rb< A. do Veer, werd het bestreden uit het oogpunt Tan het recht, dat in deseu voor zusters-huis- houdaters niet kan gelden, wel als een gonst. En bet is een onjuist principe om een gnnst- pensioen toe te kennen aan anderen dan de vrouw of de kinderen. Mevr. Bakker-Nord verdedigde hare gunste linge tegen deze bewering, dat er wel degelijk rechtsgrond bestaat, daar betaald is voor degene die van het ambtenaarsinkomen moest leven en het huishoaden deed. Zij deed een beroep op de Kamer om een zonnestraal te brengen in zoo menigen ouder dom, te gereeder omdat het voorstel geen offers vraagt van rijk of gemeente, daar het pensioen fonds de kosten kan dragen. Maar ook dit beroep heeft niet mogen baten, want met 17 tegen 10 stemmen (er waren dus 28 leden afwezig) streek zij met afwijzend ge baar het vonnis over dit goedbedoelde voorstel. PROVINCIALE STATEN. nieuw samengestelde in de gewone zomer- Dinsdagavond zijn de Staten van ons gewest zittiDg bijeengekomen. De voorzitter, de Commissaris der Koningin verwelkomde hen met een gelukwensch met de aanvaarding van hun mandaat. Onder herinne ring aan de crisis die ons volk doormaakt, door leeft onze provincie ook eene periode van iu- ziuking, nagenoeg op elk gebied, doch de ver wachting is niet ongegrond, dat ons volk, ge trouw aan zijne historie, den druk der tijden zal weteo te doorstaan. Ten slotte werd een beroep gedaan op de medewerking vau alle leden tot het verrichten van veel nuttig en vruchtbaar werk, met waar deering en eerbiediging voor elkanders zienswij zen. Woensdagochtend bad de verkiezing plaats van de leden voor het Gedeputeerd college. Alvorens tot stemming over te gaan, wees de heer Jac. Welleman er op dat volgens de evenredige vertegenwoordiging de anti-revolu- lionnaiion met de Staatkundig Gerefomeerden recht hebben op twee zetels, de R. Katholieken, Chr. Historitchen en Vrijheidsbooders elk een zetel en dat naar dit stelsel de democraten ter linkerzijde zetel z >u moeten worden toege kend. Er is evenwel een compromis gesloteu waarbij, zonder aan het begrip van evenredige vertegenwoordiging vast te houden, aan de R.K. met hun 8 vertegenwoordigers twee zetels worden toegekend, terwijl de zeven links democraten geheel worden uitgesloten. Da heer Lindeijer sloot zich bij dit protest aan; het compromis is noodzakelijk omdat de R.K. steno zullen verleeueu aau het behoud van mr. De Veer voor de Eerste Kamer. Bij de daarop gevolgde stemming werden herkozen de heereu J. A. van Rornpu, r.k., mr P. Dielemau, a r., P. F. Fruijtier, r.k. en A. v. d. Weijde, v.b. en gekozen de heereu mr. R. M. van Dusseldorp, chr. hist. en dr. P. Merckens a.r. Als buitengewoon lid vau Ged. St. werd ge kozen mr F. Lantsheer. De volgende openbare zitting werd bepaald op Dinsdag 17 Juli. De benoeming van een lid der Eerste Kamer (aftr. mr. A. A. de Veer), waartoe de candidaatstelling plaats h«eft op Dinsdag 10 Juli, zal plaats hebben op 24 of 27 Juli. Daarna tgn de afdeelingen de verschillende voor stellen van Ged. Staten, o.a. ook de onderstaande, onderzocht Door de commissie die door de Sisten was be noemd in zake het vraagstuk van de afdamming van de Eendracht is een rapport uitgebracht, waarvan het besluit luidt Afdamming hetzg met een, hetzg met twee dam men is uit een waterstaats-oogpunt mogelgk. Indien tot afdamming wordt overgegaan, is aan de afdam ming met twee dammen, een te Tholen en een te Oud-Vossemeer de voorkeur te geven, omdat het verkeer daarmede ten zeerste gebaat zal zijn, terwgl tusschen de dammen een groote boezem wordt ge vormd, welke aan de afwatering van de aangelegen landen ten goede komt en waardoor ook in de Oosterschelde verzekerd blgft, terwgl deze boezem tevens te gebruiken is als spaikom voor bet op diepte honden van de vaargeol van Tholen naar de Ooster- schelde. Door den aanleg van twee dammen zal bovendien een groot gedeelte