IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT \To. 2002 Zaterdag 18 Augustus 1923. Veertigste jaargang 1< Firma J. M. C. POT - Tholen 101 Dit blad verschijnt elkeo Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,876, franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Adverteutiën van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regeUneer UVi Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. VERVOLGONDERWIJS. In menige gemeente staat eerlang eene be- ilissiog te vallen over de bestendiging van het vervolgonderwijs, in den volksmond beter bekend als herhalingsonderwijs. Nu op dit onderwijs in de wet üiet eene verplichting is gelegd, gelijk die van toepassing is op bet lager onderwijs, is deze materie meer directe handen gekomen van de gemeente besturen. Onder de laat9t vigeerende wet moest her halingsonderwijs gegeven worden wanneer zich een bepaald aantal leerlingen voor het volgen van dat onderwijs aanmelden. Vroeger werd het geven van zoo'n cnrsus be taald met 60 cent per lesuur en het Rijk nam daarin 30 cent voor zijue rekening. Maar ten tijde dat de regeering een nooit gekende hoog conjuctour doormaakte en de salarissen der onderwijzers in de weelde dier gouden dagen liet deelen, nam zij ook deze be zoldiging uit handen der gemeenten en stelde de vergoeding per lesuur op twee gulden. Nauwelijks heeft het personeel de hand op deze eitra bijverdienste kannen leggen, of daar wordt bij wetswijziging bepaald dat het hono rarium moet worden gesteld op rekening der gemeentekas. Maar daarmede is teveDZ gesantionneerd dat aan de prudentie der gemeentebesturen is over gelaten of dit onderwijs al dan niet zal worden bestendigd. En niet zoodra hier op bezuiniging bedachte raadsleden het vergezicht van eene geldelijke besparing of men grijpt deze gelegenheid aan om dit vervolgonderwijs in te trekken. Dat mag natuurlijk niet de uitsluitende reden zijn. Ea veeltijds wordt als hoofdargument aan gevoerd de gerioge belangstelling. Eu voor zoover we dat hebben kuouen nagaan was de deelname in doorsnee minimum. Heft men echter de carsussen op, dan wordeu ook de weinigen, die er gebruik van hadden willen maken, gedupeerd. Voor die weinige deelname zijn verschillende oorzaken. De jeugd onzer dagen voelt zich aanmerkelijk méér dan die van vroeger tijd. Dat avondschooltje bekoort haar niet. De zinnea worden bezig ge houden door gedachten van weidscher beteekenis. Alzoo niet terug naar de schoolbauken. Boven dien moet het geene voldoende waardeering hebben gevonden omdat het op eene verkeerde wijze werd gegeven. Daar was geen leiding in. Het moet als iets heel Dieuws en heel practisch gevoeld kannen worden en het moet bij de leerlingen niet de gedachte doen ontstaan dat ze eigenlijk herhalen wat hun in de schooljaren is bijgebracht. De gewijzigde naam duidt er reeds op, dat bet niet is een herhalen van wat reeds geleerd is, maar een vervolgen op wat ze kennen. Maar dat nu verstaaa niet alle onderwijzers, zegt een medewerker der N. R. Crt. Daarvoor wordt een omvang van een kannen en kennen vereischt, die zich bij hanne oplei ding niet heeft ontwikkeld en later niet is aan geworven. Maar ook van bet schooltoezicht ging geen leiding uit om het vervolgonderwijs begeerig te maken en te doen aanpassen aan wat de om standigheden ter plaatse behoefden. Naast dit motief der mislukking van het ver volgonderwijs kan ook veilig gerangschikt worden de zacht om meer te letten op de belangeu van het onderwijzend personeel om de bijverdienste dan op dat van kind en onderwijs. Het vervolg- of voortgezet onderwijs heeft onmiskenbaar zijn waarde voor de rijpere jeugd, maar dan moet ook enkel dit belang domineeren. Het dient dus eens grondig onder het oog te worden gezien en eene reorganisatie te onder gaan, opdat het aantrekkelijker wordt eu er daardoor meer belangstelling voor kan ontstaan. Als gemeentebesturen onder dit motief het vervolgonderwijs aan de opheffing de verwachting vastknoopen van eene heropening na de her ziening die practische resultaten kan afwerpen, dan bestaat de kao9 dat zulk eene overweging een practisch gevolg heeft en een vrucht voor de volksontwikkeling zal kunnen gepinkt wordeu AUTOBUSSEN. Het schijnt alsof de autobus het verkeer op het platteland geheel gaat beheerschen. In onze omgeving onderhouden reeds een tweetal dier diensten de geregelde communicatie, maar elders en voornamelijk