De Tentoonstelling. e RECHTZAKEN. ftfln FPCrlpmpnr voswan* ,1.. i 11 Vroegop, Hage en Quakkelaar waren er tegen, de laatste onder het motief dat men moest aan- '▼angen bij een inkomen ?an f 900. De heer Vroegop bad tegen gestemd uit hoofde Tan Quakkelaar's nieuwe pont, en hoewel oorspronkelijk aangenomen stelde hij ?oor, tot intrekking van dit pas gevallen besluit met het oog op dat voorstel. Hoewel men dit wel niet de weg achtte om zoo onmiddellijk terug te komen opgenomen beslissingeu, verklaarden zich toch vijf leden vóór intrekking, de heeren Koopman en Hage, bij wie zich later de heer Qaakeer schaarde om niet tot t 900 te gaaD. Men heeft nu af te wachten of de verordening in dezen gewijzigden vorm door hoogerhand zal worden gesanctioneerd. Ten opzichte van de aangelagenen op het Kohier schoolgeld, A. Vroegop, H. A. Langejan, J. Hoek en A. van der Werf zullen de drie laatsten verwezen worden naar den inspecteur der belastiugen ter ontheffing of vermindering van hunnen aanslag in de rijks-inkomstenbe lasting, alvorens een beslissing kan worden ge- nomen op vorenvermeld verzoek, welke aanslag verband houdt met die der inkomstenbelasting Terwijl de reclamant Vroegop, ondanks zijn raadslidmaatschap waardoor hij die reclame mondeling toelicht, verplicht is, deze schriftelijk, door middel van een verklaring vau den Rijks ontvanger dat hij niet in die belasting is aaD- geslagea, te staven. Ter bepaling van het vermenigvnldigingscijfer voor de plaatselijke inkomsten belasting stelden B. en W. voor, het cijfer 1 te nemen als het geen noodig zal zijn, in plaats van 1,4 zooals vorig jaar, dat een te hooge belasting heeft te weeg gebracht. De heer Hage zou dit cijfer liever bepaald zien als het belastbaar inkomen bekend was dan zou men zeker zijn en geen slag in de lacht behoeven te doen. Hij meende dat het mogelijk zou zijn om hierop goedkeuring van Ged. 8t. te verkrijgen als hierop wat algemeener mocht worden aangedrongen. Bovendien zon hij gaarne eens beneden andere gemeenten willen staan en daarom o.g. willen bepalen. Nadat de voorz. de noodzakelijkheid van 1% heeft aangetoond, werd hiertoe besloten. Een verzoek van A. J. Bos om vergoeding wegens behang- en verfwerk in zijne van de ge meente gehuurde woning, wordt naar Borg. en Weth. gerenvoyeerd. Het tekort ad f 56 op het door werkloozeD uitgevoerde werk op de kleine kade, waarin be grepen f 45 voor huur der booten tot het afhalen van zand, wordt niet voor rekening der gemeente genomen. Noch de f 11, hetgeen met één Da algemeene stemmen wordt verworpen, die van den heer Vroegop. Noch die van de bootenhuur, waar zich al leen voor verklaarden de heeren Vroegop, Groe- uewege en Quakkelaar. Over een hernieuwd verzoek van het bestuur van den kring Tholeu der Z. L. M. om een subsidie bij wijze vau belangstelling in de ten toonstelling ontstond zoo'n afdalend debat dat de voorzitter geen stemming er over uitlokte en het beschouwde als gewezen van de hand. De Arr, Rechtbank te Zierikzee heeft M. G. landbouwer en melkslijter te Oud-Vossemeer, die wegens verkoop van vervalechte en ondeug delijke melk door het kantongerecht te Tholen was veroordeeld tot f 1500 boete, subs. 2 maan den hechtenis, in hooger beroep veroordeeld tot f 750 boete of 50 dageu hechtenis. VAN ONZE BERICHTGEVERS. THOLEN, 15 Juni 1923. We heriunereu de belanghebbenden onder ouze lezers aan de verplichting tot betaling vau het recht van vergunning tot verkoop van tabak en tabaksfabrikaten ik f 5.