der zeedijken zoowel langs den Brabantscben wal-oever binnendgk worden. Door de afdamming zal echter de doorgaande scheep vaart worden gestremd, terwgl de mossel- en oester- cultuur zeer ernstig benadeetd en wellicht met ge- haelen ondergang bedreigd zal worden. Eenigszins belangrijke aanlanding is van de afdamming binnen afzienbaren tijd niet te verwaehten. De kosten van afdamming met twee dammen, met inbegrip van de uitwateringssluis en een haventje ann den noordelijken dam voor de gemeenten Oud- en Nieuw-Vossetneer worden geraamd op f 750.000, volgens een ontwerp van den civiel-ingenieur G. Kugpers te Rotterdam worden de kosten van de overbrugging geraamd op op f 600.000. Deze kosten zijn dus minder dan voor een afdamming met twee dammen doch de voordeelen voor het landverkeer zijn dus minder dan voor een afdamming met twee dammen doch de voordeelen voor het landverkeer zijn bij overbrug ging geringer dan bij bedoelde afdamming. Daaren tegen zijn aan overbrugging geen nadeelen voor de scheepvaart en voor de mossel- en oeslercultnur ver bonden. Op grond van bovenstaande is aau overbrugging de voorkeur te geven boven afdamming. De commissie die deze taak heeft volbracht, is ontbonden. Subsidie autodienst. Ged. Staten stellen voor asn J. C. Krijger te Goes voor een autodieust StavenisseTholen over 1922 alsnog een salsidie te geven van f 2250 en voor de volgende jaren f 2500, zulks tot wederopzegging toe, daar zij het eonig openbaar middel van vervoer op Tholen willen behouden. Ged. Staten hebben tevens na te gaan of een vast systeem voor subsidie aan aotodionston te maken, de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat zou dit willen doen naar de lengte van den af te leggen weg. Gezien ook een paar rapporten van de Kon. Ned. Automobielclub en van den A. N. W. B. ziju Ged. Staten er niet in geslaagd een vasten regel t# treffen en stellen zg voor ieder geval up zich zelf te blijven beschouwen. Waterleiding voor Zeeuwsch Vlaanderen. Gezien £et desbetreffend rapport stellen Ged. Sta ten voor, voor de stichting en exploitatie van een drinkwaterleiding in Zeeuwsch Vlaanderen een ren teloos voorschot \an f 200.000 te geven, mits het rijk tenminste f 300.000 geeft. Geen subsidie. Waar in de najaarsvergadering is besloten alleen in uitzonderingsgevallen meer voorschotten voor wegs- verbetering te verleenen stellen Ged. Staten voor afwgzend te beschikken op het verzoek van de ge meente Veere om znlk een voorschot. KANTONGERECHT TE THOLEN. 25 Juni. Door het Kantongerecht te Tholen zijn heden veroordeeld: Overtreding drr Leerplichtwet. A. H. te St-Philipslaud tot t 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. L. G. te Schurpenisse tot f 1 botte of 1 dag hechten». Overtreding motor- en rijwielwet. P. J. N. te St-Maartensdijk tot f 10 boete of 10 dagen h-chteuis. Openbare dronkenschap. P. R. te Poortvliet tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rijwielwet. i. H. te Stavenisse en M. v. d. H. te St- Maartensdijk ieder tot f 4 botte of 4 dagen hechtenis voor ieder huoner, J. 8. te Poortvliet tot f 5 boute of 5 dagen hechteme. Strooperij.[ 3. H. te St-Philipsland tot drie maanden voorwaardelijke tuchtschool met een proettijd van twee jaren. VAN ONZE BERICHTGEVERS. THOLEN, 6 Juli 1923. In de Zaterdagavond geboudeu ledenvergade- riog vau de Visscbersvereeniging .Helpt El kander' ia, ter uadere toelichting van een aan den minister van financiën gezonden adres, als afgevaardigde der deputatie vau zu^tervereeui- gingen te Bruinisse, Zierikzee en Yerseke naar de audiëntie bij geinelden minister benoemd de heer Ch. C. Zalijti. Bedoeld adres bevat het verzoek om ecue wijziging te brengen in het Scbelde-regleraent ten einde .aan het Bestuur der Vissoberijen op de Zeeuwscbe Stroomeu de machtiging te ver strekken tut het verbieden van het verwateren in deze stroomen van