IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT 1998 Zaterdag 21 Juli 1923. Veertigste jaargang ze Firma J. M. C. POT Tholen STAATSGARANTIE. i 's. Land- en Tuinbouw-ongevallenwet. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. >rij« per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,875, franco ler post f 1,65 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. n 1 tot 4 regels 75 cents j iedere reget meer 171/, cents. Grootte der letters naar plaatsrsimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. )c Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat e Openbare Vergadering van den Raad is belegd en Dinidag 24 Juli a.». des namiddags 2l/2ure. 'unlen van behandeling Ingekomen stukken. Toelating raadsleden. Wijziging algemeene politie-veroidening. Vaststelling van bouwverordeningen. Benoeming onderwyzer(es) der U.L.O. school. Conversie eener leening. Aanbieding rekeningen dienstjaar 1922. 12 Wijziging verordening op do vleeschkeuring. )e Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag Juli a.s. des middags te 12 uur, ton Raad- ze al daar EEN HOOP COMPOST bliek verkoopen. 7 30630 De aanwijzing geschiedt door den karreman. i, fan twer itkoi iD fl sel. Co iam« Ebou vori Lan feuil 1685 jefstei fhoH De groote fioanciëele moeilijkheid waarmede Hanzebanken hebben te kampen en aaulei- rg heeft gegeven tot een ingrijpen van den aat, eischt voor een beter begrip eene nadere schouwing. In de eerste plaats bedoelt het ingrijpen van jen Staat een steun aan middenstandscrediet- Hnken. Men zal zich kunnen herinneren dat bij het gin van den grooten oorlog zich eveneens auciëele ongemakken voordcdeD, in hoofdzaak utante betalingen, waaronder voornamelijk de iddenstaDd gebukt ging. De toeumalige minister Treob, die zich in bet eotertijd vigeerende kabinèt, ondencbeidde als q man van groote stuwkracht^ heeft den mid- mstand een riem onder het hart gestoken door bevorderen, dat voor haar credietbanken werden jgericht, die hen op de been moesten honden. Dat waren werkelijk heel praktische instel- ugen waaraan de middenstand een rugsteun tor haar zakenleven had. Ze worden bestuurd door een raad van com- issarissen gekozen uit en door de aandeelhouders. Want kan men als particulier aandeel in de ink hebben, een credietnemer moet dit zijn of orden. De aandeelen worden h pari uitgegeven, doch m stortte ér ilechts een zeker percentage op. irdfi ls de op naam gestelde aandeelen bijv. f250 ominale waarde hebben, dan wordt daarop of f 50 gestort. Ontwikkelt de bank zich regelmatig, dan ia ijstorting vrijwel uitgesloten. Alleen als het erkelijk noodig mocht blijken, kan de bij- of olstorting gevorderd worden. Het is dm een %ai£ tille reserve. De bank wordt beheerd door een directeur, •sartoe doorgaan* een ter goeder naam jen faam ekend staaode persoon wordt genomen, die ad- linistratief en in financieel® zaken geen onbe- ende is. Hij staat onder controle van den raad van .jmmissarissen zonder wiens voorkennis geen aken mogen worden afgewikkeld, benevens onder ie van de Algemeene Middeustandscredietbank, ZOC ie 0p gezette tijden de gansche boekhouding d den stand van zaken verifieert. g Als nu een der aandeelhouders die zaken doet len crediet aanvraagt, Han wordt door den raad ran commissarissen, naar gelang van het advies ?sn den directeur en ingevolge de noodige in- ichtingen omtrent de credietwaardigheid van den unvrager en de solvabiliteit zijner borgeD, beslist )f hem dat crediet zal worden verleend. In de neeste gevallen wordt daarop gunstig beschikt. Met inachtneming van de vereischte