o< "J'< J i rS G IERSEKE. Maandag 1). hield de Varkenshond „Voorzorg" zijn jaarvergadering in 't café Pieterse. Van de 53 leden waren er 18 tegenwoordig. Het aantal verzekerde varkens bedroeg 67. Hiervan stierven of moesten uit nood geslacht worden 13, wat een schade veroorzaakte van f324,15; andere uitgaven bedroegen f97.40. Het goed slot bedroeg 1 Jan. 1922 f 776,88 de ontvangsten f 248,89, rente f 32,75 reserve kas f 202,50 samen f 1261,02. De heeren W. Hage, secr.-penn. en J. Ge braad commissaris, werden met bijna alg. et. herbenoemd. Eeu voorstel van den heer Hage om de weke- lijksche bijdrage yau 5 op 10 cent te brengen, werd verworpen. OUD-VOSSEMEER. Men deelt ons mede dat van den werkman J. PI. alhier bij zijn ouders bericht kwam, dat hij, werkzaam zijnde in een wolfabriek in Noord-Frankrijk, tusschen eeu machine geraakte en daarbij al de vingers van zijn linkerhand werden afgesneden. Thaus is de stoommachine, welke dienst moest doen voor het hulpgemaal voor de Drie Groote Polders afdoende hersteld en door het Rijkstoezicht goedgekeurd, zoodat met de verdere werkzaamheden kan worden voorthegaan. POORTVLIET. Loop der bevolking: De bevolkiug bedroeg op 1 Jan. 1922 906 m. en 913 vr. Samen 1819 personen; door geboorte vermeerderd met 18 m. en 20 vr., door vesti ging met 41 m. en 37 vr.verminderd door overlijden1 met 10 m. en 9 vr.door vertrek mei 53 m. en 52 vr. alzoo een vermindering van 4 m, en 4 vr. zoodat de bevolking op i Jan. 1923 bestond nit 902 m. en 909 vr., samen 1811 personen. Door den Commissaris der Koningin iu Zeeland is benoemd tot zetter voor 's Rijke Dir. Belastingeu te Poortvliet dhr. G. J. d- Graaff, ter vervanging van dhr. N. A. Bruijns zeel, overleden. THOLEN. Donderdagavond gaf het fanfare gezelschap „Concordia" zijn winteruitvoering in Hotel „Hof van Holland". De zaal was zeer goed bezet. De heer W. Moelker sprak een woord van welkom tot de talrijke aauwezigen, waarna werd begonnen met het programma. De eerste drie nnmmers werden door het fanfaregezelschap uit gevoerd, waarbij reeds dadelijk bleek dat, on danks de slechte periode die het gezelschap doormaakte, door ijverige samenwerking van directeur en werkende leden, goede resultaten zijn bereikt. De muzieknummers werden goed uitgevoerd, en luide geapplaudiseerd. Hierna traden op Anna Geluk en Jo van de Velde, leerlingen van dhr. Verawijveren, eerst genoemde op piano, de tweede op viool, gaven Miniatures van Mendelsohn, daarna Gusfav Langer Grosmütterchen en Gro9vii'.erchen en Mozart Mou coeur soupire en tot slot weri voor de pauze ten gehoore gebracht De Heer, Perpetoa Anna Geluk zang, Cuto Zaltbommel orgel met begeleiding van Jo van de Velde op viool. Het was een aardig ensemble en de jouge debutanten oogstten een wel verdietd applaus voor het met veel gevoel ten gehoore gebrachte. Na de pauze traden weer op Anna Geluk, Cato Zaltbommel en Jo van de Velde en werd ten gehoore gebracht Noiret Kerstlied en De Cock Kiudersmart. Vooral het Kerstlied kou ous het meeste van al het ten gehoore gebrachte bekoren. Frisch klonk hierin de stem van Anna Geluk en de compositie van het lied is zoodanig dat ook de begeleiding goed tot haar recht kwam. Een warm applaus dankte de jongelui voor hetgeen zij ten gehoore brachten, het was een wel verdieud applaus. Hierna gaf „Concordia" zijn drie laatste muzieknummers, die correct