IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT O L D O 1978 Zaterdag 3 Maart 1923. Negen en dertigste jaargang Eerste Blad. TABAK Firma J. M. C. POT Tholen )e voormalige stad Reimerswale. door C. H. 25 CENT Dit bind verschijnt eiken Zaterdag, rij» per kwartaal (0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,S7B, franco »»j» f «er post f 1,65 10 ct. disp. kosten. UITGAVE Telef. Intere. no. 16. Advertentiënvan 1 tot 4, regels 75 cents j iedere regel meer 17'cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. lissingen over ingeleverde candidaaten- en voor de stemming ter verkiezing van Leden van de Provinciale Staten. Voonitler van het hoofdsiemboreau in den :ring Tholen maakt bekend, dat het hoofdstem- ia op het 3tadhaii (Raadzaal) deter gemeente [Maandag 5 Maart 1923 dei voormiddag! ll1^ 1 f' in een openbare ziuing tal beslissen over de 'digheid der op 27 dezer voor bovengenoemde l|iezing ingeleverde lijsten en over de handhaving de daarop voorkomende candidaten. 27 Februari 1923. Nadruk verboden. XV. Doch nu was de verdrukte bevolking wel het Spaantche juk bevrijd, maar de Staatschen >eu geen kans de stad voor zich te behouden, rreesd als ze waren, dat deze weder io ijands handen zoude vallen, besloten zij al gene te verwoesten, wat hen tot voordeel de kunnen strekken en de magazijnen met nue voorraden te verbranden. Door de uitvoering van dit wreede voornemen 1 en de inwoners ten zeerste geschaad. De meesten lieten dan ook de plaats en vestigden zich r naburge gemeenleD. Doch de Spanjaarden ren den moed niet op en de landvoogd Don s de Requeseus, die ouder'usschen Alva opgevolgd, rustte weldra na de mislukking de eerste pogiug te Antwerpen eene nieuwe sterkere vloot uit, die in het begin van volgende jaar de Schelde kwam afzakken, lij het deelpuut der beide armen dei Schelde diste men ook deze wederom in tweeën. Het me deel ouder bevel van den aanvoerder ncho d' Avila was bestemd voor de Honte Wester-Schelde het andere voor de Ooster- hehle, stond onder commando van Juliano Bomero. Het geheel werd aangevoerd door o vice-admiraal de Qlimes. De Prins van Oranje van het plan van den and verwittigd zond dadelijk Lonis de Boysot it het sterkste gedeelte zijner floot naar Rei mers- ale en behield het zwakkere te VLissingen, in hoop den Spanjaarden het doorzeilen of landen kannen beletten. Doordat echter het smal- >el van Sancho d' Avila met tegenwind te mpen had eu zelfs een zijner schepen verging rd het eerste gevaar afgewend. Het andere escader der viool, dat onder bevel nd van Julianas de Roinero was te Bergen Zoom binnen gevallen en wachtte op eene nstige gelegenheid, om door te zeilen. Voor han toebt naar Middelburg stonden Ijzen twee wegeu open, zij konden met hun lartuigen door de Oosterschelde voor den Heer ludewijnspolder of wel door het gat van Machole ater om Reimerswale en verder door het Gat n Loodijke het breedere vaarwater der Schelde reiken en verder door de Zandkreek en het oe Daar Walcheren zeilen. Lonis de Boysot, uitstekend bekend met de euwsche Stroomen, had dit reeds dadelijk »ezien en met zijne schepen op de Ooster- lelde ter hoogte van Wemeldinge post gevat eenige schepen onder bevel van den vice- miraal Joost de Moor te Vossemeer liggende gedragen aldaac in de wateren te kruisen en bewegingen van den vijand te bespieden. De Spanjaarden draalden eenigen tijd, doch ndelijk gaf de vice-admiraal de Glimis op ndringen van Romero toe, ofschoon tegeuzijn S, om uit te zeilen. Reeds io den vroegen morgen van 29 Jan. )74> geraakte de voorhoede met de ZeeuwBch» hepen onder bevel vau Joost de Moor slaags, n weldra ontmoetten de beide hoofdmachten kander op de Schelde bij Yersekendam en ge- akten in gevecht. In den loop van den dag was i de zwaar geteisterde bevolking van Reimers- de getuige van een hevigen zeestrijd, waarbij in beide zijden zware offers vieleD. De Span arden verloren ten slotte den slag en hun •nvoerder de Glimes vond daarbij den dood et schip, waarop Julianas de Romero zich svond werd bij het terugwijken door de Zeeuwen ihtervolgd, geheel ontredderd en tot zinken ibracht, waarbij deze zich nauwelijks door m land te zwemmen wist te redden, Het deel er Spaansche schepen, dat onder Oscorio d' ngulo de