IERSEKSCHE EM THOOLSCHE COURANT ISunMiKf 2 W35ckb Wei voor* \J l\ J No. 1970 Zaterdag 6 Januari 1923. Negen en dertigste jaargang Als hel'g oed ingesmeerd is meifxinlight |j Z.cepj en er wordt dan warm water opeje» stort, is a! hel Werk gedaan!! Firma J. W. C. POT - Thoien De Thoolsche Gasfabriek. wesscK doen! Bijgeloof van misdadigers. Een familietwist en de gevolgen. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per kwartaal f0,80 met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,875, franco per post f 1,05 -f 10 et. disp. kosten. TJITG.kVE Telef. Interc. no. 16. Adverteutiën van 1 tot 4 regels 75 cents; iedere regel meer 17cents. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIËN. Invordering 's Rijks directe belastingen. De Burgemeester ran Thoien maakt bekend, dat de kohieren der Personeelo Betasting no. 14 en 15. over het belastingjaar 1922, invorderbaar zijn ver klaard en aan den Ontvanger ter invordering ter band gesteld. Ieder daarop voorkomonde belastingschuldige i| verplicht tgn aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Thoien, den 2 Januari 1923. 12 Naar aanleiding van eene uitlating van den Redacteur der Tholensche conrant inzake gas- prijsverlaging met 1 cent (was deze uitlating „zij durven," wel billijk is er in den Raad van Thoien door de beide wethouders over de Tholensche gasfabriek gepraat. De opmerkingen door deze heeren gemaakt doen mij denken aan de „gemoedelijke tijd," van vroeger, toen het niet over honderdduizen- den ging, doch over simpele zakeu welke geen ernstige bespreking noodig maakten. Een der wethouders heeft de hooge gasprijs geweten aait den te grooteu bouw der fabriek, de andere welke uit den aard der zaak op de hoogte kan zijn, meent dat een te lage gasprijs van weleer de oorzaak van het dure gas van 't heden is. Naar mijne tneeuing, welke berust op zorg vuldig bijgebonden notitie vermeerderd met en kele inlichtingen staan de zakeu anders. No acht ik het noodig om ongewenschle op vattingen te voorkomen dat het Thoolsche publiek volledig op de hoogte zij gesteld van den gang van zaken opdat de Thoolsche burger kan nagaan hoe de werkelijke toestand is. Al ben ik geen ingezetene vau Thoien meer, toch acht ik mij verantwoordelijk voor miju doen en laten gedurende het tijdperk ik raadslid en lid der gaacommissie was en meen ik het uuttig is een duidelijk overzicht der zaken te geven. Thans ter zake. De gasfabriek 'particuliere exploitatie. Tot 1 Mei 1915, de datum waarop de gasfabriek met buizennet compleet door de gemeente werd overgenomen voor t 22.500, een zeer schappe lijke koopsom, was dezelve eigendom eener N. V. Tnoolscbe gasfabriek. Ondanks het arm zalige materiaal, de weinige aansluitingen, ren deerde de zaak en kregen aandeelhouders 5 °/Q. Ondanks herhaald verzoek van de N. V. aan de gemeente om de fabriek over te nemen, moest de meerderheid van den Raad daar niets van hebben, een vooroorlogsche kortzichtigheid, welke niet alleen bij Thoolsche vroede vaderen viel te constateeren. In 1915 kwam de zaak in een accnut stadium het materiaal was toen in dergelijken toestand dat voortzetten vau het bedrijf niet mogelijk was, de Raad van Thoien had geen keus en overname geschiedde. De overname. Deze geschiedde tegen den reeds genoemden zeer billijken prijs voor f 22.500. De gemeente werd eigenares van de geheele fabriek, terrein, woning van den gasmeester en het buizennet in de gemeente. De nieuwe bouwAls deskundige werd aan gewezen de heer Bonthuis, directeur der gas fabriek te Goes uit een drietal personen. Bij het opmaken der plannen voor nieuwbouw en aanschaffiog van de noodige machines, gas houder moest rekening gehouden worden. A. Gebruik in Thoien. B. Eventueele aansluiting gemeenten. Al heel spoedig bleek dat dank zij door de gemeente ingevoerde systeem van muntgasmeters ook de aausluitingen enorm stegen. Wil men cijfers In 1914 plm. 80 aansluitingen 83.190 M3. gas 1915 380 (gem.b.) 120.988 M3. 