IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Ic \To. 2000 Zaterdag 4 Augustus 1923. Veertigste jaargang Firma 1. Ni. C. POT Tholen id GEMEENTERAAD. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad fl,876, franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Te lef. Interc. no. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17Yj cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. BUITENLAND. 116 90 Men kan zich geen voorstelling maken van het oelle tempo waarmee de toestand in Duitschland et hellend vlak afgaat. Van uur tot uur stijgen de prijzen der levens- liddelen naar mate de mark daalt, voor zooverre niet zoo goed als waardeloos is. De duizelingwekkende getallen die men hoort oemon voor levensmiddelen duiden voldoende en ouhoudbaren toestaand aan. Om een enkele greep te doen, moeten de akkers 25 tot 30 duizend mark voor een pond leel betalen. Een pond margarine kost 120.000 larken een pond vel 160.000 mark. Een ei wordt staald met 8000 en een pond peren met 38000 ark, terwijl een centenaar aardappelen, gelijk aan )0 pond, 8000 duizend mark geldt. Eeu bakkersknecht verdiende kortgeleden 800.000 ark per week, nu is dat reeds geslegen tot 2 illioen. Zoo hoopen zich de binnenlandsche moeilijkheden t een onrustbarende hoogte op, die gevoegd bij o buitenlandsche intenties, het politieke leven van et kabinet-Cuno ten zeerste bemoeilijken. Er gaan ii reeds geruchten over eeu aftreden van de regeering laar het mag betwijfeld worden of er wel opvolgers >uden te vinden zijn die zoo'n desolate erfenis ïllen willen aanvaarden. Ontegenzeggelijk is de Roer-actie der Eranschen 0 Belgen het voornaamste struikelblok voor de ederopleving van Duitschland, maar ook voor jt economisch herstel van gansch Europa. En in weerwil van Engelands tegemoetkomende 0H ouding ziet het er niet naar uit dat de toestand 1 verbeteren. De bezetting van het Roergebied is zoo'n machtg apen in de handen van Poincaré, dat geen enkel jiorstel hem daaruit zal doen trugtreden terwijl hij iermede de gansche politiek van ons werelddeel iheerscht. Zelfs de Britsche regeering staat er machteloos igeuover. De geheimzinnigheid waarin de antwoorden op i Britsche voorstellen gehold zijn wettigen weinig jYY oop op eene verbetering van den toestand. TroQwens, hoe is verbetering te wachten als slechts e hoop op een revolutie elke gedachte haar ver- deming verstikt? K Immers, Poincaré schijnt te wachten op het sein at Duitschland ineen zal storten, hetgeen, als de oorteekenen niet bedriegen, niet lang meer kan litblyven. Eq als Europa dai door een tweeden Napoleon yermeesterd wordt, heeft het dit aan zich zelf te 'ijten. Allo acties voor een beteren vrede, allo'gloed- ille beloogincfèn hebben voor de praktijk geen 'aarde, evenmin als de hersenschimmige ontboe- el smingen over ontwapening. Er zijn geen machten ie geweld breken, dan alleen tegengeweld. Geen conferentie is in staat een positief resultaat oort te brengen. Alles berast op onzekerheid en <61 Ik gebouw dat daar wordt opgetrokken staat op ndgrond, dat by een stormvloed wordt meegesleurd e laat zal men inzien dat onder de schijnmotieven an een rechtvaardige schadevergoeding niets anders 3 srborgen is dan een streven naar opperheerschappij aartoe een geheel volk ten onder moet worden ge acht en waarvan gansch Europa ondergeschikt wordt emaakt. Arme wereld Gelijk te verwachten was is in de antwoorden .n Frankrijk en België op de Duitsche voorstellen Ben basis te vinden voor oen gemeenschappelijk itwoord. Daar er nog