achterhoede had uitgemaakt, doch egens onbekendheid met het vaarwater geen Jel aan het gevecht had kunnen nemen, wendde larop den steven en keerde naar Bergen op oom terug. De landvoogd de Reqnesens,, die zelvo tc ergen op Zoom fijne hevelen had gegeven en Su loop van het gevecht op den Thoolschen dijk had gevolgd, was zoo zeer verslagen door den ondervonden nederlaag en overtaigd van de meerdere bekwaamheid der aanvoeders van de Staatsche vloot in de Zeenwsche watereD, van den moed harer bemanning en de bruikbaarheid hunner schepeö, dat hij van verdere pogingen in bovengenoemde richting tot ontzet van Mid delburg afzag. De overwinning der Staatschen had ten ge- volge, dat deze stad niet langer aan de be legeraar» het hoofd kon bieden en zich op 20 Februari 1574, aan het leger van den Prins fan Oranje moest overgeven. Te Reimerswale was echter de toestand voor de inwoner» nog lang niet rooskleurig, want 1 daar Bergen op Zoom en Tholen nog altijd in Spaansche handen waren verkeerde men daar nog steeds iu onzekerheid. Dat de Zeeuwen in deze streken echter niet stil zaten en al het mogelijke deden om den vijand afbreuk te doen, blijkt onder auderen ook hiernit, dat zij den molen van het Oude land van Schakerloo op 22 Maart 1578, en dien le Oud-Strijen op 28 April 1576 verbrandden en deu dijk van den polder Schakerloo in laatst genoemd jaar doorstaken, waardoor eene opening ontstond, die onder den naam vau Gonzeugat bekend is geweest. Maar toeo voor hen de horizon wat op klaarde en eindelijk na de Pacificatie van Gent en later na de uitroeping fan hot Eeuwig Edict de Spanjaarden in 1577 de »tad Tholen hadden ontruimd en das deze iu 's Prinsen handen waa gevallen, keerden vele ingezetenen naar hun vroegere woonplaats terug en begonnen zelfs de afgebrande en terneder geworpen stadsgedeelten weder op te bouwen. (Wordt vervolgd.) Onbillijk werd het geacht dat een landbouwer die b.v. aardappelen heeft verkocht welke „op den hoop" worden geleverd en dus niet op de haven worden gebracht, enkel omdat ze gewogen zijn, toch kadegeld moet betalen. Mede kwam ter sprake het vertoeven van volksmassa's op de brug, hetgeen vaak hinderlijk is bij het wegen. Aangezien het bestuur van de brug het karakter van openbare weg niet kon ontnemen, kon daarop ook geen verbod worden gelegd, maar de burgemeester had de overtuiging, dat 't niet «oo'n openbare weg was omdat de gemeente de grond in erfpacht aan de fairbank had ge geven en mitsdien wel maatregelen kon nemen. Aan het bestuar werd overgelaten deze op de minst kostbare wijze te doen taitvoeren. Goedgevonden werd de overdracht van een aandeel door de heeren M. L. Koopman aan C. J. Koopman en door J. J. Polderman aan N. M. Polderman. De voorzitter bracht tenslotte dank aan deu hnlpweger voor de wijze waarop hij steeds be schikbaar was voor de fairbaDk en wiene functie is gevallen als offer aan de meer algemeen toe- bepaate bezuiniging, terwijl hij een spoedig herstel toewenschte aan het bestuurslid J. P. Hage 29754 10 VAN ONZE BERICHTGEVERS. ST-MAARTENSDIJK, 23 Februari. De «sndeelhonders in de weegbrng .Alge meen Belang" kwam heden in Jiare gewone jaarvergadering bijeen die door 17 leden werd bijgewoond. De voorzitter, de heer G. C. de Wilde, deed na opening enkele mededeelingen aangaande aanvankelijk niet-geaccepteerde nota's wegens beschadiging van de brug der fairbank, die ten slotte ten gunste der vereeniging zijn opgelost. Uit de door den boekhouder overgelegde rekening bleek, dat was ontvangen f 709.71 aan weegloonen als |vao3.455.437 K.G. suikerbieten, 1-743 849 K.G. aardappelen. 427.340 K.G. ajuin, 112 288 K.G. voerpeeën, 105.805 K.G. vlas, 614.865 K.G. pnlp. 21.292 K.G. aan diversen en 32 stnks vee. Voorts f45 wegens vergoeding vau voormelde beschadiging f 15 van een verkochte oude brug en f 13 van verrichte wegingen door de Zuster vereniging, (hetgeen f 26 had behooren te zijn en dus niet als bijzonder collegiaal kon aange merkt worden) samen f782.71, terwijl de uit gaven hadden beloopen 1 737.76'/a zoodat hel goed slot f45.091/, bedroeg. Een voorstel om het dividend voor V» aan deel op f 2 te bepalen, hetgeen dus f 48 zon I bedragen, waarvan het te kortkomende, benevens een ten vorigen jare ingestelde kleine