in de nabijheid vau grootere steden neemt - het aantal hand over haod toe. Deze bussen doen ondertnsschen eene gewel dige concurrentie aan de bestaande middelen van vervoer aan, niet het miost aan trein en tram. Dat komt omdat het publiek zich sneller en goedkooper verplaatsen kan; het soort zich das verder uiet aan de kwade kaut die er aan vast zit voor spoorweg- en trammaatschappijen. Toch is de vraag gewettigd of er in die snelle ontwikkeling van dit publieke verkeer niet eenig gevaar schuilt. Juist ten aanzien van dat openbare verkeer zijn er bij de wet maatregelen getroffen om dit zooveel mogelijk te waarborgeu, die weer niet in die mate van toepassing zijn op deze diensten als noodzakelijk is voor een verzekerde beveili ging van het publiek dat vau deze middelen gebruik maakt. Deze bussen begeven zich niet over een vast spoor, noch langs een afgebakende baan, maar hun weg loopt di&r waar zich alles beweegt, over de heirwegen. Tot nu toe hoorde men wel is waar niet van vele ongelukken, maar ze zijn, en vooral op een druk verkeerspad, niet uitge sloten. Dit daargelaten, zou eeu ongeluk des te om vangrijker zijn naar mate de volte van zoo'n rijtuig. Het zou daarom wenscbelijk zijo,*dat de over heid zich geroepen achtte een toezicht over dit nieuw opgekomen middel van verkeer uit te oefeuen ter geruststelling van het reizend publiek. Sommige dier bussen rijden met een subsidie uit de openbare kassen; dit zou des te gereeder eene aanleiding kunnen zijn bij gemeentelijke verordeniog een gewenscht toezicht in het leven te roepen. BUITENLAND. Een groot deel van het menschdom is in den laatsten tijd onwillekeurig de speelbal van zijn naïviteit geweest om te durven veronderstellen, dat er eene kentering aanstaande was in den chaotischen toestand waaronder Europa gebukt gaat, toen de nieuwe Britsche premier deed verwachten dat de koe bij de horens zou worden gevat. Onmiskenbaar had Baldwin's rede de ver dienste van klaarheid van uiting en helderheid van gedachtengang, ze droeg het kenmerk van een oprecht zakenman. Maar de wegen der diplomatie zijn veeltijds niet met rozen bezaaid integendeel liggen daarop vele voetangels en klemmen. Nu heeft ongetwijfeld de premier aan anderen dezelfde goede bedoelingen toebedacht als bij hem voorzaten om door een krachtigen ruk aan den wagen te pogen dezen althans eenigszins in het moeras in beweging te brengen en haar met behulp van anderen daaruit op te heffen. Integendeel zinkt ze dieper. Men spreekt zelfs van een totale ondergang. Als daartoe bet betaalmiddel de maatstaf is, dan kan men het beschouwen dat de ineen storting van Dnitschlaud zoo goed als voltrok ken is. Die ineenstorting heeft men zich tweeërlei in te denken, economisch eo staatkundig. De laatste zou beteekenenen een te loor gaan van Bismarck's groote werk, de vorming van het Duitsche rijk, waarvan de verschillende bond staten zonden uiteen vallen en als afzonderlijke repabliekjes hun bestaan voortzetten. Maar de traditie heeft geleerd dat die eenzame Staatjes in voortdurende onderlinge twist verkeerden en daar dit van zuiver binoeulaudschen aard is, zou vreemde inmenging geen Europeesch belang wezen. En die op oconomisch gebied is aireede ver wezenlijkt, want de middenstand als de factor van dit element vau het nationaal volksbestaan is uitgeschakeld. Dat is niet het werk geweest van een enkel oogeoblik, maar geleidelijk is die stand tot vol slagen armoede gedompeld. De inzinking van de valuta, zooal niet op zettelijk door de regeering bevorderd, dan toch door haar niet gekeerd, heeft aan dien middel moot der natie een knak gegeven, waardoor hij onmiskenbaar tot den bedelstaf is gebracht. Niet dat daardoor Duitscbland is verarmd, alleen had het eene verplaatsing van waarde ten gevolge. Met de onmetelijke biljettenfabribaten is wel is waar hst kapitaal van dat deel des volks geheel vernietigd, doordat het betaalmiddel waardeloos is geworden, maar iutusschen zijn vele groote werken van blijvende waarde uitgevoerd. Het te niet gaan van een geldsysteem is nog niet het te loor gaan van een volk dat ruim 60 millioen menschen teil. En in zeer breede kringen is nog een straal vau hoop achterge bleven dat een herstel niet uitgesloten behoeft te zijD. Daartoe moet het in voeling komen met andere landen en de behouden krachten produ- tief gemaakt worden in bet belaag van handel en nijverheid. Uit eigen kracht gaat dit