1917 584 192.178 M3. „1919 =614 200.000 M3.„ Deze cijfers zijn vrijwel stationnair gebleveo. Kort voor den bouw kwam de mosseliodastrie die wat betreft de inrichtingen in loodsen een blijvend iets voor Thoien leek (ik verneem dat- zelve weer begonnen is.) Is het te begrijpen dat adviseur, commissie en Raad verplicht waren te rekenen op een toekomstig daggebruik van 10001500 M3. Aansluiting der buitengemeenten. Er wordt ge zegd en men beweert d&t eerst contracten hadden moeten zijn afgesloten met die gemeenten voor tot bonw werd overgegaan. Doch weet men wel dat bouw urgetn was, wilde het bedrijf doorgaan de vooruitzichten voor aansluiting van de bui tengemeenten goed waren en had de phenome- nale stijging der huizenprijzen, (waarvan ook de waterleiding de dupe is geworden) niet plotseling plaats gehad Thoien vermoedelijk zelf de leidingen had kannen leggen naar Oud-Vossemeer, Poort- liet en Scherpenisse Weet men dit alles wel? Is de gasfabriek te groot? Indien men alles ie voren had geweten had wellicht de stokerij ohanna tohrecL Ik wil hierbij eindigen en meen in dit over zicht een bteld gegeven te hebben hetgeen ii geschiedt en wellicht wat nog moet worden gedaan. De beste stonrlui staan aan den wal doch ook hier geldt dit gezegde: alles weten is alles begrijpen indien men althans be grijpen wil. J. VAN VREDENBURCH, Oud-Raadslid, en oud-lid der Gascommissie vau Thoien. GEMENGD NIEUWS. DE LEVERJS %EE.PH'J- VT-AARDIN'GKIn! doch van die ook alleen het gebouw ook kleiner kannen ziju, één kluis had er minder kannen zijn. Dit had een besparing kunnen geven vau f 8000—f 10.000 op een totaal van twee ton. De rest is niet te groot voor het tegen woordig bedrijf. Meent men met de mindere rente en aflossiug vdii deze f 10,000 dat de gasprijs had kunnen z^kkeD? Een rekensommetje f 600 te deelen door'200.000 M3. gas ziedaar de besparing per M3. tb 1/5 cent!! Is hiermede niet duidelijk aangetoond dat het onjuist is te sprekeu van eeu te groote fabriek en te doeu voorkomen dat hieraao de schuld ligt van het dure gas Wat echter wel vaststaat is dat door het bouwen in dure jareD, waar materiaal veelal niet te krijgen was (retorten) de fabriekleeningen ruim f 200.000 hebben bedragen niet alleen aan bouw doch ook daarbij opgeteld aaukoop oude fabriek doch ook aan verlies op de exploitatie. Voor den oorlog gebouwd, ware met een f120.000 gemakkelijk rondgekomen. Wil men nog meer cijfers? ziehier. De gemeente heeft vergeleken met vooroorlogs- prijzen ruim f 117.000 meer moeten betalen aan steenkool van 19161921. Door hoogere gasprijzen, hoogere prijzen der producten (teer, cokes) is dit. niet geheel verlies geweest, toch bleef er gedurende die jaren e6n tekoort van f 24.000 schoou verlies. De schuldenlast is op een gegeven oogenblik een eiud boven de twee ton geweest, doch door geregelde afschrijvingen en zuinig beheer een aardig bedrag thans beneden de 2 ton gedaald. Wat is nn de oorzaak ran het dure gas? Een fabriek die te veel heeft gekost tengevolge van den oorlog rond t 80.000, Men vergelijkt .thans de gasprijs io Thoien met andere gemeenten' doch weet de burgerij dat op vele plautsen waar lage tarieven zijn zoo genaamd menggas .gebruikt wordt, dat