Zich verdronken Beschaafd Nederland. Ingezonden Stukken eeuige ouderen zullen wekelijks werken onder leiding ran den heer Dotmao, leeraar aan een biz. u.l.o. school te Rotterdam. Het is een goed begin en wij hopen dat deze serie leasen er veel zal toe bijdragen, dat het hoievlijtonderwijs alhier meer algemeen begeerd wordt. Loop der bevolking gedurende 1922. Bevolking op M. Vr. Tot. 31Dec. 1921 1569 1634 3203 In 1922 geboren gevestigd overleden vertrokken M. 35 65 18 72 Vr. 32 72 20 Tot. 67 137 100 104 204 1669 1738 3407 38 170 90 118 208 1579 1620 3199 Aantal huwelijken 36. Leveulooze aangiften 1. IERSEKE. De bevolking vau Ierseke bestond op 1 Jan. 1922 uit 2080 m. en 2096 vr. samen 4176 zielen. Zij vermeerderde door de geboorte van 63 m. en 48 vr. en door vestiging van elders van 64 m. en 76 vr. Daarentegeu verminderde zij door 't overlijden van 24 m. en.18 vr. eu door vertrek van 114 m. en 130 vr. Dit alles to zarnen gaf een zuivere vermindering der bevolking van 11 m. eu 24 vr. samen 35 personen. De bevolking bestond alzoo op 1 Jan. 1923 uit 2069 ui. en 2072 vr. samen 4141 zielen. Er zijn 33 huwelijken gesloten. Donderdag voormiddag viel bier iemaud van een trap en brak daarbij den linkerpols. Dinsdagavond li. trad hier voor de Ver. voor Chr. winterlezingen in Ebenhaëzer op, Dr. J. R. Callenbach van Rotterdam, vroeger hier predikant, met een prachtige lezing over den Vlaainschen dichter Guido Gezelle. Hij had een aandachtig en talrijk gehoor. Maandagavond werd de 63-jarige herder A. Fr. een ongehuwd man, aangereden door een fietser. De man viel en klaagde over veel pijn. Hij moest naar zijn kosthuis gedragen worden. De dokter schreef strenge rust voor, die waar schijnlijk lang zal duren, liet Gr. Kruis en de wijkzuster zorgden voor een gemakkelijke ligging verplegiogsuiiddelen en verpleging. De heer l. Hage, besteller bij den Pust en Tel. dienst, heeft tegen 1 Apr. a.s. pensioen aangevraagd. Hij zal daa ook bedanken (moeten bedanken) als voorzitter van den Centr. Post en Tel. boud, afl, Oost-Zuid-Bevelaud welke betrekking hij van de oprichting vau dien bond onafgebroken heeft vprvuld. GEMENGD NIEUWS. Een verraderlijk tramkaartje. Te ochevp.ningen brak brand uit iu een woning die door meerdere personen is bewoond. Het pand is eigendom vau een rustend leerhandela»r, die reeds eenige dagen afwezig was. De brand weer ontdekte een bus die gevuld was met in petroleum gedrenkte lappen, terwijl iu de omge ving allerlei brandbare sloffen waren opgestapeld. Men meende eerst dat een der hourster? van een der verdiepingen wel schuldig kon zijn, doch dit bleek onjuist te zijn. Men vond echter een tramkaartje van de Haagsche trammij. De directie kon nagaan dat dit kaartje was afge- geveu even na aankomst vat» een trein uit <Je richting Zwolle. Dit deed vermoedens vallen op den huiseigenaar. Een paar rechercheurs gingen op onderzoek uit eu arresteerden den rustenden leerhandelaar te Meppel, die juist uit het bui tenland terugkwam. Tegen het bewijs van het tramkaartje kou de man niet op en bekende den brand geslicht te hebben door finaucieelen ach teruitgang. Hij dacht door in het bezit te geraken vau de assurautiepenningen er weer boven op te komen. Uit elkaar gescheurd. Eeu vreeselijk ongeluk heeft te Arnhem plaats gehad. In het artilleriepark te Sonsbeek was een partij kruit aangekomen uil Hem brug die vernietigd moest worden. Het kruit was opge slagen iu een smidsgeb«.uw, waar eenige mannen werkzaam waren. De opperwachtmeester Everaars begon met kleine hoopjes kruit in brand te steken. Eenige in de smidse werkzaam zijnde personen verwijderden zich uit angst dat de geheele voorraad kruit