kearing dooi den Minister ran Arbeid gegund: le. de lerering der benoodigde koperen kra nen aan de Firma Poten Van Nes te Rotterdam. 2e. de leming der looden buizen met tin- Toering aan de firma Wed. O. Dooreman en Zonen te Rotterdam. Se. de levering der straatgarnitnren aan de Handelsmaatschappij G. Halbertsma te Utrecht. 4e. bet leggen der dienstleidingen aan den heer L. ran der Valk albier. Een achttal gezinnen is door deze ramp dak loos geworden. Vergiftigingsverschijnselen. Een ernstig geval van vergiftiging vermoede lijk door het eten van kaas is te Brussel voor gekomen bij een 50-tal personen die aan erge krampen in bet onderlijf leden. Een der slachtoffers, een meisje, is gestorven. De overigen zijn nog niet bnitengevaar. betalingslijsten pareerden eenige posten: »één dag werk voor man en paard". Dat arbeiders bij den ziekenhuisbouw inge schreven, elders te werk werden gesteld, maar 's Zaterdags bij-den ziekenhuisbouw hun weekloon haalden, behoorde niet tot de uitzonderingen. Brand. Op het erf van den landbouwer Vrijland te IJsselmonde is een zware brand uitge broken. Een groote schuur stond, tenge volge van hooibroei weldra in lichte laaie. De geheele schuur met 90 000 K.G. hooi is een prooi der vlammen geworden. Het rieten dak eener in de nabijheid staande woning, vatte eveneens vlam, doch dit kon spoedig gebluscht worden. Onweer. Bij het zware onweder van Woensdag is het hemelvuur geslagen in een landbouw- schuur te Klundert, waardoor zij geheel in vlammen opging. Het huis brandde eveneens geheel uit. Een drietal paarden verbrandde mede. Te Eist sloeg de bliksem in een schuur die geheel in asch werd gelegd, waarbij tevens 100 kippen, een honden vijf zware varkens verbrandden. Een woning brand de geheel uit. Te Geldermalsen is een hooiberg getrof fen die geheel met inhoud verbrandde. Ook onder Steenbergen heeft de bliksem eenige branden veroorzaakt. Een schuurtje en een hooimijt gingen geheel verloren. Brutaal. Nabij het Centraal-station te Amsterdam werd iemand door een drietal personen aangevallen, waarvan twee hem vasthiel den terwijl de derde hem een portefeuille met 500 gulden en 1000 francs uit den zak haalde. Onmiddellijk daarna sloegen zij op de vlucht. De ekster. Vrijdagmiddag vloog te Amersfoort een ekster door het opeestaande raam een woning binnen. Op een tafel lag een zil veren horloge, dat de ekster in den bek narn en er mede in het bosch verdween. Men is er nog niet in geslaagd het terug te vinden. Een woestaard. Te Prinsenhage kreeg een 19-jarige jongen ruzie met zijn vader over een on- beteekenend zaakje. Hij ging naar de slaap kamer van zijn vader en haalde er een kleine revolver vandaan, waarmede hij twee schoten op zijn vader loste. Een raakte de linkerborst onder het sleutelheen en het andere de heup. De toestand is niet ernstig. De onbezonne is ter beschikking der justitie gesteld. ^Op slag gedood. Op den Tilburgschen weg nabij Breda is een fietser door een auto overreden en op slag gedood. Doodelijke val. Een timmermansknecht te Vlissingen die werkzaam was op den zolder van een in aanbouw zijnd huis is naar beneden gevallen en op de binnenplaats terecht ge komen. Hij kreeg een schedelbreuk en stierf kort na den val. Moord of doodslag. Te Oosterhout is een alleen wonend persoon dood in zijne woning aangetroffen. Met zijn bovenlijf hiug bij uit zijn legerstede, geheel met bloed bedekt en met een revolver in de hand. In het kamertje lagen huisraad en meubelen verward en verspreid over den vloer. Een justitieel onderzoek zal moeten uitmaken uf hier miadaad