e ,ien werd de meest mogelijke zuinigheid te Detrachten. In dit verband begrijpt hij de ver hooging niet, ook door de Gemeente moet zui nigheid betracht wordeD. Het wordt hem nog onbegrijpelijker wanneer hij let op de circulaire van Ged. Staten van het vorige jaar. Toen ichreef dit college dat door de verminderde werkzaamheden vau de Gemeenteontvangers, een herziening der jaarwedden noodig was en wie kan zich nu voorstellen dat met het oog op die verminderde werkzaamheden welke door Ged. Staten zelf worden erkend, een verhooging van jaarwedde zou plaats hebben. Toendertijd begreep hij wel dat de jaarwedde van den tegewoordigcn titularis niet zou ver minderd worden, hoewel spr. toch een voorstel tot vermindering deed, doch dat bij verminder de werkzaamheden een verhooging van f 350 zou plaats hebbeD, kon niemand vermoeden. Hij wil gaarne voor de hoogste leiding bnigen tot op zekere hoogte, maar als die leiding ons naar den afgrond voert dan wil hij de eerste zijn om zich te verzetten en daarom stelt hij voor om op dit schrijven niet in te gaan en de verhoo ging niet op de begrooting te breDgen. De Voorzitter zegt dat dit schrijven gericht is aan B. en W. met verzoek hiervan mede- deeling te doen aan den Raad, dit is gebeurd en discussies behoeft men er niet over le hou den. De heer Ooms gaat met het schrijven van Burg. en Wetb. accoord, niet met destrekking n.1. de jaarwedde bepaling op f 1200,en hij is er zeker van dat toch de Raad de meerdere gelden op de begrooting moet brengen. De Voorzitter zegt dat dit jaist is; de Raad moet de gelden voteeren. De heer Ooms verklaart dan te zallen weigeren die meerdere gelden te zullen voteeren, waarna de heer De Wilde verklaart zich bij den heer Ooms aan te sluiten. Hierop zegt de Voorzitter dat B. en W. voorstellen het Vervolgonderwijs af te schaffen. Ter toelichting deelt hij mede dat dit onder wijs zich niet iu die belangstellling mag ver heugen welko in verbaud met de uitgaven Doodig is. Telkens verloopt de cursus, de laatste cursus had bij het einde nog het bij de wet geeischte minimum, terwijl de uitgaven over 1922 f 625 bedroegen, van een frissche levendige belang stelling is dan ook geen sprake. De heer De Rijke verklaart dat ook naar zijn meening de cursus Vervolgonderwijs slecht bezocht wordt hetgeen jammer is. Zonder verdere discussie wordt met algemeene stemmen besloten geen openbaar Vervolgonder wijs meer te doen geven. Thans deelt de Voorzitter mede dat nadere inlichtingen zijn verzocht nopens het het be reiken van de 77% aansluitbare perceelen aan de Waterleiding in verbaud met de voorgestelde reductie van Waterprijsen en wordt overgegaan tot voorlezing van het desbetreffend schrijven van de Waterleiding-Maatschappij. Hierop volgt voor lezing van een brief van Heeren Ged. Staten waarin wordt medegedeeld dat volgens hnn oor deel een besluit tot directe aansluiting in het belang der Gemeeutenaren is, waarom iu over weging wordt gegeven dit punt nogmaals in behandeling te nemen en terug te komen op de genomen afwijzende beschikking. Voorts komt nog ter tafel eeu adres met 91 handteekeningen van ingezetenen waarin zij den Raad dankbetuigen voor de genomen afwijzende beschikking. De Voorzitter zegt dat dit punt meer dan voldoende is besproken, op de gehouden con- fereutie hebben de leden de meest uitvoerige inlichtingen gehad, zoodat nn wel tot stemming overgegaan kon wordeD. De heer Ooms meent dat die 91 onderteeke- naars wel als besliste tegenstanders van directe aansluiting aangemerkt kunnen worden. De Voorzitter vindt dit zoo zeker niet, hij kent personen die 1914» om de Waterleiding vroegen eu thans teekeneu tegen»directe aan sluiting; op dit adres heeft ook iemand geteekond die hem dagen geleden nog te zullen aan sluiten. De heer Vermet meent dat de toestand sinds 1914 enorm gewijzigd is en 1914 geen uit gangspunt kan zijn. Voordat meu met het