steeds een band van associatie be aat en van de zijde van Frankrijk de eisch der )heimhouding was gesteld, wil Engeland deze >orwaarde niet eigendunkelijk schenden en heeft <Q medegeallieerden toestemming gevraagd alle op i kwestie der Roerbezetling betrekking hebbende ocumenten te mogen pnbliceeren, opdat dit aan wereld de noodzakelijkheid van een snel ge- [J eenschappelijk optreden zal bewijzen. We kunnen niet vooruit loopeu op de beslissing e Poincaré geven zal, maar er valt moeilijk aan twyelen of hij voor die openbaarheid wel zal te ndeu zyn. En ook België zal hem weer wel moeten Dlgen, desnoods in zijn val gelyk de franc al mede '•Ho buitelingen benedenwaarts maakt. BINNENLAND. Men ichrijft ons: Nu ook de Eerste Kamer het wetson werp wijziging der ouderdomswet heeft aangeno- ep, staat het vast dat het z.g. kostenvrije lief het bekende tarief zal komen te "vallen. Vermoedelijk zal het wetje niet vóór ptember in werkiüg treden, zoodat zij, die iet zijn aangeslagen in de Vermogensbelasting niet in de Rijksinkomstenbelasting naar f 2000 meer, nog gedureude minstens een maand 'Hen kunnen profiteeren van het tarief, waarin administratiekosten niet zijn verwerkt. Na 2 December 1923, wanneer ook de ge- genheid om zich voor f 3 te verzekeren tegen taling van 30 ct. per week, vervalt voor de ■jarigen en ouderen zal ieder zich dus slechts ^nnen verzekeren tegen betaling van de kos tende premie. Om teleurstellingen zooveel moge lijk te voorkomen is het goed, dat op een en ander nog eens de aandacht wordt gevestigd. Dinsdag is H. M. de Koningin en Prinses Juliana van hnn bnitenlandscbe vacantietocht terug gekeerd en hadden de reis gemaakt met een der booten van de maatschappij Zeeland. Des avonds kwamen de hooge gasten te Vlissingen aan, verwelkomd door de directie en op de ponton door den Commissaris der Koningin en den burgemeester van VlissiDgen. In de wachtkamer onderhielden de Koningin en de prinses zich nog eenigeo tyd met genoemde heeren. Te Uitrecht, waar de Burgemeester op het perron aanwezig was, werd in een hofanto naar Soestdyk gereden. De zoogenaamde poitzegelboekjes die steeds iets meer inrekening werden gebracht dan de waarde der postzegels die er zich in bevonden zullen vanaf 1 Augustus tegen de waarde der gezamelyke frankeer zegels verkrygbaar zyn. De commies der belastingen C. J. W. Hart- mans te St-Maartensdyk is bevorderd van de 2e naar de le klasse. ST-MAARTENSDIJK, 27 Juli, v.m. 11.30. Met den voorzitter waren aanwezig 6 leden en de Secretaris; de heer A. C. de Graaf was zonder kennisgeving afwezig. De notnlen der vorige zitting die tot geene op- of aanmerkingen aanleiding gaven, wertlen goedgekeurd. Mej. J. de Visser zond bericht van de aan neming harer benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. School, ouder dankzegging voor het in haar gestelde vertrouwen. De gemeenschappelijke regeling ter uitvoering van de vleeschkeuringswet voor de vijf gemeenten, vormende den kring St-Maartensdijk, is door Ged. Staten goedgekeurd. Op voorstel van Burg. en Wetb. werd aan J. M. Charpentier ontheffing verleend van zijnen aanslag in de hondenbelasting voor het 2e half jaar 1923, daar diens hond in de vorige maand was afgemaakt. Het verslag van den toestand der inrichting voor ooglijders te Rotterdam zal ter lezing voor de leden worden nedergelegd. Op het bekende adres van den raad van Wymbritseradeel tot het opnemen van een vloek- verbod in het Wetboek van Strafrecht, werd met 4 tegen 2 stemmen, die der heoren Vroegop en Hage, adhaesio