in het spel is. Verdronken. Onder Veur is in de Vliet een kano omge slagen waarin eeu jongeman en twee meisjes aan het varen waren. De meisjes konden worden gered, maar de jongen is later levenloos opge haald. Diefstallen uit badkoetsjes. Op het terreio van het zeebad te Scheve- ningen is een handelsreiziger nit Alkmaar aan gehouden verdacht van diefstal nit eeD bad koetsje. Twee rechercheurs die te Scheveningen zijn gedetacheerd om die meermalen voorkomende diefstallen tegen te gaan, waren er totnogtoe niet in geslaagd den dader te vinden. Dinsdagmiddag lag een heer op het terrein der zonnebaden die plot seling opstond en in een koetsje liep Terugkomende hield een der rechercheurs hem aan. Hij beweerde echter dat dit zijn koets was, ten bewijze waarvan hij een ring op het tafeltje wierp. Toch vertrouwde de rechercheur het niet, te minder toen er een bankbiljet uit zijn broekzak viel. Bij fouilleering kwamen er echter meerdere biljetten voor den dag, terwijl bij eene huiszoeking te Alkmaar in eene lade van zijn schrijfbureau een viertal ledige porte feuilles is gevonden. Er waren uit de badkoets 10 briefjes van tien gulden ontvreemd. S. is aange houden. Juwielendiefstal. Te Parijs is andermaal een belangrijke diefstal aan juweelen ontdekt, waarvat t een Amerikaansche het slachtoffer is. .p Zij begaf zich naar een der schouwburgei i daarbij haar beroemde halssntffer dragende -s Bij hare terugkomst borg zij het sieraai a in een speciaal kistje weg. Daar zij eers te den volgenden Zondag het snoer wede aa wilde dragen, bemerkte zij tot haar grootei d schrik dat het kistje met inhoud verdwenei n was. Ondanks de meest ijverige nasporingei is men er nog niet in kunnen slagen, di jb daders te vinden. ERNSTIGE MIJNRAMP. A In een mijn in Amerika heeft eene ont ,r ploffing plaats gehad, waarbij 135 arbeiders ;ie levend werden begraven en slechts eei i zestig tal kon worden gered. n De Valera gearresteerd. Bij gelegenheid van gehouden meetings 't ter voorbereiding van de algemeene ver kiezingen voor het Zuid Ierlandsche par lement. V ;o; De Valera die steeds gekant was tegei overheersching van Engeland, en zelfs president was van den Ierschen Vrijstaat had zich candidaat doen stellen tegenovei A een Ierschen minister. re Op een plein te Ennis in het graafschap nk Clare zou hij een rede in de open luchl houden en had een 150Ü menschen om zich heen verzameld. Het publiek begroette m; hem uitbundig. Nadat hij de tribune bestegen en ziji 6, rede aangevangen had, steeg uit de menig te de kreet op «daar komen de soldate! aan«. Inderdaad zette een sterke macht 11 het terrein af en loste ter waarschuwing eenige schoten in de lucht, waardoor eer groote paniek onder de aanwezigen ont d stond en hen naar alle kanten deed uiteei stuiven. Vrouwen en kinderen vielen flauw en ook De Valera zakte in elkaar. Eerst dacht men dat hij gewond was doch later bleek dat het door de ontstel tenis kwam. Intusschen daalde hij van d( tribune af nadat hij wat hersteld was er werd toen gevangen genomen en ondei scherpe bewaking gesteld. Vier dooden en vele gewonden. t Nabij Marseille is bij een stierengevecht1 een tribune ingestort waarbij vier dooden 111 en vele gewonden zijn gevallen. ir Relletjes in Duitschlaad. 