RECHTZAKEN. A Dr. F. Leo de Leeuw, f taak stelt zij als eisch dat de aausluitiog zoo algemeen mogelijk zij. Dat is haar volle recht. Na is naar voren gebracht het geestelijk be zwaar tegen de waterleiding onder het motief dat waar God het water van den hemel geeft de mensch dat gebruiken zal en niet hetgeen door baizen als het ware kunstm. wordt aangev. Als dat een zniver principieel standpunt is dan moet men daarvoor eerbied hebben, maar het moet dan tevens niet voorop worden ge- geschoren om de financiëele zijde van zijn be zwaar te dekkeo. Er zij dus groote voorzichtigheid geboden met een dergelijk argument. Want conseqacnt door gevoerd zoa van geen enkele nieuwe uitvinding mogen gebruik worden gemaakt waartoe voorheen andere gelegenheden waren. Men heeft bezwaar tegen den dwang, in dien zin dat men zou verplicht worden tot aansluiting. Nu is eene verplichting tot aansluiting niet de volledige bedoeling; men had beter kunnen spreken van eeu vluggere aausluiting. Toch zon men hierin dwang afkeuren, terwijl het gansche leren een dwang is. Opeen kwitantie boven de tien golden moet men een zegel plak ken, dat is dwang. Belastingen moet men be talen, dat is evenzeer dwang en zoo zou meu kunnen voortgaan. Men verzet zich niet tegeu al die dingen, hoewel ze in den aard der zaak dwang zijn. Maar men wil inderdaad eene vlugge aanslui ting uitgaande van het gemeentebestuur, mede werking dus van de plaatselijke overheid opdat de rentabiliteits-rekening die van eene zoodanige zaak moet opgem. worden, tot zijn recht zal komen. Die vlugge aansluiting geeft voor de verbrui kers dit belangrijke voordeel, d?.t de waterprijs met 1/2 wordt verminderd. Besluit de gemeeute- raad nu tot die vlogge aansluiting dan geldt die vermindering voor alle aanfluitingen in de ge meente. Zou met zoo'n besluit één of twee jaar gewacht worden, om, zoo gezegd, de kat eens uit deD boom te kijken, dan kan niet meer van die reductie worden geprofiteerd en moet men de duurdere prijs betalen. Zelfs zij, die vrijwillig thans reeds willeu aansluiten, zijn aan het duurr dere tarief verbonden indien een gemeenteraad niet het voorschrift aanvaardde voor een vlugge deelneming. Het is alaoo voor een gemeente bestuur in het belang zijner ingezetenen de dure plicht zich nu te verklaren voor de aanfluiting niet alleen voor nieuw te bouwen, maar ook voor bestaande woningen, vallende bionen een zeker rayon. Neemt de raad het desbetreffend voorstel aan, waarbij dan van de vermindering van den water- prijs kan worden genoten, dan zal het tarief ▼oor kleine werkmanswoningen, inderdaad slechts f 10 pt. juar zijn, doch neemt men het ontwerp na niet aaD, dan bedraagt het f 15, ook al zou men het volgend jaar wel tot het voorschritt ran de aansluiting overgaan. Ten opzichte van de met dit ontwerp gepaard gaande algemeene aansluiting, gevoelt hij der mate de motieven van hen die oprecht gemeende gemoedsbezwaren hebben, dat hij zelfs hun be lang bij den minister-presideut wil bepleiten, al zal men er eveniueet rekening mee moeten honden, dat dan bijv. bij gebrek dan het te verstrekken water aanmerkelijk duurder zal komen te staan. De heer Krijger verklaart na deze uiteenzet ting dat vele van zijne bezwaren zijn weggenomen. De heer van Zorge kaD, om de door hem ontvouwde principieele reden, ziju stern niet dit ontwerp geven. Bij de daarop gevolgde stemming wordt het ontwerp aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der bh. J. v. Zorge en C. P. v. d. Slikke. Als regent van het Weezen-Armbest. wordt met alg. st. herbenoemd dhr. E. v. d. Slikke. Na afhaudeliog van de agenda stelt dhr. Uijl, krachtens art. 188 der gemeentewet enkele vragen, te weten: öf Burg. en Weth. op 1 Januari 1.1. vergun ning hebben gegeven voor bal in de herbergen, waarom zij deze vergunning hebben gegeven bf Bnrg. en Weth. niet van oordeel