geheim houding, kan een dergelijk persoon rostig zijn siken voorzetten en was toen een uitkomst voor den middenstand. Het sectarisme, dat in ons land welig gedijt, liet niet na ook wortel te schieten in dezen vruchtbaren bodem. Want na de middenstandscredietbanke», 2ijn de Hanzebanken verrezen, die speciaal werkzaam r&ren onder en voor geloofsgenooten. Ze namen allengs een uitgebreide vlocht tot op eens de verbijsterende mare zich verspreidde, dat de betalingen waren gestaakt. Wat hebben we hieronder te verstaan? Dit. Niet als bij een fabrikant of een hande laar ot een winkelier, die de hem aangeboden wissels ter vereffeuing voor geleverde goederen niet meer kan voldoen, maar dat de in bewaring gegeven gelden «iet kunnen worden terogbetaald, of de wissels waarvan hiervoren sprake is, voor de bij hen in rekening staande niet kunnen worden betaald. We nemen nu maar deze voor de hand lig gende gevallen, uit vele andere, die evenwel voor den leek minder bevattelijk zouden zijn. Ter verduidelijking van die paar voorbeelden kan dienen, dat een bank niet uitsluitend levens vatbaar kan zijn van het ingebrachte kapitaal. Er moet ook worden gedeponeerd en uitgezet. De in bewaring gegeven gelden worden steeds tegen een lagere rente opgenomen dan de in crediet verstrekte bedragen. Dit verschil vormt de bestaansvoorwaarde voor een bank. Zou ze gelden opnemen, waarvan ze natuurlijk rente moet betalen, en ze had in dezen geen of geen voldoende afzetgebied, dan zou deze deposito verlies opleveren. Evenwel leert de praktijk dat men geld wel kwijt kan. Hoe dat uitgezet en aan credietnemers verstrekt wordt zagen we reeds. Zoowel het een als hel ander gaat op termijn. Men geeft zijn geld in bewaring met een bepaalden tijd van opzegging en naar gelang van den langeren duur wordt een hooger per centage nitgekeerd. Ook het geven van crediet is aan een termijn I van afloop onderworpen. Evengoed als aan de bank op gegeven tijd stippen de eisch kan worden gesteld, dat zekere deposito's moeten worden terugbetaald, moet zij een bron hebben waaruit daartoe te putten. Deze wordt voor een groot deel gevormd door de aflegging van de verleende credieteD, van de geleende gelden. Maar niet van alle. Want het eene wordt vóór langer tijd uitgegeven dan het andere. Zouden na op een zeker tijdstip een groot aantal deposito's worden opgevraagd, dan kan zich het geval voordoen dat de bank niet over voldoende kapitaal beschikt T>m die op tijd terug te betalen, indien ook de reservekas geen dek- middelen genoeg zou bevatten. Dan zou men de credietnemers moeten gaan verwittigen dat hon crediet met den vervaltijd moet worden afgelost. Maar men voelt dat men dan tal van die menscben in groote moeilijkheden zou brengen, terwijl boveodieu zoo'n maatregel niet oogen- blikkelijk helpen zou als de kas een tijdelijk deficiet zou aanwijzen. Ziet, dat behoeft niet te wijzen op een slecht beheer, dan kan het gevolg zijn van een te ruim verleend crediet. Dat kan ook andere dan de Hanzebanken overkomen. We weten niet of de crisis bij die banken daardoor is ontstaan, maar ze kan zoo'n geval zeer goed tot oorzaak hebben. En dan is meer eene overbelasting dan een wantrouwen de schuld. Immers, indien werkelijk de font bij een slordig beheer, bij een misplaatst gebruik van het vertrouwen, of bij een te spe culatieve opzet mocht schuilen, dan zou de steun door den Staat, gelijk zich deze onmiddellijk bij het vernemen van de krach openbaarde, dubbel onverantwoordelijk zijn geweest. Eerstens hierom, omdat dan eene bestraffing eerder op zijn plaats ware geweest dan eene