IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT o. 1999 Zaterdag 28 Juli 1923. Veertigste jaargang Firma J. M. C. POT - Tholen DE BEWAARSCHOOL. OOI en Q. Het conflict aan Financiën. GEMEENTERAAD. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f1,875, franco jer post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17*/j cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Zoo al niet een brandende, is de oprichting ier Bewaarschool toch minstens een aeer be- grijke kwestie. Tot vóór 1921 bestond te dezer plaatse zulk ie instelling, die door een 250 kinderen werd socht en stellig in een groote behoefte voorzag. Maar die school der kleinen heeft het veld «ten ruimen voor eene onderwijs-inrichting or grooteren. Immers, toen eene U.L.O.-school werd in het sn geroepen is het gebouw der bewaarschool artoe in gebruik genomen uit gebrek aan een der lokaal. Doch hiermede werd tegelijk het instituut der r fle waarschool opgeheven. Thans wreekt zich die wel wat overhaaste en et voldoend doorziene daad, want algemeen eobaart zich het groote gemis aan zulk een looi. Men zou bijna geneigd zijn te veronder- Jlen, dat dit nu veel meer aan den dag treedt mijl ze er niet meer is, dan tijdens de dagen hare opheffing wellicht nog had kunnen orkomen worden. De behoefte aan eene bewaarschool openbaarde sh hoe langer hoe meer en het ontbreken er n doet zich nog dagelijks gevoelen. Het bestuur van Volksonderwijs, meenende ook dezen een taak te hebben te vervullen, heeft ze zaak met bekwamen ijver aangevat en ge rand door eenige andere belangstellenden wor- :o pogingen aangewend om die leemte aan te illen en aan het verlangen van zoovelen te ldoeu door te trachten opnieuw eene bewaar- hool te doen verrijzen. Dit geschiedt nu evenwel niet in de meest HSinstige periode voor zooverre gerekeod mocht jn op finaocieelen steun van hoogerhand. Mogeljjk heeft men het schip op stapel gezet pt jiiens de opwekkende verwachting van het Rijk 5 in de bouwkosten zou bijdragen als het 80 srticulior initiatief was voorgegaau. Thans is er voor dat optimisme geen plaats leer, want het ontwerp van het departement 001 sa onderwijs, dat zich in de politieke arena :ee. overheid moet wezen, dewijl het slechts een be waarplaats en zelfs geen voorbereidend onderwijs betreft. Doch dan stellen we er onmiddellijk tegen over, dat het wel nimmer de bedoeling kan wezen om de leiding aan een ongeschoolde kracht toe te vertrouwen. Nu gaat een onderlegde onderwijzeres van zelve methodisch te werk, zoodat haar arbeid wel terdege een voorbereidende vrucht voor het onderwys moet geren. Het welwillend beroep op de medewerking van het gemeentebestuur is dus maar niet denkbeeldig. Niet waar, als van bovenaf is geordend de gemeentekas aansprakelijk te stellen voor een aanzienlijk gedeelte in de opleiding van eiken scholier die een hoogere onderwijs-inrichting elders bezoekt, dan mag men toch bezwaarlijk een paar honderd vijftig kinderen eigendenke- lijk langs de straat laten loopen, omdat men hunne school heeft weggenomen. En als hel ons vergund is een schema te geven van de wijze, waarop naar ouze bescheiden mee ning, de ouderliuge sameuwerking kan tot stand komen, dan zou zich eerst eene vereenigiug behooren ta constitueeren uit al degenen die zich tot een minimum j larlijkeche bijdrage ver- biuden. Deze vereeuiging vraagt de Koninklijke erkenning aan tot verkrijging van de rechts persoonlijkheid. Ondertusschen wordt uitgezien naar een ge- ,bouw dat leiden kan tot het gewenschte doel en waarop in zooverre de hand wordt gelegd, dat het iu eigendom kau overgaan als de ver- eenigiüg eene obligalie-leeniug kan sluiten, waarvan de rente en aflossing door de gemeente wordt gegarandeerd. Ziet, nu hebben we ons niet gewaagd aan eenig cijfer, omdat we niet over de noodige gegevens beschikken. Maar het wil; ons voorkomen, dat thans de levensvatbaarheid van het plan kan worden na gegaan. De steun der gemeente wordt er niet al te riskant door en de vereeniging heeft door de garantie van de gemeente een rugsteun dat het fiuancieele gedeelte van deze zaak meer uit leidende en directe oorzaak er toe aanhangig te maken. We weten niet of de regeering daartoe ooren zal hebben. Het is niet de gewoonte dat de Volksvertegenwoordiging in een crisis, door de ont slagname van een lid van het kabinet ontstaan, anders wordt gemengd dan wanneer de oplossing reeds een