Faillissementen in Nederland. De heer Ooms vindt werkverschaffing best, als de polder er f 1000 bijlegt hebben de arbeiders f 2000 en de polder voor f 1000, f 2000 werk, doch als straks de polder zegt wg geven niets, dan gaat het toch niet aan ora voor den polder werkjes te gaan opknappen. De heer Do Wilde vraagt of er al eens geprobeerd is met de landbouwers contact te krijgen, al liet iedere landbouwer b.v. maar één gemet land om spitten dan zou dit reeds aardig werk geven. De heer Van Tilbeurgh heeft eens laten spitten doch hg geeft de voorkeur aan ploegen, de arbeiders zelf zien hun land liever geploegd dan gespit. De Voorzitter meent dat in ieder geval eens na gegaan kan worden of het idéo van den heer De Wilde voor uitvoering vatbaar is. De heer Ooms zegt dat we met praten niet verder komen als alle onderhandolingee mislukken gaat sinds de tijd voorbij en er zijn arbeiders welke direct hulp noodig hebben. De heor De Wilde vraagt of het nu do bedoeling is alleen te geven aan groote gezinnen en niet aan kleine. De beer Ooms merkt op dat de kleine gezinnen ovengoed in aanmerking komen als ze het noodig hebben. Do Voorz. zegt dat alles in handen vau het Weezen-Armbestuur blijft, mèt overlegpleging tus- schen de Commissie van Toézicht over de arbeids bemiddeling en den correspondent. Met algeraoene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, Voorgelezeu wordt een schrijven van J. Geuze, houdende verzoek om eervol ontslag als vuilnisman, mot voorstel dit ontslag te verleenen met ingang van 1 Mei a.s., waartoe wordt besloten. De heer Ooms merkt op dat met Geuze een ne derig en hulpvaardig man deu dienst gaat verlaten. Laatst ging een clubje personen tegen het verbod vnn B. en W. in geld inzamelen op een lijst om een rijksambtenaar bij het verlaten van den dienst oen huldeblijk aan te bieden. Die Rijksambtenaar had trouw zijn dienst vervuld bij 't Rijk, maar hij vindt dat, wanneer datzelfde clubje nu eens een huldeblijk ging aanbieden aan den vuilnisman Geuze, zoo'n huldeblijk zeer zeker aan dezen gemeente ambtenaar niet beter besteed kon zijn, zeer voel hoeft hij gedaan voor de ingezetenen. Do Voorz. merkt op dat liet laatste minder in den Raad behoort. Ter tafel komt het verzoek van A. Gunter e. a. om gratis buizen voor de rioleering in de Kalisbuurt, mot voorstel van B. en W. ora de buizen te ver- i schaffen. De heer De Wilde merkt op dat de menschen aan den Molenweg niet gratis kregen en vraagt of men thans geen moeite zal krijgen. De Voorz. merkt op dat de Kalisbuurt altijd op zich zelf ia beschouwd, de bebouwing daar sloot aan bij de bebouwde kom en de sloot tor plaatse moest weg, dit was noodzakelijk en daarom werd demping en rioleering bevorderd. Aan den Molen weg is het geval geheel anders. De heer De Wilde geeft toe dat het daar een ander geval is en kan zich met 't voorstel vereeni gen, waarna besloten wordt tot gratis ter beschikking stellen. Ingekomen is nog een verzoek van de Stichting ingevolge de Landarbeiderswet om een voorschot uit 's Rijks kas voor den bouw van een plaatsje voor M. van Driel Jr. De heer Van Tilbeurgh vindt het type van woning uitstekend geschikt voor arbeiders, en veel beter dan do luxe bouw. Goedgevonden wordt het voorschot aan te vragen. Niets meer te behandelen zijnde vestigt do heer De Wilde bij de omvraag de aandacht op het kei padje bij de wed. A. C. Lindhout, dit is een weinig te breed, zoodat het door wagens stuk gereden wordt, en vraagt of het nu nog breeder gemaakt kan worden, zoodat stuk rijden niet mogelijk is. De Voorz. zegt dat het pad in der tgd voor re kening van de gemeente g^l^gd is, hoewel het pol derweg isgaat do gemëènte nu verbroeden dan neemt de gemeente ook dit weer uit handen van den polder. De heer De Wilde vraagt of de poldor het dan niet zal willen verbroeden. De Voorz. meent dat de polder daar wel niets voor voelen zal. Niemand meer het woord verlangende wordt overgegaan in gesloten zitting, de Vergaderiug her opend zijnde wordt deze gesloten. VERSLAG VAN DEN RAAD VAN STAVENISSE, van Vrijdag 26 Januari 1923, voorm. 10 ure. Voorzitter de Bargetneesterafwezig met ken nisgeving dhr. Anth. Stoutjesdijk, wegeus onge steldheid en dhr. L. C. Potappel wegens familie omstandigheden. De notulen der vorige vergadering worden, na lezing, onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat weder, docli zonder resultaat, oproeping van sollicitanten plaats vond voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte en dat voor het onder richt aan jongelui uit deze gemeente, die zich voor den Vrijwilligen Landstorm aanmeldden een schoollokaal ter beschikking is gesteld. