IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT ïo. 2006 Zaterdag 15 September 1923. Veertigste jaargang Eerste Blad. Firma i. NI. C. POT - Tholen Een kloek woord. en Éf Oit blad Terschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal-f0,80 met Gëülnstreerd Zondagsblad fl,S76, franco per poat f 1,65 10 ct. disp. koeten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Adverteutiën van 1 tot 4 regels 75 centBiedere regel meer 17'/j cents. Grootte dor letters naar plaatsrnimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Het bestek van ons blad leent zich niet tot eo uitvoerige beschrijving van het zilveren ju- lileum der Koningin. In tal van plaatsen waar de viering feestelijk geschiedde, was dit natuurlijk slechts «en copie wat er in de hoofdstad was, waar de hul- iging een plechtigheid en geen banale festivi- eit was. Een der meest aangrijpeude episoden, de hul- ligicg iu de Nieuwe Kerk, willen we ook op ete plaats aan de vergetelheid outrnkken. Iu de stampvolle cathedraal, waar hel schit- erde vau uniformen en galakleeding, heeft de eer dr. J. Tb. de Visser, minister vau onder lijs, kunsten en wetenschappen, eene bijzonder choone rede uitgesproken, waaruit we deze jrepen doen Waar is de tijd gebleven sinds Ie ure waarin hier ter plaatse door wederzydeche edverbinkenis tusscheu koningin en volk, het mde verbond tusschen Oranje en Nederland rerd vernieuwd? Die vijf en twintig jaar gele- Q| ;en bijkans een ouafzienbaar tijdperk toeu wij r vóór stonden, en heden ziju zij, naar het Unieke woord „als de dag van gisteren, als lij is voorbijgegaau en als een nachtwake". Personen die toeu jong waren, kwameu zouder fcJiat zij het zelf kuuneu begrijpen, op 's levens middaghoogte, en die toen stondeu in volle kracht tunnen het zich niet voorstellen, dat hun le venszon ter kimme daalt. loevela mannen en vrouwen, die hier op dien dijden Septemberdag van 1898 tegenwoordig laren zijn bovendien reeds heeugegaau en ver geten. Zóó is het leven in den lijd, en zóó rlecbt zich van zelf, bij ieder gedenken een draad van heiligen ernst door onze feeststem ming. Elke vreugdevolle herinnering wordt een •ijle geschokt door de macht der verganke- ijkheid van al wat leeft. Maar juist daarom danken we te vuriger voor wat God ons liet. hierbij denkt men niet alleen aan de per- ionen zelf, wier kostbaar leven werd gespaard, maar ook aan hunne daden, voor zoover zij Ïiemen van blijvende waarde bevatteD. Want it is één van de groote lichtzijden van dit ergankelijk leven, dat de mensch daarin zaden au uitstrooien wier kracht en beteekenis nooit te loor gaat. Terwijl dit wordt gezegd, gaan uw aller ge- ei (lachten reeds naar onze geëerbiedigde Koningin anpo haar huis. Dankbaarheid vervult ons allereerst, waar Gods trouwe Vaderhand de Koningin en de Koningio-Moeder, die beideu hier vóór 25 jaren samen waren nog altijd onder den iudrak van het verlies van haar ouvergetelijken vader en echtgenoot, iu het leven heeft bewaard. Die iel (dankbaarheid wordt verhoogd, nu wij naast Hare Majesteit zien, den Prins die zijn leven aan Haar eu aan ons volk verbood en wij iu de jeugdige Prinses de hoop van Staat begroeten mogen. Maar bovenal stijgt een danktoon om hoog, omdat, gelijk in het leven, ook in deze jsreu zulk een rijke zegeu vau het Oranjehuis is uitgegaan. Traditie is veeleen constitutio neel monarchie heeft groote waarde, maar meer dan dit alles beteekent een Vorst, die de macht niet kent als doel, maar als middel tot vervul- g zijner hooge roepingdie medeleeft met en een voorbeeld is voor zijn volk, omdat geen smet kleeft op het vorstelijk gewaad. Weluu, wanneer in deze woeste tijden de troon van Oranje vast is blijven staan, dan is dit, o, voorzeker mede te danken aan wat Oranje