IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT fo. 2005 Zaterdag 8 September 1923. Veertigste jaargang di, Firma 1. NI. C. POT - Tholen Donkere tijden. GEMEENTERAAD. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,375, franco per post f 1,65 10 ct. disp. kosten, aai UITGA.VE Telef. Intero. no. 16. Advertentiënyan 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17eente. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag 5 Sept. a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- iaize aldaar EEN HOOP COMPOST publiek verkoopen. 7 30630 De aanwijzing geschiedt door den karreman. Gemeentebegrooting. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de in- f]{ komsten en uitgaven der gemeeote, voor het dienst jaar 1924, van heden tot den dag der behandeling in den Rand ter gemeentesecretarie voor een ieder 01 ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Tholen, 30 Augustus 1923. 11 Afgekondigde strafverordeningen. Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden op de secre tarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld, de op heden afgekondigde verordening tot wijziging der verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. Tholen, 4 September 1923. 11 Ofschoon ons land en volk voor het moment in een feestroes verkeert, willen we nnchtans onzen lezers den ernst der tijden waarin wij leven, of die we tegemoet gaan, niet onthoodea nader onder de oogen te zien. Als yervolg op wat we dienaangaande mede deelden in ons artikeltja „inzinking", past als pendant eene beschouwing van mr. R. J. H. Patijn, een onzer belangrijke parlementaire finan ciers, die tegenover de Vlootwet wijst op een andere donkere wolk, die over ons land opkomt. Het verluidt namelijk, dat de Katholieke Staatspartij ia ruil voor den stean aan de vlootwet, de protectie heeft bedongen en dat minister Colijn zich bij dien eisch moet hebben nedergelegd. En zoo die in omloop zijnde geruchten ook ten dezen opzichte jnist mochten zijn, loopeo we gevaar van kwaad tot erger te vervallen. Het prijsgeven van den vrijhandel zon immers jnist nu een ramp zijn. Onze land heeft eenige millioenen ingezetenen meer dan de eigen bodem, zelfs bij meest in spannende exploitatie, kan voeden. En nog neemt de bevolking met oDgeveer 100.000 zieleu per jaar toe. Nu is er voor allen werk en brood mits wij door arbeid voor andere landen, zoo in den vorm van uitvoer, als in dien van aan het buitenland bewezen diensleD, het tekort aan eerste levensbehoeften kunnen aanvullen. En juist te dien opzichte zijn we door den oorlog van slechter conditie geworden. Geen land als het onze wordt zoo zwaar ge troffen door de vermindering van de koopkracht van Dnitschlands bevolking en de ontwrichting van het gansche Duitscbe economische organisme. Ons nationaal bedrijfsleven ziet zich in zijn bestaansvoorwaarden voor een reeks van jaren verminkt. LaDd- en tuinbouw, handel en nij verheid hebben opnieuw huune voelhorens uit te steken om nieuwe relaties met het buitenland aan te knoopen. Uit dieu hoofde zou 't hoogst bedenkelijk en zeer ongemotiveerd zijn een tariefmuur op te trekken, die het reeds zooveel moeilijker ge worden verkeer met het buitenland nog moer zon belemmeren. Daarenboven zou zij in den weg staan aan daling der productiekosten, die teu onzent toch al uitermate hoog zijn als gevolg van onze va luta, onze loodzware belastingen en de opschroe ving van den levensstandaard in de dagen van schijnwelvaart, door welke factoren de concur rentie onzer producten op de wereldmarkt uiterst bezwaarlijk wordt gemaakt. Minister Colijn, die tot voor kortei tijd aan bet hoofd stond van een groot internationaal werkend bedrijf, kan welhaast niet blind zijn voor de nadeelen en