WATERLEIDING. i WATERLEIDING DRUKWERKEN, Hooigras te Poortvliet. ^Wijnhandel. C. Laban, Tholen Alvorens men tot het aanleggen van zijn HUIS WATERLEIDING over gaat vrage men eerst prijs aan de ondergeteekenden, die gaarne alle inlichtingen zullen geven, zoomede van de plaatsing van clossctpotten en waschbakken en verder alles wat tot de waterleiding behoort. 305*5 Alles geschiedt onder garantie. W. L. GEBRAAD ZOON, Tholen. A. C. GEBRAAD, Stavenisse. Hooi- en nagras. WIJNHANDEL N. V. Coronae. Verkooping te Tholen. Zaterdag 7 Juli 1923, Een huis met erf, Een boomgaard bouwland 30570 Het hooigras Bordeaux, Spaansche en Portwijnen, Bier, Limonades, enz. Erkende installeurs der Waterleiding-Mij Tholen. Sierlijke So-Èasy goud, doublé of nikkel. Van derOuderaa, Groots Wijnkooperij gaat op Tholen een BIJKANTOOR DRINKT IJzendijk's Koffie en Thee. Dames-handwerk Gez. BAGGERM Hi Stoom-Pianofabri FIRMA ANTOINE MES middelburg. Piano's Amerikaanse!» 14 en Kerkorgels. Joh. Beukelaar, 30511 Verlaagde Prijz centrifugaalpomp, Het hooi- en nagras van den zeedijk en het karreveld. geven van orgelles en het van stemmen van en piano's. J. C. VAN DER KUIJL W. G. D. Z. Rotterdam K. w Wij leveren in den korst mogelijl tijd al uw benoodigde Nota's, Kwitanties, Enveloppen, Bri hoofden, Briefkaarten, enz. Firma J. M. C. POT - TH0L NoUris D. VAN DU VELDE te Tholen xal ten verzoeke van de erf genamen van wijlen den Heer ABR. QUIST, op 's namiddags 4 aur ia de herberg van J. Engelvaart en 's avonds 7 uur, (telkens zomertijd) in de herberg van P. H. Eist, in het openhaar verkoopen Gemeente Tholen aan de Dalerosche straat, groot 2 aren 41 centiaren. Dadelijk te aanvaarden. en tuin, watergang en zijkantweg, in den Dalempolder, groot 46 aren 50 centiaren (1 Gemet 55 Roeden). Te aanvaarden 1 Januari 1924. Een perceel in den 1500 Gernrtenpolder tegen- over „Luchteoburg", groot 73 aren 80 centiaren (l Gemet 264 Roeden), te aanvaarden oogst 1923. In 3 perceelen en in massa. Netaris D, van de Velde te Tholen zal t0D verzorkc van den heer MAKs. VAN AS, landbouwer te Poortvliet op Dinsdag 3 Juli 1923, 's avond» halt acht (zomertijd) in de herberg van J. de Graaf (Tol) te te Poortvliet 25 30571 iu bet opeübaar verkoopen van de perceelen weiland te Poortvliet in Baarsdijk groot 2 Heet. 67 aren 45 centiaren. In 2 perceelen en massa. Aanbevelend, 11 30532 J. A. POLDERMAN, Tholen. Vervangt uw BRIL door een Vakkundige monteering eo ge- renomeerd door H.H. Doctoren. voorheen J. ROBBE 10 BERGEN OP ZOOM 21236 Zuivelstraat 12. vestigeu ea vraagt daarvoor ceo bekwaam bestuurder om met steun Tan plaatselijke vertegenwoordigen hare belangen te beharligeo. Voor actief cd in handelskringen ingevoerd persoon, een aangename en loonende werkkring. Brieven met volledige inlichtingen omtrent tegenwoordigen werkkring, zoomede uitvoerige referentiën onder F. N. 6105 Alg. Adv. Bur. THEE Extra kwalileit 40 eent per ons. Goudmerk 35 Rood 30 Bruin 24 Java Thee in schoiDe zakjes 27 cent. KOFFIE 65 cent per half pond. 0 - Vr u n ®7'/i i) ii ii d-7 '/j ii n ii ii ii ii ii ii 37'/, ONTVANGEN een NIEUW MOOIE COLLECTIE prijzen billijk. 2929 11 Aanbevelend, Li evevroweztraat B 29. BERGEN OP Z< Goedkoopste adres voor: Vraag geïllustreerde Prijscoursi Agent voor Tholen en omstr de heer C. Laban, organis Vijf jaar degelijke garantie, Roodmerk Groen Blauw Geel Bruiö Wit Los96 koffie in verschillende soorteD. 