s ■d< posten op de kohieren van den hoofdelijken om slag, hondenbelasting, lager- en uitgebreid lager- onderwijs wordt goedgekeurd. Het foorstel ran Borg. en Weth. tot opname eener bepaling in de bouwverordening ter directe aansluiting bij de Waterleiding van alle woningen in de gemeente, gelegen biuuen een rayon van 40 M. van de hoofdbuizen, gaf aanleiding tot breede beschouwingen. De heer Moelker heeft uit de stukken de verordening omtrent de watervoorziening nauw keurig bezien en opgemerkt dat, hoe vroeger men aansluit des te goedkooper tarief wordt toegepast, kan hij daarmee accoord, niet is zulks het geval met de maatstaf die genomen is voor het tarief. Bij de gas-exploitatie geldt het verbruik en dat is een goede regeling, maar bij de Waterleiding zal het oppervlak sysitem gelden En dat is on billijk, Hoe grooter woning, hoe hooger tarief. Een klein gezin kan een groot huis bewonen dat kan geërfd zijn van ouders en onafhankelijk van het waterverbruik en van de iukometen, kan het mogelijk zijn, dat men juist daarvan een zoo aan zienlijk deel voor het water zal moeten opbrengen dat het, om zoo te zeggen, niet te doen is. Beter was een tarief uaar het verbruik met be paling van een minimum-verbruik, doch vindt voor het oogenblik een regeling nog zoo moeie- lijk, dat bij zijD gedragslijn nog niet weet te bepalen. De heer Quist vraagt of de aansluiting ver plichtend is. VolgeDS een ingewonnen rechts kundig advies, is dat niet zoo. Dé voorzitter merkt op dat blijkens een arrest van den Hoog'en Raad in het belang van de volksgezondheid eene' aansluiting, indien daartoe behoorlijk gelegenheid is, verplichtend kan worden gesteld. De heer Quist geeft daar öiet v«el om. Hij betwist, aan wie ook, het recht om in zijn huis een gat te slaan en buizen aan te leggen. Ook de berekening van het tarief naar de oppervlakte vao hef huis is onredelijk. Men kan hem toch niet tot het watergebruik verplichten De heer Goosseu zegt dat we een vrij volk zijn, dat van geen dwang wufeu wil en toch komt de waterleiding met eene verplichting tot aansluiting. Of we daarover kort of lang spreken, doet niets af aan het feit dat de waterleiding er is. Men kan weten dat ze is tot stand gekomen door stichting eener naamlooze vennootschap, gevormd door de gemeenten van het eiland. Het benoodigde kapitaal is en wordt verstrekt door het rijk op aannemelijke voorwaarden, doch onder vaste en zekere waarborge.D, hierin be staande dat door een voldoende waterafname de rente, aflossing en exploitatie is gegarandeerd, DaaT is natuuilijk niets tegen te zeggen, in tegendeel getuigt het van goede zakenschap. Als dus het rijk het geld niet klakkeloos heeft ge geven, dan heelt ze als eisch gesteld dat alle gemeenten de verplichting op zich nemen om de woningen binnen hun gebied gelegen, die kunnen aansluiten, ook te doeu aansluiten, bin nen een tijdperk van 5 jareu na de ingebruik stelling der leiding. Daar hebben alle gemeenteraden eenstemmig of zoo goed als unaniem in bewilligd, zoodat daaraan niet meer te tornen valt. Feitelijk ook niet meer auu het tarief, waut daarover hebben gemeentebesturen geen beschik kingsrecht. Toch is hij het eens met den heer Moelker dat de maatstaf niet billijk is. In een dezer dagen verspreide circulaire heeft hij wel veel waarheden, maar geen lichtpunten gezien, zoodat deze ook weinig wijzer maakt. Toen is bij hem het denkbeeld