IERSEKSCHE EU THOOLSCHE COURANT So. 1995 ,s Zaterdag 30 Juni 1923. Negen en dertigste jaargang De Tentoonstelling. ïol Firma J. M. C. POT - Tholen ieg f0 ffen n ro si Dit blad vericbijnt eiken Zaterdag. Prija per kwartaal f0,80; met öeïllnatreerd Zondagablad fl,876, franco per poat f 1,65 -f- 10 ct. diep. kuiten. UITGAVE Telef. Intere. no. 16. Adyerteutiën van 1 tot 4, regels 75 cents; iedere regel meer 17«nts. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. DE TECHNISCHE ZIJDE. II. Ongetwijfeld is het weerglas in^dezo dagen aeerdere malen, en begrijpelijkerwijze in angst- slligheid geraadpleegd, dan men gewoonlijk ileegt te doen. Dat bad zijn zeer verklaarbare oorzaak. De agen der landbonwweek genaakten met zulk ico snelheid, dat de zwarte wolkgevaarten en egaal grauwe lucht, die zoo langzamerhand in beslissenden invloed werden, met spanning jj reid gadegeslagen. Want het ia toch ontegen- ieggoUjk, dat allea wat staat te gebeuren in de ipen lucht tot het welslagen afhankelijk ie van 1.30 le weersgesteldheid. Er was een optimisme geboren uit de voor- peilingen der astronomen, dat het zomerzonnetje tomen zou als de dagvorstin op 21 Juni de L- renaar was gepasseerd, maar do profetie kwam [Ivriet uit. Men wilde geduld oefenen tot een naders oorzegging dat St. Jan de gewenschte veran- iering zou brengen. lu 't midden lateode de invloed van den talen datum van 24 Juni, bracht ze inderdaad en zomerdag zoo heerlijk als men zich maar euschen kan. Maar ook dat duurde niet lang. Want Maandag, de dag waarop de laatste 3. >lM, ik# prij« and werd gelegd aan de voltooiing vau het errein en menigeen al een reisplannetje begou orgauiaeeren, was het weer druilerig eu weinig noed gevend. Toch hadden we nog eenig respijt. Immers iet was nog niet de groote dag. En Dinsdag kwam zoowaar het zonnetje bij eschenpoozen van achter het wolkengordijn luren en liet zijn gouden stralen neerglinsteren het frissche rood-wit-blanw dat in lange banen Bit menige woning werd ontplooid. Botermarkt eu Kerkstraat metamorpheerden lieh in donkergroeBe lanen, verhoogd door kleu- ige guirlandes, in welks mooie stoffeering der itad onze gasten het bewijs hebben gezien, dat burgerij met de Zeeuwscbe Laudbouwmaat- ichappij meeleeft. De geestdrift ontwaakte hoe langer zoo meer ;oeu de fanfare zich met een forache marsch laar het Veer begaf om de leden vau het hoofd- leitnur af te halen en naar bet stadhuis te jegeleiden, alwaar de gasten namens het Ge meentebestuur werden ontvangen door burge meester Diepenhorst. Hij riep hen een hartelijk welkom toe en wenschte de maatschappij vau larte geluk met haar 80-jarig bestaan, welke, tegenstelling met zoovele andere vereenigingeD, die op zülk een leeftijd een kwijnend bestaan hebben, thans nog frisch en krachtig is. Hij hoopte dat de maatschappij een prettig feest zal vieren en de dagen, die de gasten hier tullen vertoeven, genoegclijk mogen doormaken en daaraan met welgevallen mogen terugdenken. De dank waarmede de vergadering deze be groeting beantwoordde werd bezegeld door eeu Ironk vaD den parelenden eerewijn door eenige ooge dames op charmante wijze rondgediend. De voorzitter, de heer Mr. Dieleman, achtte iet eeu buitengewoon groot voorrecht om te rholeu te zijn, op bet oudste vau het mysterieuze silandenrijk, dat men Zeeland noemt en daarvan oude tijden de ehutel uitmaakte. Overgevaren roet de pont komt onwillekeurig herinnering dat Philips de Goede de Stad Tholen goed heeft bedacht met het rechtop het veer waarvan tol mocht worden geheven en waar in de naam der stad is ontleend. Ons bevindende in de vestibule van dat al- akhou oude Tholen om na een jaar van noeste vlijt en ootjei veelzijdige arbeid rust en ontspanning te zoeken itertol worden we tegemoet getreden met eene gast- pekki vrijheid die onze verwachting niet heeft beschaamd. >z. io De stad Tholen was onder de oude republiek ide pi