IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT No. 2004 Zaterdag 1 September 1923. Veertigste jaargang Na 25 jaren. Firma J. M. C. POT - Tholen w ld OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,875, franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dut de loting voor de lichting van 1924 voor deze ptneente zal plaats hebben op het Gemeentehuis, op [Zaterdag den 8 September 1923, des voormiddags te 10 u«r. Tholen, 25 Ang. 1923. 9 Burgemeester ea Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen 14 September aanstaande gelegen- ksid bestaat tot plaatsing op de openbare lagere tchool B in die gemeente van kindereD, die vóór 15 Maart 1924 den leeftgd van 6 jaar zullen hebben bereikt. Ouders, voogden ef verzorgers, die hun kinderen of pupillen op de openbare lagere school wenschen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld diarvan op 3 September aanstaande aangifte te doen bg het hoofd der school, den heer Van Liere, op werkdagen des namiddage tusschen 4 en 5 uar. Tholen, Aug. 1923. 16 De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat eene openbare vergadering van den Raad ia bolegd legen Dinsdag den 4 September a.s. des namiddags te 2l/2 ure. Ponten van behandeling Installatie raadsleden. Benoeming Weihouders. Ingekomen stukken. Conversie geldleening. 11 Tholen, den 30 Augustus 1923. E6I Plaatsing bij den motordienst. De Burgemeester van Tholen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingeschrevenen voor de lichting 1924, die tot gewoon dienstplichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van een bewijs van voorgeoefendheid, kunnen worden gedetacheerd bg de Schoolcompagnie van den Motordienst. Zg, die er prgs op stellen voor zoodanige deta cheering in aanmerking te komen, moeten hun ver langen daartoe dadelgk na ontvangst van de kennis geving van hun bestemming tot gewoon dienstplich tige schriftelijk mededeelen aan' den Commandant der Schoolcompagnie van den motordienst te Haarlem. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn. Zij behooren daarbij op te geven a. hun gealachts- en voornamen b. den datum van geboorte c. de gemeente, waar zij voor den dienstplicht zgn ingeschreven en d. hun lotiDgsnummer. Het is noodig, bij het ichrgven verklaringen over te leggen, waaruit hun bekwaamheid in het chauf feursvak of als raotorrgder of monteur blgkt. Eer. rijbewijs kan niet als zulk een verklaiing worden aangemerkt. Tholen, 28 Augustus 1923.28 Het, voor ons Zeeuwen, zoo kenschetsende huldigen van Kroonjaren viodt in dezen stond toepassing voor het gansche Nederlandsche volk. Op den gedenk waardigen 31 Aug. is het een kwarteeuw geleden dat Hare Majesteit als Koniogin der Nederlanden bet bewind uit handen harer doorluchtige Moeder overnam, die na het over lijden van Hoogst Derzelver Gemaal Willem de derde, de regeering over ons land leidde als Regentes voor hare koninklijke Dochter. Het geveerde beleid van Koningin Emma was een zegenrijke periode in ods volksbestaan en overladen met de dankbaarheid der natie aan de lage landen, kon zg met volkomen zelf voldoening de tengels van het bewind aan de algemeen beminde jonge Koningin overdragen. Dat tijdperk van 1890 tot 1898 kenmerkte zich door rast en weldadigheid waarin Konftgin Emma nog ineer de toegenegenheid des volks won en hare Dochter bij verschillende gelegen heden bij haar volk inleidde. Slechts éóne episode die de rnslige rast ver stoorde willen we nit de geschiedenis opdiepen. Het was in Augustus 1894 toen de beide Koninginnen het eerste bezoek brachten aan Zeeland waarbij de trouw eu aanhankelijkheid