Zuiderzeemosselen grooter dan 3 cM., consumptie-mosselen dus. Voorts om bet de bevoegdheid te geven tot bet verleenen vau vergunning dat alleen Zoider- zeemosselzaad, kleiner dan 3 cM. in de Zeeuw scbe stroomen zal mogen worden uitgezaaid bij een eventueel tekort aau Zeeuwsch zaad. Bovendien wordt nog verzocht het daarheen te leiden, dat Zeenwsche mosselvisschers uit de Zuiderzee worden geweerd, opdat de bijzoudere oneerlijke concurrentie zal verdwijnen. Ons eiland is weer eeo autobusdienst rijker. De beer van de Klundert vau Oud- Vosseineer hetfl een dienst iugericht van Stave nisseSt-AnualaudTholenHalsteren Ber gen op Zoom vice-versi, die eiken werkdag drie malen de communicatie onderhoudt in cor respondentie op de in den voormiddag, middag en avond aankomende en vertrekkeude treinen in beide richtingen. Des Maandags bestaat er getegeubeid tot aansluiting op den zoogeuaamden ochtei.d-uiarkt- trein naar Kotlerdam. Indien deze dienst door voldoende belang stelling vau bet reizend publiek op prijs wordt gesteld en daardoor levensvatbaar zal zijn, kan niet anders geconstateerd wordeo dan dat bet een practiscbe oplossing is van het isolement, ook van dat deel vau het eilaud. Dinsdagavond opende het fanfaregezelschap „Concordia* haar seizoen met een welgeslaagd volksconcert op de kiosk op de markt, waarbij van eene groote belangstelling werd blijk ge geven, ten bewijze dat deze uitvoeringen wel op prijs worden gesteld. Het wil ons toeschijnen dat iu het streven vau .Concordia" eene vol- duende aanleiding is om haar krachtig te steu nen, zoowel in het honorair als in het werkend gedeelte. Ten vorigeu jaren is tot waterbouwkundig ambtenaar vau bet waterschap De Vrije Polders onder Tholen" voorwaardelijk benoemd de heer J. Bruijnzeel te Oud-Vossemeer. Van dat besluit is de benoemde iu beroep gegaao bij Ged. Staten, doch vond daar geen voldoening, omdat niet aan een der gestelde voorwaarden was voldaan. Bij de Kroon van deze beslissing in appèl gegaan zijnde, ia hij in dit beroep niet ontvan kelijk verklaard omdat de wettelijke termijn van verzet niet in acht was genomen. Het besluit der vergadering van ingelanden te zijneD opzichte blijft dus van kracht. Met J Augustus wordt ook een autobus- dienst van Bergen op Zoom naar Antwerpen ingesteld. In de Staatscourant van 30 Juni is aan- gekoudigd de wet tot ontbinding der rechtbank o. a. te Zierikzee. Als protest tegen die wet zal te Zierikzee bet regeerings jubileum der Koningin niet gevierd worden. Het protest gaat tegen de regeering die aan Seboowen-Duivelaud zooveel onthoudt en nog ontneenit. Het zijn intnsschen politieke gevolgen van de kiezersmassa, want elk volk heeft zijn regeeriDg die het verdient. Onbestelbare brieven en briefkaarten, vau welke de afzenders onbekend zijn Binnenland. (Briefkaarten.) Mej. Japie Pons, Rotterdam. J. Wolter, Weerl. Aanbevolen wordt om het adres van den af zender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het geaenscht alle per post te ver zenden atukken steeds van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Bij hel te Delft gebonden examen voor werktuigkundig ingenieur is geslaagd de heer B. A. Overman te Mi Idelburg, geboren te Tbolen. Aan het Gemeentebestuur alhier is de aan Abr. du Bnrck toegezegde premie van f 1090 voor woningbouw tot uitkecriug ter be schikking gesteld. Door de VereeDiging .Sanatorium Zeeland* budoelende de oprichting van een sanatorium voor t.b.c.lijders in deze provincie beeft zich andermaal met een adres tot de Provinciale Staten gewend met het verzoek tot garantie van een bedrag van 17200 voor aflossiDg en rente der bouwkosten. De gehouden verpachting van het hooigras in den Deurloopolder heeft op gebracht f211. Het vorige jaar bedroeg dit 1713. Bij die van grasetlingen, wei- en bouw land van wege het bestuur van »De Vrije Polders onder Tholen" zijn alleen enkele perceeltjes