IERSEKSCHE EH THOOLSCHE COURAMT So. 1996 Zaterdag 7 Juli 1923. Veertigste jaargang Firma J. M. C. POT - Tholen De nieuwe jachtwet. Een Naschrift. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f1,87', franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17'/, «ents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIÈN. De Bnrgemeester van Tholen brengt ter algemeene saais, dat de kiezerslijsten voor de afdeelingen root- en Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel a Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant van 1 uli 1923 tot en met 14 Juli 1923 ter inzage ggen en op het Bureau der Kamer, Seeligaingel 4, reda en voor zoover betreft de kiezers in de ge beente woonachtig op de secretarie dezer gemeente. Tot en met 14 Juli a.s. is een ieder bevoegd bij t Kamer van Koophandel verbetering te vragen. )it verzoek moet in tweevoud worden ingediend bij et Bureau der Kamer, Seeligsingel 4 Breda. Tbolen, den 30 Juni 1923. Het Koninklijk Jubileum. Nauw ontvloden aan de beslommering die een estijo, naast de geneugten, met zich brengt, loemt niettemin in de verte een ander lustrum waarmede elk rechtgeaard vaderlander, die aan zijn je 'P' Snelt voor zijn tradities, die hecht rorstenhuis, als bij instinct instemt. We behoeven nauwelijks eene nadere definitie ;e geven van wat we bedoelen, men moet er ;elfs niet naar raden, men weet het als bij ntuïtie, dat we niet anders op het oog hebben _dan de herdeuking van den dag waarop Hare Majesteit de Koningin het bewind uit handen e[ van Hoogst Derzelver Moeder overnam, nn bin- lenkort een kwarteeuw geleden. Vijf en twintig jaren, een heele tijd. Menig- en weet dit feit slechts uit overlevering, maar ^niettemin kannen zoovelen, die een peper- en I zoutkleurtje beginnen te vertoonen, zich de igrootsebe feesten in herinnering brengen bij de Iroonsbestijging in 1S98. Levendig komt dan het ongekend eatbonsi- aime voor den geest waarmede dat heugelijk feit ia gevierd. Veel ia in dat tijdsbestek gebeurd, veel ook veranderd, maar niet verflauwd is de aanhanke lijkheid aan Haar, die men eenmaal de hoop dei vaderlands heeft genoemd. In menige plaati maakt men sich op om dit zilveren jubileum, dat niet alleen Haar, maar ook Haar velk geldt, feestelyk te gedenken. Op Haar eigen advies wil men dat op sobere wijze doen, maar men wil toch getuigenis af leggen van de dankbaarheid voor den zegen die Hare regeering heelt gebracht, voor het beleid waarmede 2\j bet echip van staat heeft bestuurd. En nu willen we gansch niet een leest pro- voceeren, noch minder opdriugeu, maar naar onze bescheiden meening ligt het op den weg van de permanente commissie die in dezen leiding aan dergelijke zaken geeft, om de bur gerij te samen te roepen en haai te vragen of tij neiging én behoefte gevoelt om dit belangrijk af te aluiten tijdsgewricht op bescheiden voet te gedenken. In het geval dat bedoelde commissie eene algemeene vergadering zou uitschrijven, dan hopen we dat daarvan een zoo ruim mogelijk gebruik zal worden gemaakt opdat men zich uilspreke over de te volgen gedragslijn, hetzij dat men in alle eenvoudigheid, hetzij op ietwat uitgebreider schaal, de gedachtenisviering meent te moeten doen plaats hebben. In plaats van door Ged. Staten zal nu de tijd der openiüg en sluiting van de jacht worden bepaald door den minister. Alleen hebben de Prov, Staten eeue verordening te maken waar de jacht op waterwild zal geoorloofd zijn, als de andere jachten gesloten zijn. Zware straffen zijn gesteld tegen overtredingen. Kan in verschillende gevallen verbenrd-verklaring van jachtmiddelen plaats vinden, men kan zelfs door hem die de bekeuring doet, indien men aan