IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT i\ o. 1991 Zaterdag 2 Juni 1923. Negen en dertigste jaargang 0 m fc) elf Firma J. M. C. POT - Tholen Ï.H m O Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,876, franco per post f 1,65 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Intern, no. 16. Advertentiën van 1 tot i regels 75 cents; iedere regel meer 17'/, cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. he{ DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. DBurgemeester van Tholen maakt bekend, dat 1 jaarlijksch onderzoek van verlofgangers, bedoeld art. 41, derde lid, der Dienstplichtwet, voor dese meente tal worden gehouden te Tholen, in het ISsAnieentehuis op JWoenadag 20 Juni 1923, des ormiddags 9 uur. Aan het onderzoek moeten deelnemen de verlol- ngers van de landmacht der lichtingen 191 ,1911 1912 (voormalige landweerlichtingen 19./ 1918a 1918b). alsmede de dienstplichtigen 7an de •htingen 1911 en 1912, die een vrgwi! ge ver tenis hebben aangegaan als verzorger bij den ER bil! kspostduivendienst. Aan het ondersoek behoeft niet te worden deel- nomen door de vei lofgangera a. die hun eerste oefening nog niet hebben vol- 'ftCht b. die in het loopende jaar, voor den dag, hier- iven als dag van onderzoek aangegeven, in werke- lyken dienst zgu geweest uit anderen hoofde dan wijze van straf die bestemd zgn om in het loopende jaar voor jrhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen d. die elders wonen dan in Nederland e. die zich buitenlands bevinden ter uitoefening van le baiteDlandsche zeevaart (hieronder niet begrepen je zeevisscherg buitenlands.) I Tholen, 28 Mei 1923. 33 10. BUITENLAND. Het behoefde geene verwondering te baren, dat president der republiek het aangeboden ontslag sw#a Poincaré niet heeft aanvaard. In het stadium aarin de Fransche politiek nu is aanbeland, is )t begrijpelijk, dat Millerand de ontwarring in het Roerkluwen niet aan anderen dan aan oincsré kan overlaten, nadat deze Frankrijk in :t wespennet heeft gejaagd. Men krijgt den indruk dat Poincaré in een Dtum van den Senaat een welkome gelegenheid oud om een ander ook eens de geneugten van et regeeren iu deze dagen te doen smaken. Fr was tegen eeuige communisten, waaronder Dk Gachin, eene strafvervolging ingesteld, die, aar het oordeel van den minister van justitie, loest behandeld warden door den Senaat als oogste gerechtshof, in verband met de omstan- igheid, dat Cachin, tevens kamerlid is. De Senaat beeft ech er de meening van den duister niet gedeeld en, op zuiver juridische rondes, deze zaak niet ontvankelijk verklaard, mdat ze bij den gewonen rechter thaisbehoort. finiater Colrat heeft deze beslissing uitgelegd te zijn gericht tegen zijn beleid en bood aau 'oincaré zijn oDtslag aan. Maar PoiDCaré beschoawdo dat niet als een westie, uitsluitend het departement van justitie ikeude, maar integeudeel eene waarbij het ver- ouwen van het gansche kabinet was betrokken bood den president de portefeuilles van alle swindsmannen aan. Maar dat geschokte vertrouwen in de regeering as niet zoo. Het was een denkfout. De kamer ad dentelfden middag aan Poincaré een door- aand bewijs van vertrouwen gegeven, de depar- imentale raden dedet onlangs nog insgelijks sn e steun iu den Seuaat zal hem ook niet ont- iter] reken. Mocht hij evenwel volharden in zijn erzoek, dan zou de president zich genoopt aonen gevoelen het land in dit geschil uitspraak en België, als voor het geheele economische leveu in West-Europa. De Belgische regeeriug heeft aan de Fransche een nota doen toekomen over het vergoediogs- vraagstuk en de scholden der geallieerden. Als minister Jasper niet door eene keelaan doening verhinderd was, zou hij met minister Theunis te Parijs zijn gekomen om met Poincaré zich eerst grondig te verstaan over de minimnm- eischeD, waaraan het te verwachten Duitsche aanbod moet beantwoorden. Zon het kindje reeds weder ten doode zijn opgeschreven, vóórdat het geboren is F Men komt zoo geen stap verder en het kwaad woekert maar voort. In het bezette gebied is wel eenige orde ge bracht in den chaotischen toestand dien de com munisten met hun relletjes hadden geschapen, maar over het algemeen is de atmosfeer zoo ge drukt als maar denkbaar is. Wat een opluchting zon 't zijn als hel nieuwe aanbod der Duitsche regeeriug eens in gunstige overweging kon worden genomen en tpt een resultaat leidde. Het »Duitsche economische leven, gevormd