IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT EU ïo. 1984 Zaterdag 14 April 1983. Negen en dertigste jaargang Eerste Blad. Firma J. M. C. POT - Tholen De voormalige stad Reimerswale. door C. H. Dit blad Terschijnt eiken Zaterdag. Prgi per kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f1,375, franco per post f 1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Intero. no. 16. Advertentiën ran 1 tot 4 regels J5 cents; iedere regel meer 17'/j cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Nadruk verboden. XIX. Wij eindigen dit opstel met er aan te her- Deren, dat een grondig onderzoek op de plaats, air de stad eenmaal bestond nog menige werk- aardigbeid aan bet licht zoude kannen brengen, och ieder getij sluiten zich de wateren boven ur en spreiden evenals de tijd een dichten uier over hare geschiedenis, waarvan slechts ikele zaken uit geschriften in vage trekken tot os gekomen zijn, die wij voor zoover ze ons bs- end waren of door ons opgespoord zijn kunnen orden in dit opstel hebben opgenomen. BUITENLAND. Tl Er schijaon zich donkere wolken samen (e pakken wen Poincaré's raiaisteriëele hoofd. bekende Fransche politicus, oud-minister lucheur is naar Engeland gegaan om zich op de ogte te stellen aangaande de gezindheid daar te inde tegenover de Roorkwestie. En nu concentreert zich de belangstelling der .ransohen niet zoozeer op de beteekeni» dan wei CC! het ontwerp dier reis. Men vraagt zich af of hij iet kanaal is overgestoken als particulier persoon dan wordt hem aanmatiging verweten van de lures van een regeeringspersoon te hebbon aange- omen, dan wel of hij als een stille vredestichter last dor regeering zich in verbinding heeft ge- eld met de leidende Britsche Staatslieden. Wel is waar zou dit niet passen in Poincaré's olitieke houding. Nochthaus meent men in de omstandigheid at Loucheur bij den Engelschen premier Bonar U»w eene opmerkelijke tegemoetkoming ontmoette diens reis moer beteekenis te moeten hechten aan een gewoon vacantietochtjein weerwil at Loucheur had te kennen gegeven geheel op igeu gezag naar Londen te zijn gegaan. Nu echter komt Louchear met de nuchtere er- entenis, dat hij niet alleen voor, maar ook na de )is Poincaré gesproken heeft en dus blijkbaar de indacht van zijn officieuse reis heeft willen afleiden Was alzoo in verschillende politieke kringen eenige gitatie ontstaan togen Poincaré, die men in den eest reeds door Loucheur zag opgevolgd, ook in ielgië tooude men zich ontstemd ovor die stof op- tgende reis, omdat men meende dat Frankrijk zich rellicht trachtte te verstaan met Engeland zonder rïjj, lelgië daarin te kennen. Maar Poiucaré heeft te veretaan gegeven dat rankryk niets zal ondernemen zonder zijn mede ander op de hoogte te houden en indien België ich daor Loucheur's reis eenigszins miskend mocht «kenen, Frankrijk dit evenzeer zou kunnen doen aar aanleiding van Jaspar's reis naar Milaan waar in Frankrijk ook niets wist. Intusseheo klaart de nevel over de Londensche •is op, nu Poincaré zich als 't ware middelijk heeft ergewist van de Britsche meening, die meerendeels lierop neerkomt, dat Frankrijk in zijn recht is om iet onwillige Duitschland tot betalen te dwingen in naar aanleiding van dien zijne houding kan landhaven dat de Roer pas zal worden ontruimd Is Duitschland volledige vergoeding betaald heeft. Daarin ligt opgesloten dat het geen verlaging ^O^an zijne vordering op Duitschland wil. Maar vroeger i reeds bekend gemaakt* dat het een Serie bons iril schrappen tegen zijne schulden aan Engeland n Amerika, waardoor er ougeveer 50 milliard "ZJouden mark overblijven, die met de kosten voor igBen herbonw van het verwoeste gebied zouden ;el|jk staan. Naar dit Fransche programma zou dan Duitschland lebben to zorgen voor het herstel van de ver woestingen, waartoe het iu de volgende 6 jaren lommen zou hebben te feenen, die nauwelijks die loor Frankrijk sinds het eind van don oorlog van :ijn eigen landgenooten geleend, overtreffen. Men meent grond te hebben voor de veronder- itelling dat de heden te Parijs aan te vangen bijeen- komst tusschen Poincaré en de Belgische ministers Theunis en Jaspar de verwachting verlevendigen dat overeenstemming zal worden verkregen ten aanzien van een voorstel om op dit programma ook Engelands medewerking te verkrijgen. Dinsdag had te Easen de plechtige begrafenis plaats van de slachtoffers van het bloedig conflict aldaar. De winkels waren ten teeken van rouw gesloten en de schouwburgen gaven geen voorstelling. Uit alle deelen van het Roergebied kwamen dichte drommen deelnemers aan de plechtigheid. Vóór de loods van waaruit de noodlottige schoten gelost zijn waren twaalf lijkkiiten geplaatst, met zware drape- riën en een schat van bloemen bedekt. Nadat eene zangvereeniging van Krupp een koraal bad ongen, sprak de directeur oenige woorden van rouw en deelneming en eindigde mat een jieere dezen slachtoffers, die gestorven zijn voor de Duitsche vrijheid en wier leven en stervon een bouwsteen blijft voor Duittchlauds toekomst". De Rijksregeering waa vertegenwoordigd door rijkscommissaris Mehlis, en de Rijkskanselier door Staatssecretaris Hamm, Deze is later gevangen ge- Domen. Op bevel van den Franschen Generaal waren er geen Fransche soldaten op straat, terwijl de wacht posten in de stad voor dien dag waren ingetrokken De regeering van de groote nationale vergadering Hn Turkije heeft op het desbetreffend voorstel der 03: geallieërden geantwoord dat Turkije zijn vertegen woordigers den 23en April naar Lausanoe zal zenden ter nadere confereering. We hebben nu weer maar af te wachten wat ze tot resultaat zal brengen. BINNENLAND. De Minister van Justitie heeft toegestaan dat de celstraf voor gevangenen kan verzacht worden door hen te vergunnen in de cel platen of prent briefkaarten op te hangen, mits niet aan den muur. Ook mogen zij een bloem of een plant iu hun cel nederzetten, en zij die daartoe den wensch te kennen geven kannen die van hun verdiende gelden aankoopen. Het Vad. kan zich bezwaarlijk voorstellen waar de gevangenen de platen of briefkaarten sullen ophangen, als dit niet aan den muur in hun cel mag geschieden. De Commissaris der Koningin in onze provincie heeft een bezoek aan Gent gebracht en aldaar, in opdracht van, H. M. de Koningin den Koning der Belgcu begroet bij gelegenheid van zijn bezoek aan de bloemententoonstelling aldaar. Het maakt bij de hoofd-directie der poste rijen een punt van overweging uit om een deel van den pakketpostdienst over te brengen naar de expeditiefirma Van Gend en Looi. Staten-Generaal. De Eerste Kamer is na haar reces het eerst aangevangeu met de behandeling der Staatsbe- grooting en waarbij de minister president wel niet een rede in groot oruaat gehouden heeft, maar waarin niettemin voldoende doorschemerde dat het niet alleen gewenscht, maar zelfs oirbaar is om iu eigen gelederen wat te geven en te nemen, maar hot is opmerkelijk dat in de prak tijk wel eens ander blijkt. Eo het is te verwachten dat de anti-revoln- tionnairen niet bijster tevreden zullen zijn over het antwoord dat minister Ruijs op de algemeene beschouwingen heeft gegeven en aan den beer Ideubnrg oiomwonden