gevaren, die meer dan ooit onder de tegenwoordige omstandigheden een beschermende handelspolitiek voor ods land zon met zich brengen. Men kan meenen dat het niet verder loopen zal tot wat nu het schoenen wetje vertoont. Maar het is zeer twijfelachtig of de proteckisch- gezinden in het machtige Brabant zich daar mede zullen tevreden stellen. En indien in de Tweede Kamer een meer derheid voor de vlootwet te vinden is, zal de meerderheid niettemin zoo klein zijn, dat de regeering vrijwel afhankelijk zal blijven van enkele luttele stemmen, zoodat een kleine groep van katholieken daardoor in de gelegen heid zal zijn, de regeering te dwingen tot een verder protectionistisch avontuur, dan haar zelve lief is. Zoodat werkelijk de toestand voor den vrijhandel hachelyk is. Nu moge de regeering ruimschoots aanspraak kunnen maken op stean en medewerking voor hare bezuinigingsplannen, toch dient zij er op bedacht te wezen dat de voorstanders van den vrijhandel nonactief zullen blijven als men dit nationale beginsel zon aantasten. Immers, ook onder de rechtsche partijen telt de vrijhandel, waaraan wij onze welvaart te danken hebben, warme aanhangers. Het zou zelfs de vraag zijn of minister Colijn de kracht der positie van de regeering niet zon onderschatten, indien hij bij al den tegenstand die hij toch reeds te overwinnen zal hebben, bovendien nog een auti-protectischen storm in het laDd ontketende, die niet af te wenden zou zyn, als eene tariefsverhooging zon worden voor gesteld, hetzij in den vorm eener zuiver fiscale maatregel, hetzij als middel tol bestrijding der werkeloosheid. BUITENLAND. is de uiting van die eens sterken mans, zeker van eene overwinniug. Poincaré vindt een waardig navolger in den Italiaanschen fascist. BINNENLAND. De groote oorlog heeft aan een tweetal inter nationale instituten het leven geschonken, zonder er van te kuDnen getuigen dat zij levensvat baar zijn. Het internationale Hof van Justiiie heeft reeds enkele zaakjes behandeld waarbij de beide betrokken partijeD zich hebben nedergelegd. Als zoodanig kan het wellicht ook in de toekomst zijn waarde hebbeD. Maar de volkenbond heeft de precaire toestand waarin Europa verkeert niet kunnen voorkomen en moet nog steeds lijdelijk aauzieu dat macht gaat boven recht. Hij komt thaus voor de krachtproef te staan of hij recht van bestaan hebben zal. Immers aan zijn oordeel wil meu het geschil, tusschen Italië en Griekenland ontstaan, onderwerpen. Door een Italiaansche militaire commissie zon op Griekech grondgebied do scheidingslijn tus schen Albanië worden vastgesteld overeenkomstig het desbetreffende vredestractaat. Nu heeft op die commissieleden op minder dan een uur afstands van de AlbaneeBche grens een moordaanslag plaats gehad, waarbij allen werden gedood. Deze afschuwelijke daad heeft bij de Grieken de grootste verontwaardiging verwekt en de Grieksche regeering heeft onmiddellijk haar diepste leedwezen met dezen gruwelijken moord betuigd. Maar de Italiaansche regeering vond dit in geenen deele eene voldoening voor den omvang van den afgrijselijken aanslag. De premier, Mussolini, men zon hem den naam van „de voortvarende" kunDen geven, heeft onmiddellijk na het gebeurde, een ultima tum naar Griekenland gezonden. Op die nota, waarbij men in den geest wordt teruggevoerd naar die van Oostenrijk met betrekking op den aartshertog EeLdioand, is een antwoord der Grieksche regeering iDgekomen, dat zeer tege moetkomend was. Maar nauwelijks was het in Mussolici's bezit of een smaldeel werd naar het eiland Korfoe gezonden om het met troepen te bezetten. Dit moet niet worden beschouwd als een oorlogsdaad doch als een tijdelijke maatregel van vreedzamen aard tot handhaviug van zijn prestige, waaraan een