leggeü van de buizen is begonnen, heeft men volgens hem verzuimd het gevoelen van de Gemeente raden in te winuen nopens de vermoedelijke kosten van het geheel, tenzij men toen niet geweten heeft de uitvoering het dubbele van de raming zou bedragen. Iu ieder geval zitten we thans met eeu dure Waterleiding. De heer Ooms ze.'t dat het als aaadslid niet gemakkelijk is vrijheid en broederschap tekweeken Hij voor zich is nog altijd voor vrijheid. Ver schillende malen is er gewezen op de Zuid- Bevelandsche Waterleiding die belangrijk goed- kooper is. Ons is vroeger voorgehouden dat de tarieven een kwestie zouden zijo van centen en nu zijn ze het een kwestie van guldens. Moeten we gaan dwingen dan valt dit niet mede voor ons noch voor de ingezetenen, maar wat het ergste, is volgens bem dit, dat wanneer we niet aan de 70% komen op 1 Jan. 1924, de afgedwongen aansluitingen nog niet iu het genot zullen geraken van de 35% reductie. Met de 70% zijn we niet klaar, 't volgend jaar moeten we reeds 80 of 90% hebben en zoo kunnen we doorgaan met dwingen want hij rekent bij de booge tarieven niet eens op 50% vrijwillige aansluitingen. Hij wil daarom verreweg het grootste gedeelte niet teleur stellen door hen de voorgespiegelde 33% reductie nog te doeu ontglippen, daarom vindt bij het beter de menschen vrij te laten, doch er is wat te doen en laten we daarom de handen ineenslaan en samenwerken om de zaak toch rendabel te maken. Nn schrijft de Waterleiding-Maatschappij wel dat de Raadsleden voor de aansluiting hetvoor- be< ld kunnen geven, maar waarom doet onze Voorzitter dit niet, die is erg voor de ver plichte aansluiting, laat die het goede voorbeeld eens geven. De Voorzitter zegt dat hij niet direct aau de huisleiding is gelegen en voor aansluiting plm. f 200 f 300 extra kosten moet maken, de beer Ooms ligt aan de buisleiding en kau dus het voorbeeld geven. De heer Ooms zegt dat de Voorzitter dit het best kan doen als hoofd van de gemeente daar hij toch ieder jaar zijn inkomen van de ge meente geniet, wie weet wie er dan volgen. De Voorzitter meent dat het beter was als heer Ooms minder persoonlijk sprak, waarop de heer Ooms zegt niet persoonlijk te willen zijn doch slechts een voorbeeld neemt. De heer De Wilde verklaart zich in hoofdzaak met den heer Ooms te vereeuigen en vraagt of niet uit de notuleo kan blijken welke Water- prijzen men den Raad vroeger beeft voorgehouden. Hierop wordt met 4 togen 2 stemmen be sloten tot niet directe aansluiting. Voor de heeren Vermet en de Rijke. De heer Vermet zegt dal de dwang reeds iu 1921 door den Raad is aangenomen en dat vódr dal besluit ook de heer Ooms heeft ge stemd er is dus niets meer aan te doen en nu men niet aan de verplichte aansluittng wil, zal de burgerij bloeden. De heer Ooms zegt in 1921 ook zijn stem gegeven te hebben doch nu voor de mauier waarop thans voorgesteld wordt, juist aau:dat besluit wcDscht hij zich te houden, hij is altijd geweest tegen te hooge tarieven, evenzeer tegen luxueuBe inrichting eu is dit nog. Alsuu wordt aangeboden de begrootiug vau de Gezondheidscommissie voor den dieust 1924. Niemand hiertegen bezwaren hebbende wordt deze goedgekeurd. Mede wordt aangeboden de begrooting van het Weezenarmbestuur in ontvang ea uitgaaf op f 26621,29 en de Gemeenterekening over 1922 met bijbehoorende bescheiden, in ontvang op f79149.905 in uitgaaf op f 78172.055, der halve met een batig slot van f 5977.85. Deze stukken worden gesteld in handen van een commissie ter ondersoek, tot ledeu waarvan worden beuoemd de heeren De Wilmie, De Rijke en Van Tilbeurgh. Aan de orde is het onderzoek der geloofs brieven, welke stukken in handen gesteld wor den van de heeren Vermet, De Wilde eu Vau Tilbeurgh, terwijl gedurende het onderzoek de vergadering wordt geschorst. De schorsing opgeheven zijude wordt bij monde van den heer Vermet rapport uitgebracht welke mededeelt de