te verstaan gaf dat van wederinvoering van de doodstraf niets komen kan en ook door de meerderheid des volks niet gewenscht wordt. De minister van fioantiën kwam daaraan later nog toevoegen, dat men evenmin moest rekenen op de afschaffing van de Staatsloterij. Maar uitbreiding achtte ook mr. Smeenge niet wenschelijk, al ware het slechts omdat de hevige concurrentie van particaliere loterijen eerder tot vermindering dan tot vermeerdering van het aantal collecteurs en collectrices aan leiding geeft. Terloops zij hieraan gestipt dat minister de Geer binnenkort afdoende maatregelen tegen die particulieren loterijen hoopt te zien treffen. Het geruchtmakende onderwerp der verhouding van kerk en Staat achtte de regeering zoo'n netelig vraagstuk, dat men dit liever maar niet ter sprake had moeten brengen. De lijkverbranding en de Zondagswet waren ook puoten, waaromtrent de regeering het ge wenscht achtte voor de rechtergroepen om te geren en te nemen, om te marchandeeren zelfs en met het vacciuatiewetje is het al niet anders gesteld. t Het opnieaw ontbrandde onderwerp der pro tectie werd door beide minister besproken. De premier moest erkennen dat in ons kleine land ouder normale omstandigheden als regel aau vrijhandel de voorkear worden gegeven. Terwijl de minister van financiën het schoenen wetje waarmee bedektelijk de bescherming zijn intrede sou doen, niets voor dergelijke gewaagds proefnemingen verklaarde te gevoelen. Aan de versobering, ook op de staatsuitgaven, werd een enkel woord door den miuister gewijd, dat ook in het kleine moet worden toegepast, al «u het maar ter wiile van het goede voor beeld, dat over de geheele linie behoort te worden gegeven. Weldra zal het wetsvooratel-Braat in behan deling komen en zal de Senaat een uitspraak hebben te doen over de al of niet-handhaving van den zomertijd, tot behood waarvan nu al het respectabele aantal van 400.000 handteekeningen bij de Eerste Kamtr is biunengekomeu. Tot lid der gezondheidscommissie zetel Tholen, is door den commissaris der Koningin benoemd de beer D. van der Maas, rijksveearts te Oud-Vossemeer. VAN ONZE BERICHTGEVERS. THOLEN, 13 April 1923. De schielvereeniging „Koningin Wilbelmina* hield j.1. Vrijdag 5 April hare jaarlijksche alge meene vergadering in het hotel „Zeeland*. De opkomst der leden was slechts (met het bestuur iubegrepen) 14 personen, alhoewel ze toch wisten dat er veranderingen in het Bestunr soaden plaats grijpen, en hunne tegenwoordig heid zéér gewenscht was. De heer M. M. v. Rijssel is naar elders ver trokken, zoodat het Bestuar in hem iemand verloren heeft welke haast niet is te vervangen, en de vereenigiDg zal aan hem iemand missen welke zeer veel voor haar heeft tot stand ge bracht en voor wien geen opofferingen voor het welzijn der vereenigiog ooit te groot waren. Niet alleen dat de heer M. M. v. Rijssel door vertrek nit het bestuur is getredeD, maar de heer A. P. M. Voets, secretaris, eu de heer C. C. Geluk, penningmeester, legdan hunne functies neer, zoodat het bestuur bijna geheel opnieuw moest worden samengesteld. De voorzitter opende teu 7J/2 ure 's avonds de vergadering eu heette de aanwezigen welkom en ging over tol het afhandelen der agenda. Rekening en verantwoording van den penning meester werd nagezien eu in orde bevonden door de heersn P. Geluk en C. Bijl. Do totale uit gaven over 1922 zijn f 972.30, de ontvangsten f 869.84, zoodat er een uadeelig saldo is van f 102.46, hetgeen voorloopig is gedekt door rentelooze voorschotten welke zullen worden terugbetaald aan de rechthebbenden zoodra de stand der kas dit toelaat. Daarna werd overgegaan tot benoeming be stuursleden. Gekozen werd voor penningmeester en baaucommandant de heer P. Geluk, de heer M. P. de Wilde als secretaris en de beer C. C. Geluk als commissaris. Verder werd er besloten om den dienst in de waarnemingspost door de leden zelf te doen verrichten, omdat de stand van de kas niet toelaat dat hier vast personeel voor wordt aan gesteld. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voor zitter onder eeu woord van dank aan de aan wezigen, ten 10 ure de vergadering. Het zou voor de vereenigiog, welke finan cieel er niet al te gunstig voorstaat, zéér aan genaam zijn, indien ze zich mocht verheugen in het toetreden van een groot aantal donateurs (donatrices) welke de vereenigiog een haudje toestaken. De keuriüg van slieren en vrouwelijk fokvee vanwege de Provinciale Commissie tot bevordering vau de veefokkerij in Zeeland zal o. m. plaats hebben te Tholen op Woensdag 23 Mei a.s. voorm. 10.30 u., te Stavenisse tenzelfden dage des nam. te 2.30 en te St-Maar- tensdijk op Donderdag 24 Mei des voormiddags te 10 uur alle voor stieren en te 12 uur voor koeien. De stsmboekkenringen van merriën van het Nederl. Trekpaard zullen o. m. gehouden worden te St-Philipsland op Donderdag 24 Meides nam. 2 uur en te St-Maartensdijk op Za erdag 26 Mei des voorm. te 8 uur. Mede is overgegaan van de le naar de 2e klasse in de afdeeling machinist-bankwerker aan de ambachtsschool te Bergeu op Zoom, C. Goedegebuure van hier. Zooals reeds vroeger in dit blad is mede gedeeld, znileu de gemeenteraden der verschillende gemeenten van het eiland Tholeo eene beslissing moeten nemen of de aansluiting der wouingen binnen 5 jaar aan de Waterleiding aan het goed vinden der bewoners zal worden overgelaten, dan wel of voor alle woningen eene directe aan sluiting zal worden voorgeschreven. Bekend is, dat de abonneraenteu zullen worden berekend naar de oppervlakte der woningen, waarbij voor bovenverdiepingen alleen de daarop aanwezige woonruimte wordt berekeDd. Wordt de aansluiting geheel vrij gelaten, dos binnen 5 jaar verplichte aansluiting, dan zal de abonnementsprijs behoudens goed keuring door deu minister per jaar bedragen bij eene oppervlakte van minder dan 80 M2. f 15.— 30—40 19.50. 27.- 34.50 42.— 49.50 57.- 66.- 75.- 40—50 50—60 60—70 7080 80—90 90—100 100—110 110—120,, „84.— Wordt in eene gemeente tot direct ingaande aansluiting voor alle woningen besloten, daD zijn die tarieven als volgt, minder dan 80 M2. f 10. 13.- 18.— *23.- 28.— 33.— 38.— *44.— g 50.— g 56.— enz. Dit abonnement omvat het gebruik uitsluitend voor drink,- wasch- en schrobwater, voor spijs bereiding en doorspoeling tan priviten. 30—40 40—50 50—60 60-70 70—80 80—90 90-100 100—110 110—120 Voor elk kuipbad wordt 20 M3 io rekening gebracht, voor een douchebad 8 M3., voor be sproeiing van tuin of straat 10 M3. voor de eerste 50 M2, voor elke 50 M2 daarboven 5 M3 meer. "Dit water wordt berekend 75 ct. per M3. Voor gemengd gebruik, zooals bij bakkers, slagers enz. wordt bet abbonnement als volgt berekend le bet gewone abonnement voor de woning. 