rau beteekenis en nam de vierde plaats in vai Telef. steden van Zeeland. En is ze na niet meer fan die groote beteekenis, ze behoeft ook niet neer een vloot nit te rusten en kan zich wijden Np aan den arbeid die de rijke velden vordert, ge- tuige de drukke korenmarkt die de rij der werk- D Züd«*cn besluit. Met een beroep op de stuwkracht om den iindbonw, de hoeksteen van ons volksbestaan, te steunen, wenschte hij de goede en gastvrije Thi üur8erÜ» d® tolgaarders van Tholen, vertolkt in iet gemeentbestuur, de goede stad en het goede eiland Tholen alle mogelijke welvaart toe. Het behoeft nanwelijks gezegd dat een spontaan pplaus op deze van geestigheden doorspekte ïeantwoording volgde. De heer C. H. A. Stontjeesdijk wenschte als voorzitter van den Kriüg Tholen en St-Philips- and een woord van dank te breugen aan het hoofd bestuur voor den steun en de medewerking die tiet kringbestuur heeft ondervonden tot iuriching Ier tentoonstelling en naar zijn beste weten en eonen heeft georganiseerd. Zeeui terri >pen rechiji ELSC Het bestuur rekende het zich tot plicht den gasten welgemeende hulde te brengen voor hun aller tegenwoordigheid en hoopte dat de dagen die zij hier zouden doorbrengen mogen beloond worden met de verwachtiug en die zij daarvan koesterdeu en in aangoaaroe herinnering moge blijven. De heer Amsing bood den algemeenen voor- sitter, de eere-voorzitter, Jhr. J. vaa Vreden- barch en den voorzitter van het Kring bestuur een op Ond-Hollaudsch papier bewerkt programma met vergald titelblad aan, opdat ook hierdoor een aangename herinnering aan dezs dagen zon worden meegedragen. De voorzitter dankte hartelijk voor deze attentie en sprak de hoop nit dat de drukke dagen die het kringbestnur en niet het minst zijn secretaris hebben gehad, mogen bekroond worden met het rijkste succes. Na deze traditioneele plichtplegingen werd de ageuda voor deze vergadering behandeld. Op eene inderdaad aangename wijze, die ge tuigde van eene goede verstandhouding tusscheu leden en hoofdbestuur. Aangaande de uitgave van den almanak, waar omtrent de afdeeliug Aiel in overweging had gegeven baar af te schaffen omdat er voldoende baud tusscheu de leden en de maatschappij be staat door middel van het Landbouwblad, werd niettemin besloten, deze uitgave te doen besten digen en op den ouden voel te laten verschijnen, waarbij de maatschappij uitsluitend garaDt blijft tot een maximnal bedrag van f 250, bijaldien minder dan duizend exempl. wordeu afgeuomen. Als lid djr gewasaeu keuringscommissie werd herhen iemd de heer I. P. van der Weele te Colijnsplaat. Na eenige gedachtenwisseling werd goedge vonden de eventueele oprichting van een rechts kundig bureau nader onder de oogen te zien, uadat eukele leden het nat daarvan hadden ver klaard. Het Dag. Bestunr was daarvan evenwel niet zoo spontaan overtnigd, omdat ten aanzien van belastingzaken, pachtcontracteo en meerdere zaken het algemeea secretariaat en de rechtskundige adviseur belangrijk^ diensten aan de leden kun nen bewijzen. De voorzitter kan dit bovendien met een treffend voorbeeld illustreeren door mededeeliug van het succes, dat de maatschappij had behaald in een procedure, die over het aanzienlijk be drag van enkele duizenden guldens liep. Ten opzichte van het landbouwonderwijs dat tamelijk stiefmoederlijk is bedeeld wil men evenzeer de bezuinigingsmanie toepassen, waar tegen de vergadering door middel van eene motie wenscht op te komen. Ter overweging aan het Hoofdbestuur werd gegeven een wenk om bet Zeeuwsch Landbouw blad om te zetten in eene naamlooze vennoot schap, terwijl ten aanzien der onderlinge her verzekering het hoofdbestuur diligent werd ver klaard. In de ruime zaal van Non Semper vereenigde men zich daarna aan een souper, aangeboden door het kringbestnur, waar de eerevoorzitter de eerste dronk wijdde aan H. M. de Koningin en voorts de groote verdiensten huldigde