stukken in orde te hebben bevonden en dus tot toelating kau worden be- sloten. Met algemeene st. wordt hiertoe besloten. Niets meer aau de orde zijude en de Voor zitter rondvraag doende, vestigt de heer De Rijke de aandacht er op dat zeer veel groote vliegen uit het slachthuis komen en vraagt of daar niets tegen te doen is door b.v. de open staande ramen door fijn gaas af le sluiten. De Voorzitter zegt daaraan de noodige aan dacht te zullen wijden. De heer De Wilde zegt dat de menschen Zaterdag o,d. Molen eeu riool gelicht hebben en vraagt waarom de vuilnisman dit niet ge daan heeft. De Voorzitter vraagt of de menschen geklaagd hebben. De heer De Wildé weet daar niet vaD, doch meent toch inlichtingen te mogen vragen om dat hij de menschen bezig gezien heeft. De Voorzitter zegt dat wanneer de men- scheu eigendunkelijk beginnen, d9 gemeente vuilnisman het natuurlijk niet doen kan. De heer De Wilde vraagt of de vorige vuil nisman JGeuze nog iets van de gemeente heeft gehad omdat de heer Ooms daarover wel eens heeft gesproken. De Voorzitter zegt dat er nimmer een voor stel van gemaakt is en daarom niet tot iets is besloten. Niemand meer het woord verlangend wordt de vergadering gesloten. lokaal ter afgifte van boeken der volksbibliotheek. Aan de gemeente Oudenbosch zal f 21.94 worden betaald doordieu 2 kinderen van Akker mans uit deze gemeente onderwijs genieten op de bijzondere school „St Anna" aldaar. Goedgekeurd werd het verzoek van C. van der Klundert tot stakiug van den dienst St-Anoa- landStavenisse hetgeen officieus reeds was toegestaan. Op voorstel van Burg. en Weth. ging men sccoord om de jaarwedde van den keuriDgs-veearts opnieuw voor één jaar te bepalen op f 275U. De N. V. Waterleiding-Maatschappij vernomen hebbende dat er eeu misvatting moet bestaan ten opzichte van de directe aansluiting wil gaarne eenige nadere technische en financiëele toelichtin gen komen geven. De heer Heijboer heeft geen bezwaar dat die heeren eens komen om duidelijk te maken dat eene verplichte aansluiting niet noodig is. In hetzelfde verband werd lezing gegeven om in het belang der gemeentenareD, dat niet door het vorig besluit kan gediend zijn, tot directe aansluiting te besluiten. De heer Heijboer vraagt hoe te handelen als men in het belang der gemeenschap zou aan sluiten, en het grootste deel der ingezetenen zou die aansluiting niet noodig blijken te hebbeö. De voorzitter zegt, dat als het water er een maal is, het ten zeerste zal gewaardeerd worden. Nu kan men nog profiteeren van de 33 reductie en anders is dat uitgesloten. De heer Van Houdt weet er niet van dat e ooit van verplichte aausluiting gesproken is, daar om is het nu moeilijk daarop in te gaan, hoe zeer hij ook voelt dat die reductie van groot belang is. Goedgevonden wordt de maatschappij tot nader overleg gelegenheid te bieden, waarbij de heer Gosdegebuure tevens den raad geeft goed op te passen, opdat men niet wordt omgedraaid.' Aangeboden worden de rekening der Gemeente over 1922 in ontvang op f 163.185.99 en iu uitgaaf op f 160.800.05 alzoo batig slot f 2385.94 en die van bet Weezen-Armbestuur in ontvang f 12.945.01 eu in uitgaaf op f 12.880.98, goed slot f64.03. Goedgekeurd werd de begrooting voor de Gezondheidscommissie met het aandeel voor deze gemeente van f 189.49. De verordeningen op de heffing en invorde ring van het schoolgeld wordt vastgesteld als volgt Inkomen f 800f 1000 25 eert per maand. f2500—f3500 meer dan f 5000,fl, Reductie bij eenig kindertal is volgens de wet niet meer toegestaan. Sommigeu waren eeue andere meening toegedaan. Ged. Staten konden geen juiste dtfioitie geven, totdat de minister verklaard heeft, dat reductie niet kon worden toepast. Op voorstel van Burg. ea Weth. werd hen oorspronkelijk een crediet vau f 200 toegestaan ter uitreiking van een herinueringsbeker aan de kleinere en een boekje aan de grootere leer lingen