deze ambtenaren onbekend is, in voorarrest worden gebonden. De grondgebruiker hoeft het uitsluitend recht het schadelijk gedierte op den door hem ge bruikten grond te bemachtigen of te doodeo. Zeo hij een jachtacte heeft ol eene vergunning van den minister mag hij daarbij gebruik maken van een schietgeweer. Door den minister kan aan bepaalde personen de opdracht worden verstrekt op bepaald aan gewezen gronden wild of schadelijk gedierte op te ruimen. Deze bevoegdheid wordt verleend op voorstel van eene schade-commissie, welker leden door den minister worden benoemd op aanwij zing van landbonwvereenigingeu.In elke provincie zal zulk eene commissie worden aangesteld. Hare taak omvat niet, zooals men zou kunnen vermoeden, eene regeling te bewerkstelligen omtrent eventueele schadevergoeding, doch om te adviseeren tot verdelging van schadelijk wild, waar zij meent dat dit werkelijk schade ver oorzaakt. Op haar advies kan uit dien hooide in bepaalde gemeenten de konijuenstrik worden toegelaten, die overigens verboden is. Een beding dat de grondgebraiker het recht tot bet opsporen, bemachtigen of dooden van schadelijk gedierte niet zou mogen uitoefenen, is als nietig te beschouwen Do grondgebruiker, dus ook huurder of pach ter heeft het onomstootelijk recht, of zoo hij zelfs afstand zou doen van het recht om eene vergunning aau te vragen tot het dooden van schadelijk gedierte met het jachtgeweer, dau nog is de opsporing of bemachtiging aan hem gewaarborgd. Jachtrechten worden alle opgeheven en nieuwe niet meer gevestigd. Hen, die een jachtrecht bezitten wordt eene schadeloosstelling verleend. Voor het leiden en verrichten van de werk zaamheden welke noodig zijn om tot de afschaf fing en de schadeloosstelling der jachtrechten te komen, wordt eene jachtcommissie ingesteld. Meent men deswege aanspraak te kannen maken op schadeloosstelling, dan moet binneD vier maanden na de inwerkingtreding dezer wet, die op een nader te bepalen tijdstip zal plaats vinden, aangifte doen van de te niet gegane jachtrechten. Die aangiften worden onderzocht en de gel digheid en de awd van het jachtrecht vastge steld, waarna de bepaling van de schadeloos stelling volgt door bepaling van de waarde. Op het moment dat de wet in werking treedt zyu de jachtrechten verdwenen. Daarmede ver vallen dan tevens alle overeenkomsten van buur van het jachtrecht en vorderingen betreffende den afkoop daarvan. Rechtsgedingen dienaan gaande worden als geëindigd beschouwd. De Eerste Kamer heeft de jachtwet, welker behandeling een beletsel was voor den miuister van binnen), zaken om naar Tholen's tentoon stelling te komen, aangenomen met 19 tegen 15 stemmen. Aan de voornaamste bepalingen der nieawe wet is ontleend dat onder wild wordt verstaan grof wild, klein wild en waterwild. De wilde zwijnen, konijnen en fazauten worden onder schadelijk gedierte gerekend. Voor wat betreft fazinten kan voor bepaalde gedeelten van bet rijk van deze bepalingen worden afgeweken, waarbij tevens wilde ganzen als schadelijk ge dierte kunnen wordei gevoegd. Daarna treedt op den voorgrond het recht van jagen. De wet bepaalt dat daartoe gerechtigd ia de eigenaar van den grond of ieder die krachtens zakelijk recht bezit heeft op den grond. Indien de grond is verpacht, is de^ pachter de rechthebbende, voorzoover bij de huurover eenkomst het genot van de jacht niet is voor- ut< ,behouden. Is dit wel het geval, den mag de eigenaar het genot van de jacht niet verhuren, indien de pachter dit niet zon toestaan. Dit •trekt zich evenwel weer niet uit tot haisge- nooten of kinderen, een bij hem in dienst zijnden jsger of een medejager van den eigenaar. De jachtacte moet worden aangevraagd voor kleine gemeenten bij den burgemeester en voor grootere bij den commissaris van politie. De prijs voor een gewone acte is f 14 ge bleven en voor die tot bet vangen van vogels f 5.