opgekomen om het tarief te berekenen naar het inkomen, aanvangende bijv. bij een belastbaar bedrag van 1 600 ït 2 °/Qdan zou zoo iemand t 10 'sjaars betalen, f 1000 zou f 20 ziju en zoo vervolgens, waarbij een zekere progressie wordt toegepast en de druk voor lagere inkomens niet te zwaar zoo zijn. Een landbouwer,] die niet of minder van de waterleiding kan profileeren, zou kunnen volstaan met 1 Mocht het blijken dat 2 niet voldoende was, dan kon men gaan tot 8 0/Oi waardoor men bij eene heffing van f 50.000 een mooi bedrag zou iunen. Hij beeft zelfs menschen gesproken, die niet zich aan betaling willen onttrekken, indien ze maar ontslagen zijn van de slommer der aansluiting. De beer Moelker berekeut dat Tholen circa 14 15.000 gulden zal moeten bijdragen. De heer Wagemaker heeft zich in eene vorige zitting verkeerd uitgedrukt, door te zeggeii, dat de uiet-aaogeslotenen toch moeten meebe talen dat is niet zoo en dus trekt hij deze woorden in. De héér Geluk wil het meter-systeem niet zoo maar op zij zetten. Hoeveleu zouden zelf niet een meter willen aanschaffen, als ze het water per kub. meter kouden ontvangen. De heer Wagemaker verwacht daarvan niet zooveel heil. Bij het gasverbruik is een gegaran deerde afname van 200 M3. gesteld, maar wat komt daarvan terecht. De heer Geluk wijst op de beslissing der com missie dat men uu 6 ct. p. M3. zal hebben te betalen voor dat minder verbruik. De heer Goosseu meent dat do vennootschap wel beginnen kan met opnieuw eeu kapitaal te leenen voor de aanschaffing van zoovele meters als aan ieder een meter in huur werd verschaft. De voorzitter zegt, dat de vertegenwoordigers door den raad benoemd, het tarief hebben vast gesteld en dat dit niet geschied door den raad. Het gaat dus eukel om de beslissing of er direct zal worden aangesloten, waardoor een goed kooper tarief wordt verkregen dan binnen 5 jaar waartoe de raad reeds vroeger besloten beeft De heer Moelker is, onder deze omstandig heden hoe ongaarne ook, vóór directe aansluiting De heer Goo9sen is overtuigd dat de raad over tarieven niets te beslissen heeft, maar het was beter geweest van onze vertegenwoordigers in den raad van beheer, als zij het tarief-oDt- werp aan het oordeel van de gemeenteraden hadden onderworpen. Hij meent echter dat de gemeente tegenover het rijk coulant moet zijn eo zal zich dus vóór directe aansluiting verklareu De heer Wagemaker had het ook beter ge acht als de raad in het tarief te voren was ge kend geworden. Het voorstel tot directe aansluiting wordt aangenomeu met 7 tegen 4 stemmen, tegen de beeren Jansen, Geluk, Deurloo en Quist. Een ODtwerp-verordening tot regeling van het vloek verbod wordt goedgekeurd. De heer Moelker zou haar liever niet zien toegepast als iemand een bard woord in drift ontviel. Terwijl de heer Wagemaker eeu goede toe passing noodzakelijk achtte, wilde men zich niet bespottelijk makeu. Doch daartoe zou uitbreiding der politie uoodig ziju. Want het is meer dan ergerlijk wat men soms hoort aan de poort, waar de politie niet altijd zijn kan. De heer Goosseu zegt dat dit niet wordt toe gepast, want er is er ook eene tegen het rooken door 'kinderen, terwijl de praktijk heel wat anders te aanschouwen geeft. (En de oj en melkem mers. Red.) Een perceeltje grond aan de Molenkom wordt onderhands verhuurd tegeu f 16 'sjaars. Zonder hoofdelijk stemming wordt eene ad ministratieve