zijn, dat het geven van gelegenheid voor ijdel vermaak in deze tijden, maar in 't algemeen altijd en vooral aan bet begin van bet jaar op Nieuwjaars dag ongewenscht iej willen Burg. en Wetb. voor taan meewerken aan de bevestiging van de Christelijke levensgrondslagen om zolke toestem ming niet meer te verleenen en ot Burg. en Wetb. de verantwoordelijkheid aanvaarden van de gevolgen die daarait voortvloeien? Wethouder de Graaf zegt, dat deze vraag is gesteld op grond van art. 188 der gemeentewet, waarop hij, als toenmalig waarnemend burge meester, van antwoord wil dienen. Volgens art. 183 is het college van Burg. en Weth. verantwoording verscholdigd die in- lichtingen aan den Baad te verschaffen op finan cieel gebied, als deze zal verlangen, maar niet aau eeu enkel raadslid. Voor wat betreft de aard van de gestelde vragen, heeft hij gehandeld overeenkomstig de artikelea 116 en 122 van de algemeeoe plaat selijke politieverordening, waarvan hij aan nie mand verantwoording verschuldigd is. Mocht de iuterpellant soms anders willen, dat hij dan den Raad voorstelt, om die artikelen te wijzigen en de daarin bij den burgemeester nedergelegde macht over te brengen aau den Baad. De heer Uijl wenscht verder eene voorziening in den werkloozenneod door werkverschaffing, waaromtrent de voorzitter verklaart deze zaak nader bij Burg. en Wetb. onder de oogen te zien en den raad, zoo mogelijk, ten spoedigste eene beslissing te doen nemen. Daarna sluiting. VAN ONZE BERICHTGEVERS. Correspondentie. Eenige berichten uit St-Maartensdijk kunnen we wegens plaatsgebrek deze week niet opnemen. ST-MAARTENSDIJK. Het getal inge«chmen dienstplichtigen voor de lichting van het jaar 1924 bedraagt 25. Door Bargemeester en Wethouders dezer ge meente is bepaald dat de stemming voor de verkiezing van leden van den raad zal plaats hebben op Dinsdag 22 Mei 1923. Tengevolge van het oten vbd voor de gezond heid schadelijke pepermunt, zijn alhier eenige kinderen ongesteld geworden. Proces-verbaal is opgemaakt van een en ander, terwijl een restant pepermunt bij den bestrokken winkelier is in beslag genomen teneinde te worden onderzocht. De heer P. J. Quakkelaar, geboortig van hier voorbeen onderwijzer fian de openbare lagere school te Amsterdam, is aldaar benoemd tot Hoofd van een der openbare lagere scholen. Op 3 Febr. jl. slaagde onze dorpsgenoole Mej. M. W. de Graaf Gd. als conpeuse aan de mode vakschool te 's-Gravenhage. De heer D. L. Hage A.Cz., thans ijdelijk onderwijzer te 's Gravfcnhage, is benoemd tot onderwijzer aan de Openb. Lagere school te Wassenaar. De bond van melkleveranciers be sloot laatst de melk aan de consumenten te verminderen met 4 cent per liter en te brengen van 16 op 12 cent. Een navolgenswaardig voorbeeld, zoo mogelijk ook voor andere gemeenten, waar de prijs nog aanmerkelijk hooger mocht zijn. OUD-VOSSEMEKR. Dinsdagavond trad voor circa 30 personen van verschillende richting op de heer Mr. Van Dusseldorp burgemeester van Westkapelle met bet onderwerp Waarom Christelijk Historisch In zyn rede deed hij duidelyk het verschil hooren dat bestaat tusschen de partijen. Na de met aandacht gevolgde rede wsrd gelegenheid gegeven tot aanmel ding voor oprichting van een Chr. Hist. kiesvereerii- ging maar definitief resultaat kreeg men nog niet. Alhier zal een kiesvereen'ging totstandkomen van de Geref. Staatsparty, waarvoor een vergadering was belegd in het kerkgebouw dier Geref. partij. STAVENI33E. 1.1. Woensdagavond werd alhier gehouden de algemeene vergadering van de afdceling Stavenisse van de schippersvereeniging //Scbuttevaer" Er waren van de 95 leden slechts 26 tegenwoordig. Op verzoek werd ontslag verleend aan den bode en in diens plaats benoemd de secretaris. De notulen der vorige jaarvergadering werden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. De voorz. her denkt in zijn openingswoorden het lid wijlen G. Hartog en deelde mede, dat 8 personen nog als lid zijn toegetreden. De goedgekeurde rekening en verant woording gaf als ink. f 167,195, als uitg. f 118.] 