Aflvertentiën kunstmeststoffen. Sierlijke So-Easy Van derOuderaa, REUZEL Schra/ew Chr. School Tholen. PLAATSING VAN LEERLINGEN I APRIL |Ch. P. Serrarens ADVIES-BUREAU Ingezonden Stukken Poortvliet. lerseke. i .SAMAPERiM J. Roggeband Tholen. goud, doublé of nikkel. Prima Hollandsche gesmolten H. VAN DER EIJK, Tholen. L GO ES. 2984| Land- en Tuinbouwzaden Gras- en Klaverzaden Zaaigranen Zaailijnzaad Suikerbietenzaad. halen op genoemden van Dalen, die steeds en tot na toe in gebreke is gebleven dit bedrag te reati- lueeren. Eene kwalificatie als ontroow voor deze handelwijze is zeker niet de sterkste uitdrukking. Een ander geval van onttrekking aan eene levering deed zich voor met den heer A. Scheele te Ter Neu zen, die zich beriep op eene langere openstelling der besteding dan aanvankelijk was aangekondigd. De force majeure door de gladheid van de wegen tengevolge waarvan de postgelegenheid was gestremd, werd door hem niet erkend. Het bestuur stelde op hem eene vordering van 1 628.65 wegens berokkende schade door zyne niet-levering, doch hy wees dit af. Eerst na eene arbitrale uitspraak waarbij hy tot beta ling werd veroordeeld, voldeed hij, hetgeen tot zyn eer moet gezegd worden, terstond aan deze ver plichting. Dit verslag gaf tot geene discussies aanleiding en werd mitsdien door do vergadering goedgekeurd. Als leden van het bestuur werden herbenoemd de heeren Anth. L. Hage met 94 en Joh. L. Koopman met 87 stemmen, die deze herbenoeming met dank aanvaarddeu en door den voorzitter werden geluk gewenscht en de belangen der vereeniging met de zelfde lust en toewyding werden aanbevolen. Als Secretaris-penningmeester werd herbenoemd de heer P. C. Koopman met 77 stemmen, terwijl 18 stemmen waren uitgebracht op den heer A. W. Fermie en op andere personen een enkele stem. Ook deze aanvaardde weder zijne benoeming onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter wenschte hem eveneens geluk met zijne herbenoeming en hoopte dat hy met dezelfde bereidwilligheid zich aan zijne taak zou wyden. Nadat by de rondvraag niemand iets ter tafel had te brengen sloot de voorzitter de vergadering met dank aan de aanwezigen voor hunne opkomst en aan de commissiën van onderzoek der rekening en der stemopneming voor hunne medewerking. Daarna deed bij nog mededeeling van den uitslag der gunning van de kunstmeststoffen alsChili-sal- peter voor f 14.50 en Palent kali voor f8.25 aan A. J. van IJsseldyk alhier, Zwavelzure ammoniak voor f 19.74 aan H. Kooyman te Dirksland, Super phosphaat 14 0/q voor f3.03 aan firma Kostenze te Krniningen, Ammoniak Supor voor 19.43, Kalizout 40 0/0 voor f 4.80, idem 20 0/q voor f 2.48 en Kainiet f .85, alles berekend per 100 K.G., aan C. Ver meulen alhier. We verkeeren wel in het simester der jaar vergaderingen. Behalve het tweetal waaromtrent we reeds hiervoren melding konden maken, hield ook het Musschengilde zijne gewone bijeenkomst, die door 44 van de 65 leden bijgewoond. De 'voorzitter, de heer C. G. Noom, riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe en hoopte dat de donkere wolk, die niet alleen over ons land, maar over de geheele wereld hangt, moge voorbijtrekken en de omstandigheden dermate doen wijzigen dat 1923, ondanks de ongunstige verwachtingen, toch nog een voorspoedig jaar moge worden. Do door den penningmeester, de heer A. P. Geluk, afgelegde rekening sloot met een batig saldo van f59.39. Blykens het uitgebracht jaarverslag bleken in hot geheel te zijn ingelerord 2595 doodo musschen, 2357 vogeleieren, 20 doode ratten, 4 dito bunzings en 4 wezels. Het hoogste