IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ïo. 1987 Zaterdag 5 Mei 1923. Negen en dertigste jaargang Eerste Blad. |z Firma J. NI. C. POT - Tholen EEN AFSCHEID. na Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prgi per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,3 7franco per post f 1,66 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Intern, no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17'/, cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. Burgemeester en Wethouders van Tholen, maken kend dat de prgs van het gai met 5 cent per is verlaagd met ingang van de meteropname Mei 1923. Tholen, 4 Mei 1923. Zaterdagochtend vereenigden zich de leer- jgen en de leeraren der ThooUche Rijks- Drcnaallesseu met den inspecteur van het lager derwija in Zeeland, de Burgemeester der meente en de oud-directeur dier inrichting het gewone schoollokaal, niet, zooals de heer averijn zeide, om een of ander heugelijk feit herdenken, maar om haar officiéél teslniten. Met de reorganisatie begrepen we wel dat iets ten aaozien der Normaallessen in de ■cht hing, maar dat *e nu reeds zouden opge- Iren worden, had niemand verwacht en kwam ■se tijding als een donderslag uit eeu helderen Imel, waartegen alle aangewende pogingen Iets hebben kunnen vermogen, k Ongetwijfeld zal de opheffing nadeelige ge lgen hebben voor de leerlingen, waardoor voor len de mogelijkheid is uitgesloten eene goede satscbappelijke positie te verwerven. Alleen meest begaafden en de meer gegoeden kannen uitkomst vinden aan andere inrichtingen. De heer inspecteur bracht hij niet alleen dauk zijne tegenwoordigheid, maar ook voor al tgeen hij ten dezen voor het eiland Tholen left gedaaD. Hij vroeg hem om verder op dien enn te mogen rekenen. Den burgemeester bracht hij niet minder ok foor al hetgene vanwege het Gemeente- stuur is verricht om de R.N.L. te behouden. Maar bovendien ook voor de zoo veelzijdig idorronden medewerking om deze inrichting der dak te brengen, terwijl hij met verlichting verwarming nooit eenige last heeft gehad. De oud-directeur, de heer L. K. vau Dijk, e bijna tot aan het einde zijne beste krachten de N.L. heeft gegeven zal seker met wee- oed deze inrichting zieu verdwijnen. De onderwijzers-collega's, met wie hij slechts >rten tijd heeft samengewerkt, hebben zijn ak m als jongste de leiding op zich te uemen »or een aangename verhouding vergemakkelijkt, gt hij hen biervoor hartelijk diuk, ook is hij b verschuldigd voor de ondervouden mede- erking toen zich moeilijkheden voordeden o.m. >or het overlijden vau den heer Van Rooijen. uilen wij uit den aard der zaak elkaar niet Cr zoo dikwijls ontmoeteD, toch rekende hij het voortbestaan eener goede verstandhouding. Bij het woord dat hij weuschte te richten de leerlingen, gingen zijne gedachten het rat uit naar de pas geslaagden. Als zij nu de te in den zak hebben, dan moeten ze maar et denken er nu reeds te zijo. Integendeel Ban ze pas aaa het begin van de carrière, die o moet aansporen om met nieuwen moed aan gang te gaan, opdat we te zijner tijd hunn£ ttnen kunnen lezeu onder hen die de hoofd- ite hebbeu behaald. Eo gij leerlingen, voor wie het jammer is t de N.L. worden opgeheven, roep ik U toe, erk hard en werk zoodanig dat de andere ij iderwijzers onder wier leiding ge zalt komen te aan nlaiis. tt a n 1T mnnon liaKhcn n n rtrtV :ze tor ,n, plezier van U mogen hebben en we ook nnen korter of langer tijd nwe namen zullen leilfien ouder die der geslaagden. Burgemeester