r door den een of ander wordt opgezet er zitten anderen achter. De heer Geluk is van dezelfde meening. De heer Quist merkt op dat Nijs het huisje aan De Graaff heeft verkocht. De heer Singerling was van meening dat de verkoop geschiedde omdat Nijs er een klompenmakerij in zou uitoefenen, het blijkt dat we aardig in 't zuur gelegd zijn door Nijs. De heer Quist meent dat in publieke veiling het huisje wel f 1000 a f 1100 zou hebben opgebracht. De heer Aertsen meent dat deze zaak geheel in orde is. Het is gebleken dat door onderteekening van het rondgezonden schrijven dat al de leden met het voorstel van B. en W. om het huisje voor den vastgestelden prijs te verkoopen, accoord zijn gegaan en niet door den burgemeester of wethouders alleen. De voorzitter merkt nogmaals op den indruk te hebben dat Begtho door een ander opgezet wordt. De heer Quist zegt dat Begtho dan geen geld voor het huisje heeft goboden. De heer Wagemaker heeft het eerst hedenmorgen gehoord dat er nog over ge kletst werd en daarom is het goed dat de zaak in deze vergadering behandeld is, dan komt hieraan een eind. Bij de" rondvraag wijst de heer Moelker op het wenschelijke om de lantaarn aan de Hooge wal te doen branden. De heer Quist betoogd de wenschelijkheid van het ontsteken eener lantaarn in den Bebouwdendam. De heer Geluk ondersteunt de vraag van dhr. Moelker, daar het ter plaatse erg duister is. De voorzitter zegt voorziening toe. De heer Geluk geeft voorts aan hoe de standplaats voor de woonwagens in orde dient gebracht te worden. Hierna sluiting der vergadering. GEMEENTERAAD VAN ST-MAARTENSOIJK. Zitting van Vrijdag 17 November 1922, nam. 2.30 nar. Voorzitter de heer J. Polderman. Tegenwoordig 6 leden en de Seeretaris. Afwezig de heer A. Vroegop. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, herinnert de heer Koopman aan de verechillendo punten, die onbeslist ge bleven zijn, door staking der stemmen. Berstens over diens voorstel tot uitbetaling aan den onderwijzer J. van Bezoijen van de verrichte diensten als waarnemend hoofd ge durende 8 weken in de maand April wegens ziekte van het hoofd der school. De voorzitter zegt dat de belooning in dit geval f2.— per dag bedraagt, tijude het ver- •chil tussoheo diens jaarwedde en die van het toenmalig hoofd. De heer Hage informeert hoe lang iemand waarnemend moet zijn om recht op vergoeding te kunnen doen gelden. De heer Quakkelaar zegt, dat dit een maand is, zoodat het nog niet verplichtend is. De heer Hage voelt dan niet veel voor eene vergoeding. De heer Koopman zegt, dat het billijk is om bewezen diensten te beloonen. Het ia zelfs een verzuim geweest van Burg. en Welh. dat Be zoijen toon nog niet als waarnemend hoofd was benoemd. Het voorstel wordt aangenomen met 4. tegen 2 stemmen, die der heeren Quakkelaar en Groe- Het aangehouden voorstel van den heer Koop man tot restaureeriog der schilderijen, met een proef van twee stuks. Do heer de Graaf vraagt naar de bedoeling van deze zaak. De voorzitter geeft de reeds bekende toelich- ting. De heer de Graaf is, ondanks de bedreiging van Ged. Staten, toch tegen restaureering. De voorzitter merkt op, dat het een hoogere macht is, die de gemeente zal noodzaken. De heer Hage heeft daarvoor geen vrees. Ook gelooft bij niet dat het dringend verzoek nit den boezem van Ged. Staten komt. Do heer Quakkelaar is het met deze gedachte van collega Hage eens. Dat komt hiervandaan. Hij vindt het erg brutaal van Ged. Staten. De voorzitter verwerpt het denkbeeld, dat de dwang van bier sou uitgaan, ten eenenmale. De heer Hage blijft nochtbans bij zijne mee ning, vsb jarenher hebben de schilderijen hier gehangen zonder dat er ooit iets over gehoord is, totdat ze verleden jaar op eens een groote waarde zouden vertegenwoordigen, terwijl ze nu weer bijna niets waard zouden zijn. Om nu voor die dingen oog zooveel geld uit te geven, strookt niet met de zuinigheid. Het voorstel om te restaureeren wordt ver worpen