AANGEHOUDEN. Hij dankte allen voor de aangename wijze waarop wat samengewerkt en waarbij ieder Daar lijn beate overtuiging de belangen der gemeente beeft voorgestaan. En hoewel niet altijd dezelfde gedachtengang ia gevolgd, rekenen we daarvan de meest vrien delijke tendenties tot de aangenaamste oogen- blikken. Bijzondere dank word gebracht aan den heer Kievit voor de groote hartelijkheid en welwil lendheid van heus oudervoudeu en voor de wijze waarop hij het wethouderschap beeft vervuld, niet het minst als hij zoo vaak als zijn ver vanger ia opgelredeu, en niet zelden voor heele vureu heeft gestaan. Ook dank aan wethouder Oudesluijs, voor wien de uitslag der stemming eene verrassing zal zijn geweest, doch waarbij men zich heeft neer te leggen. Zij 't hem eene voldoening dat hij naar zijn be.-te overtuiging de belangen der gemeente heeft raeeuen te moeten dienen gelijk hij deed. En ook de heer B.jl die aan de belangen van Scherpcuisso ziju beate krachten heeft gewijd, moest de dank daarvoor in ontvangst nemen. POORTVLIET, 17 Aug., nam. 4 uur. Met den voorzitter waren 6 leden en do secretaris tegenwoordig afwezig de heer J. Elen- baas. Behalve de goedkeuring op genomen raads besluiten, gaven Ged. Staten keunis van hunne beslissing in zake het ingesteld beroep van M. J. de Graaf! dat het nieuw benoemde raadslid W. Carels in strijd met de wet als zoodanig zou zijn toegelaten umil.it hij op het oogenblik vao het deswege genomen raadsbesluit nog hoofd der openbare schuol in functie was, eu welk beroep het college ongegrond had verklaard. De termiju van aansluiting aan de waterlei ding ten einde te kunnen gebruik maken van het verlaagde tarief in de gemeenten die tot vervroegde aa- sluiting besluteu, is verlengd tuf 1 November a s. leu einde ouk de gemeente raden in hunne nieuwe samenstelling in do ge legenheid te stellen tot vervroegde aansluiting te kannen overgaan. D;t de verlaagde tarieven, geldig tot 1988, daarna zouden verhoogd worden berust op ecue veronderstelling, wanrvoor geen grond is. Voorts deden Ged. Staten medededeeÜDg van hunnen wensch om f lOOtc brengen op de begroo ting ter rerhooging van de jaarwedde van deu gemeente-ontvanger, waarop bereids de bewilli ging van de Kroon is verkregen en aan welks uitiog van het hoogste gezag men de vcreischte eerbied verschuldigd is. Zou de raad aan dezen welwillcndeu wenk geen gevolg geven, dan moest het besluit ter vernietiging worden voorgedragen. Intusschen legde de'vergadering zich bij het schrijven van Ged. Staten neder omdat geen audere uitweg mogelijk was. De besprekingen over do vaststelling van do jaarwedde van den keuringsveearts hewogen z ch vrijwel in dezelfde baan zooals dat te Scfjerpenisse had plaats gehad, terwijl de weerlegging door don voorzitter daarmede parallel liep, zoodal meo er zich ten slotte me.de vereenigde. flij voegde er op eene deshetrefleode gedane vraag aan toe, dat in andere gemeenten deswege geene afwij kende beslissingen zijn genomen en enkel in den raad van Scherpenisse eooige beraadslaging is gevoerd, doch hetgeen weinig ziu heeft als het tot geen daadzaken komt. De aleepende kwestie lusschen Herv. kerk en gemeeutebestuu rover de begrafenisrechten waartoe het laatste aao de eers'genoemde sints 1828 de helft afdraagt kon tot eene oplossing komen door het ttt-ffen eeuer minnelijke schikking, waartoe Ged. Staten bereid zijn hunne mede werking te verleeuen en mitsdien den raad in overwegiog geelt een bedrag van f 1000 ineens in de kas der Kerkvoogdij ta storten. De heer Van Sorge kon wel meegaan met het denkbeeld eei er overeenkomst, maar niet tot een bedrag als het voorgestelde, hetgeeü bovendien in den brief van Ged. Staten is genoemd als voorbeeld. Zou de gemeente f 1000 geven, daa wordt dit eene uitgaaf tegen eene rente van 4°/a van f 45, juist gelijk het bedrag