Verbrand. Een avonturier. Trein roof in China. Ingezonden Stukken stemmen besloten zich met het ontwerp van Ged. Staten te kannen vereenigen. VI. Als leden der Commissie van toezicht op het lager onderwijs worden benoemd de heeren J. tan Luijk als openbaar onderwijzer en J. M. Soeters, als onder van een ter open bare school ingeschreven kind. VII. Het beredeneerd verslag van den toestand der gemeeute zal bij de leden worden rondge zonden. VIII. In de bègrooting van 1922 wordt eene wijziging gebracht door verhooging in ontvang en uitgaaf met f709 wegens keurloonen door af- en overschrijving met een bedrag van f 70.83, als bijdrage in de kosten Hooger onderwijs. IX. In de verordening op de heffing van schoolgelden wordt eene wettelijk voorgeschreven wijziging aangebracht betreffende d« beffing die aanvangt bij het belastbaar inkoroeD, aldus 800, waarbij voorts de reductie vervalt en het bedrag voor kioderen uit andere gemeenten gelijk is met die van ingezetenen. X. Aan de wegers der beide fuirbanken wordt een gratificatie toegekend van f 15 voor het verstrekken van de noodige gegevens aan den ontvanger van het kadegeld. Op een vraag van den heer Goedegebuure antwoordt de voorzitter dat de heer Odink aan Burg. en Weth. heeft kennis gegeven geen gebrnik meer te maken van het verlof om ge durende eenmaal 's weeks de school niet te bezoeken, zulks wegens opheffing van de R.N.L. te Tholeo, onder dankzegging voor het hem gedurende een 7-tal jaren verleende toestemming. Ten slotte zegt de voorzitter dat tot tijdelijke onderwijzeres, ter vervulling der plaats van mej. Slager, door Burg. en Weth. is benoemd mej. Versprille te Sluis. VAN ONZE BERICHTGEVERS. THOLEN, 12 Mei 1923. 25-jarig regeeringsjubileum van H. M de Koningin. Tholen. De hi«r nog bestaande feestcommissie is bezig om te trachten ook hier dit feest te kunneu gedenken. De voorbereidende maatregelen zijn reeds getroffen. Zoo mogelijk zal 81 Augustus als datum worden gekozeu. Er zal rekening worden gehouden met deu wensch van H. M. om een en ander op de minst kostbaar mogelijke wijze te doen geschieden. Binnenkort zal er wel een eu ander over verdere plannen kunnen worden medegedeeld in eene bijeen te roepen algemeeoe vergadering. Een landverhuizersgezin. Van bevriende zijde wordt ons uit Amerika toegezonden de New York Herald, een der groote Amerikaansche dagbladen, waarin de foto voorkomt van de Poortvlietsche landverhuizers- familie Lindhout Zooals het blad meldt werden ze door de laudverhuizerscomtnissie met open armen ontvangen, daar deze er prijs op stelde een zoo nette en groole familie onder de landverhuizers te kunnen verwelkomen. De courant vertelt er bij dat Lindhout 20 jaren getrouwd is met zijn vrouw Dirkje en wel op 2 April jl. Lindhout is 51 jaar en zijn vrouw Dirkje 89. Vervolgens neemt de courant tevens op de namen en ouderdom van al zijn kinderen. Woensdagavond kwamen in Non Semper een 60 tal personen byeen met het doel een fonds te stichten voor de oprichting van een Bewaarschool. Mede voor dat doel was uit Amsterdam overgekomen mej. Antoinette Tuininga. Deto spreekster hield een prettige onderhoudende cauiserie over het Voorbe reidend Ouderwys. Onder ademlooze stilte werd ty aangehoord. We konden zoo merken dat ze geheel tn al in het kleine wereldje dier peuters meeleeft. Mej. Tuininga exposeerde een tafel vol voorwerpen vouw-, vlecht-, plak- en kraalwerk, alle v oorwerpen door die lastige kinderen vau thuis, prettig op school gemaakt. Een paar vrouwen waren zoo