IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT 'WAT IS WMkd er pms op snoer dat, VIM IS 'HET MODERNE FRACT1SCHE MIDDEL VOOR IEDERE HUISMOEDER DIE, HMH POTTEN EN PANNEN HESSEN EN ALLE METALEN KEUKENGEREI' OP DE MEEST AFDOENDE EN SNELLE WMl WOEDEN GEREINIGD. No. 1971 Zaterdag 13 Januari 1923. Negen en dertigste jaargang OVEBAL VEJ3KEK7GBAAR Iti PBACTLSCHE .STROOIBUSSÏH DE Ï.&VEBLS ZËEPTALT. VLAABD1MGEM, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f 0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad fl,87E, franco per post f 1,65 -f- 1" ct- di«p. kotten. UITGAVE Firma i. M. C. POT - Tholen Telef. Interc. no. 16. Advertentiëu van 1 tot 1 regels 75 cents; iedere regel meer 17'/i cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De voprmalige stad Reimerswale. door C. H. Nadruk verboden. X. Dit geluk gaf hem moed tot nieuwe onder nemingen, want toen 's Graven vloot zich daarna op Dordrecht terug trok, wendde hij zich naar Schoonhoven, waar Nicolaas van Cats een vau zijn partijgenooten, heer was. Doch aldaar onder vond hij weldra een zwaren tegenslag, doordat de iuwoners de poorten dier stad voor hem ge sloten hieldeD, waardoor hij genoodzaakt was af te trekken. Aldus overal iD zijn omgeving ver- stooten wordende en geen onderkomen meer vindende voor zijue soldaten, was hij genood zaakt met achterlating vau al zijne schepen de wyk te nemen naar Zeeland. De Graaf had echter ook daar al het moge lijke in het werk gesteld om het oproer in dat gewest te fuuiken. Hij had zijn zoon JaD, Graaf van Oostervant, met een leger derwaarts ge- zouden, om zijne wil door te zetten. De afge- zoDdene had weldra met onwederstaanbaar ge weld het eiland Walcheren ten ondergebracht, terwijl Witte van Haamstede) Schouwen aan zijn gezag onderwierp. De eerstgenoemde bad door zijn hardvochtig optreden deu bijnaam verkregen van Jan zonder Genade en was met zijn krijgs verrichtingen in Zuid-Beveland bezig, toen hij vernam, dat een 500-tal ZeeuweD, die waar schijnlijk tot het ontbonden leger van Jan van ReDesse behoord hadden van uit Bergen op Zoom een inval in het gebied van Zeeland wilden be proeven. Hij begaf zich daarop met zijn leger naar Reimerswale, om den vijand af te wachten. Doch de Zeeuwen waren zoo bevreesd geworden voor dezen geduchten krijgsman, dat zij aftrok ken en de wijk namen naar Vlaanderen. Toen Jan van Oostervant na de verovering van het huis Troyen te Borseele, zijne krijgsbedrijven had beëindigd en zoo goed als geheel Zeeland onder de knie bad, werd hij door zijn vader te Arnemuiden verwelkomd en met het bewind over dit gewest belast. De Graaf begaf zich daarop zelf naar Hene gouwen, doch na een kort verblijf aldaar in deze landeu teruggekeerd zijnde, outhief hij ziju zoon van het bewind en zond hem zelf daarheen. Oudertosschen hadden de met Renesse naar Vlaanderen uitgewekene Zeeuwen het hoofd niet in den schoot gelegd. Hun aantal zal door het optreden van Jan zonder Genade oog wel zyo vermeerderd. Herhaaldelijk ondernamen zij stroop tochten op deze kusten en werden hoe langer hoe stouter in hunne ondernemingen. Vooral na het vertrek vau dien strengeu bewindsman staken de ontevredenen in den lande weder het hoofd op en sloten zich openlijk bij de opstan delingen aan. Jan van Renesse en de zijnen heroverden bij