22 Brugstraat 20 THOLEN. Boschstraat 27, Bergen op Z Dw Behangerij - Stoffeer (T Bedgoederen 12 D. Y. Alta, Amsterdam. TE HUUR OF TE KOOP een 25 cM. diaro., met of zonder Tractor, voor waterverplaatsing circa 300 400 kub. M. per uur. De merken zijn Reuault 45 P.K., werkt op de natste en zwaarste gronden ouder garantie, of Fordson 24 P.K. In uit stekenden staat. Br. m. bet. ant. LÉON VERBEEKDe Wit, Steen bergen. 15 30555 Het Bestuur van den Polder Denrloo zal op 14 30551 Zaterdag 30 Juni 1923, 's avonds 7 uur (zomertijd) in de herberg van J. Engelvaart te Tboleu in het opeubaar verpachten 20 30564 beveelt zich aan tot het 7 van 10 30498 Opgericht in 1876. Kleine Kerkstraat 2 BERGEN OP ZOOM. Men vrage de prijscourant. Zuivelstraat 35, BERGEN OP ZOOM, over het Postkantoor. 8493 12 Het adres voor alle geneesmiddelen Verband- en Verplegingeartikelen Homöopatische Geneesmiddelen. v^n l'r. Wttlmar 8chwabe. Particulieren, bij wien de waterleiding in huis wordt aange bevorderen ook hun eigen belang door toe te zien, dat de te gebri looden buizen met tinvoering over Deze buizen voldoen alleszins aan door de waterleiding Mi stelde eischen en geven de garantie, dat zelfs geen sporen lood water kunnen worden opgenomen. a0 De Fabrikanten W. G. DOOREMANS Zonen, Rotte#* SC D SDI !ro< o ttli !re< eit I® iel int dai ui STAVENISSE. Maandag kwam de Raad bijeen, waariD de heer Potappel wegens ziekte afwezig was. Medegedeeld werd dat door iemand die onbekend weuscht te blijven f 19.99 in de ge meentekas is gestort wegens van vroeger te weinig betaalde gem.-belasting. Jtet ontwerp der uniforme schoolgeldregeling is, aanzienlijk gewijzigd, aangeoomen. Per kind zal nu geheven worden hetgeen in de oude ver ordening verschuldigd was voor het tweede kind, terwijl boven het viertal kindereD dat uit één gezin ter school gaaf, geen schoolgeld zal ver schuldigd zijD. Het schrijven van den minister van orderwijs dat deze gemeente overeenkomstig de Wet op het middelbaar ouderwijs over 1 Sept.31 Dec. 1922 f 141.27 verschuldigd is, wegeo» het be zoek vao leerlingen uit deze gemeente aan eene II. B. 8., ontlokte aan den heer Stoutjesdijk de ontboezeming, dat thans vele der uitgaven op rekeniog der gemeente komen, die anders het 'Ük_ zelve deed. Deze opmerking deed echter niets af aan het feit dat een post op de begrooting moest ge bracht worden, waaraan zonder hoofd, stemming werd voldaan. Een missive van Ged, Staten in zake de voorgenomeu verlaging van het kadegeld, het welk dit college niet aangewezen acht tin ver band met nog uit te voeren werken die aan zienlijke offers zullen vrageo, werd voorloopig voor kennisgeving aangenomen, nadat de voorz. had medegedeeld, dat Borg. en Wsth. zich nader tol Ged. Staten hadden gewend en hadden aangetoond dat verlaging wel mogelijk is. Het raadsbesluit tot helling van opcenten op de vermogensbelasting is door de Kroon goed gekeurd. Oudauka dat het rijk de kosten van hel ver volgonderwijs niet voor zijne rekening neemt en dus de gemeente zelf daarop is aangewezen, zouden Burg. en Weth. gaarne deze ecnige ge legenheid ot plaatselijk voortgezet ouderwijs behouden en zullen dieuaangaaude nadere voor ttellen aan den Raad doen als blijkt dat er bij de ouders voldoende belangstelling bestaat. Het bekende verzoek tot invoering van een tapverbod bij de viering van Hr. Ms. Regeerings- jubileum, werd voor keunisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd de verordening voor de uitvoering vau den Vleeschkenringsdieust in den kring 8t-Maartensdijk. Aan de hand vau het zchrijven van don Raad van Beheer der N.V. Waterleiding Mij. Tholen zeide de voorzitter dat het speciaal gaat over de vraag of het met het oog op de reductie van het tarief, aangewezen geacht moet worden de invoering der