der beide scholen. Nadat het deukbeeld was geopperd hen bovendien eene versnapering aan te bieden werd dit verhoogd tot f 300, terwijl er ten slotte nog f 25 werd aan toege voegd om de kiuderen der bewaarschool te gedenken. De heer Goedegebuure vond dit van Burg. en Weth. een bijzonder goed deukbeeld iu onze jeugd zijn we gewezen op de groote deugden vau God, Nederland en OraDje, en tegenwoordig leert het socialisme weg met het Koningschap Daarom is het goed dat onze jeugd wordt in- ingeprent wat wij aan Oranje te danken hebbeD. Ten slotte werden in de begrootingen van 1922 en 1923 eenige noodwendige administratieve wijzigingen aangebracht en daarna de vergadering gesloten. 8T-ANNALAND, 31 Juli midd. 12 uur. Voorzitter burg. Hanssens. Tegenwoordig 5 leden en de Secretaris. Afwezig de heer J. W. Eleubaas, èbne vacature. Na lezing eu goedkeuring vau de notuleo der vorige zitting werd medegedeeld dat de ge meenschappelijke regeling der vleeschkeuring door Ged. Staten is goedgekeurd en dat dit college de jaarwtfdde van den gemeente-ontvanger heeft bepaald op f 1200. Op het verzoek van den minister van Arbeid om eeu tapverbod in te stellen tijdens de viering van het Kon. jubileum ging de raad niet in. Het is Diet bekend of in deze gemeente dit zilvereu regeeringsjubileum zal gevierd wordeD, maar buitendien achten Burg. en Weth. het toch niet gewenscht om een tapverbod üit te vaardigen, hoezeer ze ook afkeerig zijn van het misbruik vau sterken drank dat toch niet zou gekeerd wordeD, omdat als men dit wilde doen daartoe niet-openbare plaatseu zou uitkiezen. Het verslag der Kamer van Koophandel te Breda zal bij de leden ter lezing circuleereu. Mej. 8. Versprille te Oostburg zond bericht van aanneming harer benoeming als onderwijzeres aan de O. L. School. Kerkvoogden der Ntd. Uerv. Gem. hadden er geen bezwaar "tegen dat in de erfafscheiding een deur. weid geplaatst toegang gevende tot het 30 M 11 u 4U 11 n u 50 tt n bO tt u 30 tt ii tt POORTVLIET, 31 Juli, voorm. 11.30 u. De raad verleende zijne goedkeuring aan voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van stuk weidegrond, waarop varkenshokken kun f« worden geplaatst, die binnen de kom der gemei niet mogen worden gebouwd, tegen vergoeding £2.50 per jaar van een hok. Tevens zal zy ged telijk worden ingericht als gemeentelijke vuilnisr Naar aauleidiDg van eene ingeleide besprei over de overbrugging van de Eendracht wert beginsel besloten een subsidie gedurende 20 j te verleenen van f250 per jaar voor dit doel, lang de bruto-ontvangsten van bet. te heffen brug itr het bedrag van f 23.000 niet overschrijdt, zulle in het tegenovergestelde geval eene nadere bijdi regeling in nadere overweging worden genomen Daar er tevens stemmen opgingen \oorhetlej van een gemeenschapsbrug, werd, onder voorheb van het toekennen van een subsidie, aan Burg Weth. opgedragen nadere inlichtingen in te omtrent de mogelijkheid van zulk een pTan. Het kohier der hondenbelasting werd vastgebM' met 71 aanslagen. itel Van Ged. Staten was eene missive ingekoldt houdende kennisgeving van het verleenen van •subsidie van wege de provincie aan de autobusdi TholenStavenisse, waarin klaarblijkelijk lag o sloten dat het Gemeentebestuur evenzeer zijne drage kon voteeren. erb !D> n b oe Are STAVENISSE, 30 Juli. Ter voltallige zitting deelde de voorzitter mede dat bij de beproeving de nieuwe brandspuit vol komen voldeed en het onbeteekenende delect aan de oude is hersteld. By de herbaalde oproeping voor onderwyzer ineb verplichte hoofdacte heelt zich 1 sollicitant aangemeld, hetgeen niet voldoende is voorgekomen. De oplevering an de keibestrating op den Stoof- dijk is, wegens force majeure (spoorwegstaking in België) verlengd tot 25 Aug. a.s. Bij de kasopname bij het Burg. Armbestuur bleek aanwezig te zyn f 403.77^/2 an by den gem.