IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Zaterdag 31 Maart 1923. Negen en dertigste jaargang Eerste Blad. Firma i. M. C. POT - Tholen AAN DE LEZERS 811® BINNENLAND. BUITENLAND. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijl per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad fl,876, franco I post f 1,65 4" 10 ct. disp. kosleD. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Adverteutiën van 1 tot i regels 75 cents; iedere regel meer 17 cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. de ondergeteekende bekend, dat hij met heden als redacteur van de Ieraek- en Tbooische Courant beeft aangesteld de Chr. Dieleman. Dese is sedert geruisen een onbekende voor onze lezers, daar hij gedurende ongeveer twee jaren verschil- Verslagen leverde en meerdere artikelen lijne hand in ons blad verschenen, hoofdredactie blijft bij ondergeteekende olijk berusten. Het correspondentieadres redactie blijft Redactie Iers. cn Thoolsche lantTbolen. G. AMSING Jr. lol en, 81 Maart '23. L. S. ider verwijzing naar bovenstaande kennis- g, zij in de eerste plaats een woord van gebracht aan den uitgever van dit blad bot in ons gestelde vertronweu om ons de (ctie cn de leiding van de Yersekscbe en olsche Courant op te dragen, let leek ons goed ook met een korte in- iog ons bij den geachten lezerskring te bdruceeren. ■■Waar we reeds als medewerker jnenige penne- ~"»ht ouder nwe aandacht brachten, hopen we H|i op veel wijder gebied elke week datgene .-'owe lectuur toe te voegen, hetwelk ia onze geving voorvalt en een plaats in de kolommen I oni blad zal erlangen, zoodat we te dien isien al bel mogelijke in het werk zullen llen om nwe belangstelling te bevredigen. Ten opzichte van te honden vergaderingen llen we steeds, indien wij daarvan kennis igen of zullen ontvangen, ons beijveren een jectief reiumé te geven. Voor wat de politiek betreft, zullen we het itralo karakter van ons blad ongewijzigd laten, idat het voor niemand, van welke richting 1 staatkundig of godsdienstig terrein, een be tel behoeft te zijn ons blad te lezen. Över zaken van algemeen belang znllen we, ar den aard der omstandigheden, ons oordeel onze meening blootleggen teneinde, zoo mo- lijk, als voorlichting te dienen over de vragen II dep dag. Voor het vrije woord zullen we gelegenheid L ven in de rnbriek „iogezonlen stukken», tsr we nemen voor den inhoud geenerlei ver- twoordiog op ons, terwijl de opname geens- ii in zich sluit, dat we met den aard van idanig schrijven instem oen. Elk stuk blijft s steeds voor rekening van den inzender, ook zou het niet met diens naam zijn onder- ikend. Die van een persoonlijken aard zijn, worden tnwel terzijde gelegd. Waar we dus geen poging onbeproefd znllen «n om elke week als een welkomen huisvriend uwe woningen terug te keeren, daar meenen dat de goede verstandhouding medebrengt ge wederzijds elkander wat hebt mêe te en betrekkelijk familie-aangelegenheden of ere zaken, de eveneens voor ieder beschik- i rubriek „adverteutiën" door U in die mate benutten als mag verwacht worden van een lerskriog, die prijs stelt op zijn «igen districts gaan dat onder veler oogen komt, en onder jers bereik kan komen. Tegenover de belofte onzerzijds om .elk wat te geven, roepen we wederkeerig uwe 'aardeerde medewerking in om ons op de igte te brengen van datgene hetwelk vermel- iiwaard kan geacht worden en niet altijd tot kan doordringen. nten medewerkers geven we de verzekering t hunne mededeelingen steeds welkom zullen p en voor zooverre dit naar ons oordeel, mocht idig zijn, enzerzijds in een pasklare vorm len gegoten worden. Als we hiermede onsen arbeid aan dit blad klaard hebben te aanvaarden, dan hopen we l de jarenlange ervaring op dit gebied, ook dezen vrnchten van wederkeerige voldoening tnge afwerpen. DE RÉDACTIE. 