IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT No. 1994 Zaterdag 23 Juni 1923. Negen en dertigste jaargang De Tentoonstelling. Firma i. NI. C. POT - Tholen GEMEENTERAAD. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,875, franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. PUBLICATIÈN. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Adverteutiën van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Dë Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal konden in het gemeentehuis op Maandag, 25 Jaui s s., des voormiddags IU/2 nnr, teneinde een candi- daat benoemd te verklaren, die voorkomt op de lyst, waarop het uitvallend lid van den raad A. J. van der Weele gekozen is. Tholen. 15 Juni 1923. 10 Werkgelegsnheid in Frankrijk. Zij die genegen zijn in Frankryk te gaan werken, kannen zich om inlichtingen wenden op het gemeente huis by den Correspondent der Arbeidsbemiddeling, op Maandag 25 Juni a.s. des avonds tusschen 7 en 9 uur. Gevraagd worden Geschoolde en ongeschoolde bouwvakarbeiders tegen een loon van 30 franc per dag. Korenmaaiers tegea accoordloon. 13 De Burgemeester van Tholen. CERES' HOOGTIJ. I. 30 Als wij ons nederzetten om het belangrijke feit voor onze omgeving, als landbouwcentrum bij uitnemendheid, te boekstaven en voor ons nageslacht te bewaren als eene herinnering aan eens gebeurtenis, die in de gedenkbladen der historie van onze stad en van ons eiland, iu- Mderdaad eene plaats mag innemen, dan worden onze gedachten bepaald bij verschillende episoden. Of eene Landbouwtentoonstelling dan zulk een geschiedkundig teit is als waarop we in den aanhef doelden We meenen daarop niet anders dat bevestigd te kannen antwoorden, afgescheiden van de om standigheid dal znlk eene expositie een telken jsre terngkeerend feit is en waartoe elk der af- deelingen, waaruit de Zeenwscbe Uaatschappij beilaat, bij toerbeurt is aangewezen. Zeker, men verbergt zich gaarne achter be swaren en men brengt graag naar voren dat noch de tijden, noch de weerperiodc tot geest drift stemmen. Msar des te meer is het dan noodig om met kloeken moed aan de moeilijkbeden bet hoofd te bieden, die zuchtende en met de handen in den schoot zeker niet worden overwonnen. Het leven en het menschelijk bestaan in die korte spanne tijds is evenwel zoozeer het spiegel beeld van de atage wisaeling van eb en vloed, dat we hierin de3elldc zekerheid zien vertolkt als de rusteloos schijnende zon, die voor een wijle aan ons oog moge zijn onttrokken door een dicht wolkenfloers, maar toch weer te voor schijn treedt en hare koesterende warmte over het gedrenkte aardrijk verspreidt. Heeft ons wapendevies voor den Zeeaw dan niet eene beteekenis P O, zeker wel. Maar in geen geval eene van eene matte bernsting bij naderenden stormvloed. Zij is integendeel het zinnebeeld van krachtigeu wederstand bij treffende moeilijkheden, dat in deze dagen voorzeker de leidraad moge wezen ïy de wisselwerkiug van de tijdsomstandigheden lie wij doormaken. En als een welkome afleiding om eeD oogen- blik 1 een gedrakte sfeer te ontsnappen is een samentreffen met vrienden en kennissen een aan te grijpen gelegenheid. Als de landman zijue vakgenooten ontmoet zn het wederzydsch ervaren op hun veelom vattend terrein het onderwerp van hun gezelligen en het voorwerp hunner aandacht ia, dan montert men wat op, dan is het alsof men opfrisebt en noed verzamelt om de moeilijkheden beter onder le oogeu te zien. En zoo heeft dan Ceres, de godin van den Lmdbonw, hare tenten opgeslagen om datgene ie laten