ÏERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURNNT 1 1986 Zaterdag 28 April 1923. Negen en dertigste jaargang TT 0. Firma J. M. C. POT - Tholen jr-inzage-legging van lijsten van candidaten. De toewijzing van zetels. SN Benoeming Secretaris-Penningmeester Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen. 1 i a. FPCfols 75 centsiedere Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f0,8t> met Geïllustreerd Zondagsblad per post f 1,65 10 et. disp. kosten. I UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 cents iedere regel meer 17'/, cent.. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBUCATIËN. )e Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag Mei a.s. des middags te 12 uur, ten Raad- re aldaar EEN HOOP COMPOST bliek verkoopen. 8 30377 te aanwijsing geschiedt door den karreman. Tholen, 25 April 1923. 9 De Voorzitter van het centraal stembureau voor verkieiing van de leden van den Raad der ge- enle Tholen maakt oekend, dat de lijsten van ididaten voor een ieder op de secretarie der ge- sente ter inzage zijn nedergelegd, met vermelding de nummers en letters der lijsten. Tholen. 27 April 1923.10 Hebben we in bet vorig artikel gezien boe zetels worden verdeeld over de lijsten door t behalen van den zetelkiesdeeler, gaan we "fstts n op welke wijze de plaatseö worden egewezen aao de candidaten. Daarbij wordt ook een quotiënt aangenomen t lijstkieadeeler genoemd en verkregen wordt het getal aait een lijst toegekende zetels r uci o deelen op het gebeele aantal stemmen dat Ï01 jor zulk een lijst is verkregen. In ons voorgaand voorbeeld zijn aan lijst I see zetels toegewezen het aantal stemmen dat bet geheel op die lijst was uitgebracht be- roeg 310, zoodat naar den zin van art, 103 er kieswet de lijstkiesdeeler van lijst I 155 edraagt. Nemen we nu eens aan dat de 310 behaalde turnen zijn verkregen door een vijltal candi- aten, waarvan op A 225, B 2, C 5, D 75 en 3 zijn uitgebracht. leder van de candidaten die 155 stemmen of neer op zich heeft vereenigd, wordt dus ter- tond een zetel toegewezen. Dit stemmenaantal is echter alleen door A ■vhaald, te weten 225, zijnde 70 meer dan bet oor een zetel benoodigde cijfer. Het teveel aan stemmen moet dus worden vergedragen op B, de tweede der lijst, die laardoor zijn totaal ziet rijzen tot 2-j- 70 72. Nu hebben we opzettelijk de cijfers zoodanig ekozen dat de voorlaatste candidaat dezer lijst, ooze verbeelding iemand die eene groote ipulariteit geniet, eene nog hooger steramen- SI,tal bekwam dan B., de tweede der lijst, ladat deze reeds heeft geprofiteerd van de over- Iracht der overschotstemmen van A., omdat we laarmede tegelijk een tweetal analoge vraag- ranten kuunen oplossen, namelijk wie dan nA wèl verkozen wordt verkiaard en waarom aan j de voorlaatste der lijst met zijn hoogste itemmencijfer der overblijveoden, niet een zetel sordt toegewezen. Evengoed als met eene zekere bedoeling door sene Staatkundige partij door een gro p kiezers iemaDd boven aan eene lijst wordt geplaatst ten sinde zooveel mogelijk te bevorderen, dat, als aan die lijst een zetel zon ten deel vallen, deze rordt toegewezen aan den meest gewilden per- IOOD, kent men evenzoo achtereenvolgens aan andere personen eene opvolgende beteekenis door hen naar gelang daarvan hooger op de lijst te plaatsen. Men zou das kunnen zeggen, dat de hoogere waardemeter die tot nitdrukking komt in bet rangcijfer dal meB aan candidaten toekeut, voor den wetgever een maatstaf is geweest om aan het nummer der rangorde een bepaalde waarde toe te kennen. ovrgaan op G., die daardoor 38 stemmen ver werft. Zon nu G als de tweede der lijst in aaomerkiog komeu voor den tweeden aan deze lijst toegekemlen zetel Neen, want H heeft 49 stemmen behaald zijnde een aantal, hooger