IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT OLDO 1981 Zaterdag 24 Maart 1923. Negen en dertigste jaargang Eerste Blad. TABAK 25 Firma J. M. C. POT - Tholen Keuring voor den Dienstplicht. Ie voormalige stad Reimerswale. o Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rija per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,87B, franco ier post f1,65 -f- 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Interc. no. 16. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 centsiedere regel meer 17'/, cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. BURGEMEESTER van Tholen maakt bekend, de Keuringaraad voor de ingeschrevenen voor dienstplicht, lichting 1924, dezer gemeente og zal honden te Tholen in het gymnastieklokaal U. L. O.3chool op Woensdag, 25 April 192S, voormiddag! te 9 uur. TAAK VAN DEN KEURINGSRAAD. «halve in de na te noemen uitzonderingsgevallen lieden voor den keuringaraad de meting en het seikundig onderzoek naar de geschiktheid voor dienst. Ingeschikt voor den dienst worden geacht tg, die kleiner zgn dan 1.55 M. zij, die lyden aan of behept zgn met ziekten ibreken, vermeld in een bij Koninklyk besluit iteld keuringsreglement, j, die by de eerste maal, dat omtrent hun ge- ktheid uitspraak wordt gedaan, verkeeren in een onder 1 en 2 bedoelde gevallen, word«n geacht •ts tydelyk ongeschikt te zgn, indien onder- jdenlijk de lengte meer dan 1.50 M. bedraagt aannemelgk wordt geacht, dat de ziekte of ebrek binnea een jaar zal hebben opgehouden staan. alle andere gevallen worden de onder 1 en 2 Ide personen geacht voorgoed ongeschikt te zijn. olen, 19 Maart 1923. 31 Vaststelling der Kiezerslijst. RGEMEESTER eo WETHOUDERS van Tholen bekend, dat de op heden door hen vastge- kiezerslyst voor het jaar 19231924, van Haart tot en met 21 April a.s. ter secretarie gemeente voor een ieder ter inzage wordt neder- egd en, tegen betaling der kosten, in afschrift, ^etemdistrictsgewgze, in uittreksel, verkrijgbaar gesteld. i en met 15 April a.a. is een ieder bevoegd iet gemeentebestuur verbetering van de vastge- e kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf in ander, in strijd met de wet daarop voorkomt, voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. >t verzoekschrift kan op ongezegeld papier en gesteld. tolen, 22 Maart 1923. 19 Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag Maart a.s. des middags te 12 uar, teu Raad- e aldaar EEN HOOP COMPOST iek verkoopen. 8 30259 aanwijzing geschiedt door den karreman. tolen, 21 Maart 1923. 11 door C. H. Nadruk Terboden. der Proriucie moesten wenden om geldelijken •tenn te erlangen. Uit de Stateunotulen van 15781579 blijkt, dat de stad zich tot het college raa Hoog- Mogendeo had geweod, om toelage van 2000 gld. uit de gemeeDe middelen en één groote op 't gemet over geheel Zeeland, tot herstel der etad en hare dijkagiën. Daarenboven verlangden zij weder een afgeraardigde naar Middelburg te verdaagt des raads besluit tot opheffing van het zevende leerjaar. Van het bestuur van de vereeniging tegen het misbruik maken van Gods naam is ingekomen verzoek om in de pol.ver ordening een artikel op te nemen, om het vloeken strafbaar te stellen. Met alg. st. wordt hiertoe besloten en zal in de vol gende verg. een desbetreffend artikel ter zenden. Alwelke verzoeken niet werden ioge- goedkeuring den raad worden aangeboden XVI. toevloed van deze soort van lieden werd 1578 zoo groot, dat de Staten van Zeeland Dten de stad weder een zelfstaudig besfour eveo. En dat dit door het hooge College van Provincie moest geschieden, vond zijn grond in dat het onde bestaar geheel was ont* flen ea de éliteo, die eertijds tot den per- eoten raad hadden behoord, welke daarvoor op w in aanmerking konden komen voor het rendeel naar elders waren verbnisd en zich weder binnen de gemeente restigdeo. ten vindt de namen der mannen, die het we bestaar aitmaaktea in de notulen der ea vermeld n.1.Willem Jansen Oliphant laoob Adriaensen als burgemeesters, ea Pieter eadale, Heijadrick Eeuwoatszen Bollaert, wout Geldersman, Cornelis Claeijssen, Cor- i Bolle, Claeijs Pieterssen, Adriaen Vlasman, inuel Willemssen, Jacob Hubrechtssen en en Leeodertssen, als schepenen (1). 