aantal ingeleverde onschadelijk ge maakte dieren was 656 door H. de Wit, 456 door J. van Haaften en 170 door Andr. Kloet Wz. Als loden van het bestuur worden herkozen de heeren C. G. Noom met 35, A. P. Geluk met 41 en M. Zeedijk met 38 stommen. Een vijftal nieuwe leden traden toe, waarna allen zich aan een gemeenschappelijke maaltijd vereenig- den, waarbij do keurig toebereide spijs, besproeid met het geurig druivennat, zich nitslokend lieten smaken en een gezellige kout het aangename samen zijn verhoogde. Onwillekeurig is een buitenstaander geneigd om het nut van zuHt een gilde in twijfel te trekken, maar by eenige nadere beschouwing zal het duide lijk worden dat het verdelgen van schadelijk ge dierte niet van belang ontbloot is voor plant en vrucht. Indien men eens aandachtig gadeslaat hoe de musch zich in een pas bezaaid bed kan heen en weer wentelen en ondertusschen zich onledig houdt met het wegpikken der zaden of men ziet een zwerm dier gevederde grauwtjes zich te goed doen aan het korenveld, dan kan men eenig denkbeeld krijgen van de schade dio zij in massa veroorzaken. Sommige landbouwvereenigingen in onze omge ving zijn zich dit dermate bewust, dat zij zelfs aan zulke gilden eon bijdrage verleenen om do produc tiviteit der verdelging van zulke lastige dieren aan te wakkeren, en waardoor dus het recht van bestaan van zoodanige gilden wel wordt bewezen. SCHERPENISSE. Onder leiding van Ds. W. J. Keiler en met medewerking van den heer J. van de Velde is alhier een jongelings- vereeniging opgericht met aanvankelijk 19 leden De vergaderingen worden op Woeusdagavond gehouden in de consistoriekamer. Tot voorzitter eu Secretaris zijn resp. ge kozen de heeren J. Vin jé en J. Janse Hz. OUD-VOSSEMEER. Vóór het ingaan van de vasten werdeu in de R. Catb. school eenige voorstellingen gegeven door het R. Cath. too- neelgezelschap, voor mannelijke en vrouwelijke personen op verschillende avonden. IERSEKE. Vanwege de gemeente zal aan de vele werkloozenheid werk verschaft worden. De haven wordt uitgebaggerd, -looteo gedolven en een brandput gedempt. Ër hebben zich 54 werkwilligen aangemeld. Het dagloon zal 2 gulden bedragen. Vrijdag dezer week beginnen de werk zaamheden. Landbouwtentoonstelling Tholen. In de deze week gehou :en vergadering van de Kamer van Koophandel voor Westelijk Noord- Brabant, werd o.m. behandeld een verzoek van de afd. Tholen van de Z.L.M. om het toekennen van een subsidie ten behoeve der dit jaar te Tholen te honden tentoonstelling. Do Voorzitter deelde mede dat de commissie van bijstand geen voorstel heeft gedaan omdat deze geen voldoende gegevens omtreut het nat voor den handel en industrie 'bezit, hij meeude dat dhr. Amsing beter roet den toestand op de hoogte zal kunnen ziju en vroeg dezen iulichtingen. De heer Amsing verstrekte deze en stelde voor een subsidie van vierhonderd gulden te verleenen. De voorzitter merkte op dat dit bedrag, ge- zien de som die voor subsidies is uitgetrokken, te hoog zou zijn. De heer HijmaDs meende met een subsidie van honderd gulden zoa kunnen worden volstaan. Dit werd door het lid uit Tholen bestreden en verdedigde de beer Amsing een nader door hem gedaan voorstel om een subsidie te geven van tweehonderd vijftig galden. Met alg. stemmen besloot de Kamer voor de in 1923 te Tholen te houden Landbouwtentoon stelling eene subsidie van Tweehonderlvijftig gulden te geven. THOLEN. Naar ons wordt medegedeeld is „Non Semper" verkocht aan de h.h. C. W. Geluk, D. H. van de Velde en L. K. vau Zalt- bommel. De zaal zal geheel worden opgeknapt, wordt door het