dan de. helft van den lijstkiesdeeler, die 48 was. Maar ook lijst VI zijn twee zetels toegewezen. Het itemcijfer dier lijst bedraagt 235 eu bet lijst quotiënt mitsdien 118. Het viertal candi daten, die we K, L, M en N zullen noemen verkreeg successievelijk 112, 40, 48 en 2o stemmen, zoodat geen hunner de lijstkiesdeeler of 56 baalde en dus de helft daarvan beslist, die enkel is verkregen door K. Overdracht van stemmen kan niet plaats hebben omdat K geen overschot heeft, zoodat de drie overblijvende caodidatew op zich zelf zijn aangewezen, waar van aan L als de tweede op de lijst voorko mende den tweeden zetel wordt toegewezen, in weerwil van het grooter aantal stemmen, dat op M is oitgebracht, doch die niet de helft van den lijstkiesdeeler verwierf. Men ziet alzoo dat het iustitunt van de voor- kenrstemmen tot op zekere hoogte en voorwaar delijk is blijven bestaan, doch dat overigens de rangorde van de plaats, die een candidaat op een lijst inneemt, domineereDd is. Van de verschillende besproken lijsten, die voor een zetel en een restzetel in aanmerking kwamen, is lijst 111, waarop 125 stemmen zijn uitgebracht, geheel buiten beschouwing gebleven, omdat deze terstond is uitgevallen, doordien zij uiet de zetelkiesdeeler behaalde. Al zou nn op deze lijst slechts ééu candidaat voorkomen, die dus alle 125 stemmen op zich had vereenigd, dan nog zou aan dezen geen zetel kuunen worden toegewezen, in «eerwil vati zijn aanmerkelijk hooger stemmencijfer dan op andere caudidaten uitgebracht, die ouder be gunstiging vau het over het geheel hunner lijst behaalde atemmenaantal, wel zitting kunnen nemen. BUITENLAND. I 3er RS, r.5 351 Tengevolge van dien zal, op eene enkele uit zondering na, van elke lijst nummer twee de wettelijke opvolger zijn van nummer een, en nummer drie weer van zijn voorganger tot aan het einde der lijst. De overdracht van de meerdere stemmen dan die benoodigd zijn om de lijstkiesdeeler te be halen heeft op precies dezelfde wijze plaats. Nu zeiden we, dat dit alles geschiedt op eene enkele uitzondering na, die we thans van nader bij zullen bezien, omdat die in ons volgend voorbeeld een rol speelt en in de pas omschre ven sitaatie niet tot haar recht is kunnen komen. D toch, die 75 stemmen bekwam, had geen aanspraak op een zetel, ofschoon hij méér stem men had dan B, omdat zijn stemmencijfer is gebleven beneden de helft van den lijstkiesdeeler of 78 zoodat zijn 75 stemmen minder waarde vertegenwoordigen dan de 72 op B als tweede der lijst. Op lijst II namen we aan dat 190 stemmen waren vereenigd, aan welke terstond eeQ zetel en later nog een restzetel was toegekend. De lijstkiesdeeler zal hier dus 190 2 95 bedragen. De candidaten dier lijst verkregen daarvan F 100, G 33, H 49 en J 28 stemmen. Aan F wordt mitsdien terstond een zetel toegewezen, terwijl zijn 5 overtollige stemmen Hoewel we eenigszins van verre (le gebeurtenissen by onze oostelijke buren gadeslaan, zoo blijven de gevolgen van het groote conflict toch aan ons niet bespaard. De algemeen voorziene malaise staat niet meer vóór de deur, maar is er leeds binnen geslopen. Na kan die economische inzinking wel niet worden toegeschreven aan de hoe langer zoo meer stremmende bezetting van het Roerdal, maar toch wordt zij een groote belemmering voor het herstel van de wereld orde. Wordt men, gelijk meermalen uitgesproken, aan alles gewend, en dus ook aan die aiilitairistische beweging, toch komen telkenmale belangrijke ge- beartenissen de opleving verstoren. De langs een hellend vink gaande geldswaarde, die van ons standpunt beschouwd tot eene ontwrich ting van handel en nijverheid moet leiden, was voor onze buren integendeel van dien aard dat de inzin- king van hun betaalmiddel de mogelijkheid bood om de