wel iu brand zou kunuen geraken. Zij waren nauwelijks vertrokken, toen een hevige ontploffing plaats greep. Een der nog in hel gebouw aanwezige uiannen kwam brandende naar buiten geloopen, een wacht meester snelde ijlings toe en wist de kisten met amuuilie die aanwezig waren te verwijderen, toegesuelde soldaten deden het blus?ching«- werk en na dien zocht men vruchteloos naar het lijk van den vermisten opperwachtmeester. Men vond niets dan vleeschklompen tegen zol dering en muren. De ongelukkige «as geheel uit elkander gescheurd. De parkknecht Wotn- mersen, die zwaar gewond was, is overleden. De Zegelwet. Wie bericht van oulvangst wenscht te geven van geïnde gelden, die mag zich wel goed be denken over den vorm, waarin hij dat duet, schrijft het Hbl. Men zondigt vaak uit onwe tendheid. Zoo kwam ons he.t volgende geval ter oore. Een ilinstratice had van een uitgever per giro een bedrag ontvangen, en schreef dezen een briefkaart, waarop ze voor de zending bedankte eigenlijk alleen uit beleefdheid, want het bewijs van overschrijving berustte natuurlijk bij den uitgever en gold als quitantie. Een belasting ambtenaar, die de papiereu vau den uitgever inspecteerde, oi.tdekte de briefkaart, en de schrijf ster ervan werd met flUO beboet zouder voorafgaande waarschuwing. Men zij dus voorzichtig. Eju kennisgeving eener geldzending is ia elk geval aan eeu zegel recht van f 0.10 onderworpen, al wordt bet be drag van de zending niet genoemd dus ook een briefkaart met de mededeelirig„Ik heb uwe remise ontvangen*, zelfs een visitekaartje met een paar woorden of letters er op, die. het ontvangen van een geldzending bevestigen. De eenige uitzondering op dezen regel betreft out- vang9tmelding van bedragen beneden f 10, mits dit bedrag in het stuk uitdrukkelijk wordt ge noemd. De mededeeling bijv. „Ik heb uw re mise vau I 8.ontvangen" is dus vrij. De boete van f 100, op overtreding gesteld, is verschuldigd door hem die het ktuk heeft onderteekend in geval vau niet-onderteekening door den „uitgever" van het geld. Degene, aan wien het niet behoorlijk geze gelde stuk is gezonden, moet dat, onder opgaaf van naam en woonplaats van den afzender, binnen één maand aan 's Rijks ambtenaar aanbieden, op straffe van aansprakelijkheid voor de boete. Opgehangen. In Engeland is een weduwe met een vriend v:-.n haar ter dood veroordeeld omdat zij als medeplichtige met haar vriend, baar man zou hebben vermoord. Ondanks haar ontkenning is zij veroordeeld en hoewel in de laatste 15 jaar de doodstraf niet meer a3;i eeu vrouw in Engeiand is vol trokken, werd eeu verzoek hm gratie verworpen. Een dag voor de terechtstelling verklaarde de tuan dat de vrouw onschuldig was en hijalleeu den moord had gepleegd. Niettegenstaande heeft de terechtstelling plaats gehad en zijn beiden Dinsdag opgehangen. Een oplichtster. Te Arnhem werden den laa<9ten tijd ver schillende winkeliers opgelicht door een on bekend meisje. De Haderes is nu gesnapt, 't Is een 19 jarig meisje, uit Huissen bij Arnhem afkomstig. Wanneer zij in Arnhem iemand, van wien zij wist dat hij te Huissen woonde, een winkel zig binnengaan, onthield zij het adres van den winkel. Later kwam zij bij den winkelier, vertelde dan, dat zij de dienstbode was van die en die uit Huissen cn nu voor haar patroon boodschappen in de stad moest doen, maar vergeten had geld mee te nemen. Of de winkelier haar niet eeu f40 wilde lee- nen Meestal werd aan dat verzoek voldaan maar de winkelier zag zijn geld natuurlijk nooit terug. Thans i* het meisje aangehouden. Een kras oudje Een inwoner van Heerenveen reed met zijn auto bij YY. hega do »r het slippen, tegen een boom. Zijn 80-jarige moeder