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder komen als ingekomen stuk ken ter tafel a. berichten van dhrn. J. Oudesloij«, K. Kievit en Iz. Moerland, inzake het aannemen hunner benoeming, respectievelijk tot lid der Commissie van Toezicht op het L. O., tot onderwijzer en gemeentewerkman. b. de bekende circulaire van Gedeputeerde Staten inzake nader voorgenomen regeling der jaarweddeu van de Burgemeesters. Besloten werd aan genoemd college mede te deelen, dat het vroeger vastgesteld advies ge handhaafd Wordt, voor zoover dit op den tegen- woordigen titularis van toepassing was en waarbij in overweging gegeven werd diens bezoldiging vooralsnog onveranderd te laten. c. een schrijven van de Kamer van Koop handel en fabrieken voor Westelijk Noord-Bra bant. inzake verlenging van arbeidstijd de voor gedragen regeling vond hier reeds toepassing, waarom dit schrijven voor notificatie werd aan genomen, alsook de mededeeling der brieven onder a hiervoren. Eene gelijke behandeling ondergingen een schrijven van het gemeentebestuur van Goes, begeleidende de begrooting van den keurings dienst van Waren voor 1923 een schrijven van den Minister van Financiën, iuzake aandeel van bet Rijk in de kosten vau het afsluithek, nabij het post- en telegraafgebouw een echrijven van Ged. Staten betreffende goedkeuring van de gemeentebegrootiog voor 1923 en circolaires vau datzelfde college, inzake opheffing van markten te Middelburg, Wemeldiüge, Zuiddorpe en Tholen. Voorts wordt zonder hoofdelijke stemming, overeenkomstig voorstel van Burg. en Weth., vastgesteld eene verordening, inzake verhaal van pensioensbijdragen/op de Getn. Ambtenaren. Er moet bijgedragen worden 5 voor we duwen- en weezeupensioen, welke bijdrage echter niet verschuldigd is door hen, die reeds onder de onde wet van premiebetaling vrijgesteld waren wijders het maximum voor iukoop, voor wat betreft de ambtenaren, die op 1 Joli 1922 niet meer in dienst der gemeente waren. Ove rigens vindt geeuerlei verhaal, ook niet voor eigen pensioen, plaats. Tot leden van de stembnreaux, inzake de verkiezing van de Prov. Staten en den gemeente raad werden met algemeene stemmen benoemd, voor de eerste verkiezing tot leden dhrn. Auth. Stoutjesdijk en L. C. Potappel, tot plaatsver vangende leden dhrn. C. Broodman en A. H. van der Slikke en voor de laatste verkiezing tot leden dhrn. P. van Iwaarden en J. Hage, tot plaatsvervangende leden dhrn. C. Broodman en A. H. vau der Slikke. Aau Iz. Moerland, die 1 Januari jl. in functie trad als gemeentewerkman, werd alsnog aanstel ling verleeud voor den tijd, die bij van 16 No vember 1922 af in lossen dienst der gemeente doorbracht. Ten slotte wordt nog besloten tot wijziging van de begrootingeo voor 1922 en 1923. GEMENGD NIEUWS. Evenals het vorige jaar, is ook thans weer door de Boaz-Bank te Utrecht uit hare be drijfswinst van het afgeloopen jaar een bedrag van f 2000,beschikbaar gesteld voor ver schillende Christelijke- en liefdadige doeleinden. Zoo ontvingen de diacouiën der Ned. Hervormde Gemeente, der Gereformeerde Kerk, derChrist» Gereformeerde Gemeente en der Evangelisch Luthersche Gemeente bedragen van respectievelijk f250,— f150,f50,en f50,terwijl eenige zendingscorporaties elk een bedrag van flOO, ter beschikking werd gesteld. VAN ONZE BERICHTGEVERS. S T-ANNALAND. In 1922 werden alhier van de baven verscheept 13.717.417 K.G. Suikerbieten, tegen 18845830 K G, in 1921.' Aardappelen 9.705.146 (vorig jaar 7.152033 K.G.) Ajoin 743210 K.G. (vorig jaar 587364 K.G.) Pulp werd aangevoerd 1.687.699 (vorig jaar 1.835651 K.G.) Op de beide Weegbruggen werd gewogen 26.742.244 K.G. (v. j. 29.257.517 K.G. ver deeld als volgt: Weegbrug „de Waarborg" Suikerbieten 8.308246 K.G.. Pulp 1.186.641 K.G. Aard appels 6477186 K.G. Ajuin 458060 K.G. Kunstmeststoffen 68569 K.G. Vocrpeën 115802 K.G. Granen 20052 K.G. Andere artikelen 271.210 K.G. samen 16.905.766 K.G. (v. j. 17.803527 K.G.) benevens 82 stuks vee. Weegbrug „de Coocurrent" Suikerbieten 5.409171 K.G. Aardappelen 3.227960 K.G. Pulp 501056 K.G. Ajnio 285150 KG. Voer- peën 163294 K.G. Grauen 46960 K.G. Andere artikeleu 202887 K.G. Samen 9.836478 K.G. (v. j. 11453527 K.G.) benevens 243 stuks vee. Door de Vereeniging Landbouwbelang werd op 26 dezer aanbesteed de leveriug vrij op den wal van 202.300 K.G. Superpbosphaat 69200 K.G. Ammoniak Superphosphaat, 57700 K.G. Chilisalpeter, 60100 K.G. Zwavelzuru Ammoniak, 5500 K.G. Kainit, 9200 K.G. Kalizout 40%. 3700 K.G. Patentkali 48%. De levering is gegund als volgt van Superphosphaat aan Ceutraal Bureau te Rotter dam voor f301, Ammoniak Superph. aan J. C. van de Linde te Nieuw-Beijerland f 9.27. Chili salpeter P. J, Poleij en Zoon te lerseke f 15.15 Zwavelzure Ammoniak H. Kooman le Diuteloord f 19.71, Kainit J. C. v. d. Linde te Nieuw! Beijerland f 1.75 Kalizout C. Theuoisse te St- Annaland f4.69. Patentkali id. f 11.70. Alles per 100 K.G. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Vau der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week» eindigende 26 Jau. in Nederland uitgesproken 80 faillissementen tegen 39 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 Jan. 1923 331 f.illissementen tegenover 2207 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 4