door alle tijden voor Nederland was en deed, maar kouit daarvan allereerst de eer toe Haar, die tijdens hare 25-jarige regeering dermate eerbied en aanhankelijkheid bij hel Nederlandsche volk heeft verworven, dat trouwer lijfwacht dan ooii lich schaart om dien troon. De lofzangen mogen, onder den druk der tijden, minder luid klinken, maar de verhouding is teerder, inniger en vaster geworden. Het aaamgeregen leed moge den feest- toon meer gedempt doen zijn, echter een ware feeststemming, in den zin vau iDtense vreugde sn dankbaarkeid was er zeldeu meer dau nu. Zij is het kostbaarst geschenk, dat heden onze Koningin wordt aangeboden. Zij maakt beiden gelukkig, Haar, die het ontvangt en hen die het geven 1 Hoe geheel anders en opgewekter had onze feestviering kunnen zijn, als de rreeselijke oorlog inet zyn gevolgen geen schaduw over alles had geworpen. Want het ging in ons goede Isnd in velerlei opzicht, zoo mooi. Er had zelfs een op- ltviag plaats als zelden was aanschouwd en die de schoonste beloften voor de toekomst be- Titte Voor 1914 kwam ons letterlijk vau alle lijden een lentelaeht tegen, ons volk toonde opnieuw zijn groote bedrevenheid op het gebied dsr praktijk en de krachtige germaansehe gees tesvlucht bleef hem eigen. Oude roem werd ge handhaafd, nieuwe roein werd verworven. 00 En dan wordt herinnerd aan de economische vooruitgang, aan de wetenschappen en kuusteu aan het maatschappelijk en geestelijk werk, ook ter bestrijding van groote volkszonden, dat bloeide. Het was een veelszius schoone tijd. En in het middelpunt daarvan stond onze geëerbiedigde Koningin, en zoowel in haar hoedanigheid van staatshoofd als door Bpoutaue, geheel persoonlijke bemoeienis, had Hare Majesteit het voornaamste aandeel aan dien bloei. Hoe schril steekt tegenover die pariode het tijdvak der laatste uegen jaren af. Eerst de oorlogsschok met al de daaruit voortvloeiende gevaren toen het nijpend voedselvraagstuk en de klimmende woninguood. Vervolgens de moeilijkheden der langdurige mobilisatie, eindelijk de stijgende malaise op economisch gebied on de daarmede gepaard gaande werkeloosheid. Eo naast dit alles de schier on houdbare toestand van 's lauds financiën. En alsof dit alles niet genoeg ware, werkte de mentaliteit vau velen eer tegeu dan mede, waar het de ontwarring dier knoopen geldt, eu bij den gees- lijken en stoffelijkeu neerslag i» er dau ook geen ernstig mensch die niet gedurig iu spanning verkeerde en de klacht van den ziener uit de oudheid op de lippen neemt ^Wachter wat is er van den nacht?" Toch, het zij mst groote daukbaarheid getuigd, schitterdten eu schitteren ook aan dien nachtelijken hemel starren van Gods trouw, de starren der hoop. Waut wij ziju dan toch de schrikkelijke oorlogs jaren zelf heerlijk doorgekomen, zooals bijna geen volk van Europa. Het leger eu de vloot deden hun plicht; (le orde in de samenleving werd gehandhaafdonze internationale positie werd eer sterker dan zwakkerhet particulier initiatief deed, vooral op het gebied der liefdadigheid, wonderen voor landgenooten en vreemdeD. Zelfs iu die moeilijke jaren werden hooge cultuur- belangen uiet verwaarloosd en ons stoere volk was er terstond op uit, om waar bestaande handels betrekkingen door den oorlog uiet konden worden gehandhaaafd, nieuwe te zoeken en te openen. En de kern, ja de groote meerderheid der natie aanvaardde berustend haar kruis, zich oefenend iu eeuvoud en soberheid. En wanneer ondanks de ongunst der tijden overal iu deu lande zich de brandende behoefte doet gevoelen om Harer Majesteits 25-jarig koniugschap blijde te gedeuken, dan uit zich hierin uiet minst de iuuige dankbaarheid van het Nederlandsche Volk aau de Hooge Lands vrouwe, die als Laudsmoeder, met de teederste zorg voor