Wat na 't eten Geen prakkezatie Roma pudding is Uw tractatie. Teeken des tijds. Opgepast. Tragisch. Droevig einde. Verfijnde werkeloosheid. Een orkaan. Te water. Vergiftigd paardenvoer. Ingezonden Stukken brengt dan noodig ia voor de kosten der haven- verbetering. De voorzitter zegt, dat Borg. en Weth. voor stellen hierop noch eene afwijzende, noch een inwilligende beschikking te nemen, doch het verzoek aan te houden tot het volgend jaar, waarin zij met een voorstel zullen komen tot belangrijke verlaging, ingaande 1 Januari 1924, waarmede de Raad accoord gaat. m. verzoek van L. Kaashoek om in aanmer king te mogen komen als schoonhouder der schoollokalen in de plaats van wijlen zijn vader. Met algemeene stemmen wordt adressant daartoe benoemd met ingang van den dag waarop hij den dienst voor ziju vader heeft waargenomen. II. Vastgesteld wordt het kohier der honden belasting tot een bedrag van f 287.50, zijnde 51 aanslagen f 5 en 13 h f2.50. III. Een verzoek van het Bestuur der Be waarschool om eene tegemoetkoming in de kosten der instandhouding, vooral in het salaris van de schooljuffrouw, waartoe het gaarne f 200 had, wordt op voorstel van den voorzitter aaogehou- den tot eene volgende zitting. IV. Het vermeuigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting voor 1923/24 wordt bepaald op 1.3. V. Commissie toezicht lager onderwijs. De voorzitter zegt dat door de stichting van de bijzondere lagere school de desbetreffende commissie in hare huidige samenstelling niet kan gehandhaafd blijven. Mitsdien wordt aan de heeren Odink, Paape, Joh. Boogaard,Soetersen A. Goedegebuure Az. Jr. met ingang van beden eervol ontslag verleend als leden dier commissie, en worden achtereen volgens als lid der nieowe commissie benoemd de heeren A. Paape uit hoofde van het perso neel der openbare school, C. Hage, als voren van de bijzondere school, A. Goedegebuure Az. Jr. als ouder van een ter openbare school ingeschre ven leerliug, C. Moerland als voren ter bijzon dere school en J. van Luijk als 5e lid. VI. Als leden der schatlingscommissie voor de rijks-inkomstenbelasting worden herbenoemd dc heeren L. Polderman, M. J. Heijboer, J. Pol derman en Joh. Boogaard. VII. Naardien de heer J. Polderman zijne benoeming tot plaatsverva gend lid van het stembureau voor het 2e stemdislrict niet beeft aangenomen, wordt beDoemd de heerl. Overbeeke. De voorzitter deelt nog mede, dat Burg. eu Wetb. de stemmiug «voor leden van den ge- meeuteraad hebben bepaald op Woensdag 23 Mei a.s. Na afhandeling der agenda wijst de heer Eleobaas op de vele grond die in den achter- weg ligt en vraagt of die niet moet opgernimd worden. De voorzitter zegt dat die grond er nog ligt uit gebrek aan koopers. Als Vos wat door zijn werk is, zal die ze misschien koopen en weg halen, hetgeen altijd beter is dan dat we het zelf zouden moeten laten doen, daar we in het eerste geval een 35 cent per voer ontvangen, terwijl de gemeente in het andere geval de kosten vun het wegvoeren ook nog zou hebben, Verder gaf de heer Eleubaas in overweging om den oprit te herstellen, daar de voerliedeu zoo klagen over die straat. De voorzitter wenscht de ergste putten te doen herstellen eu verder te wachten tot het volgend jaar, want zou men dat na dit jaar geheel en al doen, dan krijgt men wellicht weer opnieuw putten door verzakkiug. Tenslotte deelt de voorzitter mede, dat laatst eene conferentie is gebonden door de dagelijk- sche besturen der bij de kenringskriDg aange sloten gemeenteu met den inspecteur ten op zichte van de stichting