hnlpverleening, en tweedens omdat een steun aan eene bepaalde categorie van doorzichtige partijdigheid niet vrij te pleiten zou zijp. Maar de regeering heeft de angels uit het oorspronkelijk outwerp gelicht. Er zal geen bezwaar zijn om in bepaalde ge- vallen waarin de vorderingen der Hanzebank volkomen door zekerheidsstelling zijn gedekt, eene omstandigheid die overigens toch volstrekt noodig is, om den debiteur nieuw crediet te kunnen verschaffen, die vorderiegen af te betalen. Maar de Algem. Credietbank zal hare tusscheL- komst slechts verleenen, nadat aan haar, aan de Nederlandsche Bank en aan een regeeringscom- missaris zal gebleken zijn, dat het onderpand voldoende, is, de credietwaardigheid naast de levensvvtbaarheid der zaak vaststaat en het bedrijf zonder die tusschenkomst buiten machte zou geraken om in stand te blijven. Zoo één der drie genoemde partijen zijn veto tegen steunverleening zou verheffen dan wordt het crediet ook niet verleeiid. Wanueer op de posteu onder deze regeling vallende, verliezen zouden worden geleden, zal inderdaad de Staat die verliezen tot ten hoogste de helft voor zijne rekening nemen. Het meerdere verlies zal de Alg. Credietbank dragen, terwijl de Ned. Bank van het verlies, hetwelk op de door haar in disconto genomen posten mocht geleden worden doordat noch de schuldenaar van de Alg. Credietbank, noch zij zelve in staat zou zijn den post af te lossen, de helft van den Staat vergoed zal krijgen. Het moet ondenkbaar geacht worden, dat de voorgestelde Staatshulp zoude leiden tot eene mindere voorzichtigheid bij het voeren der bankpolitiek, want er wordt geenerlei steun verleend aan de in moeilijkheid geraakte banken terwijl bovendien noch de aandeelhouders, noch de crediteuren zullen geholpen wordeD. De gevolgen van en de verantwoordelijkheid voor het gevoerde beleid blijven onverminderd bestaan aangezien de verliezen ten volle gedragen zullen worden door hen, te wier laste ze zonder den voorgestelden maatregel zouden gekomen zijn. De regeering zal zich de vrijheid voorbehou den de regeling ten allen tijde te beëindigen, onder alsdan te nemen maatregelen. Sedert 1 Mei van dit jaar is in werking ge treden de wet tot regeling van de verplichte verzekering van hen die werkzaam zijn in de bedrijven van landbouw, veehouderij, tuinbouw en boschboQw. Naar gelang van het gevaar dat aan een be drijf is verbonden, is ook de verhouding van de premie geregeld. We willen gemakshalve hieronder laten volgen de premie uitgedrukt in centen, die verschuldigd is per uitbetaalde hon derd gulden gulden loon, voor de bedrijven die hier in doorsuee worden uitgeoefend Akkerbouw 80, loondorschen 568, loonploegen 72, hooibouw 144, loonzaaien 80, loonmaaien 144, vlassersbedrijf met krachtwerktuig 152 en zonder 56, houden van controle op en het be proeven van zaaizaden of andere landbouwbe- noodigdheden ot -producten 40 en het houden van veilingen van landbouwproducten 88. Voor wat de veehouderij betreft zal verschul digd zijn bij het houden en fokken van runde ren, paarden, varkens, geiten en schapen 144, houden en fokken van pluimvee en konijuen of bijen 64, houden van stieren en hengsten 168, melkrijden 96, vervaardigen van boter 64. In den tuinbouw is verschuldigd voor werk lieden behulpzaam bij het kweekeu van groenten en andere tniogew assen van bloemen en bloem bollen, van boomen, heesters en sierplanten en van vruchten 64, telen van gewassen voor zaad- winning 64, aanleggen en onderhouden van tuiuen 64, plukken van struikvruchten 120, verzenden van tuinbouwproducten, uitgeoefend in fruit- en