aanbouwen van een tooneel vergroot, terwijl door het aanbrengen van meerdere ver beteringen getracht wordt de zaal te moderni- seeren en geschikt te maken voor het houden van vergaderingen en uitvoeringen. Door een ondernemer oit Dinteloord is een autodienst Bergen op ZoomThoolsche Veer ingesteld. Do ritten hebben vijf malen per dag plaats. De Zangvereeniging. Eenige wekeu geleden deden we mede deeling vanf oprichting eener zangvereeniging. De pogiögen zijn welgeslaagd. Deze week is onder leiding van dhr. Jos. A. Verswijveren de eerste repetitie gehouden. De jouge vereeniging,die „Cecilia" is genoemd, telt 70 leden. Als bestuor zijn benoemd de h.h. D. H. van de Velde voorzitter, C. De.urloo, C. W. Geluk, W. de Korte, Gommert van de Linde, L. G. van Zaltbommel en N. van de Zande. Het Nutsdepartement alhier zal zijn winter avondlezingen besluiten met een zeer belangrijke. Woensdag a.s. hoopt de heer A. All, uit Bolsward voor het Departement op te treden met eeu lezing over de opera Faust. Ter verduidelijking worden lichtbeelden vertoond, terwijl er ook pianobegeleiding zal zijn. Gezien het zeer h-erenswaardige der voordracht meenen we dat er wel veel belangstelling zal zijo. Vlug gehaald, nog vlugger bereid, Overtuigt U van Roma's kwaliteit. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen Stavenisse. Ten verzoeke van dhr. A. Hage Lzn. alhier werd door notaris Meulenberg publiek ver kocht een hoefje met 21 gem. 209 roeden bouwland in den Stavenissepolder. Kooper werd de beer C. Steendyk voor f24900. E nige perceelen bouwland (3 gem. 52 roeden) in den polder Oud-Kempem- hofstede werden voor f 2871.13 toegewezen aan den heer A. Dorst At. alhier. ONDERWIJS. Oud-Vossemeer. Geslaagd aan de Universiteit te Utrecht voor doctoraal examen geneeskunde de heer G. A. Polderman alhier. GEMENGD NIEUWS. De Roerkwestie. Donker blijft de toestand in bet Roergebied. Steeds meer en meer wordt lijdelijk verzet door de bevolking gepleegd, met als gevolg op verschillende plaatsen botsingen, soms met noodlottig gevolg van dooden en gewonden, hetgeen nu ook al weer niet bijdraagt tot het beter worden van de betrekkingen tusschen de bezettende mogendheden en Duitschland. Donker blijft de toestand, schreven we aan het hoofd van het bericht, boe de toestand zich echter zal ontwikkelen, is al even duister. De eenige hoop die overblijft is, dat er nog een middel zal gevonden worden die een oplossing zal breugen om tot overleg te geraken, bestaat deze mogelijkheid niet, dan kunnen we zeggen „arm Europa". Een rare dokter. Een heer vao rijzige gestalte meldde zich in armen-bourteu te Leiden bij verschillende be woners met de mededeeling, dat hij dokter was bij het academisch ziekenhuis en opdracht had de bewoners te onderzoeken of zij soms onder voed waren, in welk geval zij vanwege deze inrichting voedsel en andere versterkende mid delen zouden ontvangen, alsmede kleeren. Hij koos voor zijn bezoeken vrijwel alleen woningen uit, waar geeD mannen in buis waren. Een be jaard schilleuvrouwtje liet hij de kleeren uit trekken en daarna beklopte hij haar lichaam. Bij andere bewoners deed hij hetzelfde, zoo ook bij de wed. H., die den kost verdient met turf venten. Ook het 14-jarig dochtertje van de wed. H. liet hy de kleeren uittrekken, waarna hij het meisje beklopte en haar borstkas onder zocht. De weduwe zou vau alles worden voorzien, ook van kleeren, en het 14-jarig meisje zou hij eeu goede betrekking bezorgen aan het acade misch ziekenhuis. Even later kwam hij terug met de mededeeling, dat hij het meisje maar zou meenemen, omdat