waar mede de algemeene voorzitter de leden der maatschappij aan zich heeft verplicht. Op humoristische wijze, hem eigen, beant woordde mr. Dieleman deze hem toegedachte toast. En de heer van Oeveren huldigde de groote gastvrijheid van den kring en de aangename begroeting waarmede de burgerij hen tegemoet getreden was, die deze wijze van ontvangst deze van elders overtrof. Onder aaugeuamen kont was men gezellig bijeeD, ongetwijfeld met de goede verwachting op een welslagen van deze landbouwweek, die onder zoo'n gelakkig gesternte was aangevangen. Na een verkwikkende nachtrust was het ont waken des te meer welgemeend naar gelang moeder Natuur met haar welgevallig oog goed gunstig op de veelkleurige stad nederzag. Ook tal vau winkels hadden aan hunne etalages een meer dan gewoon aanzien gegeven eu waren in de decroratie bijzonder goed geslaagd. Er wareu werkelijk heel mooie versieringen, die een vreedzamen kamp voerden om den eersten prijs te bemachtigen. Intnsschen vulde de zaal van „Non Semper" met tal van belanghebbenden ter algemeene vergadering, die door den voorzitter mr. Dieleman werd geopend met een hartelijk woord vau welkom tot alle aanwezigen. In de eerste plaats werd op hoogeu prijs ge steld de aanwezigheid van Z.Ex. de Commissaris der Koningin voor zijne groote belangstelling in dien tak van volksbestaan die als de voor naamste in dit gewest kao worden aangemerkt. Evenzeer gold dit woord van bijzondere wel kom de beeren A. van der Weijde en J.A.van Rompo, leden van Ged. Staten, de inspectenr van den landbouw, de welbekende Zeeuw Iman Kakebeeke alsmede het Dagelijksch Bes tuu der gemeente Tholeo. Tot zijn groote spijt had de minister van Binnenl. Zaken bericht gezonden verhinderd te zijn, zijn voornemen om de algemeene vergade ring en de tentoonstelling te bezoeken omdat de behandeling van de jachtwet in de eerste kamer ziino aanwezigheid aldaar noodzakelijk maakte. Niettemin had de miniater de beste wenschen voor de Z. L. M. uitgesproken. De heer Amsing bood daarna den Commissaris eveneens een speciaal bewerkt programma aap, daarna de wensch vastknoopte in de gelegenheid te zijn een nogbelangrijker programma Ie kannen aanbieden als het de overbrngging van de Eendracht zou betreffen. Voor deze attentie werd vriendelijk dank gezegd De voorzitter van de Kriog Tholen de heer Stoutjesdijk was de tolk vau het kringbestuur om allen een hartelijk welkom toe te roepen io het bijzonder de Commissaris der KooingiD, die toont mee te leven in het wel en wee van do bevolking der provincie. Ook alle andere autoriteiten en belangstelling hartelijk welkom die bij den rijtoer getuige zullen kunnen zijn van de goede gesteldheid van ons eiland en bij de tentoonstelling zullen kunnen waarnemen het peil tot waarop de fokkerij is geklommen. Dank werd gebracht aan allen, zonder ouder scheid die hebben meegewerkt tot het welslagen van de tentoonstelling. Het moest hem echter van het hart, dat de medewerking algemeeuer had kunnen zijn, als niet enkele landbouwers opzettelijk hadden tegen gewerkt. De Kring Tholen stelt zich voor oogen dat do Z. L. M. de laodbouwers noodig heeft, maar ook dat deze wederkeerig zeer veel verplicht zijn. Hij wenschte allen gcnoegelijke dagen in de hoop dat deze bij hen io aaugename herinnering zouden blijven. Namens de commissie belast met het nazien der rekening over 1922, die een uadeelig saldo opleverde van 467.51)5, adviseerde de heer A. L. Hage te 8t-Maariensdijk tot goedkeuring, waartoe werd besloten. Eveueens werd instemming betuigd met de motie inzake de bezuiniging op het Landbouw onderwijs. Hierop hield de algemeene voorzitter de his torisch overzicht van het 80-jarig bestaan der Z.L.M., dat we om zijn groote uitgebreidheid in om beperkt bestek niet kunnen opnemen. Het was een uitnemend stuk werk, waarin alle gebeurtenissen wedervaren en leidende per«ouen de revue passeerden op eene