betuigdbeiden zagen de noodzakelijkheid er niet van in, nu dit verbod reeds is opgenomeu in de politie-verordening en bovendien de raad zich niet moet meogen in wat tot de taak van den rijkswetgever be hoort. Goedgevonden werd dat in den pensioensgrond slag voor de jaarwedde van den gemeente-ontvanger ook werd opgenomen het bedrag van f 50 dat hem wordt gegeven als vergoeding voor het kantoor dat ten zijnen huize wordt gehouden. Op het verzoek van D. J. Bentschap Knook tot betere afsluiting van bet erf zijner woning in het Boscbje, was door Burg. en Weth. reeds voorzien, maar de beer Koopman vond in deze mededeeling aanleiding om adressant meer grond toe te kennen, die er toch disponibel is. Daar wa» bij Burg. eu Weth. niet het minste bezwaar tegen, want bij had die grond zelfs al over een jaar kunnen krijgen. De nieuwe verordening op de heffing van schoolgelden heeft de goedkeuring van Ged. Staten niet kunnen erlangen omdat de raad de heffing wilde doen aanvangen bij een belastbaar inkomen van f 900, terwijl de algemeen gel dende schaal f800 is. Het -verzoek van gënoetnd college om het vorige besluit io te trekken en het aanvangscijfer tot f800 terug te brengen werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Vroegop en Quakkelaar. Op het verzoek van den heer A. Jansen om hem met 1 November a.s. ontslag te verleenen als onderwijzer aau de O. L. School, werd met algem8ene stemmen voldaan, doch op voorstel van den voorzitter werd daaraan het praedicaat „eervol' toegevoegd. Naar aanleiding van de geopperde bedenkingen tegen de te hooge haren van de gemeente woningen is bij den minister van arbeid gein- formeerd of die prijzen niet kunnen verlaagd worden, doch deze heeft laten weten dat zulks, met het oog op de exploitatiekosten niet kan, en dat volgens de woningwet ook geen speciale rijksateun verleend kan worden. Indien de huur prijzen door de bewoners niet kunnen worden opgebracht, en de gemeente uit dien hoofde willen verminderen, dan behoort het verschil uit de gemeentekas te worden bijbetaald, zou althans voor rekening der gemeente komen. De heer Koopman kwam bij voorkeur op voor de huren der laatst gebouwde tien woningen, die nu staan op f 110, hetgeen veel te hoog is en van wege de gemeente f 300 zou willen vo- teeren opdat die huren dan op f 80 zouden komen te staan. De heer Vroegop vond die heele huurzaak een ongezonde toestand. Niet alleen voor die tien woningen, maar voor allemaal. Over de in 1912 en 1913 gebouwde woningen wordt in den brief niet gerept omdat die niet meer onder het bereik van den minister vallen. Die zijn aanvankelijk verhuurd voor f52.50, f57.50 en f 62.50 en die zouden volgens de verklaring van den toenmaligan burgemeester, nooit verboogen. Sedert zijn ze aanmerkelijk verhoogd, een voudig om de huren van de later gebouwde woningen, die anders nog veel hooger zouden zijn dan than*. eenigszins te dekken. Feitelijk wordt dus nu reeds de eene arbeider bewoner gesubsidieerd door de andere. We zouden eene andere regeling moeten ontwerpen voor alle woningen en dan nagaan tot welk be drag de gemeente zou moeten te hulp komen. De secretaris tevens beheerder van het woning bedrijf deelde mede, dat niet om deze redenen de huren der eerstgebouwde woningen ziju ver hoogd, maar omdat de minister de rijks bijdrage heeft ingetrokken en de exploitatiekosten toch behoorden te worden gedekt. De heer Hage meende dat men zich op een hellend vlak zou begeven en gaf in overweging deze zaak in elk geval eerst goed te bezien. De voorzitter