7, zoodat de rekening sloot met een saldo van I 49.025. Medegedeeld werd, dat aan de verzoeken van het gemeentebestuur albier, inzake een doe d'alve in de haven, het herstel van het havenplein en het ver zetten van een lantaarn bereids is voldaan. Op een verzoek oui vermindering van de haven en kadegelden alhier is afwijzend beschikt, daar een algemeene verlaging niet mogelijk en een gedeeltelijke niet wenschelijk is, maar B. en W. zullen spoedig met een voorstel in deze zaak by den Raad komen, Hel gemeentebestuur van St-Maartensdijk had eerst gunstig beschikt op een verzoek der afd., om hel havenplein aldaar den ganschen nacht te verlichten, maar om finantieele redenen is deze beschikking in getrokken. Er zyn evenwel middelen getroffen om er gedeeltelyk in te voorzien. De verbetering en ver sterking van den lichtopstand alhier met sector en wel met flikkerlicht is reeds lot stand gekomen Volgens het verslag van het „Schoolfonds" is aan het Hoofdbestuur afgedragen f24 70. Als bestuurs leden worden herbenoemd E. H. Roozemond, C. Dorst en M. P. Hendrikse en als afgov. naar de Algem. Vergadering te Enkhuizen A. G. van Ysseldijk en C. Bil, terwyl J. Moerland als plaatsv. werd aange wezen. Daarna gat de afgev. J. Moerland een relaas van de A|g. Verg. te 's Gravendeel terwijl een en ander aangevuld en geïllustreerd werd door het lid Ysseldyk. Bij de rondvraag werd o.a. besproken de vluchihaveu aan het Zijpe, een verbeteriug en ver meerdering van de trappen -in de haven te Zierikzee, de havenverlichting te Hoedekenskerke, de afschaffing der octrooi-gelden, het licht van Gorishoek enz. Daarna sluiting. SCHERPENISSE. DeSchietvereeniging „Prin ses Juliana" hield in het hotel „Concordia" onder voorzitterschap van den heer J. Vroegop hare jaarlijksche algemeene vergadering. Door den waarnemend secretaris, de heer A. Beve lander, werd het jaarverslag voorgelezen, waaruit bleek, dat het afgeloopeo jaar over 't algemeen een vrij gunstig tijdperk was geweest. Uit de rekening en verantwoording van den heer C. L Tbolenaar bleek dat het batig saldo over 1922 bedroeg f81.925. Aan de orde kwam verder de periodieke aftreding vau de heeren G. Bevelander en G. Bolier. Na acclamatie te ziju herbenoemd, nam eerstgenoemde zijn benoeming weer aan, doch Bolier bedankte. Uit de stemming die toen volgde verkreeg de heer G. Quaak Gz. de meeste stemmen, zoodat die tot bestuurslid werd gekozen. Tot baaocorveeër werd benoemd K. Bijnagte. Daarna werd dj vergadering gesloten. Het was juist 10 jaar geleden dat de vereeni- ging werd opgericht, daarom hadden zich eenige leden gereed gemaakt om dat feit eenigszins feestelijk te gedenken, door een drietal tooneel- stukjes op te voeren. Nadat deze tot aller te vredenheid waren ten gehoore gebracht was het middernacht en ieder keerde weer huiswaarts. SCHERPENISSE. Donderdag jl. hield de afd. Z.L.M, te Scherpenisse haar le Alge meene Vergaderingvan de 30 leden waren er slechts 11 aanwezig. Bij de opening drukte de Voorzitter J. H. Hage dan ook terecht zijn spijt uit over de geringe opkomst. De notulen der oprichting van de af- deeling werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukkken waren 2 missives van het dagelijks bestuur der Z.L.M. a. Vragen aangaande art. 15 der leer plichtwet betreffende landbouwverlofhier op was niet geantwoord door het bestuur omdat dit hier goed geregeld is. b. Vragen als voren aangaande breede vellingen waarop zal geantwoord worden dat de afdeeling breede vellingen noodig acht, inzonderheid met het oog op de grintwegen. Voorts een schrijven van het bestuur kring TholenSt-Philipsland om een bijdrage voor de te houden tentoon