met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Koopman en Groeuewege. Het voorstel-Koopman om de post van f 25 aan den majoor der rijksveldwacht Rietveld te Tholen te schrappen, wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer Quakkelaar. En tenslotte staken op diens voorstel om de toelage aan de avond-vakteekenschool te Tholen te verminderen van f 75 tot f 35, andermaal de stemmen, zoodat het voorstel verworpen is en de post behouden blijft; tegen vermindering stemden de heeren Hage, Quakkelaar en de Graaf. I. Daarna geschiedt mededeeling van de in gekomen stukkeu, als a. missives van Ged. Staten houdende kennis- gaving tot afschaffing van de jaarmarkt te ^aamslag, da veemarkten te Cortgene en te Clinge en de paardenmarkt te Axel, waartegen bij den raad geene bezwaren bestaan. b. kennisgeving van Jac. Hage Jz. tot aan vaarding der woning in het Boschje, laatst bewoond door Andr. Bolier tegen een huurprijs van f 110. ,rn c. schrijven van den inspecteur van het L.U. in Zeeland dat het geen zin meer heeft ander maal eene herhaalde oproeping voor hoofd der school te doen en dat men uit de 6 sollici tanten nu wel eene voordracht kon opmaken, waartoe hij zijne medewerking zou verleenen. d. verzoek van Ged. Staten tot wijziging der verordening op de veemarkt, voor wat betreft de toegang van het vee naar het marktplein, langa de noordpoort oost- en westvest. Met algemeene stemmen goedgekeurd. e. schrijven van het Weezeu-Arinbestuur dat het subsidie aan het Groene Kruis ten behoeve vaD de jaarwedde van de verpleegster is ge- bracht op f 400. De voorzitter verheugt zich in dit besluit van het bestuur, waartoe hij ook, gelijk hij beloofde, zijn invloed ten goede heeft aangewend. De begrooting dezer instelling wordt daarop goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op 15.234.985. t. een schrijven van den minister vau arbeid dat de huren moeten worden geregeld naar het inkomen der huurders. g. missive van Ged. Staten tot goedkeuring van het beslnit om de zilveren bekers aan bon college af te staan, terwijl zij ten aanzien van de schilderijen omtrent een besluit dienaangaande wenschen te worden ingelicht. h. id. alsvoren inzake de jaarwedde van de burgemeesters in deze provincie, waardoor die te dezer plaatse op f 1575 als minimam komt bij eventuëele herbenoeming. De voorzitter zal er niet veel van zeggen omdat het hem zelf betreft, maar is er toch verwonderd over, dat dit niet alleen geldt voor nieuw benoemden, maar ook voor beu die her benoemd worden en dan op eens tot het mini mum teruggaan behoudens de periodieke ver hoogingen, terwijl ook de burgemeesters der vijf groote gemeenten buiten deze regeling vallen. De heer Hage vindt ook dat Ged. Staten er zeer diep in snijden en acht het een groote onbillijkheid dat op de vijf groote gemeenten de regeliog niet van toepassing is. Maar voor onze gemeente zullen we nog geen last van deze regeling hebben. Eerst over twee jaren moet de burgemeester aftreden en als de tijden dan van dien aard zijn gelijk te voorzien is, dat de traktementen naar beneden moeten, dan moet het toch gebeuren en boveudien toen Ged, Staten met de circnlaire kwamen om te vei- hoogen, moesten we onzer bij neerleggen, en dus dienen we dat nu ook te doen, zoodat er weinig bezwaar is om het ontwerp aan te nemer. De voorzitter acht het toch een onaangename gewaarwording als men zijn 'eefswijze op dit salaris heeft ingericht en dan, terwijl alles nog vrij duur is, wordt teruggebracht. Do heer Hage merkt op, dat toch reeds tal van levensmiddelen goedkooper geworden zijn. Het blijkt ook dat Ged. Staten met hunne ver hoogingen te hard van stapel geloopen zijn. Zij zullen er een eerebaantje san willen maken. 