-, uiterlijk gedurende deze maand, ter voorkoming van rechtstreeksche administratieve waarschuwingskosten. Muziek Ouder voorzitterschap van den heer W. Moel- ker hield Vrijdagavond in Non Semper het fanfaregezelschap „CoDcordia" zijne algemeene vergadering, die door 33 leden, zoo honoraire als werkende, werd bijgewoond. De rekening eu verantwoording over 1922 werd geverifieerd door de heeren M. C. van der Stel eu N. B. van der Maas en in orde bevonden. Ze werd vervolgens goedgekeurd tot een nadeelig saldo van f 207.24, met inbegrip van het kwaad slot over 1921 van f 71.715, terwijl die vau het instrumenteufonds een batig slot aanwees van f 27.08s, en eveneens werd geaccepteerd. Naar aanleiding van eene vraag over de oor zaak van de geretourneerde kwitantiëu van nieuwe douateurs, werd medegedeeld, dat ze eenvoudig waren geweigerd, meereodeels onder het motief dat deze personen geen lid waren. Voor hem die een aanzienlijk deel dezer leden had aangeworven, was dit een minder aange name gewaarwording en nam uit dien hoofde zich alsnog voor deze bedragen te inneD, omdat het niet fair is eene aangegane verplichting niet na te komen, voor welke bereidverklaring het bestuur sich erkentelijk betoonde. Als voorzitter werd met bijoa algemeene stemmen herbenoemd de heer W. Moelker, die deze functie, bij nadere overweging, weder op zich nam eu door de vergadering met instem ming werd begroet. De heer M. van Noort werd herkozen als bestuurslid uit de werkende leden, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken vau den heer Scheffelaar, werd benoemd de heer M. C. j van der Stel met 18 stemmen, tegen 10 op den heer D. H. van de Velde. En als commissarissen uit de werkende leden werden door dezen herbenoemd de beereo A. van Oeffelec en W. de Korte. Uit de mededeelingen van het bestuur bleek, dat aan het te houden festival tijdens de land bouwtentoonstelling zich zeven corpsen bereid verklaard hebben tot deelneming. Eukelen die aanvankelijk hunne medewerking hadden toege zegd, kwamen daarop terug, doch nadat een misverstand was uit den weg geruimd, kou het pad weder geëffend genoemd worden. Aan gebrachte en toegedachte serenades was f 90 ontvangen, waarvan volgens de usance de helft ten goede komt aan de algemeene kas en de wederhelft aan die der werkende leden. Thans werd een voorstel aangenomen om daarvan 2/3 te bestemmen voor de algemeene kas tot gedeeltelijke dekking van het tekort. Aangezien bleek dat bedoelde periodieke bron van inkomst niet meer in die mate kan op wellen als eertijds, komt men tot de vraag of er niet een andere kan aangeboord worden ter compensatie vaD dat gemis. En zou daartoe dan niet in aanmerking kunnen komen de iulassching van eene categorie donateurs die de nu vigee- rende contributie te bezwarend achten en dezen de toetreding te vergemakkelijken door eene klasse tot een lager tarief in te voeren. Vakteekenen. Zaterdag werd in het gymnastieklokaal der U. L. O.school de jaarlijksche tentoonstelling ge houden van de vervaardigde werkstukken dor leer lingen aan de avondschool voor vak- en bouwkun dig teekenen. De wanden van het ruime lokaal waren rijkelijk behangen met de vruchten van het onderwijs van het afgeloopeu leerjaar. Den geheelen middag liep het af en aan om eeu en ander in oogenschouw ie nemen en zoo hebben bestuur, leeraren en leerliDgon inderdaad op een voldoende belangstelling kunnen bogen voor wat door die jeugdige krachten is ge presteerd. Naar onze raeening is dat zoer meegevallen. Daar waren werkelyk mooie en vooral zuivere teekeningeu bij, dio blijk gaven van goed gegeven en goed ge volgde leasen. Die rochilijnige en bouwkundige projecten boeien voor een leok uit den aard der z lak niet zoo het oog als het veld der kleuren, die te aanschouwen waren gegoven. En te dien opzichte was er inder daad veel moois te zien, dat intensievor in waarde steeg, als men hoorde dat die goed uitgevoerde stukken, iu don vorm van reclameplaten en deco ratieve ornamenten, niet maar de vruchten waren van gec-opiëerde voorbeelden, doch uitingen van eigen origine. Het wil ons toeschijnen dat die leer lingen hun weg in het leven wel zulleu kunnen vinden. Ook de houtnabootsingen en de marmermotieven getuigden van zeer goeden smaak, om niet te ver geten hel eenigszius verscholen getuigschrift in fraaien lofwerkrand en gefigureerde kapitalen uitge voerd. Het was ongetwijfeld waar, toen de voorzitter, de heer W. Moelker, zeide dat al moge het onder wijs iu het algemeen duur zijn, het daaraan ten koste gelogde