—. Een groote jachtacte voor de valkenjacht tal zelden meer gevraagd worden, want de zoogenaamde lange jacht, die met hazewind honden, ia verboden. completeering van het uitvoerig relaas Ter completeering van der tentoonstelling rekenen we 't tot onzen plicht enkele aanvolliDgen te doen. In de eerste plaats brengt de eisch der vol ledigheid mede om daaraan toe te voegen dat Jhr. J. van Vredenburch bijzonder dankbaar was voor de betoonde erkentelijkheid ten aanzien van wat hij had gedaan in het belang der water leiding voornamelijk in den onthulden gedenk steen, boven de toegangsdeur tot den watertoren en waarin met gouden letters staat gebeiteld 1911 Hulde aan Jhr. J. van Vredenburch 1923 Voorzitter van het Waterleiding-comité ia 1914, Voorzitter van den Raad van Beheer van 1916 af, aan wiens stuwkracht en volhardiugsverinogeu het totstandkomen der Thoolsche Waterleiding grootendeels te danken is. Maar naast het deel dat zijne medewerkers in de totstandkoming en allen, architecten, op zichters, aannemers en bouwlieden zonder onder scheid in de oplevering hebben gehad, moest bij voor een zeer aaDzieBÜjk deel die hulde over brengen op zijne echtgenoote. Zij toch heeft hem in menige moeilijke periode, welke de onder neming heeft doorgemaakt, zoo krachtig gerug steund, dat middellijk daardoor de voltooiing bevorderd werd. De eerste stoot aan deze nattige iifttelling is gegeven in de Z.L.M., zoodat het iu den aard der zaak lag, hare leden die het lustrum der maatschappij mede gedachten, te ontvangen ter geschikter plaatse, om hen getuigenis te kunnen afleggen van de vrucht die voortgekomen is uit het zaad door ben het eerst gestrooid. Nn moge aan dit voldongen feit eene ver- hengiog ten grondslag liggen, dat ze zich zou hebben geuit in een rondedans om den toren zonder water, gelijk we hoorden beweren van eene plaats, waar tegenspraak niet mogelijk was, meenen we dat deze uiting is ontleend, zoo niet aan de werking der fantasie, dan toch aan eene verkeerde voorstelling. En ten anderen mocht de vereeniging van oud-leerlingen aan den huishoud-cursus ten deze vertegenwoordigd door de dames P. Hage en H. Bastiaanse-Vermeulen en C. Broodman te Stavenisse, het genoegen smaken aan hare keurige etalage, als vrucht van het onderwijs van dien cursus een door mevr. Van Vredenburch be schikbaar gestelde medaille, te zien toegedacht. Het was die stand, welke zooveel belang stelling trok ook om de twee zoo smaakvol aan- gekleede poppen en als 't ware hierom haren naam en hare vermaardheid verkreeg. Maar de beteekenis lag niet in de kunst van aankleeding, doch in het verschil der perioden die zij nitbeelddeD, gelijk de heele huishouding van voorheen en thans in de beide afdeelingen lag uitgedrukt. Het glimmende koper van vroeger en het allnminium van deu huldigen tijd met hare evolutionaire begrippen omtrent de bereiding van de maaltijden, de wasch en wat niet al. De verschillende muziekkorpsen, die zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt tot verhooging der attractie op den gedenkwaardigen 28 Juni en te voren in hunoe eerste vertegenwoordigers door den burgemeester en den beer W. Moelker als voorzitter van Concordia ten stadhuize ware ontvangen, konden een zilveren herinnerings medaille aan de kroon van hun vaandel hechten. Den heer Klompe werd eveneens een speciaal bewerkt programma door onzen uitgever vereerd. Verder is de zilvereu medaille die de Fok- vereeniging te Tholen beschikbaar had