werden uitgevoerd en hier bewees ook weer de instemming der aanwezigen, dat men zeer tevreden was met het ten gehoore gebrachte. Eenigeleden vaD het muziekgezelschap brachten daarna een tooneelstukje op de planken met titel „De sollicitant voorden veiligheidsdienst*, het stukje werd vlot gespeeld en ontving een goed applaus. De voorzitter dhr. Moelker sprak zeker uit naam van allen toen hij deo directeur, dhr. Jos. J. A. Verswijveren gelukweuschte met de onder zijn leiding verkregen resultaten en alle medewerkenden voor hun toewijding waarmede zij deu avond hebben doen slagen. Een zeer geanimeerd bal sloot den welge slaagden avond. Binnenkort wordt hier weder aange vangen met een cursus in Landbouwhuishoud- kunde onder leiding van mej. Lindenbergh, leerares bij het lanbouwhaishoudkundigonderwijs». Bereids hebben zich 15 leerlingen hiervoor aan- geinell. Mochten er nog meerderen zijn die van deze gelegenheid kunnen gebruik maken, zoo bestaat hiervoor nog gelegenheid zich aan te melden bij mevr. De Jong Paardekooper Overman Botermarkt alhier. Deelneemsters moeten miustens 16 jaar zijn. Donderdag geraakte een handkar door een ongeluk in het winkelraam van Wed. Jansen op de Kerstraat. Het raam was totaal verbrijzeld. Kunst. De opmerking, in onze courant wel eens ge maakt dat ten plattenlande zoo weinig gelegen heid is ook van kunst te genieten, schijnt eenige dames uit Bergen op Zoom hei piau ingegeven te hebben om t-i trachten hier een concert te geven. Het zijn leden vau de bekende vereeni- ging Toonkunst te Bergen op Zoom die Wopds- dag 7 Februari naar hier zullen komen om ons van scbooDe zang en muziek te doen genieten. Deze uitvoering is geheel ten bate van de kunst, de opbrengst is voor de Bergen op Zooinsche ver. Toonkunst. Volgeude week zal bij verschillende ingeze tenen het programma circuleeren en gelegenheid gegeven vooraf kaarten te nemen, tegen 75 cent per stuk. Ook kan men bij voorkoop kaarten bekomen bij fa. J. M. C. Pot alhier. De eutrée aan de zaal bedraagt f 1.De uitvoering zal plaats vinden in „Non Sernper". We gelooven wei dat op een druk bezoek mag worden gerekend, daar het een onverwachte gelegenheid is om te kannen genieten van iets moois. Zangvereeniging. Tholen. Er worden pogingen aangewend om tot oprichting te komen van een gemeogde zang vereeniging. Dhr. Verswijveren uit Halsteren heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen. We kunnen mededeelen dat zij die voor de totstandkoming der vereeniging wat gevoelen, zich voorloopig kunnen aanmelden bij do bh. D. H. van de Velde en L. G. van Zaltbommel alhier. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen Oud-Vossemeer. Te dezer plaatse werd Vrijdag aanbesteed het afbreken van de bestaande wouing en het bouwen van een nieuwe ten behoeve van dau heer S. Smits in den Hikkepolder. Inge leverd werden 8 biljetten en wel: Jobs. Nuts f 1 1750, Math. van Driel f11331, A Gunter f 11306, A. Burgers f 11385, Kurvink f 11179, Jb. Engelvaart f11048, Ls. de Wilde f 10707, en M. C. van Driel f 10.246. Niet gegund. Inschrijvers, behalve Kurviuk en Burgers te St-Annaland, wouen te Oud- Vosseraeer. Scherpenisse. De landbouwvereeniging V.Z.O.S. alhier heeft Woensdag in het logement „De Gouden Leeuw* aanbesteed de levering vau 1071 balen super 14 voor f3.03, 216 balen super 17 °/0 voor f3.72 en 400 balen knlizout 20 °/Q voor