wijziging in de begrooting van 1922 goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert dhr Jansen naar het resultaat van de poging bij deu inspecteur van het lager onderwijs over de 'schooluren ge durende den zomertijd. De voorz. zegt dat de iospecleur, naar aan leiding der adviezen van het personeel in de schooieren geen wijziging kan worden gebracht. Het is alleen mogelijk in een uitsluitend land bouw en de gemeente. De heer Deurloo vestigt de aandacht op meters die Diet goed werken. De voorz. zegt dat er wel muntmeters die altijd eeu vast bedrag bevatten terwijl er meer gas verbruikt is. Het ligt dus niet altijd aan de meters. Zijn ze inderdaad niet goed dan kunuen ze door de fabriek worden verwisseld. De heer Klompe wijst op de vele gaten die in den dam aan de vest liggen met verzoek die te dempen. De voorz. zegt, dat het in de bedoeling ligt ze nog grooter te maken om ze dan dicht te gooien met puin, waardoor dit af.loende Verbe terd wordt. Daarna gaat de openbare zitting over in comité-generaal. THOLEN, 26 Mei 1923. De gunstige wijzigingen die in den dienst van de tram tyn aangeoracht, zoowel ten opzichte van het tarief als van de avondlrara die met 1 Juni a.s. wordt ingelegd, zijn in hoofdzaak te danken aan het doortastend optreden van het bestuur der Bergen op Zoooische Handelsreizigers-vereeniging, wien we langs dezen weg een eeresaluut niet mogen onthouden. Met zekero gemengde gevoelens vernamen we dat de afdecling van de Schippersvereeniging „Scbut- tevaêr" tengevolge van slinkende belangstelling is ontbonden. We vonden het zeer jammer dat eene vereeniging die zich voor de belangen van scheepvaart zoo zeer intereseert, niet op voldoende belangstelling mag bogen otn zich blijvend anD die zaak te kunnen wijden. Zoo al de schippers, direct met het doel dezer vereeniging in verbinding slasnde, ook de handel is daar zydelings bij betrokken. En het zou werkelyk zijn toe te juichen als eene poging werd gedaan om Schultevacr op nieuw op de been te helpen haar door krachtige stutten te beboaden. De van wege de classis Tholen der gerefor meerde kerken gehouden Zendingsbyeenkomst, die was georganiseerd in het Coehoornpark te Bergen op Zoom op tweeden Pinksterdag, moest wegens het ougunstige weder in het gereformeerd kerkgebouw worden gehouden. De teleurstelling van de weersgesteldheid, die on willekeurig op het overigens ruime bezoek niet zonder invloed bleef, gevoegd by de vele andere die bij de ineenzetting van dezen zendingsdag zyn ondervonden, waren als het beeld van den zeudingsarbefd, waarin de arbeiders in dat werk met nog veel grooter moei lijkheden te kampen hadden, zeide Di. H. Veldkamp van Anna Jacobapolder in zyn openingswoord. Na gemeenschappelijk gezang bepaalde hy de aan dacht van zyn gehoor verder by de Heilige activi teit en Heilige passiviteit", waarvan by de eerste vooral wilde laten zien- ten opzichte van de zending en de tweede zich aan de eerste aanpaste. Raden S. Nimpoeus, een Javaan, sprak over Java en de zending en over den plicht van Nederland en van ieder Christen om mede te werken tot het bren gen van de blyde boodschap des Evangelies aan Java. Ds. Hagen van Delft hield een schoone rede over Samgar met zijn ossenstok, van welke laatste hy een duidelyk en bevattelyke uiteenzetting gaf als zinne beeld van het machtsmiddel waarmede krachtdadige dingen kunnen worden verricht. Ds. Van