zien wat den menschen geschonken vernuft en genie vermogen om de culturen tot op eene belangrijke hoogte op te voeren. Niet alleen wat betreft de paardenfokkerij, rf d^,rundveeteelt, maar ook de zuivelbereiding BQ de techniek der wetenschap, die een groote ommekeer in het gaosche berijf te weeg heeft gebracht. Na viert de Maatschappij van Landbouw tege- I ijzertijd een lnstrum, waardoor mag verwacht rorden dat al wat aan haar hecht getuige zal villen zijn om het 80-jarig bestaan mede te [«denken. fldj- *^een za^ Commissaris der Koningin plie hoe langer zoo meer in de Zeeuwsche om- tandigheden een levendig belang stelt, de alge- oeeoe vergadering, die aan de tentoonstelling mmer vooraf gaat, met zijn8 tegenwoordigbetd oreeren, maar ook Zijne Excellentie de minister *n BinneDlandsche Zaken, waaronder ook land- ressorteert, zal zich een wijle aan zijne jj® lrukke bezigheden onttrekken om een bezoek an ons eiland te breDgen. Terwijl zelfs de tanicbe gezant bij om Hof, Zijne Excellentie tie. idd| tik Charles Bénoist en zijn handelsattaché, den heer G. Glaser, zijn uitstapje aan Zeeland herhaalt, door ook een kijkje te komen nemen op het vergeten eiland. De welsprekende president van de Zeeuwsche Laudbouw-Maatschappij Mr. P. Dieleman, zal eene historische rede houden over het ontslaan, het wedervaren en het huidig bestaan der Maat schappij, waarvan we bij voorbaat al durven voorspellen dat zijn woord imponeerend zal zijn. De traditioneele rijtoer die des middags door het gaosche eiland wordt gemaakt en waar aan ook bovengenoemde autoriteiten zullen deelnemen, zal hierdoor een officieel karakter verkrijgen, omdat het in het voornemen ligt elke gemeente te bezoeken, alwaar de plaatselyke overheid hen namens de ingezeten zal begroeten. Het is usance dat na afloop van den rijtoer een gemeenschappelijke maaltijd wordt gehouden en daar ook thans dit goede gebruik ook thans weer in acht wordt gsnomen zal in Non Semper een uitgelezen gezelschap zich aan een gezelligen disch scharen. Ons fanfarencorps *Concordia" zal middelerwijl een concert op de kiosk op de Markt geven, ter iuleiding van deu grooten dag der week, aan welks vooravond we thans staan en waar van we de gegronde boop hebben dat ze door onze ingezetenen der mate zal worden op prijs gesteld, dat ze zullen mede werken om onze stad in een bescheiden feestkleed te steken waartoe het nationale dundoek een immer pa9seude decoratie is. Het te geven landelijk festival zal ongetwijfeld ook weer zijne belangstelling trekken sn zoo zal het een week rijk aan afwisseling zijn. Wij vernemen dat de directie van de tram- maatschappij een extra avondreis zal maken op dat de trein naar Zeeland, die 10.55 van Borgen op Zoom vertrekt nog velen uit de provincie zal kunnen thuis brengen. We hebben eens een kijkje genomen op het uitgebreide terrein nabij het Steenen Kruis. Nijvere haudeu zijn daar druk in de weer om tydig gereed te wezeu voor de huisvesting van het beestiaal en de onderbrenging van machiue- riën, landbouwwerktuigen en wat met den laod- bonw in nauwer of verder verwijderd verband staat. Zoo verrijst reeds van verre de groote loods die ruimte biedt voor tal vau stands, waar diverse firma's de aandacht op hunne artikelen zullen vestigen. Om maar een greep uit velen te doeu zal blijkens uit achterstaande aankondiging Cahen's kleeiiogmagazijo motor- en regenjassen kleeding exposeeren, artikelen die in den tegen woordige» tijd ook voor den landbouw huu belaDg hebben. De firma P. C. Hagenaar-Nelis te Bergen op Zoom