onboigzamen wil ten grondslag ligt tot bet verkrijgen van de ver- eischte genoegdoening. Als men dan weet dat deze maatregel van vreedzaamheid wordt ingeluid met een bombar dement van een ontwapend fort, dat dienst deed als een verblijfplaats voor vluchtelingen, kinderen en zieken, en dat dit reeds vijftien slachtoffers eischte, dan denkt men aan de bezetting van bet Roerdal, die door Poincaré eveneens als van vreedzamen aard is voorgespiegeld. Wat zullen de gevolgen van deze overhaaste stappen zijn? Zullen de gewelddadige feiten gelocaliseerd worden, of moet er weer een voorspel van een catastrophe in worden gezien De maatregel heeft zoo snel plaats gegrepen, dat het voor de Europeescbe kabinetten eene verrassing was, terwijl zelfs de meeste hoofden van departementen bonne vacantie in het bui tenland doormaakten. Frankrijk beeft als paroolonthouding, doch dit neemt niet weg, dat men de ontstemming in Engeland met een zekere angstige spanning volgt. Groot-Brittanje toch zal niet kunnen gedoogen, dat Corfa wordt of blijft bezet, omdat het deel uitmaakt van de Ionische eilanden, bij welks afstand uitdrukkelijk is bepaald, 'dat zij geneutraliseerd moeten blijven. De bezetting is intusschen geschied en daardoor de neutraliteit dier eilanden geschonden. Zij is nu feitelijk reeds eeue afsluiting van de Adriatische zee, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. Mussolini houdt vast aan zijn standpunt dat de Volkenbond niet aaa de kwestie met Grieken land mag raken, zoodat eene uitspraak door hem geenszins zon kuunen worden aanvaard. Hij heeft met de bezetting eea pand, dat niet zal worden ingelost als niet aan alle voorwaarden ys voldaan, vervat in het ultimatum. Deze eisch Op vele plaatsen is reeds Vrijdag het Ko ninklijk jubileum herdacht. Zaterdag werden door Hare Majesteit ontvangen de leden van de Staten-Generaal. Ook in het buitenland is door Hollandsche Kolonies die dag feestelijk gevierd, terwijl me nig blad hoog. waardeerende ajtikelenj wijdde aan Hare Majesteit en ons land. Zoowel de intocht van de Koningin van haar landhnis „De Roigeboek" onder Schevenin- gen naar het paleis in Den Haag als die in de Hoofdstad is een ware zegetocht geweest. Duizenden bij doizendèn stonden langs den weg geschaard bij welker gelegenheden Haar onafgebroken hnldebetoogingen werden gebracht, z66 grootsch als men zich zelfs niet had durven voorstellen, in welke hulde ook de Prins, Prinses Joliana en de Koningin-moeder ruimschoots mochten deelen. Onder de maatregelen die genoemd zijn ter bezuiniging behoorde ook de conversie der doch het Handelsblad vernam van de meest bevoegde zijde, dat hiervan in het minst geen sprake is. -- De regeering moet voornemens zijn de ijkwet in dien zin te wijzigen dat de oude benamingen el, pond en dergelijke uit die wet zullen worden verwijderd en het gebruik er van strafbaar zal worden gesteld. In tegenstelling met de dieuaangaande loopende geruchten als zonde ook na de loting voor de militie eene verbintenis kunnen worden aangegaan bij den vrijwilligen landstorm, met de bedoeling te kunnen profiteeren van een vrrkorteo diensttijd, kan worden gemeld dat die alleen genoten wordt bij toetreding van af bet 16e levensjaar tot 8 maanden vóór de loting. Het aangaan eener verbintenis nh de lotiug kan alleen zin hebben wanneer om deze reden een jaar uitstel van eerste oefening zou worden verleend. De nationale tentoonstelling van het Ne- derlaodsch Trekpaard in samtnwerkiDg met het Nederlandsch Rundveestamboek is een groot succes geweest, waarbij de Zeeuwen, en niet het miust Zeeuwsch-Vlaanderen belangrijke lau weren hebben geoogst. Onder de bekroonden komt ook voor met een 2de prijs van f 100 de 3-jarige hengst Succes- seur van