verordening op het aansluiten van woningen aan de waterleiding spoedig te doen plaats hebben dan wel over vijf jaar, zooals de voorwaarden van den Minister voorschrijven. B. eu W. hebbeu deze aangelegenheid rijpelijk overwogen en stellen voor de betrekkelijke ver ordening reeds thans vast te stellen. De voordeelen van dergelijke regeling zijn zóó groot, dat naar huu oordeel, moeilijk ook een ander voorstel zoo kunnen worden verwacht De discussies omtrent dit voorstel geopend vraagt dhr. Stoutjesdijk hoeveel er jaarlijks in totaal door deze gemeente opgebracht moet worden En of die kosten eventueel omgeslagen zullen worden over bet aantal aangeslotenen. De Voorzitter licht toe, dat opgebracht moet wordeu naar het duurder of goedkooper tarief, dat zooeven besprokeu is eo dat dit tarief ver band houdt met de totale kosten van de waterleiding, niet plaatselijk dus, maar over het geheele eiland. Wanneer weinig in eenige ge- ineeute zon worden aangesloten, drukt dit de geheele exploitatie, waarom het wenschelijk ge acht moet worden, de aansluiting zooveel moge lijk te bevorderen. Daarvoor dient de verordening welke bereids te Poortvliet en Tholen vastge steld is. Belanghebbenden krijgen ten gevolge daarvan ook water tegen een redelijken prijs. Dhr. Stoutjesdijk verklaart zich tegen de ver plichte aansluiting. Hij wil ieder vrij laten. Dege nen, die een behoorlijke watervoorziening hebben moeten z.i. niet gedwongen worden tot bijdrage voor een zaak, welke bovendien zoo weinige, sympathie heeft. Eu er is vroeger trouwens ook altijd beweerd, dat nooit dwang tot aansluiting zou worden uitgeoefend. Hij acht de waterleiding heelemaal geen volks belang. Noode, en dat spijt hem nog, is hij destijds meegegaan, toen besloten moest worden tot verhooging vau het kapitaal, benoodigd voor den bouw, maar men heeft toen niets gezegd vau da verplichte aansluiting. Hij vraagt ook nog, waarom het tarief niet "toegepast wordt naar het verbruik. Naar de huisoppervlakte kan men tot zeer ongeweusebte uitkomsten komeD. Dhr. van der Slikke (wethooder) was in de vergadering van B. en W. tegen de verplichte aan°luitiug. Hij kan daaraan dus thans ook niet me lewerkeu. Al sloot hij voor ziju persoon aan, hij wil een ander beslist niet dwingen. Dhr. Gaakeer acht dwang ook ongeoorloofd en keurt het af, dat zij, die dadelijk willeu aausluiten meer moeten betaleu, wanneer de verordening niet tot stand komt. De voorzitter beantwoordt de sprekers. Allereerst moet hij opkomen tegen de bewe ring vau dhr. Stoatjesdijk, als zou de waterlei ding geeu volksbelang zijn. Het gaat z. i. niet aan zoo iets te zeggen. De waterleiding, die voldoende en zuiver drinkwater brengt, is dit wel degelijk. Trouwens daarover behoeft niet gediscussieerd te worden. Maar, wat spreker zeer betreurt is, dat eVhier een groot vooroordeel te-en de waterleiding bestaat en z. i. mag de raad zich daardoor niet lateu leiden. Er is beslo ten tot deelname, dus thans moeten we ook zor gen dat de zaak rendabel is. Bovendien zijn de gemeenten, krachtens de voorwaarden van den Minister, verplicht uiterlijk binnen 5 jaar de verordeniug vast te stellen. Spr. gelooft, dat men de z.g. dwang veel te breed uitmeet. Tal van zaken, het is reeds in betreffende raadsvergaderingen elders gezegd, zou men pre cies zoo kunnen beschouwen en nu heeft mer. er hier toch ook nimmer aan gedacht niet mede te willen werken aan de tot stand koming van een verordening, welke b.v. mogelijk moet maken het bouwen van behoorlijke woningen En is dan het voorschrift onredelijk, dat woningen, welke geen of geen behoorlijke