DAMES I C. Laban, Tholen INSULAIRE Rooktabak Klaverblad. N. V. Coronae. 31 geven van orgelles en stemmen van piano's. het de groote schoonmaak nadert, zendt thans Uwe gordijnen en andere artikelen ter behandeling. Onberispelijke en spoedige aflevering billijke prijzen. Wij be handelen thans een heerencostume voor slechts f4.— Stoomwasscherij Chemischewasscherij „DE ZOOM" Firma P. J. ASSELBERGS C.Hz. 42 19627 Bergen op Zoom. Grafmonumenten en Mar meren Schoorsteenmantels, 51 °l 9 7 100 DENEVERS Frères, Wijnimporteurs, Likeurstokers, Middelburg Verlaagde Prijzen. Sierlijke So-Easy goud, doublé of nikkel. Van derOuderaa, C0UP0SS«k, VAN HEEL EFPECTEH, BAHmKEH, T H 0 L E §t 35 cent per half pond. TABAKSFABRIEK „DE AMERIKAAN" G0ES. En gros: J. BEUKELAAR, Tholen. bvr iet De heer Hage kan zich Tereenigen met de uitvoering als door den voorzitter voorgesteld, maar dan zal de heele f 250 beschikbaar moeteu lijn en het mogelijk restant aan van den Hulle worden teruggegeven. Dit wordt goedgevonden. Op de vragen van den heer Vroegop naar de verharding van den Groenendijk en van den heer de Graaf naar de verbetering van den weg nabij J. van Nieuweuhuijzen, deelt de voorzitter mede, dat een en ander zoo spoedig mogelijk zal geschieden. De heer Koopman vraagt of nu alle werk op de kaai gedaan is, behalve die bestrating, eo ot daarvoor nn geen opzichter meer noodig is, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Vroegop informeert bij wie de huur ders der gemeentewocingen zich moeten ver voegen als er reparatie noodig is, opdat deze zoo vlog mogelijk geschieden. De voorzitter zegt dat de ophaler van de baren daarvoor de aangewezen persoon is, die dit weer kan mededeelen aan den opzichter om verder aan den betrokken ambachtsm. op te dragen De heer Vroegop merkt op, dat vroeger steeds boeken uit de school werden meegegeven die de kinderen konden lezen, hetgeen nu niet meer geschiedwat kan daarvan de oorzaak zijn De heer Hage zal devraag wat verduidelijken, er wordt beweerd, dat de boeken er niet meer zijn. De heer De Graaf heeft van den heer Van Bezooijen vernomen, dat hij de boeken wat op knapt en dat ze daarna weer kunnen worden verstrekt. De voqrz. zegt dat dit dan opgelost is. De voorz. zegt verder, dat er wellicht nog een 1200 M2. keien te koop zullen komen, waarop hij gaarne de hand zou willen leggeD. De gemeente kan zelf een bod doen. Hij achtte het goed dat te zijner tijd Knuist met oen Wethouder ol iemand uit den raad derwaarts ging om te zien. Dit zal nader worden overwogen als de nood zakelijkheid aan keieD zal blijken. Hierop wordt, de zitting gesloten. ST-MAARTENSDIJK, 17 Febr. In tegenwoordigheid van de heeren C. Stevens, rijkslandbouwconsulent voor Zeeland, C. G. Hage en Iz. de Wilde Gz., leden der commissie van toezicht, Iz Hage teScherpenisse, voorzitter der Vereeniging van oud-leerlingen aan landbouwwinter- cursussen en de heeren F. A. Roosendaal, hoofd en J. van Besooijen, waarnemend hoofd der openbare school, hield de cursus in bedrijfscontrole eene openbare les bij het eindigen van dezen cursus. De heer Buijze herinnerde nogmaals aan de noodzakelijkheid om een bedrijfscontrole in den landbouw toe te passen. Het gegeven onderwijs was niet ver plichtend en kon dus heel vrijwillig wor gen gevolgd en uit dien hoofde kon worden afgeleid dat de deelnemers met genoegen tot den cursus waren gekomen. Deze laatste les was gewijd aan een kort resumé van wat noodig is voor een een voudige, doch practische boekhouding op landbouwgebied, om met vrucht te kunnen nagaan of er winst is gemaakt en "op welk onderdeel, dan wel of er verlies is geleden en door welke vrucht dit is veroorzaakt om in dit geval te kunnen nagaan wat er uit het bedrij f dient te worden uitgeschakeld üit de gegeven antwoorden bleek over het algemeen dat de lessen met vrucht waren gevolgd, waarvan des te meer pro- ijt zal kunnen worden getrokken, wanneet- de verwerkte stof wordt onderhouden, zoo mogelijk aan de praktijk wordt toegepast. De heer Stevens bevestigde inderdaad deze indruk. Eensdeels had hij geluisterd naar het resultaat van de gegeven lessen en ander deels had hij zich een blik gegund in de gemaakte aanschouwlijke voorbeelden, waaruit hem de