2e eeu door de Directie te bepalen bijslag. Het wil ons toeschijnen dat, waar het toch tot eene algemeene aansluiting moet komeD,het voor de gemeentenaren in geen geval van be lang out bloot is, als de gemeenteraden maar tot direct ingaande aansluiting konden beslaiten omdat het aanmerkelijk in prijs verschilt. Volgende week Zaterdag 21 dezer zal van wege het Groene Kruis, teu bate der Tuber- culoseverpleging, door eenige jonge dames het Emmabloempje worden aangeboden, dat we ten zeerste bij een ieder aanbevelen en stellig, als altijd, een gunstig onthaal zal vinden, omdat het voldoende bekend is, dat de zuivere opbrengst strekt voor het bovenomschreven doel te dezer plaatse. Tot de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelborg is o. m. toegelaten J. Deurloo alhier. Stemming Prov. Staten. Tholen. Zooals de lezers weten, heeft het nieuwe kiesstelsel een heele wijziging gebracht in het toekennen der zetels naafgeloopen stermniDg. De stemming voor Zeeland heeft Woensdag plaats gehad, Donderdag werden de stembussen van de verschillende stembnreaux overgebracht naar de hoofdstembon au, die Vrijdag bijeenkomen het uitgebrachte stemmencijfer berekenen, waarna deze cijfers worden medegedeeld aan het Cen traal stembureau te Middelburg dat dan uit rekent hoeveel zetels iedere partij heeft verkregen waarna dan tenslotte kan uitgemaakt worden, wie onze afgevaardigden voor de komende viel jaren zullen zijü. Een en ander neemt veel tijd in beslag en zouden de uitslagen eerst Zaterdag bekend geweest zijn. Dit heeft aanleiding gegeven dat de redacties van verschillende Zeenwsche bladen zich hebben verbonden tot bet inrichten van een verkiezings- dienst, waardoor we in de gelegenheid waren reeds Donderdagavond bekend te kunnen maken bet aantal zetels en ook nog de namen der gekozenen, die onze lezers, evenals een stemmen overzicht in den kieskring Tholen uitgebrachte stemmen. Voor het eiland Tholen neemt de heer W. Moelker (aflrzijn zetel weder in, terwijl als nieuw lid zitting neemt de heer C. J. Sonke te St-Maartensdijk. Alsnog ziin candid^pt gesteld door de Staatkuudig Geref. Partij de heerenP. K. Baaij Wz., A. J. van der Weele, J. Braai en G. Jansen Pz. Bovendien zijn de heeren Arie Jansen Gz. en W. M. Geluk candidaat gesteld door de navolgende kiezers J. P. Jansen, F. W. Braai Fz., A. J. deBreij, M Hoogerheide, D. Janse, M. W. Janse, P.C. Quist Fz., J. L. Jansen Hz., L. C. Jansen, L. v.d. Velde, J. van de Velde-Goosren, M. Hage M. Hagev. d. Klooster, D. Roukems, H. Roukemade Jonge, C. v. Beudeinv. d. Velde, W. Baaij Cz., M. P. Verkamman, W. DeurlooJause, W. v. d. Berg, C. v. d. Berg van Dijke, P. Verkerkede Rooij, L. A. Leune Deurloo, J. J. Leime, L. A. JaoseuWestdorp, J. Verkerke, C. de Jonge, N. de Joogev. d. Klooster en L. Jansen Pz. Met ingang van 1 Mei a.s. ia benoemd tot onderwijzeres aan de dagnormaalscbool le Zieriktea mej. J. C. Geluk, onderwijzeres iu de handwerken aan de R. N. L. alhier. Een tweejarig meisje van J. Boot alhier kwam gisterenmiddag al spelende in den apuiboezem te recht. Door onmiddellyk toegeschoten hulp mocht C. van Oetfelen de zelfvoldoening smaken de kleine van een andera wissen dood te redden. Zuster Viergever die eveneens terstond ter plaatst was, verleende hare gewaardeerde hulp. SCHERPEN18SE. Voor de te houden stem ming op 14 Mei a.s., voor de verkiezing van gemeenteraadsleden zijn de volgende lijsten in geleverd. Groep I. W. L. Klos, J. M. van der Grsaff, Jac. Bolier Az., D. A. Hartog en C. van Dalen. Groep II. Joh. Keijzer (aftr.) A. A. Rijstenbii (aftr,) Jac. van Houdt en M. P. Vroegop. Groep III. A. Oadesluijs Mz. (aftr.) D. Duijn- houwer en G. J. Quaak Hz. Groep IV. Jan Keuren D. K. Rijstenbii (aftr.) Groep V. J. Oudesloijs J.Nz. Groep VI. W. Bijl (aftr.) ST-PHILIPSLAND. De kiezerslijst welke 22 Maart jl. is vastgesteld bevat 1036 kiezers, waaronder voor het le district 367 welke kiez r voor de Tweede Kamer zijn, 373 k. voor de Prov. Staten en 369 k. voor den Gemeenteraid,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1