O L D O TABAK 25 De arme Friesche helde. Strandvogels slachtoffers van stookolie. m De Iatouchen staan Borg. en Weth. op het atandpont dat niemand eene woning eigenmachtig mag betrekken en dus Lindhout wel tot Mei de beschikking over de woning mag hebben als hij de haar betaalt, maar er niemand anders in mag laten wonen. De heer Vroegop meent dat juist de moei lijke zijde van de kwestie is dat de schoonzoon die er reeds in woonden in gebleven is. Men zal verplicht zijn dit pnnt nader onder de oogen te zien. De voorzitter zegt verder, dat de opname van de herstelling van het huisje der wed. ZwagemakerHoek tot een bedrag van f 250 heeft geleid, en dat Burg. en Weth. eerst de meening van Ged. Staten wenschen te vernemen. De heer de Graaf is nochtans tegen elke stap die in dezen gedaan wordt, zoolang niet de toestemming is verkregen van de vermoede- lijke erfgenameu dier weduwe, en verzoekt hier van aanteekening in de notuleu. De heer Koopman zegt dat later toch de gemeente erfgenaam is, omdat zij de verpleeg- koaten dier vrouw betaalt. De heer Vroegop vraagt hoe het staat met de heining tnsschen de erven in de Boschstraat tot dusverre ie er nog niets gebeurd. De voorzitter zegt, dat de scheiding nu wordt aangeduid door prikkeldraad en dat is geheel verkeerd, daarom zou bij willen bepaald zien dat de bewoners eene scheidingsteeken mogen aanbrengen, maar niet van prikkeldraad. Als het aan den openbaren weg was zou het ver boden worden, maar nn meent hij, dat men het kan verbiedeu door middel eener zoodanige be paling, omdat het door de gemeente verhuurde woningen betreft. De heer Vroegop zou er eene heining willen plaatsen. De heeren Koopman en De Graaf zijn daar tegen, omdat er kwestie is tusschen twee buren, zouden ze eene heining krijgen. Anderen zouden dan ook wel razie kunnen gaan maken, dan kregen ze ook eene heining. De heer Hage meent, dat ze vóór het hois ook wel ruzie kunnen krijgen en dus daar dan ook wel eene afscheiding zou moeten komen. De plaatsing van eene heiniug wordt verwor pen met 5 tegen 2 stemmen, voor de heeren Quakkelaar en Vroegop. Het voorstel omtrent het wegnemen van het prikkeldraad wordt algemeen verworpen, weth. Qaukkelaar zal nu zelf eene heining laten plaatsen. De heer Koopman informeert naar het licht op de kade dat de afdeeling Schuttevaêr heeft aangevraagd in het belang der 's nachts binnen- loopende schepen. De voorzitter zegt dat dit is berekend f 400 'sjaars te kosten, 8 nur branden gedurende 100 dagen 50 ceut per uur. Maar nu heeft M. Cornelisse aangeboden het licht te willen be dienen op die oogenblikken dat het licht noodig kan zijn en dat zou eeue besparing geven van eeu f 270. En Cornelisse wil dit op zich nemen enkel tegen vergoeding van vrij licht. De heer Hage vraagt of deze zaak wel goed onder het oog is gezien, hij geeft in overwegiug dit punt nog eens aan te houden, teneinde het beter te kunnen overzien, hetgeen wordt goed gevonden. In zake een geboaw voor Doodslachting, waar naar de heer Koopman vraagt, zegt de voorz. dat het lokaal vau J. Engelvaart niet erg ge schikt is en nader overleg zal worden gepleegd met den inspecteur. De heer Koopman brengt weder ter sprake de verwachting dat de schoolkinderen met St- Nicolaas zouden worden getracteerd, doch dst niet gebeurd is. De voorzitter zegt, dat Barg. en Weth. te dien aanzien niet eenstemmig waren. De heer Hage zou het zakelijker vinden om de kinderen zelf te laten sparen, zooals dat op zooveel plaatsen gebeurt, waarvoor ze dan jaar- ujk. een reisje kuuuen maken. Door ouze af gelegenheid kan dat hier niet zoo gemakkelijk, maar toch zou hij ze willen laten sparen om ze dan met St-Nicolaaa eene versnapering te geven. Intusschen krijgen de kinderen dit jaar toch een paar stukjes speculaas. Naar aanleiding van den wenk van den heer Gaakeer dat de stnkken van het bovendeel van de pomp op de markt aanwezig zijn, zal order