81 Maart 1923. die daaruit voortvloeieu, gezwegen demoralisatie der beide partijen. Er is een stille hoop dat de werking achter de coulisseD, die tot eene bemiddeling zou moeten leiden, ten slotte niet vrachteloos zal zijD, maar men kan zich bezwaarlijk ontveinzen, dat de toestand in een laDger hoe critieker stadium komt. Want ook voor de bezetters heeft het Roer- avontuur meer schade dau voordeel gebracht. lutusschen blijkt ook hier weer, dat de brood nijd die tussehen concurrenten in het klein kan bestaan en tot minder gewensebte omstandigheden kan leiden, zich in verhouding in het Roercon flict in het groot afspiegelt. Frankrijk toch heeft met groote moeilijkheden te kampen in zijn ijzer- en metaal nijverheid en nu klemt het juist dat de aandrang tot het nemen van panden is uitgegaan van de zijde van het fIJzer-comité" waarvan vooral Schneider Creusot, de leiders der Lotharingsche IJzer- indastrie, wies het door gebrek aan afzet zelfs reeds vóór de bezetting van de Roer, minder gunstig ging, en de hoop koesterden zich op deze wijze de alleen-heerschappij over de Duitsche cokesindustrie te kunnen verzekeren eu bovendien de markten iu oost- en zuidoost-Europa als af zetgebied te bemachtigen. Niet alleen zijn deze plannen uiet verwezenlijkt, maar zelfs raakt men verder van den weg af, zoodat te dien aanzien de bezetting evenzeer eene mislukking is en het niet minder voor Frankrijk eene uitkomst zou zijn als er een uit weg kon gevonden worden om zich terug te kunnen trekken zonder zijn prestige al te zeer in het gedrang te brengen. Men heeft een stil vermoeden dat deze machtige staalmagnaten achter de beweging der be middelingspoging zitten die men meent io het geheim aan het werk te zijn, en iu den president der Republiek ten overvloede een krachtig pleitbezorger vinden, zoodat men inderdaad de geruchten over eene minnelijke oplossing niet in den wind moet slaan. Weliswaar vinden deze iu de Fransche pers weinig of geen geloof, maar het kan eveneens een uiting van taktiek zijn als men zulke plannen verwerpt om daarmede den schijn van eenige zwakte te bemautelen. Inmiddels, onder de Fransche industriëelen was reeds van den beginne eene richtiug waar neembaar, die meer heil zag in eene aamei - werking met de Duitsche concurrenten, dan in de thans in praktijk gebrachte dwangmaatregelen. Aan de andere zijde van ons werelddeel wacht ons een nieuwe conferentie. Op de te Lausanoa afgrtbrokeu vredesonderhandelingen is een tegen voorstel van Turkije gekomen, dat een afzon derlijke studie noodzakelijk maakt en intusschen van deze beteekenis is, dat verschillende, aan gelegenheden uit het voorloopig verdrag zoudeu worden gelicht die tot eeo nadere conferentie zouden worden verschoven. Zoo zou men wel kunnen komen tot een vredes-tractaat, maar gcenzios tot een vredes toestand. De geallieerden doen blijkbaar nog niet met elke natie iu Europa wat zij maar willen. De vergadering was uitgegaan van bet initiatief der heeren Heijblom dr. Wagemaker geboortig van Tholen en mr. dr. Polderman geboren te St- Annaland. Naar de Tel. verneemt zal reeds met 1 Mei a.s. de wachtgeld regeling voor het spoorwegpersoneel in werking treden. Het personeel van de Staatsspoor dat in 1923 en en 1924 den leeftyd van 65 jaar bereikt, alsmede dat der Holiandsche spoor dat in die jaren den leeftyd van 60 jaar bereikt ontvangt in den loop dezer .week een schriftelijke dienstopzegging en be richt van op wachtgeldstelling. Met het