'De voorzitter: Het is tegenwoordig alles be halve een eerebaantje. Voor het outwerp van Ged. Staten stemmen de heeren Hage, Quakkelaar en Gaakeertegen de heeren Koopman en Groenewege, buiten stemming do heer de Graaf. Bij dit advies aan Ged. Staten zal tevens worden gevoegd de opmerking dat de uitschakeling vau de vijf groote gemeenten hoogst onbillijk is. De voorgestelde regeling inzake de jaarwedde van de gemeente-ontvangers wordt algemeen voor kennisgeving aangenomen, daar zij ten op zichte van den titularis te dezer plaatse geene verandering aanbrengt. i, missive vau Ged. Staten tot goedkeuring der opheffing van de Huurcommissie eu tot goedkeuring door den minister van arbeid van deszelfs rekening. II. Naardien nog enkele gemoente-ambte- naten pensioengerechtigd zijn, indien dit voor hen wordt ingekocht, wordt met 5 tegen 1 stem, die van den heer P. Gaakeer besloten 1/4 op dezen te verhalen. Het zijn de gemeente-vroed vrouw, Knook, A. Liodhout, J. Knuist, J. van Oefelen, B. J. van Oost en Pa. Konwenberg. III. Goedgekeurd wordt eene instructie voor den ambtenaar zonder bezoldiging belast met de herkeoring ingevolge de vleeschkeuringswet. Na afbaudeling der agenda deelt de voor zitter mede, dat A. Lindhont zijn eervol ontslag heeft gevraagd als nachtwaker tegen 1 Januari a.s. en dat het in zijne bedoeling ligt, wijl hij dien aaDgaande zelf beslist, de twee diensten in één persoon te vereenigeo. Ondanks de wel eens geopperde twijfel, is bet toch een goede instelling eiken Maandag komen ze bij hem op rapport en deelen dan hunne bevindingen mede. Ook bijv. bij brand zijn ze de eersten die komen waarschuwen. De beer de GraafMaar de brandstichters hebben ze toch nog nooit gesnapt. Verder vraagt de heer de Graaf hoe het is uitgeloopen met het onderzoek naar de woningen in het Boschje. De voorzitter antwoordt dat alleen de heer Koopman en de gemeente-opzichter bij het onder zoek tegenwoordig zijn geweest en dat geen enkele klacht is genit, zoodat er niets man keerde; alleen klaagde men over de aarde voor de deer ioplaats van een stoepje of verharding. De heer Koopman bevestigde een en ander volkomeo, waarmede de leugen eu laster ten dezen wei de wereld sollen uit zijn. De verhardiog kan wel worden aangebracht met wat grint of keislag. De voorz. meent dat beton beter zon zijn, omdat met lone keitjes de ramen kunnen worden ingew. De heer Hage zou gaarne de verlaatpnt aan de oude straat zien aangelegd, waartoe besloten is, alsook de tioleering vanaf achter het Kaadje. De voorzitter zegt dat deze laatste goed functioneert en dat de verlaatpnt kan worden gelegd als de baizeu voor de waterleiding der boisaansluiting zijn gelegd. De heer Quakkelaar wenscht dat een en ander spoedig wordt uitgevoerd. De heer Koopman De gemeente heeft nn toch buizen voor die riolceriug. De heer Hage: dat is uog niet uitgemaakt of die voor de gemeente zijn. De heer de Graafbuizen voor de gemeente, welke buizen zijn dat De heer Koopman vraagt of de beurtschippers een vaste ligplaats hebben véér de Kaaistraat. De voorzitter kan dit niet met juistheid zeggen en zal er de verordening eens op nazien en het dan tevens nader aan den havenmeester v. Nieaweohnijzen meêdeelen. De heer Quakkelaar herinnert aan de be spreking over het huisje van Wed. Zwagemaker. De voorzitter zegt dat genoemde vrouw voor rekening der gemeente in een gesticht verpleegd wordt, doch dat ze behalve ouderdomsrente, nog een huisje heeft, waarop zekeren D. Hage met f200 staat. Nu zouden Bnrg. en Weth. dit huisje willen doen opkuappen, hetgeeD een f120 h f130 zal kosten en het dan verhuren. De heer Koopman vraagt waaraan dat bedrag zal besteed wordeu. De voorzitter zegt dat vloeren, zolder en dergelyke moeten gerepareerd worden. De heer Koopcuau zoo dan liever zien, dat de gemeente-opzichter er een begrootiug van maakte en dat het dan aanbesteed wordt, want het zal stellig veel meer kosten. De heer de Graat vraagt of de gemeente later door die verhuring niet in het gedrang kan komen met de kiudereu van die vrouw. De voorzitter antwoordt hierop ontkennend, want als die vronw eenmaal uit den tijd mocht komen, dan kau de gemeeute heb aao herstelling ten koste gelegde terugvorderen. Daarop geeft de vergadering algemeen toe stemming