worden gegeven om haar zoo spoedig mogelijk te herstellen en het licht er weer op te plaatsen. Daarna wordt de zitting gesloten. LANDBOUW-VEETEELT. Door Ged. Staten zijn benoemd tot leden der Prov. Regel iugsco ui missie voor de paarden fokkerij in Zeeland de heereu V. M. Krepel te Nieuwerkerk, G. J. de Wilde te Sint-Maartens dijk, H. A. Hanken te Kattendijke, P. van Dijke te Nieuwland, H. J. Aernoudts te Sluis, Pb.J. van Dixhoorn te Axel, P. Stallaert te Hoote- nisae en C. A. de Bruijckere te Breskens. BIETENMELK. We leven weer iu den tijd, dat de koeieu gevoederd worden met bietenbladeren, bieten koppen en pnlp. Dan kan de melk zoo heerlijk smaken. Dat komt van dat vuile bietenafval, zegt de knorrige huisvrouw. Zou het waar zijn Het valt te betwijfelen. Soms driuk ik melk, die zuiver is, terwijl ik weet, dat ze afkomstig is vau koeien, die rolop met bietenblader°o gevoederd worden. Dan weer geuiet ik vau melk, die reeds den melkkoker uitstinkt bij het opkomen. Ja, verleden had ik het voorrecht melk te hebbeu met een zuiveren vischsinaak. Hadden de koeien in dit geval dan soms visch gegeten Wis en zeker, zegt misschien een spotvogel met een ernstig gezicht. Weineen, mijn waarde. De saak »it zoo. Het melkmateriaal ii in het laatste geval niet zoiver geweest. In de melkemmer is beslist te voren visch geweest. De emmers zijn niet goed genoeg schoon ge maakt. Ja, wel misschien met koud water wat omgespoeld, maar niet met warm water en soda behandeld. En al ware het laatste geschied, dan nog moet er stellig iu de nadon eeoig slijm achtergebleven zijn. Hoe weinig dit geweest is, het doet er niet toe, het geeft den vischsmaak aan de melk. Melk luistert nauw. Gebruik nooit melkemmers voor andere doel einden. Doch laten we van onze vischmelk afstappen en terugkeeren tot onze bietenmelk. Hoe zit de zaak bier Vroeger jaren dacht men, de koeieu eten de bieten, bieten komen in den maag en verteren, 't Voedsel wordt iu het bloed opge nomen en geeft aan de witte melk dien onaau- genamen bietensmaak. Ik weet, velen denken tegenwoordig er nog zoo over, zelfs lui, die al jaren in de melkerij en het veebedrijf zitten. Boer A. voedert bieten en verkoopt znivere melk, zonder bijsmaak. Boer B. voedert ook bieten en heeft melk, waarbij men bet niet houden kan. Legt men den heeren deze twee gevallen voor, dan weten ze daar niet veel op te zeggen. Ze staan met hun mond vol tanden. Gaat men bij die twee boereu bet melkbedrijf vau het begin tot bet einde eens na, dan zal men direct een oplossing vinden. We treffen bet, als ze juist met de melkerij bezig zijn. Bij A alles even zindelijk en in de puntjes. Melkmateriaal met beet sodawater schoongemaakt en inet koud water nagespoeld. Bij B maakt men zooveel omslag niet. Wel gebruikt men het noodige water, misschien nog meer dan bij A, maar vraag niet boe. Onze conclusie is, het zit hem in de behan deling vau de melk en nergens anders iu. Niet via het lichaam van de koe komt die bijsmaak in de melk, maar door de omringeude lucht, waariu men de melk behandelt. Zuiver komt de melk uit deu uier van de koe. 't Is enkel en alleen de omgeving, die het hem doet. Wat toch is het geval. Duizenden en duizenden bacteriën zweveD door de Incht, vallen bij het melken in den emmer. Men zou feitelijk van een bacterieregen kannen spreken. Die bacteriën, ook afkomstig van bieten bladeren en -koppen, komen in den melkemmer en tracteeren ons op den viezen smaak. Maar over bacteriën en de voorzorgsmaat regelen, die men bij het melken diene te nemen om de melk ruimer te winnen, een volgenden keer. ONDERWIJS. Benoemd tot hoofd der Openbare Lagere School te St-Maartensdijk, F. A. Rozeodaal onderwijzer aan de U.L.O. school te Middelburg. Provinciale Staten van Zeeland. Maandag 4 dezer opende de commissaris der Koningin de najaarszitting en herdacht het overlijden van den heer Nieuwkuyk. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid dhr. M. P. Ooms te Oud-Vosse- meer werden onderzocht en tot toelating besloten, waarna de heer Ooms de ver- eischte eede aflegde en door den voorzitter werd gelukgewenscht. Een verzoek van den ondernemer der autobusdienst op het eiland Tholen, om subsidie werd naar Ged. Staten verwezen om advies. Aangehouden werd een verzoek van de Rott. Tramwegmij. voor den stoomboot- dienst Stavenisse-Zijpe-AnnaJacobapolder. Op verzoek van den polder Poortvliet werd de vaststelling van een bizonder regle ment aangehouden, om de ingelanden ge legenheid te geven dit in hun voorjaars- gadering te bespreken. Bij de trekking der afdeelingen werden deze als volgt samengesteld. Eerste afdeeling de heeren: Van Dixhoorn, Nolse, Van Niftrik, Hendrikse, W. van Oeveren, Van Waesberghe, Vogelaar, St»eger, Van Zuijen, Van Nieuwenhuijzen, Welleman, Ooms, Gerlacht van St-Joosland en Van Rompu. Tweede afdeeling de heerenOverhoff, J. W. van Oeveren, Geschiere, Struve, Verhorst, Mulder, Hartog, de Meij, Hensel, Moelker, Van Teijlingen, Dumoelijn, Diele- man en Van der Weijde. Derde afdeeling de heeren Gunst, Eras mus, Dekker, Lansheer,Timmerman, Onder- dijk, Kakebeeke, Van de Putte, Van den Ouden, Vienings, Adriaanse, Lindeijer, Fruijtier en Sprenger. Alsnu stelde de Voorzitter voor de volgende bijeenkomst te houden op Dinsdag 19 December des morgens te 10 uur. De heer W. van Oeveren vraagt of niet Maandags kan worden begonnen, daar hij op 20 December eene vergadering in Amsterdam heeft. De heer Moelker zegt dat hij just 18 eene vergadering heeft, omdat 19 de Staten beginnen. Men heeft toch vroeg genoeg dezen datum gekend. Besloten wordt 19 December te vergaderen en deze bijeenkomst gesloten. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen Oud- Vossemeer. Een wooGhnis, staande in de Molenstraat, werd verkocht door notaris Van de Velde voor de erven J. v. d. Klooiterkoopr ster werd mej. de Wed. J. van Vosspn ?oo- 11925. VAN ONZE BERICHTGEVERS. OUD-VOSSEMEER. Door het Weezeo-Arm bestuur znllen oDgeveer 60 gemeten bouwland in 70 perceelen worden verhuurd alleen komen in aanmerking gezinshoofden in de gemeente die geen of weinig land in bez t hebben. Er wordt verhuurd tegen vooraf getaxeerde prijzen, loopende van f40 tot f60. ST-PHIL1PSLAND. Bij den landbouwer J. A. alhier is een geval van miltvuur geconstateerd. Door den Burgemeester dezer gemeente zijn aan Z. E. den Miuister van Landbouw enz. voorgedragen de heeren T. A. Bondeling, A. Wisse, J. A. Stols, L. J. v. Nieuwenhuijzen en W. Geluk, welke behulpzaam moeten zijn bij het opmaken van het landbouwverslag. 8CHERPEN18SE. Wat alhier in de gemeente Dog nooit is voorgevallen, gebeorde Dinsdagjl., o.m. St. Nicolaas te paard, kenrig in de gepaste kleeding kwam het dorp binnen rijden, verge zeld van twee zwarte knechts, beladen met al datgene wat de jeugd lekker vindt Op de hooge markt aangekomen stond het muziekgezelschap „Eendracht' gereed om de goede Sint te ver welkomen. Onderwijl kwam de school uit. Het personeel der school zorgde er voor dat ieder leerling een geschikte plaats kreeg. Onder het uitdeeleu van de gescheuken werden St. Nico laas verschillende liederen door de jeugd toege zongen. Allen waren, zoowel jong als ond, zoo voldaan, dat voor de kindervriend met zijn per soneel het „Lang zal hij leve' word gespeeld. Toen alle kinderen hunne geschenken hadden ontvangen werd er nog met de mnziek voorop, een waudeüng door de gemeente gemaakt. De voorraad versnaperingen was zoo groot, dat deu kinderen op de school in den Damiddag, de handen nogmaals gevuld konden worden. Gemeenteraad 4 December 1922. Tegenwoordig 6 leden 1 vacature. De notulen worden voorgelezen en onveran derd vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan dat de schoolregenbak verhuurd is aan P. Jaosens voor f 12.50 voor een jaar van 1 Dec. 1922 tot 1 Dec. 1923. Een schrijven was ingekomen