minstens 20 °/0 minder verwarmingscaloriën heeft, dat men daar vooral bij koken (wat in Thoien hoofd zaak ie) weliswaar minder per kM3. betaalt maar ook veel meer kM3. gebruikt? Is hier een rekensommetje, ook niet gemakkelijk te maken? Tbolen heeft best al is het duur gas en is de kubieke meter ook een volle kubieke meter waard. Als we verder zien dat ondanks het vertrek van verschillende groote gebruikers het g»sge- bruik zeer goed toeneemt, dat de fabriek in goeden toestand verkeert, zuinig en accuraat beheerd wordt, dat de Raad zeer terecht eeu minimum gebruik heeft gesteld dan is er vol strekt geen reden van „strop, te groote fabriek*', enz. te praten. Is Tholeos burgerij vergeten dal in de distributie jaren wij op Tbolen gas voor licht eu de kook hadden, men in het eiland in groo- ten nood zat Terwijl alle crisisuitgaven aan distributie in de oorlogsjaren voor rekening van dat jaar op den hootdelijken omslag kwamen, moest de fabriek het crisis leed geheel alleen dragen, ofschoon ook hier crisisuitgaven zijn gedaan. Het moge te betreuren zijn dat de fabriek niet vroeger gebouwd is, evenals de waterleiding en eigen exploitatie vau het veer, dat toen geen meerderheid te vinden was voor den oorlog, de raad die in 1915/1916 bouwde treft geen blaam Wil men spoediger op lager gasprijzeu komen laat een gedeelte der fabrieksleeniug niet door het bedrijf zelf doch door de gemeente overge nomen worden en teruggevonden in de H. O. een verlies van het derven van een winst welke ge makkelijk het zelfde bedrag had kuuuen zijn f 24.000,— Totaal nadeel f 128.000. Dit op eeu vooroorlogs bouwaarde van f 120.000. Begrijpt men nu als een bedrijf door oorlog een strop heeft van een bedrag even groot als normaal bouwkapitaal de moeilijkheden enorm waren en hier geheel overmacht was. ^Wethouder W. schuift een der oorzaken van het tegenwoordige gastarief op de zijn inziens te lage prijzen in den beginne. Is Z.Ed. vergeten dat de gasfabriek moest concurreeren tegen de petroleum, dat er geen sprake van verhoogiug was wilde men de fabriek niet dooddrukken- dat bovendien de verhoogiugen in den lande ook later zijn ingegaan? Het zonde toeu ter tijde van slecht commer- cieël inzicht getuigd hebben de prijzen te ver- hoogen en aanslniters af te schrikken. f 24.000,(wellicht hoogere revenuen) van veer. Breng de ïceuing van de gasfabriek op plm. f 120.000 en verlaag de gasprijs waardoor het debiet zal stijgen cn het bedrijf er slechts bij winnen. Immers hoe meer gasverbruik, hoe meer bijproducten, hoe voordeeliger eu economischer bedrijf (ondervuren, stokerij.) Nu lot slot de opmerking door wethouder G. gemaakt over de electrificatie van het eiland. Mijne meening is dat voor het platteland waar landbouwbedrijf troef is gas verre de voor keur verdient. Immers verlichting is geen hoofd zaak wel koken. De elcctrische centrales die thans gebonwd ziju en welke plm. 60 ct. per k.W„berekeueü, zijo voor Thoien verschrikkelijk duur. Verdwijnen van de gasfabriek en algemeene electrificatie zie. ik nog zoo spoedig niet in. Ook de andere gemeenteu zullen wel ervaren wat electriciteit thans kost en wat gas voor heeft. Onlangs werd bericht, dat ietnand elf jaar lang een doodkist als bewaarplaats voor zijn geld had gebruikt en dat deze safe even veilig was gebleken als de beste brandkast, want de man had eenvoudig gespeculeerd op bet bijge loof, dat bij inbrekers zoo bnitengewoon is in geworteld. Een lid van dit gilde, dat er de gebruikelijke levensbeschouwing van inbrekers op na houdt, zal nooit een doodkist aanraken. De inbreker