dat we nu jaarlijks storten. Dat is geen minuelijke schikking waarop Ged. Staten doelen, die boven dien laten doorschemeren dat de kerkvoogdij geen recht op de gelden heelt. Wel kan hij zich vereenigen roet t-ene schikking waarbij het eerste jaar f 75 wordt betaald eu dan telken jare f 5 tuinder gedurende 15 jaren, dan wordt het te samen 600; het lijkt dan o >k meer op eene minnelijke schikking. Hij zit hier om de beurs te beschermen van de geroeentenaren van alle richtingen en acht het door hem aan de hand gedaue voorbeeld het meest iü overeenstemming met de billijkheid. De heer Krijger was ook te vinden voor eene oplosriug, maar wilde dan levens de zekerheid hebben dat de gemeente recht kon doen gelden op de plaatsing van de lijkbaar in de kerk en de berging van de brandladders gelijk tot dusver, opdat meo later de gemeente niet wegens op- herghuor dier goederen zal kunnen aanspreken. De heer E. van der Slikke merkt op dat daarover bij de Kerkvoogden niet gesproken is. De heer C. P. van der Slikke meent dal de Kerkvoogdij wel degelijk recht heeft op de jaarlijkeche uilkeering. De voorzitter, de verschillende sprekers be antwoordende, zeide in de eerste plaats, dat hij niet kan iuzien dat het bedrag te hoog is en zou het gelukkig achten als deze kwestie tot eene oplossiDg mocht komen, waartoe het voor gestelde compromis de weg was. Daarbij het bezwaar op te werpen, dat de kerkvoogdij later huur zou kunnen vorderen voor opberging van eokele artikelen, achtte hij ounoodig, omdat de besprekingen daartoe niet de minste aanleiding hebben gegeven, hij verwacht dus niet van het kerkbestuur eene wijziging in hunne houding. Zou dit onverhoopt toch plaats vinden, dan kon de gemeente ook voor het luiden der klok ver goeding eischeo. Het nu te doen voorkomen alsof kerkvoogden een niet bestaand recht opeischen is niet jnist, want het is integendeel de gemeente die jaar op jaar het bedrag dier begrafenisrrclrteo op de begrooting heeft gebracht en dus zelf dezen post bestendigde. Te argnmenteeren dat een bijzondere zorg voor de gemeentenaren leidt tot een verminde ring van het voorgestelde bedrag is niet vrien delijk tegenover medeleden, alsof zij niet met zulk een zorg zouden bezield zijn. Het voorstel luidt tot het genoemde bedrag en onvoorwaar delijk. Iutusschen verklaarden zich vóór het vnorsftl de heereu de Graaf!, E. vaD der Slikke en C. P. van der Slikke en regen de heeren van Sorge, Krijger en UIjl, zoodat eene hersteinmiug zal plaats hebben in eene volgende vergadering. (Hel wil ons toeschijnen dat deze verwijzing in strijd is met de wet daar het voorstel moet geacht worden te zijo verworpen, daar een der leden vóór stemde, die Diet aan de stemmiug mocht deelnemen krachtens art. 46 der gemeente, daar hij in deze zaakgelastigde (kerkvoogd) was van een der belanghebbende partijen. Red.) Aan de schietvereeniging ^Nederland en Orat je" werd een subsidie toegekend van f 15. De gemeeuterekening werd voorloopig vastge steld in ontvang op I 142.726.581/J en in uit gaaf op f 134 854.52'/2, alzuo lot een batig saldo van f7.872 06. De begrooting werd aangeboden tot een balaus- cijfer v3n f 67.276.10, terwijl de rekening van het Weezen-armbfstour werd goedgekeurd in ontvang op f 21.652.49 eu iu uitgaaf op f 15.389.72t/2, alzoo tot ecu goed slot van f 6.263.76'/2. Aan het eind der vergadering bracht de voor zitter dank aan de scheidenden uit deu raad, de heeren de Graaf!, van Sorge en Uijl waarop zij hunne beste krachten en met groote ambitie hadden gewijd aan de belangen der gemeente. TH0LEN, 24 Augustus 1923. Bij gelegenheid van den jaardag der Koningin op Vrijdag der volgende week, zal #CoDCordia« een concert op de kiosk geven, waarbij we ga3rue de medewerking van het pnbliek inroepen dat ook voor zichzelve prijs stelt op een ongestoord gehoor, om de jeugd tot