niet. En dat voelen Eugeland en Frankrijk tegelijk. Alleen staan beide in een verschillend verband tegenover deze toeetand. Het is gebleken dat Engeland in den huidigen gespannen verhouding iets doen wil en zelfs neiging gevoelt om de oude relaties te herstellen. Daitschland toch, hoewel een groot concurrent op de wereldmarkt is voor Groot Briltannië een der meest belangrijke afzetgebieden geweest. En ook in de breede kringen van het Engelsche zakenleven wenscht men ten zeerste naar eene andere verhouding, daar de lijdelijke houding welke nn reeds maanden is aangenomen, de energie als het ware doodt. Frankrijk daarentegen, dat ontegenzeggelijk veel door den oorlog geleden heeft en voor het herstel der verwoeste gebieden groote sommen heeft uitgegeven en bovendien met het oog op daling van de frank moeilijkheden ondervindt bij de invoer van grondstoffen voor de nijverheid ziet des ondanks niet neer op zoo'n ongunstigen toestand. De buitenlandsche handel is sterk ont wikkeld en zijn werkloosheid-cijfer is laag. Daarmee is niet gezegd dat alles normaal is, verre vau daar, maar het steekt in zooverre gunstig af bij Engeland dat de draDg uaar eene oplossing niet zoo sterk is dat ze zou worden aanvaard, ten koste van wat ook. Het is daarom te verwachten dat zooal geeu verwijdering, eene overeenstemming ten opzichte van de tegenover Duitscbland aan te nemen houding, niet gemakkelijk te verkrijgen zal zijn. Tot welke ontwikkeling de jongste stappen der Britsche regeering zullen leiden, is voor- hands moeilijk te voorzien, daar de om standigheden zich zoo schielijk kunnen wijzigen dat men zich aan geene voorspellingen kan wagen. Intu9schen speelt zich voor het oogenblik een gevaarlijke scene in Daitschland af. Onder eene groote opwinding in het gebeele land, werd door de arbeiders het aftreden vau h«t kabiuet Cuno geëischt terwijl bij niet vol doening daaraan de algemeene werkstaking on vermijdelijk is. Dat de communisten bij deze beweging een zekere leiding nemen maakt de toestand moei lijker. Zal het uitloopen op een krachtproef tns8cheu deze en de socialisten, dan zal men, evenwel te laat bemerken, dat de algemeene werkstaking door de Communisten enkel is ge provoceerd om in troebel water te kunnen visscben. In den Rijksdag dienden zij een motie van wantrooweD, die eerst Maandag in stemming zou komen. Men bad dus de tijd zich te be raden en te overwegen wat in deze geweldige crisis te doen. Alsof Cuno maar geen votum van den Rijks dag heeft afgewacht doch in het besluit der sociaal-democratische Rijksdagpartij, waarbij het kabinet Cuco niet sterk genoeg werd geacht om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden, blijkbaar voldoende aanleiding gevonden om zijn ontslag bij den Rijkspresident iu te dienen. Deze heeft onmiddellijk dr. Streseman met de vorming vau een nieuw ministerie belast en even spoedig als het oude verwenen was, i9 bet nieuwe tot stand gekomen uit de borgerlijke arbeiders gemeenschap en socialisten. Het valt al dadelijk met zijn neus in de nota der Britsche regeering inzake de schadeloos stelling. Maar bet vergaat haar weinig anders dan het lot der Duitsche nota's, die nu eens belachelijk, dan weer ouvoldoende maar 9teeds onaannemelijk worden verklaard. BINNENLAND. Er is binnenkort een nieuw Koninklijk besluit tegemoet te zien tot regeling van de rijkssubsi dies voor het lager land- en tuinbouwouderwijs. Hiertoe kunnen in aanmerksng komeua. al gemeene land- en tuiubouwcursussen voor jongens; b. cursussen voor volwassenen over beinestiug, plantenteelt, veevoeding, bedrijfcontrole, melk- behandeling eu plantenziekten; c. idem voor aanleg eu onderhoud van tuinen; over bloembinden en dito schikken, pluimvee teelt, bijenteelt, kennis van het kleinvee (var kens, geit en schaap), kennis van het paard en het rund, hoefbeslag, andere onderdeelen van den land- en tuiubouw. De sabsidien worden verleend aan besturen van land- en tuinbouwvereenigingen of hare af- deelingen; vereenigingen welke zich de bevor dering van land- eu tuinonderwijs ten doel stellen; die van gemeenten. Het schoolgeld bedraagt ten, minste f2.50 per leerling en per jaar. De minimum leeftijdsgrens der leerlingen voor cursussen bedoeld onder a is gesteld op 15 jaar en die voor b op 21 jaar voor mannelijke leer lingen, die evenwel vroeger gesteld kan worden voor hen die het diploma van eeu cursus onder a kunnen overleggen. Voor