, gezeten was en door de vertolkers goed werd uitgebeeld. Verder trollen we aan een praalwagen het «Eendracht maakt macht" voorstellende een landhouwwagen waarop het bedrijf van voorheen en van thans aanschouwelijk werd gemaakt de voetbalvereeniging O. V. V., een onmisbare ambachtswagen, versierde schepen in vol overaat, gekroonde rijwielen waarbij Teen de vorm van een tramloco motief had aangenomen en blijkbaar heen- wijzende naar den tijd dat het locaa'spoor ook onze landouwen zal doorsnijden, een huishoudwagen waarop tal van jonge dames een der onderdeelen van het huishoudelijk bedrijf aanschouwelijk voorstelde, terwijl ook het Oud-Thoolsehe boerenleven werd uitgebeeld op eene wijze die eene uit bundige vroolijkheid ontlokte.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1