stelling te Tholen. Hierop moest afwijzend worden beschikt om reden de afdeeling slechts 1 jaar bestaat en geen gelden in kas heeft. Het salaris van den Secretaris- Penningmeester werd voor 1922 en 1923 vastgesteld op 50^ der ontvangsten. Hierna sluiting. POORTVTIET. Maandagnamiddag had de landbouwerszoon H. B. 22 jaar, bij het vervoer van steenkolen, door het breken van een zitbank, het ongeluk van die wagen te schuiven op den met keien be straten weg, zoodat de geladen wagen naar men verneemt hem over het lichaam ging. Na huiswaarts te zijn vervoerd en daarna door Dr. Polderman van Scherpenisse onderzocht te zijn bleek de toestand ernstig te wezen. Hedennacht reedsoverleed boven genoemde jeudige persoon aan de gevolgen er van. THOLEN, Februari 1923. Indertijd heeft het Rijk aan de gemeenten op Tholen bet geld beschikbaar gesteld voorden aanleg eener centrale drinkwaterleiding. Eene der voorwaarden was, dat de gemeenten binnen 5 jaar in huDne verordeningen zouden bepalen, dat ieder ingezetene, wiens woning binnen ze keren afstand van de hoofdbuisleiding is gelegen, verplicht werd aan te sluiten. Nu de bonw ver genoeg is gevorderd zijn twee soorten tarieven opgemaakt. Het eerste is gegrond op VRIJWILLIGE, het tweede op VERPLICHTE aansluiting. Het verschil is vrij grootzoo zal een kleine woning in het eerste geval f 15.in bet tweede geval slechts f 10. per jaar behoeven te betalen. Besluit nu de Raad eener Gemeente, dat de verplichte aansluiting nog dit jaar wordt inge voerd, dau wordt dus het goedkoope tarief toe gepast, terwijl in het tegenover gestelde geval 9 jaar lang het duurdere tarief zal gelden. Het is dus voor de ingezetenen zaak den Raad der Gemeeute aan te moedigen de VER- PLICHTF, aansluiting in te vo ren, omdat an ders ALLE ingezetenen negen jaar lang het duurdere tarief moeten betalen en daarna toch de verplichte aansluitiug moet worden ingevoerd. De Gemeenteraad van Poortvliet, die steeds de zaken der waterleiding met groote meerder heid heeft gesteund, gaf ook in dezeu weder een goed voorbeeld door met 5 tegen 2 stemmen op r.en drietal voorwaarden tot verplichte aan sluiting over te gaan. Een der voorwaarden was, dat voor de kleinste woningen het abonnement niet meer dan f 10.per jaar zal bedragen een andere dat de dienstleiding met nog 2 Meter der binnenleiding gratis zal worden aangelegd. THOLEN. Donderdagavond hield het Depaatement Tholen van de Maatschappij tot Nut tot het Algemeen zijn laatste bijeenkomst in dit seizoen, De heer All uit Bolsward was hiertoe uitgenoodigd en nadat de voorz. de heer Van Dijk den aanwezi gen welkom had geheeten en den spreker ingeleid, ving deze aan met zijn lezing over Faust, de bekende opera van Gounoud, ontleend aan den dichter Goethe. We kunnen conslateeren dat het Depar- tementsbestuur gelukkig is geweest met zijn uitnoodiging want de grondige studie die de heer All van dit onderwerp heeft gemaakt, kwam goed uit. Door middel van lichtbeelden verduidelijkte de spreker zijn lezing, terwijl tevens door middel van de piano hier en daar de meest naar voren komende momenten van de beroemde opera werden vertolkt. De schoonheid van de opera Faust, zal voor velen alhier een openbaring zijn ge worden en de strekking die een opera heeft voor velen verduidelijkt. We meenen dan ook dat dezen avond behoort tot de meest leerenswaardige avonden. De voorzitter bracht uit naam van allen een hartelijk woord van dank aan den spreker. Tevens werd medegedeeld dat waar de Nutswet verbied om in den ver volge leden van vereenigingen zonder rechtspersoonlijkheid als lid aan te nemen, het Departement voortaan de leden van D.O.V. niet meer zal kunnen introduceeren We hopen dat de opwekking om lid te worden van het Departement in goede arde mag vallen, temeer waar het Depar tement grooten financieelen steun verleent aan tal van Vereenigingen