t 2.28, waarvoor de laagste inschrijver was de heer J. P. Mast te Den Bommel. Voor de levering van 459 balen Zwavelzure ammoniak was laagste inschrijver Centr. Bureau te Rotter dam voor f 19.95 en 488 balen Chili voor f 15.15 idem. Voor 80 balen Amm. super f 9.55 en 45 balen Patent kali voor f 6.79 waren de inschrijvers Gebr, Hartop, Scherpenisse. waar de fiaantiëu Diet toereikend waren om een predikaut te beroepen, een godsdienstonderwijzer aanstellen. Twee heeren solliciteerden, H. Kooy- maD, van Amsterdam en F. B. Kooijmans, van Rotterdam. De eerste preekte op beroep, voldeed goed en zou worden beroepen. Maar daar de kerkelijke weg vaak een lauge weg is, duurde het nog al eeoigeu tijd voor het beroep defini tief werd uitgebracht. En toen werd door een vergissing van den oudsten ouderling, Diet be roepen H. Kooymau te Amsterdam, maar F. B. Kooijmaus te Rotterdam. Pas toen de nieowe voorganger met vrouw en kroost vau de motor boot stapte, werd de wonderbare vergissing be merkt. Goede raad was dour. Men besloot eindelijk, dat B. Kooijmaus ook nog maar een proefpreek zou houden, eu daar die zeer voldeed, werd hij definitief als voorganger aangesteld. Maar de eerst-gewenschte eu door eeD vergissing niet beroepene H. Kooyinan is met den gang van zaken niet tevredeD. Hij heeft zich meldt het Vad. tot den kerkelijkeu rechter g°wend. Doch 't zal wel heel moeilijk zijn om in dit geding recht te doeD. Brand. Door onbekende oorzaak is te Eindhoven afgebrand de sigarenfabriek der firma G. H. de Jongh eo Co. Het kautoor bleef behouden, maar de gansche groote fabriek is in vlammen opge gaan en groote partijen tabak en sigaren gingen verloren. LANDBOUW. Ingezonden. Van den heer Al. Wiersum omvangen we een ingezonden stuk betreffende zaaizaadannbiedingen, dat zoo aitvoerig is dat we bet in zijn geheel niet kunnon plaatsen. We laten hier den verkorten inhoud volgen, In de Boerdery" werd een reclame advertentie opgenomen waarin alle zaadsoorten van Svalöf, als origiueele waar werd aangeboden, hetgeen misleidend is te noemen. Hiertegen is krachtig geprotesteerd en verzocht is in Svalöl om onmiddellijk deze misleidende reclame te staken, daar de benaming van origincele Zegehaver, Kroonhaver, Groo'mogolhavcr, Klokhaver, Gouden- regenhaver, Fyrishaver, Goodgerst, engedeponeerde merken zijn en do voortbrenger dezer, alleen het recht heelt op de benaming origineel. Ook wordt gewaarschuwd \oor de bonaming die de kweeker V\ ei buil geeft aan naverbouwde Svalof haver in orgineele verpakking en inzender vindt het bedroevend dat er nog landbouwers zijn die derge lijke aanbiedingen nog helpen bevorderen door het koopen van dergelijko aanbieders. Gelakkig meent inzender dat vermoedelijk door de nieuwe Wageningsche eenbeidsriebting en de daarmee samengaande actie vanwege vele Vereenigs- besturen tegen alle bedoelde onzuivere verkoopsmet hodes de aanvraag naar origineel Svalöfzaad zelfs nu reeds die van 1922 in totaal overtreft. Daartegenover spijt het hem evenwel in hooge mate dat van dien beteren en medewerkenden invloed in Zeeiaud tot hed*n nog bedroevend weinig merkbaar is. Zou dit indirect hieraan moeten wordon toege schreven dat bovengenoemde onzaivere import hool-i- zakkelijk steeds in Zeeland hun oorsprong vondeu De belangen van het Instituut te Svalöt en van allen die jaarlijks origineel Svalöfzaad betrekken, zijn