door de nijverheid, den landbouwer, de groote bank instellingen moeten zich bereid verklaard hebben de bij een wet vast te stellen waarborgen te garaadeeren, noodig voor de nakoming van de bepalingen van het schadevergoedings aanbod, waar aan de geallieerden znlke groote waarde hechten. De staking in België, die meer van nationaal karakter is, doch op de internationale transport- verhoudingen niet zonder invloed blijft, behoort nog geensziugs tot het verledene. Zoo is te Herbestal zoowel in bet reizigers in het goederenvoer de staking afgekondigd SD del, lidd I. 3.50 b laten doen. Zoover heeft Poincaré het niet op de spits arren drijven, haalde bakzeil en trok het ver- Dek der regeering om ontslag in. Frankrijk zag dus geen nieuw kabinet geboren orden gelijk Engeland dit wel heeft gekregen ls eene traditie van het optreden van een nieuw egeeringshoofd. De verwisseling van portefeuilles is alzoo meer formaliteit, want veeltijds blijven ze in de elfde handen behoudens eene enkele uitzondering, ie van toevallige omstandigheden afhankelijk an zijn. Zoo ook nn. In plaats van den nieuw be- loemden premier zal McKeuna optreden als :aaselier der schatkist. Als financieel deskondige leeft deze zich doen kennen als een bij uitstek tekwaam man. Over het geheel genomen wordt zijne benoe- oing in Engeland met sympathie begroet. ziet althans in hem den man wiens iuanciëele bekwaamheden den staat ten goede allen komeD, nu de vraagstukken der schade- en der onderlinge schulden van de geallieërden behooren tot die problemeD, welke >m eene oplossing vragen. Maar niet minder spannend is de Roerkwestie iet alleen voor Duitschland en voor Frankrijk tengevolge waarvan alle gemeenschap met het bezettingsleger en het Roerbekken over dit station is afgebroken. In een depot te Antwerpen, waar aanvankelijk het werk was hervat is opnieuw gestaakt, ter wijl bet te Luik zelfs onrustig is. Op sommige lijnen wordt hel aantal reizigers treinen ingekrompen om kolen te besparen en het goederen-vervoer te vergemakkelijken. De reeks van vredesconferentien beginnen hoe langer hoe meer hnnne belangstelliog bij het publiek in te boeten. Hoofdzakelijk zal dit zijn oorzaak vinden in de weinig tastbare resultaten, die voor het oog van de menigte aan den dag treden. En zoo ook schenkt men over het algemeen weinig aandacht aan de hernieuwde conferentie te Lausaune, waar de houding van de Turken aanvankelijk weer groote zorg baalde. Er is echter over een brandend vraagstuk, de schadevergoeding der Grieken aan de TarkeD, overeenstemming verkregen en heeft een ware opluchting gebracht. Griekenland heeft zich aansprakelijk gesteld voor de schade die zijn leger in Klein Azië heeft aangericht. Maar op die erkenning laat het dadelijk volgen dat zijn fioaucieele toestand eene betaling niet veroorlooft. Turkije, dat van Griekenland niet een Duitsch land wil maken, verklaart zich tevreden met eene moreele aansprakelijkheidsverklaring. Tot inlossing dier zedelijke verantwoordelijk heid krijgt Tnrkije de veel besproken voorstad van Adrianopel, Karagatsj, waardoor de eerst- geuoemdn stad als bolwerk voor de verdediging van KoDstanlinopel, zijn volle beteekenis herkrijgt die het vóór den oorlog bad. Het meet als een bijzondere compensatie worden beschouwd dat de geallieerden in deze beschikking berusten, ofschoon zij lijnrecht ingaat tegen de oorspronkelijke stelling, dat de Tnrkcn nooit behooren terug te krijgen wat hun een maal in Europa is ontnomen. Als de Turken wat meer middeu-Europeesch genesteld wareD, zou men misschien ook da&r wel meermalen renzen zwaaien aan den politieken rekstok zien uitgevoerd wordeD, zonder geleide van postpersoneel plaats heeft, zullen van een uniformplaat worden voorzien. Dinsdagochtend geraakte de antobns van Goes naar Hoedekeoskerke te 's-GraveDpolder, in brand, vermoedelijk ten gevolge van een lek in het benzine reservoir. Daar geen passagiers aanwezig waren, bestond voor dezen geen gevaar, doch met vereende krachten werden de te vervoeren poststukken uit het brandend voertuig gehaald, waarvan weinig anders dan een skelet overschoot. Verzekering moet de schade dekken. In verschillende streken van ons land heer8cht in hevige mate de varkenspest. De verspreiding van deze ziekte wordt schrijft de minister van binnenlandsche zaken en land bouw in niet geringe mate in de hand ge werkt door honders, die, zoodra zij verschijnselen van pest onder hnnne