enthousiast, dat ze enkele voorwerpjes van mej. Tuininga wilden koopen, om thuis met haar kleintjes die dingen alvast na te maken. Na mej. Tuininga zette de heer Van Overbeeke de plannen uiteen om tot een fonds te geraken. Hy weos er op, dat de kinderen van de hoogsts klasse» der Openbare en U.L.O. scholen door elke week oen dobbelije te sparen een sommetje reeds van by de 1300, byeen hebben voor het schoolreisje in Juli a.s. Vervolgens hoe in vroeger tyden onze kerken werden gebouwd. Vootje voor voetje bouwde men af, voor zoover er geld was. Ook de stichting onzer Byzondere Scholen ging vroeger roet centen, stuivers, dubbeltjes en kwartjes tegelyk. En de noeste werkers wezen later met trots op hun school van hun centen grootendeels gezet. Welnu, waarom kunnen de Tholenaars dan ook niet een bewaarschool atichen P Minister De Visser heeft zijn wet op het Bewaar- scboolschool onderwys, die eenige jaren aanhangig is geweest, weer ingetrokken. Wij moeten zelf dus de hand aan het roer slaan. Een comité bestaande uit 15 personen moei trachten een fonds te vormen. Tholeo is verdeeld in 7 kringen. Elke kring wordt bewerkt door 2 of meer personen. Aanstaande Zaterdag 12 Mei beginnen deze menschen hun arbeid. Zo hebben 2 lijsten by zich, één voor een vrij willige bydrage ineens en tevens ééu voor een maandelyksche gift. De heer L. K. van Dyk, sympathiseerde ten volle met het doel, beloofde als voorzitter van het Departement tot bet Nut van 't Algemeen alles in hot werk te zullen stellen, om de stichting te be vorderen. Dos burgers en borgereason van Tholen, jong ge trouwden, vaders en moeders van groote gezinnen, opa's en opoes's opent straks uw bearzen, opdat we in de naaste toekomst komen tot stichtiog eener Bewaarschool, waar uw kinderen en kleinkinderen goed bewaard en aangeuaam bezig zullen worden gehouden, geoefend naar oog en hand. STAVENI88E. De opbrengst der ia deze gemeente gehouden collecte voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft opge bracht f 94.20 en die voor het provinciaal hul deblijk f60.10. L.l. Zaterdag vergaderde te Scherpenisse de afd. „Tholen' van het fN. O. G". De op komst was zeer bevredigend. Na de opening Dam de heer Buijte bet woord, naar aanleiding van het op 16 Maart 1.1. zoo plotseling over lijden van collega v. Bezooijeo. Hij schetste in gevoelvolle woorden den overledene als vriend, als collega en als medelid van het N. O. G. en den grooten ernst, waarmede de overledene de zaken altijd behandelde. Deze rede, die door allen staande werd aangehoord, werd besloten met eeu „Rust in Vrede". Als correspondente voor het OndersteoniDgs- fonds werd beooemd mej. J. J. Duijnhouwer, als voorzitter dhr. A. van Tooren en als vice- voorzitster mej. C. A. Hartog. Als afgevaardigde naar de alg. verg. werd aangewezen de heer J. A. Beneker en als diens plaatsvervanger de heer A. van Tooren. De volgende vergadering zal gehouden worden te Scherpenisse op Zaterdag 80 Juni e.k. en daar zal dan behandeld worden de beschrijvingsbrief voor de alg. verg. te Rotter dam op 81 Juli a.s. 8T-ANNALAND. Ten overstaan van Not. A. J. Bierrna werd op 8 dezer alhier voor de weduwe en erven van Jacs. .Kaashoek verkocht een huis met schuur en erf aan den Molendijk alhier groot 1 Are 89 cA. aan L. Kaashoek Jacz. voor f 8850. Twee huizen aldaar samen groot 2 A. 70 cA. aan Adr. Kaashoek Jacz. en W. van Dijke, respectievelijk voor f1410 en f1150. Een perceel bouwland groot 50 A. 15 c.A. in den Suzannapolder aan Adr. Rijiberg Jbz. voor