weiland in Schakerloo gegund evenals het perceeltje bouwland aan het stoomgemaal, doch de zeedijken eneenige perceeltjes weiland in Schakerloo zijnniet gegund, waaromtrent waarschijnlijk later nog een openbare of onderhandsche ver pachting zal plaats hebben. Blijkens de opgaven over Mei 1923 van de afdeeling Visscherijen van het de partement van landbouw leverde de aan gevoerde mosselen en oestersin de Zeeuwsch Stroomen eene hoeveelheid van 1.24Ö.800 K.G. met een opbrengst van f 30.980 tegen 1.326.950 K.G. en f34.870 in Mei 1922. De oesterverzending uit de Zeeuwsche Stroomen was nog niet zoo gering als in Mei van het vorige jaar, de prijzen waren echter gemiddeld lager. De hoeveelheid verzonden mosselen bleef heneden die van verleden jaar. Woensdagavond kwam de motorrijder M. v. P. te Yerseke in aanraking met een wielrijdster die de verkeerde richting had. Hij reed daardoor in een watergang en brak bovendien nog een been. Ten overstaan van notaris D. van de Velde had Dinsdagavond de veiling plaats van een woonhuis met schuur en aanhoo- righeden, benevens 4 aren 70 centiaren erf, eigen aan de erfgenamen C. van As te Poortvliet. Kooper werd de heer M. W. Kesteloo aldaar voor f 4000. Van 79 aren 20 centiaren (2 gem. 5 roeden) bouwland nabij de kom der gemeente werd kooper de heer J. Murre aldaar voor f1610 per geniet. Bij de te Roosendaal gehouden ten toonstelling vanwege de Vereeniging »Het Belgisch Trekpaard» werd o. a. in de af deeling merriën van 2 jaar een tweede prijs behaald met Emma van Bleijendaal van Jac. Brooijmans te St Annaland, die tevens in de afd. van merriën van 4 jaar een vierde prijs behaalde met Celina. Volgende week Vrijdag 13 Juli hopen een 100' tal leerlingen van de U.L.O. en de gewone lagere scholen A en B een plezier- en laten we zeggen ook een leer- reisje te maken naar onze wereldhaven Rotterdam. De kinderen hebben daartoe elke week een dubbeltje gespaard. Met de eerste tram6.15 uur vertrekken ze naar Bergen op Zoom en zijn dan 9 uur aan de Beurs. Gewandeld wordt naar de Oosterkade, vanwaar men met een der booten van Fop Smit onder de groote Maasbruggen een rondvaart zal doen door de havens, waaronder de groote Waalhaven met een oppervlakte van 310 H.A. 't Is in de week en men hoopt dan het havenbedrijf met zijn kranen, katten, Jacobs- ladders en elevators in volle werking te zien. Gevaren wordt voorbij de reuzenbooten der Holland-Amerikalijn, en de grijze mailstoomers met hunne zwarte schoor steenpijpen der Rotterdamsche Lloyd. Ook wordt gepasseerd het kolossaal terrein met petroleum- en benzinetanks. Om 11 uur terug wordt ds^nwendige mensch versterkt onder de vriendelijke veranda's van het Maasstation met zijn uitzicht op de rivier waarop 't drukke gedoe van heen- en weer booten, sleepertjes.beurtvaarders passagiers booten enz. Vervolgens gaan de U.L.O's langs de Boompjes naar het Indisch en Maritieramuseum aan de Veerhaven. De Lagere scholen maken een wandeling door de stad, wippen even in de Fransche bazar aan, over de Hoogstraat, door de aloude Oppert, Haagsche Veer en het massale bouwstuk de Delfsche Poort, zien het echt stadsgewoel op het Hofplein en dan naar de Diergaarde. Het apenhuis de clou van het bezoek, zal tot het laatst bewaard worden. Op de Coolsingel tegen over het Nieuwe Stadhuis wordt nogmaalj gegeten en dan zal het tijd worden ore naar den trein te gaan. Ziedaar het pro. gramma. Moge het dien dag prachtig weei i zijnt De Vrijwillige Landstorm van Schouwen Duiveland en Tholen op de Woensdrechtschi heide. Aan het kamp op 26, 27 en 28 Juni jl namen totaal 82 Vrijwilligers deel, waar onder die van de eilanden Tholen en Schouwen. In zijn welkomswoord wees di io| Eerste-luitenant Koevoets, leider van di oefening erop dat deze kampeering meei als ont- dan als inspanning moest gedachl worden en bovendien een proef zou zijn i i om te zien of