varkeus waarnemen, de nog gezonde, dikwijls reeds besmette dieren, toch Daar de markten brengen. Dit euvel te keeren door het in het leven roepen van wettelijke bestedingsvoorschriften, waaronder verplichte aangifte en vervoerbepa- lingen, is reeds geraimen tijd in overweging. Men stuit daarbij echter op het bezwaar, dat het niet mogelijk is zoodanige vervoerbepaliugen voor te schrijven, dat de houders van varkens en de handel in die diereD daardoor geen nadeel onderiinden, aangezien toch die vervoerbepalingen slechts kunnen beoogen het verplaatsen van en deu handel in zieke en besmette dieren tegen te gaan. Indien immers als gevolg van eventueele ver plichte aangifte, de pest zou zijn vastgesteld, zouden de varkens, die met de zieke dieren in aanrakiug zijn geweest, verdacht worden gevaar op te leveren voor besmetting met de gevolgen, dat zij krachtens art. 35 der veewet, waarbij het verboden is ziek of verdacht vee te koop aan te bieden te verkoopen of af te leveren, inderdaad de handel zou fnuiken. Tengevolge eener wijziging iu de inrich ting van het dienstvak, is aau tal van direc teuren van post- en van telegraafkantoren, hoofd commiezen, commiezen en lagere ambtenaren eervol ontslag aangezegd. het voornemen heeft den zomertijd het volgend jaar niet in te voeren. De minister kan nog geen einddatum noemen omdat het overleg dienaangaande nog niet ia afge- loopen en een uitspraak te doen voor 1924 zou wel wat heel onvoorzichtig zgu. De heer Weitkamp bepleit eene instelling van Kamer van landbouw. De heer A. Colijn geeft aan eene centrale orga nisatie voor den landbouw de voorkeur. EERSTE KAMER. Bg de behandeling der begrootiDg voor de Poite- rijen dringt de heer Smeenge aan op verbetering van de postzegels, waarvan die van 4 cent en daar beneden niet voldoen aan redelijk te stellen eischen van tchoonheid. Men kan onmogelgk wgs er uit worden wat op die postzegels staat, zelfs de waarde is er niet uit te halen. Ze zijn beneden de waardig heid van ons land. De minister van waterstaat vindt ze ook vreeselgk leelgk, maar 't is een product voortgekomen uit een wedstrijd en de kunstenaars zullen ze mooi gevonden hebben, doch de minister zal een nieuwe serie lateo aanmaken en die van boven de 5 cent zullen de beeltenis der Koningin dragen. Tn de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot ophoffing der rechtbanken te Zierikzee en te Heerenveen, zegt de minister van justitie, dat, als men eenigszins is doordrongen van de noodzakelijk heid van bezuiniging, men deze opheffing gerecht vaardigd moet achten. Ten aanzien van die te Zierikzee verklaart de minister dat uitbreiding van personeel der rechtbank te Middelburg, uitgesloten blijft. STATEN-GENERAAL. in vf iedeftergoeding BINNENLAND. STEUN AAN HENGSTENHOUDERS. Naar aanleiding van het verzoek van het Hoofdbestuur van het Nederl. Trekpaard om geldelijke steun te verleenen aan de eigenaren van heugsteö, heeft de directeur-generaal van den landbouw het aandeel der Provinciale regelingscom missiën voor de paardenfokkerij ge vraagd om de onkosten der keuringen te ver minderen door deze laatste te combineeren met de premie-keuringen, waardoor de premien en bijdragen zouden kunnen worden verhoogd. De bestuurders van automobielen, diligences en dergelijke voertuigen, waarmede postvervoer TWEEDE KAMER. De behandeling van de wgziging der Pensioenwet 1922 is Dinsdag voortgezet. Door den heer J. ter Laan was daarop een amendement ingediend om buiten werking der wet alleen te laten vallen personen in losse dienst met minder dan drie dienstjaren. De minister van financiën bad hiertegen geen principieel bezwaar, doch meende dat deze te waar- deeren gedachte op andere wijze in de wel zoa moeten worden belichaamd door haar te laten volger, aan het slot van art. 2. Tegenover het voorziene gevaar dat de verlenging van den lossen dienst tot drie jaar regel zal worden en anderszijds dat men deze in losse dienst werk zaam zijnde menschen na drie jaar zal ontslaan, verklaarde de minister dat aanstelling voor 3 jaar in losten dienst uitzondering zal blijven. Door Mevr. Bakker-Nort werd een nieuw art. 91a voorgesteld, volgens hetwelk een ambtenaar of ambtenares of dito gepensioneerde met ten minste 25 dienstjaren overlgdt, zonder weduwen of weezen achter te Jaten, da voor het pensioen der weduwe geldende regelen van overeenkomstige toepassing te verklaren op de inwonende ongehuwde zuster, die zonder