overtuiging was gebleken dat er heel wat stof was verwerkt. Nu is deze cursus in een bijz. tijd gegeven. Toen de goede jaren zijn doorleefd kwam het er minder op aan om boek te houden ten einde na te gaan of er verlies op een of ander arlikel was, want feitelijk was er dat niet. Maar 1922 levert al een heel ander beeld en de jaren die voor ons liggen zullen hoogstwaarschijnlijk niet beter zijn. Is dus boekhouding voor een bedrijften allen tijde noodzakelijk, zeker zal ze dat nu zijn en ook ten opzichte der belastingen. Want de ambtenaren, die aan booge cijfers gewoon zijn, stellen zich niet zoo maar voetstoots tevreden met eenige aanteeke- ningen op vodjes papier. Alleen aan een accurate boekhouding, waar geen speld tusschen te krijgen is wordt waarde gehecht De gevolgen van het landbouwonderwijs werken zeer langzaam. Er zou eigenlijk in het eiland Tholen geen dorp moeten zijn waar niet eene of andere cursus werd gegeven. Het is hier inderdaad een prach tig boersneiland, maar te vaak moet men bemerken dat de oude sleur nog zoozeer de overhand heeft en de ontwikkeling op practisch onderlegd landbouwgebied nog te gering is. Zij, die hiermede bedoeld zijn, zijn hier niet aanwezig en kunnen dus dit niet hoo- ren, maar breng dezen wenk gerust over aan hen voor wie ze nuttig kan wezen. Gij, jeugdige deelnemers, hebt het voor recht gehad deze cursus hier ter plaatse, die weer niet overal kon gegeven worden, te kunnen volgen, maar dit voorrecht legt u ook eene verplichting op, namelijk om niet bij dezen cursus te blijven stilstaan en andermaal er aan deel Ie nemen of zich bij een ander onderdeel van het land bouwonderwijs aan te sluiten, wanneer de gelegenheid zich daartoe voordoet, die wel licht te gereeder zal gevonden worden, nu de heer Buijze, als hij het lager onderwijs zal verlaten,nochtans zich beschikbaar blijft stellen voor het landbouwonderwijs. Het doet mij genoegen een diploma te kunnen uitreiken aan J. Koeman te Sta- venisse, A. van I.uijk te St-Annaland, Joh. J. Breure te St-Maartensdijk, J. Eindhout, M. J. Mol Jz, beiden idem, M. Smidt te Stavenisse, D. de Wilde te St-Maartensdijk, J. van Gorsel le Oud-Vossemeer, C. J. Lind- hout te St-Maartensdijk, K. M. Steendijk te Poortvliet, C. J. B. Zeedijk, W. J. Zwa- gemaker, C. J. Gaakeer, L. Vermaas en J. Kloet allen te St-Maartensdijk. Spr. bracht verder dank aan de Com missie van Toezicht die deze taak weder bereidwillig op zich had genomen, en ten slotte namens de directie van de afd. land bouw werd de erkentelijkheid aan het gemeentebestuur overgebracht voor het afstaan van een lokaal. 1 De heer Buijze bracht dank aan het rijkslandbouw schooltoezicht voor de ver strekte gelegenheid tot het houden van dezen cursus. Vooral ook aan den heer Stevens, die zooveel voor het landbouw onderwijs voelt en omtrent wien we ons gelukkig rnog'en achten dat hij voor onze provincie behouden blijft. Ook dank aan den heer van Bezooijen voor de goede zorg van het verwarmde lokaal, evenals aan den heer Rosendaal, die aanstonds die goede zorgen overnam, en met wien hij hoopte op dezelfde vriend schappelijke wijze samen te werken. Dank ook aan de commissie van toezicht voor de betoonde medewerking en aan de jongelui voor de wijze waarop zij aan dezen cursus hadden deelgenomen, waarvan hij hoopte dat zij in hun later leven er nut en voordeel van zouden trekken, en dat ook zij met genoegen aan den gezelligen cursus zullen terugdenken. Hij beloofde verder alle mogelijke hulp zoo zij die te dezer zake mochten begeeren en beval zich in hunne vriendschap aan, waarmede hij deze 14e cursus als afgesloten beschouwde, waardoor het getal leerlingen aan wie hij zulk een cursus reeds had gegeven, tot 293 was gestegen. De heer C. G. Hage bracht als voor zitter der commissie vau toezicht, vooral dank aan den heer Stevens voor al het geen hij in het belang van het landbouw onderwijs had gedaan en sloot zich vol komen aan bij diens woorden dat de praktijk van dezen cursus bijzonder te pas komt in tijden van malaise. Zuivelstraat 35, BERGEN OP ZOOM, 8493 over het Pustkaotoor. 