handelsbetrekkingen, zelfs met hun ergste vijanden, te kunnen onderhouden en aan de leidende indas- triëelen reusachtige winsten deed toeslroomen, zij l dan ook, dat die winsten in papiermarken werden uitgedrakt. Uil dien hoofde is het te verstaan, dat de pogin gen van de rijksregeering om een einde te maken aan de papiermark-fabrikatie juist in die kringen meer tegenwerking dan steun ontmoette. Er moest echter iets gebeuren om orde op zaken te stellen, doch men kwam er eerst toe toen de harde, naakte werkelijkheid het noodzakelijk maakte, de verdere inflatie van de mark tegen te gaan. De rijksbank kon door hare steunactie de mark eelis aanzienlijk doea stygen en haar daarna voor een paar maanden voor verdere daling behoeden. Dat nu op eens de mark weder in duizelingwek kende vaart naar beneden ging, is uitgelegd als eene mislukking van de pogingen om haar te stabiliseeren. Nu i9 echter deze veronderstelling spoediger op geworpen dan bewezen. Want evengoed als men kan beweren dat de bank is gekomen aan het einde van haar steunbeweging door uitputting van de middelen die daartoe moeten dienen, kan het ook wel manoeuvre zijn om de industriëelen wat lucht te geven, die in de stelsel matige stabilisatie de vrees zagen tot verontrustende verwikkelingen, die in nog sterkere mate dan vroeger de daling zien uitloopen op een angstwek kende verstoring der economische orde. Zulk eene stelling heeft de schyn van een abnor maliteit te zijn. En toch, gelijk alles zich daar te lande ontwikkelt, is zij volkomen aannemelijk. De stijging van de mark heeft het algemeene prijspeil niet dermate kuunen regelen dat dit daar mede gelijken tred hield, terwijl de afzet mogelijkheid naar het buitenland, waarop het bedrijfsleven zich zoo gunstig ontwikkelde sterk vermindert. Om dit door een voorbeeld te illustreeren. De prijzen van het ijzer, dat een der belangrijkste factoren van de nationale bedrijven is, staan eenigs zins boven het peil van de wereldmarkt, als gevolg waarvan de uitvoer van artikelen uit deze grondstof vervaardigd en voor zoover er dan uitvoer is, met verlies moet gepaard gaan. Met tal van andere artikelen is het al evenzoo. Terwijl de daling van de prijzen voor sommige grondstoffen en producten mede niet zonder invloed zal blijven, omdat dan andere landen I ietwat goedkooper kunnen inkoopen en produceèren. Ook in ander opzicht had de daling van de mark beteekenis. Toen juist om deze reden geene leening kon worden gesloten of althans het te vewacht resultaat uiterst gering was, is in den laatsten tijd gepoogd om te voorzien in de behoeften aan crediet door de uitgifte van leeniDgen, die gebaseerd zyn op de prijzen van artikelen die een zekere waardo vastheid hebben en waartoe granen, steenkolen kali eii dergelijke in de eerste plaats in aanmerking komen. Het is begrijpelijk dat deze methode succes kan heb ben in een tijd dat de mark zakt, maar ook weer lalen moet als zy stabiel blijft, zooals de laatste paar maanden en de prijzen dier artikelen doet dalen, dus ali zoodanig minderwaardig doet maken. Hetzij nu dat een der vorengenoemde redenen de oorzaak der depreciatie van het betaalmiddel is ge weest, hetzij dat de vraag naar buitenlandsche wissels een zoo onrustbarend hoogtepunt bereikte en de voor raad zoo gering was dat de beschikbare middelen niet opgenomen waren tegen den vloed van aan vragen, de situatie wa9 zoo pijnlijk, dat in allerijl maatregelen moesten genomen worden. En ze zijn getroffen met het gevolg dal een herstel intrad, m die mate dat men zeggen kan dat er voorloopig weder eene opflikkering is om den strijd voort te zetten, dank ook de aanzienlijke reserve mark in troud die onbezwaard in het buitenland ligt. Met de agiteerende mark-crisis is de week tevens vol gemaakt met eene red3 van