eenige bezoldiging de huishouding heeft waargenomen gedurende 10 jaren voor dat overigden. De heer Wintermans zou dit van toepassing willen verklaren ook als er kinderen zgn en stelde dit als sub-amendement voor. De minister kon dit niet aanvaarden. Tegenover het amendement-Bakker Nort stond hij niet onsym pathiek, maar het paste niet in de pensioenwet. Toch nam de kanier met 33 tegen 30 stemmen dat sub-amendement-Wintermans aan waarop de minister mededeelde, dat, indien het voorstelBakker Nort zou worden aangenomen, waarin nu dit onaan nemelijk verklaarde suk-araendement Wintermans was belichaamd, het ontwerp zou worden ingetrokken waarbij een groot rumoer ontstond, doch de wenk van den minister werd opgevolgd met 45 tegen 18 stemmen. De verdere behandeling leverde geene hinderpalen meer op de IV artikelen werden goedgekeurd, waar van de eindstemming op een nader te bepalen dag zal plaats hebben. In verband met de opheffing van het departement van landbouw, nijverheid en handel, moeten enkele diensttakken elders worden ondergebracht. De heer Braat verklaarde zich niet tevreden met de antwoorden op de vragen in zake den termijn van beëindiging van den zoinertgd. A's er rekening wordt gehouden met de landbouwbelangen dan dient de zomertijd oiterlijk 15 Juli te'worden beëindigd, terwijl hij voorts wensebt te vernemen of de minister THOLEN, 2 Juni 1923. Dinsdagmiddag hield de veilingsvereeniging „De Eendracht" hare algemeeue vergadering, die door 28 stemgerechtigde eo tal van gewone leden werd bijgewoond, waarover de voorzitter, de heer C. A. H. Stoutjesdijk, Bamens het be stuur, zijne voldoeniog uitsprak. Na lezing en onveranderde goedkeuring der notuleD, bracht de fiuancieele commissie, be staande uit de heereu W. Moelker alhier en J. L. Groenewege te St-Maartensdijk, bij monde van laatstgenoemde rapport nit over het gevoerd beheer, waarvan de conclusie wap, dat de admi nistratie zeer accuraat gevoerd was, alle uitgaven behoorlijk door kwijtingen waren gedekt en de verschillende boeken eeu duidelijk beeld gaven der volledige boekhouding, waarvoor den admi nistrateur een woord van hulde toekomt en in een 1 en ander voldoende aanleiding is om te adviseeren tot goedkeuring der rekening, die eeu batig saldo aanwees van f46.29. Op de vraag van den voorzitter of men voor lezing wenschte van het financieel verslag van den administrateur, werd bevestigend geantwoord en lecture gegeven van den algeheelen toestand der vereenigiug en waarnit bleek, dat aan ge veilde vruchten en gewassen was ontvangen f 29012.04, aan verkoop van tffecteu en obli- gatiën, gekweekte rente en diverse inkomsten ruim- f 18.000 terwijl ruim f 47000 was uitge geven wegeus aangevoerde veiliogsproducten, aankoop eu verbouw van het, veilingsgebouw, afmijntoestel, salarissen, provisie, administratie en andere koeten. De balanswaarde der ouderscheidene eigen dommen van de vereeoigiDg als gebouw, afmijn toestel, meubilair, brandkast, verschillende soorten kisten, manden, balen, effecten enz. bedraagt totaal f 25035.69. Dit catagorisch verslag gaf tot geen andere opmerking aauleiding dau dat de schrijfmachine in het veilingsgebouw aanwezig behoort te zijn. Overigens werd het algemeen goedgekeurd en bracht de voorzitter dank aan den boekhouder voor zijn keurige administratie en aan de com missie voor hare bemoeiingen, wie hij tevens verzocht ook de volgende rekening weder te willcu nazien, waartoe de heer Groenewege zich bereid verklaarde. Op de mededeeliDg dat de veilingmeester wegens het houden eeoer dringende vergaderiog elders deze thaus niet kon bijwonen, werd over deze afwezigheid dermate afkeuring uitgesproken, dat men er een minder goede verstandhouding tegenover den bewusten titularis nit kon distil- leeren, hoewel de voorzitter de absentie nog eenigszins verdedigde, dat bedoelde vergadering reeds was uilgeschreven vóór die der veiling. Verder werd een voorstel van het bestuur om de contributie te behouden op f 1, aangenomen. Alvorens tot benoeming van een bestuurslid werd overgegaan, werd een gedaan verzoek tot toelating van gevolmachtigden, wijl hieromtrent in de statuten of het huishoudelijk reglement geene bepalingen, en dus ook geen beperkende, voorkwamen, overgelaten aan de prudentie der vergadering, die daarin geen bezwaar had en daar er dienaangaande niets was gereglementeerd, 's lands gebruik gevolgd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1