'och al was na weder een stadsregeering uteld en haar rechtspraak geregeld, de rang stomhebbende stad van Zeeland had Reimers- verloren en geene afgevaardigden van haar cheoen meer op de hooge vergaderingen alt 'heen. 'fschoon na de plaats door het boa wen van iwe woningen het aanzien bad gekregen alsof i phase van welvaart was ingetreden en men met bekende middelen had getracht haar water- te maken, was het evenwel te voorzien, dat na van alle zijden door breede onstuimige 'ren omringd het op den duor daartegen zou kannen bolwerken. Daarbij kwam nog door de overstrooming der omliggende landen inkomsten zeer waren verminderd, redeDen rom zij zich herhaalde- malen tot de overheid willigd, echter werd hen wel medewerking toe gezegd. Doch de Prins van Oranje, die eertijds als Eerste Edele van Zeeland met hare afgevaardigden als leden van de Staten 'meermalen bad ver gaderd trok zich baar lot aan, te meer daar ze zich ua ook aan zijne zijde had geschaard. Hij verleende haar octrooi, welke de voordeelige bepalingen bevatte, dat ze al bet vitehwater van de verongelukte watering beoosten de Yerseke ten hare profijte mocht verpachten en dat alle visch voor zij verder verhaudeld werd eerst te Reimerswale ter markt zoa moeten worden gebracht. Bovendien verkregen zij de opbrengst der beden over hunne landen, zoowel van die welke binnen de stad als van die, welke in bare omgeving gelegen waren, ook mochten zij de geestelijke goederen, die eertijds tot hunne kerk en den heiligen geest behoord hadden, verkoopeu.(2) Uit de Statennotalen van 1585 blijkt, dat huu door Zijne Excellentie, den Priüs van Oranje ook den impost op het zout was geschonken, welke door de Staten in hunne zitting vau 17 Jali van genoemd jaar tot 2/3 werd terugge bracht. De opbrengst van een en ander moest echter dienen tot onderhoud en herstel van hunne water- keeriog(3). Voor hoe langen tijd dit octrooi werd verleend, blijkt uit het stuk zelve niet, doch uit de notulen uit die jaren is na te gaan dat het in 1607 of 1608 gtëindigd was; wijl door het stadsbestaur als toen weder verlenging van deze privilegiën van de Staten op hun verzoek verkregen werd voor den tijd van zeven jaren doch welke termijn in 1614 en 1621 telkens met zeven jareu is verlengd(4). Doch deze voorrechten hoe gunstig ook, blijken toch niet voldoende te zijn geweest om in den nood waarin de plaats voortdurend verkeerde te koDoen voorzieo, want in de notnlen der Staten uit het laatst der XVIe en het begin der XVlle eeuw wordeu herhaaldelijk verzoekschriften vau haren 't wege aangehaald met het oog op de lastige dijkage, waarop meestal gunstig werd beschikt. Zoo werd haar ook op verzoek vrijeu uitvoer vao versche visch en Je licenten die daarop geheven werden verleend(5). In 1589 ontvingen de requestaoten eene eene subsidie van 300 Vlaaoisch(6) en in 1595 werd hun nogmaals een bedrag van 400 Vlaamsch toegestaan(7) Iu 1605 zich andermaal tot het Provinciaal bestuur wend hebbende, om onderstand voor hunne noodlijdende waterkeeriog, werd hun verzoek schrift gesteld in handen van den dijkgraaf van Vossemeer genaamd Dierik Heijndricx welke aan dit college omtrent den toestand der dijken verslag moest uitbrengen.(8) Wij vinden het rap port van dezen waterbouwkundige opgenomen onder de bijlagen van de beschrijving der stad door J. Ermerin»(9) (1) Notulen der Staten van Zeeland van 1578 pag. 168. (3) Statennotalen 15831586 pag. 393 en 894. (2/ Eenige Zeeuwsche oudheden uit echte stukken opgehelderd en in het licht gebracht door J. Erme- rias. Deel IV pag. 116123. (4; Stateunotulen 1607 bladz. 147. 1614 78. Statennotalen 1588 pag. 6. 1589 421. 1595 319. 