dat de heer D. A. Hartog zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Een schrijven van den Raad der gemeente Lisse, waarin wordt verzocht adhaesie-betuiging inzake een aan de Tweede Kamer gericht adres, be treffende de afschaffing van den zomerdienst wordt voor kennisgeving aangenomen. Op ver zoek van den beer M. J. Noom wordt voor een half jaar ontheffing verleend in de hondenbe lasting. Op verzoek van Ged. Stateu wordt een kleine wijziging in de gemeentebegrooting over 1923 gebracht. Aan den gemeentegeneesheer zal opgedragen worden 2 maal per jaar een onderzoek in te stellen naar den gezondheids toestand der schoolkinderen. Op een bevolking van ongeveer 1400 inwoners kwam alhier in de laatste 3 maanden geen enkel sterfgeval voor. STAVENIS8E. Bij de alhier gehouden stem ming voor 2 bestuursleden van den kolenbond „Algemeen Belang' zijn de aftredenden, n.1. de heeren C. Broodman en Joh. Lenne als zoodanig herkozen, resp. met 51 en 47 van de uitge brachte 53 stemmen. THOLEN. Een onzer lezers schrijft ous Toen ik deze week op de markt de olifanten van den heer Hageubeck zag rondscharrelen, dacht ik zoo bij mij zeiven arme dieren, wat missen jelui, even als ik, toch veel aan de tropi sche zonnewarmteik had medelijden met de arme in ballingschap levende beesten. Als iD in een tooverslag kwamen mij voor den geest de onmetelijk oitgestrekte indrukwekkende oer wouden, waar ze in hun natuurstaat leven en waarde leeuw zijn geweldige stem doet hoorei). Hoewel de tijden reeds lang voorbij zijn, her inner ik mij nog goed, en kan er nog zoo met genoegen aan terug denken, 't zijn ontelbare indrukken, die Dimmer vervagen, toen ik in gezelschap van eenige Trausvaalsche boeren een jachttocht van 78 dagen lang, honderdeu mijlen ver door de onbewoonde streken heb meege maakt. Als onervaren in de sport had ik niet 't flauwste idéé van de aan zoo een jacht verbon den gevaren. Het achtervolgen van wild door die wildernissen te paard valt voor een Hollan der heusch niet mee en het plotseling komen te staan tegenover Leeuw, Tijger of ander vreemd soortig wild is ook al geen aangename gewaar wording; denk zoo'n ontmoeting maar eens eveu io. Hoewel soms langs 't kantje af, heb ik het er toch goed af mogen breDgeu. Hadden we over 't aantal geschoten wild niet te klagen, toch waren sommigen, zooals aan de meeste jagers eigen is, over den buit niet te vreden, vooral toen we 't spoor en uitwerpselen hadden ontdekt van olifanten, maar bij het zieD van voetsporen zou 't blijven, van schieten was geen sprakewe waren op grondgebied van den kafferkoning Khama, die door gewapende kaffers ons liet aanzeggen, dat het op zijn grondgebied verboden was te schieten. Lezer, als U soms denkt, dat men in Afrika even buiten de stad of het dorp een Olifant kan te zien krijgeu dan hebt U dat ver mis; om daarvan eenigszins een voorstelling te maken, raad ik U aan op de kaart de Limpoporivier op te zoeken, daar vindt IJ voor en over de rivier in Matabeleland de plaatsjes Hendriksdal, Fort Tnli en Maklutoie, in die omgeviog ont dekten we het spoor van de natunrgenooten van den kolos, die ge deze week door de straten van Tholen zaagt kuieren. Om genoemde plaatsen te bereiken was er in die dagen geen ander vervoermiddel als het nationale, de ossenwagen, waarmede we de reis vanaf Pretoria in 38 dagen hebben afgelegd, de terugreis heeft 45 dagen geduurd. We gelooven niet dat het werk van ds. Visscher in onze omgeving bekend is. Ds. Yisscher kwam meer dan 25 jaren geleden als jong predikant te Rottevalle en werd getroffen door de armoede, zoo wel geestelijk als maatschappelijk, waar onder de bewoners dier heidestreken leefden. Arm, zeer arm waren die bewoners, zoo zelfs dat de meesten geen woning hadden, doch huisden in plaggehutten, die nog voor dieren geen woonplaats waren. We hebben persoonlijk deze krotten wel gezien, een gat in den grond gegraven, de wanden