alle voorgaande jaren op schrikbarende wijze door boven omschreven onzuivere en misleidende methodes onder mijnd. Daarom by dezen een speciaal beroep om steun aan het adres van iederen Zeeuwschen land bouwer, om die verwarrende toeatamlen in den zaad- handel eindelyk voorgoed van de baan ie krijgen. Ziet advertentie in dit nummer. Tevens wijst spr. er op dat vele handelaren in advertenties en prijscouranten verzuimen den nabouw- duur der veredelde rassen te meldeuen spr.meent dat dit wordt verzuimd omdat anders de landbouwers indien wordt vermeld oudere naboaw, niet zoo gemakkelijk zullen koopeu, dit is dus een groot verzuim. Ook wyst dhr. Wiersum er op dat de triumf- aardappel voor de 200 gevreesde aardappel wratziekte vermoedelijk omvatbaar is, zooals dr. Quanjer dit beschouwt eu deze aardappel de Eigenheimer zal vervangen. Ook wordt de aandacht gevestigd pp Germison als bestrijdingsmiddel tegen strepenziekte, zooals de plantenziektekundigen dienst te Wageningen heeft medegedeeld, terwijl kopervitriool niet zoo goed voldoet. GEMENGD NIEUWS. De vanwege den Zeeuwschen polder- en waterschapsbond gevormde studiecommissie, be last met het onderzoek naar den invloed van den mosselcultuur op de vooroevers der polders en waterschappen in Zeeland werd heden door den bondsvoorzitter uir. P. Dieleman in de sociëteit St-Joris te Middelburg geinstalleerd. Gekozen werd tot voorzitter der commissie de heer A. v. d. Weijde te Zierikzee, tot vice- voorzitter de heer W. van Oeveren te Wol- pliaartsdijk. Voorts bestaat de commissie uit de heeren V. G. Boot Jz. te Haamstede, P. Erasmus te Oostburg, C. M. P. W. Hanssens te Siut- Annaland, C. D. Vereeke te Kapelle, G. D. A. Voerman te Philippine en mr. H. van der Beke Cailenfels te Middelburg, secretaris. Een wonderlijke beroepingshistorie. De Ncd. Herv. gebeente op Vlieland zou Verbrand. Doordat een 62-jarige vrouw te Rotterdam met hare kleeren te dicht bij een lichtje kwam, vlogen deze in brand. De vlammen werden ge doofd, doch de dame had reeds zulke ernstige braudwonden bekomen, dat zij iu bet zieken huis overleed. Eindelijk gesnapt. Herhaaldelijk had L)e Tel, de primeur vhd officieele besluiten of voornemen», welke men nog niet publiek wilde hebben. Er moest ergeos ouder de ambtenaren 'n verklapper schuilen. Meö had vermoedeu in een paalde richting en thans beeft een steekproef dat vermoeden be vestigd. Aan het adres van het hoofdbestuur vau deu Neutralen Bond vau Spoorwegpersoneel werd onder „geheim" een opgezettelijk foutieve mededeeliug gedaan omtrent gewijzigde classifi catie-voorstellen. 's Anderen daags stoud de foutieve medcdeeling in De Tel. Men weet dus nu, wie de geheime mededeeliugen verstrekte. Vergiffenis geschonken. De heer Desmet te 's-Hertogen bosch op wien onlangs door K., met medeplichtigheid van Destuel's vrouw een moordaanslag i» gepleegd, heeft eeD bezoek gebracht iu de gevangenis aan zijn vrouw eu zich met haar verzoend. Hij heeft zelf een advocaat genomen om zijn vrouw te verdedigen. De heer Desmet verzocht ook een onderhoud met K. en heeft dezeD vergiffenis geschonken. Rui! van boerenzoons tusschen Nederland en Duitschland. Nederlandsche eu Duitsche laudbouwdirecties zijn overeengekomen, dat boerenzoons van hier een tijdlang kunnen ruilen met boerenzoons in Duitschlandbij voorkeur uit kriogen vau ge lijke politieke eu godsdienstige