f 1850.voor 39 A. 24 c.A. Een perceel bouwland in den Duiven'noek, Oudelandpolder groot 29 A. 40 cA. aan G. Ket ting voor f1610 per 89 A. 24 cA. Een tuin groot 8 A. 70 cA. aan Anth. van Poortvliet voor f 960.Onkosten op den ver koop vallende 8 Al de koopers wonen te St-Annalaud, 8T-MA ARTEN8DIJK. Door den Heer Com missaris der Koningin in deze provincie, is niet ingang vau 2 Mei j.1. eervol ontslag verleend aau den A. Liedhout als onbezoldigd gemeente veldwachter, en is als zoodanig aaugcsteld even eens met ingang va^ genoemden datum de heer B. A. Hage, gemeentebode. Door den Raad van Arbeid te Goes is in de plaats van den heer J. van Nieuwenhuijze, aangesteld tot agent voor de Vrijwillige Ouder- domsverzekering enz. de heer A. P. vau Damme. De gehouden collecte voor het Nationaal Huldeblijk heeft zuiver opgebracht een bedrag vao f 162. üp de lijsten deu ingezetcneu ter teekening aangeboden voor het Provinciaal huldeblijk zijn 653 handteekeningen geplaatst. De eenige sollicitant voor de vacante be trekking van onderwijzer met verplichte hoofd akte heeft zich teruggetrokken. Onder voorzitterschap vau dhr. G. Polder man is de jaarvergadering van de Coöp. Electr. Centrale gehouden. 93 Leden waren tegenwoor dig. In zijn openingswoord deelde de voorzitter o. m. mede dat het afgeloopen jaar voor de coöperatie een niet onganstig beeld vertoonde. Het bedrijf ging naar wensch en de fioancieele uitkomsten waren bevredigend zooals straks blijken zou uit hot jaarverslag en de rekening en ver antwoording. Nadat door den secretaris, dhr. W. G. Bastiaanse, de notulen van nog twee in het afgeloopen jaar gehouden buitengewone algc- ineeno vergadering waren voorgelezen en daarna door denzélfden het algemeen verslag van den toestand der coöperatieve vereeniging was uitge bracht, oogstte deze daarvoor uit des voorzitters mond een welverdiend woord van da:;k voor zijn uitvoerig eu correct werk. De daaropvol gende rekeuing en verantwoording die reeds in druk bij de convocatie, gaf ons te hoorei» dat in het afgeloopeD jaar eeu winst was gemaakt van f3737.01, d.1. ontving de coöperatie aan wiüst op aanleg voor geleverde stroom f 17320.67, terwijl het totaal uitgaven bedroeg f 13583,66. Volgens mededeeling zou het winstcijfer ruim f 1300.hooger zijn geweest, ware het niet dat de eerste 7 maauden van het laatste bedrijfs- jaar een te hooge rente -J- provisie betaald hadden moeten worden, door het verstrekken van f 70.000 door de Raiffcisenbank te Utrecht en zal dan ook voor de toekomst de bedrijfskosten merkelijk lager zijn. Bij het uitloten van twee Obligatie's van f 1000 die hieroa plaats had bleek dat uit- kwamen de uummers 8 eu 85 die pari be taalbaar zijn. Het salaris van den boekhouder dhr. Fermie werd met 10 verhoogd (zeker zeldzaam tegenwoordig) en gebracht op f275. Bij verkiezing van een Bestuurslid vacature dhr. G. J. de Wilde werd deze met haast al- gemeene stemmen herkozen. Terwijl in de plaats van G. A. Huvers die bedaukt had wegees vertrek uit de gemeente werd gekozen de heer Izak HageElenbaas. Voorts werd iu den Raad van toezicht met bijna algemeene stemmen herbenoemd dhr. 1. Vermeulen, terwijl plaatsvervangende bestuurs leden werden de heereu J. L. Geluk en M. J. Hoek Gz. Nadat bij de rondvraag over verschillende ooderwerpeu nog aangeuaam was gediscussieerd, werd door den Burgemeester een woord van lof gebracht aai het Bestuur en meer speciaal aan voorzitter, secretaris en leidiug. Door den voorzitter werd daarna deze geani meerde bijeenkomst