van een gebouw voor nöödslachting te St-Maartensdijk. Daartegen zijn echter zoovele bezwaren van technischen en fiuaiiciëelen aard naar voren gebracht, dat de inspecteur bewilligd beeft in de aanwijzing vau een daartoe te bestemmen gebouwtje op iedere gemeente. Daarop wordt de zitting gesloten. VAN ONZE BERICHTGEVERS. PROVINCIALE 'STATENVERKIEZING. We zullen in den loop van Donderdag 12 dezer de uitslagen van de Prov. Staten verkiezing in Zeeland aan ons bureau be kend maken. THOLEN, 6 April 1923. Aan de Ambachtsschool te Bergen op Zoom is o. ro. als nieuwe leerling ingeschreven P. Ber- revocts voor de afdeeling smeden. Bevorderd werden o. ro. van het le naar het 2e leerjaar smeden M. Berrevoets, van het 2e naar het 3e leerjaar P. van der Eijk. Van het Sn naar het 4e leerjaar eleclro-techniek H. J Bal, allen van hier. In den tuin van den heer A. J. Rogge band had gisterenmorgen eene demonstratie plaats met een spitroachine. Begrijpelijkerwijs aas er heel wat belang stelling voor deze aauschonwelijke voorstelling, die inderdaad een succes voor de firma Brink man en Niemeijer te Dordrecht is geweest want hot resultaat was verrassend. Bij een diepte van ruim 25 cM. was de om gewoelde grond zeer fijn en zaaiklaar. Iu weerwil van den betrekkelijk hoogen prijs, is de machine in zijue werking wel economisch. De spitmachine wordt voortbewogen door een 8-paards benzine-motor. Een groep liuksche kiezers heeft voor den gemeenteraad lot candidaten gesteld de heeren J. M. Wagemaker, W. Moelker, D. W. Klompe (allen aftr.), M. van Es, M. S. Coruellisse en J. K. van Nieuwenhuijzen. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging zijn geoandideerd de heeren H. Goossen (aftr.) A. A. Kegge, T. Dijkslag, H. Meerman Jacz., P. Potter en R. H. Lanting. De soc.-dem. arbeiderspartij stelde tot candidaten de hbl J. Overbeeke, C. J. Goede- gebuure, M. C. Ridderhof, H. Cornelisse en M. Overbeeke. Door Burg. en Weth. is de stemming bepaald op Zaterdag 19 Mei a.s. Het prachtige weder dat zoo algemeen welkom is, doet zich nochtans weder al gelden als een droge periode. Vau verschillende zijden zirt men hier en daar opnieuw water halen, hetgeen getuigt voor de wenscheüjkheid van een spoedige ingebruikstel ling van de waterleiding, Het Bestuur van den Bond van Techuici heeft zich met een adres tot Ged. Staten ge wend inzake de oproeping van een waterbouw kundig-Ambtenaar voor het Waterschap Poortvliet op een aanvangssalaris van f 1300,— hetgeen een te lage bezoldiging wordt geacht in ver band met de zeer zelfstaudige en verantwoorde lijke betrekking, en verzoeken mitsdien niet alleen dit salaris, maar ook dat van deze Ambtenaar vau het Waterschap „de Vrije Polders onder Tholen", te trachten te doen herzien. 8T-PHILIPSLAND. In den nacht van Zondag op Maandag 12 April j.1. is ingebroken iu het Gemeentehuis. De misdadiger(j) heeft (hebbeu) zich, geen kans ziende om de deur te forceeren, door een raam neer te schuiven toegang tot het kaDtoor verschaft. Er is uit eeo schrijftafel pl.m. f 70 gestolen. Verder wordt mets vermist. Het Parket uit Zierikzee heeft zich van den toestand op de hoogte gesteld. De dader(«) is (zijn) tot nog toe niet opge spoord. SCHERPENISSE. Den 9 April a.s. des avonds 7 uur zulleu in het hotel De Gouden Leeuw' voor den Vrijheidsbond als sprekers optreden Mej. J. Westerman, lid van de 2e Kamer, te 's-Graveuhage de heeren C. G. Hage te St-Maar tensdijk en Ds Siemelink te Vlissingen. Woensdagavond hield de muziekvereeniging „Eendracht" in het hotel Concordia haie tweede