van Zaterdag 31 Maart 1923, Tweede Blad. De voormalige stad Reimerswale. Ierseksche en Thoolsche Courant door C. H. Nadruk verboden. XVII. Uit dit verslap, waaruit den desolaten toe- tod der zeewerken uit de voorgestelde her- illingen blijkt, worden eenige afmetingen der iterkeering, die de stad moest beschermen, igegeven. Daarin toch wordt gezegd, dat de igte van den dijk gerekend vanaf de Oost of Waterpoort ook wel Vrouwepoort genoemd aan de Westpoort, dat dus de vroegere laud- ;ijde der oude vesting omvatte, lang was 34 bestedingen elk van 12 Putsche roeden of 408 Patsche roeden gelijk staande met 1660 Meter, et oostelijke gedeelte gerekend vanaf de Oost- ^ort tot aan den hoek genoemd den Tuimelaar rad van den watermoleu) bij de Koepoort eene leegte van 12 bestedingen of 144 leden d.i. nagenoeg 586 Meter, en het ge- elte van de wallen van af de Zuidpoort tot den hoofddijk langs de Schelde bij de estpoort had eene lengte van 22 bestedingen van 12 Putsche roeden of van 1074.21 lier. Gaat men deze afmetingen na op den platte- roud van de kaart van Jacob van Deventer en 1 ent men dat de schaal van deze teekeoiDg ;eveer 1 12500 is, dan stemmen deze maten wel overeen. )ok blijkt uit het rapport, dat het laatste vak lang 1074.21 M. als zijnde tegenover Westen gelegen hei zwaarste te lijden heeft iad. De door den dijkgraaf voorgestelde werken tondeu aldaar uit aanheeliüg van den dijk l schorgrond en daarna uit bekramming eu egging van dezen met zoogenaamde schorresteeu. herder werden ook aan de havendammen nog ïoodige verbeteringen voorgesteld. De oostelijke endam, die ook wel den naam werd gegeven het Bergsche Hoofd, wordt daarbij gezegd oe lengte te hebben van af der» laagwaterrand aan het schor voor de stad gelegen van 23 den en vau daar tot aan de wallen van Boeden, dus saaien eene lengte vertegen- •rdigende van 44 Roeden of 179 Meter. ^cr voorziening van dezen dam werd een rijspakwerk voorgesteld hetwelk moest reiken tot aan gewoon hoogwater. Dit pak werk moest eene breedte verkrijgen van 12 voet of van 4.069 M. en samengesteld worden van rijshout met steenvulling. Ter voorkoming dat het werk door het kruien van het ijs zou kuuneu worden beschadigd moesten op het zeeëinde van den dampalen worden gesteld die ter voldoende diepte ingeslagen, dienst moesten doen als ijsbrekers. Verder blijkt aog uit het bovenaangehaalde verslag, dat de werken aan de waterkeering van de stad gedurende het tijdvak van I April 1603 tot ultimo Maart 1604 eene som van 216 8 Q 8 grooten Vlaamsch of van 1298.60 galden en in de tijd van 1 April 1604 tot Februari 1605 alsnog een bedrag van 217 14 Q vlaamsch of van f 1306,20 hadden gevorderd. De geheele raming van de nieuwe voorgestelde werken be droeg 332 Vlaamsch of f 1992 terwijl volgens oordeel van den Dijkgraaf voor het jaarlijksch voorzien der waterkeering met zomer- en winter- mat nog een bedrag van 147 vlaamsch of f 882 moest worden afgezonderd. In de notulen der Provinciale Staten van dit gewest uit die dagen vindt men ook nog het een en ander op deze zaak betrekking hebbende. Daarin leest men, dat naar aanleiding van boven bedoeld rapport in genoemd jaar een bedrag van 600 Rijnsche guldens aan het stadsbe stuur werd ter hand gesteld en ook nog een bedrag van 200 dergelijke guldens voor de drie volgende jaren werd toegestaan, dns eene totale som van 1200 Rijnsche guldens of een som van f 1680 in onze tegenwoordige munt uitgedrukt^). Doch al deze gunstige concessies of bij dragen blijken toch niet voldoende te zijn ge weest om de stad tegen verdere onheilen te vrijwaren, waut reeds het volgende jaar moest het bestuur zich weder tot het Provinciaal college om bijstand wenden teneinde den ondergang vau hnnne veste te voorkomeö, waarop de Hoog Mogenden op advies van de heereu Soetwater eu Jasper besloten aan hen mede te deelen,dat het aan de ingezetenen vrij zoude staan de stad al dan niet te verlaten en zich elders eene betere woonstede te kiezen, doch dat geene gebou wen mochten worden gesloopt noch eenige materialen als steen of hout vau de waterkeeriDgen mocht worden afgevoerdf2). Uit de