docent# mej. Lindenberg werd op hoogst aangename wijze herdacht. De waterleiding vond uit den aard der zaak een vurig bewonderaar in den heer Krul, de directeur roor de drink watervoorziening die hij in het nauwste verband bracht met de groole belangen voor land bouw, veeteelt en zuivelbereiding. De heer Amsing vertolkte de gelukwenschen van de Kamer van koophandel, waaronder Tholen ressor teert, met het jubileum der maatschappij wier be langen ook ten deele pararel loopen met de hare. Als een attractie-volle attentie van den uitgever van ons blad waron de wanden van de eetzaal ver sierd met symbolische voorstellingen van oen diner waarop by wijze van menu op elk der diverse atributen de schotel van den gang aankondigde Lang bleef men gezellig bijeen, tot ook eindelijk de natuur van den mensch zijne rechten opeischte en weldra eon ieder in Morpheus armen lag, droorn- mende van de goede verwachtingen van den groote DE TENTOONSTELLING. lil Al heel vroeg onder een stralende zon bewees een geestdriftige stemming de blijde uiting van het groote feest. Het sierlijk aangelegde terrein dat een honten dorp geleek, met zijn kunstmatig aangelegde lanen, bood een prachiigen aanblik, waarvan de vele kleurige dundoeken een weldadigen indruk maakten Te tien uur verzamelden zich met het hoofdbe stuur en de genoodigden, tal van belangstellenden vóór de bestuuratont, alwaar Z.Kcx. de Commissaris der Koningin het woord nam om zijne vreugde uit te spreken over de uitnoodiging die het hoofdbe stuur der Z.L.M. tot hom had gericht om deze tentoonstelling te openen, die samenvalt met het 80-jarig jubileum der maatschappij. Mot dit heugelijk feit wenschte hij haar van harte geluk en namens het Provinciaal Bestuur bracht hij andermaal hulde aan de Maatschappij voor wat zij in dat lange tijdperk voor den Zeeuwschen landbouw hoeft godaan. Hij sprak den wensoh uit dat hare werkzaamheden ook by voortduring van vruchtdragende aard zullen zijn. De moeilijke tijden die wij nu doorleven kunnen loiden tot moedeloosheid, maar daartegen moest hij waarschuwen. Integendeel met frisschen geest en met opheven hoofd moot worden voorwaarls geblikt Om met vruchi partij te bunnen trekken van wat de techniek ook voor den landbouw brengt is hot noodig het landbouwonderwijs zoo goed mogelyk wordt ingericht en gevolgd. Onder de aandacht van bet hoofdbestuur bracht hy voorts de bevordering van ('en landbouw en nijverheid, ook het orgauiseeren van Kiingtentoon- ■tellingen van keurexemplaren van den veostapel In verband met de verschillende maatregelen die zoo goed ais gereed zyn en in het verschiet liggen in het belang der Tboolsche bewoners, hoopte hy dat zy zich deze waardig zullen toonen. Aan allen die deel hebbes genomen aan de voor bereiding en inrichting der tentoonstelling wenschte hy succes toe en hen die haar bezoeken straks huis waarts zullen keeren toege ust met nieuwe kennis en met den ernstigen wil om al zijn krachten in te spannen tol verheffing van den Zeeuwschen Landbouw! Deze spontane uiting van groote belangstelling in Zeeland's landbouw aangelegendheden werd op de bekend kernachtige wyze door den algemeenen voorzitter beantwoord, waarop men zich over het terrein verspreidde om de vole inzendingen in