algemeene janrlijksche vergadering voor de werkende en niet-werkende leden. Opgekomen waren 23 wer kende en 4 niet-werkende leden. Nadat de voor zitter de heer Steendyk allen welkom had geheeten en zyti genoegen te kennen gaf over de goede op komst, verzocht hg den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna volgde rekening en verantwoording waaruit bleek dat gedurende het vorige jaar was ontvengen een bedrag van B56.69 en uitgegeven f512.19. Alzoo een batig saldo van f 44.50. De voorzitter verzocht de heeren A. van As en M. Hage Jacz. de rekeningen na te zien, die allen door hen werden goedgekeurd. Aan de beurt van aftreding waren voor bestuurslid de heeren J. M. van der Graaffen W. L. Klos die met groote meerderheid van stemmen weer herkozen werden. Ook werd besproken om de pogingen, d:e eenige maanden goleden aangewend zyn een nieuwe muziektent in ons bezit te krijgen en dat door omstandigheden, goed geacht werd om nog eenigen tyd daarmede te wachten, opnieuw te beginnen om tot het doel te geraken. Alzoo werd besloten. Niets meer te verhandelen zynde sloot de voor zitter de vergadering. OUD-VOSSEMEER. De verschillende candi daten voor den Raad zijn alhior thans gesteld eu wij vernamen dat de lijsten er aldus zullen uitzien: A. R.M. K. de Wilde (aftr.), A. F. Pollie, C. Feeleue, Auth. Jcroense, Jb. Aarnoudse (aftr. Weth.) en Anth. Gunst. R. K. M. P. Ooms (aftr.), A. C. van Tilbeurgh (aftr), M. Daane en G. HaverroaB*. Vrijh.Boud M. A. Vermet (aftr.), A. de Rijke Lz. (aftr.) P. den Engelsman, M. O. v. d. Stel eu J. W. Rijsteo- bil. Chr.-Hist.Math. den Engelsman (aftr.), S. PoldermaD, Jan vau Poortvliet, W. van En gelen, Leendert van Schetsen en Cs. Miuheere, van de Geref. Staatsp.A. C. Heij boer, V. van Poortvliet, J. L. Rijslenbil en P. A. Gunst. ST-MAARTENSDIJK. Aan de lijsten van candidaten voor den gemeenteraad kan nog worden toegevoegd die voor den aftredeoden wethouder C. M. Quakkelaar De lijst van de heeren A. L. Hage c.s. gaat niet oit van den Vrijheidsbond, maar van een groep vrijzinnige kiezers. De voorloopige lijst van de auti-revolutionaireu heeft eenige wijziging ondergaan en draagt nu de nameu der heeren M. P. Groenewege (aftr.), A. W. Geluk, Joh. van den Hoek Anthz., J. van Gorsel C.Gz., M. Cornelisse, P. M. Gelok en Mar. Geluk. Een groep rechtsche kiezers zullen met een lijst nitkomeo met de candidaten W. M. Kloet, M, C. Sonke, J. J. Nelisse Nz., G. Larooij. Door Burg. en Wetb. is de stemming bepaald op Woensdag 23 Mei a.s. POORTVLIET. In de op 27 Maart 11. ge- honden buitengewone vergadering van Ingelanden van het Waterschap Poortvliet werd na voorlezing en goedkeuriug der notulen van de vorige ver gadering aan den heer W. A. van de Velde op diens verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Waterbouwkundig-Ambtenaar van het Waterschap Poortvliet, znlks met ingang van 1 Juli 1923. Besloten werd sollicitanten voor die betrekkiug bijdragen (e verhalen op de ambtenaren indienst van het Waterschap. Naar aanleiding van een adres van eenige ingelanden werd op voorstel van het Bestuur besloten de classificatie voor de bijdragen van het stoomgemaal te herzien in dien zin dal de le klasse gevoegd zal worden bij de 2e klasse, eu de 9e en 10e klasse bij de 8e klasse. Door deze wijziging is vrijwel aan het voormeld ver zoek tegemoet gekomeD. Nadat nog eenige onbelangrijke zaken waren afgedaan werd de vergadering gesloten. De heeren M. J. de Graaf en J. M. van Zorge hebben verklaard niet meer in aanmerking te willen komen voor een