de cursussen onder c geldt 18 jaar, als minimum-grens, die verlaagd wordt bij het bezit van het diploma onder a bedoeld. De thans geldende bepalingen zullen door de inwerking treding der bovengenoemde, vervallen, Met de benoeming van den heer H. Colijn tot minister van financien is een waarlijk bij zonder handige zet op op bet politieke schaak bord gedaan. De opvolger van dr. A. Knijper, van origine een militaire specialiteit, aan het meest belangrijkedepartement, dat van financien, mag een politieke overwinning genaamd worden zooals er in de laatste tijden weinige te boeken zijn. De barsteD in het cement der coalitie zijn er weer behoorlijk mee hersteld. Maar voor den nuchteren Nederlander komt het in hoofdzaak neer op het besturen van het schip van staat op zoo vertrouwenwekkende wijze dat het niet op een klip loopt noch een avon tuurlijke reis gaat ondememeü, waarvan het risico zelfs niet is te benaderen. Het optreden Yan den heer H. Colijn was door »de Tel.« geïllustreerd door de alarmeerende tijding, dat hij een salaris- vermindering van 15 pCt. voor alle staats ambtenaren zal voorstellen. j>De Residentiebodes heeft ter bevoegder plaatse geïnformeerd, waar men dit be richt als krankzinnig kwalificeerde. Terwijl de nieuwe minister eerst Dins dag voor de eerste maal op zijn Departe ment aanwezig was en nog geen enkele bespreking met zijn adviseurs had gehou den, alzoo natuurlijk geen enkel concreet plan heeft kunnen overwegen, wist »de Telegraaf a Zondag reeds te vertellen waar op de minister zou bezuinigen. Het be richt raakt dan ook kant noch wal. De heer Colijn, die voornemens is de begrooting sluitend te maken, heeft ook het voornemen en de machtiging van den ministerraad om op de salarissen van het rijkspersoneel eenige millioenen te bezuini gen, maar hiervan is nog niets in details uitgewerkt. Een cijfer van 15% is een belachelijk verzinsel. De vrije nitvoer nit Belgie van aardappelen naar ons land is verboden. Waar al niet op bezuinigd wordt of kan worden, blijkt wel uit de circulaire van eender regeeriHgabureaux aan de verschillende rijksmaga zijnen waarin wordt gevraagd opgave te doen van de kosten van onderhond van katten in de diverse gebouwen en van de mogelijkheid om het aantal dezer dieren nit bezuinigingsoogpunt te verminderen. Aan bet verslag omtrent den toestand van de Provincie Zeeland over 1922 is ontleend dat de bevolking op 1 Jan. bestond uit 122.722 m. en 123.572 vr., samen 246.294. Zij ver meerderde door geboorte met 2851 m. en 2713 vr. en door vestiging met 6962 in. en 7021 vr. samen 19547. Zij verminderde door overlijden met 1441 m. en 1329 vr. en door vertrek met 7529 m. en 7731 vr. sameD 18030, er was alzoo eeDe totale vermeerdering van 843 m. en 674 vr. samen 1517. Het onderhoud van de provinciale wegen met de herstellingen en vernieuwingen zoo de ge wone als de buitengewone, beliep f 71.355.43 terwijl bevorens voor wegen enz. de verschillende uitgaven hadden bedragen f 148.3,75. De onderhoudswerken der calamiteuse poldert of waterschappen vorderden te samen eene uit gaaf van f 218.474 en der bnitengewone werken f 348.858.81 V2. Er werden in bet geheel 355 krankzinnigen verpleegd waartoede provincie uitgaf f 128.327.895 Naar men ons meldt zal het Stam boek van het Ned. Trekpaard (Belg. Type) Secretariaat Koningskade 14, den Haag gezamenlijk met de Nationale vereeniging ter bevordering van de Paardenfokkerij den vierden September a.s. in den namiddag een demonstratie houden op het Malieveld te 's Gravenhage. Naast de verlooning van de paarden in den ring waarbij de deelname groot is, zullen provinciale attracties plaats hebben. Deze worden uitgevoerd door de drie zuidelijke provinciën en het publiek zal kunnen genieten van typische kleeder drachten. Het zal stellig wel de moeite waard zijn om er heen te gaan. Hare Majesteit de Koningin heeft be richt voornemens te zijn hieraan een be zoek te brengen. Zooals bekend, zal 5 en 6 September de groote gezamelijketentoonstelling worden gehouden van het Nederlandsch Trek paardenstamboek en het Nederlandsch Rundveestamboek. Het ligt in het voornemen dat de de monstratie van de oogstwagens op 5 en 6 September zal worden herhaald. Het geheel belooft schitterend te worden. THOLEN, 17 Augustus 1923. Door den Raad van Beheer der N.V. Water leidingmaatschappij alhier is behoudens goed-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1