komt met ziju melk- en spekkuipen toouen dat zijn werk zich zelf aan beveelt, terwijl D. W. P. Hagenaar-Van Schoor aldaar het goede fabrikaat zijner exportkisten en dergelijke zal laten zien. De tribune voor de autoriteiten, de kiosken voor de muziekgezelschappen, de kaarten- cd controlfr-gebouwtjes zijn alle in wording, maar het toont een levendigheid, die weldadig aan doet. Intusschen willen we tevens uitdrukkelijk wijzen op eeue bepaling in het programma voor de tentoonstelling, dat de toegang vrij is uit sluitend voor LEDEN, alzoo öiet voor hunne echtgenooten of kinderen. ST-ANNALAND, 14 Juni. Hedenmorgen kwam de Raad bijeen, onder voorzitterschap van den heer C. M. P. W. Hans- seos. Na lezing en onveranderde goedkeuring der notulen van de vorige zitting, deelde de voor zitter mede dat r. d. Kluüdert te Oud-Vosse- meer de voorwaarden van het sobsidie en het ontwerp dienstregeling van de autobas heeft aanvaard en deze week een proefrit zal makeD, waartoe hij de raadsleden zal uitnoodigeu. De huerea J. van Lnijk en J. M. Soeters hebben hunne benoemiug tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs niet aange nomen. De secretaris der cornm. tot wering van school verzuim, de heer L. J. Soeters Pz., betuigt, hoewel hij niet kan verhelen verondersteld te hebben dat hieraau terugwerkende kracht over 1922 was gegeven, zijn dank voor de verhooging van zijn salaris als zoodanig. Aan deze gemeente wordt een bedrag van f 100 toegekend iu de salarissen voor het geven van vervolgonderwijs, terwijl in het algemeen aan het hoofd geen salaris wordt gegeven als hij niet gelijktijdig met het personeel van bij stand werkzaam is. Adhaeaie werd verleend aan het verzoek van den Raad van Wjmbritseradeel aau H. M. de Koningin om het vloeken en misbruiken van Gods Naam strafbaar te stellen bij het Wetboek van Strafrecht, opdat de strafmaat dan hooger kan ziju dan bij plaatselijke verordening. Uit eene voordracht bestaande uit de dames S. E. Versprille te Oostburg (tijdelijk alhier), M. J. le Grand te Zuidzande en L. Cornée te Middelburg, werd eerstgenoemde met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school. De verordening voor den kriüg St-Maartens- dijk ter gezamelijke uitvoering van den vleesch- keuringsdiecst werd goedgekeurd. De geloofsbrieven der nieuwbenoemde raads leden J. W. Elenbaas, A. Geluk, G. Goedege- buure, M. J. Heyboer, J. van Hout, L. Pol derman en D. Quakkelaar werden onderzocht en goedgekeurd en tot toelating der benoemden besloten. Na eene breede uiteenzetting van de welbe kende zaak der vervroegde aansluiting aan de waterleiding ter verkrijging van goedkoopere tarieven, stelden Burg. en Weth. voor daaraan te voldoen. De heer Elenbaas zegt dat 40 °/Q der bevol king niet zal kuunen aansluiten, omdat het daartoe niet bij machte is. Wat zal daarmee gebeuren Overigeus is hij tegen de verplich ting der aansluiting. De heeren Goedegebuure, Van Hout en Heij- boer eveneens. De voorzitter meent dat, als iemand zijn wa terverbruik niet zal kunnen betalen, van de leiding zal worden afgesneden. Burg. en Weth. doen het voorstel alleen uit overtuiging, dat nu de waterleiding er eenmaal i*, zij ook uit de opbrengst der waterpenniugen rendabel moest gemaakt worden. De verplichting tot aansluiting werd evenwel niet aanvaard. Om bovengenoemde redenen ver klaarden de heeren Polderman en Quakkelaar zich er voor. Daarna werd de zitting gesloten. Gemeeute Ond-Vossemeer 15 Juni 1923. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden behalve de heer Aarnoudse. Na opening der Vergadering worden de notulen gelezen. De Voorzitter deelt mede dat aau de onder teekenaars van het adres inzake werkloosheid eenige iolichtingeu zijn gevraagd en dat tot op heden deze inlichtingen niet zijn ingekomen zoodat de gevraagde inlichtingen vermoedelijk niet meer gegeven zullen worden. De heer Ooms vraagt iulichtingeo nopens het onderzoek inzake fDe Doelen". De Voorzitter zegt dat de heer Ooms die aan de Vergadering zelf het beste kau geven. Hierop deelt de heer Ooms mede dat de Waterkom *de Doelen" in huur is bij de Ge- rpcente. en dat het vee tot de Waterkom immer toegang had iu Zuidelijke rich'iug vanaf C. Havermans. Zonder overleg met de huurster, in dit geval de gemeeute, heeft de Rentmeester zeer eigendunkelijk die toegang weggenomen en de verplaatste aangewonnen grond tot een tuintje gemaakt, hetwelk nu in gebruik is bij C. Havermans. Veehoaders hebben toen in andere richting toegang gezocht en gevonden in Ooste lijke richting. Mogelijk is dat het vee in aan raking is geweest met oprit of berm, doch dat het vee de oprit of berm stuk gemaakt heeft is niet waar. 50 jaar geleden woonde ter plaatse iemand welke schapeu hield, van toen af is zoo goed als niets aan de oprit geschied, zoodat deze reeds lang als vrij slecht bekend was, en het daarom niet mogelijk is dat gebruikers van „De Doelen" de oprit ondeugdelijk hebben ge maakt daar de oorspronkelijke toegang eerst sedert 2 jaren is weggenomen. Uit de onbenullige stukjes van den Rentmeester in de Thoolsche Courant hebben B. en W. den indrnk gekregen dat de Rentmeester in het vervolg wel beter op zijn fouten zal letteD, waarvan Burg. en W. voor stellen het hierbij maar te laten. De heer De Wilde vraagt of de gemeente de Doelen nog kan inhuren daar de Waterkom zoo goed als vol modder zit, en deze das uitgedaan dient te worden. De Voorzitter zegt dat in verband met de Waterleiding waarschijnlijk geen prijs meer ge steld zal worden op de Waterkom. Besloten wordt de zaak thans na het gehoorde te laten rusten. Hierop werden de notulen onverauderd vast gesteld. Medegedeeld wordt dat is ingekomen een bericht van goedkeuring nopens de aange gane geldlecoiDg. Voorlezing geschiedt thans van een aan Provinciale Staten van Zeeland gericht adres van de afdeelingen van deu Ned. Bond vau R.-K. Landarbeiders cd aan deu Ned. Bond van Christel. Landarbeiders, houdende verzoek om de gevraagde verhoogiog van tarieven voor het overzetveer van Oud- op Nieuw-Vosmeer niet goed te keuren. De Voorzitter deelt mede dat dit adres feitelijk in deze vergadering niet op zijn plaats is, maar dat toegelicht is geworden dat het de bedoeling was om aan den Raad te verzoeken aan dit adres' adhaesie te willen betuigen, tegen welk verzoek geen bezwaren bestaaD. De heer Ooms wijst er op dat hij zitting ge had heeft als lid van de Prov. StateD, het voor stel is toen vao de ageüda afgevoerd, omdat het in Brabant nog in behandeling was. Wat geeft men daar aan het veerhet belang dat Brabant er bij heeft is zoo goed als niets, daar is het dus aaugenomen, voor ons staat de zaak anders wij mogen het wel eens goed bekijken, en ver- zo éVt daarom een eu ander te mogen toelichten, hetgeen wordt toegestaan. De heer Ooms leest daarop het adres van Ambacbtsheeren voor. Bij het pnnt dat kinderen van 4 tot 12 jaar slechts half geld moeten betalen wijst de heer Ooms er op, dat daaraan zoo goed als nooit de hand wordt gehouden. Voorts blijkt uit het voorgelezene dat Quist het veer heeft gepacht tot 1931 voor f700 's