stilte aan te manen, die door haar heen en weer gevlieg vaak veel van de mooie nummers ongenietbaar maakt. Openstelling Postkantoren. Op 31 Anguslus. [let postkantoor le Tholen, alsmede alle hulpkantoren eiland Tholen, zijn, voor zooveel den postdienst betreft, voor het publiek gesloten na 1 uur n.m. Voor de bus rechthouders blijft de gelegenheid bestaan, hunne poststukken af te halen. Op 5 September. Alle kantoren zijn voor post-, telegraaf- eu telclooudisost gesloten van 9 uur des morgens tut 1 uur des namiddags. Tot particulier klerk ten kantore der be lastingen le Tilburg is na een vergelijkend examen uil een 12-tal sollicitanten met ingang van 1 September a.s. benoemd de heer J. van Os alhier. In verband met de opheffing van de recht bank te Zierikzce is jl. Woensdag de laatste civiele zitting van dat college gehouden, terwijl het huis van bewaring wordt opgeheven. Deze week zijn bij enkele winkeliers eenige partijen sigaretten in beslag ge- genomen die niet gebanderolleerd waren. Het nationaal huldeblijk namens het Nederlandsche volk aan de Koningin en vervaardigd door Nederlandsche schilders zal bestaan in 217 speciaal vervaardigde afbeeldingen, waarvan door den heer J. A. M. Raaij makers met een acquarel van Tholen. Het café-restaurant sBellevue" te Brouwershaven is geheel door brand ver nield. Door de familie Touw is nabij Ber gen op Zoom hij de verdronken stad Rei- merswaal een kuip gevonden, die gevuld was met klei en zand. In de kuip werden twee gave aarden waterkannen uit vroegere eeuwen aangetroften Ze zullen aan het stedelijk museum worden afgestaan. De firma A. J. Bronswijk te Oostburg geeft een jubileumlied uit, speciaal voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan de woorden van Nelly van VuurenTimmerman en de muziek van George J. Beijerle. De tekst is in den trant van het Zeeuwsch-Vlaam- sche Volkslied. Ten overstaan van notaris D. van de Velde had Woensdagavond ten verzoeke der erven W. M. van As de veiling plaats van een woonhuis en erf aan de Hoog straat groot 2 aren 13 centiaren, waarvan kooper werd de heer J. Bal alhier voor f3950. POORTVLIET. Met ingang van 25 Augus tus a.s. is benoemd tot Agent van politie te 's-Gravenhage de heer J. W. van Ast alhier sedert 1 October van het vorige jaar leerling aan de Politieschool te Hilversum. STA VEN1SSE. Voor de met 1 October a.s. te vermlleu" betrekking san onderwijzer aan de openbare 9cbool alhier (vac. Buijze) hebben zich 25 sollicitanten aangemeld. Eeu dezer dagen kwam de landbouwer A. r. D. alhier de> morgens tot de minder aaDgename ontdekking, dat er dien nacht negen »an zijn jonge eenden op de eeu of andere wijze gedood waren. GEMENGD NIEUWS. ANNONCES OP AANSLAGBILJETTEN. Een groot gedeelte van de voor Amster dam bestemde aanslagbiljetten in de in komstenbelasting over 1923-'24 bevat onder aan een omrande en vetgedrukte annonce van een adviesbureau te dier stede. De Tel. maakt daarop aanmerking. Nog geheel afgescheiden van de kwestie of er op belastingpapieren advertenties thuis bebooren, is het reeds onmiddellijk bevreemdend, zegt het blad, dat één be paald helastingadvieskantoor de gelegen heid krijgt op officieele paperassen reclame te maken. Een vrije inschrijving voor deze adver tentieruimte is nimmer gehouden, onder hands heeft blijkbaar het Rijksinkoop- bureau in Den Haag het advertentiecontract afgesloten. De andere soortgelijke bureaux vragen nu terechtWaarom mag X en Y niet adverteeren Bovendien doet het vreemd aan op een aanslagbiljet een aanbeveling te vinden voor een kantoor, dat zich be last met het indienen van reclames tegen belastingaanslagen. «Het aantal dergelijke reclames is de laatste jaren verdrievoudigd en één derde daarvan ongegrond, hetgeen de belasting inspectie reeds handen vol extra werk geeft. Moet nu een aanslagbiljet al dat reclameeren