toch weer zijn vruchten aan de maat schappij afwerpt, en waarvan het bestuur hoopte dat dit ook van deze school zou kunnen getuigd worden. In Octobor des vorigen jaars nam de curtus een aanvang met 30 leerlingen, waarvan onderscheidenlijk in de le klasse 9, 2e 7, 3e 6, 4e 3 en 5e 4 leer lingen, die alle mei ijver de lesaen volgden, welke daardoor onafgebroken konden worden gegeven. Voor zoover er verzuim was, moest dil alleen wordeu toegeschreven aan ziekte of noodzakelijke arbeid. Tot eer van de leerliugen van buiten moet ge zegd worden, dat hoogst zelden verzuimd is voor slecht weer. Alle leerlingen op éen na kondon worden bevor derd, terwijl slechts één voorwaardelijk naar een hoogere klasse gaat en waarbij nauwkeurig zal worden toegezien of deze werkelijk do klasse kan volgen. Zoo zijn overgegaan van de lo naar de 2e klasse A. Cornelisse, B. W. van Dijk, Ant. Geluk, L. Laban, K. P. Lanting, J. J. Lindhout, A. W. Nortier, C. A. Sakko en M. Laban (voorw.). Naar de 3e kl.C. A. Goudzwaard, M. J. Hom mel, C. G. Knook, F. van der Linde, A. Key, A. J. Rijnberg en F. W. Schot. Naar de 4e kl.C. L. M. Andriessen, D. J. van den Berg, C. A. Gelok, J. J. Geluk, S. C. Muller eu L. Vercouteren. Naar de 5e kl.J. J. Gelok, B. J. Kristel ij en J. A. Sakko. Aan J. Nortier word met het eind-getuigschrift tevens eene belooning ter aanmoediging toegekend, bestaande iu het welbekende boekwerk van L. Zwiers, Waterbouwkunde. Deze bracht daarvoor zyn dank aan het bestuur, alsmede aan den directeur en de leeraren voor het genoten onderwijs. De voorzitter zeide namens hot bestuur, eveneens dank verschuldigd te zijn aan de ODderwyskrachten voor de door hen betoonde toewijding en riep voor den volgenden cursus weder hunne zeer gewaar deerde medewerking in. Door het bestuur zal bij het eindigen van den cursus, alzoo voor de leerlingen van het vyfde jaar, een nieuwe maatregel in toepassing brengen, door hen een examen te doen afnemen, en bij voldoening een diploma uit te reiken, zoodat eon kraohtige inspanning hun arbeid wel verdiend zal kunnen beloonen, omdat het vertoon van zulk een getuig schrift waardevoller zal zyn. De heer A. J. van der Weele heeft zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen, zoodat thans in zijne plaats treedt de heer J. Braai. De oogst voor het Bewaarschoolfonds be droeg deze week f 51.80. Voorwaar geen slechte week. Acht dageu geleden noteerden wij in totaal f635.375. Heden 15 Juni bezitten we dos f 687,175. Langzaam maar gestadig groeit ons foDds. Nog steeds wacht de penningmeester op een 4-tal lijsten met Trijwillige bijdragen. Allo man nen, een beetje opschieten I Alle dagen een draadje, maakt een hemds mouw in het jaar, denken de maandelijksche gevers. En zij, zij denken goed. Voor de vaceerende betrekking van onderwijzer aan de U.L.O. school hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het college van toezicht over de vissche- rijen de heer P. A. de Jong, directeur der Zeeuwsche oestermij Bonafides" al hier. Uitslag van den wedvlucht van Noyon 234 K. M. vanwege ®de gevleugelde Post duif® alhier: le en 7e pr. P. Goossen, 2e en 6e A. Wagemaker, 3e Joh. v. d. Berg, 4e M. Geluk, 5e N. van Oeffelen, 8e G. Russcher, 9e en 10e Jac Dorst. Bij de gister gehouden besteding van het plaatsen van tenten, palen en boxen en verdere werkzaamheden op het ten toonstellingsterrein, werd ingeschreven door M. van Noort en Vercouteren f 1800, C. van Iwaarden en zoon St Maartensdijk, f 1700, J. Deurloo, f 1585, Walpot en Blaas f 1250 en A. du Burck f 1188. Ter vervulling van 5 plaatsen als surnumerair der Post. en Tel. zijn aan gaande het af te leggen examen, inlich tingen bij den dir. van het Post- en Tele graafkantoor alhier te hekomen. Toen gisteravond de voerman van Oeffelen met paard en kar de pont op kwam en enkele passagiers met fietsen niet uitweken, en tengevolge daarvan het paard moest zwenken, is het dier gevallen en kon het met de zware vracht niet op staan. Met groote moeite heeft de man zijn dier