Curzon, de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken, in het Hooger- huis, op een plaats dus waarvan men mag veronder stellen dat zijne woorden beteekenis hebben en wel overwogen zijn. Aanvankelijk zeide hij dat, als Engeland met Frankrijk was meegegaan, het deelgenoot zou zyn geworden in eene onderneming, waarvan het de practische wijsheid van het begin af aan in twyfel getrokken en betwist heeft. Iu die clausole ligt een zakenrol opgesloten. O, zeker, we begrijpen bot wiel. Als Engeland met Frankrijk was meegegaan, dan. had het niet de reusachtige hoeveelheid kolen aan Duitschland kunnen leveren, die het r.u gedaan heeft. Maar dat voordeel kan niet blijven vloeien, liu eene langdurige voortzetting van het conflict, komt men eindelijk te staan voor een volslagen uitputting van de beide strijdende partijen waarbij Engeland s handel niet kan gebaat zijn en zal zy ten slotte komen te staan voor een gebrek aan een continen taal alzetgebied, Aan dien gedachtengang is do meest-officieelo wenk van den Brilschen minister gespeend, die bestemd is om in Duitschland weerklank te vinden om toch eindelijk met -een voorstel voor den dag te komen. Men moet daar vroeg f laat toch toe komen en hoe eerder dit geschiede hoe beter. Moet het nog duidelijker gezegd worde» Wachten we af wat Duitschland hierop zeggen zal. Intusschen hebben we in ons vorig overzicht niet te \eel gezegd, toen we gewaagden van eene be weging, van eene deining, die in de Roer-bezetting te bespeuren was. Eerste Kamer weliswaar wordt bevestigd, doch met dien verstande dat beide functies door één persoon kunnen worden waargenomen, mits hl] als Eerste Kamerlid niet is afgevaardigd door de groep waarin hij als Statenlid zitting heeft. Zoodat mr, de Veer te Middelburg die bij de jongste stemming tot lid der Staten van Zee land is verkozen, lid der Eerste Kamer kan blijven, mits hij dezen zomer daartoe door een Noordergroep zou worden gekozen. Ook in andere provinciën is dit met enkele leden bet geval, zoodat men hier en daar wel stuivertje-wisselen zal sp GEMEENTERAAD. BINNENLAND Kon. Besluit is beuoemd tut Secretaris «ij ,u het Visscberijbestunr de Eupen, die thans waarnemend Penningmeester van heer J. J. A. van ils zoodanig was. Tot nog toe was dhr Vau Enpen klerk ten kantore vau den secretaris-penn. en als zoodanig een oude bekende voor de visschers en belang hebbenden die uithoofde hunuer zaken met dit kantoor in aanraking komen. De Minister van Binnenlaudsche Zaken deelde io de Tweede Kamer mede een bedrag van t 30.000 beschikbaar tc kunnen stellen aan de Latidverhuizingsvereeniging, waarvoor begin Mei 100 werkloozen naar Canada kuunen worden uitgezonden. De vereenigiog ^Zeelandia" te Amsterdam, w-lker doel het is alle ra de hoofdstad woon achtige Zeeuwen te omvatten, herdacht vorige week" haar éénjarig bestaau, met het opvoeren van een revue gewijd aan Zeeuwsche toestanden. De vele zorgen aan de uitvoering hiervan be steed werden met een schitterend spcces bekroond. TWEEDE KAMEIL THOLEN. Vrijdagmiddag kwam de raad onder voorzitterschap vau burgemeester Diepenhorst in openbare zitting bijeen. Aiwezig waren de hh. Goossen en Singerling, De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Van Ged. staten ingekomen voorl. goedkeuring gemeenterekening en besluit goedkeuring af- en overschrijving gem.-begrooting. Worden voor kennisg. aangenomen. Van het Bestuur der afd. Tholen Z. Ij. M: is verzoek ingekomen om financiëelen en mo- reelen steun voor de in Juni te honden Land bouwtentoonstelling. De voorzitter deelt mede dat B. en «.voor stellen een sohsidie te verleeneD van f 100, beuevens aan hen te verleenen een blanco vol macht voor te maken onkosten voor ontvangst van het Dag. Bestuur der Z L.M. Met alg. st. goedgekeurd. Van de Gezondheidscommissie overlegging van haar rekening met verzoek deze goed te keuren, waartegen geen bezwaar is. Van J. C. Krijger ingekomen de exploitatie rekening der autobnsonderneming Tholen Stavenisse. Eenige vragen worden dienaangaande gesteld en door deD voorzitter beantwoordt, waarna de exploitatierekening wordt goedgevonden. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger, wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den directeur van het centr. bur. voor ver. van rekeningen van gemeentebedrijven een rapport omtrent de opname van de boeken van den administrateur der gemeentegasfabriek, wordt voor kennisg. aangenomen. Het voorstel van Ged. StateD om de jaar» wedden van de wethouders van f 190 te brengen op 1 180, wordt met alg. st. goedgevonden. Van den minister van onderwijs bericht dat hij de huur van een gemeentelokaal ten behoeve der B.N.L. tegen 1 Mei a.s. opzegt. De voorzitter stelt voor om met deze op zegging geen genoegen te nemen, aangezien het huurcontract bepaald dat opzegging drie maan den tevoren dient te geschiedeD. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Van dhr. D. van de Velde is verzoek inge komen om hem een uitgang van drie Meter te verleenen in de Gemeentewandeling voor een in zijn tuin te bonwen garage, de thans bestaande uitgang kan dan vervallen, terwijl adressant op zijn" kosten den toestand ter plaatse weder in orde zal doeD breDgen. De voorzitter deelt mede dat B. eu W. geen bezwaren hebben tegen verleenen van den ge- vraagden uitweg. De heer Moelker verklaart zich niet tegen inwilliging van het gevraagde, doch spr. 1» bevreesd dat we een precedent scheppen, staan we het hier toe dan kunnen we het later Die- mand weigereD. i De voorzitter meent dat dit inderdaad wel een gevaar zal kuDnen zijn. De heer Moelker herhaalt nogmaals zijn be zwaar en wijst er op dat dit tot minder ge- wenschte toestanden aanleiding zon kunnen geveu. De heer Wagemaker onderschrijft ten deele de bezwaren van den vorigen spreker, doch zeer zeker dient hier in aanmerking genomen het feit dat de afstand van den weg slechts eemge Meters bedraagt, zoodat het bezwaar hier van weinig beteekenis is. De heer Stoutjesdijk vindt ook het bezwaar niet groot. De heer Moelker blijft wijzeD dat door toe staan er hier een precedent wordt geschapen en volgende aanvragen dus moeilijk door den raad Nadat uren aan uren over en weer is ge sproken over en het voor en tegen is overwogen van het opheffen van rechtbanken o.a. ook die te Zienkzee oordeelde de Kamer met 47 tegen 36 stemmen haar voortbeslaan onnoodig te achten. De heer Kleerekooper heeft nog een poging gedaan om uitstel van executie Ie krijgen door eene motie in te dienen die tot strekking had vafdTtesUaJ: rechtbanken, zoolang niet eenplan was ont worpen dat het gebeele land omvatte, maar met 52 tegen 32 stemmen werd deze motie ver worpen. u Den Haag zal worden uitgebreid met net nabij gelegen LoosduioeD. De heer Marchant heeft eene interpellatie aangekoudigd over de verhouding van (le re geering tot den Gouverneur vao Suriname. Ten" slotte is de wijzigiDg van de Kieswet, Provinciale- en Gemeentewet aangenomen waarin de vereenigbaarheid van Statenlid en lid der De voorzitter wijst er op dat zeer zeker B. en W. niet zullen medewerken om op ieder plaats in de gemeentewaudeling een uitweg te zullen verleeneD, zij hebben het voorstel gedaan omdat de uitweg hier slechts eenige Meters van een openbaren weg ligt. Met alg. st. wordt het voorstel van B. en vv aangenomen. H. v. d. Eyck verzoekt de keorloonen va» iu de Gemeente ingevoerd vleesch te herzien. Adressant slacht met een slager te St-Annaland eu moet van dit vleesch dat elders is gekeurd,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1