der Kooi van Bergen op Zoom wees in zyn slotwoord op de zending en de toekomsi, die alleen aan hut Christendom behoort. Het gehoorde liet by de belangttellenden een zeer aangenameu indruk achter, dia voor de zending niet zonder beteekenis zal zijn. Maandagavond heeft een jong meisje aau bare familie eenige angstige oogenblikken be zorgd door voor eene vermeeude teleurgestelde liefde iu een overspannen zenuwtoestand aflei ding te zoeken ia het afkoelende water der Vest. Na haar op het droge gebracht en te bed bezorgd te hebben, mocht men met behulp van een ontboden geneesheer langzamerhand een verbeterde toestaud bemerkeD. Er begint zich een en ander af te teekenen aangaande de tentoonstelling. k Er zijn voor de verschillende afdeelingen diverse medailles en prijzen beschikbaar gesteld. De gebruikelijke ontvangst van het hoofdbestuur door het gemeentebestuur zal plaats vinden ten stadhuize op Dins dagavond 26 Juni en te ongeveer half acht wordt een hoofdbestuursvergadering ge houden. Den volgenden ochtend heeft in de sociëteit »Non Semper" de algemeene vergadering plaats, waarin de algemeene voorzitter mr. Dieléman een historisch overzicht van het 80-jarig bestaan der maatschappij zal geven, terwijl de heer J. C. Dorst, cultuur-consulent der Friesche Landbouwmaatschappij een lezing zal hou den over de aardappelcultuur in de Frie sche kleibouwstreek. Des middags wordt een auto-rijtoer door het geheele eiland gemaakt, waaruit den vreemden bezoekers zal kunnen worden aangetoond, dat onze mooie en lang niet onwelvarende streek iets beters verdient dan een vergeten eiland te zijn en smacht naar opheffing uit zijn isolement. Tijdens de tentoonstelling op Donderdag 28 Juni wordt in de stad een festival ge geven, terwijl des avonds de feestelijkheden worden besloten met een vuurwerk. Als deze dagen mogen staan in het teeken van gunstig weder, dan belooft dat een mooie land bouwweek te worden. Aan het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant over het tijdvak 1 April 31 Dec. 1922 is, voor wat onze omgeving betreft, het volgende ontleend. Tot het gebied der Kamer behooren ook de gemeenten van het eiland Tholen en St Philipsland, terwijl voor dit onderdeel als lid zitting heeft de heer G. Amsing jr., alhier, voor de afd. kleinbedrijf. In het handelsregister waren ingeschre ven 2620 bedrijven en 102 handelszaken. De leden zijn onderverdeeld in diverse commissies, waaronder ook die voor het onderzoek der verbinding van Tholen met Noord-Brabant, waarvan de heer Amsing secretaris is. Op 24 April vergaderde deze commissie waarin een overzicht werd gegeven van hare werkzaamheden. Door Ged. Staten van Zeeland was het denkbeeld geopperd om door afdamming van de Eendracht het eiland Tholen te verbinden aan de provincie Noord-Brabant. Waar door die afdamming te verwachten was dat Tholen zou worden getroffen in een van zijn voornaamste middelen van bestaan, de oester- en mosselhandel, die voor Tholen door afdamming zouden te niet gaan, terwijl ook de verzanding van de havens te Tholen en Oud Vossemeer onafwendbaar zou zijn, werd de hulp de zer Kamer ingeroepen om dit gevaar af te wenden. Op een te Bergen op Zoom gehouden vergadering van deze commissie,waar le vens tegenwoordig waren burgemeester en wethouders en secretaris der gemeente Tholen en ingenieur Kuipers, de ontwer per van een brug over de Eendracht. De bezwaren