1922, no. 156, 3e afd. ten opzichte van de jaar wedden van den burgemeester en ontvanger worden aan breedvoerige beschouwingen Jooderworpen. De raad overwoog, dat, waar bezuiniging, voor zoover hem bekend, niet van boven af schijnt te geschieden, de behartiging vau de gemeente belangen wordt het voorgestelde vastgesteld zal worden opgeofferd aan het denkbeeld ver sobering; moest een wijziging in de salaneering plaats grijpen, dan diende dit naar 'e raads oor deel. hooger en lager personeel gelijk te om vatten en wel dat personeel dat zich meer bizonder wijdt aan de behartiging van het publiek belang, de vrees werd uitgesproken, dat werkzame, be- kwauje meuschen in Zeeland op dit terrein tengevolge van de geringe bezoldiging niet langer een werkkring ambieeren. Met algemeene stemmen werd dan ook be sloten omtrent de meer genoemde voorstellen afwijzend te beschikken. Daarna werd vastgesteld een verordening op de heffing van bijdragen, bedoeld in art. 5e der wet van 4 Dec. 1872 tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Een voorstel tot het opnemen en beleggen van gemeentegelden in rekening-courant met de Nat. Bank te Tholen werd aangehouden tot een volgende vergadering omdat enkele leden van •gevoelen waren, dat deze aangelegenheid ook wel met de Boerenleenbank alhier geregeld kan worden. Vervolgeus werd op het verzoekschift van dhr. J. C. Krijger te Goes, ondernemer van de autodieust TholenStavenisso, besloten voor het jaar 1923 ten behoeve vaD dien dienst een subsidie uit de gemeentekas toe te kennen tot een bedrag van f 250, onder voorwaarde dat alsnog een exploitatierekening over dit jaar wordt overgelegd dat des morgens het tijdstip van vertrek een half uur wordt verlaat en dat des Zondags niet wordt gereden. Voor het loopende jaar wordt geen subsidie verleend. Kennis wordt genomen van een schrijven van dhr. W. Carels dat hij ontslag neemt als lid der commissie van toezicht op het lager onder wijs. Tot lid dier commissie wordt benoemd dhr. L J. Heijboer. Ten .slotte wordt ter tafel gebracht een adres van een 35-tal ingezetenen om de in de voriga vergadering vastgestelde verordening tot hefiiüg van 50 opcenten op de hoofdsom der Vermogens belasting weder in te trekken. Een uitvoerige bespreking heeft er over dit adres plaats, waarbij blijkt dat enkele leden niet voor intrekking te vinden zouden zijn. Aangezien echter vermoed wordt dat bet stnk niet vrij is van een falsiteit wordt daarop geen besluit genomen. De vergadering wordt daarop gesloten. GEMENGD NIEUWS. ZUURBIER SPREEKT. Znnrbier, de afgevaardigde van de repailje- partij in den Amsterdamschen Raad, maakt het zijn collega-raadsleden niet bijzonder lastig. Hij houdt zich heel rustig, neemt aan de debatten geen deel en verdwijnt als er gestemd moet worden. Vanwege 't „principe", dat hem het deelnemen aan alles, wat op parlementarisme gelijkt, verbiedt. Maar de vorige week werden de omstandig heden hem toch te machtig. Hij heeft gesproken, spontaan, wat hem rechtstreeks uit het hart welde Want het (be)trof niets meer of minder dan zijn beurs. Het raadslid Weiss wilde uit bezuiniging ook de presentiegelden voor de raadsleden verminderen. Trillend van verontwaardiging om zooveel snoodheid, aldus het H b 1., verhief Znurbier ziju stem, en hij sprak //ze hebben me inder tijd, toen ze me naar den Raad afvaardigden, toegezegd, dat het presentiegeld f 7.50 zou zijn. Het is maar vijf gulden eu ze hebben me das al voor een rijksdaalder gemept. En nou wil meneer Weiss. Aandoening belette den spreker het voort zetten van zijn rede en *een onuitblusch'lijk gelach ontstond onder d'onsterflijke goden^, zooals Homerus bet uitdrukt. Zelfs de burge meester hield zijn lachen niet in Maar in ernst, Amsterdamsche raad, ligt hierin, niet een duidelijke vingerwijzing om voortaan van de vertegenwoordigers der repaille- partij bevrijd te wezen Schaf de presentie gelden af en de liefhebberij voor het raadslid maatschap zal wel verdwijnen. EEN „MINNELIJKE" AANMANING. Voor het Kantougereeht te Rotterdam was iemand gedagvaard tot betaling eener huishou delijke schuld. Gedaagde was „in persoon'' ver schenen eu voerde het volgende verweer „Meneer de Kantonrechter, ik ben nooit onwillig geweest, oin mijn schuld aan den eischer te betalen. Maar het is me onmogelijk geweest het te doeu. Ik ben naar hem toegegaan, met do centen in m'n zak. Maar die man is zenuw lijder. Toen ik bij hem kwam om te betaleu, begou hij met me te vechten. Ik heb hem toen een watjekou teruggegeven en een aanklacht iugediend. En nu krijg ik deze dagvaarding thuisgestuurd. Daar staat in, dat ik na „her haalde minnelijke aanmaningen in gebreke ben gebleven te betalen." Als u, mijnheer de kan tonrechter, dat een „minnelijke" aanmaning noemt, dan weet ik het niet meerwij hebben elkaar zoowat bont eu blauw geslageo De kautonreebter