1605 69. Eenige Zeeuwsche oudheden uit echte stukken opgehelderd en in het licht gebracht door J. Erme- rinus, Deel IV pag. 153158. (5i (V 8) (9) CENT 29754 10 VERGADERING van den Raad der gemeente THOLEN op 22 Maart 1923. Donderdagmiddag 5 uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van burge meester Diepenhorst. De heer Quist was afwezig. Van de zijde der werkeloozen was veel belangstelling. Na opening der vergadering werden voor kennisg. aangenomen miss. van Ged. Staten houdende goedkeuring af- en over schrijving en wijziging der begrooting en een mededeeling dat dit college voorloopig ONDERWIJS. vast, 2. Plattelandersbond, 3. Chr. Histo rische, 4. Vrijheidsbond, 7. A.Rev. 9. Staatk. Ger., 10. R. Kath., 11. Vrijz. aemocr. 14. S.D.A.P. VAN ONZE BERICHTGEVERS. Van verschillende werkliedenbonden is een verzoek ingekomen om door het ver beteren van de haven, aanleggen van waterleidingbuizen, verbetering gas leiding en straten, demping van het ge deelte der vest bij de Oud-Vossemeersche poort, gelegenheid te geven tot werkver schaffing, of een steunregeling in het leven te roepen voor de werkloozen. Met alg. st. wordt dit voor kennisg. aangenomen op voorstel van B. en W. Een wijziging in de begrooting wordt goedgekeurd. Waar van C. W. Geluk bericht is inge komen dat hij een benoeming als schatter niet meer op zich neemt wordt in diens plaats benoemd de heer C. Laban. Door B. en W. wordt voorgesteld om de voorgenomen verbetering van de haven niet uit te voeren volgens het plan om een bazalt- of betonmuur te plaatsen. Het is gebleken dat de muur met minder kosten heel goed kan hersteld worden door aan brengen van nieuwe planken. Het werk zou in eigen beheer kunnen worden uit gevoerd door de werkloozen, waarvoor zestig Meter zou moeten worden ontgraven en voorzien van nieuwe planken, land- vesten enz. Het uurloon zou gelijk staan met hetgeen thans aan landarbeiders wordt gegeven en wel 20 cent per uur, onder verhooging van vergoeding voor laarzen- werk. De heer Moelker zegt zich volkomen te vereenigen met het voorstel van B. en W. maar hoe zal het staan als dit werk gereed is en er daarna nog werkloozen zijn? Op den duur zal men niet weten waar het geld vandaan moet komen. Dat dit werk in eigen beheer wordt uitgevoerd is eigenlijk niet den weg, doch het ge schiedt tot steun van de werkloozen, het geen spr. weder zeer goed vindt. Dit jaar zullen we echter niet verder kunnen gaan met werkverschaffing, we zullen anders geen sluitende begrooting krijgen en er zou moeten worden geleend. Wij zitten hier ook om de belangen van de werke loozen te behartigen doch we dienen ook de belangen van hen die de dubbeltjes op moeten brengen in het oog te houden. De heer Aertsen verklaart geheel met dhr. Moelker mede te kunnen gaan, bij welke verklaring zich de hh. Klompe en Stoutjesdijk aansluiten. Het voorstel wordt vervolgens met alg. st. aangenomen. De voorzitter deelt nog mede, dat de bedoeling van B. en W. is om alleen h^rlen van gezinnen of kostwinners te werk te stellen. Daarna sluiting der vergadering. Opheffing R.N.L. Tholen. Ondanks de gedane moeite is men er niet in geslaagd de R.N.L. voor ons eiland te behouden. Het onderwijzend personeel heeft bericht ontvangen dat het met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslagen is. Jammer voor het geheele eiland, dat zich een onderwijs-inrichting ziel ontnomen waarop het wel recht had. Naar ons wordt medegedeeld staat mej. J. J. Geluk no. 1 op de aanbeveling als onderwijzeres in de handwerken aan de dagnormaalschool te Zierikzee. De Statenverkiezingen. Het hoofdstembureau te Middelburg stelde deze week de nummering der lijslen OUD-VOS8EV1EER. Te dezer plaatse werd een vergaderiug gehouden in de O. L. school van de leden van den Vrij willigen Landstorm, waarin de heer Laemoes van Vlissingen een rede hield, de landstormers werden ODthaald op chocolademelk enz., terwijl ern gramaphoon wat afwisseling bracht. STAVENISSE. Donderdagavond hield de afd. van het Groene Kruis alhier haar gewone jaar vergadering onder het voorzitterschap van dhr. A. F. Haossens. Afgedaan werden haishondelijkc zaken, als rekening en verantw. enz. Herbenoemd werd als bestuurslid dhr. C. Broodman. Uit het jaarverslag bleek, dat