groentepakkerijen 64, houden van veilingen van tuinbouwproducten 88, bespuiten van gewassen tegen schadelijke invloeden. De boschbouw komt hier niet voor, weshalve we de daarvoor berekende tarieven achterwege kannen laten. Het gevaiencijfer wordt bepaald door de pre mie, hiervoren genoemd, te deelen door het cijfer acht. Als de premie voor akkerboaw voor elke honderd gulden die daarin als loon wordt uitbetaald 80 cents is, dan is het gevarencijfer 10. Indien meD dus als werkgever in een dier bedrijven op zijn loonlijst het gevarencijfer zist aangegeven, dan heeft men dit slechts acht maal te nemen ten einde de premie per f 100 te bepalen. Landhuiskundig onderwijs. Zaterdagvoormiddag werd ten raadhuize alhier de openbare eindles gehouden van den cursus in de landhuishoudkunde. Doordat de algemewie voorzitter der Z.L.M. Dog niet aanwezig kon zijn, uam de beer C. 11. A. Stoutjeedijk als voorzitter van den Kring Tholen en St Philipelaod, de honneurs waar, door allen een welkom toe te roeper. Achtereenvolgens werd door den heer L. K. van Dijk het melken, -de behandeling van de melk en de bereiding van de boter, benevens een actueel natuurkundig onderwerp: „de warm te", als stof voor deze les verwerkt. Door mej. Lindenbergh werden eenige huis houdelijke zaken behandeld, als de bewerking van vleesch voor gezouden en zieken, kinder verzorging en dergelijke nuttige onderwerpen. Mr. Dieleman constateerde met genoegen dat de vrouw in zoo'n ruimen getale haar intrede had gedaan in de raadzaal van Tholen, zij het dan voor het volgen van dezen corsns, waartoe het Gemeentebestuur dit gebouw had beschik baar gesteld en waarvoor wij het bestuur zeer erkentelijk zijn. Dank aan den heer Van Dijk die zijn zoete rust heeft opgeofferd om zich aan dezen cursus te wijden, waarvan de resultaten zoo gunstig zijn gebleken. Mej. Lindenbergh had etn bizouder woord van erkentelijkheid in ontvangst te nemen voor de buitengewone wijze waarop zij zich aan dit onderwijs had gewijd en in zoo korten tijd een succes had bereikt als waarvan men nu getuige kon zijo Ook mevr. J. A. de Jong kwam eeu woord van dank toe voor bet waakzaam oog dat zij over dezen cursus had laleD gaau. De deelneemsters wenschte hij van harte ge- lok met htt behaalde succes en sprak de hoop nit dat zij in hun volgeed leven daarvan de rijke vruchten zullen mogen plukken, niet al leen voor den geest, maar ook voor hart en gemoed. Achtervolgeos kon aan de dames K. C. Cen- C. M. M. Aertsen, C. A. Cense, J. C. A de Wil, O. J. van der Zaüde, Jac. Stootjesdijk, J. W. J. C. Diepenhorst, J. J. Bal, R. M. Goossen allen te Tholen, S. J. van Gorsel, A. A, M, M. Hanse, M. A. van Luijk, C. J» Heestermans te Oud Vossemeer, 8. C. Buijs, P. J. van der Slikke te Poortvliet en J. H. I. Hage te Bergen op Zoom het diploma worden toegekend, dat Woensdag door mevr. De Jong is uitgereikt ook aau die van den cursus te St Philipsland. Mevrouw de Jong bracht dank voor de tol haar gerichte woorden en drukte den leerlingen op het gemoed, dat nu wel de lessen zijn afge- loopen maar daarmede de leertijd niet teneinde is, daar de opgedane theorie zich nu aan de praktijk behoort aan te passen, hetgeen mede bevorderd wordt door aansluiting aan den bond van ond-leerlingen waardoor een band blijft bestaan. Gaarne deed zij een beroep op hen om eventueel een carsus te volgen tot bescherming van zuigelingen wanneer die hier mogelijk mocht geopend wordeD, opdat we dan reeds een kern bezitten waarop kan worden gebouwd. De burgemeester verklaarde namens het Ge meentebestuur, dat het zich tot een eer rekende