Hare kinderen vervuld, tegelijk als man eu vader met vaste haud het Staatsschip door de hoogopslaande golven heelt gestuurd, zoodat alle internationale klippen vermeden eu het nationale spoor behouden werd. Ditzelfde geldt ook van de zóó gevaarlijke na-oorlogsperiode. Men had voorspeld dat de iu den oorlog gekweekte meutuliteit, in verband met Europa's inzinking, bij het staken vau deu krijg Doodlottige uitbarstingen zou kunnen tengevolge hebben ou ons voor allerlei zware problemen plaatsen zou. Tendeele is die profetie vervuld. Even, maar ook slechts eveu kwam er een meteoor, die op revolutie geleek, maar zij kwam eo verdween tegelijk. Maar de gestelde vraagstukken zijn gebleven. Het volkslichaam bloedt nog uit vele wouden. Het maatschappelyk raderwerk hapert nog. Er wil maar geen schot in komen. Allerwegen heerscht nog onzekerheid, spanning eu angsten het staat te vreezen, dat wij onder menig juk door moeten en dat de eerste jaren, groote soberheid in huis, maatschappij eo Staat eisch zal blijven, wil ons volk weder den helderen dag zien rijzen. Maar toch ook hier mag de toon der hope klinken: „de morgeustoud komt!" Eu dau wordt gewezen op de groote orde lievendheid en het zelfbedwang der natie, be nevens de krachtige pogingen om te komen tot zedelijke en stoffelijke verheffing van ons volk in welke bovendien de verwarring der geesten afnemen en de zielsrust toeneemt. Iu één woord, spannen niet alle krachten zoowel in het Moeder land als in de koloniën samen om Nederland te bevrijden van de boeien waarin de oorlog het sloeg Voorzeker en dit werk zal slagen, zoo de Oud-Hollandsche leuze „Eendracht maakt Macht" blijft omgezet in de daad. De waarborg voor die eenheid ligt in Oraöje en zoo is onze Kouingiu ook voor de toekomst het middelpunt van onze hoop. Nooit was eo is het Nederlandsche volk het gevoel van samenhoorigheid zoo sterk als wanneer men zich schaarde of schaart om den Oranje- troon. Dan wordt een enghartig provincialisme achter gesteld bij den gemeeuschappelijken dienst van het ééne vaderland. Dan vinden de godsdienstige en kerkelijke gezindten een belang dat hooger gaat dan onderlinge strijd. Dan krimpen de af standen tusschen de standen en komt er plaats voor verbroedering. Dan staat het Nederlandsche volk sterk naar binuen en naar buiten. 's Lands historie heeft de waarheid daarvan bewezeD. Voor het heden geldt zij nog meer. Waut dat heden doet ous duidelijk zien den zegen onzer monarchie boven de republiek. Slaat slechts de blik iu het rondl Is iu die republieken het militairisme dood Heeft dóór de werkman het beter dan hier Kan men daar bogen op meer vrijheid? Vindt men daar eenheid, die men hier tevergeefs zoekt? Is ergens e.n President méér voor zijn volk dan onze Vorstin De tegen stander der monarchie zit met al die vragen verlegen maar daarom begeert de nuchtere Hollander des te vuriger Oranje cu ziju troon. Want hij weet maar al te goed, wat hij aan Oranje heeft eo hij weet bovendieu boe natuurlijk de samenhaDg tusschen Oranje en Nederland is. Hier geen ertelijke monarchie met een eeuigzius kunstmatig karakter, omdat de vorst zich als vreemdeling eerst moet inleven iu de eigen aardigheden des volks, maar een neutrale monarchie als nergers wordt gevoudeo, omdat Oranje en Nederland in elk opzicht van hetzeltde bloed ziju. Daarom zijn in hunne Oranjeliefde hier te lande Protestanten en Katholieken en Joden het een9daarom reiken Thorbeckianen en Groenianen hier elkander de hand daarom vioden hier adel, burgerij en arbeiders elkanderdaarom vloeien hier de volkszangeu in ééu accoord te zamen. En zelden in dc historie rees dat lied met meer ontroerende stem omhoog dau nu daarvan het middelpunt is onze jubileerende Vorstin, die in een tijdpeik van 25 