herbenoeming als lid van den gemeenteraad. Als candidaten van Anti-Rev. zijde zijn gesteld de heeren M. K. Krijger, E. C. Uijl beiden aftr. P. van Rees, H. Uijl Hermzn., C. K. van der Slikte Abrz., A. de Groen, W. Krijger en C. D. Uijl. Voorts zal een lijst worden ingediend met den naam van den heer G. de Graaf M.Jz. De Ger. Staatspartij zal eveneens met eon lijst komen, terwijl hedenavond de vereeniging van Hervormden zal vergaderen. De stemming is bepaald op 11 Mei en die te Scherpenisse op 10 Mei zoodat beide stemmingon zullen plaats hebben volgens de oude kiezerslijst. IERSEKE. Maandag-Paschen werd op de hoeve van den heer A. de Putter alhier een rund van den eenen naar een anderen stal overgebracht. Terwijl men daarmee bezig was schrok 't dier van een hond en ging er van door. Maar in de vlucht brak het een poot en toen 't opgevangen was bleek 'l volslagen dol te zijn geworden. Het werd afgemaakt. BINNENLAND Door Holland is de heer mr. heer mr. L. vau Leiden. de Provinciale Staten van Zuid- benoemd tot lid der Eerste Kamer P. E. Briët, in de plaats van den W. C. van den Berg, burgemeester Naar de Tel. verneemt is aan de ambtenaren van alle range», werkzaam bij het dienstvak Poste rijen en Telegrafie die den leeltyd tusschen 62 en 65 jaar hebben bereikt, eervol ontslag aangezegd met ingang van 1 Juli a.s., met recht op pensioen of wachtgeld. Dit ontslag omvat eenige honderden ambtenaren. In verband met de bezuiniging wordt het verlof van het personeel bij deze diensttakken zoodanig geregeld, dat zoo weinig mogelijk hulppersoneel in dienst moet worden genomen. SPORT EN SPEL Oud-Vossemeer. De voetbalclub O. V.V speelde Maandag jl. een wedstrijd met Volharding van Rilland en de eerste won roet 21. ONDERWIJS. O'ud-Vossemeer. De heer Kuijpers, Hoofd der R.-Cath. school alhier is in een gelijke betrekking beDoemd te Halfweg (bij Haarlem.) Tot de le klasse der Chr. Kweekschool te Zetten werd na gehouden examen toegelaten T. Stelwagen te Ood-Vossemeer, leerliuge der school voor U. L. O. te Tholnn. GEMENGD NIEUWS. Een landbouwer in Zuid-Beveland gebruikte tot dempiug vau eeu sloot eene partij aardappelen. Te Rotterdam is tegen tientallen van steon- trekkers een klacht ingediend wegens oplichting doordat zij uit de kas vau den gemeentelijken dienst voor maatschappelijk holpbetoon trokken wegens werkeloosheid en nochtans particulier werk verrichten, waarbij sommigeu tot f 25, verdienden. Het zal wel nauwelijks behoeft gezegd te worden dat steun verleening hoe langer hoe meer in discrediet zal komen. Te Rotterdam is Maandagmiddag van een bootje op de Maas een jongetje over boord ge vallen en door een havenarbeider gered. Iutusschen verdween de moedige redder zelf in de diepte, waarbij alle pogingen om hem te redden, faalden. Men kon zelfs het lijk niet aan den wal brengen. Op een houtwerf te Alphen aan den Rijn storte een houtstapel in, waaronder een gehuwd werkman bedolven werd en levenloos er van onder gehaald werd. Een patroon in het Westlaod vroeg aan de arbeidsbeurs iemand aan om sla te planten. De directie deelt dit aan een ingeschreven werk- op te roepen tegen een aanvangsjaarwedde vau directie deelt dit i f 1300.met vier een jaarlijksche verhoogingen i°oze mede, doch krijgt tot antwoord, dat hij uii- van f 50,benevens vrije woniDg en tuin Een voorstel van den heer Keur ouderateuna door den heer D. van de Velde, om het salaris van dien ambtenaar te bepalen op 1 1500, met vrije woning en tuin, werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. Tevens werd vastgesteld