schoot door den schok door den voorruit. De auto kon zijn weg niet meer vervolgen. Men na u een huurauto en moeder stapte weer in. Zaken doen. Wij lezen in de „Eveuing Standard" dat ex-keizer Wilhelm dezer dagen aau de K j- stone View Filtns Oouipauy te Londen en New-York bet recht van verspreiding over de geheele wereld heeft verkocht \an zijn eerste officieele portret na den oorlog. De foto toont den vroegereo keizer in de uniform van veld maarschalk aan de zijde van prinses Hermine, die het prachtige diadeem draagt, dat zij van haar echtgmooot als huwelijksgeschenk heeft ontvangen. De maatschappij heeft voor dit portret 10.000 dollar betaald. Moordaanslag. Vorige week is nabij Valkenswaard een moord aanslag gepleegd. Zekere Desmet verdacht zijn vrouw ervan met een ander een liefdesbetrekking te onderhonden en verweet zulks aan een Eind- lioveueche fabrikant Kersseinaekers. Deze ont kende zulks eu bood aan dhr. Desmet op de plaats te brengen waar hij zijn vrouw zou kunnen treffen met eeu ander, D heer Desinrt stapte in de auto vao den fabrikaut en bereikte eenige uren later hevig bloedend uit drie revolverwonden een woning ouder Valkenswaard. De Justitie was woldra ter plaatse e* de heer Desmet gaf als schuldige aan de fabrikaDt Kerssemaekers, Deze ontkende steeds doch de aanwijzingen waren zoo bezwarend dat de verdachte Woensdag tot bekenteuis overging De vrouw van dhr. Desmet is intusvehen, als verdacht van medeplichtigheid, ook gearresteerd. Een drama. Te Den Haag heeft zich een vreeselijk familie drama afgespeeld. In eeu gezin daar ter plaatse was herhaaldelijk ruzie. De man, iemand die misbruik maakt van sterkeu drank, bracht niet genoeg thuis voor onderhoud van zich en zijn gezin, betgeeu de wanhoop der vrouw veroorzaakte. Zaterdagavoud ontstoud weer ruzie de vrouw naiu haar beide kinderen eeu jongetje en meisje mede en is te water gesprongen. Het lijk der vrouw eu een der kiuderen is gevonden eu deze zijn Woeusdag ter aarde besteld. Het lijk van het andere kind, een jongetje, is Dog niet. opgehaald. Ongeval of misdaad Uit een der Utreehtsche forlgrachten is het lijk van een schipper opgehaald. Zijn schuit werd verlaten gevonden. De politie heeft iu verband met het vinden van het lijk, een arres tatie gedaan. Zaterdagavond meende een bewoner van een villa te Meppel, dat men eeu oneerlijkheid van een dienstbode kou hewijzeo. Het meisje werd hierover onderhonden, doch verdween nadien. Alle pogingeD om de 26-jarige dienstbode op te sporen, bleven vruchteloos Men vermoed nu dat het meisje vich heeft verdronken en uien is thans bezig verschillende waters af te dreggen. Een vereeniging te Koot wij kerbroek beuoemde in haar vergadering een voorzitter. Na de be noeming werd de „voorzitter* in een zwartsel inhouden Ie zak gestopt en toen op het biljart geworpen, waar rond een soort van Indianen- dans werd gehouden. De „voorzitter* die er ontoonbaar uitzag, werd toeu aau ziin haren te voorschijn getrokken, aan handeu eu voeten ge bonden in een sloot geworpen en bij zijn po gingen om uit het water te kernen, met een stok mishandeld. De „voorzitter" zal wel voor de eer om deze vereeniging te leiden, bedanken, terwijl bij aan gifte heeft gedaan van de ondergane mishandeling. Een wijnliefhebster. Bij een winkelier te Heerenveen werd een lade gelicht. De daderes bleek te zijn een mei-je van 14 jaar dat vau het gestolen geld reeds een flesch vr ij n had gekocht. Nog niet wijzer De Grieken schijnen nog niet genoeg te hebben vau den oorlog. Ze zijn weer wat op adem gekomen en willen de Torken weder te lijf. Er komen tenminste berichten die op een zéér oorlogzuchtige stemming wijzen cn groote Grieksche legers worden samengetrokken aan de Oost-Tracische grenzen. De Turken, hoewel de Grieksche regeering aanvalsplannen ontkent, gaau ook hun leger versterken, er zijn drie lichtingen opgeroepen. Amerika toont nu duidelijk dat het geen belang meer stelt in het ouderhoudeu van een legerbezetting aan den Rijn. De laatste Amorikaausche solda-en, ongeveer een 1000 man, zijn teruggeroepen. Een vlieger, die boft. 