gesloten, daarbij brengende een woord van dank aau de aauwezigen. Maar vooral aan hen die zich jegens de Cen trale verdienstelijk maken en dan heeft hij in de eerste plaats vooral het oog op den Secretaris dhr. Bastiaanse die zich bovendien in samen werking met dhr. M. C. Sonke ook wat de dagelijksche zaken betreft zeer veel moeite ge troostte, een afzonderlijk woord vao dank aan deze beide heeren moge hier dan ook niet achterwege blijven, tevens werd ook niet w^r— geten het personeel der Coöperatie machinisten en boekhouder. Ook aan hen is mede te danken dat de gang van zakeu over het afgeloopen jaar schitterend genoemd mag worden. Indien ijver en toewijding blijvend zijn, aldos de. voorzitter, dan staan we, onvoorziene omstandigheden voor behouden, zeker voor geen minder gunstig feit bij eeu volgende jaarrekening. SCHERPENISSE. Bij het te Roosendaal ge- houdeu examen voor rekening-courant-boek houder is geslaagd de heer A. K. W. Brand alhier. OUD-VOSSEMEER. De heer C. A. Gunat, lid vaD de Prov. Staten en oud-raadslid, over leed Vrijdagavond plotseling op den leeftijd van 68 jaren. Te dezer plaatse vervulde hij de func ties vsn lid Weezen-Arinbestuur en voorzitter Algemeen Armbestuur, terwijl hij bij de Geref, kerk mede betrekkingen vervulde. Hij was een alge meen geachte persoonlijkheid, ook bij andere gezindten en partijen. Een niet minder treffend sterfgeval kwam Zondagavond alhier voor. Van een familiebezoek in Tholen terugkeerende, werd de heer Ph. Beve lander plotseling ongesteld. Juist toen de in middels geroepen geneesheer op den dijk kwam in de nabijheid van het dorp, waar Bevelander was gaan liggen, overleed deze. Hij was de oprichter van de plaatselijke geitenfokvereeniging De Geit en gedurende 10 jaren laug als secre taris de ziel er van hij was bovendien lid van het hoofdbestuur der Prov. Geitenfokvereeniging. Te Oud-Vossemeer werd Woensdag de jaarvergadering gehouden van ingelanden van het Waterschap Ou 1-Vossemeerde gewone rekeningen, bestaande uit 12 verschillende af zonderlijke onderdeeleD, en begrootingeu werden behandeld. Dat de aanslagen hoog zijn blijkt uit de heffiugen voor dijkgeschot, die voor de verschillende polders wisselen van f 40.tot f 25.50 por H.A., terwijl voor de Drie groote Polders, ten diens e stoomgemaal nog f 6.50 wordt gevorderd per H.A. en vau de vrooneu wordt f 13,50 geëischt. Besloten werd af to wijzen een verzoek van de polders vau Vrijberghe om voor de afwaleringsgelden de classificatie toe te passen van de Vosseuacereche polders, inplaats vau het gemiddelde ad f 6.50. Voor rekeuing vau het Waterschap zullen genomen worden voor de pensioenen der ambtenaren de bijdragen en inkoopsommeu. Vastgesteld werden de pen sioengrondslagen der ambtenaren. «tl GEMENGD NIEUWS. Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Iu verband met het communiqué, hetwelk berichtte, dat H. M. de Koningin alleen te Amsterdam, gehuldigd wenscht te worden, deelt het Prov. Huldigingscomité mede dat er ernstige pogingen zullen worden aangewend, H. M. als nog te verzoeken Zeelands hoofdstad met een bezoek te vereereD. De ligging van sommige eilanden, waar juist het enthousiasme, om deel te nemen aan de Provinciale Huldebetooging bijzonder groot is, maakt het onmogelijk gebruik te maken van extra treinen. Waarom dan ook genoemd comité het buiten gewoon op prijs zou stellen zoo onze geliefdo Koningin aan het krachtig verlangen van dui zenden Zeeuwen wilde voldoen, om persoonlijk de betooging van trouw en aanhankelijkheid