Diepenhorst sprak zijn spijt uit >or de kinderen dat de N.L. worden opge- Bveo. Hij heeft echter hoop dat de geachte ipecteur, als de tijden eens anders mochten rden, sal medewerken om aan Tholen te ionen geven wat in zijn vermogen is. Hij wenschte den directeur en de leeraren iO harte geluk met hel succes dat nu weer rkregen is, waar er van de 5 aau deze in- shting opgeleiden 4 de acte konden behalen, int een gunstig resultaat van 80 is schit- rend. Van de ouders der leerlingen zal na eer eene grootere opoffering worden gevraagd, hiertegenover bond hij den leerlingen op hot irt om dit te beantwoorden met een volijverig erken, opdat het hen goed zal gaaQ, als zij eene andere onderwijsinrichting sollen zijn idergebracht. De heer Van Dijk bracht den heer Waverijn 3; tok voor de woorden aan hem gewijd. Daarop lemoreerde hij dat onder den heer Breure eerst u oefenschool in de behoeften van de oplei- Qg voorzag, waarna het eeu Rijksnormaalschool geworden. Gedurende al den tijd dat hij er aan ver fden was, i> dit voor hem een hoogst aange name werkkring geweest. De school heeft in haar geheel 260 onderwijzers en onderwijzeressen afgeleverd. Niet alleen zijn bij het onderwijs gebleven, maar toch veroverden zij in het leven eene mooie maatschappelijke positie. Het is hem een eer de inrichting geboren te zien worden en te hebben zien groeien. Hoezeer de belangen van het eiland Tholen door deze opheffing worden geschaad, is het misschien een kleine troost, dat de opleiding op een breedereu grondslag zal geschieden en een andere richting zal worden ingeslagen, eo de feitenkennis bij de aardrijkskunde en ook bij de geschiedenis niet voldoende zal zijn, maar ook verklaard zal moeten kunnen worden waarom bijv. een stad niet aan de rechterzijde doch aan de linkerzijde vaD een rivier is gebouwd, even goed als niet uitsluitend zal worden volstaan met wat jaartallen te leeren doch ook het hoe en het waarom te verklaroD. De natunrknnde, tot zelfs de taal zullen deelen in die nieuwe richting. Maar toch zal het noodig zijn om te kunnen leeren lezen eerst de letters te kenuen. Hij wilde eindelijk alle jongelui nog dezen wenk medegeveo dat, als zij het hun voor oogeD gestelde doel willen bereiken, zelfs de meest prachtige inrichting hen daar niet kan breogen, als zij er niet hij bedenken dat iu de eerste plaats hrt welslagen van je zelf afhangt, want dat zouder werken er niemand komt. Tenslotte bracht hij den leeraren andermaal daok voor de steeds genoten hartelijkheid en vriendschappelijkheid, hoewel hij van al die medewerkers weinig bezoek meer ontvangt, waar hij altijd zoo'n prijs op stelt. De heerOdiuk vau St-Auoaladd wees er op, dat veleu alleeu denken aau de jongelui die iu huu onderwijs zijn gestoord, alsof zij de eenigen zouden wezeu die gedupeerd zijn, terwijl ook de leeraren tot de gedupeerden behooren. Dan denkt hij niet iu de eerste plaats aan ben die vergrijsd zijn in den dienst aan deze inrichting, maar meer aan de jongeren onder hen, die met gezinnen en kinderen in een achterhoek zitten en zich deze plaatsen lieten welgevallen in het vooruitzicht van eeue niet onwelgevallige bij verdienste door plaatsing aan de N.L. Hij nam daarom de vrijheid de belangen dezer jongere krachten welwillend te leggen in handen van den inspecteur. De heer Carels van Poortvliet wenschte als oudste der leeraren te getuigen van de aange name samenwerking jegens en ouder elkander en van de lust eu de liefde die wij voor ons onderwijs voelden. Het ia dan ook niet