was het daarmee volkomen eens, zelfs de heer Koopman kwam op zijn voorstel terug en trok het in. Op dat hellende vlak was men blijkbaar reeds gekomen met het verstrekken van behang en het laten verven der gemeentewoningen, want nadat was besloten om met dit regiem na 1 Mei van dit jaar te eindigen, waren er nog ver schillende verzoeken ingekomen om vergoeding aan hen die vóór Mei hadden geverfd of be hangen uit eigen beweging. En waar den een dit voorschot was terug betaald kou het, billijkheidshalve, den ander niet geweigerd worden en zoo zag A. J. Bos zijn verzoek om terugbetaling van f 12.70 even eens ingewilligd. Maar du zou dan toch voorgoed met dit stelsel gebroken worden en hadden Burg. en Wetb. de huizen doen opnemen en laten be- grooten, doch dit was tot zoo'n cijfer geklommen, dat men er van zou schrikken. Het denkbeeld van den heer Hage om het schilderwerk in perceelen aau te bestedeD, wilden Burg. en Weth. wel eens in overweging nemen. Naar aauleiding van het besluit van den raad waarbij niet direct bij de waterleiding zal worden aangesloten, wa9 een schrijven ingekomen van Ged. Stateo, waarbij op verschillende grouden werd verzocht om het verzoek alsnog in nadere overweging te nemen, het vorig besluit in te trekken en toe te stemmen tot directe aansloi- ting. De voorzitter beval dit in de welwillende medewerking van den raad aan, waarmede de heer Vroegop zich volkomen kon vereenigen. De heer Hage bleef op hetzelfde standpunt staan dat de tarieveuberekening voor hem het grootste bezwaar was. Als er nu uit den boezem der burgerij bij wijze van request aan den raad een aandrang kwam tot directe aansluiting, dan zou men er met meer vrijmoedigheid toe kuanen overgaan. En toen de voorzitter officieus mede deelde dat zoo'n strooming in de gemeente werkzaam is en bet dus geen bezwaar zou zijn er toe te besluiten, meende de heer Hage dat men dit dan kon afwachten en dus het verzoek van Ged. Staten nog eens kon aanhouden. Daartoe werd met 4 tegen 2 stemmen be sloten, de hh. Vroegop en Koopman waren voor directe behandeling, al was eerstgenoemde ook tegen het verzoek. De begrooting der gezondheidscommissie tot een balanscijfer van f 1979.8272 met een be drag van f 209.19 als aandeel dezer gemeente, werd goedgekeurd. Aangeboden werd de gemeente-rekening ever 1922 in ontvang op f 227.572.71 en in uitgaaf op j 230.105.41 Yj- Het voorloopig nadeelig slot wordt veroorzaakt doordat van den inspecteur der belastingen wegens geinde gemeentebelasting nog f20.405.03 moet worden ontvangen. Die van het Weezen-Armbestuur wees in ont vang f 18.179.287^ en in uitgaaf f 15.131,1472 aaD, alzoo een batig slot van f 8.048.09, terwijl het woningbedrijf tot resultaat heeft f8.289.13 in ootvaDg, f 8.450.29 72 i° uitgaat alzoo een nadeelig saldo vau f161.19 72- Deze rekeningen werden gesteld in handen der hh. Koopman, Hage en Vroegop. De geloofsbrieven van de raadsleden werden na onderzoek in orde bevonden en besloten tot toelating der benoemden. De ligger van de wegen en voetpaden werd vastgesteld in verband met den nieuwen ver harden toegangsweg naar het Bleekveldsche voetpad. Door de bestrating van dezen weg en die naar het Boschje is een toenemend verkeer met zwaardere vrachten over de brng van de Oost- vest ontstaan, dat aan het Polderbestuur aan leiding heeft gegeven tot verzwaring van die brug. Om haar io een goed berijdbaren toestand te maken zal een f 1500 gevorderd worden, waarvan de polder de helft wil dragen en daarna de brug aan de gemeente overdragen. Dit