12 Het adres voor alle geneesmiddelen Verband- en Verplegingsartikelen Homöopatlsche Geneesmiddelen. »an Dr. Willmar Schwabe. Hij wilde den heer Stevens, n& eminenten Kakebeeke, gaarne huldiggn stuwkracht op landbouwgebied en hoe dat hij nojgjivele jaren in onze provii die taak moge blijven vervullen. Namens de deelnemers werd door J. Breure een enkel woord van dank sproken in dezer voege: Zeer geachte onderwijzer en leden der commissie van toezicht. Bij den afloop van dezen cursus gevof wij ons verplicht een enkel woord lof tot u te richten. Daar ons eiland als het ware geïsole is, is het tot heden voor toekomstige la bouwers niet doenlijk geweest grom kennis van het boekhouden op te d Gelukkig hebben vele landbouwers ingezien en pogingen in het werk gesi om aan het groote gemis van dit onder- tegemoet te komen door het organisee vai zulk een cursus. Hoewel het streven tot het verkrij van zoo'n cursus dateert van eenige, ja terug, heeft het resultaat niet aan de wachting beantwoord, voor dat een tiei jaren geleden er eindelijk bekwame, krachten beschikbaar waren. Een van hen, die we in de eerste pi: onzen lof willen brengen is wel de h Buijze, wiens lessen we altijd met wat belangstelling hebben gevolgd en waard we parate kennis hebben opgedaan waarvan we heden en in de toekomst nuttig gebruik hopen te maken. Dat het onderwijs ook den heer ,Bu bijzonder interesseerde, bleek wel hier dat hij steeds, door weer en wind, n deze gemeente kwam en zich vele oll heeft getroost om zijn onderwijs zoot mogelijk tot zijn recht te laten kom Het was voor ons een groot genoegen deze cursus door hem werd gegeven tegenst. met zijne oorspronkelijke me deeling dat hij zulks niet meer zoude do In de tweede plaats een hartelijk woi van dank aan den heer Stevens, die volle medewerking gaf om dezen cur te organiseeren. Ten slotte zij dank gebracht aan commissie die streefde naar het verkrij u van dit onderwijs op ons eiland, hope dat deze cursus nog door vele andere volgd worde en daarmede de vruch van de landwetenschap tot steeds hoo peil mogen worden opgevoerd. Wij willen voorts ieder toekomstig la bouwer wijzen op het groote nut van onderwijs en hen bewegen de cursus die nog gegeven mochten worden, te volg Als blijk van erkentelijkheid werd heer Buijze een gramaphone met pla aangeboden, waarvoor hij hen warn dank bracht. I. T« I. Di Da Da beveelt zich aan tot het MAGAZIJN van STEENHOUWERIJ, MARMER HARDSTEEN zoor Bruggen, Sluizen. Gebouwen, 8LIJPSTEENEN enz,. STRAATKEIEN. 12 1152 AUG. VAN DYCKPETIT Stationstraat Bergen op Zoom Ld INI 2 0 Hypotheekbank te Zierikzee. Vermeerdering Ie halfj. T922 ruim 750 duizend gulden Totaal in omloop m mw ruim II millioen gulden. Verkrijgbaar te Tholen bij de Nationale Baukvereeuiging. BORDEAUXWIJNEN. Indien gij belang stelt in Zuivere Natuurwijnen in plaats van de ve| aangeboden Kunstwijnen, koopt dau in de oude bekende Wijnhandel, der firn Goede en goedkoope wi per fl. Fransche tafelwiju f 1.35 Roode zoete Afrikaansche wijn n 1.50 Witte Italiaansche wijn 1.60 Zoete Muskaatwijn 1.65 Zoete Turksche wijn, 1.65 Avondmaalwijn M 1.65 29739 60 Iets fijns nen, wegens lage valuta. per i Bloedwijn t 1.7 Advocaat 3.- Morellen op brandewijn literpot 2.2 Supra korenjenever per liter 8.T Sapra korenbrandewijn per liter 3.8 irrie Frausche Cognac p. fl. f 3.50 eu 3.7 jaar en goedkoop. Levering fraoco. Bij partij geuomen korting. Vraagt uitgebreide prijscouran ;«*ts Boschstraat 27, Bergen op Zoom Behangerij - Stoffeerderij Bedgoederen 13 9198 Vervangt uw BRIL door eeu Vakkundige monteering eo ge- renouieerd door H.H. Doctoren. voorheen J. 80BBE 10 BERGEN OP ZOOM. 41236 Zuivelstraat 12. ka )rsol lijtei 'echi 36 993 Koopen eo verkoopen EFFECTEN. Nemen gelden a DEPOSITO tegen overeen te komen condities, Openen HANDELSCREDIETEN en REKENING-COURANT mot eheqnl",' en giroverkeer. (Onze cheques zijn op 120 plaatsen gratis betaalbaar jacjn rten Sluiten BRAND-, MOLEST-, TRANSPORT en verder slle VOORKO MENDE VERZEKERINGEN, zoowel bij Nederlandsohe Maatschap pijen als op Beurspolis. Verhuren LOKETTEN in een Brand- en Inbraakvrije klnis. Afzonderlijke couponkamer. Kantoor geopend: 912'/2 en 15 no 0| Des Zaterdags van 92 nar Bij inlevering van 25 ledige zakken wordt gratis een houten pijp gegeven. 80 29678 plko: nmer lenig

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 4