waar als de heer Van Dijk de mindere aan hem gebrachte bezoeken zou toeschrijven aan verwijdering, terwijl wij allen aan hem nog gebonden zijn dooreen band van vrieudschap eu hem nog dankzeggen voor de prettige verhouding die steeds bestond, en die ook nu bestaat tusschen den heer Waveriju eu ons, waarvoor we dezen evenzeer erkentelijk zijn. Én tot de leerlingen wilde hij op hun verderen weg deze gedachte medegeven, dat een ieder de schepper is van zijn eigeo lot en men alleen door eeu stalen wil en een onverzette- lijken ijver komen zal waar men wil. De inspecteur, de heer Pattist, bracht aller eerst een woord van hartelijken dauk aan het college vau Burgemeester en Wethouders en zeker aau den Burgemeester, voor de volle medewerking die hij heeft mogen oudervinden op schoolgebied. Hij bevond zich thans in een eenigszins moeilijk geval. Als menach en niet minder als Zeeuw gevoelde hij grootelijks het gemis vau eeue iurichting van onderwijs voor deze streek. Maar aan den anderen kant was hij als ambte naar verplicht datgene nit te voeren wat zijn superieur hem gebiedt. Noehtans heeft hij met zeer hooge waardeering kunnen nagaan wat in deze kwestie hier in Tholen is gedaan, en als dö toestanden zich dermate mochten wijzigen en eene inrichting vau onderwijs zou gesticht worden, zou hij zeker aan Tholen denken. Het werk van den directeur is gewaardeerd en terecht j gaarne sluit hij zich bij die hulde aan, hoewel een arbeid die resultaten oplevert zooals hier te aanschouwen zijd, voldoende voor zich zelf spreekt. Nog slechts korten tijd is de heer Waverijn aan de school verbondeD, doch waaraan hij zijn geheele kracht liet ontplooien, die na opeens geknot wordt. Aan de gevoelens van meewarig heid die nit sommige woorden te beluisteren waren, wenschte hij niettemin eeue voldoening te paren door die krachten in bieedcre mate over te dragen op de U.L.Ü.-School, en zoo doende te kunnen meewerkeD aau de voorbe reiding dergeuen die van hier uit andere inrichtingen zullen bezoeken. Een school is nu eenmaal niet een philan- tropische inrichting en voor zoover het niet met het schoolbelang in strijd is, moet, gelijk zooveel in het leven, het hoogere gaan vóór het mindere. Zoo zal ook het onderwijs dat deze leerliogen nu elaer9 zullen ontvangen, uit den aard der zaak beter zijn waar hen dat rechtstreeks heele dagen zal worden bijgebracht, in plaats van in de beperkte mate zooals dit nu geschiedde. En de leerlingen zulleu zich, wèèr zij ook ge plaatst worden, hetzij aan de dagDormaal te Goes, hetzij aan de Chr. Kweekschool te Middelburg ot waar ook, hebben aan te passen aan die nieuwe toestanden, maar bovenal riep hij hen toehoudt de eer van nwe onderwijzers, den goeden naam van de Thoolsche Normaallessen op 1" En hiermede verklaarde hij namens den mi- nistnr van onderwijs, uit wiens Daam hij ook het personeel dank zeide voor hun gegeven onderwijs, de Rijki-Normaallesseu te Tholen gesloteD. BUITENLAND. Het wachten wai op Dultschland het was aan'haar om met een definitief voorstel, inzake de schade vergoeding, benevens de waarborgen van de afwik keling der vergoeding, te komen. De voornaamste bepalingen van de nota luiden dat Duitschland 30 milliard goudmark aanbiedt, inbegrepen alle betalingen in baar geld en leveringen in natura, als uiterste grens waarbinnen volgens haar oordeel en volgens de meening dor Duitscho deskundigen betaald kun worden. De regeering is nochtans bereid om indien de geulliëerden deze som te laag achten en haar mits dien