al het verplegingsmaterieel in goeden staat verkeerd, dank zij de uitnemende zorgen van den magazijnhonder, dhr. A. van Prooijen. Een welverdiend woord van dank werd hem hiervoor toegesproken. De voorrsad was in het afgeloopec jaar weder aanmerkelijk uitge breid. Behalve ligstoelen en ligtenten was er ook veel nieuw klein materieel aangekocht. Na afloop der ledenvergadering trad als spreker weder op Dr. Berohardi alhier, die het ditmaal zonde hebben over de spijsverteering. Met behulp van plaatjes en lichtbeelden verduidelijkte de be kwame spreker op eeD aangename wijze het gausche spijsverteeringsproces door o.a. te wijzen op de werking van de diverse vochten als speekse', maagsap, gal, alvleeacbvocht, darmsappen enz. op de hooidbestanddeelen vao ous voedseleiwit, meelstoffen, vetten en zouten, opdat daardoor eindelijk de voedende beslanddeeleo, voor ons lichaam kunnen gevormd worden. Eeo flinke opkomst van dames en heeren beloonde den spreker voor zijn belanglooze moeite, waarvoor hem dan ook, namens de vergaderden, door den voorzitter een welverdiend woord van dank werd toegesproken. De vereeniging telt thans 300 leden. Na afloop der lezing traden enkelen nog ala nieuw lid toe. Er werd in de afloopen jaar 87 maal vaD de diverse voorwerpeo gebruik gemaakt. 1ERSEKE. Door 32 van do 75 pachters van landerijen toebehoorende aan 't Burg. of Algem. Armbestuur aan de Diaconie en aan Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. is aan die colleges een ver zoek om pachtvermindering gericht. In een gecom bineerde vergadering is door de 3 colleges na ernstig beraad in beginsel en later door elk college af zonderlijk definitief besloten 't verzoek ter zijde te leggen met verwijzing naar de gevolgen van wan betaling (voor 1923) volgens 't pachtconlract. welke gevolgen zijn pachtbrenk en ontzegging van het recht van mededraging bij herverpachting. THOLEN. Onder voorzitterschap van den heor M. M. van Rijssel, werd Dinsdag een alg. Ver gadering gebonden vandogymn.-vereen. „Olympia". De opkomst was goed te noemen. Na een welkoms- woord van den voorzitter werd door den Secr.-Penn, dhr. Bijl, verslag uitgebracht over den toestand der vereeniging. Dank werd gebracht voor den steun ondervonden vanwege het gemeentebestuur en het departement Tholen der Mij. tot Nut van het Algemeen. De rekening sloot met een batig slot van vier gulden 61 cent. Besloten werd tot het oprichten van een reiskas. Vervolgens werd tol voorzitter gekozen in de vacature ontstaande door het vertrek van dhr. Van Rijssel, dhr. G. Arasing. Tot secretaris-penning meester werd benoemd dhr. A. Engelvaart, tot com missaris dhr. E. van de Velde Dz.. Er werd een om missie tot nazien der rokening aangewezen be- cstaaude uit de hh. W. Cornelisze, G. v. Egmond do dames C. v. Zaltbommel en M. v. d. Zande. Overleg zal worden gepleegd met het Bestuur der schietvereeniging om een gedeelte van den schietbaan te kunnen bezigen voor sportterein. Hierna werd door dhr. Amsing den vertrekkenden voorzitter namens „Olympia" een woord van warmen dank gebracht voor hetgeen dezo de laatste 10 jaren voornamelijk voor de vereeniging gedaan had als directeur en den laatsten lijd als voorzitter. Ongeveer 20 jaren stond de afgetredene in relatie met „Olympia* die vooral de laatste tien jaren veel aan den ver trekkenden te danken heeft. Kameraadschappelijk was zijn omgang met de loden en spr. meende, dat de aanbieding van het eerelidmaatschap aan dhr. Van Rijssel een onderscheiding voor hem is, hier zeker op zgn plaats. De heer E. van de Velde bracht namens do werkendo leden een hartelijk woord van dank aan den scheidenden voorz. voor alles wat hij voor de leden gedaan heeft. Met vriendschap zal men hem stoeds gedenken. De heer Van Rijssel dankle zéér voor de waar- deerende woorden, dat hem het afscheid niet ge makkelijker maakt. Ruim twintig jaren stond hij in relatio met „Olympia" en dien tijd zal hem in aan name herinnering blijven. Dank brengt hij voor de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1