aan Oranje zoo spontaan aan den dag trad dat als 't ware een onverbreekbare band tusschen de Zeenwen en de jendige Koningin werd gelegd. Naawelijks echter hadden de hooge bezoeksters den Zeeuwschen bodem verlaten of de tijding van het verraad van Lombok verbreidde zich als een treurmare door ons land. Door de trouwe loosheid der Balioeezeu vielen meer dan honderd onzer dappere zonen onder aanvoering van ge neraal P. van Ham als slachtoffer in een hinder laag. Onder generaal Yetter werd het verzet ge broken eü de Radjah van Bali gevangengenomen. Toen de indruk vaD dit iucidentiëele wapen feit vervaagde, naderde het tijdstip waarop de jeugdige Koningin het wettelijk gezag zou aan vaarden waartoe op 6 September 1898 de eed op de Grondwet in de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd afgelegd. Pit heugelijk feit werd alom in den lande met groot enthousiasme gevierd. Tot in de uiterste hoeken en op de kleinste gehuchten van ons vaderland wapperde het oranje en weer klonken op golle wijze de aloude nationale liederen. Onze jeugdige vorstin kon onder niet-ODgun- stige omstandigheden het bewind aanvaarden. Nederland maakte een periode vao welvaart door, die tot tevredenheid kon stemmen. Niet dat die periode er nu eene is geweest van volkomen kalmte en volmaakte rust, iu geeuendeele, want gelijk eb en vloed zich regel matig in de nataur afwisselen, zoo is er ook in de staatkundige en in de economische samen, leving een rustelooze bewegiDg waarneembaar. Maar toch kenmerkte zich de aanvang der regeering door een zekere kalmte. Buitenlandsche excessen schenen zelfs tot een minimum te zullen worden beperkt, toen de Czaar aller Russen het denkbeeld tot uitvoering bracht om door eene conferentie van alle Staten der wereld bepalingen in het leven te roepen tot vermindering van de oorlogskansen en tot verzachting van de grnwelijke oorlogsgebruiken. De geestdrif volle stemming die van deze in Den Haag gehouden conferentie is uitgegaan, is spoedig in nevelen opgegaan, want nauwelijks was zij geëindigd, of de beruchte Boeren-oorlog brak uit. Niet alleen de stamverwantschap, maar ook de gruwzame wijze waarop de bestrijders der Transvaler Boeren de bevolking bejegende, was een kaakslag voor het recht dat iu die verdragen was nedergelegd. Eu nadat de inlijving van Oranje-Vrijstaat en Transvaal een voldougen feit was, vluchtte de sympathieke president Paul Kruger naar Europa waarbij ons land de heldhaftige rol speelde om den grooten man door middel van onzen kruiser //Gelderlaud" herwaarts te ver voeren. lotusschen verloofde Hare Majesteit zich met Hertog Hendrik van MecklenburgSchw erin om zich op 7 Februari 1901 met dezen ia het huwelijk te begeven. Het kabinet Knijper dat in het zelfde jaar was opgetreden, zag zich iu het begiB desjaars 1903 geplaatst voor een ernstige crisis door de omvangrijke staking in het spoorwegverkeer waardoor een oogenblik een volslagen desorga nisatie van dit transport in het leven werd geroepen. Maar door de bewonderenswaardige houdicg der Koningin en het cordaat optreden der regeering behoorde deze storing der Staatsmachine spoedig tot bet verledeDe. De jeugdige vorstin die de schoone karakter trek der voorvadereu deelde om één te zijn met hun volk in lief eu leed, bracht dit ook steeds in praktijk. Nog levendig zal bij menigeen de invloeiïog van tal van polders in onze provincie voor den geest staan. Spoedig was het vorstelijk echtpaar ter plaatse om door hare aanwezigheid moed te verwekken bij de ongelukkigen die door deze rampen zoo zwaar getroffen wareo en de nood daadwerkelijk te lenigen die was