Een Jongens of Meisjesboek in prachtband Firma J. M. C. Pot - Tholen. MILITAIR GELDVERKNOEI. De centrale commissie voor bezuiniging ontving over het smijten met geld van onze militairen eenige sprekende staaltjes. Zoo wordt er op gewezen dat officieren met salarissen van 5 a duizend gulden geen werk hebben, dat een groot aantal adjudant-onderofficieren die ongeveer 3 duizend gulden jaarwedde hebben, nergens anders voor gebezigd worden dan om copieerwerk gereed te maken. Zoo is ook opgemerkt dat om 280 man af te richten beschikbaar waren 1 majoor, 4 kapiteins en 7 luitenants, be houdens de noodige onderofficieren. Het aantal genie-officieren is zoo groot dat men niet weet wat deze heeren op te dragen. Om ze werk te laten verrichten, werd opgedragen den bouw van marechaus seekazernes, die bleken niets eens noodig te zijn 1 Zoo ook is de opleiding bij den vrij- willigen landstorm véél te duur, deze ver slindt volgens de aan decentrale commissie verstrekte mededeelingen, door de gedecen traliseerde opleiding groote schatten. Het behoud van deze instelling schrijft men toe aan politieke overwegingen. GRIEKENLAND datpas een koning weggejaagd heeft,schijnt erg prijs te stellen op het behoud van den tegenwoordigen koning, die de plaats van zijn gevluchten vader heeft ingenomen. De koning heeft met geweld de terecht stelling van de vroegere ministers willen verhinderen en toen deze toch plaats had den wensch te kennen gegeven Grieken land te willen verlaten. Hij wordt thans bewaakt en is dus een gevangene in zijn paleis. EEN ZONDERLING VERGIFTINGS- GEVAL. Een dezer dagen overleed te Milnsbridge in Engeland een muziekonderwijzer wiens dood aanvankelijk aan een hartziekte werd toegeschreven. Een dokter, die het bloed onderzocht, voordat de crematie zou plaats vinden, vond echter een kleine hoeveelheid antimoniumoxyde in de organen. Men veronderstelt, dat dit vergif wellicht door het gebruik van zekere geneesmiddelen of door het nuttigen van bijzonder soort voedsel in zijn lichaam heeft kunnen komen Als krijgsgevangene in Duitschland heeft hij dit waarschijnlijk binnengekregen. Zijn vader verklaarde evenwel, dat zijn zoon in den oorlog door een Duitsehe geweer kogel werd gewond. Een dokter had toen tegenover hem te kennen gegeven, dat de Duitsehe geweerkogels met behulp van antimonium worden gehard en dat op deze wijze antimonium in het lichaam was ge komen. Volgens den huisdokter der familie zou het antimonium, hetwelke de patiënt nu zes jaar geleden in zijn lichaam had gekregen reeds lang zijn geressorbeerd. STORM IN DE ADRIATISCHE ZEE. Omtrent den hevigen storm langs de kust van de Adriatisehe zee, wordt bericht dat 17 visschers verdronken zijn ten ge volge van bet omslaan van een groote balancelle (schip met een mast en onge veer twintig riemen.) Een andere balancelle, die op zee was, is nog niet binnengekomen. Nadere bijzon beden hieromtrent ontbreken. De Vereeniging tot bevord. van Vreem delingenverkeer te Middelburg deelt mede dat in 1913 te Middelburg is gebonden eene Ten toonstelling van Zeeuwsche klederdrachten, woningen, ineubeleu, gebruiken, volkskunst enz. Zij rueenen reebt te hebben om vast te stellen, dat die tentoonstelling een succes is geweest. De herinnering is bij allen, die baar bezocht hebben, zeker levendig gebleven en ongetwijfeld is bij velen meermalan de wensch gerezen, dat alles weder bijeen te zien. In 1923 zal sedert deze tentoonstelling eene tijdruimte van tien jaren verloopen zijn