beginselen. Het ligt in de bedoeling den ruil te doen beginnen in het aanstaaude voorjaar. Van Duitsche. zijde is geopperd den ruil gemiddeld 4 A 6 maanden te laten duren. Deze dour kan echter beter door de belanghebbenden onderliug worden overeengekotneo. Betaling van loon be hoeft niet plaats te vinden; wel verdient bet echter aaubeveling de betaling van een bepaald bedrag aan wekelijkse!» zakgeld overeen te komen, ia overeenstemming met de koopkracht van de verschillende soorleu van geld in de plaatsen waar de jongelieden werkzaam zijn. Wie voor bovenbedoel Jeu ruil io aanmerking weuschen te komen, kunnen zich wenden tot den inspecteur van den landbouw, Hoofd van den Bnitenlandschen Laodbouwvoorlichtingsdienst te 's-Gravenhage Bezuidenhout 30. Treurig ongeval. Dinsdagmiddag sloeg te Bergen op Zoom 't paard van den grossier in koloniale waren P. B. op hol, waarbij de voerman tusschen de kar en een boom werd gekneld en op den grond ge smakt, met bet gevolg dat hij een zware sche delbreuk kreeg en inwendig werd gekneusd, zoodat hij spoedig stierf. Hij laat een weduwe met 9 kinderen achter. Het drama in Den Haag. Donderdagochtend is in een io aanbouw zijnd huis vlak achter de begraafplaats „Nieuw Eik en Duinen" te 's-Graveuhage een lijk gevonden van een man, die zich door ophanging van het leven had beroofd. Bij nader onderzoek bleek men te doen te hebben met den echtgenoot van de vrouw uit de Rembrandtstraat, die zich voor eenige wekeL met haar beide kinderen heeft verdronken. Het lijk van het 5-jarig jongetje is tot heden nog niet gevonden. Gespannen verhouding. I?e kwestie in het Roergebied wordt zeer spannend. Frankrijk gaat verder door met het nemen van maatregelen die er niet op gericht zijn om de rust te doen wederkeeren. Duitsche mijneigenaars, die zich verzetten om kolen te leveren ziju gevangen genomen. Hooge spoor-en postbeambten die de bevelen, ben gegeven door de Fransche overheid, niet wenschten op te volgen, zijn door gewapende soldaten in arrest gesteld en een en ander leidt er niet toe om de bevolking kalm te houden. Allerwege wordt dan ook gesaboteerd en ge staakt, terwijl de toestand met deu dag ge spannener wordt. Geheel Duitschland voelt een haat tegen Frankrijk en België, die zich ver buiten het bezette gebied laat gevoelen. Over worden Fraoschen en Belgen verzocht de hote te verlaten, allerwege ziet men in de winke opschriften dat men Diet aan de onderdanen va bezettende mogendheden wil verkoopen en zoo laa de haat al meer en meer op. Beieren, dat aoders al zeer gemoedelijk beken staat, toont zich één met bet groote Doitsch vaderland. Daar is aan den Fraoschen gezant t kennen gegeven dat hij het botel dat hij bJfl woonde moet verlaten, terwijl de Beiersch regeering te kennen heeft gegeven dat zij nie meer voor zijn veiligheid kan instaan. Alle hotels weigeren inwoning en verblijf ai Franschen eu Belgen te verschaffen, terwijl ht eenigsle Italiaansche hotel te Mnnschen eenzelfd maatregel heeft toegepast. En de resultaten De bezetters hebben nog niet veel zijde bij gesponnen. Ze ontvange zoo goed als oiets cd de vraag is waarop d alles zal uitloopen. Er wordt bericht dat Zatei dag de Fraoscbe regeering een ultimatum aa Duitschland zal overhandigen, dat eischt da de Duitsche regeering eindigt met het tege werkeu vaD de Frensch-Belgische maatregelei Vooruit kan men natuurlijk