ontslaan door deze orerstroomingen. En toen iu Februari vao het volgend jaar de geweldige ramp van de „Berlin" de Harwichlijn trof doordat het schip strande op den kop van het Neorderhoofd aan den Hoek van Holland, was het weer de vorstelijke familie die deelde in den rouw der gezinnen, terwijl Prins Hendrik daadwerkelijk zieb op hoogst verdienstelijke wijze wijdde aan het reddingswerk der schipbreukelingen. In den loop van hetzelfde jaar bracht het koninklijk Echtpaar het eerste officieële bezoek aan de provincie Zeeland, waarbij van de zijde der bevolking een ongekende geestdrift aan den dag gelegd en de hechte band tnsschen Zeenw en Oranje nog nauwer aangehaald werd. In 1908 dreigde een oorlogswolk op te komen. Cipriano Castro, president der Republiek Vene zuela, wist door zijn optreden, dat zich keu- merkte door brutaliteit en ongegrondheid tegen onze West-Indische bezittingen een conflict in het leven te roepen. Ter beslechting hiervan werden vijf onzer oorlogsbodems naar de West geëxpedieerd, zonder dat het lot wapenfeiten is gekomen, want tegen het eind van dat jaar werd Castro als president vervallen verklaard en het door hem oitgevaardigde decreet dat de oorzaak der wrijving was, ingetrokken, waarop de vloot- demonstratie werd beëindigd. Het volgend jaar was een tijdperk van groote vreugde toen op 30 April de Koningin aaD Prinses Jnliana het leven schonk en derhalve aan Nederland de voortzetting der dynastie van de Oranje's zoo goed als verzekerd werd. Behoudens enkele biünenlandsche politieke gebeurtenissen zooals Kamerverkiezingen en ver wisselingen van ministères deden zich geen ge wichtige feiten voor, die een bijzonder kenmerk aan Harer Majesteits regeering gaven. Het jaar 1913 was op dat gebied hierom merkwaardig, dat de stembus eene meerderheid aan de groote vrijzinnige concentratie had be zorgd, die krachtens parlementair gebruik in een constitutioneel land de regeering moest over nemen. Doch de vorming van een kabinet die aan den vrijzinnig-democraat nu wijlen dr. Bos werd opgedragen mislukte doordat de sociaal-democraten aan wie de formeerder een drietal portefeuilles had toebedacht, geen deel van de regeering wilden uitmaken. Na laöge onderhandelingen moesten de pogingen worden opgegeven, waarna het extra parlementaire kabinet Cort van der Linden is opgetreden, waarvan de hoofdfiguren zich onverwelkbare lauweren hebben verworven. Het honderdjarig bestaan van onze zelfstandig heid werd in den lande luisterrijk herdacht, ter wijl in de resideutie het Vredespaleis werd ge opend met een extase alsof nu voortaan eene bloedige botsing tusschen de volkeren naar het rijk der fabelen werd verwezeD. Wreede ontgoocheling. Want nauwelijks een jaar daarna breekt de volkerenstrijd uit zoo ge weldig als de geschiedboeken nog nimmer eene historie hadden te vermelden. De positie die ons land daarbij heeft inge nomen is waardig geweest dank zij het wijze beleid der regeering, die eene onzijdigheidsver klaring afkondigde en ook werkelijk strikt neatraal is gebleven. Hetzij dat de mobilisatie van ons leger en ,de bewaking van onze grenzen, hetzij dat de belangen der strijdende partijen dit ten deele medebrachten, is ons land aan het groote con flict ontsnapt en zijn we bespaard gebleven voor de excessen van den gruwelijksten aller oorlogen. Toch heeft ons land heel wat van den vol- kerenkrijg te lijden gehad, al is het voor menigeen een gouden tijd geweest. Schoorvoetend is de parlementaire arbeid voortgegaan en meer uit den drang der om standigheden, dan uit werkelijk evolutionaire ge voelens zijn tal van wetten tot stand