niet zouden aanvaarden, zich neer te leggen bij de uitspraak van een internationale commissie van financiëele deskundigen. De dertig milliard worden verdeeld over drie termijnen, te woten 20 milliard onmiddellijk te storten door de opbrengst eener leeniag, 5 in 1929 en de resteerende 5 in 1931. Voor wat betreft de veiligheid voor Frankrijk, verklaart Duitschland zich bereid tot eene over eenkomst waardoor de wederzijdsche veiligheid wordt verzekerd. Bij voorbaat wordt de nota door de Fransche pers onaannemelijk verklaard. Gelijk we voorspold hebben. Het antwoord is nu aan de goalliëerden. De Fransche ministerraad heeft een stemmig de Duitsche voorstellen oi aan nemelijk geoordeeld wegens de voorwaarden die er in worden gesteld, het ontbreken van waarborgen en het onvoldoende bedrag der aangeboden sommen, (Vervolg Raadsverslag Poortvliet.) In weerwil van het bezwaar dat hiermede aan de aflossing moedwillig door het kerkbestuur was io deu weg gelegd bleef het college van B. ea W. werkzaam om tot overeenstemming te geraken. Een conferentie met den Her?, pre dikant en B. en W. mocht een gunstig verloop hebben en de daar besproken grondslag om tot overeenstemming te komen werd in de ver gadering vaa de betrokken kerkelijke colleges besproken en aan B. en W. voorgelegd welke grondslag behoudens enkele kleinigheden kon worden aanvaard en overgelegd aan den Raad. In felle bewoordingen laakte de voorzitter de treurige houding vau dien briefschrijver van de kerkvoogdij, die op deze wijze heeft gewerkt in de voor de kerk meest schadelijke richting. Niet spr. of de weth. de Graaf, van wie meu wil doen gelooven, dat zij het minder goed met de kerk rneenen, hebben de inkomsten der kerk in gevaar gebracht. Integendeel juist de brief schrijver heeft de kerk er aan gewaagd en spr. met de weth. de Graaf, waarbij zich later wetb. v. d. Slikke zag gevoegd, hebben eensgezind gezocht naar een uitweg voor de kerk 't minst nadeelig. Eu het kerkbestuur heeft den schijn op zifch geladen alsof het zich om de kerk niet bekommerde. De heer Elenbaas herinnert aan de spreuken van Salomo om de oude paleu niet terug te zetten die de vaderen gemaakt hebben. Hij komt ook voor de kerk op. En hij betwijfelt of de voorzitter wel op de boogie is en waarom de voorzitter met deze zaak is begonnen zou hij wel willen weten. De kerkvoogden hadden gelijk om zoo schrap te staan. De voorzitter betwijfelt of Salomo het oog heeft gehad op een dergelijke quaestie en meent dat het recht van den heer Elenbaas om voor de kerk op te komen niet grooter ia dan het zijne, waar Rij evenzeer krachtens zijn Doop reeds deze kerk toebehoorde. De verzorging vau kerkelijke belangen kan men aan spr. gerust overlaten en de heer Eleubaas zal nog heel veel moeten doen dit spr. te verbeteren. De voor zitter kan den heer Elenbaas gerust stellen hij weet van de zaak wel wat af. De heer Elen baas blijkt minder op de hoogte, aangezien reeds voor dat spr. zich ooit iu Poortvliet vertoonde deze aangelegenheid in studie was genomen. De heer Krijger deelt het gevoelen van den voorzitter, die zich geheel stelde op het stand punt van het recht. De kerk is meer gediend met een goede rechtgrond, dan met onrecht. Daarom zal spr. zijn stem geven aan het voorstel van B. en W. Nu de gemeente in meer dan een opzicht profiteert van de diensten om de kerk aan de gemeente bewezen kan spr. zich daarvoor verklaren. De heer Van Sorge verklaart zich eveneens voor deze regeling doch informeert naar het raadsbesluit