bppne invallen weder het oostelijke gedeelte van ^pid Beveland en drongen zelfs door tot voor de poorten der stad Goes, waar zij het slot genaamd Oost Ënde, dat toen in aanbouw was, belegerden en waarover Boudewijn Kervinck van Reimers wale het bevel voerde. De Graaf destijds te Zierikzee zijnde, dit ver nemende, haastte zich een leger, dat onder bevel stond van Willem Hollander van Reimerswale, maarschalk van Zeeland, op hem af te zenden, hij zelf leidde de onderneming van uit Kats in Noord-Beveland. De beide strijdmachten ont moeten elkander eindelijk in de nabijheid van Loodijke, alwaar na een hevigen strijd de opstan delingen een zware nederlaag werd toegebracht eo waarbij 1800 van Jan's geliefde Zeeuwen en Vlamingen sneuvelden (1 Januari 1301). Na deze nederlaag week van Renesse met zijn overgebleven manschappen weder naar Vlaan deren om andermaal nieuwe plannen te smeden. Zijne levensgeschiedenis is hiermede uog lang niet ten einde, doch het ligt niet in de bedoe ling een geecb* 'kondig verhaal van de daden van dezen woelzieken maD te geven, doch alleen datgene te vermelden, wat gedurende zij nkrijgsbedrijven in betrekking tot deze streken, in 't bijzonder in het gebied van Reimerswale is voorgevallen. Hij eindigde zijn leven door dat hij achtervolgd door zijne vijanden in der haast met eenige van zijne metgezellen de rivier de Lek^wilde over steken in een vaartuig, dat te zwaar geladen zijnde, kantelde, waardoor zij te water geraakten en hij met de anderen, waaronder ook Jhr. Arend van Amstel, vsrdronk op 16 Augustus 1304. Zijn lijk werd eenige dagen later teruggevonden en te Beusichem ter aarde besteld. Ook in de gebeurtenissen die nu volgen hebbende stad of hare Heeren een min of meer belangrijke rol gespeeld. (Wordt vervolgd.) ONDERWIJST" St-Annaland. Benoemd aan de Bijzondere school op Gereformeerden grondslag alhier tot hoofd de heer C. Hage, tot onderwijzer de heer C. van Houdt thans te Bruinisse en tot onder wijzeres mej. C. Buteijn thans te Leerdam, VOOQ. HET OEmiGEM OPWfö vpi En poLosïÊri VAM ÜGtiTW ERK M AOT8f SCHILDERWERK ifA AWfêWEWGlASWfc (XVtUA XtEP VLAARomCCïT VAN VIM FABRIKANTEN S U/V LfGUT £N LIFEBUOV BINNENLAND Bij Kon. besl. dd. 6 dezer is dhr. A. van der Minne, thans surnumerair, benoemd tot ontvanger der reg. en domeinen te TholeD. VAN ONZE BERICHTGEVERS. ST-ANNALAND. De bevolking bestoud op 1 Januari 1922 uit 1253 M. en 1287 V., totaal 2540 zielen. Geboren 35 in. en 23 vr., gevestigd 16 m. en 18 vr. totale vermeerdering van 51 m. en 41 vr. 92. Overleden 17 m. en 13 vr., vertrokken 41 tr. en 34 vr. totale vermindering van 58 m. en 47 vr. 105. De gemeente telde op 1 Januari 1923, 1246 m. en 1281 vr. totaal 2527 zielen. Er werden 24 huwelijken gesloten. ST-ANNALAND. Jl. Donderdag hield de scherpschutters vereenigiug „Prinses Juliana" alhier haar 13de jaarvergadering, welke door 49 van de 84 leden werd bijgewoond. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten met inbegrip van het goed slot 1921, hadden bedragen f 699.755 en de uitgaven f487.315, zoodat er een batig saldo was van f212 44. De Voorzitter de heer A. Goedegebuure Az., Jr. eu de baan commandant, de heer M. P .Duijzer, werden beiden als zoodanig herbenoemd. Besloten werd nog voor rekeniug der gemeente een buks aan te schaffen, daar de munitie voor dit wapen nu betrekkelijk goedkoop te verkrijgen is j terwijl pogingen zullen worden aangewend om een ring vau Scherpschutters vereeuigingen in dit eiland op te richten, met het doel meer samenwerking te verkrijgen en om beurt onder ling schietwedstrijden te houden. OUD-VOSSEMEER. De heer M. A. Verraet alhier herdacht dezer dagen den dag waarop hij een kwarteeuw de betrekking van gemeente geneesheer te dezer plaatse en te Nieuw-Vosmeer aanvaardde. Uit de geboorte- en overlijdensakten en de opgaven vau vertrek oit- en de vestiging in de gemeente over 1922 blijkt, dat het getal geboorten bedraagt 65, dat van overlijden 23, terwijl er 20 uieer vertrokken, dan er zich vestigden, de vermeermeerdering is alzoo 22 zielen waardoor het totaalcijfer der bevolking op 1 Jan. 1923 is, 2319 personen. ST-PH1LIPSLAN D. Op 31 Dec. 1921 be droeg het aantal inwoners 1092 m. en 1044 vr. totaal 2136 inwoners. In den loop van het jaar 1922 werden ge boren 22 m. eu 25 vr. eu vestigden zich 40 m. en 39 vr. inwouers, sameu 62 m. eu 64 vr. Er overleden 14 m. en 7 vr. personen eu er vertrokken 37 ro. en 46 vr. sameB 51 m. en 53 vr. In totaal vermeerderde de gemeente dus met 11 in. en 11 vr. zoodat op 31 Dec. 1922 aan wezig waren 1103 m. eo 1055 vr. Samen 2158 inwoners. Er werden 14 huwelijken gesloten. STAVENISSE. Met ingang van 1 Jan. 1.1. is de gemeentewerkman I. Moerland alhier door den heer Commissaris der Koningin tevens be noemd tot onbezoldigd rijks-veldwachter in deze gemeente. De foop der bevolking alhier in 1922 was als volgt: Op 1 Jan. 1922 waren er 957 m. en 977 v. totaal 1934 inwoners. Er werden in dat jaar geboren 24 m. 23 v. en er vestigden zich 29 ld. 26 vr. Er o erledeu in dat jaar 10 in. eu 12 v. en er vertrokken 31 m. 38 v., zoodat de bevolking op 31 Dec. 11. bestoud uit 969 m. 976 v., totaal 1945 iu weners, wat dus een vermeerdering aan wijst van 11 iuwoners. Er werdeu in dat jaar gesloten 21 huwelijken ea echtscheidiugen kwa men niet voor. De beer A. F. Hanssens alhier heeft be dankt als Kerkvoogd der Ntd. Herv. gemeente. In 1922 zijn op het telefoor kantoor alhier verhandeld 7014 gesprekken en 1255 tele grammen. Door den Dijkraad der Waterkeering van de Cal. polders Oud-Kempenshofstede en Mog- gershil is besloten tot teruggaaf van t 620 aan den heer P. ten Rezendaal te EukhnizeD, mijnde de toegepaste korting wegens te late oplevering van de door hem aangenomen werken aan het dijkvak Moggershil. SCHERPENISSE.Loop der bevolking over 1922 Het aantal zielen op 31 December 1921 be droeg 714 m. en 680 vr. te zameu 1394. Ge boren werden 12 m. en 13 vr. totaal 25. Ingekomen 23 m. en 28 vr. totaal 51, totale vermeerdering 35 m. eo 41 vr. Er vertrokken 22 m. en 17 vr. totaal S9, terwijl 9 m. en 7 vr. overleden, totale vermindering 31 m. en 24 vr. zoodat de bevolking op 31 December 1922 bedroeg 718 m. en 697 vr. totaal 1415 zielen. Er werden 8 huwelijken gesloten terwijl 1 von nis vau echtscheiding werd ingeschreven. THOLEN. Reeds meermalen is ook in dese courant de klacht gehoordwat moeten wij be woners van het platte land toch veel missen van wat de stedelingen volop konnen genieten. Dit geldt zeker niet het minst, wat betreft de schoone kunsten. Eén ding moeten we hierbij echter niet uit bet oog verliezenwie alle dag roomtaarten