jaren èa als persoon, èa als Koningin dea grooten zegen voor Nederland vau de souvereiniteit van Oranje bewezeu heeft. Het is dan ook uit het diepst vau ons hart, dat wij U, Majesteit, eene nog langdurige, ge lukkige en gezegende regeering toebidden. God spare voar U ?n voor ons nog lang Uw door. het gausch volk zoo hoog vereerde Moeder, die uiet ophoudt ons wel te doen 1 Onze Uemelsche Vader blijve met liefde neerzien op Uw huis gezin den Prins, dien wij danken voor zijn trouw aan Nederland betoond, ei de Priusei, die in het hart van ons volk reeds zulk een plaats heeft veroverd, dat men Haar liefst met eeD verkleinwoord aanduidt niet uit oneerbiedig heid, maar uit innigheid In die bede, die thans opstijgt uit onze harten tot den Koning der Koningen meDgt zich tevens eene belofte. Het is deze, dat wij niet alleen gehoorzame kinderen Gods, maar ook trouwe onderdanen ouzer Vorstin zulleu zijd en deu Oranjetrooii als warme Vaderlanders zullen schragen. Eene belofte, die wordt omgezet iu het schoone woord van onzen Beets ^Oranje boven" blijft de kreet, In nood en dood, in lief en leed Geen andere ga daarboven Dan waar wij Goi mes loven. THOLEN, 14 September 1923. Nu eenmaal een aanvang gemaakt is met het leggen der huisaansluitingen alhier, blijkt hoe dringend en vlot men wil aangesloten zijn. Weifelachtigen, die tot dusver hebbeu gewacht, laten thans huoGe woningen aansluiten, in som mige straten bijna huis aaD huis. De aannemer, de heer Van der Valk, voert het werk met groote voortvarendheid uit en maakt 120 tot 150 aansluitingen per week. Zij die nog willen aansluiten om ook van het straks te verstrakken water te knnueu profi- teereD, wordt geraden zich nog vóór 20 Sept. op te geven. Aanvragen na dien datarn inkomende, kunnen niet vóót 15 November iu uitvoering worden genomen. Ook te Poortvliet is men reeds aangevangen, daarna volgt St-Annaland eu eindelijk Scher- penisse. De directie laat, naar wij vernemen, eerst de gemeenten uitvoeren waarvan de besturen tot directe aansluiting besloten en waar voldoende aangiften ziju. Op het eind van deze maand zal de alge- meene aanleg te dezer plaatse gereed zijD. De werkzaamheden op het terrein zijn thans zoovor gevorderd, dat aldaar het buizennet ge reed is. Maandag begint men met het spoelen vau de filters, waarna wordt aangevangen met het 8choouspoeleo van het buizennet. Donderdag of Vrijdag is men dau zoover dat de buis onder de Eendracht kan worden doorgespoeld en dan krijg het buizeogedeelte tot den watertoren een beurt. Is men zoover gevorderd, dan eerst kan lang zaam aan de watortoren vol worden gepompt en hierna het bedrijf in werking worden gesteld. In September zal er dus nog geen water kunnen worden versterkt. Dinsdag hield de Slachtveeverzekering als onderdeel van den kring Tholen en St-Philips- land der Z.L.M. hare algemeene vergadering te Ond-Vossemeer. Aan het uitgebracht jaarvsrslag is ontleend, dat de vereeniging succesvol heeft gewerkt, want moest het vorige jaar een omslag geheven worden van 11.50 voor een os of een vaars en f 4.50 voor een koe, thans kon volstaan worden met een omslag van resp. f 0.55 en f 1.65. Dit kan voor de deeliemers als eeu gunstig resultaat worden aangemerkt, terwijl dit voor hen die nog niet zijn aangesloten een gereede aauleiding kan geven voor het nieuw aange vangen dienstjaar huu mestvee in deze verze kering te doen «pnemen. Immers, ook hier geldt, dat, hoe grooter de deelname is, des te sterker de vereeniging wordt en de kans op eeu lagere omslag verdubbelt. Waar de gevallen van afkeuriog van een dier of van enkele organen door deze verzekering op de meest reëele wijze worden afgewikkeld, zal men er te gereeder toe orergaau zich aan te slaiteD. Dat inderdaad eene informaliteit