-ont vanger f 10450.29. Als onderhouder van het gemeentehuis werd be noemd C. de Vos, in de plaats van P. J. de Voi, wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Het verslag omtrent den toestand van het ouder wijs en enkele missives van Ged. Staten houdende goedkeuring op genomen raadsbesluiten, werden voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer J. Oudesluijs werd eene vergoeding toegekend van f175 wegens het geven van onder- wys buiten de gewone schooluren gedurende 1921. Een gelyk verzoek der onderwijzeressen Suurland, Duijnhouwer en Bos werd aangehouden. Ten op zichte van dit gegeven onderwijs van het hoofd der school wa9 reeds 28 Oct. 1921 besloten, doch Ged. Staten hadden daaraan toen geene goedkeuring verleend. Het verzoek van den heer Buijze om ontslag als onderwyzer werd aangehouden. Eveneens werd aangehouden een verzoek van Ged. Staten tot directe aansluiting aan de waterleiding. Naar aanleiding van geopperde bedenkingen wordt in de schoolgeldverordening teruggenomen de bepa ling betreffende het niet verschuldigde schoolgeld voor het 5de of meerdere kind uit één gezin. de .0 st PROVINCIALE STATEN. De Stateu onzer provincie kwamen Vrij 27 Juli andermaal bijeen behalve voor de kieziüg van ledeu der Eerste Kamer ook de behandeling der begrooting. Nu ook voor deze eerstbedoelde benoe het stelsel van evenredige vertegenwoordig kr geldt, gaat dit nu niet meer provincies- o groepsgewijze en was Zeeland ingedeeld bij welke mede wordt gevormd door Noord-Brabi db Liinborg en Utrecht. De finale uitslag over het geheele land dat zijn gekozeu 7 chr.-hist., 8 anti-rev., roomsch-kath., 5 vrijheidsbonden, 3 vrijzini detn. eu 11 s. d. a. p., zoodat de verhoud 31 rechts en 19 links wordt. Voor onze provincie keereu in de Ka mr. A. A. de Veer en prof. mr. Slotemakei Bruijne terug, terwijl ook aan den beken jhr. de Muralt, die enkele jaren in de Twt Kamer zitting heeft gehad, doch het vorige als zoodanig Diet werd herkozen, thans een in ons Hoogerhois is ten deel gevallen. Bij de algemeene beschouwingen over de grooling voor 1924 werd door deu heer Bra al sma (a.-r.) eene motie voorgesteld om aan is Staten in overweging te geven de diensten de openbare middeleu van vervoer, welke de provincie worden gesubsidiëerd of geëxp teerd, op de Zondagen tot het alleruoodzs de lijkste te beperkeD. Die motie werd na eenige bespreking worpen met 21 tegen 20 stemmen. Met leden van links stemden tevens 6 kath. tej waaronder de beide gedeputeerden Fruijtier van Rompn, die hierdoor toonden de argnme: van de tegenstanders te onderschrijven dat Staten zoó'n wenk niet noodig hebben, dat in deze tot de uiterste grens wordt geg De heer Welleman herhaalde de klacht de uiterste linksche fracties in het college gedeputeerden, terwijl hij bovendien eene u zonder hoofdelijke stemming zag aangenoo 10 waarbij hij de wenech uitsprak dat er wat c D zorg zon worden besteed aan de wederzijdi schriftelijke behandeling van de in de afdeelin besproken zaken. Het voorstel van Ged. Staten tot het leenen van een sabsidie ten behoeve van aanmoediging der paardenfokkerij ad f 2 vond bestrijding iu den heer Sonke, die bedrag voorstelde te verminderen tot f 1( u door minder mooie medailles aan te scha! cl doch zag ua eenige bespreking slechts 10 le aan zijne zijde geschaard, zoodat het vooi oc stelde bedrag behouden bleef. Blijkens het afdeelingsverslag was door der ledeu opgemerkt dat het subsidie van f 1 aan de Prov. Vereeniging *Het Groene Kr niet was nilbetaald, waardoor Ged. Staten behoefte aan wijkverpleging te eng hadden o vat, hetgeen door dit college werd weerspro Toch had de opmerking een zeer goe grond, want Ged. Staten spelen hier inderd schuilvinkje. De klaarblijkelijke bedoeling het hoofdbestuur van het Groene Kruis is sluitend geweest de schakel te wezen tnssc de afdeelingen harer vereeniging en Ged. Sti 8< b( ali f re

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2