reeds voorspelle dat Duitschland hiertoe nimmer zal geuege zijn. Frankrijk is dan van plan om het Rijn gebied en de Roer van Doitschlaud te scheide en wat dao Een wanhoopsoorlog Nieuw wereldkrijg Men onderschatte deze mogelijk heid niet. Hoewel er nog altijd kans it b.v. Italië met een voorstel zoo kunnen kome dat aannemelijk is voor beide partijen eu me zoo tot overeenstemming komen kan. Onze regeeripg neemt iotusschen reeds eenig maatregelen aau de Oostgrenzen van ons lam want indien het tot een botsing zou kome tusschen-de bevolking en de bezettende troepe bestaat er kans op de komst van duizende vluchtelingen. KERKNIEUWS. Oud-Vossemeer. Op 81-jarigen leeftyd is alhi overleden de heer C. Lindhoot, hoewel nimm openbare ambten bekleed hebbende, was hy e< zeer geziene persoonlijkheid in de Geref. Kerk, 1 hij jaren lang als onderling fongeerde en vaak leesbeurten optrad als er geen predikant was. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te S Annaland Ds. W. Zijbtra te Nederlangbroek. PREDIKBEURTEN. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorin. 9.30 ds. Datema nam. 2 oor de. Verschoor. Geref. Kerk voorm. 9.30 our en nam. 2.30 ui ds. Oussaren te Broek onder Akkerwoude. Oud Gerei. Gein. voorm. 9.30 uur nam. 2 's avonds 6 unr leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. GEEN DIENST. Vrydag 2 Februari in „Non Semper" 's avonds 7 uur De. Datema. Openb. 5. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30, ds. Verechoi en nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 6 uur de. leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 leeskerk en nat 2 uur De. W. J. Keiler. Oad Geref. Gero. voorm 9,30 nam. 2 en 's avon 5,30 uur leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 leeekerk en nat 2 uur de. Van Griethuyeen. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 eu 's avon 6 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 Ds. Moerman. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 's avonds 5.30 our leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,80 di. Van Grit huijsen en nam. 2 uur leesdienst. Geref. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur ds. Staal 's avonds 5.30 uur leesdienst. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Keiler Scherpenisse, nam. 2 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en a avon 5 uur leeskerk. St-Philipsland. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 fl ds. Los. Chr. Ger. kerk, voorm. 9 nam. 2 uur en avoi 5 uur leeskerk. lerseke. Ned. Herv. Kerk voorm. en nam. D«. Beuiekoi Ger. Kerk voorm. de. Meijer en nam. lezen. Chr. Ev. Gem. voorm., nam. en e avonds Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 'sav Kersten. uur titgi Kt int fii W 10 i- 51! BURGERLIJKE STAND Gem. POORTVLIET over December 1922, Geboren Marino», z. v. Adiiaau Uijl e. Adriana Antonetta ran Tiggelen. Orerleden Leendert Marinis Oudeslnija 85 ji echtgenoot van Elizabetb Jansen. Gemeente IERSEKE van 19—25 Jao. Geboren Pieter Marinu», zv. Jan Schei eu Willeinina de Jonge. Gemeente THOLEN van 1926 Jao. 19S Gehuwd P. Bont j.m. eo W. P. Everaers GeborenFranciscua Corneli», z. t. A. J. Oefl'elen en C. Geer». MARKTBERICHTEN. THOLEN, 27 Jan. 1923. Boereuboter f 1.10 per pond. Roomboter f 1.30 Eieren 7'/t cen' per atnk. J r i t

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2