van een afdamming werden door B. en W. van Tholen uiteen gezet. Alge meen was men van oordeel dat met kracht tegen afdammingsplannen diende te wor den opgetreden. Niet alleen aan de handelsbelangen van Tholen zou schade worden gedaan, maar bovenal omdat de waterverkeersweg »de Eendracht« zou worden afgesneden, terwijl juist het verkeer langs waterwegen het minst kostbare is voor goederenvervoer. Overbrugging werd het middel tot ver betering geacht. Hierop volgde een bijeenkomst van ge noemd comité met de vertegenwoordigers van den ontworpen lokaalspoorweg Tholen- Westelijk Noord-Brabant, benevens een ingenieur der Ned. spoorwegen. Ook in deze bijeenkomst kwam men tot dezelfde conclusie, terwijl voorts werd aangetoond dat een dam nimmer zoo goed aan het doel zal beantwoorden om een goede verbinding te verkrijgen, gelyk dit met een brug het geval zal zijn. Men was van meening, dat, om tot eene spoedige overbrugging te geraken, dit plan geheel los moest gemaakt worden van de eventueeie spoorverbinding en de brug dient te worden ontworpen, ook geschikt voor mogelijk spoorverkeer. Besloten werd om bij verschillende au toriteiten er op aan te dringen, dat de afdammingsplannen niet zullen worden uitgevoerd, doch krachtig steun zal wor den verleend om te trachten eene over brugging tot stand te brengen. Ten behoeve van de Duitsche kinde ren is alhier gecollecteerd een bedrag van f 94.65. Onder verwijzing naar de desbetref fende publicatie, herinneren we aan de invoering van den zomertijd met ingang van 1 Juni a. s. De klok wordt alzoo in den nacht van 31 Mei op 4 Juni één uur vooruit gezet. Het Festival. We kannen reeds mededeelen dat het houden van het Festival op 28 Juni a. s. vast staat. Vanuit Zuid- Beveland is deelname, het muziekgezelschap „Accelerando* te St Annalaud komt eveneens, terwijl ook nog van elders uit Zeeland een toezegging is ingekomen. Scbet M. M. bei aftr 'orige enm rde .ath. oon\ litge zijn. wer raag ileid djzei ma hc te nlare< de •aprij liato ■y&en pi 2 en, c aette ie o] et ce led Ie B fi. v. Scb lede iet erd« le to uctii :eni{ om Tholen. De uitslag der stemming vocjp» J den gemeenteraad alhier, gehouden 1 Mei, is alsvolgt: uitgebracht aantal stemme in het le district 801 en in het 2e distri* 499, sammen 1300, waarvan 63 van on waarde, alzoo geldig 1237kiesdeele 112 Lijst I, mr. J. A. de Jong 49, H. Russche 3, J. A. Timmers 2 en Mevr. J. M. d Jonggeb.Paardekooper Overman 4 samen 5 Lijst II. P. K. Baaij 128, A. J. v. Weele 26, J. Braai 2 en G. Jansen Pz. samen 157, 2 zetels. Lijst III. J. Overbeeke 113, C. J. Goede gebuure 11, M. C. Ridderhof 8, H. Cor nelisse 1, en M. Overbeeke samei 133 2 zetels Lijst IVa. J. Geluk J.Lz. 122, H. G. Deur loo 33, J. Quist Ghrz. 18, A. C. van Luij Mz. 31, W. J. Geluk Jz. 9, M. P. van deifcPSU Slikke 11, A. M. Geluk 11, I. van 't Ho 2, samen 237, 2 zetels. Lijst IVb, H.Goossenl05,A. A. Kegge Bz 6, Tb. Dijkslag 6, P. W. Potter 1, H Meerman Jz. R. H. Lanting 2, samei 120, 1 zetel. Lijst V. A. Jansen Gz. 39, W. M. Geluk Gz. 17 samen 56. Lijst VI. J. B. Dekker 42, A. Singerljn^ 8, Mevr. Lunenburgv.d. Stolpe 9, M.van Duivendijk 8, L. W. Blaas 9 samen 76. Lijst VIL A. Th. Aertsen 105, Th. Sonke 3 en P. C. A. de Wit 1, samen 109,1 zetel Lijst VIII. J. M. Wagemaker 157, W. Moelker 94, D. W. Klompe 19. M. van Es 9, M. S. Cornelisse 4, J. K. van Nieuwen huijzen3, en J. C. Stoutjesdijk 4 samen 290, 3 zetels. Alzoo gekozen de heeren P. K. Baaij en A J. v. d. Weele Staatk. Ger., J. Over beeke en G. J. Goedegebuure, S D.A.P, J. Geluk J.Lz. en H. G. Deurloo Chr. Hist H. Goossen A.