J. F. Brooijmaus van St-Annaland, die voor den tweejarigen heogst Iman van Bleijen- daal eervolle vermelding verkreeg. Woensdag had een prachtige demonstratie der tentoongestelde dieren plaats als huldiging voor H. M. de Koningin. Te half vier kwam H. M., de Prinses, de Prius eu de Koningin-Moeder op het Malieveld, ontvangen door den voorzitter van het N. Trekp., jhr. J. van Vredenburch, die aan de beide Koninginnen een bloemmiker aan bood. De schilderachtige optocht die op de demon stratie volgde, was niet minder een volkomen socces van den dag, waarbij de nationale kleedij en gebruiken duidelijk aan bet licht traden en als een landelijke hulde aan Hare Majesteit geheel tot haar recht kwam. OUD-VOSSEMEER, 28 Augustus 1923. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met ken nisgeving de heer Van Tilbeurgh, zonder kennis geving de heer Aaruondse. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat de beslissing inzake de vermindering van den omvang van het onderwijs door afschaffing van het vervolgonderwijs is verdaagd, omdat nog advies ingewonnen moet worden vwo den Hoofd Inspecteur, welke mededeeling voor kennis geving wordt aangenomen. Aan de orde is een schrijven van Mej. de Wed. M. van Poortvliet, houdende kennisgeving dat mej. Franckena is overleden en verzoekt haar een ge deelte van de aan wijlen mej. Franckena toegekend# f170 uit te keeren. De Voorz. deelt mede dat dit schrijven door B. en W. is onderzocht en dat gebleken is dat door mej. Franckena geen erfgenamen zijn nagelaten. Mej. Van Poortvliet heeft nimmer met mej. Franckena te zamen gewoond,; doch uit den nagelaten boedel zyn volgens mej. Van Poortvliet alle onkosten be streden kunnen worden, zoodat er geen schulden zijn. Een gedeelte van de f170 zou dus geheel ten goede komen aan mej. Vaö Poortvliet aan wie do gemeente geen verplichtingen beeft. De heer De Wilde verklaart dat als mej. Van Poortvliet uit eigen middelen niets heeft behoeven by te passen, hij voor het verzoek niets gevoelt, waarmede de heeren De Ryke en Den Engelsman accoord gaan. Zonder verdere discussie wordt het schryven voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is vaststelling van de verordening regelende het schoolgeld in verband met d# gewij zigde Wet op het Lager Onderwys. De Voorz. licht toe dat de reductie voor meer dau één kind ingevolge de Wet moet vervallen, daartegenover staat dat het schoolgeld niet meer berekend mag worden naar het zuiver inkomen doch alleen naar het belastbaar inkomen, dat minder is dan het zuiver inkomen. De heer Ooms vraagt waarom dit punt niet op de agenda staat, waarop de Voorz. mededeelt dat het tot de ingekomen stukken behoort. De heer Ooms vindt het inconsequent dat de ge meente-ontvanger met f 350 wordt verhoogd en weer het schoolgeld verhoogd wordt. Het bedrag ad f 1000 dat het schoolgeld moet opbrengen glydt nu in de zakken van den ontvanger. Hij zou er daarom voor zijn geen schoolgeld te heffen en ook geen hondenbelasting omdat op grond daarvan de jaarwedde wordt verhoogd, en dan ver- zoekon een andere regeling in te voeren voor het ontvangen en uitgeven der gelden van de Gemeente. Hy is tegen de voorgestelde regeling. De voorz. zegt dat den heer Ooms verzocht is met een betere regeling inzake schoolgeld te komen, doeh de heer Ooms is in gebreke gebleven; volgens de Wet moet de reductie vervallen. De heer Ooms zegt niet in gebreke te z\jn gebleven daar in de volgende wethoudersvergadering niet meer is gesproken geworden. De voorz. zegt dat het voorstel in de vergadering aangenomen was dus dat de heer Ooms dan toch in een volgende vergadering het punt zelf in bespreking had kunnen brengen en dit is niet geschied. Voorts wyst de voorz. er op dat het niet waar is