101 Ue honger is een scherp zwaard, hetgeen men ook in Doitschland onderrindt. De stakingen e(J die daarin hon oorsprong vinden en door dt 00 communisten aangewakkerd worden, gaven aan- [g, leiding tot botsingen tusschen publiek en politie, Te Berlijn zijn tal van personen bij schermut selingen verwond. t Ook iu het bezette gebied hebbeo ordever- er, storingen plaats gehad bij gelegenheid van be- toogingen. ek Te Aken zijn daarbij 15 personen gedood en 50 gewond. Te Alsdoiff lieten 14 betoogers bij een ernstig treffen hun levan. I Te Huckingen waren tal van mannen bezig met het uitrukken van aardappelen te velde, waarin ze door de politie werden gestoord en een vechtpartij ontatond waarbij een gendarme d en een arbeider werden gedood. ad lu Hamburg zijn bij de onlusten vier politie- Ik ambtenaren ernstig en verscheidene anderen licht verwond. Vijf arbeiders, waaronder twei die in het ziekenhuis waren opgenomeD, zijn T' aan hnnue verwondingen bezwekeo. Ook te Mariadorf is het tot bloedige n botsingen tvsschen arbeiders en politie d gekomen. Een uitgebreide menschenmassa sc naar schatting tienduizend man tellende ia was in opstand. De politie moest van de nd vuurwapenen gebruik maken. n Er zijn 16 dooden gevallen benevens >r een groot aantal gewonden, waaronder cc velen zeer ernstig. lil Te Aken had een brooddronken menigte t het niet alleen voorzien op levensmiddelen- te verkoopers, maar ook op handelaren in d schoenen, kleeren en sigaren. et Een gedeelte van het politiekorps, dat nd reeds geruimen tijd had gepatrouilleerd 0( was ingerukt, maar het overschietende aantal was niet voldoende om tegen de oproermakers te kunnen optreden. [j De communisten traden steeds naar voren op plaatsen waar geen politie was maar nauwelijk vertoonde ze zich, óf ze doken weer weg. sn Ook hun aanstichten tot een algemeene »e staking is op eene mislukking uitgeloopen. Ic De bedoeling was de macht te veroveren, In de Berlijnsche industrie is een belang- rijke verbetering ingetreden. te Alleen in Silezië en Saksen komen nog e stakingen voor, en dien tengevolge botsingen tusschen de politie. je Bij een gevecht werden drie arbeiders gedood en veertien gewond. Te Aken was het Woensdag zeer on- rustig. Het begint langzamerhand op een oproer te gelijken. 't De politie moet herhaaldelijk ingrijpen d' en van de vuurwapenen gebruik maken, si Bij het uitvoeren van enkele charges d< werden vier personen door kogels gedood kt en een twintigtal zwaar gewonden moesten 'g naar het ziekenhuis worden getranspor- ir teerd. e' De levensmiddelen-afdeeling van het be- 11 kende warenhuis van Tietz werd gebom- bardeerd, waarop de nacht waker de menigte P' Onbeztelbsre brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn: Binnenland. (BrieveD.) Mej. Jo de Wilde, p/a J. A. Maria, Znid- Beijerland. Nota, Aanbevolen wordt om het adre9 vao den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij oobestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzeodeo stukken steeds van een volledig adres - straatnaam en hnisnammer - te voorzien. Toen gisterenavond een zoontje van Job. Goedegebunre een paard naar de weide bracht, kreeg dit een klap ran het dier, waardoor hij vrij ernstig verwond werd. OUD-VOSSEMEER. Bij het hevige onweer dat Woensdagmorgen hier heerschte, sloeg de bliksem in den schoorsteen van eeu woDing op 't Veer zonder evenwel schade te veroorzaken, een paar hoopen tarwe op 't land vao den beer Van der Riet werden ook getroffeo en ver brandden. In het begin der week was het met koren- maaien zoo druk, dat de verhuurders van zou'n maaier met binder, de Qebr. Rijstenbil, zelfs den ganschen nacht doorgingen met soijdeD. Op het Boschhoofd brandde een kleine schoor af; oorzaak onbekend. POORTVLIET. Tijdens het onweer dat Woensdagmorgen boven deze gemeente woedde werd eeu kalfvaars van de Qebrs. Elenbaas albier door bet