gekomen die in normale tijden geenszins zoo spontaan het Staatsblad zouden hebben bereikt. De vrees voor de uitbarsting eener revolutie was zoo groot dat men zijn heil zocht in het toestaan van maatregelen, die nu niet laoger houdbaar zijn. Men neemt zijn toevlucht tot paaiende maat regelen in plaats van ongeoorloofde eischen af te wijzen en te staan in kracht van die macht waaruit deregeeritg zoo gaarne verklaart te leven. Na wreekt zich dat alles ten blijke de onge zonde basis waarop die evolotie was geschoeid. In die algeloopen kwarteeuw genoot Nederland een periode van welvaart, haudel, scheepvaart en landbouw bloeiden. Tot het groote wereldgebeuren in 1914 die goeie orde kwam verstoren en Europa uit alle geslagen wonden bloedt en ons land de wrange vruch'en van de algemeene malaise over de ge- heeie liju voelt. Waar io vele landen de tronen zijn ineenge stort en de kronen zijn weggeworpen, zwaait oDze Koningin nog ongerept den scepter en verheugt ons volk zich nog in de dynastie der Oranjes. Toch kan niet ontkend worden dat de demo- raliseerende invloed van den woesten krijg ook de hoeksteen van ons volksbestaan tracht te ondermijnen. Niettemin heeft men zich in tal van plaatsen opgemaakt om het zilveren feest van Hare Majesteit ODze Koningin met daukbaarheid te vieren en zoo de tijden niet znlk een donker perspectief openden, dan zou ongetwijfeld het huldebetoon zich in ruimer kring en in luider toon uiten. Hopeo we echter dat de mijlpaal io deze regeeringsperiode een nieuw aspect zal openen voor een herleefd economisch vaderland. INZINKING. Zeiden we in ons overzicht van het 25-jarig bewind der Koningin dat de toestaud vau ons land niet zoo rooskleurig is om met volle geestdrift dit jubileum te vieren, dan deüken we eok aan de financien van den Staat, die zoo precair zijn, dat een depreciatie van den gulden lang niet denkbeeldig is. Het publiek denkt daar evenwel niet meer zoo ernstig aan en met zijn gewone luchthar tigheid paait de Hollander zich dat het wel zal losloopen. Maar evenmin als een gewoon huishouden leven kan als de uitgaven de inkomsten overtreffen, kun ook een laüd zich staaude houden onder dergelijke omstandigheden. De gewone dienst vóór den oorlog beliep een paar honderd millioen galden, welk cijfer door de mobilisatie en de crisis-uitgaven in 1918 was gestegen tot 830 millioen. Door het wanbeheer der daarop volgende jaren is dit geklommen tot 640 millioen voor het dienstjaar 1922. Voor 1923 is weliswaar 35 millioen minder geraamd maar dit zal stellig door suppletoir® begrootingeu aanzienlijk hooger woorden, tegelijk met het ODgedekt tekort van ruim 100 millioen. Er bestaat dus geen evenwicht meer tusschen inkomsten en uitgaven. Yan belasting-verlaging kan derhalve geen sprake zijn, terwijl ze na al niet meer opbrengen wat ze zoudeu moeten doen. Loopt de gulden dan gevaar minder in waarde te worden? In werkelijkheid is daar groote be zorgdheid voor. Ze wordt reeds meer dan een jaar kunstmatig hoog gehouden, doordat de Nederlandsche Baük van de opbrengst der in het buitenland gesloten leeningeu bijna wekelijks eenige millioenen afgeeft. Zal straks de reserve der Nederlandsche Bonk verdwenen zijn, dan is de gulden aan zich zeiven overgelaten*, en loopt groot gevaar zich niet te kunnen haudhaveD, iudien hij niet den steun heeft van eene sluitende begrooting. Nu wil men hiertoe komeB door te gaan besnoeien op de salarissen van alle rijksambte naren. We zijn er meer nienwsgierig naar waar men zal beginnen, dan waar men zal eindigen. Naast de opgewekte verwachtingen gaat men nu tornen aan een zeker verkregen