in Tholen door middel van subsidies. Hopen we dat minstens een honderdtal leden zich zal aanmelden, immers hoe sterker departe ment, hoe meer kracht hiervan ten nutte van het algemeen kan uitgaan. Ons bericht in het vorige nummer omtrent den verkoop van aNon Semper" schijnt niet juist te zijn geweest. Ons is medegedeeld dat er geen sprake is van verkoop, doch dat genoemde heeren de exploitatie van »Non Semper" in handen hebben. De Watertoren. Rees reeds sedert eenigen tijd van verre de watertoren te Scherpenisse voor ons oog, vandaag was de vlag geheschen, een bewijs dat de toren onder kap staat. Het tweede belangrijke werk, dat ons bewijst dat de waterleiding haar voltooiing nadertj is bijna gereed. Indien de wérken ónder LANDBOUW. Men meldt ons In de plaatsen waar arbeider» bonden zijn, is voor zooverre bekend wel over hei uurloon gesproken tusschen de bestaren van werk® gevers- en werknemers, maar een bedrag zou do niot zyn vastgesteld. Hier en daar begint men mee en zoo werd o.ra. te Woensdrecht en Ossendrecl dit uurloon bepaald op 22 ct. voor knechts, 20 cl voor arbeiders en 12 ct. voor vrouwen. H Eens geproefd en eens gegeten, Zult ge Roma's smaak, nooit vergeten. De Rechtbank te Zierikzee opgeheven? Een wetsontwerp ie ingediend tot ontbindini der rechtbank te Zierikzee. Ooel ie dan om he Kanton Tholen in le deelen bij Breda. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen Ierseke. Donderdag zijn bij publieke vei ling 2 stukken bouwland, groot 70 A. 31 cA. en 2 H.A. 63 A. 60 cA. van den heer W Gebuis, gecombineerd verkocht aan di gebrs. Jan en Jeroen Vette voor 840 gld per BI. gemet. O Op nagenoeg 70-jarigen leeftijd overleed gi na een ongesteldheid van eenige maanden nog vrij plotseling, dr. F. Leo de Leeuw in leven secretaris-penningmeester van he Bestuur der Visscherijen. Sedert 1886 maakte de heer De Leeutt deel uit van het Bestuur der Visscherijen 3 werd in 1901 benoemd tot secr.-penningm van dit college, een taak die hij steeds me groote toewijding vervulde, terwijl zij adviezen door belanghebbenden steeds o grooten prijs werden gesteld. Steeds wa hij gereed tot het bijstaan van hen di met. bezwaren bij hern kwamen, en wa bekend als een humaan mensch. De overledene bad zitting in tal vai 111 colleges. Regeeringscommissaris Centraa Oesterbureau, lid van deu gemeenteraai van Bergen op Zoom, Voorzitter der Am bachtsschool, Secretaris tuinbouwonderne ming Het Markizaat, Commissaris van de' Coöp. Nutscredietbank te Breda, Regen van het Protest, weeshuis te Bergen o| Zoom, Voorzitter van de afd. Toonkunst Voorzitter van het bestuur der Muziek school, lid van bet College van zetters de dir. belastingen, voorzitter der gem.arbeids beurs en voorzitter van de neutrale open bare leeszaal aldaar. De Regeering beloonde zijn verdienstei in 1911 met het officierskruis in de ordfvi van Oranje Nassau. We kunnen zeggen dat dr. De Leeuv nog te vroeg is heengegaan, hij was eei maa vol werkkracht en vergissen we on niet dan was hij bezig met een omvang rijke beschrijving van de werkzaamhede van het Visscherijbestuur, dat nagenoe 100 jaren geleden, in 1826, zijn werkzaam heden heeft aangevangen. Zijn nog plot selingen dood heeft hem verhinderd di omvangrijke werk geheel te voltooien. T< PUBLICATIËN. Op 1 April aanstaande bestaat gelegenheid tl plaatsing op de openbare iagere school A van kit deren, die vóór of op 1 October a.s. den leeftjji van 6 jaar znllen hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die ban kindere of papillen op de openbare lagere school wenicbe geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gestel daarvan op Vrijdag 2 Maart aangifte te doen bjj bi hoofd der school den heer Van Overbeeke, des ni middags tnsscben 4 en 6 oor in de school. Tholen, 23 Febr. 1923,1 KERKNIEUWS.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2