hemelvuur gedood. ST-ANNALAND. Door den heer J. Pol derman, 28 Mei 1880 benoemd tot Ontvanger-Grillier van het Waterschap St-Annaland, is legen 1 November a.s. ontslag uit die betrekking aangevraagd. Den 9en Augustus jl. mocht genoemde beer den dag herdenken waarop hij vóór 45 jaar in functie was getreden als Secre taris-Ontvanger van den Calamiteuzen Suzatinapolder. Hij zal onder de verschillende polder Ambtenaren in Zeeland wel tot een der oudsten in dienstjaren hehooren. SCHERPENISSE. Op 6 September a.s. zullen van hier 15 leden van de zangver- eeniging 5 leden van het muziekgezelschap en 4 leden van het Cloveniersgilde aan de hulde betooging op den Dam voor het Koninklijk Paleis deelnemen. 17 Aug. Indehedengehoudene zitting ven den gemeenteraad is op voorstel van de heeren J. Keijzer en A. Oudeslujjs de jaarmarkt (kermis) afgeschaft met 3 tegen 2 stemmen; vóór de heeren Oudesluijs, Keijzer en A. A. Rijstenbil, tegen deheerenM.A. Kievit en W. Bijl. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Sint-Philipsland gehouden op 9 Aug. 1923 vm. 10'/2 uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennisgeving dhr. A. A. van Nieuwenhuijzen en L. Neele. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Wordt medegedeeld, dat aan den voor zitter van 18 tot en met-30 Aug. a.s. ver lof is verleend. Tot lid van de schattingscommissie wordt benoemd dhr. W. Geluk. Aan de vergadering wordt overgelegd de rekening over 1922 en de begrooting voor 1924 van het Burgerlijk Armbestuur alsmede de gemeentebeg'rooting voor 1924 aanwijzende in ontvangen uitgaaf een totaal van f 05.267.80. Het vermenigvuldigingscijfer voor de Gemeentelijke inkomstenbelastiog wordt van 1,5 of 2 gebracht. Bij de rondvraag informeert het lid Beurkens wanneer met het herstel van den toren wordt begonnen. Hierop wordt geantwoord dat dit binnen enkele dagen zal plaats hebben. GEMENGD NIEUWS. Overreden. Te Vucht is, nabij de halte *de IJzeren man* een aannemer aldaar door een trein gegrepen en gedood. Het hoofd was letterlijk van de romp afgesneden. Groote brand. Te Dwiugeloo is Maandag brand1 ontstaan in de stookplaats eener woning gelegen in een dichtbevolkte buurt waar de huizen verreweg voor het meerendeel van een rietendak dak zijn voorzien. Snel grepen de vlammen om zich heen en lag de behuizing spoedig in asch, maar het vuor had zich inmiddels ook medegedeeld aan andere woningen alsmede aan de daarlusschen gelegen kerken der Ned. Herv. en der Israëlische ge meente, waarvan zoo goed als niets kon gered worden. Ook een hotel werd een prooi der vlammen. De schade wordt geraamd op 150.000 gulden. Een brutaal stukje. Men zal zich kunnen herinneren dat laatst een kapitein der administratie, in garnizoen te Ede, is ontvlocht, waarop de ontdekking volgde van een belangrijk kastekort van f 44.000 Tot dasver is van den voortvlnehtigen kapi tein geen spoor te ontdekken geweest, totdat nu bij den minister van oorlog een schrijven vao hem zou zijn ingekomen, waarin hij mee deelt, de vrijheid te hebben genomen zijn pen sioen voor een tijdvak van elf jaren te hebben aangesproken. Het pensioen dat hem na dien tijd zon toekomen schenkt hij aan den Staat. Hoe er bij den bouw van 't ziekenhuis te Leiden „gewerkt" werd. Onlangs is gemeld, dat de bouw van het nieuwe Academisch Ziekenhuis le Leiden is stopgezet en dat de rijksbouwmeester V. wegens malversatiën gearresteerd is. De Tel. deelt omtrent deze geschiedenis een en ander mee. Bij een kijkje op het bouwterrein ziet men 12 gebouwen, verder de paviljoens met de ligballen, waarvan