't Kan je tegen-, maar ook mceloopeu in de wereld. Dé aviateur Henry G. Boonstra van de United States der Mail Service z'n naam duidt er oj«, dat hij een Fries van ge boorte of althans van afkomst is ia wél een gelukskiud in zijn beroep. Nog niet zoo heel lang geleden, geraakte hij met zijn vliegtoestel in - een sneeuwstorm zoek alles werd later teruggevonden de machine vernield, cn de vliegenier zoo goed als ongedeerd. Dezer dagen deed Boonstra bij Saltlake City met zijn toestel een val vanaf 10.000 voet. Hij liep slechts lichte verwondingen op. Kritieke tijden. Het drcigVment van Frankrijk om panden van Duitschland te nemen, jndieu dit land niet voldoet aan zijn geldelijko verplichtingen, komt tot uitvoering. De vorigo week namen de Franschen, onmiddellijk ten voordrachten gehouden werden met het doee ontwikkeling aan te brengen of te-doen genieten va z goede kunst. In Februari a.s. zal nog door een b«h kend toonkunstenaar een voordracht gehouden worde i over het muziekdrama „Faust". Populair wordt d 0 inhoud uiteengezetde muzikale hoofdmomente i, worden op de piano weergegeven, terwyl pl.m. 7 lichtbeelden zullen vertoond worden. Me duokt vocé ons plattelanders, die op muzikaal gebied veel missei iets heel bijzonders. Maar het Dep. i9 ook werkzaam op maatschap^ pel ijk gebied, getuige de instellingen, die het ge sticht heeftde spaarbank, de bibliotheek, de am u bacht-teekenschool, het begrafenisfonds. Bovendiepf worden nog subsidies gegeven aan het muziekgezel-J) 6chap „Concordia", aan de pymnastiekver. „OlympiaVn voor schoolreisjes, enz. Zelfs wordt gedacht aan bede stichten eener volksuniversiteit ten plattenlande Duidelyk blijkt, dat het Dep. werkt tot „Nut van' s Algemeen". Men zou verwachten, dat het Dep. ziel e zou kunnen verheugen in de belangstelling va ,,'t Algemeen", en dat ieder weldenkende, die op ont|(r wikkeling aanspraak maakt en nog voelt voor ideëel! I zaken, lid van deze vereeniging zal zijn. Helaas dit niet het geval. In den laat9len lyd is hot leden[te aanlal met meer dan 50 0jQ gestegen. Dit moet 10^-j of 200 0/Q worden. Dat is mogelijk. Immers op dj)j vo rdrachtavonden zie ik verscheidene personen, di^t deze geregeld bijwonen. Blijkbaar vallen zulke avonj0r den in hun smaak. Maar lid worden van het Dep.L daartoe gaan ze niet over. Moet ik concludeerenjr dat ze liever de vruchten plukken van anderer werkfft dan zeil mee te werken Is de contributie te boog Jt Of i9 het misschien de sleur, die hen weerhoudt Laat ik niet verder gissen, maar ik roep hun toe Zet al Uw bezwaren op eywordt lid van het Dep en helpt mee aan het Nutswerk des te beter de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan he doel, dat haar naam uitdrukt, kunnen beantwoorden] Met dank voor plaatsing, J. WAVERIJN. ul na het mislukken van de Parijsche conferentie, reeds uitgebreide militaire maatregelen om do Roer, het Duitsche mijnengebied, te bezetten. Door deze be zetting zou Frankryk zeggenschap en nauwere con trole verkrijgen over de kolenvoorraden en zichzelf zooveel toe wijzen dat het zoodoende betaling ontvangt. Belgic en Italië hebben zich één met de maatregelen verklaard eu zonden eveneens ingenieurs. Ter be- scherurng van deze technische ambtenaren zendt Frankrijk