voldongen feit is. Zou ze dit nu wel doen, dan wordt daarmede een blik gegund in den ernst van den toestand. Men heeft dus inderdaad voor het moment tot plicht zijn oordeel even op te schorten, afgezien van den ondragelijke last die dit plan aan het Nederland- ache volk zou opleggen. BUITENLAND. ceds meermalen door zijne reuzen zwaaien heeft roerbaar maakt, indien althans de kas der ge- - - - meente die garantie toelaatbaar maakt. We willen dat later nog wel eens bezien. jgj aderscheiden, trok dat concept in, zoodat daarop iet meer kan worden gerekend en alzoo de lutbalken ran dit scheepje vrij wel zijn wegge, allen En zoo men thans aangewezen zal zijn uit- [uitend op eigen krachten, dan wil het ons isscbijnen dat bet bootje stranden moet voor dat et goed en wel de haven nit is. Toch heeft men de handen niet werkeloos in en schoot gelegd en is men bezig een stam apitaal te formeeren, dat dienst zal moeten [oen als bouwfonds. In hoeverre dit ooit aan zijne bestemming zal TlT nnnen beantwoorden, zal, naar onze bescheiden Leening, slechts de verre toekomst kannen litwijzen Evenwel zal het in de bedoeling liggen om liettemin bij de overheid aan te kloppen om itenn en, zooal niet bij het ministerie van on- lerwijs, dan bij het plaatselijk gemeentebestuur. Want de paedagogische leasen van minister De Visser mogen hunne theoretische waarde lebben, de praktijk stelt andere eischen dan sen lonkende bemoediging dat wij leven in het leeken van het particulier initiatief. Hoe zonden de vroede mannen van het stad- mii zulk eene aanvraag ontvangen? Men zal aanstonds zeggen dal dit afhangt van le omstandigheden waaronder het verzoek wordt ingediend. Volkomen jnist. Uitgaande van den gedachtengang dat het gemeentebestuur moreel verplicht is zoodanig verzoek daadwerkelijk te steunen, dan kau men 't daarmede eens zijd Immers, het moet logisch geacht worden, dat, wat afgebroken wordt zonder dat 't kan gemist worden, ook weer moet worden opgebouwd door dengene, die de sloopende band heeft uitgestrekt. We hebben het volste vertrouwen in onzen gemeenteraad dat hij deze consequentie vtardei zal. Een andere vraag is tot welke maat de steun der gemeente zich zal bepalen. Het behoeft toch geen nader betoog, dat hoe de nattig en hoe wenschelijk een zaak ook zijn moge, er ten allen tijde een bron moet wezen die deze kern met al hare goede eigenschappen moet kunnen onderhonden, want zou dit niet i mogelijk zijn dan blijft zij bepaald tot bet rijk LS der vrome wenschen. Men zon ook kunnen zeggen dat een be waarschool niet het onderwijs omvat, hetwelk een voorwerp van den aanhoudenden zorg der I. Er zijn zoo vele conflicten in de financiën van deze en gene, waarop men zoo gaarne tot in het diepste der zaak afdaalt en waarover men al is 't met de hand voor den mond, zoo wijdloopig spreekt, hoewel het privé zaken betreft, die feitelijk vallen buiten de bemoeiïngssfeer van anderen, dat men de crisis aan Financiën, die elkeen aangaat, wel eens van naderbij mag bezien. Men weet het, dat de minister van financiën zyn ontslag heeft'genomen, omdat de ministerraad heeft besloten bet ontwerp der Vlootwet ten spoedigste bij de Kamer aanhangig te maken er. die wet met 1 Januari 1924 in werking te doen treden. Wat beteekent dii? Dat wil zeggen dat een nieuwe vloot moet worden gebouwd, die zoo vele millioenen zal kosten, dat dit, volgens den minister eenvoudigweg voor ods kleine land niet verantwoord is. En nu de regeering, ondanks die onmogelijkheid, toch besluit dat het ontwerp in zee moet, heeft minister de Geer zijn ontslag aangeboden omdat die enorme uitgaven niet met zyne verantwoordelijkheid als bewindsman overeen te brengen zijn. Ten koste van wat ook, moet dal ontwerp er door. Er moet op de staatsuitgaven maar zooveel bezuinigd worden, dat die kosten ten deele daarmede gedekt worden. Het ligt voor de hand dat er een diepgaande reden moet zyn om zoo goed als onze heele volks kracht op het spel te zetten tot uitvoering van dit vlootplan. In elk geval moet er een sterke bezuiniging komen om het evenwicht in de staalsbegrooting te herstellen en nu zou elke bezuiniging komen ten gunste van die wet Het verluidt dat van de zijde der Eogelsche re geering pressie op de onze is uitgeoefend om de verdediging van Indië intensiever te maken. Het is nog niet zoo heel lang geleden dat een compromis is gesloten tusachen de mogendheden die belang