kan de gemeente gerust accepteeren om dat in geen jaren iets aan de brug behofte te geschieden. De heer Vroegop had daartegen niet het minste bezwaar, maar zon tevens gaarne het eindje sloot aan den Molendijk zien gedempt. Hij vroeg of daar niet over gesproken is op de poldervergadering gelijk beloofd is. Zeker was dit gebeurd, maar het was ver worpen. Doch men moest nog maar eens af wachten wat Ged. Staten hieromtrent zouden zeggen. Overigens werd de regeling met den polder aanvaard. Van het comité ter viering van de 25-jarige regeering van de koningin was het verzoek ingekomen om het schoolfeest, dat de commissie niet uit hare middeleu kan bestrijden, voor rekening der gemeente te nemen. Burg. en Weth. stonden tegenover dit denkbeeld heel sympathiek en stelden voor daartoe f 500 uit de gemeente kas beschikbaar te stellen. De heer Koopman voelde zoo min voor bet feest als voor het schoolfeest. Niet dat hij tegen de Koningin is, maar als we de toestand in onze gemeente nagaan dan heeft zij allerminst reden tot feestvieren. Als er van den winter een aan vraag zal worden gedaan om f1000 te geven voor de werkloozen, die er dan zeker zeer velen zullen zijn, dan wordt het afgestemd en nu zouden we zoo maar f 500 geveu voor iets dat niet noodig is. De beer Hage was het daarmee niet eens. Er zullen kinderen zijn die het feest kunnen meevieren, maar ook zeer velen die niet zullen kunnen. Zouden we na niets uit de gemeentekas geven, dan blijven we inderdaad in gebreke, en zoo wel, dan znllen tal van onders zeer blijde zijn. De heer Vroegop had niets tegen een subsi die of een speciaal schoolfeest, maar is wel absoluut tegen het geven van een medaille of eeu beker. Willen we iets goeds geven, dat 't dan een kleedingstuk of iets dergelijks zij. Daar had de voorzitter echter geen ooren naarmen kan er toch geen filantropische in stelling van makeo. Toch zal geen beslissing geuomen worden alvorens den Raad er in te kennen, qp Zoo werd met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Koopman en Gaakeer, wieD het bedrag te hoog was, het gevraagde crediet gevoteerd. Zonder dat van de geboden gelegenheid tot het stellen van vragen gebruik was gemaakt, werd de zitting gesloten. OUD VOSSEMEER 31 Juli. Voorzitter de Burgemeester, aanwezig alle le den, behalve de heer Aarnoodse. Na opening der vergadering worden de no tulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Voorlezing geschiedt van een schrijven van den heer W. A. van Nieuwenhuijzeo houdende bericht dat hij zijn benoeming tot lid van het algemeen armbestuur aanneemt en van een Kon. besl. houdende goedkeuring van de heffing tot regeling van het havengeld. Zonder discussie worden deze stukken voor kennisneming aangenomen. Thans geschiedt mededeeling van een brief van Ged. Staten, houdende kennisgeving dat onder goedkeuring van de Kroon, de jaarwedde van den Gemeenteontvanger is bepaald op f 1200. De heer Ooms zegt dat hij gister Diet is te genwoordig geweest en hem deze mededeeling onverwacht op het lijf valt, dat hij meent le mogen concludeeren dat de jaarwedde met f 350 wordt verhoogd. Da Voorzitter verklaart dat dit juist is. De heer Ooms zsgt hiervan niets te begrij pen, ongeveer een maand geleden is de zitting van de Prov. Staten met een rede door den Commissaris der Koningin geopend. In die rede is toen uitdrukkelijk verklaard dat de financiële positie van de Provincie Zeeland niet rooskleu rig is, waarom aan Heeren Statenleden aaobe»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1