vermijdt zorgvuldig elk huis, waar kort te voren iemand ia gestorven. Zwart beteekent voor hem ongeluk. De zwarte kat, die door andere meuscheu dikwijls als geluksaan- brengend wordt beschouwd, is voor den inbreker juist bet tegendeel. Ziet hij op den avond, dat hij iets in zijn schild voert, ergens een zwarte kat, dan zal hij de voorgenomen inbraak niet ten uitvoer brengen. Even gevreesd.is een blinde houd, die deu misdadiger ook van zijn plannen 1 kan afhoadcu. Bepaalde dagen' en jaargetijden staau bij de j heeren in een kwaden reuk. Zoo vertellen arres tanten dikwijls dat zij alleen zijn aangehouden emdat zij tegen hun gewoonte op den dertiende van een maand hadden geopereerd. Ook getallen spelen bij de inbrekers een groote rol. Ieder heeft zijn geluks- en ongeluks getallen. Wie gepakt wordt, vergeet nooit het nummer van den agent, die hem aanhield en dat getal geldt in het vervolg als bijzonder noodlottig. Binnenshuis worden bepaalde verschijnselen bijzonder oplettend gadegeslagen. Zoo verlaat een inbreker terstond een kamer, waar de klok blijft stilstaan, het ophouden vau het tikken kondigt gevaar voor hem aaD. De inbreker heeft bier gelijk, wauueer het een klok op de slaapkamer betreft, het ophouden van het regelmatige likken is n.1. wel eons oorzaak, dat z.g. „teere* slapers wakker worden. Zakkenrollers veroorloven zicb de weelde van een afzonderlijk bijgeloof. Dezer dagen werd er een aangehouden, die om iemand van een loeren doos, die hij aaö een riem droeg, te ontdoen, een mes had gebruikt. In 't kistje bevond zich een chirurgische uitrusting. Toen de dader ge arresteerd werd, inompedle hij: „Geen wonder, ik heb een mes gebruikt." Dat afwijken van de gebruikelijke kunstgrepen wordt noodlottig ge- ,cht. Bijna iedere misdadiger wordt bij zijn arrestatie in het bezit gevonden van een amulet, eeu voorwerp, dat hen moet behoeden voor ge vaar, Zoo voelde een gevaarfijk inbreker zich jarenlang veilig als hij maar een ezelshoef bij zich droeg. Toen hij deze eens niet bij zich had, brak hij den enkel en werd hij gearresteerd. Als bijzonder geluk-aanbrengend amulet geldt bij de misdadigers een ring, vervaardigd van een hoefnagel. De nieuwe „Brandaris". Terschelling krijgt zijn nieuwe motor-reddings boot, ter vervanging van de „Branddaris", die in 1921 is gebleven. Het nieuwe reddingsvaartuig, dat eveuals het vorige „Braudaris" is gedoopt, is op de werf van de Ned. Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam van stapel geloopen. De „Brandaris" is iets grooter van afmetingen dan 't vergane vaartuig van den zelfden naaua. De lengte is ruim 18 M de breedte op groot spant 4 75 M,, de holte in het middeu 233 M. Voor de veiligheid vau schip en opvarenden ziju alle maatregelen genomen, die men kon nemen. „De Brandaris" wordt voorzien van twee Kromhoutmoloren vau 45 paardenkracht en van twee schroeven. Weigert één der motoren of raakt één der schroeven defect, dan houdt men nog altijd één motor en één schroef over. Waterdichte schotten eu d warschotten verdeelen het schip in 19 waterdichte afdeelingen en sluiteu de mogelijkheid van zinken practisch geheel uit. Zes weken nog en dan heeft Terschelling zijn nieuwe „Brandaris". Een eind weegs achter de Dennen te Emmen huisde sed* rt eenigen tijd de arbeider Martend B. uit Kmmer-Compascuura met 'n vrouw en een drietal kinderen. B. had zijn eigen vrouw eu een vijftal kinderen verlaten en onverzorgl achtergelaten. Een paar dagen geleden zon da vrouw op wraak, zegt het „N. v. E," Zg zocht

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1923 | | pagina 1