hebben in de Stille Zaidzee en omgeving om de bewapening te beperken en elkanders belan gen te ontzien. En na zou juist te dien opzichte eene belangrijke versterking van de vloot noodzakelijk zijn. De gesloten overeenkomsten, voortgekomen uit het wederzijdsch vertroawen, zyn blykbaar van weinig meer waarde dan vodjes papier". Maar bespiegelingen baten niet. Als het feit er ligt, gelijk daaromtrent de geruchten gaan, dan houdt de regeering rekening met den druk die van elders op haar wordt uitgeoefend. Van communistische zijde worden pogingen bij de regeering aangewend om in een bnitengowoDe zitting van de Kamer de crisis, of liever de aan- Het antwoord op de nota van 7 Juni van Duitsch- land is door de Britsche regeering aan de gezanten der geallieerden overhandigd. De verklaring door den Premier in het Lagerhuis afgelegd, was gematigd on gansch niet prikkelend voor Frankrijk. En met Frankrijk heeft men ook de vele pro- Fransch gezinden ontzien. Want daar zijn in Engeland nog velen die eene gezindheid aan den dag leggen welke door dik en dun met de Franschen meegaat. In doorsnee is evenwel het geduld der Engelseheu ten einde. Men is er tot do overtuiging gekomen dat het uithoudingsvermogen van Duitschland naar het laatste loopt en dat dit leidt tot eene catastrophe waarvan de gevolgen in hun aard en uitwerking niet te overzien zijn. Zou dit ineenstorten van het eens zoo machtige keizerrijk een zegepraal wezen voor Frankrijk, mon gunt haar die niet, omdat het zelfs voor haar zolve een ongelnk zou wezen. Bovendien heeft in Engeland de meening post gevat dat het den bondgenoot minder le doen is om het binnenhalen van de bij het vredesverdrag van Versailles bedongen milliarden dan wel om de opperheerschappij op hot vaste land, waartoe de de vernietiging van den aartsvijand eene onvermijde lijke voorwaarde is. Volstrekt genomen is Duitschland reeds ineenge stort en was het al lang bankroet geweest, als dwazen in het buitenland het niet voortdurend hun goede geld hadden geschonken door marken le koopen. Overigens is van Duitschland niets te verhalen, volgens menschen van gezag. De betaling zal in tempo's moeten gaan, maar daarin zullen Frank?ijk en België niet toestemmen, hoewel eene berusting in het feit dier onmogelijkheid de gemoederen in Europa zou kalmeeren. En zeker zullen ze dat niet doen nu ze laten uitbazuinen dat het succes der Roerbezetting ver zekerd is. Die bewering, gegrond op de omstandig heid dat de veroverde hoeveelheid kolen en cokes nagenoeg gelijk staat aan die welke vóór het avontuur werd begonnen, binnenkwamen, raakt evenwel kant noch wal. Immers, de leveringen die door Duitschland vrij willig werden afgedragen, brachten voor Frankrijk geen kosten met zich torwijl thans millioenen en nog eens millioenen ten koste van de bezetting worden opgeofferd. Intusschen nadert zienderoog de vernietiging van Duitschland, waarvoor Engeland niet de mede verantwoordelijkheid wil dagen. Intusschen is de nota ook aan onzijdigen o a. aan ons land verstrekt hetgeen aan de Koningin die in Engeland een vacantiereis maakt, aanleiding moet gegeven hebben haar incognitie-tocht even te onderbreken en te Londen heeft vertoefd. Over de behandeling van de nota's bij diverse regeeringen valt weinig af te leiden want er wordt een wederzijdshe geheimhouding in acht genomen opgenomen in het Wetboek van Strafrecht, werd voor kennisgeving aangenomen omdat een zoodanig verbod reeds is ingevlochten in de algemeene plaatselijke politieverordening. Te dier zake werd overeenkomstig een wenk van Ged. Staten in de bewuste bepalingen eene zoodanige wijziging gebracht dat bij het opsporen van overtredingen de woorden Rijks- en" daaruit vervallen omdat dit alleen kau worden opge dragen aan de gemeentepolitie. Aan mej. Cornelisse werd op haar verzoek eervol 'ontslag verleend als onderwijzeres met ingang van 15 September a.s. Voor kennisgeving werd voorts aangenomen het schrijven van D. van de Zande inzake de woning in de Walstraat. Het voorstel van Burg. en Weth. tot afwijzing van het verzoek van Krijger en de Wilde om THOLEN, 24 Juli 's namiddags 2.30 oor. Onder voorzitterschap van burgemeester Diepen horst kwam de gemeenteraad hedenmiddag in voltallige zitting bijeen. De notulen der vorige zitting werden goed gekeurd. Ingekomen waren missives van Ged. Staten tot goedkeoring genomen raadsbesluiten betreffende wijzigingen