eet, verlangt ten slotte toch naar een snede roggebrood, wie steeds tusschen de bergen zit, kan wel eens een verlangen krijgen naar de laagte. Men proeft ten laatste het fijne van de taart niet meer, men ziet de hoogten niet meer. Daar tegenover staat, dat hij die maar eens een enkelen keer kan genieten, dan dnbbel geniet, ja zelfs op dat ééne genot kan teren voor een heele poos, de smaak blijft hem weken lang bij. Zoo zal dat dan ook wel ziju met beD, die verleden week Vrijdag het voor recht hebben gehad op de bijeenkomst vau het Dept. Tholen van het Nat, bet schoone spel te kunnen genieten van den heer J. J. v. EUacker van Rotterdem. Gekleed in Middeneeawsch costuum speelde de heer Van Eltacker het schoone middeleeuw- sche mysteriespel „Maryke vau Nitumeghen.* Alsvoren tot het eigenlijke spel over te gaan, gaf de beer Van EUiicker een korte iuleidiug eu verklaring van eenige middeleeu «sche uit drukkingen en woorden, teneinde daardoor de toehoorders in staat te stellen, het eigenlijke spel gemakkelijk te kunneu volgen en begrijpen. Toen hij daarna het eigenlijke spel begon, kwam men al spoedig onder den indruk, lu ademlooze stilte werd door het talrijke publiek het schoone spel gevolgd eu het was als kou men op de gezichten lezen, de harmonie, die zy vonden tnischen den schoooen inhoud van *het stuk eu de meesterlijke wyze, waarop het werd gespeeld. Het was een mysteriespel uit de Middeleeuwer, doch ook voor onzen tijd eu door alle ernwen heen, zal de verhevene waarheid blijven die in dit spel is vertolkt, de zocdige mensch, de rnensch die zich aan den duivel had gegeven, zal, wanneer hij in oprechtheid den duivel van zich jaagt eo zich in dienst «telt van den Aller hoogste ook bij Hem genade vinden. Uit het bovenstaande, zal ook degene, die het spel niet heeft bijgewooud, wel willen gelooven, hoezeer het spel de hoorders aangreep te eer nog wauneer hij daarbij hoort op welke een voortreffelijke wijze en met fijn gevoel de heer Van Elsacker met zijn heerlijke stem, ziju fijne gebaren, ziju schoone houdingen het spel speelde (laat ik dit liever zeggen dan voordragen). Geen wonder dan ook, dat bij het einde van het spel, het publiek met eeo daverend applaus den heer Van El-acker dank eu hulde bracht. Na de pauze gaf den heer Van Elsacker nog eenige echt humoristische gedichten vau Adama van Scheltema, van Rooé de Clercq en een paar Falklandjes. Ook hierbij deed de heer Van ELacker zich als een knap declamator kennen, Mei fijn gevoel, met keurige mimiek werden de stukjes voorgedragen cd geen wonder dat telkens eu telkens weer het publiek in vroolijk gelach volgde. Aan het eind van het program gekomen sloot de voorzitter onder hartelijken dank aan den beer Van Elsacker do bijeenkomst. Hij getuigde dat hij tot zijn spijt geen woorden kon vioden die ook maar eenigermate de waarde zonden uitdrukken van het heerlijke en kunstrijke genot ons dezen avond door den heer Van Elsiickei verschaft. Het Departement Tholen heeft een schoonen avond gehad. Mogen velen zich geroepen ge voelen het Departement en zijn werk te steunen en zich d artoe als lid laten inschrijven. Zaterdag 13 Jaunari 1923 zal iu Non Semper een carsus in huisvlijt geopeud worden. Twee clubs van 16 jongens eo meisjes en

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1