alleen de buitenbouw is voltooid. Er liggen nog enorme steenvoorraden. Alleen één gebouw is geheel klaar; bet laboratorium. Er werken op 't oogenblik nog 20 man, wier taak in hoofdzaak bestaat uit werk zaamheden om het gebouwde te conser- veer'en, het aanbrengen van latten voor vensters, het plaatsen van deuren of aan spijkeren van toegangsplaatsen en het na zien van daken en afwateringen. Het gereedmaken van den bouw zal in de toekomst nog veel arbeid eischen. Van alle gebouwen staan alleen de muren. Overal moeten betonnen vloeren worden aangebracht, de stukadoors moeten er hun arbeid nog beginnen, terwijl met de be strating en rioleering zelfs nog geen aan vang is gemaakt. In de moblisatie is met het werk be gonnen. Er werd in den aanvang goed aangepakt. Niet minder dan 300 arbeiders werden tewerk gesteld. De eerste publiek aanbestede werk zaamheden hadden een normaal verloop, doch toen 't overige werk onderhands ge gund werd, is 't mis gegaan. De dure bouwmaterialen, de hooge arbeidsloonen en de gemakkelijke gelegenheid verleidde hier mannen van overigens onbesproken gedrag tot malversaties, waarvan eerst in normale tijden het ware besef kwam. Er heerschte bij deze onderneming in den oorlogstijd een systeem van geknoei en malversatie, dat van groot tot klein in een soort gewoonterecht was ontaard. Het begon met den thans gearresteerden rijksbouwmeester V. Deze liet in een tijd, dat toevallig eenige timmerlieden vrij wa ren, door deze mannen een serre bouwen, die niet voor het ziekenhuis bestemd was, De serre werd keurig afgewerkt, van glas voorzien en door arbeiders van het Acade misch Ziekenhuis naar den Haag getrans porteerd en daar aan een particuliere wo ning geplaatst. De materialen van deze serre waren rijksmaterialen, bestemd voor den ziekenhuisbouw. En de loonen werden genoteerd op den loonstaat van het Rijk! Hiermede was het hek van den dam. Opzichters en bazen beginnen, nu zij het kunstje van den hoogsten chef eenmaal af gekeken hadden, aan de arbeiders allerlei particuliere werkzaamheden op te dragen. Hoe hooger de positie was, die de opdracht gever innam, des te omvangrijker was de opdracht. Er is meer dan één arbeider bereid en in staat om te getuigen, dat op de terreinen van den ziekenhuisbouw geheele ameuble menten werden gemaakt, die niet voor 't ziekenhuis waren bestemd en later in de stad aan een opgegeven adres werden be zorgd. Men ontzag zich zelfs niet de tim merlieden tegen St-Nicolaastijd schilderij lijsten en bouwdoozen te laten vervaardi gen. Al deze extra werkzaamheden werden verricht in de zagerij. En als eenmaal per week de rijksbouwmeester V. op het werk kwam, dau werden de onderhanden zijnde meubelen weggestopt. Eenmaal per week, op Vrijdag kwam de rijksbouwmeester V. inspecteeren. En dan was alles in orde. Doch niet alleen op het terrein werd voor particulieren gewerkt. Ook in de stad wer den graag allerhande karwijtjes als schil derwerk, witten en kleine reparaties ver richt, natuurlijk in den tijd en voor rekening van den ziekenhuisbouw. Ook met de bouwmaterialen is op eigen aardige manier omgesprongen. Vele wagens aangevoerde materialen zijn naar particu liere bouwwerken in de stad vervoerd. De boeken zullen moeten aanwijzen, in hoe verre van deze vrijgevigheid aanteekening is gehouden. Ook met het kruiwerk werd allesbehalve de zuinigheid betracht. Was er weinig werk, dan kwamen de arbeiders met de paarden toch op het terrein; ieder vervoerde op zijn beurt eeö vrachtje op het terrein en op de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2