met de uitgegraven aarde opgehoogd, daaroverheen als dak wat heideplaggen, een gat in het dak voor schoorsteen die nende, dat was de woning van het over- groote deel der bevolking Geen wonder dat ds. Visscher door medelijden werd bewogen en zich het lot der arme bevolking aantrok. En hij heeft succes gehad met zijn werk. De bevolking werd, door de ontginning van de heide een bestaan gegeven, woningtoestanden verbeterden en zoo is reeds een groot deel der misstanden opgeruimd. Wilt ge een idee hebben van het werk dat ds. Visscher heeft verricht en nog verricht, bezoek dan de lezingen met licht beelden die in ons eiland zullen worden gehouden. Te Tholen Maandagavond van 57 voor kinderen en van 810 uur voor grooteren. Entree 20 ct. voor de kinderen en 40 cent voor ouderen, zie verder de advertentie. CENT 29754 10 Donderdagavond houdt de afd. Tholen van de Mij. tot Nut van 't Algemeen een ouderwetschen avond. Leden van het Nut leveren persoonlijk de bijdragen. Het wordt een muziek- en voordrachtavond. Circus Hagenbeek bezocht deze week met eenige olifanten en kameelen ons eiland. Ten bate van de arme Duitsche kinderen werden eenige voorstellingen ge geven. Voor velen was het een gebeurtenis, 'ct daar de meeste bewoners nog nimmer een olifant of kameel hadden gezien. Voor de schoolkinderen tevens een goede les in de natuurlijke historie. De auto, die de postverbinding on derhoudt, geraakte door het breken van het stlllir ill een cloot Er mac aanigg materieele schade, overigens liep het goed af, daar de chauffeur de tegenwoordigheid van geest had van zijn wagen te springen tnl Ee D< GEMENGD NIEUWS. Nederlandsch-Duitsche handelsgeschillen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant bericht ons, dat de Secretaris der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frank- furt, de heer Dr. Th. Metz, met het oog op de vele Nederlandsch-Duitsche handels geschillen te Breda in Hotel de Kroon op Woensdag 13 December a.s. van 10 tot 1 uur zal te spreken zijn, om belan_ hebbenden in de gelegenheid te stellen hunne moeilijkheden aan hem voor te leggen. Onbewaakte spoorwegovergangen. Door den Minister van Waterstaat is krachtens artikel 3 van het Koninklijk besluit van Augustus 1922 (Staatsblad no. 490) ontheffing verleend van de verplichting tot afsluiting van openbare overwegen over de spoorwegeD, o.a. voor den overweg bij K.M. 30.316, ter plaatse bediend door post 24a in de gemeen ti Krabbendijke, den overweg bij K.M. 61.066, ter plaatse bediend door post 55 in de gemeenti 's Heer-Arendskerke, en den overweg bij K.M 62.070, ter plaatse bediend door post 56 in di gemeente ArnemGiden. Die overwegen zullen kenbaar gemaakt wordei door waarschuwingsborden, welke kunnen wordei omschreven als volgt Een in zwart, witte kleuren geschilderde paa hoog ongeveer 2.75 M., met aau het boveneindt twee elkaar kruisende borden, lang 1.30 M. ei breed 0.15 M., waarop onderscheidenlijk vermeit staat „Onbewaakte overweg" en *Let op di treinen". Op die wegen, waarover ook rijverkeer bi Dacht plaats heeft, zal aan deu paal aan de vai den spoorweg afgekeerde zijde een roode re flector worden aangebracht. Wandelende langs het strand van Scheve ningen naar Kijkduiü, zoo schrijft iemand aa Het Volk, zag ik de geheele kust als be zaaid met pas gestorven vogels van verschillend soort. Nog levenden worstelden met de brandnig sloegen tegen de golfbrekers en stierven te slotte v&d uitpatting. Bij onderzoek bleek, ds al die gestorven dieren met een vette, teel achtige laag bedekt waren, waardoor het veeren kleed tot één compacte massa geworden was. Schepen, gestookt met stookolie, waarvan ee teerachtig afvalproduct in zee wordt geworpei ziju daarvan de oorzaak. Het drijft als dun laagje aan de oppervlakte en lakt de veere der strandvogels bijeen, waardoor bon bet bi wegen onmogelijk wordt.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2