treinpersoneel, waarvan het overcompleet het grootst is, wordt vermoedelyk nog een jaar verder in leeftyd teruggegaan. Iu totaal zullen daardoor voorloopig ruim 500 personen op wachtgeld komen. Alvorens de Tweede Kamer op reces is ge gaan heeft zij de begrooting voor de posterijen, telegrafie en telefonie afgedaan en goedgekeurd. De minister bleek niet geheel ongeneigd eenige tariefsverlaging, in hoofdzaak voor stadsbrieven, toe te staan. Maar ook de minister van financiën heeft in zooverre een woord mee te spreken, dat, als hij aantoont dat de schatkist de verlaging niet ban lijden, het hoogst waarschijnlijk bij eene overweging zal blijven. Principiëel werd gediscussiëerd over de positie van het vrouwelijk personeel op die kantoren. Voor namelijk ging het hierbij tegen de gehuwde vrouw, terwijl de anti-revolutionnairen gaarne zagen dat deze catagorie onmiddelijk werd ontslagen. De minister meende daarentegen dat allereerst moet worden gelet op de geschiktheid. Komt er een overschot van personeel dab zal, bij gelijke prestatie, eerst de gehuwde en daarna de ongehuwde vrouw voor ontslag iu aanmerking komen. Maar dit wisseltje op de toekomst lag voor den heer Beumer in een te ver verschiet, dan dat hij hier naar geduldig kon wachten en diende alvast eene motie in om als regel aan te nemen dat eerst de gehuwde vrouw als ambtenares zal worden ont slagen. Deze motie, die door den minister werd outraden, werd verworpen met 48 tegen 20 stemmen. Een ontwerpje van ietwat bedenkelyker gevolgen werd vervolgens aangenomen bij een zuivere partij stemming, namelijk dat tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenen, welke branche last onder vindt van de lage builonlandsche valuta. Maar ook andere takken van industrie ondervinden dien terugslag en nu wordt er al op aangedrongen dat ook die gedupeerde bedrijven dezelfde voordeelen zullen genieten. De consequentie van het eenmaal genomen be sluit brengt mede, dat wat men den een toestaat den ander onder dezelfde omstandigheden niet weigeren kan, en zoo werd de eerste stap gezet op het hellend vlak van het protectionisme. De heer Fleskens wilde zelfs de regeering de vrije hand laten in het uitvaardigen van invoerver boden, waarmede anderen zich zeer wel konden vereenigon, in weerwil van de ernstige bezwaren dio de heeren Vliegen en Ant. van Gijn daartegen ontwikkelden. De jachtwet ging zonder hoofdelijke stemming onder den hamer door en de Kamer nam haar Paaschvacantie VAN ONZE BERICHTGEVERS. De belangstelling voor de zaken buiten onze nzen wordt beheerscht door een tweetal kwesties lker oplossing eene opluchting zoude zijn •r de Europeesche rust. De meest toonaangevende factor is ongetwijfeld iet conflict in het Roergebied. ^JÉ Zonder catagorisch alle dagelijks voorvallende I^Pbeurteniasen op te souimen, beseft men toch fceds voldoende de groote beteekenis en de mtiaggelijke belemmering van handel en nijverheid De Eerste Kamer is voor een lang niet gemak kelijk probleem geplaatst door hare goed- of alkeu- ring te moeten uitspreken over het wetsvoorstel-Braat tot afschaffing van den zomertijd. „De Tyd" die het weten kan, zegt dat de be handeling in de atdeelingen van onzen Senaat lang niet onverdeeld was en de aanneming van het voor stel nog geenszins verzekerd is. Zelden zal het Hoogerhnia een zoo diep in het volksleven ingry- pende aangelegenheid te beoordeelen gehad hebben ala juist met dit voorstel bet geval is. Misschien zal ze de wysheid van Salomo benutten om door bemiddeling te trachteo beide partyen te bevredigen. De afdeelingen der Tweede Kamer die het wetsontwerp tot ontbinding der rechtbank o.a. te