notulen der Provinciale Staten van het jaar 1607 blijkt, dat het stadsbestuur weder, behalve de boven aangehaalde verlenging van het octrooi van 1578 (3) werd vergund allestadsmiddelen aan te wenden tot herstel hunner dijkage. De leden geven daarbij hnune bejammering te kennen, *dat het te betreuren is, dat de oude notabele stad van Zeeland zoozeer met den ondergang wordt be- dreigd"(>). In 1613 wendde het plaatselijk bestnnr zich wederom tot het hooge Provinciale college met verzoek om assistentie voor herstel hunner water keering en andere zeewerken. Waarop besloten werd haar nogmaals eene toelage uit 's lands kas te verstrekken tot een bedrag van 1200 gulden, ter bestrijding der kosten aan de dijken en deze som in handen te stellen van de heeren commissarissen, die de stad hadden geinspecteerd ten einde deze gelden op de meest doeltreffende wijze voor bovengenoemd doel te doen besteden.(5) [l) Statennetulen 1605 pag. 69. f2) n lf>0$ 220. 3] Zie voren. (4) Statennotolen 1607 pag. 147. I6] 1613 112 eu 113. (Wordt vervolgd.) Administratieve rechtspraak. Onwillekeurig zal menigeen veronderstellen dat we al aaustonds in tegenspraak met ons zeiven komen als we schreven dat we de on zijdigheid van ons blad tea opzichte der politiek, zouden handhaven. Het is evenwel geenszins onze bedoeling met dit schrijven het pas ingenomen standpunt te verloochenen. Integendeel. De te behandelen stof raakt zoo zeer een algemeen gezichtspunt, dat we gevoe gelijk haar kunnen belichten, ondanks de straks eprekende Provinciale stembus. Het behoeft voor ons en onze omgeving geen nader betoog dat de wijkverpleging te platte- lande van een zegenrijke beteekenis is, daar we dit van nabij kunnen gadeslaan. Nu is men hier, voor zoover we op ons eiland, dit instituut practisch zien toegepast, daartoe in de gelegenheid gesteld, daük zij de medewerking van corporatiën, die behalve een ruime blik op dit gebied, ook voldoende middelen ter beschik king hebben, om financiëel, deze zaak tot uit voering te brengen. Niet elke vereeniging die ziekenzorg beoefent, verkeert onder dergelijke gunstige omstandig heden, dat deze overal gevoelde noodzakelijkheid kau worden aangewend, omdat de financiëele draagkracht niet altijd gelijken tred houdt met de gebleken wenschelijkheid. Dit was voor het hoofdbestuur van de pro vinciale Zeeuwsche Vereeniging „het Groene Kruis" eene aanleiding om zich tot de Staten van ons gewest te wenden met het verzoek een sub sidie van f 1000 te voteeren, ten einde daar mede de afdeelingeu, die daaraan behoefte hadden, te steunen in huu pogingen om wijk verpleging in het leven te roepen. Het hoofdbestuur toch, ging uit vau den geenszins laakbaren gedachtengang dat de pro vincie, die gelden beschikbaar stelt voor de ver- pleging van de lijders aan de gevreesde tuber culose, maar bovendien ook voor verbetering van paardenras, rundvee en zelfs geitenstam boeken, toch ook wel iets zou voelen voor de huisverpleging van de lijdende menschheid. Inderdaad was ten opzichte van deze gezind heid der Staten niet misgetastevenwel werd het subsidie niet zoo maar blootweg toegestaan. Er moest kunnen aangetoond worden dat er afdeelingeu waren die aan eene bijdrage behoefte haddeD. Binnen korten tijd had zich een vijftal afdeelingen en combinaties van aangesloten ver- eenigingen aangemeld die grooten prijs zonden stellen op dezen stenn teDeinde de wijkverple ging ter hand te kunnen nemen. Gewapend met deze beschikking werd aan elk der vereenigingen een evenredig bedrag toege zegd tot een maximum van f 200 per jaar. En toen 4e uitkeeriog geschied was en aan Ged Staten de declaratie werd overhandigd, kreeg het hoofdbestuur het bescheid, dat dit college de uitbetaalde bedrageu niet zoa resti- tueeren omdat de Provinciale vereenigiog be schikte over een batig saldo op de rekening. Dat was een mooie uitvlucht om zich aan de uitbetaling te onttrekken, maar ze was niet redelijk en zeker niet fair. Want daar het geens zins op den weg kan liggen van afzonderlijke afdeelingen om bij de Provincie om stenn aan

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 3