nog meer in de hand werken Op die wijze zou weer meer inspectie- personeel moeien worden aangesteld en de inkomsten, uit de bewuste advertentie ver kregen, zouden door de opnieuw noodig geworden hoogere inspectie-uitgaven teniet worden gedaan. Het bovenstaande is natuurlijk niet be- bedoeld als een protest tegen het werk van advieshureaux voor belastingzaken meer dan eens vinden ze nuttig werk te doen, maar onze bezwaren gaan tegen hun ad verteeren op belastingbiljetten. Bovendien bestaan er wettelijke voorschriften omtrent hetgeen op een aanslagbiljet vermeld moet worden, de tekst is volledig vastgesteld. Elke toevoeging is dus feitelijk onwettig. Naar wij vernemen is reeds èn van be langhebbende én van officieele zijde de aandacht van den minister van Financiën op de plaatsing van bedoelde adviesbureau annonce gevestigd, doch de minister heeft zijn standpunt ten deze nog niet te kennen gegeven". Op listige wijze heeft een kantoorbe diende zich het bedrag van f3300 weten te bemachtigen op een valsche cheque ten name van den Chr. Zeeliedenbond te Scheveningen. In het begin dezer maand belde hij een pensionhouder in Den Haag op om een paar kamers voor hem te reserveeren tegen 1 October. Het accoord was spoedig gesloten en als uitvloeisel daarvan vroeg hij of hij nu reeds een brief aan zijn adres, notaris van der Stuit uitLeiden, mocht laten bezorgen waartegen geen bezwaar was. Den volgenden dag belde hij de juffr. weder op en vroeg toen een voor hem bezorgden brief te willen openen, waarin zij twee enveloppes zoude vinden, gemerkt I en II, die moesten worden afgegeven aan twee jongens, die zich deswege bij haar zouden melden. De brief werd inderdaad geopend, maar daar dit zaakje haar wat vreemd voor kwam, gaf zij de twee brieven niet aan de jongens af, doch raadpleegde een kennis die haar aanraadde de enveloppes te ope nen. Zij vond in elk een briefje, gericht aan de jongens, en meldende, dat de notaris uil was, hen nu niet dadelijk te werk kon stellen, maar toch zou^zoi'gen, dat ze spoedig worden geplaatst aan de Rotterdamsche arbeidsbeurs. Intusschen verzocht hij hen, even een spoedboodschap voor hem te doen, name lijk een cheque van f2000 in te wisselen en het geld in een enveloppe aan dit adres te willen bezorgen en een andere cheque ter grootte van f 1400 na verzilvering te bezorgen aan een ander pension in dezelfde straat, waar hij onder den naam van notaris Van Hagen uit Leiden eveneens kamers had gehuurd. Nadat hij, op den uitkijk staande be merkte dat de jongens niet naar het post kantoor gingen, is hij zelf naar het zee liedenkantoor gegaan, schreef er een nieuwe cheque van f3300 en heeft die onder ver momming ten postkantore kunnen in wisselen. De politie die het geval heeft geneusd slaagde er in hem aan te houden en later tot bekentenis te brengen. REVOLUTIONAIRE ACTIE. De centrale recherche te Amsterdam heeft reeds sedert eenige weken eenë ge organiseerde actie van de sociaal anarchis tische groepen ontdekt, ten einde te trach ten een tegenbeweging in het leven te repen bij de aanstaande jubileumfeesten, waarvoor Amsterdam als werkterrein was uitgekozen. Tal van pamfletten met voor de Koningii ewt beleedigenden inhoud zijn in beslag ge den nomen. Het voortgezette onderzoek heeft ook ge leid tot het spoor van een communistischi beweging in gelijken zin en van dezelfdi strekking. Bij gedane huiszoekingen in het gebouv van het plaatselijk Arbeiderssecretariaat het kantoor en de drukkerij van de Tri bune en op het secretariaat van de Com munistische partij door den substituut, officier van justitie en den rechter-commis- saris geassisteerd door een inspecteur dei recherche en tal van rechercheurs werd het geheele gebouw doorzocht. Een 12.000 exemplaren van een krant van vier pagi- 6 na's onder den titel van De Spelbrekei am' werden in beslag