zoogenaamd een 60.000 man, voorloopig. Woensdag hebben de Fransche troepen zich in beweging gesteld en zijn iu de omgeving van Essen met de Belgische troepen aangekomen. De Duitschers gaan echter niet accoord met dit optreden. Het Duitsche kolensyndicaat, dat den ge- heelen verkoop regelt, is vertrokken met al hun bescheiden. Roet in het eten voor de Franschen, want zonder dit syndicaat wordt de handel stopgezet. Duitschland hoeft zijn gezanten te Parijs en Brussel teruggeroepen en heeft bij alle regeeringon waar het vertegenwoordigd is protest aangoteekend. Nu loopen geruchten dat Duitschland bij verder voortrukken van het vijandelijke leger het vredes verdrag als niet meer beslaand zal verklaren, terwijl het vergoeding zal eischen wegens het aangedane onrecht. Wat het gevolg zal zijn van de genomen maat regelen De toestand is natuurlijk zeer gespanuen en ook in Engeland ziet men dit in. In ieder geval is de houding van het heele Duitsche volk tegenover de Franschen er niet welwillender op giworden. Wat het gevolg er van kap zyn voor Europa Voorspellingen doen is zeer gevaarlijk, een daur- zame vrede kan door dergelijk optreden moeilijk worden verkregen. In Duitschland rekent men dat door de bezetting ernstige moeilijkheden zullen ontstaan, vooral door het meenemen der archieveo door het kolensyndicaat. De Franscho bladcu kunnen hun misnoegen er over niet verzwijgen en ook het terugroepen der Ameri kaanse troepen juist nu, vinden ze niet prettig. Rijkspresident Koert heeft een ernstig gestelde proclamatie tot hot Duitsche volk gericht. Zondag zal door geheel Duitschland een boetedag gehouden worden. Een gruwelijke ontdekking heeft de Londensche politie gedaan. Bij het Regents park woont een zekere Maltby, een kleermaker, 50 jaar oud. De zaak was zeer bekend en had vele klanten. De laatste week zag het huis er zonderling uit. Voor de vensters en deuren waren planken ge spijkerd. De politie had reeds eenigen tijd het oog op den kleermaker en door bet vreemde uitzicht van het huis werd dit reeds een 4-tal dagen en nachten be waakt. Gas- waterleiding waren afgesneden en men verwachtte dat de bewoner wel te voorschijn zou komen. Daar de bewoner onzichtbaar bleef, forceerde de politie den toegang en er klonken twee revolverschoten. Op een kamer boven den winkel vond mon Maltby dood. Bij het doorzoeken van het huis deed de politie een gruwelijke ontdekking. In een legen den keuken muur geplaatste badkuip werd het Daakte lijk van een vrouw iu vergovorderdon staat van ontbinding verkeerend. Het was geheel onkenbaar en alleen het vinden van vrouwenkleeren in de winkel deed aan het licht komen dat het de vrouw van een zeeofficier was. Bij de politie was ia Augustus 1922 door den echt genoot aangifte gedaan van de vermissing zyner vrouw. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrek] niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Geachte Redactie, Hierbij verzoeken wij U beleefd, ons eeuige plaats ruimte te willen afslaan naar aanleiding van hel gesprokene door den Heer van Rees, Bargemeestei der Gemeente Poortvliet in de gemeenteraadszitting d.d. 9 December 1922, betreffende de Boerenleen banken. In de eerste plaats willen wij er op wyzen. de Heor van R. verschillende onjuistheden heefj be-j weerd. lo. De leden der Boerenleenbanken zijn wel degelijk aansprakelijk voor de verplichtingen dei Boerenleenbank en wel onbeperkt met bun geheel vermogen. 