thuis kunnen brengen en geneeskundige hulp ingeroepen. Hij heeft zich bij de veer- commissie beklaagd. M. M. C. Haaijer, Tholen. Zooals uit de in ons blad voorkomende adver tentie blijkt is de van oad« bekende zaak in Meu belen, Ijzerwaren, Lips Brandkasten enz. van den heer Haaijer aan den heer Barto uit Dordrecht ver kocht, die de zaak op denzelfden voet zal voortzetten. Deze zaak werd door wijlen zyn vader Aaldert Jan Haayer in 1872 opgericht en gevestigd in het perceel op de Botermarkt, thans bewoond door den heer Gebraad. Wegens uitbreiding der zaak werd reeds geruiinen tyd naar een ander perceel omgezien en in 1900 het groote hoerenhuis aangekocht aan do Markt destijds bewoond door Notaris Wagtho. In 1909 is deze zaak overgtgaan op den zoon M. M. C. Haaijer. Deze zal z:ch thans speciaal gaan toeleggen op den groothandel in rywielen, wasch- en naaimachines. STAVEN1SSE. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot kantoorhouder van het hulp post- en telefoonkantoor de heer P. Bas- tiaanse, tot dien datum brievenbesteller alhier. De Gemeenteraad besloot in zijn Maandag gehouden vergadering om de aansluiting aan de waterleiding vrij te laten. Aangaande spoorwegplannen werd de voorkeur gegeven aan de afscheiding van dit plan van dat der afdamming of over brugging, hetgeen hij een meer vitaal be lang acht. ST-MAARTEN"SDIJK. Bij den landbouwer A. W. Hage is ouder het rundvee mond- en Klauwzeer geconstateerd. ST-ANNALAND. Ten behoeve van den bouw eener woning is aan die gemeente toegekend het restant der premie a f754. Door den Gemeenteraad is heden be noemd tot onderwijzeres aan de o. 1. school mej. E. S. Versprille te Oostburg, thans alhier tijdelijk aan die school werkzaam. Het verzoek van den Raad van Beheer der N. V. Waterleidingmij tot directe aan sluiting aan de waterleiding, werd ver worpen met 4 tegen 2 st. die der beide wethouders. POORTVLIET. Do heer W. Carels, gedu rende 26 jaren hoofd der opeDb, lag. ecbool alhier, beeft om gezondheidsredenen tegen 1 Juli 9. eervol ontslag ala zoodanig aangevraagd Aan W. Koppenhol, arbeider in dienat bij de familie van der Slikke alhier, is wegens langdnrigen dienst bij Kon. besl. de bronten eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend. ST. PH1LIPSLAND. De heer T. A. Bou- deling beeft zijn benoeming tot lid van den raad dezer gemeente niet aangenomon, Op de voordracht voor ontv.-griffier van het waterschap .Kumoirt" komen voor: 1 L. C. Bondeliog. 2. P. J. Aarnondse en 3 K. Goudswaard. Tholen, slaagde chef-telefoniste. dezer dagen voor het Mam, Met esn enkel woord hebben we. in ons or«r zichtje gerept tan een etalage-wedstryd. Het lijkt on« ftoed hierop eens nader terug komen. De bedoeling van don winkelier zal di«L dag zich wel conceatreeron op een mooie uhstallin teneinde dc aandacht gaande te maken en le trekki ié van do talrijke bezoekers die verwacht worden. Nu wil hetbestuur van den kring ook med, werken ten dien aanaioa het atadsaauzien ta var hoogen door een sierlijke etalage, waartoe niet allae menige winkelop9tand, maar ook tal van branchi zich leenen, een zekere bekroning toe te kenne aan ie wgzen door een onpartijdige jury. Er worden drie prijzen beschikbaar gesteld, et van f7.50, van f6,en van f2.50 GEMENGD NIEUWS. bo N- OUD VOSSEMEER. Zaterdagmiddrg ontstond brand in oen kamertje bij den banketbakker J. Rystenbil, doordat een kind een lichtje omwierp. Gelukkig ontdekte men onmiddellijk den bland en kon men bem geblnscht krijgen. Er ont stond slechts eenige materieele schade. SPORT EN SPEL. Oud-Vossemeer. De voetbalclub O. V. V. alhier speelde een match tegen Balsteren I met uitslag in voordeel O. V. V. 50. ONDERWIJS. Oud-Vossemeer. Dé heer A. van Tooien, onderwijzer met verplichte hoofdakte alhier, is benoemd tot hoofd der O. L. School te Doiven- dijke, tegen 1 September a.a. Mejuffrouw F. Th. W. van den Ende, thans telcfoniite te Vtaaldingen, voorheen te Geweldpleging Te Scbereningen ia een chauffeur gearrealeeri die te 'a Graveohage