jaars, op welke pachtsom hij de laatste jaren per jaar nog f 200 reductie heeft gekregen, zoodat feitelijk slechts f 500 pacht werd betaald. Dat de opbrengst f 4000 is, en dat Quist van die f4000 slechts f900 per jaar netto overhoudt. Uit het aires blijkt bovendien dat het onderhoud van de veerdam- men voor rekening van het ambacht is en ambachtsheeren van de f 500 paeht slechts weioig overhouden. De heer Ooms zegt dat ambachtsheeren zich niet moeten beklagen in het adres dat zij van de pacht zoo weinig overhouden dit is hun eigen schold, ze geven of laten het veer weg geven, deden ze het openbaar verpachten dan bracht het zeker een jaarlijksche pachtsom van f2000, hetgeen heel wat meer is dan f700 met nog een reductie van f 200, nn moeten de tarieven naar boven en wie strijkt het meerdere iu den zak. De ingezetenen en anderen moeten betalen, de pachter strijkt het op, het vrije verkeer wordt door de hoogere tarieven belemmerd. Bovendieu wie gelooft dat het veer slechts f 4000 opbreogt. De heer Vermet heeft gelezeu dat men voor rijtuigen en inzittenden moet betalen, de tarie ven ziju te hoog, hij voor zich betaalt per jaar thaüs alleen ruim f 100 veergeld, en gelooft wel dat als het veer openbaar verpacht werd, het belangrijk meer dan f700 zou opbrengen, hetgeen de heeren De Rijko en De Wilde be amen. De heer Ooms gunt Quist gaarne zijn winst, we hebben den man gekend toen hij op het veer kwam eu kennen hem na, voor ous is dit meer daa voldoende om te kunnen zeggen dat het Veer een goede zaak moet ziju, de pachtsom van f 500 is de prijs voor een aooepzaakje. De beer Den Engelsman viudl het ongemo tiveerd dat een ander voor de gulheid van am- bschtsheeren door verbooging van tarieven moet betaleD, liten ambachtsheeren openbaar ver pachten, dan trekken ze zeker veel meer. Waar men het er vrij algemeen over eens it dat verhooging van tarieven niet voldoende is gemotiveerd zal adhaesie worden betnigd met een toelichtend schrijven. Aangeboden wordeu de rekeningen van het Algemeen armbestuur met een batig slot van f 639,065 en van het Weezen armbestuur met een batig slot van f 11967,14. Deze rekeoingeu zullen worden gesteld in handen van de com missie. Iügekomen is een verzoek van den heer A. van Tooren om eervol ontslag als onder wijzer aan de openb. lagere school met ingang van 1 September a.s. De voorzitter licht toe dat dit ontslag wordt gevraagd in verband met de benoeming van den heer van Tooren tot hoofd eeotr school te Duivendijke. Met algemeene stemmen wordt beslotep het gevraagde ontslag te rerleenen met ingang van 1 September a.s. De heer De Wilde vraagt of er in de plaats van den heer van Tooren nog een onderwijzer zal worden benoemd. De Voorzitter zegt dat dit zal worden nage gaan en iu een volgeude Raadsvergadering in verband daarmede de noodige mededeelingen gedaan znllen worden. In bespreking komt thans de door de Ge zondheidscommissie aangeboden bouwverordening, welke bij de Raadsleden gecirculeerd heelt. De heer De Wilde vraagt inlichtingen over art. 20. Toegelicht wordt dat artikel 20 geen ver plichte aansluiting aau de drinkwaterleiding be- teokent voor bestaande woningen, wèl voor nieuw te bouwen woningen, verguDoiogeu voor regen bakken worden niet meer gegeven. De heer Vermet vraagt wat dat toch betee- kent met die schuurtjes, kleine schaapjes kuu nen toch gemakkelijk van een halyen steen dat is voor de menschen goedkooper. De heer De Rijke zegt daar vroeger t» eens op gewezen te hebben.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1