hans inziens lang genoeg om te traebteo eene her haling er van te verwezenlijken. Gaarne willen zij weder de noodige maatregelen nemen, om 1D den loop van Augustus 1928 eene dergelijke tentoonstelling aldaar te dom plaats hebben. Daarvoor zul veler steun eo medewerking noodig zijn. Rteds hadden zij het voorrecht, dat de vol gende heeren zich bereid verklaarden zitting te nemen in het Eere-comitd Jhr. Mr. J. W. Quarles van Utford, Com missaris der Koningin in Zeeland, te Middelburg Jhr. J. II. O. van den Bosch, Commandant der Marine in Zeeland, te MiddelburgP. F. Frny- tier, lid vr.u Gedeputeerde Staten van Zeeland, te HoDtenisse.11. J E. Gerlach van St. Jous- land, idem, te Koudekerke; Mr. F. J. Sprenger, idem, te Middelburg; J. A. van Rornpo, idem, te Neuzen; A. van der Weijde, idem, te Zie- rikzee; Mr. P. Dieleman, idem, te Middelburg J. U. Blurn, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, huize Duinvliet bij DomburgP. Dumou Tak, burgemeester van Middelburg C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlis- singeuW. Hioolen, notaris en eere-hd van V.V., te Middelburg. VAN ONZE BERICHTGEVERS. SCHF.RPENISSE. Aan het vervolgonderwijs wordt op velo plaatsen door weinig leerliugen deel genomen, dat blijkt ook in deze gemeente, want met slechts 4 jongens en 2 meisjes is bet aangevangen. OU D- VOSSEM EF.R. Een knaap, welke in een rijtuig zal, geraakte bij het uitstappen met zijn klomp achter de tiée en viel voorover, waardoor hij een zijner armen brak. De locomobiel welke voor het stoomgemaal dienst moet doen, werd Maandag jl. van de haven naar het stoomgemaal vervoerd de ma chine, die 16000 K.G. weegt, werd door zes paarden getrokken men vreesde dat de straten er door zouden lijden, maar dit bleek mat het geval te zijn. Woensdagavond gaf de Christelijke zang vereniging alhier onder haar >iir cteur, de heer Manteaux van St-Antaland, een geslaagde uit voering in de Geref. kerk, terwijl ook de ver- eeniging van St-Auuaiar:d een aantal liederen ten gehoore bracht. Er vas zooveel belangstel ling, dat het geheele kerkgebouw was gevuld. Op de aaubeveling voor plaatsvervangend dijkgraaf voor den Vanhaaftenpolder zijn geplaatst de heereu 1. G. J. de Wilde, 2. D. J. Anipt Gz., 3. P. Polderman. 1EUSEKE. Op 't laatst der vorige week werd een fancv-fair gehouden ten bate van 't Oroeue Kruis en van 't fanfarecorps Muzart. De deel neming was groot en de netto-opbreugst, die nog niet berekend is, belooft zeer bevredigend te zijn. Overbrugging Eendracht. TilOLEN. Maandag bezochten de heeren Dresselhuis en Bood, leden der 2e kamer, Tbolen, in verband met de brugplanuen. Beide heeren hebben toezegging gedaan deze plannen te zullen Btenuen. THOLEN. De afd. Tbolin van Volksonder wijs hield Maandag jl. een openbare bijeenkomst waar optrad de heer Jac. Welleman. Het ging om de nadeelen van de technische herziening van het openbaar onderwijs in het licht te stellen. Dhr Jac. Welleman hield hier over een rede, terwijl na afloop gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen. Een vruchtboom vuor' iie tweede maal in bloei te kuunen zien en dat in de December maand is etn zeker opmerkenswaardig ver schijnsel. Bij dhr. C. v, d. Berge staat thans een perenboom in vollen bloei. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Overgeplaatst is M. de Korte als ndspi- rant besteller naar het Post- en Telegraaf kantoor te Breda en 1'. Bout als besteller naar Roosendaal beiden waren bij het Post- en Telegraafkantoor te Tbolen. Per Telegraaf. Benoemd tot ontvanger der Registratie en Domeinen te Ommen, de heer N. Lever, thans zoodanig te Tbolen. LANDBOUW-VEETEELT. PAARDENWET. Dinsdag is afgekondigd Staatsblad no. 596 bevattende bet besluit van den 8sten November 1922, tot aanvulling van 't Kon. besluit van 14 Augustus 1922, houdende vaststelling van nieuwe voorschriften, ter uitvoering van de artikelen 5, 10, 15, 16, 29, 34, 22 en 25 van de Paarden wet 1918. Hierbij is het. volgende bepaald Art. 1. Achter artikel 61 van het Kon. besluit van 14 Augustus 1922 (Staatsblad no. 493,) houdende vaststelling van nieuwe voorschriften, ter uitvoering van de artikelen 5, 10, 15, 16, 29, 34, 22 en 25 van de Paardenwet 1918 (Staatsblad no. 419,) wordt ingevoegd een nieuw artikel, luidende Art. 61 bis. Ten aanzien van hengtsen. welke in het najaar van 1921 of in het voorjaar van 1922 zijn goedgekeurd voor dekking en in het najaar van 1922 niet aan keuring zijn onderworpen, geldt de goedkeuring tot den laatsten dag der keuring iu het voorjaar van 1923. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad en van de Staatscourant, waarin het is ge plaatst, dus 30 November. DE TWEEDE KAMER Verleden week Donderdag werd na ver werpen van een motie en een amendement de Arbeidsbegrooting zonder hoofd, stem ming aangenomen. Het amendement wilde den rijkssubsidie- post voor drankbestrijding, die om be zuinigingsreden door den minister verlaagd was, weer verhoogen en wel tot f 170.000. Daarna werd de Justiliebegrooting voort gezet en kwam de minister aan 't woord. Hij noemde de bezuinigingsrups een on aangenaam beest waarvan hij heelemaal niet houdt maar men moet haar wel dulden de heele regeering is er voor. Het is nood zakelijk, dat men ernstig tracht met de verlaagde ramingen uit te komen. Komende tot het huwelijksrecht waarover den vorigen dag druk gesproken was in Kamer, zei Z.Ex. dat het huwelijk naar zijn overtuiging, en die van alle Christelijke gelorvigen een Goddelijke instelling is, daarom is van hem geen wijziging der huwelijkswetgeving te wachten op een anderen grond dan dien van de bestaande wetgeving. Na 's minislers rede begon de artikels gewijze behandeling van hoofdstuk Justitie waarbij klachten naar voren gebracht werden over het optreden der maréchaussee te Heerenveen tegenover vrouwen en on economisch gebruik der rijksveldwacht, waarvan de minister de afkeuringswaardig heid toegaf. De Tweede Kamer werkt hard, ook door avondzitlingen te houden. Donderdagavond kwam Financiën aan de beurt waarbij de heer Abr. Staalman een interpellatie met een verzoek om urgent verklaring van de herziening der tabakswet hield. Zijn hoofd bezwaar was't banderollenstelsel, dat ver nietiging van de klein industrie tengevolge kan hebben en allerlei technische en finan- ciëele moeilijkheden meebrengt, waarvan frappante voorbeelden werden gegeven. De minister erkende de bezwaren, maar wilde niet toegeven, dat de wet moest worden ingetrokken. Hij ziet geen moge lijkheid van wetsherziening zonder andere zeer strenge maatregelen tegen fraude te ontwerpen. De banderrollen om iedere sigaar afzonderlijk moeten dus blijven. De heer Staalman deed zijn interpellatie volgen door een motie, die evenwel ver worpen werd. Bij de voortgezette behandeling van hoofdstuk Financiën werden verschillende op- en aanmerkingen gemaakt o.a. door dhr Weitkamp, die het stoomvaartuig de bSphinx" van 't bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen onnoodig achtte en er wordt z.i. een verkeerd gebruik van gemaakt. Dus wilde hij verlaging van den post voor de politievaartuigen met f8000. De minister zei, dat hij al 't gevraagde geld noodig had, waarop de heer Weitkamp (bij wijze van afkeuring) voorstelde den post met één gulden te verlagen. Dit nam de minister over. De Utrechtsche hoogleeraar Visscher be pleitte de wenschelijkheid om eindelijk eens te besluiten waarom reeds zoo vaak is gevraagd, nam. kapitaliseering van de toelagen die de kerken van den Staat ge nieten. Dinsdag stelde bij hoofdst. 2 (Hooge Coliegiën van Staat) de heer Rutgers voor om, nu de Kamerleden f5000 vergoeding gaan krijgen het abonnement te kl. dat zij genieten, af te schaffen, wat den Slaat een voordeel zou verschaften van f88.000. In de plaats daarvan zou komen het recht om te declareeren wat de Kamerleden aan reizen naar den Haag werkelijk uitgeven. De minister zegde overweging toe. De hoofdstukken Nationale Schuld, on voorziene uitgaven en de Wet op de middelen werden zonder hoofd, stemming aangenomen. Dinsdag kwam ook nog Waterstaat aan de orde. Er is op die begrooting o.a. een post uitgetrokken om 't salaris van een zeker ambtenaar, hoofd van de afd. alg. zaken, te kunnen verhoogen bij diens voorgenomen bevordering tot referendaris. De heer Oud was daar tegen en stelde voor den post met f 1.te verminderen, de bevordering was z.i. niet noodig. De minister meende van wel. Woensdag werd nog uitgemaakt dat de Sphinx zal behouden blijven. Het voorstel Oud werd aangenomen en ook (zonder hoofd, st.) de hoofdstukken Financiën en Waterstaat. De Kamer schiet dus goed op. Bij de behandeling van hoofdst. Onder wijs enz. kwamen verschillende verzoeken en wenschen naar voren. Zoo vroeg de heer van Wijnbergen om meer rijkssteun voor instituten voor blinden en doofstom men. De heer Stulemeijer betoogde dat de weigering van steun aan de nieuwe nijverheidsscholen, die door de gemeente besturen worden noodig geacht, strijdig is met de wet. De heer K. ter Laan deelde die ziens wijze en vroeg tegelijk om een ambachts school voor Vlaardingen. De minister be twistte de strijdigheid van zijn houding met de wet en de nood dwingt tot zuinig heid. De heer Bulten had bezwaar tegen den pensioenaftrek voor onderwijzers. De minister ziet geen enkel argument daar voor. De heer Scheurer stelde bij amende ment voor de subsidie voor de Ned. Boks- bond te schrappen, wat de minister overnam. De stemming maakte uit, dat de bedoelde boksers geen subsidie krijgen. BURGERLIJKE STAND Gom. IER8EKE van 24—30 Nov. 1922. Huwelijksafkondiging Job Lanreus Hendrik Bom, 25 j. jm. en Frederika Adriana Koen, 26 j. jd., te Goes. Geboren: Adriana, d.v. Jacobus Pekaar en Johauna Goetheer. Overleden Dingenus Commee, 88 j„ wedn. van Catharina Poelman. Wilhelmina Marlha van der Bnrght, 43 j„ echtgenoote van Marinus Verschuure. GemeeDte IERSEKE van 17—23 November. GehuwdJobanues Cornelis de Baar 22 j. jm. te- Kruiningen en Pieternella Leuntje Kor- stanje 27 j. jd. Jacob Willem Polderman 24 j. jm. en Pieternella Jannetje Wisse 22 j. jd. Ondertrouwd; Pbilippos van Damme 23 j. jm. en Maatje Kool 24 j. jd. te Medemblik. Gemeente THOLEN van 24 Nov.1 Deo. Gtboren Johanna Willemina, dv. L. M. Geluk en C. Burgers. Karei, zv. D. M. Giljam en A. A. Geluk. Duije, tv, H. J. Roukema en J, van Dam. Overleden: Jan Tichem, 10 dagen, zv. Tichem en J. L. Duijzer. KERKNIEUWS. Tholen. Bij de 11. Zalerdag in de Ned, Het Kerk gehouden herstemming luischen de heen A. Rijstenbil tn J. A. Zacbariasse, werd eerst g noemde gekozen als Notabele. Ood-Vossemeer. Donderdagavond ora 6 onr in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden ds. v Vlogt, Predikant-Directeur van Vrederus! in verbai met verpleging enz. iu bedoeld Krankzinnigengeslic] PKF.PIKBKOKTEN. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Dalema nam. 2 oor ds. Van Grielhoysen. (In beide dienst collecte voor de kerk.) Geref. Kerk voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 u Ds. Punt, te Leerdam. Oud Geref. Gera. voorm. 9.30 uur nam. 2 's avonds 6 uur dhr. Ttomijn te Krabbendijke. Dinsdag 5 December in „Non Semper" 's avonds 7 uur Ds. Datema. Openb. 2 17. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. Zondagavond half zes Dr. H. A. v. d. Meule van Bergen op Zoom. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorro. 9.30 leeskerk en nai 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's avon 6 uur ds. De Bruijn te 's Gravenhage. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk, v0orui. 9.30 en nam. 2 u Ds. W. J. Keiler. Nam. Doopsbed. Oud Geref. Gero. voorm 9,30 nam. 2 en 's avon 6 uur leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 u Ds. J. Keiler. Nam. Doopsbed. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 eu 's avon 6 uur leeskerk. Woensdag 6 December Ned. Herv. Kerk 's avonds 6 uur ds. Keiler. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 n Ds. Moerman. (Voorm. Bed. H. Avondm.) Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 uur 's avonds 5.30 uur leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voTin 9,30 ds. Van Griethoyi en nam. 2 uur leeskerk. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Sta 's avonds 5.30 uur leeskerk. Donderdag 7 December Ned. Herv. Kerk 's avonds uur ds. Van der Vlu Predikant-Directeur „Vrederust" St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Verschoor Poortvliet en nam. 2 uur leeskerk. (Voorm. Doops Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 eu 's avoi 5 uur leeskerk. St-Philipsland. Ned. Herv. Kerk, voorin. 9.30 en nam. 2 o ds. Los. (üoopabediening.) Chr. Ger. kerk, voorm. 9 nam. 2 uur en 'u avoi 5.30 uur leeskerk. lerseke. Ned. Herv. Kerk voorm. eu nam. Da. Beoseko nam. Doopsbed. Ger. Kerk voorm. en nam. ds. Meijer. Chr. Ev. Gem. voorm., nam. en s avonds Bromet. Ood Ger. Gem. voorm., nam. en 's avoi ds. Kersten. Veilingsvereeniging „De Eendracht", Tholi Uitslag der gehouden fruitveiling op Vrijt den 1 December 1922. Zoete Bellefleur le soort 1216 et., id. 810, id. 3e 8. Ermgaard le 1516, id. 12—14-, id. 3e 9. Notarisappcl le 7, id. 6. Jacques Lebel le id. 2e Win Princesse Noble le 5, id. 2e 3. Zure Bellefli le 6—8, id. 2e 4—5. Goudreinetten le 6- id. 2e 45. Bismarckappel 5. Groninger Krt 5. Paradijszuur le 9, id. 2e 5. Huismans^oet 11, id. 2e 8. Gemengd zuur 3. Campagne z 12. Comtesse de Paris le 78, id. 2e 5- Kleipper le 1213, id. 2e 910. Pondsp 610. Louwtjespeer 13. Gieser Wildeman 1517, id. 2e 8—13, id. 3e 7—8. Sproi 612. Allea per K.G. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 2 Dec. 1922. Boerenboter f 1.20 per pond. Roomboter f 1.20 Eieren 13 cent per stuk. 29 29793 is een nuttig St-Nicolaasgeschenk. Het houdt Uw kinderen aangenaam bezig en draagt bij tot hunne ontwikkeling. Wij kunnen U een uitge breide keuze voorleggen. Voor iedere leeftijd hebben we iets geschiktst. I II va A.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2