dat de jaarwedde van den Ontvanger is verhoogd met het oog ook op het schoolgeld, de heer Ooms kan weten de jaarwedden van de Ontvangers werden bepaald naar de eindcijfers van de Gemeenterekeniogen o er de drie laatste jaren en op die cijfers oefent f 1000 schoolgeld geen of weinig invloed uit. Boven dien zou het niet gaan den Ontvanger zoo maar op zij te zetten, de Gemeentewet is er om te doen zien dat dit niet kan. De heer Den Engelsman verklaart dat het toch de schuld van den Raad niet is als er minder gewenschte bepalingen bij de wet worden vastgesteld. Wy hebben dat gezien bij de Vleeschkeuringswet, de Gemeente moet de wet uitvoeren en naleven. De heer Ooms wyst op de vervallen reductie en beschouwt in verband daarmede de nieuwe regeling als een verhooging. De voorz. meent dat het voor sommige een ver hooging zal beteekenen; beneden de f 800 inkomen betaalt men geen schoolgeld is men dan niet aan geslagen in de Ryksinkomstenbelaatigg dan betaalt men niets. Vroeger konden we het zuiver inkomen inkomen nemen thans moeten we het belastbaar in komen nemen, velen zullen daarom vry van betalen zyn De heer Ooms verklaart bezwaar tegen de ver- hooging te hebben. De voorz. zegt dat het oude tarief is gehandhaafd dos als er sprake is van verhooging dan zit dit in het vervallen van de reductie doch voor dat ver vallen heelt men compensatie. Toen men vrywillig scholen oprichtte betaalde men veel meer schoolgeld dan thans het geval is en nu heeft meu bezwaar. De heer De Wilde verklaart evenzeer tegen ver hooging te zyn, doch we zyn aan de Wet gehouden. Hierop wordt het voorstel aangenomen, tegen de heer Ooms. De heer Vermet verschijnt ter vergadering. Voorgelezen wordt het rapport van de commissie tot het nazien van de gemeemerekening dienst 1922 en vau de rekeningen der armbesturen, uit welk rapport blijkt dat het financieel beleid de goedkeu ring kan wegdragen. In verband met een opmerking over de uitgaven voor aanplanting van de begraafplaats merkt de Voora. op dat bet noodige is gedaan om de be graafplaats een beter aaozien te geven. De nieuwe aanplanting is in 1921 gestorven door de buitengewone droogte en thans is men weer uiet veel gelukkiger geweest. Aan het opsnoeien van de haag zal aandacht geschonken worden. De heer De Ryke vindt dit goed daar de haag immer veel te laag gehouden wordt en daardoor de geheele begraafplaats altyd te overzien is. Hierop wordt de gemeenterekening voorloopig vastgesteld op de cijfers als waarop se is aange boden, terwyl de rekeningen der armbesturen worden goedgekeurd. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting dienst 1924 en de begrooting van het Algam. Armbestuur. Besloteu worden deze stukken te stellen in haadea van de commissie ter onderzoek. Ter tafel komt de aanbeveling van het Weesen Armbestuur in de vacatures van Regenten ontstaan door het overlijden van de heeren M. A Dovr eu C. A. Gunst. Aanbevolen worden do heeren W. A. van Niea- wenhayzen en J. L. van Gors&l benevens de heereo K. J. Hanse en G. J. de Wilde. De Voorz. wijst er op da* 3, eu W. niet dc 2e aanbeveling niet accoo gingen. De heer J. Aar- noudse moest, toen hy thouder werd, als lid var» het Weezen Armbestuu bedanken. Na de hoer Aa noudse in September iaacblid niet teragkeo wenschen B. en W. he syn oude plaats weer doen innemen waarom z^ iem >is no. 1 aar,bevel- Tot stemming overgaa de worden uitgebracht den heer Aarnoudse «lommen ex 1 op dun heer Hanse, zoodat de heer Av .oudss is benoemd. By de tweede slemn iug worden uitgebracht 5 stemmen op don hoer Van Nifcuwenhujjrin, tor lat ook die is benoemd. Medegedeeld wordt dat de beo Van ooren wegens vertrek uit de gemeente o. lag vr*agt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1