gesteld aan den besteo afstammeling van 'den stier „Martin", toegekend aan jLina" van M. Goorden te Oud-Vossemeer. De verguld zilveren medaille van C. H. A. Stontjesdijk voor den Kampioenstier viel ten deel aan de joöge Frans van de Fokvereeniging te Stavenisse. In de 8ste klasseStieren zonder breeds tanden is de eenige prijs die kan worden toe gekend zijnde de 3e f 5, niet toegewezen aan C. de Wilde Dz. te St-Maartensdijk, maar aan C. D. Bijl te Scherpenisse, terwijl in de volgende klasse, Stamboekkoeieu welke twee en meer malen hebben gekalfd, de eerste prijs met verg. zilv. medaille van den algemeeuen voorzitter werd behaald door C. de Wilde Dz. voornoemd, (inplaats van C. D. Bijl), de 6e door Gebrs. Joppe Tholen, de 7e door Wed. VaD Tilbeurgh te Oud-Vossemeer, de 8e door M. J. HoekGz. te St-Maartensdijk. Ten slotte moeten we nog vermelden dat aan de eerste prijs vau de witte Leghorns een verg. zilv. medaille is verbonden geworden van den heer I. Hage Eleubaas te St-Maartensdijk, die de voldoening smaakte dat deze bekrouiug ten deel viel aan de inzending vvn het hein om ringendehoenderpark „De Zeeuwsche Kip" aldaar, terwijl J. O. Westerweel aldaar de le prijs kreeg voor Holl. Brakels. Het flink optreden der politie, waarop we reeds het genoegen hadden te wijzen wordt, blijkens een deswege ontvangen schrijven, ook door anderen erkend en hulde gebracht aan haar schitterend optreden in bare zware Jaak, die op verschillende kruispunten, duidelijk aan het licht trad. Is de ontroering over deze misdaad in België groot, in Frankryk ia de stemming met het Vaticaan vergald. De Paua heeft namelijk ter zake van de schadeloosstelling een schryven gericht tot den kar dinaal-staatssecretaris Gasparri, waarin de veronder stelde kwade trouw van Duitschland om zich aan zyne verplichtingen te onttrekken, niet wordt aan genomen en de wenschelijkheid wordt uitgesproken om de betalingscapaciteit van Duitschland door eene onpartijdige commissie te doen vaststellen. Gasparri tracht de ontstemming te doen wegnemen door eene nadere verklaring van het Pauselijk schrij ven te geven, doch aan den uitgedrukten wensch blijft vastgehouden. Nog steeds is de Britsche regeering wachtende op het antwoord der yragen die zij aan de Fransche heeft gesteld. Uit dien hoofde kon Baldwin, de nieuw Engelsche premier, in het Lagerhuis geen nadere verklaring afleggen over den stand van zaken ten opzichte .an het antwoord der geallieerden op de jongste Duitsche nota, die intusschen langzamerhand in het vergeet boek zou gaan raken. De toestand wordt intusschen in het Roergebied zoo gespannen, dat men algemeen hoopt naar eene oplossing, opdat de chaotische verwarring in Europa nog niet grooter worde en naar eene uitbarsting leidt. De Turken die hun natuur aan de conferentie tafel te Lausanna gansch niet verloochenen, houden eene eindbeslissing tegen door handhaving van hun standpunt in zake de betaling van de coupons. Men rekest nu op eene verdaging van de conferentie teneinde de bezitters van obligaties vao de Turksche schuld en de houders van concessies te dier lande gelegenheid te geven tot overleg om tot een verge lijk met de Turksche regeering te geraken, BINNENLAND Krachtens de wet tot tijdelijke beperking ▼an den invoer van schoenwerk, die Vrijdag ia werking is getreden, bepaalt art. 2 dat aan hem, wiens handelszaak in het Handelsregister is in geschreven en dus blijkbaar het bedrijf vat schoenenhandelaar uitoefent, op aanvrage over een bepaald tijdvak invoer van schoenwerk kan worden toegestaan hoogstens tot eene waarde, gelijkstaande aan ten minste een vierde van het gemiddeld bedrag waarvoor door hens in het zelfde tijdvak