Zierikzee, hebben onderzocht, hadden vele ernstige bedenkingen. v De opheffing zal de bezuiniging niet in die mate bevorderen, als dat de ongetwijfeld vele gewichtige belangen van groote groepen ingezetenen nullen worden geschaad. Tegenover eenige bezuiniging eenerzijds zullen weer meerdere uitgaven anderzijds komen te staan. Wel meende men dat de belangen der rechtsple ging zouden kannen worden geschaad door deze sterke uitbreiding van het rechtsgebied van sommige rechtbanken, die krachtent het onderhavige voorstel aal plaats vinden. Ter besparing van salarissen, zouden sommige rechterlyke colleges kunnen worden ingekrompen doordat aan vele rechtbanken substiluut-officieren cn «Qbsistuat-griffiers kunnen worden gemist. Te Haarlem is eene vereeniging opgericht onder den naam „Zeelandia" bedoelende met alle Zeeuwen iu de provincie in contact te blijven. Een 60-tal oud-Piovinciegenooten gaf zich als lid op De heer Eijke, oud-voorzitter der Zeeuwsche vereenigiög van den zeltden naam te Rotterdam hield eene inleiding over het ontstaan der vereeniging. THOLEN, 30 Maart 1923. Het resultaat vau den proef met den machiualen bietenrooier die in den Wil- helminapolder is gedemonstreerd, is, blijkens het daarvan verschenen rapport volgens bet Z. Landbouwblad, niet in die mate geweest, als daarvau verwacht mocht worden. Getracht zal thans worden op de dezen zomer alhier te houden landbouwtentoonstelling een Duitsche bieteurooier-machine te txposeeren, die alsdan in het nsjaar practisch beproefd zal worden. Tot notaris te Renesse is benoemd de de heer J. G. Dalebout candidaat-notaris aldaar, vroeger in gelijke betrekking alhier. Vrijdagavond hield het Groene Kruis ondei voorzitterschap van dr. M. do Jong hare alge- meene jaarvergadering, die zeer matig was be zocht. Buiten het bestuur waren slechts 7 leden tegenwoordig. Voor dit abseuteïsme kannen verschillende redenen sijo, eu kan vergetelheid de eerste daarvan wezeu, maar ook kan er een zoodanig vertrouwen in het bestuur uit spreken, dat, als de zaken maar eenmaal goed loopen, de tegen woordigheid minder noodig wordt geacht. En al moge «dit in zooverre vleiend voor het bestuur zijn, toch ziet het stellig gaarne meer leden ter vergadering, waaruit huune belangstelling geconcludeerd. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, zij 't dan slechts tot die enkele aauwezigen, eu deelde vervolgens mede, dat vau wege de T. B. C. in deze provincie een consultatie-bureau zal worden geopend half vol gende maand io het lokaal „Non Semper". De notulen der vorige algemeene vergaderiug werden goedgekeurd, waarna de secretaris, de heer D. H. van de Velde, het jaarverslag der vereeniging uitbracht, waaraan is ontleend dat op 31 Dec. 1922 het aantal leden 561 bedroeg. Gememoreerd werd dat een 40-tal ledeu be dankte als gevolg van de contributie-verhooging tot f 1.waarvan er slechts enkelen terug keerden. Hoezeer het besluit der eerstbedoelden ook te bejammeren is, waarover ze misschien zelve het meest spijt zullen gevoelen in tijden dat ze de vereeniging mochten behoeven, was de gel delijke opbrengst daarom niet minder, omdat verschillende leden hunne contributie verhoogden en ook nieuwe ledeu toetraden. Overigens getuigt het verslag van een niet ongunstig tijdperk, ondanks de verhoogde uit gaven. Het verslag werd goedgekeurd. Dat van de wijkverpleegster waarin de diverse bezoeken en verrichtingen werden nedergelegd, toonde duidelijk aan het groote nut van dit instituut. Door den commissaris voor het materiaal werd een lange lijst van aanwezige en in gebruik zijnde artikelen medegedeeld, waaruit bleek dat het magazijn ruim voorzien is en het materiaal zich bovendien in een goeden toestand bevindt. De heer M. van Es, die als afgevaardigde ter algemeene vergadering te Vlissiugen de af- deeling Tholen had vertegenwoordigd, deed daar omtrent enkele mededeelingen. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester in ontvang f 3143.73 en uitgaaf f 3437.015 aanwijzende, alzoo tot een nadeelig saldo van f 293.285, werd goedgekeurd. Met het oog op het geringe bezoek ter alge meene vergadering werd goedgekeurd dat het bestuur voortaan eene commissie zal aanwijzen, die te voren de rekening zal onderzoeken. Als leden van het bestuur werden herbenoemd de heeren dr. M. de Jong, L. G. van Zalt- bommel en M. van Es, en in de plaats van den heer H. Cornelisae, die bedankt had, de heer Arie Jansseu Gz. Ten slotte werd, na eene breedvoerige dis cussie, aangenomen een voorstel van het bestuur om aan art. 13 van het reglement een clausule toe te voegen dat alleen zij tot lid van het bestuur kunnen worden benoemd die minstens 2 jaren lid der vereeoiging zijn. Het wil ons toeschijnen dat dit als het ware bij verrassing genomen besluit, omdat het te voren bij de leden niet bekend was, bovendien wat zonderliog is, wijl het eene beperking van de bevoegdheid der ledeu is, om eventueel per sonen, die lust en geschiktheid aan den dag zoudeu leggen eene bestuursfunctie te kunnen vervallen, daarvan worden uitgesloteu door deze belemmerende bepaling. Van een bijzonder democratische gedachte getuigt dit besluit niet. We zouden het beter achten om maar aan de ledeo zelve over te laten wie ze als hun veitrouwensmannen zullën kiezen. Ia de op 28 dezer gehouden vergadering van den Raad van Beheer en den Raad vau Aandeelhouders der Waterl.mij. zijn de rentabi- liteitsberekeniDgen, zooals zij door den Heer van Raalte waren opgemaakt, vastgesteld behoudens de goedkeuring van den Minister. Daarbij is, zooals reeds vroeger is gemeld, uitgegaan vau tweeërlei grondslagen. De eerste berekening is gegrond op geheel I vrije aansluiting. Het is te verwachten dat dan eerst na vele jareu het bedrijf zich zal kuDneu bedruipen en dientengevolge moeten gedurende 9 jaren de tarieven voor waterleveriDg vrij hoog zijn. De tweede grondslag daarentegen is geba seerd op algemeene, direct ingaande aanslaitiDg. In dit geval Zoudeu de tarieveD met kunnen worden verminderd. Dat ik niets bijzonders. Immers iD elke handelszaak zal een groote af nemer goedkooper kunnen koopeu dan iemand, die maar geringe behoefte heeft. Een voorbeeld ter opheldering. Iemand moet voor aansluiting zijner woning per jaar f42 betaleD. Wordt nu in zijne woonplaats tot directe aansloiting van alle woningen besloten, dan betaalt diezelfde persoon f 28 per jaar. Wat hem dus een be sparing geeft van f 14 per jaar j bf over 9 jaar eene besparing van 9^f 14 f 126. De Gemeenteraden zullen nu vóór 15 Juni 8,*, te beslissen hebben, of voor hunne gemeente de vrije, aansluiting zal gelden, of dat voor alle woningen de direct ingaaode aansluiting zal worden ingevoerd. Voorts zijn mede ook weer behoudens goedkeuring door den Minister de tarieven vastgesteld. Zoo spoedig mogelijk zullen die publiek worden gemaakt, met de voorwaarden vau waterlevering. De benoeming van een Directeur is bepaald op 18 April. a.s. De daivenvereeniging alhier had deze week twee mooie wedvluchten, eene van nit Breda, waarbij achtereenvolgens overwinnaars waren de duiven van G. Somers, Jac. Dorst, P. Goossen, M. Nij«, F. de Kok, terwijl de duiven vau G. Somera bovendien de poule prijzen behaalden. De tweede van uit Tilburg werden gewonnen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1