van het Zeeuwsehe volk te Middelburg in ontvangst te nemen. Relletjes te Rotterdam. Zondagavond maande op den Schiedamschen dijk eeu agent van politie een 17-jarigen jongen, dia iü eenigszins opgewonden toestand verkeerde tot doorloopen aan, waaraan evenwel geen ge volg werd gegeveD. Een dienstbode van gelijken leeftijd koos de zijde vau den joageö, meer uit onbezonnenheid dan dat ze hem kende, en spoorde de allengs aangroeiende menigte tot verzet tegen de politie aaD. Men gooide met steenen en straatvuil en dreef daardoor de politie in bet Dauw tot ze zich genoodzaakt zagen van sabel en gummistok gebruik te maken. Er vielen toen geduchte klappen waardoor de orde spoedig kon worden hersteld. Doch de beide jeudige onbe- zonnenen werden opgesloten in een politiebureau om nog wat over hun avontuur te kuDnen na denken. In den Oppert had terzelfder tijd een soort gelijk opstootje plaats, waarbij het een echtpaar dat hiervan de oorzaak was, niet beter ver- ging. Een ernstige vechtpartij ontstond tusschen een troepje volks en eukeie agenten die een dronken varensgezel wildeu opbrengen. De vrouw liep zelfs een gevoelige klap op tegen hot hoofd, die haar op het verlies van eenige tanden kwam te staan. Door versterking van de politie was het moge lijk de orde te herstellen. Geschoten. Zondagmiddag is geschoten op den trein die te half zeven van Rotterdam Daar Dordrecht ver trekt. Er werd enkel een rnit vernield, terwijl de inzittenden met den schrik vrijkwamen. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan hel licht, dat ónder enkele jongens die aan het spelen waren, een 17-jarige knaap eeu wind buks iu handen had, waarmede hij hel schot had gelost. Proces-rerbaal werd opgemaakt «n de buk» in beslag genomen. Te Helmond is bij afwezigheid der Ouders, brand ontstaan iu eene woning, tengevolge waar van drie kioderen, die in een gesloten kaï sliepen door den rook zijn gestikt. Eu te Roermond waar eveneens eeo brs *r woedde op eene boerderij wilde de 24-jari dochter nog eenige gouden sieraden redd doch kwam jammerlijk in de vlammen om. Bij de politie te Amsterdam kwam dezer dag een bankier aangifte doen dat zijn bedien door een vreemdeling was opgelicht voor f 41] doordat hij hem zijn spaarduitjes had ter lt gegeven op zijn gezegde voor het oogenblikc brek aau contanten te hebben, hoewel hij ove geos rijk was. Van teruggaaf kwam cveuwel nie is Na het onderzoek der politie werd de vree deling ingerekend, waarmede blijkbaar eeu got vaBgst is gedaan. Het is gebleken een Belg te zijn, die z ook wel uitgaf voor een Spaaoschen hertog en lal van hotels aldaar heeft gelogeerd zooder betalen. Onder mooie voorspiegeling van den aai van een spoorweg MadridValencia waan et hem een goede betrekking was toegewezen, he hij hier en daar geld welen los te krijgen, hem gegeven werd bij wijze van voorschot te ontvangen belangrijke sommen uit SpaDje, Hij gaf voor, overal iu groote steden relal te hebben en dat is in zooverre gebleken juist zijn, doch van bijzonder aaDgenamen aard wareni niet want de politie was steeds de hoofdperso Militaire Vooroefeningen. Geslaagd voor het Bewijs van Voorgeoefet heid rechtgevende op 4 maanden verkorting eerste oefeningstijd Jan van Poortvliet, M. C. van der Jagt, J. van Dijke, A. van RijeD, W. J. Lindhout al te Oud-Vossemeer en M.C. Geuze te Poortvl Gedood. Op de grens van Doorn en Driebergen een vrachtauto uit Utrecht op een passeerei tram geloopen. De tram drukte het voorste gedeelte van auto tegen een boom geheel