een instructie voor den te benoemen ambtenaar. Vervolgens werd met algemeene stemmea besloten geen pensioens sluitend in de tomaten werkzaam is. Erger maakt eeu andere werkelooze, wien werd aangeboden om raapstellen op bossen te binden. Ook hij bedankt hiervoor, omdat men daar van te koude vingers krijgt. In Amerika heeft een tornado gepaard met ge weldige regens, tal van ongelukken veroorzaakt. In 95 i u ir, ERNSTIGE BRAND. Te Utrecht is brand ontstaan in eeu houtei noodwoning, die zoo snel om zich heen gret dat in een uur tijds 40 zulke woningen tot de! grond toe afbrandden. De bewoners zijn opeens dakloos en vaj verreweg allen is het huisraad mede een proo der vlammen geworden. Dat is de schaduwzijdi van de overigens niet onaardige houten huizen Meer normaal. De eierprijs die we gekend hebben tot cents per stuk, gaat steeds meer in dalend richting. Te Formerend golden ze ter veilin slechts 4 tot 4*/2 cent per stuk. En in fl kriügen van den eierhandel verwacht men noj een meerdere daÜDg. Een amanuensis aan de R.H.B. School Maastricht kreeg, fietsende langs de Maas, ee trap van eeu paard, waardoor hij te water geraakt en verdronk. Uit verschillende gemeenten van Limburg ei ook uit plaatsen vau andere gedeelten van od land komen blijkens een bericht in de TelE een massa-vergiftiging van paarden voor. In Heerlen en omgeving zijn bij verschillend eigenaren reeds twintig paarden gestorven. E ook uit Echt, Sittard, Venlo eu Dordrech komen berichten van vergiftiging. De haver waarmede de paarden worden ge voederd is chemisch onderzocht en dit heel uitgemaakt t dat er iu de korrels witte voor werpjes zitten die groote hoeveelheden arsenicum koper, zink en calcium bevatten, welke have door verschillende graanhandelarea nit Echt Sittard eu Heerlen op de beurs te Antwerpci is gekocht en per waggonlading aan verschillendi cliëoten is verkocht. Vermoedelijk is het voedet te Antwerpen uit Amerika aangevoerd door eeu boot die bij de vorige reis de witte substantifso had overgebracht. Eeo honderdtal waggons van dezelfde haveftn zon Daar Nederland verkocht zijn. De ziekte openbaart zich bij de paarden nads zij de haver eenige dagen geleden hebben ge bruikt. Voor den inhoud Tan ingezonden «takken is de Redactie geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrsk 'h. niet blykt dat zij met den inhoud instemt. Oud-Vossemeer, April 1923 Mijnheer de Redacteur l Ten tweedeD male wil u my s.v.p. nog wel eest"1 plaatsje afstaan in nw blad, om den melkboer op ij zgn ingezonden Huk van 31 Maart jt. van antwoord ;Hj te dienen en wel het volgendeOnze melkboer be gint my te vragen of ik wel weet wat een koe aan Iri voer kost, en of ik op de hoogte ben wat de huur der weider. ianu dat een koe veel naar binnen kan werken geloof ik gaarne, maar terzake we komen nu juist aan het punt waar we zyn moeten. Toen een paar jaar geleden de melkboeren ook gewezen werden op de hooge melkpryzen was het niet het voer en de weihunr die als argumenten aangevoerd werden ora de hooge pryzen te billijken, maar toen was het de hooge prijs van het melkvee. Het voer zal toen goedkoop geweest zyn? Dat er hier een enkeling is die by pablieke verpach ing maar raak bied, cd denkt, komt dat gaat van zelf myn consu menten betalen bet toch, dat mag toch zeker geen motief zyn by de andere melkboeren, om de melk prijs te hoog te houden, als de melk een normale sommige steden ziju hoele rijen met huizen wegge- prys wordt zal bij dien enkelen de pachtprijs ooK J.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2