oogen- schouw te nemen. Want inderdaad er waren mooie collectieve dieren aan de lyn, natuurlijk het puikje van de besten. Ën we kunnen ons voorstellen dat het oog des landmails daarop met welgevallen beeft gerust. De machineriëen hadden een groole belangstelling niet het mimt die, welke in volle werking waren, en den grond in letterlijken zin deed daveren van het gesnor en gestamp der motoren. Het was een gezellige drukte op het uitgestrekte terrein, waAr zich eon bonte mengeling in allerlei kleedy .gestoken menigte bewoog. Het aantal bezoe kers bedroeg ongeveer 7004. Uit -alle deelen onzer verspreide provin cie zag men bezoekers, wien het goed deed zich eens even los te maken uit den da- gelijkschen sleur hunner werkzaamheden. Men drukte vrienden en kennissen de hand en wisselde een groet, heusch, men monterde op. Maar in de stad heerschte een niet minder levendige beweging, waar verschil lende muziekkorpsen die een sleep bezoe kers meebrachten, en de volte steeds ver hoogden. Het werd een onafzienbare men- schenmenigte, die onophoudelijk werd aangevoerd met auto's en autobussen, rij tuigen, tot zelfs de antieke normaalbus, dat niemand zich ooit zulk een verkeer heelt kunnen voorstellen. De gesterioty- peerde uitdrukking senorm" is gansch niet sterk genoeg om aan te toonen of een denkbeeld te geven van het verkeer tus- schen de stad en het terrein en omgekeerd. Het was zoo duizelingwekkend, dat men als voetganger de meeste behoedzaamheid in acht moest nemen. En nu willen we aanstonds een eere- saluut brengen aan de bestuurders van al die wagens voor de groote omzichtig heid die zij hebben in acht genomen bij den begrijpelijken concurrentiekamp, om ongelukken te vermijden, want in weerwil van den onophoudelijk vlietenden stroom, is geen enkel incident voorgekomen. Het pleit wel voor de betrouwbaarheid van het corps der chauffeurs, die met een handig heid manoeuvreerden en laveerden welke bewondering afdwong. Elk der inzendingen kon bogen op eene belangstelling, ongetwijfeld hoogerdan men zich had durven voorstellen. Het is niet te onzer beoordeeling of die zich in een verderen graad Leefr uitgedrukt dan een bloote kijk op die ges: jicsevrdé voorn erpen waaronder een meer speculatief doel was beoogd speciaal de uitgebreide collectie landbouwwerktuigen van de van oucls be kende firma's. Maar waar ook demonstraties werden gegeven van dl middelen om den landbouw vooruit te brengen waaraan eene bepaalde opleiding moet vooraf gaan, en dan be doelen we het landbouw-onderwijs, dan wi\ het ons toeschijnen dat onder die alle die tent van dehuishoud-cursussen mede een succes heeft te boeken waarop mettrots kan worden neergezien. Want niet door een grafische maar door een werkelijke voorstelling van den voor uitgang op dit gebied trok deze verge lijkende demonstratie eene buitengewone aandacht, die voor mevr. de JongPaarde- kooper Overman eene hoogst bevredigende zelfvoldoening zal wezen. In den namiddag kwam de lange rij der muziekkorpsen de vreugde nog verhoogen, nadat ze zich en corps, onder leiding van den heer A. de Vries van uit de stad naar het terrein begaven. Na de uitvoering van het ensamble-stuk gaf elk der sociëteiten van St-Maartens dijk, Scherpenisse, St-Annaland, St-Philips- land, Rilland, Yerseke