het dadelijk kon geplaatst worden, lumiddels was de vrouw, die de zaak niet vertroowde, met haar dochtertje naar het politiebureau gegaan, althans de „dokter" vond haar niet thuis, wel den vader van de wed. H., die den ^dokter" verzocht straks terug te komen. De politie stelde dadelijk een onderzoek in, doch de ^medicus", die blijkbaar lont had ge- roken, was niet meer te zien. Later is hij opgespoord. Men verdacht hem er van, dat hij met minder eerbare bedoelingen zou hebben gehandeld, doch het blijkt dat hij niet recht snik is. Hg zal in een krankzinnigenge sticht worden opgenomen. Een vechtpartij met doodelijken afloop. Te Vheghuis, eeu op \lJ1 uur ten oosten van Coevoreen gelegen gehucht, hield de ijs- vereeuiging „Coevordeo" een feestavond in de school. Tegen 12 uur kwamen de 24-jarige kommies G. Nevels en de 25-jarige kommies G. Frijling op het feest. Zij weigerden entrée te betalen, waarop een twist ontstond tusschen hen en den controleur, den 17-jarigen Wilts- haar. De kommies G. Nevels trok onmiddellijk zijn revolver en trof J. W. levensgevaarlijk in den buik. Diens broer de 20 jarige Hendrik Wiltshaar snelde zijn broer te hulp. N. loste een nieuw schot en raakte H. W. in het hoofd, tengevolge waarvan de3e onmiddellijk dood neer- storte. Een derde persoon die te hulp kwam, de 22-jarige J. H. Haltlies, kreeg een schot in den hals, doch werd niet levensgevaarlijk gewood De boerenarbeider J. achtervolgde de dader, waarop deze een schot loste, dat J. een schamp schot over den buik toebracht. De tweede kom mies Frijlingj waarschuwde de marechaussee te SchooDebeek, die den dader arresteerde. Een en ander veroorzaakte in de buurtschap groote ver slagenheid. De justitie uit Assen stelt een onderzoek in. De moordenaar toonde zich bij de confrontatie uiterst ouverschillig. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blykt dat ey met den inhoud instemt. Mijnheer de Redacteur. Met belangstelling las ik In uw Courant van 10 Februari jl. een kor» bericht over een in de gemeente Tholen gehouden Ouderavond, welke blykens dat bericht, door welwillende medewerking van het onderwijzend personeel, uitmuntend geslaagd m heeten, men is daar blykbaar op den goeden wi Alfiior is een Ouderavond gehouden op 22 Mei 192 Volgens gerucht was het begin niet bemoedigen het slot was als een klap op een vuurpijl, het r sultaat dat de secretaris de heer Ampt ziju ontsl nam, én sinds geen Ouderavond meer is gehoudi Zouden hier niet even goed als in Tholen Ouderavonden aantrekkelijk gemaakt kunnen word als het onderwijzend personeel, insonderheid Is hoofd der school, in die richting gingen werken. Met dank voor de opname. EEN BELANGSTELLENDE. Oud-Vossemeer, 16 Februari 1923. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Hei Gem. te 3t-Annaland door Ds. W. Zijlstra te Ne Langbroek. PREDIKBEURTEN. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 u ds. Datema. Beide diensten Collecte voor de Kei Geref. Kerk voorm. 9.30 uur eu nam. 2.30 u candidaat Vermeer te Haarlem. Voorbereing H. Avondmaal. Oud Geref. Gem. voorm. 9.S0 uur nam. 2 s avonds 6 uur Ds. de Kok te Aagtekerke. Dinsdag 20 Februari 1923 Oud Ger. Gem. 's avonds^6.30 ds. Kersten. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. GF.EN DIENST. Vrijdag 23 Februari 1923 Ned. Herv. Kerk s' avonds 7 uur Ds. Datei Openb. 7 Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 leeskerk en mi 2 uur dhr. Kortenhoeven te Heemstede. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's avoi 6 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 Ds. W. J. Keiler. Oud Geref. Gem. voorm 9,30 aam. 2 en 's avon 5,30 uur leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 6 i ds. J. Keiler. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 's avoi 6 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm.5j9.30 en nam. 2 i Ds. Moerman. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 «ar 's avonds 5.30 unr leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30^dhr. Kortenhoe te Heemstede, nam. 2 uur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur ds. Staal 's avonds 5.30 uur leesdienst. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,80 leeskerk en na 2 uur ds. J. Keiler te St-Maartensdyk. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en s avor 5 uur leeskerk. St-Philipsland. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 geen dienst nam. 2 uur ds. Van Grie^ioysen. Chr. Ger. kerk, voorm. 9 nam. 2 uur en 'savoi 5 uur leeskerk. Ned. llerv. Kerk voorm. en nam. Ds. v. Beuseki Ger. Kerk voorm. en nam. ds. Meijer. Chr. Ev. Gem. voorm., nam. en s avonds Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 'aavoi ds. Kersten. BURGERLIJKE STAND Gemeente IERSEKE van 915 Febr. Ondertrouwd: Jan Ridderhof 84 j. jm. Lena Westveer 28 j. jd. Huwelijksafkondiging Josephus Wagemi 20 j. jm. te Tornhont en Johanna Griep j. jd. te lerseke. Gehowd: Jacobns Sinke 27j.jm. en Ding: Cornelia Bom 28 j. jd. Jacobns Johannea r in Iwaarden 26 j. jm. en Alberdina Hartoog 25 j. Geboren Leendert, ar, Jacob Wisse en Mai Johanna Kole. Dingenie Corntlis, z7. Antho Zoetewij en Johaona Cornelia Sinke. Gem. THOLEN van 916 Februari 192 Overleden Adriana Hendrika Schot, 88 echtgen. van J. Franke. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 17 Febr. 1923. Boerenboter f 1.10 per pond. Roomboter f 1,80 Eieren 6 cent per stuk. Ondertrouwd A. Dl'INE Az. en 7 30140 A. C. VAN DER GRAAFF Wd. Scherpenisse, Februari 1928. Ondertrouwd G. K. NELISSE Cz. en 7 80141 T. KNULST Jd. St-Maarteesdijk, 14 Februari 1923. Heden overleed te Krniningen Da een langdurige ziekte mijn geliefde Moeder 30146 MARIA C0K, in den 0U:L- op BenrspoliaV'ar' 12 - uOKETTEN in een Brai a afzonderlijke coaponkamer. Kantooi Des Zaterdags van Vriendelijk dank aan den heer W. J. Wolf, Gem. Ontvanger alhier die mij door zijo accurate boekhouding noodzaakte mijn be taalde belasting in 1917 thans nog eenmaal opnieuw te doen betalen, ook Borg. en Weth. verdienen een woord van hnlde door bon dringend optreden in deze zaak. 30447 M. VAN DEN BERG. Tholen, Sprokkelmaaud 1923. 12 J en het devoel van onwelz.irr |daf aan Griep voorafgaat.Neëm TABLET TEM Verkrijgbaar bij Apothekers en Brogisiea 248 30187 35®" Ondergeteekende beveelt zich aan tot het leveren van verschillende soorten 8 30150 Vervangt uw BRIL door een Vakkundige monteering en ge- renomeerd door H.H. Doctoren. voorheen J. ROBBE BERGEN OP ZOOM. 41236 Zuivelstraat 12. 10 f 0.55 PER POND. Wederverkoopers voor 't eiland Tholen flink rabat. Vraag prijsopgaaf. Aanbevelend, 12 30152 230 ruwe huid. Gesprongen Wt handen,Springende lippen. 8 30145 Gelegenheid tot INSCHRIJVING 17 eD 24 FEBRUARI 1923,'aavonds 78 aan de school. De leerlingen moeten op 1 April den leeftijd van 5 jaar en 6 maandeD bereikt hebben. Het schoolgeld is gelijk aan dat der gemeentescholen. W. VAN DEN BERG, 30143 21 Hoofd der School. 16 ZAADHANDEL VOOR BELASTINGZAKEN. Invallen van Belastingbiljetten, Reclames, enz. F. I. A KEUCHENIUS. Gewezen Inspectear der Directe 10 Belaetingeo. 29401 Kerkstraat 16, Bergen op Zi 'rii

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2