te hebben mogen medewerken aan dezen cursu» die blijk heeft gegeven in een korten tijd veel keDuis te hebben bijgebracht, waarvoor hij gaarne dank bracht. Mej. Cense 'bracht dank aan de autoriteiten voor de gelegenheid die was verschaft om dit onderwijs te kunnen volgen en niet minder aan mej. Lindenbergh en den heer Van Dijk, niet alleen voor de gegeven lessen, maar ook voor de aangename wijze waarop de stof kon verwerkt orden. Uit erkentelijkheid daarvoor werd aan mej. Lindenbergh een boubonschaaltje en aan den heer Van Dijk een kistje sigaren aangeboden. Mej. Lindenbergh waa daarvoor zeer dank baar en deze stemming gevoegd bij de prettige samenwerking zal er zeker toe bijdragen om aan allen met genoegen terug te denken. De heer Van Dijk wenscht allen gelnk met bet behaald succes. Hij was er van overtuigd dat later wel van nut zal blijken te wezen, hetgeen men aanvau- kelijk meende misschien niet noodig te hebben. Hij hoopt dat het aangeleerde eeu prikkel zal wezen om het te onderhonden en dankte hen voor het bewijs van erkentelijkheid dat men bad vereerd. Met een woord van dank voor de groote be langstelling die do heer Stevens betoout in het landbouwonderwijs dat er kan tee medewerken om onzen landbouw tot het hoogste peil op te voereD, sloot hij deze laatste les die de middags werd voortgezet te St-Philipsland met de leei- ÜDgen van deze zelfden cursus aldasr. Burgemeester Nilant verwelkomde de autori teiten en genoodigden, benevens enkele belang stellende ouders, op prettige wijze. Alvorens met de les werd aangevangen zette mej. Lindenbergh op duidelijke wijze het doel van dezen cursus uiteen, die er op gericht is om meer ontwikkeling te brengen aau de meisjes van het platteland en de dorpen. Onze tijd stast in bet teeken tan d« ont wikkeling en vooral van die der vrouw. We zien de vrouw reeds in de Tweede Kamer, we zien haar ook in den Gemeenteraad, mede in het bestuur van tal van vereenigiugen, in 't kort we zien op velerlei gebied de vroaw den man op zijde streven. Dat de vrouw zich in bet maatschappelijk leven nuttig maakt is natuurlijk van veel ge wicht en dat daarvoor ontwikkeling noodig is, spreekt van zelf. Toch is de vrouw iu de eerste plaats huis vrouw, misschien moeder, en pas in de tweede plaats werkeud lid der maatschappij. Ontwikkelt zij zich op dit terrein, die op huishoudelijk ge bied staat vooraan en ligt in de ljjn van haar werk. De gelegenheden daartoe zijn iu de steden veelvuldiger dan te plattelands. Toch zijn stadsscholen niet zoo toepasselijk op de toestanden en behoeften van het platteland. Nu de regeering heeft ingezien dat er voor een flinke ontwikkelde boerenstand vakouderwijs Doodig is, ook voor de vrouw, en dit onderwijs gebracht wordt aan de meisjes zelf in den vorm van kortere of lange cursussen, behoort dit der mate gewaardeerd ta worden, dat men ze ook volgt. Te meer omdat, behalve de theorie ook de praktijk van de huishouding behaudeld wordt en wel voor zoover mogelijk in verband met dc toestanden op de boerderij. Buitendien leeren de deelneemsters ook iets van de boerderij en wel dat gedeelte, hetwelk hier in Zeeland over hot algemeen op de schouders der boerin neerkomt, zooals de zuivelbereiding, het opfokken van jongvee, bet kweeken van groenten en de kippenhouderij. Te St-Pbilipsland waren deze onderdeden gedoceerd daor den heer Dommeé van Bergen op Zoom, wien oit erkentelijkheid een kistje sigaren werd geschonken. De resultaten der lessen waren zeer gunstig eQ zoowel mej. Lindoubergh als de heer Dommée

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1