en Tholen een paar nummers ten beste welke concerten ook weer de belangstelling van een aandachtige schare hadden. De groote tribune vulde zich met een belangrijke toeschouwers om de bekroonde dieren, die in den ring werden rondgeleid meer van nabij te bewonderen. Een prachtige demonstratie en een immer belangrijke attractie is de caroussel van de vierspannen die een uitbundig applaus had in ontvangst te nemen. Maar ook menig recht hartelijk woord, welgemeende gelukwenschen stevige hand druk ging gepaard met het uitreiken der Bekroningen. Bekroond werden Afd. Paarden A. I. Hengsten 4 jaar en onder. Ie prijs f 4,0 en verg. zilv. incd. van Jlir. J. v. Vredenburch. Hengstenver. Tholen. 2e f25 en alsvoren van Afd. Zeeland Ned. Trekpaard. Idem St-Pbilipsland. 3e f 15 en als voren van D. v. d. Maas te Oud-Vosseineer. G. J. de Wilde, St-Maartensdijk. 4e Hengsteuver. te Poortvliet. II. Hengsten 3 jaar. Ie pr. f25 en #erg. zilv. med. Regl.comm. Paardenf, in Zeeland. J. Brooijmans, Sl-knnalaDd. 2e f 20 en als voren van J. A. Snijder. E. J. Kosleu, Tholen. 3e f 15 en zilv. med, van W. Moelker. Th. Boudeling, St-Philipsland. III. Hengsten 2 jaar. Ie pr. I 25 en verg. zilv. med. van J. M. Wagemaker. M. Giurden, Oud-Vosaemeer. 2e. f 10 en als voren van M. J. Slontjesdijk. J. Brooijmaus. Se f 10 en zilv. tned. van H. J. Dorst, Dezelfde. IV. Hengsten I jaar. Ie p'. f20 en verg. zilv. med. van I. de E. J. Kosten. Wilde Gz. 2e f 15 en zilv. med. van C. W. Snijder. J. Wisse, Anna Jacobapolder, 3e f 10 en als voren van Kring Tholen. J. P. van Gorsel, Tholen. V. Hengstveulens van staotboekouders. Ie pr. f 15 en verg. zilv. ined. van C. W. Snijder. M. J. Stontjesdijk, Tholen. 2e f 10 eu alsvoren van E. Noorn. E, J. Kosten. Sa f 7.50 en zilv. med. van Kring Tholen. B. G. Friderichs, Oud-Vossemesr. VI. Merries 4 jaar en onder (boven 1.61 M.) Ie pr. f40 en verg. zilv. med. van afd. Zee- M. J. Stouijssdijk. lanl Ned. Trekp. 2e f25 en als voren van Nat. Bankv, TholeD. J. Wisse. 8) f 15 en als voren van A. C. Steendijk. J A. Stols, St-Philipsland. 4e f 10 en als voren van Cahen Co., Ber gen op Zoom. M. J. Stouljësdijk. 5e f 10 eu als voren van W. Moelker. Dezelfde. 6a f10 en zilv. med. N. N. J. Wisse. 7e bronzen med. van Kring Tholen. M. J. Stontjesdijk. 8a id. alsvoren. Dezelfde. Vla. Merries 4 j. en ouder (1.61 M. en daar beneden). Ie pr. f 40 en verg. zilv. med. van afd. Zee land Ned. Tr.p. J. Wisse. 2e f 25 en als voren van M. C. Steendijk. A. L. en C. Hoge, Si-Maartensdijk. 3e f 15 en als voren van G. J. de Wilde Gz. J. Wisse. 4e f 10 en als voren van Nat. Bankv. Tholen. J. A. Stola. 5e f i0 en zilv. med. van W. v. d, Ploeg. G. J. de Wilde. 6e f 10 eo als voren van J. D. Thieleman. M. J. Stontjesdijk. i 7e bronzen ined. van Kring Tholen. j -J. Zandee, 8t-Annaland. Vil. Merrie» van 3 jaar. Ie pr, f -5 so verg. zilv. med. van Regl. comm. R.fokk. J. Zantte. 2e f. en als voren van J. A. Stols. B. -ierichs, 3e f10 en als voren van gem, Poortvliet. J. Stontjesdijk. 4e zilv. med. van H. Goossen. A. L. en C. Hage. 5e bronzen id. van Ned. Trekp. A. Wisse, St-Philipsland. VIII. Merries van 2 jaar. Ie pr. f 20 verg. en zilv. med. van Aaisterd. Bank. J. P. Brooijmans. 