der begrooting en verhuring van ge meentegrond aau C. J. de Neve. Voor kennisgeving werd aangenomen het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger waarbij ruim f 8000 aanwezig bleek. Een schrijven van Barg. en Weth. van Bergen op Zoom tot toekenning door den Raad dier ge meente van een bijdrage van f 500 's jaars ge durende 20 jaren voor de overbragging van de Eendracht onder voorwaarde dat als de opbrengst van het eventueel te heffen bruggeld meer dan f23.300 bruto zou bedragen een nader bedrag van het subsidie ia overweging zal worden ge nomen. Onder aanvaarding van dit aanbod 3al aan den Raad van Bergen op Zoom tevens den dank van de gemeente worden betuigd. Het nu vrijwel bekende adres aau H. M. de Koningin van den Raad van Wijmbriteeradeel om te verzoeken dat een vloekverbod wordt gemeentegrond aan te koopen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op het verzoek H. van der Eijk om vrij stelling van keurloonen voor reeds elders ge- keard vleesch, stelde de meerderheid van Burg. en Weth. voor, hieraan niet te voldoen. De heer Geluk vo^d het niet billijk om, als reeds keurloon elders betaald is, dit hier nog eens voor de tweede maal te moeten doen. De hser Moelker die in de stukken had ge zien dat er ook wel sprake is van invoer van buitenlandsch vleesch uit Hoek van Holland, achtte een tweede keuring wel noodzakelijk, maar als hst bijv.'s morgens in St-Maartensdijk of in St-Aunalaud is gekeurd dan viudt hij dat niet zoo noodig. De heer Wagemaker merkte op dat St-Maar tensdijk, Poortvliet en St-Annalaöd gelegen zijn buiten de rayon waar binnen onze keurmeester keurt. Zou 't daar binnen vallen dan is het niet noodig dat het nog eens wordt gekeurd. De heer Stoutjeadijk vroeg of het werkelijk vertrouwd is als er gekeurd vleesch binnen Tholen wordt ingevoerd. De heer Goossen wees er op dat onze ver ordening slechts 1 iji cent per kilogram voor keuring vordert dat is niet veel in vergelijking met andere gemeenteD. De keuringsdienst is ingesteld om gerustheid te wekkeu bij het publiekdaarvoor is een keurmeester aangesteld, die natuurlijk moet be taald wordeD. Gaan we nu daarop uitzonderingen maken, dan zal die dienst zich Diet meer kunnen bedruipen en bovendien schept men een prece dent tegen eene instelling die bepaald moet uitgevoerd worden. Men zou zelfs verder kunneu gaan en ook Ainerikaansch en iulandsch spek en alle soorten vleeschwaren kunnen keuren, doch men bepaalt zich uitsluitend tot geslacht vleesch, zoodat er niets onbillijks in is. De voorzitter meende dat al is het ingevoerd vleesch gekeurd, men daarom nog niet weet wanneer het gekeurd is en dat de keuring te dezer plaatse eigenlijk tot doel beeft om te constateeren dat het hier ia goeden staat is aangekomen. De heer Moelker zal zich bij het voorstel van Burg. en Weth. neerleggen, niettegenstaande hij in een tweede betaling iets onbillijks vindt, doch voor het oogenblik geen andere clausule weet te vinden. Het voorstel tot afwijzing van het verzoek wordt aangenomen met 7 tegen 4» stemmen, die der heeren Geluk, Jansen, Deurloo en Wage maker. Het verzoek van E. ten Hove om uitkeering voor in 1920 gedurende 10 maauden gegeven extra lessen werd op voorstel van Burg. eu Weth. voor kenuisgeviug aangenomen. In verband met de aanschrijving van den minister van onderwijzer tot verplichte invoering van het zevende leerjaar aan de L. O. scholen wórdt dit aan de U. L. O. school opgeheven en aan den heer J. Waverijn als hoofd daarvan (dus uitsluitend van dat 7e leerjaar) eervol ontslag verleend met ingang van 1 Aug. a.«. A. Potter en G. Vis, pachters van twee per- ceelen vischwater ondervinden zeer veel schade van de vaug9t uit de vóór hunne perceelen lig gende waters en verzochten mitsdien verminde ring van hun pachtsommen tot op de helft van het bedrag. Bij Burg. en Weth. hebben de be sprekingen niet tot een zoodanige overeenstem ming kunuen leiden dat een voorstel hunner zijds kan worden gedaan. De heer Moelker kan zich voorstellen dat die pachters schade lijden als de paling gevangen wordt vóór ze in hun terrein komen, maar bij de verpachting zullen ze de voorwaarden wel hebben vernomen, zoodat ze vooraf znllen ge weten hebben dat die mogelijkheid bestond. De heer Stoutjesdijk voelde veel voor ver mindering van pacht. De heer Wagemaker zeide dat vooraf nooit

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1