deze vrijwillige deelnam: aan een 3-daagsch verblijf op de heideen in bosschen voldoende attractie zou bieden Het nuttige is met het aangename ver bonden geweest, dat bleek zoowel tijdens de nachtelijke oefening in de loopgraven waar het enthousiasme van de gehelmde vrijwilligers gedurende het onschadelijke bombardement met handgranaten, ten top steeg, als bij de overige oefeningen die zoo danig gekozen waren dat de mooiste ge deelten van de Wouwsche Plantage werden bezocht. Waar bovendien den tweeder; avond een strijkje uit Bergen op Zoom de zaak kwam opluisteren, een kaderlandstormer, afgelost door jongens van de eigen troep, voor drachten ten beste gaf, kon niet anders of allen moesten wel hoogstvoldaan huis waarts keeren. Door den ambtenaar van de waren wet is hedenochtend eene partij bloem kool en aardbeien van C. V. uit Bergen op Zoom wegens ondeugdelijkheid afgekeurd. Dinsdagavond werd alhier zwervende aangetroffen de minderjarige E. P. van St. Maartensdijk. Na door den heer burgemeester in een logement te zijn ondergebracht, is zij den volgenden dag door den gemeenteveld- l« wachter naar St Maartensdijk overgebracht en ter beschikking gesteld van den heer, burgemeester aldaar. Veilingsvereeniging „De Eendracht" Tholen. Ter veiling van 1807 K.G. zwarte bessen is hedenochtend f0.43 per K.G. besteed, STATENISSE. LI. Zaterdag vergaderde de afd. Tholen van het N.O.G. te Scher- penisse. De vergadering was zeer goed bezocht. Als tweede secretaris werd be noemd de heer F. van Roosendaal te St Maartensdijk. Als afgevaardigde naar de Alg. Verg. te Rotterdam de heer M. C. Oudesluijs te Scherpenisse, als voorzitter de heer J. W. H. F. Buyze, als correspon dente voor het weezenfonds mej. K. Suur- land en als bestuurslid de heer J. A, Beneker (de laatste drie te Stavenisse), Bepaald werd dat de contributie voortaan in 2 termijnen zal betaald worden. Bij monde van den heer Buyze werd een woord van dank toegesproken tol den heer A. van Tooren, aftredend voorzitter, wegens zijn vertrek als hoofd der school te Duivendijke, voor al datgéne, wat hij in het belang der afdeeling en van hel genootschap gedaan heeft. De beste wen- schen vergezellen hem. OC be daj Vanwege het Hoofdbestuur der P. T. is, op een gedaan verzoek, bericht in gekomen, dat de kantoorhouder alhier zich bereid heeft verklaard ook des morgens tusschen 8 en 8.30 telefoongesprekken te behandelen. SCHERPENISSE. De collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen heeft alhier opgebracht f 11.38. ST. PH1LIPSLAND. Dinsdagavond had al hier een ongeluk plaats met doodelijken afloop, Het 3-jarig zoontje ran W. N. had het on geluk te rallen, toen het naar zijn vader, die met een geladen wagen kwam aanrijden, toeliep, met bet gevolg dat een der wielen over het lichaampje reed. Toen de rader het kind opnam, bleek hel dood te lijn. GEMENGD NIEUWS. Vergiftigd. Op aanrankelijk onrerklaarbare wijze zijn te Utrecht twee kinderen aan rergiftiging gestor ven, waarbij later gebleken is dat dit zijn oor zaak moet hebben aan een ingealagen gasvlam bij een brandenden nachtlamp waardoor zich giftige dampen in de slaapkamer verspreidden Hittegolf. In Amerika hserscht znlk een abnormale hitte dat dagelijks tal van menscben bezwijken. Steiger Ingestort. Vermoedelijk tengevolge van den zwaren Isa' is een gedeelte van een ateiger om een hoi' te 'a-Gravenhage ingestort, waardoor drie arbei' ders naar beneden vielen. Twee hunner kwame" met den achrik vrij, doch de derde kreeg bij ba' vallen een ijzeren staaf in het oog die zoo diep doordrong, dat hij aan de gevolgen is overleden. Een woest rijder. Op een drnk verkeerspunt te Amsterdam il een motorrijder zoo woest over de straat gereden dat hij een pasieerende vrouw omver reed, die dood werd opgenomen. Bij zijn va) is hij even eens zwaar verwond.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2