wijze, die meer malen door zijn geestigheid de lachspieren in beweging bracht, maar een krachtig applaus ont lokte als de nog leveude figuren der Maatschappij een ware hulde ontvingen terwijl eerbiedig werd ingestemd met de stille waardeeriug die werd gebracht aan hen die ontslapen waren doch hunne uiterste krachten hadden gegeven voor het belang der Z.L.M. op de indrukwekkende peroratie over den landbouwer, zooals hij ziju moet volgde een stormachtig applaudissement. Door de heer J. C. Dorst voor de planten veredeling van de Friesche Mij. van Landbouw werd een referaat gegeven over de aardappel cultuur in de Friesche kleibouwstreek, die aan merkelijk afwijkt vau die welke ten onzent in toepassing wordt gebracht doch niettemin zijue voordeelen bevat, voornamelijk wat betreft de aanleg van de aardappelvelden, de betere af watering. De voorkieroing en besproeiing, werd aau korte bespreking onderworpeu ah een middel eu voorbehoedsmiddel ter bevordering vau de aardappelteelt. Ten gevolge van de beperkte tijd kon de heer Zwagerman zijne inleiding over de rnarkt- zetting van de boter io Zeeland niet houden, welke verhandeling mitsdien iu het Landbouw blad zal verschijneu. De voorzitter had de erkentelijk voor zijn streven in de Z.L.M. ,in ontvangst te nemen van de heeren W. eu I. G. JKakebeeke waar na met de gewone plichtplegingen de algemeeDe vergadering werd gesloten. De traditioneele rijtoer, ditmaal mot het moderne voertuig, de auto, had ziju groote belangstelling om zyn mindere gewoonte. Een lange file stond opgesteld op de kade, waarin ieder naar gelang van zijn nummer, zijn plaats spoedig vond. Op een sein van den leider den heer J. L, Dorst, zotte de lange stoet zich in beweging, d»e aan do watertoren van de waterleidingmaatschappij, halt hield, alwaar het gezelschap werd ontvaDgen door den yice-presideut vau den Raad vau Beheer, den lieer Diepenhorst die namens de maatschappij den heer Jhr. van lanburoh als ouversaagde stuw kracht der waterleiding eeu onvergankelijke hulde bracht in den vorm van een aaD den voorgevel aan gebrachte gedenksteen te zijner eere. De heer P. van Rees verwelkomd, de gasten als burgemeester van Scherpenirse en i toonde in een vrij lang betoog het nni der waterkidiDg aan. De alg. voorzitter verklaarde de Z. L. M. het op buitengewonen prijs stelue le worden ontvangen. Hij betoogde dat een waterleiding is zoo dringend noodzakelijkheid in Zeeland. De analen verhalen van de allereerste bewoners van het oudste land van Tholen, dat zij geen drinkwater hadden, terwijl alles zout en brak was, waardoor vele ziekten onder de nog ruwe en onbeschaafde bewoners voor kwamen. Hy weea ook op het belang van een drinkwater leiding ook voor landbouw en veeteelt en kon in dit verband de voorzitter van de maatschappij Jhr. van Vredenburch een woord van hulde niet ont houden, die met taaie volharding èn uit liefde en sympathie voor het land, waar hij zoo lang woonde en werkte dit groote en grootsche werk tot stand bracht, hetwelk enkele weken geheel voltooid r.al zyu en door de Z. L. M. op groolen prijs gesteld. Alle aanwezigen stemden spontaan in met de dronk die hij op ziju bestendig welzijn insteldo. De heer P. van Rees, burgemeester vau Poort vliet on Scherpenisse, sprak een hartelijk woord vau welkom namens de ingezetenen zyner gemeenten, eu zette tevens het groote belang uiteen van eene water leiding, waaromtrent hij zelfs uit de grijze oudheid treffende bewijzen zou kunnen opdiepen. De Commissaris der Koningiu dankte hartelijk voor de wyze waarop hy is ontvangen en onder schreef gaarne het warme pleidooi voor het niet te onderschatten voorrecht eenor waterleiding. Zijne Excellentie Ch. Benoist de Fransche gezant bij ons Hol had in het eenvoudig versierde beneden lokaal van den watertoren menig blijk van groote sympathie met zijne komst naar Tholen in ontvangst te nemen, doch waarvan door