genomen en met de po litieauto weggevoerd. Ook bij de Tribune werden tal van ge lijke Couranten in beslag genomen. ONWEER. Bij het zware onweder dat gisterennacht over de noordelijke provinciën woedde, zijn verschillende boerderijen getroflen en afgebrand. DIEFSTAL. Door opensluiting van een goudsmids winkel te Amsterdam heeft men een be langrijke partij gouden ringen, armbanden, oorknoppen en colliers ontvreemd tot een waarde van f1500. MALAISE IN HET HAVENBEDRIJF. Rotterdam, de eerste havenstad van ons land gevoelt geducht de malaise ook op het gebied van de scheepvaart. De kolen- aanvoer, die nog eenige bedrijvigheid bracht, is na de Roerbezetting geheel stil geworden. Er zijn op het oogenblik 28 Nederlandsche schepen in de haven opge legd. Het meerendeel dezer schepen heeft een tonnenmaat, varieerende tusschen de 6000 en 10.000 tonDit zijn de groote schepen der grootere lijnen. Eenige dezer vaartuigen rusten reeds een jaar, maar het meerendeel kwam in April, Mei of Juni van dit jaar van de laatste reis terug. Er zijn geen vrachten. Daarbij komt, dat vele Nederlandsche schepen naar het bui tenland verkocht zijn. Zoo is de directie van den Rotterdamschen Lloyd op het oogenblik jn onderhandeling over verkoop van niet minder dan vijf schepen van haar vloot. De ernstige toestand drukt zijn stempel op de geheele havenbeweging. In den goeden tijd had men zeker 12 000 haven arbeiders, die geregeld werk vonden. Thans heeft men nog slechts een kern van 3748 vaste arbeiders en 3370 haven reservisten, te zamen 7118 man waarvan de grootste helft bf in 't geheel niet werkt, öf per week slechts een dag of een deel van een dag te werk wordt gesteld. De 5000 ove rigen ziju uit de havenbeweging verdwenen, vermeerderen het werkloozenleger dat bij «Maatschappelijk Hulpbetoon" gesteund wordt bf ging in andere beroepen. En nog zien de havenarbeiders den toestand steeds ernstiger worden. Zoo heeft de «Standaard Transport-Mij.", die speciaal werkzaam is in de Rijnvaart, deze week al haar vaste arbeiders bedankt. Toevallig is er deze week een vleugje bedrijvigheid gekomen, doordat er eenige schepen met voor Duitschland bestemde kolen uit Engeland hier aankwamen. Maar meer dan een vleugje is 't niet. In verge lijk met het vorige jaar is het aantal bin nenkomende schepen tot 1 Augustus 1923 niet minder dan 190 schepen met te zamen 442.573 ton achteruitgegaan. STEIGER INGESTORT. Bij het doen van herstellingen aan de suikerfabriek te Vierverlaten in Groningen is een steiger ingestort waardoor een vier tal werklieden zwaar gewond werd. DROEVIG ONGEVAL. Te Schipluiden is een kind van 2'/2 jaar in een mestput geraakt en gestikt. ONDER HET ZAND BEDOLVEN. In de zuidduinen te Noordwijkbinnen is een achtjarige knaap onder het zand be dolven geraakt en levenloos er van onder gehaald. DOOR DE TRAM OVERREDEN. Een kapitein van een stoomboot die te Loon op Zand op de rails van den stoom tram lag te slapen is door een aankomen den trein overreden en terstond gedood. DOOR EEN VRACHTWAGEN. Een negenjarig meisje te Amsterdam kwam onder een vrachtwagen terecht waarvan de wielen haar over het lichaam gingen en den onmiddellijken dood tenge volge had. ONTDOKEN. Een belastingambtenaar te Hoogezand ontdekte een bergplaats van spiritus waar in 11000 liter van meer dan 90 pCt. was verborgen en waarvoor aan accijns onge veer f 00.000 verschuldigd zou zijn. Wordt de hoogste straf in boete toegepast, dan zou deze f600.000 beloopen. VERBRAND. Te Staphorst is de vrouw van een land bouwer, wiens boerderij in vlammen is opgegaan, zoozeer met brandwonden over- bri nke pd eD tu 1 zi na: zij EN jnsf en raer hui: et g :t |n g: Bre: ai c iad ten vri ige ere tan iets zij: erk q t vo P! d rh s I >ert me s S del 101 h hei fit n las le, ngi er le lat nk

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2