watervoorziening hebben, aan de waterleiding aangesloten moeten worden De kwestie betalen naar oppervlakte of ver bruik is bijzaak. Deze behoort ook niet iu den raad. Maar is ten slotte er ook maar een van practischen aard. Spr. meent, dat we, nu de zaak, mede door onze medewerking gereed is, ook moeten zorgen, dat ze financieel zich bedruipen kan. De tijd zal inderdaad leereu, dat de waterleiding in esue groote behoefte voorziet. Dhr. Stoutjesdijk verklaart bij zijn bezwaren te blijven. Verder worden nog eenige administratieve stukken voor kennisgeving aaBgenomen, evenals het schrijven van den Raad van Wymbritseradeel inzake het vloeken, daar dit hier bij plaatselijke verordening zal geregeld worden. Tengevolge van de ontslagaanvrage van P. J. de Vos als onderhooder van het gemeentehui?, zullen gegadigden worden opgeroepen. De nieuwbenoemde raadsleden, wier geloofs brieven in orde werden bevonden, werden toe gelaten. Het subsidie voor den stoombootdienst Zijpe- Stavenisse werd met f 100 verhoogd. Ter bestrijding der kosten van de bestraling van den Stoofdijk 3al eene 5 leening ad f 12000 worden aangegaan met een minimam aflossing per jaar van f 600. Aan het eind der vergadering gaf de voorzitter eene uiteenzetting betreffende de te Tholen ge houden bijeenkomst alwaar besproken werd het opnieuw in behandeling nemen der vroegere spoorwegplannen voor Tholen. De belangstelling was, naar het oorde meerderen matig. Mag men het vraaget communicatie niet onverschillig bezien, zichte van de mogelijkheid der locaalspo uen i» men over het algemeen sceptisch g Vandaar, dat slechts eukele belaügheb voor een nienw ter haud nemen zich verklaren. Bij ernstige beschouwing kan daad ook moeilijk aangenomen worden, i de vcrauderde (verbeterde tijdsomstandi zijn, welke nieuwe overweging mogelijk Boveudien geven de berichten over reui tekorten op bet bedrijf der spoorwegen geen bijzonderen moed. Hel doet e vreemd aan te hooreu, van betere tijt spoorwegplannen te zelider tijd, dat een commissie ingesteld wordt, iu verband groote tekorten op de spoorwegeü, welkt de toekomst meer dau waarschijnlijk nie uitblijven. Spreker heeft gemeend zich kunnen verklaren, maar heeft aanstond» zaak bij B. en W. gebracht en wil th het gevoelen van deu raad vernemen. B. en W. betrenren het zeer, dat de plannen weder gecombineerd worden afdammiug of overbrogging van de Eet H. i. moeten die twee zaken gescheiden zooals zeer juist gezien, de Kamer vsd handel en Fabrieken voor Westel. Noo bant ook adviseert. B. en W. stellen daarom voor, waar zij dien thans toch geen vrijheid zondeo vinden met een voorstel te komen eventueel nemen van aandeden in een wegmaatschappij een adres te richten t Staten van Zeeland en den Minister vsn staat, waarin aangedrongen wordt de afd of overbrugging eeüerzijds en de locai plannen anderzijds afzonderlijk te wille wegen. Zij vreezeu, dat anders niets to zal komen, terwijl de verbinding van he met Noord-Brabaut een vitaal belang i» voor redelijk wel op den steuu van autc zal mogen worden gerekend. Dhrn. van der Slikke en Stoatjesdijk hun bezwaren in tegen de spoorplan vragen nog door welke drijfveeren die beeren er wel toe komen zoo'n bijzone langstelling voor het eiland te.' toouen. het zaak wezen, dat belanghebbenden i zien. 3 De Voorzitter beantwoordt dé spre zegt, dat men, al beziet hij de zaak pe/ ook anders, niet anders mag aannemen de voorstanders meenen het algemeen van het eiland te dienen. Het voorstel van B, en W. wordt hit algemeene stemmen aangenomen. g

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 4