2e f 15 en als voren van fa. Rijk, Bergen op Zoom. P. van der Riet. 3e f 10 en zilv. med. vau D. Klouope. J. Wisse. 4e bronzen med. van Ned. Tr.p. en id. van Kring Tholen. Adr. Gaakeer, St-Maartensdijk. IX. Merries I jaar. Ie pr. f 15 en verg. ailv. med. van Van Heel Co. B. Fridericb. 2e t 10 en zilv. med. van Van der Have, Kapelle. M. J. Stoutjesdijk. 3e f 7.50 en br. med. van Kring Tholen. A. Wisse. 4e. bronzeu med. als voren. M. J. Stoutjesdijk. X. Merrieveulens. Ie 1 15 en zilv. med. jhr. v. Vredenburch. dezelfde. 2e f 10 en als voren J. G. Diepenhorst, dezelfde. 3e f7.50 en bronzen med. Kring Tholen. P. van der Riet. XI. Karopioenbengst. Med. Z. Exc. Commissaris der Koningin. J. Brooijmans. Kampioen merrie. Med. C. H. A. Stontjesdijk. M. J. Stootjodijk. XII. Loten 4 merriën van één eigenaar. Ie pr. f40 eu gouden med. C. H. A. Stout jesdijk. M. J. Stoutjesdijk. 2e f 25 en verg. zilv. med. J. M. Wage maker. J. Wisse. 3s f 15 en als voren W. L. Klornpe. J. A. Stols. 4e f 10 en als voren A. L. Hage. M. J. Stontjesdijk. 5e f5 en bronzen med. Ned. Trekp. ILDg4envereeDiging Tholen. XIII. Hengsten met miusteus 5 afstamm. Ie f30 en gr. zilv. med. van Ned. Trekp, 2e f 20 en verg. zilv. med. mr. P. Dielemai'. G. J. de Wilde. 3e t 10 en alsvoren gem. Poortvliet. Hengsteuvereeniging St-Philipsland. XIV. Merries met minsteos 3 afstamm. Ie f20 Vogelvanger te Hulst en verg. zilv. med. A. v. d. Saüde te Steenbergen. P. van der Riet. 2e f 10 eu als vorei^ J. A. Stontjesdijk. M. J. Stoutjesdijk. VII. Best getoileteerde en door knechts voor gebrachte paard. Ie prijs f 10,A. J. den Engelsman St-M. 2e prijs f5,A. J. de Hond, Tholen. 3e prijs f 2,50 C. Polderman Tholeo. De verguld zilv. med. uitgeloofd door de Hengstenver. „Tholen" voor den besten hengst is toegekend aan M. Goorden. en voor de beste merrie afstammeudo van Vital de Knocke aan B. G. Friierichs. Afd. Rundvee (Stamboek) IT. Stiéren 23 jaar. Ie prijs f30 en verg. zilv. med. gem. Tholen Fokver. StaveDissp. 2e prijs f 20 en als voren J. L. Dorst. Fokver. Tholen. 3e prijs f 10 en zilv. med van L. van Dijk, Goes C. de Wilde Dz., St-Maartensdijk. III. Stieren 12 jaar. Ie prijs f30 en verg. zilv. med. I. M. Hage C. de Wilde Dz. 2e prijs f20 en als voren van J. L. Groeuewege J. C. J. Elenbaas, Poortvliet. 3e prijs f 10 en bronzen med. Kring Tholen M. Goorden, Oad-Vossemeer. IV. Stieren beneden 1 jaar. f 10, en bronzen med. Kring Tholen. M. Goorden, Oud-Vossemeer. V. Stieren geb. na 1 Febr. 1923. f 10 eu zilv. med. van E. Noom. H. J. Dorst, Stavenisse. Kampioenstier, verg. zilv. med. C. H. A. Stoutjesdijk? Niet Stamboekdieren VI. en VII, Stieren meer dan 2 eu hoogstens 2 breede tanden «aren niet ingezonden VIII. Id. zonder breede tauden. 3e f5 C. de Wilde Dz. IX. Stamboekkoeien «elke 2 en meermalen gekalfd hebben. Ie f 20 en verg. zilv. med. van Mr. P. Dieleman C. D. Bijl, Scherpenisse. 2e f 15 en als voren van J. A. Snijder M. Goorden. 3e f 10 en alsvoren Gem. Poortvliet idem. alsvoren. 4e f 5, en zilv. med. J. C. Stontjesdijk M. C. Steendijk, Stavenisse. 5e zilv. med. van J. H. Hage, A. C. Geluk, 6e Gebr». Dorst Tholeo, 7e H. J. Dorst, 3e M. J. Kloet Gz. St.-Mdijk. 