bij de herstemmingen voor wethouder is begaan, heeft de aaudacht getrokken, ook van de belang hebbenden. Nu kan men het jammer vindeB, nadat de benoeming is geschied, dat dit wel licht opnieuw zal moeten plaats hebbeu maar dat er van bevoegden op het juiste oogenblik uiet is op gelet, ligt buiten onze verantwoordelijk heid. Om nu wellicht gebruik er van te makeo dat men andere functionarissen wil nemen, is niet te verwachten v^n mannen v»o eer zoodat we vol vertrouwen zijn dat de uitspraak van de meerderheid vau den raad geëerbiedigd zal worden en men zonder strijd de reeds benoemd verklaarden niet de dupe zal laten worden van eene vergissing, die ook elders, o.a. in het na burige Halsteren onnadenkend is begaan. De raad heeft een eergevoel te handhaven, dat hij maar niet door een toevalllige omstandig heid als een speelbal der grilligheid zou weg werpen. Eu dat we voorts het beleid van deu voor zitter niet hebben becritiseerd, doch alleen als intermezzo hebbeu vermeld, blijkt meer dau duidelijk uit de bewoordingeu waarin de aau- teekening was gesteld. De motordieost van het Vrijwillige Land- atoriucorps zal op 27 en 28 Sept. a.s. iu Gelder land eene vrijwillige oefeuiug houden, waar toe de afdeeling Zeeland des morgens te 7 ure vertrekt van Kapelle naar Deventer. De manschappen uit Tholen, Sl-Philipsland en Schouwen eu Duiveland znllen zich le Bergen op Zoom bij de colonne aausluiten. I 's Ochiens te 9 uur van den volgeudeu dag zal een défi'é voor Hare Majesteit de Kouiogin plaats hebben. De vlaggetjesdag ten bate van het Groene Kruis te dezer plaatse is succesvol geweest. Door de toewijding van het jonge dames comité dat daarvoor zeker de dank van het be stuur z*l erlangd hebber, kon eeu zuivere opbrengst van f 70 945 geconstateerd worden. Het vorige jaar was dit slechts een vijftig gulden. ST-PHILiPSLAND. Dhr. W. Mol alhier is benoemd tot tijdelijk weger in de weegbrug aau de haven. 8T-ANNALAND, 13 September. Alsot de tijdingen van alom over de opgewekt heid en het welslagen der feestelijke herdenkingen van het Koninklijk Regeeringsjubileura aanstekelijk gewerkt en op het laatste oogenblik een stoot gegeven hebben tot eene openlijke gedachtenisviering, had men zich ook hier voor heden opgemaakt ora door een uiterlijk feestbetoon getuigenis af le leggen vau zijne oranje-geziadheid. Het gansche dorp wai daartoe in een feeslkleedij i gestoken. Het rood-wit-blauw, geflankeerd door de beheerschende oranjekleur, wapperde lastig uil boven de veelkleurige eerebogen inet hunne toepasselijke opschriften en tusschen de geïmproviseerde lanen van mastgroen door, die jpnet hunne golvende guir landes, overtogen van de gouden stralen dor schit terende zon, steeds zulk eene mooie stoffeering bieden. Reeds in den vroegen ochtend bewoog zich een geestdriftvolle menigte door do stralen, getooid met de nationale kleuren. Het gelui der torenklok en een salvo van don ichietvereeniging „Prinses Juliaua" was de officieele aankondiging der feestelijkheden, terwijl eenige leden van de muziekvereeDiging van den torentrans de nationale liederen ten gehoore brachten. Onderwijl duidde het vroolijk geklikklak der paarden op de vorming van- den stoet voor den op tocht die op het kerkplein werd opgesteld. Het oude en beproefde muziekkorps haalde de burgemeester van zijne woning af en begeleidde hem naar de versierde estrade in de Voorstraat, alwaar Z.E.A. eene feestrede uitsprak, waarvan de aanhan kelijkheid van het Nederlandsche volk jegens do jubileeronde Vorstin cn Haar huis do grondtoon was. Van het medeleven van Hare Majesteit met Haar volk iu lief en leed heeft ook ons eiland het bewiji ontvangen toen de vruchtbare landen onder Oud-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1