over 1920, 1921 eu 1922 aan schoenwerk werd uitgevoerd. Om door een voorbeeld duidelijk te maken, mag een bandelaar in schoenwerk, die in het tweede halfjaar van 1920, 1921 en 1922 te samen f7000 invoerde, hetgeen dan voor één halfjaar f2000 zou zijn, nu voor het tweede halfjaar van 1923 aanvragen om voor i/k of f 500 te mogen invoeren. De aanvraag moet geschieden bij den minister van arbeid, zonder wiens vergunning geen in voer mag geschieden. De Röomsch Katholieke club der Staten onzer Provincie heeft besloten voor het lidmaatschap der Eerste Kamer can- didaat te stellen de heeren E. B. Dumo- leijn, notaris te Hontenisse en F. L. M. van Waesberghe, burgemeester van Hulst, beiden lid der Prov. Staten. Deze lijst zal worden verbonden met die van Noord Brabant, terwijl de R.K. in Utrecht en Limburg, die eveneens tot de zuidergroep behooren, een afzonderlijke lijst zullen candideeren. Van wege de anti-revolutionaire clubs in Zeeland en Utrecht zullen o. m. candi- daat gesteld worden de heeren Mr. A. A. de Veer en baron d' Aumale, beiden af tredend. De heer de Veer zal het eerst op de lijst worden geplaatst omdat hij de eenige Zeeuw in de Eerste Kamer is. BUITENLAND. STATEN-GENERAAL. De kabinets-ciiiis in België is geëindigd met een resultaat dat er heelomaal geen crisis had behooven te bestaan, waut alle leden zonder uitzondering zijn weer in het ininisterie-Theunis opgenomen. De regeering8-verklaring die de premier Dinsdag ia de Kamer aflegde kwam hierop neer dat de militaire diensttijd twaalf maanden zal bedragen, doch met twee maanden zal kunnen worden uitgebreid zoolang de Roerbezetting duurt. Voor wat be reft de vervlaamicbing der Gentsche Hoege school wil de regeering die in dezen zin regelen, dat alle colleges in het Vlaamsch worden gegeven en daarnaast twee derde der cursussen in het Framch behouden blijven. Nu de parlementaire wagen weer loopen kan, zullen spoedig de besprekingea tusscheu de gealli eerden kunaen worden horvat over de schadeloos stelling van Duitschland. Er was een stilte ingetreden, die ietwat op adem deed komen, maar nu weer roekeloos verstoord is door een lagen aanslag op een trein met verlofgaande militairen naar België, die ten deele vermorzeld is ten gevolge van een ontplofte dynamietboin, en aan negen soldaten het leven kostte. Er zijn onmiddellijk strenge maatregelen genomen ten opzichte van het verkeer en ook ten aanzien van de daders, in welke plaats, voor zoover ze niet ge vonden xyn, autoriteiten en notabele ingezetenen worden gegijzeld. Bij de behandeling van de peusioenswet in de Tweede Kamer, welke-enkel eene aanvulling gold, was door mevr. Bakker-Nord een amen dement voorgesteld om het mogelijk te maken dat een inwonende zuster van eeu ambteuaar of ambtenares, reeds gepensioneerd of met minstens 25 voor peasioen geldende dienstjaren en gedu rende de laatste tien jaren vóór het overlijden van die(n) ambt. het huishouden beeft bestuurd, pensioengerechtigd zou zijn volgens dezelfde regelen die voor eeüige zoodanige weduwe van toepassing zijn. In het kader dier behandelde aanvallingswet paste dit ameudement, volgens verklaring van den minister, uiet, en bij ontraadde de^aanne- ming er van. Hét werd dan ook verworpen. Maar de geestelijke moeder van het amende ment heeft bet opnieuw ingediend in den vorm van een iuitiatief-voorstel en smaakte de vol doening dat de Kamer in meerderheid de bil lijkheid van dezen toestand onderschreef en het met 44 t-gen 38 stemmen aanvaardde. Evenwel moest het hooge college der sena toren zijn veto er over uit spreken eu bij mon de van den Zeeuwsohen afgevaardigde mr. A,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1