van 19 Dec. 1922. Bovendien wenschte de heer Van Sorge in de regeling een tijdgrens op te nemeD. De voorzitter verklaart dat bij aannemen van dit voorstel, dat vao 19 Dec. 1922 moet worden ingetrokken evenwel is hij ook om het belang der gemeente niet bereid een tijdgrens in de regeling op te nemen. De regeling zelve zal aan G. S. worden voorgelegd. Alsnu wordt tot stemming overgegaan en de regeling met 5 stemmen voor (niet voor Joh. van Sorge) aangenomeD. De Voorz. brengt een woord van hulde in deze zaak aan Ds. Verschoor en de beide Wet houders voor hun oprechte houding en vrien delijken zin tot samenwerken en oplossing van de moeilijkheid. Wegens het vergevorderde uur verdaagt do Voorz. de verg. tot Donderdagmorgeu 10 uur. Donderdagmorgen 10 uur voortzetting. Afwezig E. G. Uijl, J. M. van Zorge en en Wethouder J. M. de Graaff, de twee eerste met kennisgeving. Na opening aanstonds over in gesloten zitting. Na opening ongeveer een uur later lichtte de Voorzitter namens B. en W. een voorstel toe met een enkel woord om de Weezen-Armeninstelling om te zetten in een Algemeen Armbestuur. Inkomsten van de instelling zouden daar door aan de geheele armenzorg toekomen, de armverzorging zelve zou beter dan tot nu tot zijn recht komen en de gemeentebe- grooting daardoor aanzienlijk ontlast wor den op verschillende posten. De juridische zijde van deze aangelegen heid is nauwkeurig onderzocht. En daarom trent bestaan geen bezwaren tegen opheffing. De hoofd. Omslag zal daardoor van f25.000 in 1921, in 1924 zijn teruggebracht tot f5000. Het vermenigvuldigingscijfer is 1,3. Algem. Beschouwingen werden over het voorstel niet gehouden. Het werd met algemeene stemmen aan genomen en daarop heelt een bespreking plaats gehad van een ontwerpverordening Alg. Armbestuur, waarmee de vergadering in beginsel accoord ging. Als punt 15 der agenda wijziging ont smettingsverordening werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen zonder beraadslaging. Eveneens punt 16 der agenda de wijzi ging afkondigingsverordening. SCHERPENISSE, 30 April. Behoudens ééoe vacatare kwam de raad heden ochtend in voltallige zitting bijeen. Na lezing en goedkeuring van de notolen der vorige zitting, werd mededeeling gedaan van de in gekomen waarvan het meerendeel, eene goedkeuring op genomen raadsbesluiten omvattende, zonder be raadslaging onder de hamer des voorzitters doorging, en bij enkele andere korter of langer werd stilgestaar. Zoo was ingekomen een schrijven van B. en W. van St-Maarteusdijk als centrum van de vleeachkou- ringsring aangaande eene verordening voor de aan gesloten gemeenten, die 6 April in die gemeente zou worden behandeld en waarbij word aangenomen dat de gemeenten die vóór of op 4 April daaraan voor afgaande geene bedenkingen hadden ingezonden, ge acht worden met het ontwerp accoord te gaan. Terstond heeft «de voorz. ie kennen gegeven dat de termijn te kort was om behoorlijk van gedachten te kunnen wisselen. Intosscben bestonden tegen de artt. 6, 7 eu 8 financiëele bezwaren en niet minder tegen dat, waarbij de benoeming van kearingspersoneel, zon berusten bg B. en W. van St-Maaitensdijk. Van dit college is nador bericht ingekomen dat het vorenbedoelde concept niet ir.eer in de raadszitting van 6 April is behandeld, doch dal bij nadere over weging een gewijzigd ontwerp wordt aangeboden, waarbij geene verdeeling aan baten of tekorten zal plaats hebben, maar dat elk kwartaal overdracht zal I.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1