9e dezelfde, 10e C. de Wilde Dz.', 11e H. J. Dorst en 12e M. C. Steendijk. X. ld. 1 maal gekalfd. Ie f20 en verg. zilv. med, van „De Duit" te Bergen op Zoom. M, Goorden. iilv 2e f 0 en als voren van M. J. Steen M. C. Steendijk. XI. Drachtige kalfraarzen. Ie f 15 en verg. zilv. med. Mr. Gerlacl St-Joosland. G. Hoek St-Mdijk. 2e f 10 en alsvoren van J. M. Wagen H. J. Dorst. 3e f 6 en zilv. med. P. van Rees. M. C. Steendijk. 4e t 2 50 en alsvoren van Kring Thole en öe H. «J. Dorst. XII. Vaarzen onder dan 9 mnd. Ie f 10 eo verg. zilv. med. A. v. d. te Zierikzee. M. J. Hoek Gz. 2e f 5 en zilv. med. Tj. B. E. Kielstri H. J Dorst, 3e A. C. Geluk, 4a M. C. 8 dijk en 5e en 6e H. J. Dorst. XIII. Vaarskalveren. Ie f 10 eu zilv. med. Kriog Tholen. Niet niet uitgereikt. 2e f5 en alsvoren. M. C. Steendijk en 3e H. J. Dorst. Kampioen koe, verg. zilv. med. mevr Vredenburch. C. de «ilde Dz. Niet-stamboekvee. XIV. Zw.-bonte melkkoeien. Ie f 15 B. G. Friderichs. 2e f 10 Gcbr. Joppe. 3e f 5 J. L. Groeuewege, St-Maart. 4e f 2.50 M. J. Stontjesdijk. XV. Kalfvaarzen. Ie f 10 G. A. de Hond. 2e f7.50 J. L. Groenewege. 8e f 5 B. G. Friderichs. XVI. Vaarzen ouder dan 9 mnd. Ie f7.50 M. C. Steendijk. 2e f 5 dezelfde. 3e f 2.50 G. A. de Hond. XVII. id. jonger dau 9 mnd. 2e f 2.50 J. O. J. Elenbaas. XVIII. Groepen. 4 stuks koeien van naar. Ie verg. zilv. med. Amsterd. Bank. C. de Wilde Dz. 2e zilv. med. E. van der 8'ikke. H. J. Dorst. 3e bronzen id. van kring Tholen. G. J. de Wilde. 4e M. J. Hoek Gz. XIX. 2 stuks niet mededingende naai vorige klasse. Ie f 15 en verg. zilv. med. J. W. van( m ren, Zierikzee. M. Goorden. 2e f 10 en zilv. med. M. C. Steendijk. A. C. Geluk. 8e f 5 en bronzen id. kring Tholen. Wed. A. C. van Tilbeurgh. 4e M. J. Hoek Gz. XX. Groep fokvee van 1 ver.stier met mii 4 koeien. Ie 115 en verg. zilv. med. mr. P. Dicli Fokver. Tholen. 2e f 10 en, zilv. med. J. L. Dorst. Fokver. Stavenisse. 8e f 5 en br. med. kring Tholen. Niet uitgereikt. XXI. Zes vol bi. afsfatnm. van 1 ver.stier, stens 9 mnd. oud. Ie f 15 en verg. zilv. med. C. A. M. Stee Fokver. Stavenisse. 2e f 10 en zilv. med. H. J. Dorst. Fokver. St-Maartensdijk. 3e f 5 eu bronzeu med. Kring Tholen. Fokver. Tholen. XXII. Iuzending meeste volbloed dieren o zelt bebronenswaardig. Ie verg. zilv. med. Jac. Wellemante Krabb H. J. Dorst. 2e zilv. med. J. A. Snijder, Bergen op M. C. Steendijk. 8e C. de Wilde Dz. XXIII. Koeien met de beste productisi le verg. zilv. med. van M. J, Hoek A C. de Wilde Dz. 2e zilv. med M. C. Steendijk. A. C. Geluk, 8e H. J. Dorst, 4e Wilde Dz., 5e H. J. Dorst, 6e M. C. Stfli 7e Wed. A. van Tilbeutgh 8e Dorst. De speciale prijs bestaande in een «il medaille van de Fokver. te Tholen voo besten afstammeling van den stier Martin Afd. Schapen. (I Rammen) le f 10 J. Zandee. II Ooien, le f10 dezelfde. III. Weideschapen. le f7.50 G. J. de Wilde. Afd. Geiten. I. Melkgeiten ingeschr. Prov„ Stamboe geb. vóór 1922, f7.50 le. Abr. Klippal, 2e D. J. Arnpt en 3e 1 II. id. in 1922. f5. C. Jansen. III. Lammeren. f2.50 L. üijl. IV. Melkgeiten méér dan 1 keer gelaat f 7.50 J. W. Praat. V. id. 1 keer gelamd. f5 J. van Poortvliet. VI. Groep van 4 geiten eener geitenvet lef 10 Geitenfokver. Oud-Vossemeer. Geilen met de meeste afstamoaelingeo L. üijl.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2