zat ook te schudden van 't lachen. Doch moest gedaagde veroor- deelen. ONS LUCHTVERKEER. De directie van de Koninklijke Luchtvaar;- Mij. heeft aan vertegenwoordigers van de pers een en ander verteld omtrent de nationale ver- keers-aviatiek en de beteekenis van Nederland op het gebied der internationale luchtvaart. De positie der K. L. M. is met het oog op den naderenden datum van contract-beëindiging (1 Jan. a.s.) momenteel zeer onzeker. De K. L. M. zal den geheelen winter blijven doorvliegen. Bij eventueelen zwaren mist wordt niet gevlogen, in welk geval het passagegeld wordt terugbetaald. Dit geschiedt ook, wanneer de vlucht wegens plotseling noodweer wordt onderbroken, zoodat men van de plaats der noodlanding af de reis per trein of per boot moet vervolgen. Dank zij de samenwerking met buitenlandsche luchtvaartmaatschappijen, zal met 1 Febr. v.s. de route LondenAmsterdamHamburgBer lijn geregeld worden gevlogee. Met de Fransche regeering wordt nog onderhandeld over aanslni- ting op Parijs. Door deze vorming van een internationalen luchtdienst zal er gedurende den a.s. zomer reeds een onderling verkeer zijn tusschen de groote steden van Europa. De Engelsche lijnen vliegen dan naar Manchester, Parijs, Marseille, Brussel, Keulen, Praag, Hamburg en Berlyn. Wanneer zich hierbij de K. L. M. kan aan sluiten met haar diensten op Berlijn, Brussel en Londen en misschien zelfs Parijs, dan is er reeds een belangrijke samenwerking verkregen in het internationaal luchtvaartverkeer. Nederland kan zich thans op het gebied der aviatiek met de groote staten van Earapa metoD. Een bezwaar is, dat Nederland een centraal station mist. De volgende cijfers geven een beeld van het door de K. L. M. in eigen exploitatie volbrachte passagiers- eu goederentransport. Van 14 April tot 12 Nov. 1921 werden op de lijnen AmsterdamLonden en Rotterdam Hamburg tezamen vervoerd: 632 passagiers, 27,512 K.G. goederen en 1200 K.G. post. Ven 18 April tot 1 Nov. 1922 werden op do lijnen AmsterdamLonden eu Amsterdam Brussel (de Hambnrg-route is in het vorig jaar opgeheven, tengevolge van de valuta) in totaal vervoerd 894 passagiers, 55,149 K.G. goedereD, 805 K.G. post en 2031 K.G. pakketpost; Ter vergelijking diene, dat gedurende 3 ach tereenvolgende jaren, steeds in het tijdvak van 1 Jan. tot 1 Nov., in het Engelsche station Croydon aankwamen: in 1920 5371, in 1921 9498 en in 1922 11,201 passagiers. VIJF MOORDENAARS hebben tegelijkertijd voor een der Parijsche rechtbanken terechtgestaan. Het was één bende die verschillende beroovingen gevolgd door moord op hun geweten had. Het vonnis luidde voor alle vijf den dood straf. Dit was totnogtoe het eenigste proces waarbij vijf terdoodveroordeeling zijn gevallen. HET MINISTERSCHAP schijnt in landen waar een oorlog verloren wordt, niet zoo begeerenswaard meer te zijn. Griekenland verloor eeuige maanden geleden een oorlog tegen de Turken. De koning ging vluchten en zijn ministers traden af. Een proces volgde waarbij vijf der oud-ministers en een generaal ter dood veroordeeld zijn. Het vonnis is nog denzelfden dag voltrokken, ze werden doodgeschoten. Als protest tegen een dergelijk vonnis heeft de Engelsche regeering haar gezant te Anthene teruggeroepen. Ook andere regeeringen, Italië, Frankrijk, Duitschland, hebben hun afkeuring doen keunen tegen dezen politieken moord. EEN OPLICHTER. Te Amsterdam is een oud-landweerofficier gearresteerd, die na de mobilisatie aan lager wal geraakt op anderer kosten leefde. Hij deed zich zeer innemend voor, wist steeds met meusqjien uit gegoede kringen in aanraking te komen, liet zich te logeeren vragen en wist door allerlei verdichte verhalen geld te krijgen. Een der laatste slachtoffers is een dame die den oud-officier acht maanden als logé hield en zich bovendien nog 600 gulden heeft laten afzetten. EEN HUWELIJK IN DE GEVANGENIS. Deze niet alledaagsche gebeurtenis heeft in de gevangenis te Arnhem plaats gevonden. Een wegens diefstal voor 2^2 jaar gevangen zittende soldaat wilde trouweu. Een wethouder van Arnhem met zes getuigen voltrok het huwelijk. Na de voltrekking kou het bruidje weder ver trekken en znllen de jongehnwden wel gescheiden blijven totdat de man zijn straf uitgezeten heeft. SLIMMERDS. „Juffrouw kunnen we de glazen wasschen/ Aldos glazenwasschers te Amsterdam tot het dienstmeisje. „Ga je gang maar". Tien raiuuten later is het werk afgeloopen. „f 3,60 juffrouw, de raiten ziju gedaan" Ja, maar we betalen op kwitantie." „Hebben we niet mee te maken dat abonnement heeft u niet bij ons. We moeten direet geld hebben en anders komt er nog f 4 voor tijdverlies bij." Om van de herrie af te zijn, betaalt het meisje, dat alleen thuis is, maar gauw en de gelegeodheidsglazenwasschers ver trekken om elders denzelfden truc toe te passen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 4