recht en moet du naar beöeden wat meu in den grond der zaak niet zoo hoog had behooren op te drijven. Het was als leefde men in een onverganke lijk gouden tijd. En ontegenzeggelijk zal elkeen moeten toestem men dat een andere koers moet worden inge slagen en naast de offers die zoo menigeen brengen moet op het altaar van den donkeren tijd, behoort ook de ambtenaar te beseffen dat hij daaraan bezwaarlijk kan ontkomen. Het is echter af te wachten tot welke hoogte men dat offer bepalen zal. En of het uitsluitend zijn zal om mede te helpen aan de herstelling van het evenwicht in de staatsmiddelen. Want het in de regeeriGg ontstauc Coutlict door de ontslagi aae van minister de Geer als hoofd van bet departement van financieo, moge al zijn opgelost door de benoeming van den leider der anti-revolutionaire partij, den heer H. Colijn, de ongerustheid die is ontstaan door de oorzaak van deze persoonsverwisseling, is eerder toe- dan afgenomen. De invoering van de vlootwet, waartoe de regeering zich aan een bepaald tijdstip heeft gebonden, zal ontzaglijke offers van het Neder landsche volk vergen. Voorshands is tegen deze wet een geweldige oppositie geboren en uit de behandeling van het ontwerp, dat we heel spoedig zullen kunnen tegemoet zien, zal blijken in hoeverre de om standigheden deze wet noodzakelijk maken. Herhaalde malen hebben de vlootplannen schipbreuk geleden omdat men het er nooit eens is over geworden op welke wijze Indië het be9te verdedigd kan worden. Ook over het concept vau thans zijn de mee- niügen verdeeld en naar het oordeel zelfs vau maritieme deskundigen zal de militaire waarde die door de aanneming van dit ontwerp mocht worden verkregen, uiterst gering zijn. Zou men, om een voorbeeld te noemen, te Tandjong Priok een vlootbasis bouwen en in den Riouw-Archipel vlootsteunpunten makco, waarvan men de kosten op 90 tot 100 millioen gulden mag rekenen, zich daarvan eenig resultaat mogen voorstellen, geë»enredigd aan de enorme uitgareu die zij zonden vorderen Dat is zoo goed als uitge sloten, indien we iu de heriunering terugroepen tot welke ontwikkeling de techniek de vernie lingsmiddelen in den oorlog heeft gebraeht. Bovendien kan men zich niet moeilijk een denk beeld vormen welk eene vooruitgang het vlieg- tuigwezen tegemoet gaat, evenwel, des te ge makkelijker kan men dan zich er eenig begrip van geven dat er van eene vaste vlootbasis weinig of niets terecht komt. Zou ze dus vrijwel doelloos zijn, de vraag it gewettigd of ze Diet des te gevaarlijker wordt, en hare aanwezigheid eerder eene gelegenheid wezen zou om ons in conflicten te betrekken, die nu inderdaad door het tractaat vau Washing- i ton zijn beperkt geworden, waarbij alle bttrokken partijen de verzekering hebben gegeven Indië ongemoeid te zallen laten. Zouden de plannen worden doorgezet, dan loopt men de kans een wantrouwen te veronderstellen, waarvau men nadeelige gevolgen zon kunnen oogsten. Dit vlootplan is vau het hoogste belaog voor land en volk en we hopen van harte dat het alleen uit dat oogpunt zal worden bezien opdat wij niet worden gestort in een avontuar, waar van de gevolgen niet zouden zijn te overzien, en de geschiedenis van dc tweede kwarteeuw der regeering onzer Koningin niet moge geopend worden met eeue bladzijde die er van zoude moeten getuigen dat geheel onze volkskracht te loor is gegaau iu den beker vau wellustige parlij-overwegiDgeD. BUITENLAND. Het is alsof eeu gunstiger perspectief is ge opend in de duisternis vau den Europeeschen toestand. De nota van Frankrijk in zake de tchade-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1