-R. J. M. Wagemaker, W. Moelker en D. W. Klompe, Vrijz. [o 's Avonds bracht ïConcordia" verschillende ot serenades. Bij monde van het partijbestuur I de der S.D.A.P. werd een gift onder couverti hu overhandigd. Later volgden nog eenige, flinke giften en het gezelschap houdt zichfom befeefd aanbevolen voor versterking van Jan zijn kas. Het afgeloopen jaar bracht een tekort van ruim f200. ST-ANNALAND. Gemeenteraadsver kiezing op 23 Mei 1923. Ingeleverde Stembiljetten 1038. Geldige 1021. Uitgebracht op Lijst I arbeiderspartij, M.van den Boogaart Mz 34, M. L. Groenewege 8 en Jozias Ridderhof Az. 4. Niemand gekozen. Lijst 2 Vrijzinnige partij. D. Quakkelaar Aftr. 349, L. Polderman aftr. 59, Adr. C. *en Geluk 22, C. M. Elenbaas 22 en C. Slager Jacsz. 14. GekozenD. Quakkelaar, L. Polderman en Adr. C. Geluk. Lijst 3 Groep kiezers J. W. Elenbaas aftr. 172 gekozen. Lijst 4. Cbr, Hist., Anti-Rev. en Geref Staatspartij M. J. Heijboer aftr. 158, J. van Houdt aftr. 29, G. Goedegebuure aftr. aftr. 114, Anth. van Luijk Az. 15, W. Bruijnzeel 12 en Mars. Heijboer Mz. 9. Gekozen M. J. Heijboer, J. van Houdt en G. Goedegebuure. ST-MAARTENSDIJK. Bij de op 23 Mei 1923 gehouden stemming voor den Ge meenteraad werden uitgebracht 1177 stem men, waarvan 57 van onwaarde. Algemeene kiesdeeler was dus 160. Uitgebracht werden op lijst 1,136 stera men, toegewezen 1 overschotzetel, gekozen de heer A. Vroegop. (aftr.) Op lijst No. 2,192 stemmen, toegewezen direct 1 zetel gekozen: de heer M. P. Groenewege (aftredend). Op lijst no. 3. 187 stemmen, toegewezen direct 1 zetel, gekozen de heer W. M. Kloet. Op lijst no. 4, 207 stemmen, toegewezen direct 1 zetel en 1 overschotzetel omdat op lijst no. 5, slechts één persoon candidaat was gesteld. Gekozen de heeren M. L. Koop man Jz. (aftr.) en C. Priem Iz. Lijst no. 5, 216 stemmen. Gekozen de heer C. M. Quakkelaar (aftr.) Lijst no. 6 182 stemmen, toegewezen direct 1 zetel, gekozen de heer A. L. Hage (aftr.) De heer P. Gaakeer wenschte niet meer in aanmerking te komen, terwijl de heer A. C. de Graaf niet herkozen werd. De samenstelling van den Raad wordt thans alsvolgt: de heeren A. Vroegop, A. L. Hage en G. M. Quakkelaar links en de heeren M. P. Groenewege, Kloet, Koop man en Priem rechts. 8TAVENISSE. Uitslag gemeenteraadsver kiezing alkier Herkozen de heeren C. Broodman, A. H. v. d. Slikke, J. Gaakeer, P. v. I waarden ea L.C. Potappel en gekozen ala nieuwe leden de heeren A. G. vau Ysseldijk en M. P. Tazelaar. Slechts 473 ran de 925 kiezers hebben aan de stem ming deelgenomen. Uitslag verkiezing voor deu ter ing ao jkh tel w iSOI sbh ODt nrr aal leh Tg< int ibe bt tri OUD-VOSSEllEER, Raad, Lijal 1 A.-R. M. K. de Wilde 167, A. F. Poll ie 24, C. Feleus 6, Jeroenae 1, A. Gunst 12, totaal 210. Lgst 2 R. K. M. P. Ooms 131, A. C. van Til- beurgh 49, M. Daane 14 en G. Havermana O totaal 194. Lijit 3. V. B. M. A. Vermot 158, A. de Rjjke 67, P. den Engelsman 5, M. C. v. d. Stel 6, J. W, Rijstenbil 5 totaal 341. Lijst 4. Staatk. Geref. A. Heijber 80, C. ven Poortvliet 4, J, L. Rijatenbil 4 en P. Gunst 5, totaal 93. Lijit 5. Cbr. Hist, M. deu Engelsman 61, S. J(

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2