verversching door den weger voor zijne rekening werd ge nomen, nit overweging dat zijn vol jaarloon ditmaal ruimer was dan de gepresteerde diensten tengevolge eene onderbroken rustpoos door de havenwerken, werd goedgekeurd, evenals de reke ning. Naardien gebleken ia dat van de hnlp van den tweeden weger zeer weinig gebruik behoeft te worden gemaakt, waardoor bet salaris vaD f 85 onevenredig hoog is, werd door het bestnur voorgesteld om het aanbod van den weger te aan vaarden om de mogelijke hnlp te doen ver richten door een der hnisgenooten van den weger zonder bijzondere vergoeding, werd aangenomen, Als lid van bet Bestnur werd bij acclamatie herbenoemd de heer J. C. Westerweel eo als weger de beer N. J. Bierens, die deze functies weder op zich namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen. Naar aanleiding van genite klachten over de putten in den weg naast en vóór de brug, wsardoor een rijden over de brug onvermijdelijk is en dientengevolge eveDtoëele aan de brug veroorzaakte sohade niet kan gerestitueerd, bad het bestnur zich in verbinding gesteld met het hoofd der gemeente, waarbjj de toezegging de weg oofniddelijk te herstellen. Onder voorzitterschap van den beer A. L. Hage hielden de deelgeDooteD in de onderlinge weegbrng „Landbouwbelang" hnnne algemeeae vergadering die door 49 leden werd bijgewoond. Aan het door den Secretaris-penoingm. W. C. Boogert uitgebracht financiëel verslag is ont leend, dat in het afgeloopen jaar gewogen werden 3.481 399 K.G. aardappelen, 799.086 K.G. ajuin, 4 589,445 K.G. suikerbieten, 51.095 K.G. granen, 103.211 K.G. hooi en strooi, 59.058 K.G. knnstmestsloffeD, 170.196 K.G. vlas, 125.877 KG. voerpeeën, 24620 K.G. grint, 1.079.157 K.G. pulp, 4489 K.G. steenkolen en 440 stuks vee, bevens 1 stukgoed, gezamelijk opbreugende f 1203.20, terwijl de verkoop van de oude brug f 35 beliep, in totaal alzoo f 1238,20. Uitgegeven was met inbegrip van het jaarloon van den weger f 808.43, zoodat er een batig saldo was van f 429.77 en een totaal kassaldo van f 544.52. De rekening werd goedgekeurd, evenals het voorstel van het Bestnur om het dividend te bepslen op f 3 per aandeel. De aftredende bestuursleden A. L. Hage, W. M. Kloet en W. C. Boogert werden met schier algemeene stemmen herbenoemd eo ver klaarde het hernienwd blijk van vertrouwen weder te aanvaarden. Als weger werd herkozen C. Ondesluis en dieüs echtgenoote als hulpweegster. Ten behoeve vau C. Kloet Az. en A. Goede- gebnnre te Ond-Vosseroeer werden 6 aandeelen geveild, die werden toegewezen aan M. J. de Graaf, J. W. Hoek Mz., 1. W. do Wilde J.Jz. M. W. Kloet en Iz. Hage-Elenbaas (2 stuks) allen alhier. loopig tot Staatk. Geref. Kiesvereeniging 17 leden toegetreden. Voor de bewoners van Nieuw-Vos- meer is een verbetering bekomen in de mogelijkheid des nachts alhier de hulp van den arts in te roepen het gemeente bestuur dier plaats heeft een roeiboot aan gekocht en iemand aangewezen die des- verlangd des nachts den arts alhier waar schuwt dat zijne hulp wordt verlangd. Een der oudste niet de oudste ingezetene de Wed. A. Verhees is op 95- jarigen leeftijd overleden. SCHERPENISSE. Op de algemeene jaar- lijksche vergadering van de weegbrug «Eendracht maakt Macht", gehouden op de bovenzaal «De Gouden Leeuwa, waren van de 96 slechts 40 leden en 13 verte genwoordigers opgekomen. Nadat de ver gadering door den voorzitter geopend was, werden de notulen voorgelezen, die onver anderd werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat er in het afge loopen jaar in totaal zijn gewogen 9942926 K.G. producten van verschillenden aard en 149 stuks hoornvee en varkens. Door de commissie, die daarvoor was benoemd werden, nadat alle bescheiden waren na gezien, de rekening en verantwoording goedgekeurd. Het weegloon werd voor het loopende jaar vastgesteld op 8 cent per 1000 K.G. Doordat de weger zich niet kon vereenigen met het voorstel van zijn sala- rieering, werd hij niet herbenoemd, zoodat besloten werd een oproeping te doen voor een n euwen weger. Ten slotte werd vast gesteld hoeveel dividend zal worden uit gekeerd, waarop na gewone rondvraag de vergadering gesloten werd. ST-MAARTENSDIJK. De Burgemeester dezer gemeente heeft de bekende zilveren bekers van het «Sint Jacobsgilde overge bracht naar Middelburg en ter beschikking gesteld van Zijne Excellentie den Heer Commissaris der Koningin. Door Zijne Exelenlie zullen de bekers geplaatst worden in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De bekers zullen aldaar bewaard worden in een vitrine, vervaardigd van triplex glas, en eikenhout met dubbele afsluiting, zoodat de bekers zeer veilig bewaard zullen zijn. Gedurende den nacht worden ze in een brandkast geborgen, en zijn voorts tegen een voldoend bedrag verzekerd. Zoolang de bedoelde vitrine niet is af geleverd zullen de kostbaarheden bewaard worden in de kluis van een der Bankin stellingen te Middelburg. OUD-VOSSEMEER. In de jaarvergade ring van de fokvereeniging «De Geit" werd door den voorzitter het 10-jarig bestaan der vereeniging herdracht en er op gewezen hoe zij in bloei is toegenomen. De financiën waren dit jaar door bijzonderen steun eenigszins verbeterd zoodat het boekjaar met een klein goed slot eindigde. Aan de bokkenhouders moet f 200 uitgekeerd wor den, een hoog bedrag in vergelijking met wat op andere plaatsen moet gegeven wor den' De heeren M. Daane en Wiskerke werden als bestuursleden herkozende laatste wenschte als voorzitter niet meer in aanmerking te komen, maar op dringend verzoek der vergadering zal hij voorloopig nog in functie blijven. Hierna werd door den heer Sietema van Middelburg een mooie causerie over de Voeding der geit gehouden. Het was een leerzame avond. Naar men ons mededeelt zijn voor- STAVEN1SSE. L.l. Vrijdagavond hield de heer W. Sietema, znivelconsulenl, alhier namens de Provinciale vereeniging ter verbetering van het geitenras in Zeeland, een lezing over het melken, de melkbe- handelitig, de boter en de kaasbereiding. Jammer, dat er geen vrouwen van geiten houders waren opgekomen, want deze zijn toch meestal met de verzorging dier dier tjes belast. Na de lezing kreeg men een mooie vertooning met lichtbeelden, betrek king hebbende op het melken, de bacte riën in de melk voorkomende en de boter en de kaasbereiding. De melkprijs is alhier van 14 cent op 12 cent per Liter gebracht. THOLEN. De iepen3iekte heeft onze wande ling aardig kaal gemaakt en we hebben allen geklaagd over de kale vlakte die door het rooien van de boomen, voornamelijk in de omgeving van de Oud-Vossemeersche poort, is onlBta&n. Gelukkig is er thans nieuwe aanplant gekomen io plaats van het gerooide, meuw plantsoen is er aangelegd en zoo kan daü onze wandeling na verloop van eenige jaren weer eeD aaoge- narneu aanblik opleveren, waarvan ieder inwoner kan profiteereD. We moeten echter een beroep doen op onze Inwoners voor wie de wandeling bestemd is. Prent Uw kiudereD, in het houtgewas te sparen, zelfs het jonggeplante hout is niet eeDs veilig voor den vernielzucht van de jeugd en dat ia jammer. Het is de plicht gvan de ouders hun kinderen te verbieden het houtgewas te ontsieren, waarschijnlijk kan ook het onderwijzend perso neel onzer scholen in die richtiDg meewerken, doch voornamelijk ia dit de plicht der ouders. Op een ander envel moeten we ook wijzen. We hebben een politieverordening die het los- loopen van kippen verbiedt en mogen weden bosch wachter gelooveo, dau kost het onderhoud en herstel van de schade die de losloopende kippen in de wandeling Teroorzaken, der Gemeente ettelijke tientallen guldens per jaar. Ophouden van die kippen dus in het belang van het in goedeu staat houden der wandeling en geld be- spareD, twee nuttige zaken. Duizend gulden boete. Tholen. Deze week stond hier voor het Kan- tongereeht de landbouwer M. Goorder, beklaagd van vervalsching van melk. Het was dan ook geen kleiuigheid, de keuringsdienst te Goes maakte nit dat de melk met zeventig procent water vervalscht was. Dus niets anders dan diefstal, daar men melk koopt en tegen 16 cent per Liter betaalt. De melkprijs wordt zoodoende voor eeu Liter melk zeven en twintig cent, een voordeelige zaak das voor den landbouwer. Min- I der geweuscht echter voor de zieken of kleine kinderen, die de melk als voedsel hoog nooaig hebben. Het Bpreekt vanzelf dat de ambtenaar van het openbaar ministerie en de Kantonrechter alles behalve over deze zaak te spreken waren. G,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1