in elkaar, waarl een 17-jarige knecht legen een boom verplj terd werd. Er is heel wat materieele schade. fel Op een sneltrein in China is een scbandeli roof gepleegd, waaromtrent enkele ontsnap growelijke mededeelingen doen. Eerst lieten den trein ontsporen en vernielden toen de rui met bijlen. Dasrna sprongen de bandieten in en beroofden de passagiers van al hun ki baarheden, waartoe zij de wagons tot drie q toe doorzochten. Een groot aantal passagiers werd als gaf genen medegevoerd. Voor deu inhoud run, ingezonden «takken i» de Redact geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname voli niet blijkt dat zy met den inhond inatemt. Open brief aan den Heer Burgemeeste van Poortvliet. Edelachtbare Heer 1 Naar aanleiding van het verslag in deThooli courant, van het door U gesprokene in de zil van den Gemeenteraad te Poortvliet, gohou 30 April jL gevoelen ondergeteekenden zicli plicht, èn in het belang van het onderwijs èo het belang van den onderwijzer-ambtenaar, o bovenal om den goeden naam van het Hoofd O. School iu Uwe gemeente, het volgende o Uwe aandacht te brengen. Als Hoofd der Gemeente of liever als Burger» zijtge volgens Uw ambtseed verplicht, de belai uwer Gemeente zoo alzijdig mogelijk te diens bij het nomen Uwer maatregelen niet te kijken links of rechts alleen, maar naar alle kanten ei hoogstaand Christelijk mensch de waarheid te di eu zelve uwe vijanden lief te hebben in navol van onzen grooten Meester, naar Wien gij u gaarne noemt. Nu zullen wij de laatsten zijn, die zouden du beweren, dat U bovengenoemde kwaliteiten ti ontbreken, doch gezien het door U gesproken den Gemeenteraad, raeenen wij toch te mogen twijfelen of Go in deze wel goheel zuiver uil Vergun ons, dat wij, om bovengenoemden t< te rechtvaardigen ons alleen tot het punt onde bepalen. In bovengenoemd verslag lezen wij vervolgonderwijs, dal voortaan voor rekening Gemeente komt en een 800 a 900 gulden zal koi wordt opgeheven en aan het personeel eervol od verleend". Geen enkel woord zelfs, van uwen om dit zoo nuttige onderwijs te behouden, o was het maar voor een deel te redden. En d een tijd, waarin men alom klaagt over verwilde verwording en wat dies meer zij. U maakt ver ningen tegon het vloeken, «luit de herbergen, biedt muziek. Best 1 zoo Ge meent hiermee iets te kunnen reiken, doch vergeet dan vooral toch ook niet de rijpere jeugd gelegenheid te gevon zich bij wi avond nuttig en aangenaam te kunnen bezig hoi hen kennis te doen opgaren, die hen in staat den moeielijken strijd dos levens sterker te str Laat hun ziel niet verhongeren. Werkt voc vermeerdering van hun geestelijk bezit, waaro fiscus geen beslag kan leggen en dat niemand kan ontrooven. Ja, maar, ik moet bezuinigen, we U hierop zeggen. Goed maar dan roopei U toeWat baten alle schatten der wereld, i moest schade lijden aan uwe ziel? Wij zullen nu van dit punt maar afstappe nu nog het een en ander te zeggen over pi der agendaOpheffing Fransche cursus. Wij zo hierover naar het voorgaande kunnen verff daar dezelfde argumenten voor bet behoud vsc cursus kunnen gelden, ware het niet, dat d spreking van den cursus, speciaal wat U er gezegd heeft, ons pijnlijk heeft getroffen eD ook allou, die den heer Carels als onder kennen. U heeft gezegd in den Raad: „Nu men deze taal zoodanig ouder de knie hebben het vruchten voortbrengt. Maar als do leert van hier op andere inrichtingen komen, tvaat moet worden afgeleerd, wat hier geleerd ia, d

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2