2o. Dat de Boaz-Bank een reserve zou bebboL \an 15 millioen gulden en dq Rotterdamsche Bank- vereeniging van 137 millioen gulden is eveneens onjuist. De reserve der Centrale Boaz-Bank bedroeg oj 31 Dec. 1921 pl.m. f38000.terwyl de reserv. der Rotterdamsche Bankvereeuiging 40 millioen be droeg. Betreffende de niet soliede Banken te Steenbergen en Rynsaiorwoode diene het volgende De Bank te Steenbergen staat geheel batten hu! verband der Coöp. Boerenleenbanken, het was een) bykantoor der N. V. Centrale Land- en Tuinbouw-j bank ie Amersfoort en derhalve een commercieels instelling, en te Rijnsaterwoude bestaat geen Boeren leenbank, wel iu dó omgeving n.1. te Oudeweteringfi waar kortelings eeu grove fraude heeft plaats gehad, door bedriegelijke handelingen van den kassier. Tocbi. wordt de soliditeit der Boerenleenbank, ingericht^ volgens het systeem bij de Coöp. Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht toegepast, niet beter gedemonstreerd dan juist in dit geval, immers geen enkelen spaarder is één cent minder uitbetaald dan zijn inlage plus rente bedroeg. Den Hoer van Rec9 hebben wij de statuten van de Boerenleenbanken opgezonden, opdat hij beter kunne oordeelen met kennis van de betredende zaak, U dankend voor de genoten plaatsruimte, Hoogachtend, Coöperatieve Centrale Raiffeisen bank. TH. P. MEIJER, Inspecteur, j INGEZONDEN M. de R. Verzoeke beleefd een plaatsje in Uw blad. Zooals altijd heeft het Departement „Tholen" der M&a'schappij tot Nut van 't Algemeen in den loop van dezea winter eenige vergaderingen belegdt waarin door bekwame sprekers of door eigen kracba Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk vaD dhr. Jager verzoekt het bestuur der muziekvereni ging u het volgende te willen plaatsen en ingevolge uw verzoek zoo beknopt mogelijk. De vijfvoudige gave van J. was een protestgave tegenover onzen toenraaligen burgemeester, die geen onderwijzei salaris bezat. Hij steunde ons echter moreel minstens 10 maal meer dan J. B. en W. gaven toestemming in school te repeteeren onder voorwaarde dat we de gemeentewerk vrouw moesten vergoeden voor noodzakelijke schoonmaak. B. en W. zagen het goed in dat het onmogelijk is 20 jongens 2 uur in school te plaatssn zonder dat dit kan opgemerkt worden door een zoeker. De pl. m. 60-jarige werk vrouw presteert niets, de zangvereeniging was het verboden eeue andere aan te stellen, de muziekver- eeniging protesteerde bij B. eu YY., echter zonder gevolg. Zij moest er voor betalen, maar geen werk. er van eischen. Dat ons matoriaal opgeborgen 2 M, boven den beganen grond in den hoek van een gang geen schade zou doen aan 'i inderdaad buitenge woon uitstekende onderwijs hier ter plaatse was dhr. J. zeer moeilijk aan het verstand te brengen, De voorzitter bleek taaier in 't volhouden, echter had hij de lampen vergeten te noemen bij 't mate riaal dus werden te midden op straat gepost. Mede werking volop. Klachten als de banken staan n>el^ op de plaats, ver naar voren of 1 op plaats 2, voor-': komen door de banken te nummeren, wat verboden werd daar kinderen het ook zonder doen en het! buitengewone ontzag zou verminderen. Voor resten sigaren enz. werden 4 kistjes geplaatst. Het meeste werd er ingegooid een beetje per onge luk er naast hetgeen de bode de9 avonds nog bij" elkaar zocht. De rest was voor de werkvrouw diöl misschien een premie kreeg als ze veel kan laten! liggen tot de onderwijzer kwam. Meneer J. spreekt van tabakspruimenen spuwen Weet hij niet dat de muziekinstrumenten altyd vocktij worden dus waarom, iets in den mond nemen di het verergert? Alles bluf. Oliebollen werden gegeten bij gelegen heid van het gildenfeest. Elke muzikant 2 oliebollet waarvan weinig overblijft als een stevige jongemans maag zich er mee gaat bezig houden. Zelfs de zooi van J. adspirant-triangeKst verdroeg ze ruim

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 2