menig oor de harte lijke toespraken vervaagden, die in de Fransche taal werden gevoerd. Na een gezellig samenzijn werd de tocht voort gezet over Scherpenisse en St-Maartonsdijk naar de hoeve „Vredenburg" van den heer H. J. Dorst te Stavenisse, waar het gezelschap allerhartelijkst ont vangen werd, waarvoor mr. Dieleman, den gastheer a)3 trouwe vriend en warm medestander der Z. L. M. hartelijk dank. De Zeeuwscbe families moeten ons trouw blijvon en eens naar het verleden zien, wat hun vaderen praesteerdeu en in de historische lijn voortwerken, dan is er blyde tinteling van leven en geestdrift ouder onze schare en s'elt men er een eer in mede te werken aan het schoone doelde verhelfing van den landbouw in Zeeland. Vandaar werd gestevend over St-Annaland naar Oud-Vossemeer, waar de burgemeester de heer C. W. Snyder, eeu hartelijk woord van welkom uitsprak voor de eer de gemeente aangedaan voor het gebrachte bezoek. Ook hier werden de honneurs waargenomen door den president, die namens de Z.L.M. hartelijk dank zeide voor de vrieudelijke ontvangst. En na weder de auto's te hebben bestegen werd koers gezet naar het punt van uitgang, het oude Tholen, waar eeu dichte menigte de lauge stoet van tuffende rijtuigen opwachtte. Hot was inderdaad een mooie tocht en de aan vankelijke bezwaren zoowel omtrent het karakter, als hot gevaar voor dezen rijioer met auto's zijn in de prak ijk gebleken tot een minimum te zijn ge reduceerd en de ontwerper en leider alle eer aan doet. De gedachte om op deze wijze aan de vele gasten van elders om ons mooio maar vergeton eiland te kunneu laten zien is wel met succes bekroond, want ze hebben kunnen waarnemen, dat ons goode eiland meer en beter verdient dan geïsoleerd te blijven. Na zich verfrischt te hebben was andermaal de de gang naar „Non Semper" waar men zich aan een gomeenschappelijken maaltyd zou tereenigen en een 180-tal couverts gereed stonden. Het kostte aanvankelijk eenige moeite om zoovelen van een behoorlijk plaatsje te voorzien, maar met eenigen goeden wil werd toch door elkeen plaats ver- veroverd en opendon zich al spoedig de sluizen dor welsprekendheid door het houden van toasten op ieder en op alles wat meer of minder betrokken is bij de lendbouwmaatscbappij en de landbouw. En uit dien milden hoorn des overvlöeda vielen ook enkele garven neer op den Franschen gozant dio in den loop van den middag met zijn handels- attaché, de heer Glaser de Commissaris der Koningin en Jhr. Vau Vredenburch ten huize van den heer Amsiug, waren ontvangen en hier eonigen tyd ver toefden. Hare Majesteit de Koningin, ook als bescherm vrouwe der maatschappij werd gehuldigd door deu voorzitter, die omgekeerd weer de gelukwenscheu en de sympathie in ontvangst had te nemen var. zoovelen, dio met zijne leiding hoogelijk instemmen. De Commissaris der Koningin vertolkte de wel- meenende gevoelens van het Provinciaal Bestuur die het koestert voor den landbouw, terwijl aau Zijne Excellentie warme dank werd gebracht voor zijne groote belangstelling in Zeeland's hoeksteen van het volksbestaan. Jhr. van Vredenburch werd andermaal gehuldigd als oud- en eerevoorzitter der maatschappij die nog onvermoeid workzaam is aan al wat strekken kan tot Tholen's belang. De kring voorzitter en -secretaris, de heeren Stout jesdijk en Klompe, moesten de hooge waardeering in ontvangst nemen voor hunne ijverige bemoeiingen inzake de belangen van den kring, maar iu bet büzon'ler van die der 'entoonstelling, waarvan de hée- viektra, algemeene secretaris, mede een deel moest wëgdragen, terwijl de tweede secretaris, de heer van Dijk dien lof niet kon onthouden wordeu zich op uitnemende wijze van zijn taak te kwijlen, 'jions poëtische vereering van zoovele voormannen c landbouwbeweging vond een vaak onbedaar- i 1j instemming. t landbouwonderwijs en met dit instituut de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1