een huia waa binneogedrogr gen, een joegen bad vermeeaterd en zich eei gcldtrominel had toegeëigend. Een jacht over di daken had den vluchteling tot dnaver cis kannen vermeesteren. Later ia hij evenwel doe de politie herkend en gevangen genomen. Overreden. Te Colijnsplaat is een vrouw van79jaai j« door een auto overreden en aan de ge. volgen overleden. bo: Verbrand. Ja Een tachtigjarig man die alleen thui was, is op een kachel gevallen en aan dl bekomen brandwonden overleden. Van een vrachtauto. Te Zaandam is een 10-jarige knaap vat een vrachtwagen gevallen en zoodani op de steenen terechtgekomen, dat bij doo werd opgenomen, Niet in overtreding. |o* Sommige sigarenwinkeliers zijn de meeSTS ning toegedaan dat ze in overtredingzoudei zijn als ze een kistje met sigaren, waarvat alleen het kistje gebanderolleerd is, in opei staat, dus met verbroken zegel, in hut zaak aanwezig hebben. 'tTi Van wege het departement van financiëi,as wordt er echter de aandacht op gevestigd dat deze opvatting niet juist is. Artikel 41 van de Tabakswet laat toe, dat de winke Z liers gebanderolleerde kistjes, minstens 2 >ve en hoogstens 50 sigaren tellende, openei tnd om aan hun cliënten de kleur te latei zien. Verkoopen ze zoo'n kistje niet, dat* zijn ze nochtans niet in overtreding, onj j, danks dat het geopend is. Verhoogde huron. Naar aanleiding van herhaaldelijk ingekomei 'D& klachten omtrent reeds te betalen huurverhoo. gingen, wordt in het Hbl. den verhuurders op gewezen, dat men nog niet gerechtigd i 051 verhoogde huren te innen, tenzij die ziju goed |j0| gekeord door de Hunrcommisaie of den Kan tonrechter. De in de Staten Generaal aangenomen weti jQ wijzigingen zijn nog niet afgekondigd. Een inspecteur die te veel vroeg. Onlauga heeft een inipecteur van de direct 'iu' belastingen per circulaire van de belaatingplicb ligen specificatie van effecten gevraagd van d aangifte voor de vermogensbelasting, waarmed hij buiten zijn wettelijk boekje ging. Het kamerlid Van Wasseneer van Catwjjc heeft over deze aangelegenheid inlichtingen vet zocht aan den minister van financiën en dei heeft geantwoord, reeds tentond aan bedoeldei inspectenr te hebben geschreven dat het vet* zenden van een dergelijke circulaire niet genot loofd is, terwijl tevens verzocht werd aan degene die de circulaire hadden ontvangen, tegenbe richt te zenden. Niet eerlijk. 01)1 Een 55-jarige elager te Apeldoorn had yoo den bonw van 2 woningen rijkipremie aangt vraagd en verkregen en die premie met de grond, waarop zon worden gebouwd, aan ee ander verkocht met een winst van f 800, zoii der daarvoor de goedkenring van den ministe te hebben. Bij is nu door de rechtbankjte Znl fen veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf, Een 28-jarig teekenaar, die de stokken i orde had gebracht, werd vrijgesproken, omdi het niet bewezen was, dat hij wist, dat eerste beklaagde de papieren voor een inisdri 8c J Gel zon gebruiken. De reis van arbeiders naar Frankrijk. Omtrent dc avontuurlijke reis van landarbei ders nit Harderwijk naar Frankrijk, die doo ilc|, hun leider, de heer J. Meeratra, in Frankrij p, m in den ateek zouden zijn gelaten, wordt nn oo de lezing bekend gemaakt van dezen heer. Deze beweert dat de arbeiders jenever bat ten den meegenomen en daarvan ouderweg zoovel gebruikten, dat reeds in Roosendaal enkels aan dronken waren. In Brussel misten ze door t he schuld van deze dronken menschen den trei di zoodat ze pas 's nachts 2.30 te Aulnoye arr veerden, toen de vertegenwoordiger van hi IME plaatsbureau reeds lang verdwenen was. De leider heeft daarna telegrammen gezonde naar de landbouwers bij wie de mannen in diem zonden treden. De landbouwers kwamen ooi maar weigerden bij het zien van den dronkt troep, de arbeiders te ontvangen. Een andere groep, waarbij geen dronki ten menschen waren, is goed terecht gekomen. Ijjl [sla 7 olei t B Vri Zal ada op< ide ZI erlo eldt ht pet pen ZE Geo per BVer Bef hooj BI.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2