aldus te handelen. De heer de Graaf wijst er op dat Iz. Liod hout het huisje gekocht heeft vau wijlen Ph. Hartog, terwijl dieDS woning in de Beschstraat thans is verhuurd aan Jan de Viet, doch dat de gehuwde dochter van Liudhout de woning niet zal verlaten. Hoe moet dat dan De voorzitter zegt dat als de huurder er uit is, de woning ter beschikking is van den recht- matigen huurder en dat niemand eigenmachtig eene woning mag betrekken. De heer Koopman acht de afgesloten rit nabij de Blauwstraat hoogst onbillijk was de heele straat afgesloten, dan zou er nog iets voor te zeggen zijn. De voorzitter zegt, dat bij het begin de straat voor Rijnberg heel wat hout wordt gelost en dus daar bezwaarlijk kan afgesloten wordeu, maar aan het eind wordt er anders heel wat stuk gereden, en daarom is het gedaan. De heer Koopman beschouwd de zaken van de bakkers ter plaatse van evenveel be lang als die van Rijnberg, waarvan de eene evenmin mag belemmerd wordeu dan de andere. En wat die hout aanvoer betreft, zal de straat van de vrachtauto ook zeer veel lijdeD. De heer de Graaf zou er voor zijn om, met het oogpunt op de bezuiniging, het onderhond der rijwielen van de veldwachters, voor hunne rekening te laten, ook omdat ze die nog al eens vaak gebruiken buiten politiediensten. De heer Quakkelaar zegt dat dit niet gaat, omdat het vaststaand is. De voorzitter merkt op, dat de politie ook buiten de kom dienst doet en daartoe de rijwielen noodig heeft. De heer Quakkelaar vraagt of het niet moge lijk is de vele slijk vau de straten te verwijderen door een man of vier. De voorzitter ziet daarin geen heil daar de slijk nauwelijks weg is of er is weer andere op. De heer Hage heeft opgemerkt dat het hek van de begraafplaats wordt geverfd en vindt dit wat laathet is nn niet de tijd om buiten te schilderen. De heer Koopman vindt daarin aanleiding om al het gemeentewerk jaarlijks te doen aanbesteden. Tevens vraagt hij of Knuist nn vast ontslag heeft genomen als gemeente-werker. De voorzitter zegt dat dit eigenlijk niet ge beurd is en zal het hem definitief afvragen. De heer Quakkelaar wijst nog op eeo in de bestratiug bij de woniog van Quaak aan het slop ontstane zak, die gelicht diende te worden, waartoe de voorzitter order zal geven. Daarna wordt de zitting gesloten. Mede wordt z. b. et. besloten Uedepoteerue Staten, wat de ontvanger betreft, mede te deelen, dat de nieuwe regeling, naar het oordeel van den raad, geen voldoende rekening hoodt met de verminderde werkzaamheden der ontvangers en dat het, wanneer niet tot verlaging van den tegenwoordigen titularis kan wordeu overgegaan, gewenscht is geen periodieke verhoogingen toe te passen 2e. een bericht van dhr. S. Stoel, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer bij het vervolg onderwijs aanneemt; 8e. een circulsire van den Minister van Arbeid, betreffende het verleenen van stenn voor woningbouw; 4e. verschillende circulaires van Gedeputeerde Staten, betreffende de afschaffing van jaar- en veemarkten te Zaamnlag, Kortgene, Clinge en Axel 5e. het procesverbaal van opneming der boeken en kas san den gemeente-ontvanger, waarnit blijkt, dat aanwezig was en moest zijn f 7479.405; 6e. het verslag van den kenringsdienst vin waren te Goes over het 3e kwartaal 1922 en een bericht, dat bij dien dienst tot keurmeester is benoemd dhr. C. van der Ende. De mededeeling der stokken onder 2 t/in 6 wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoeken van J. A. Beneker eu P. de Rijke om ontslag tegen 1 Januari a.s., respectievelijk als onderwijzer aan de o. 1. school en als ge meentewerkman worden aangehouden tot eene volgende vergadering. Daarna sluiting. "E l'ifri si. di tl 8* isa Vergadering van den Raad der gemeente Scherpenisse op 20 November 1922. Tegenwoordig 6 leden» 1 vacature. Ingekomen stokken Een schrijven van Ged. Staten betreffende de ont vangst van het besluit der wijziging van de alge meene politie-verordoDing. Een schrijven van B. en W. van St-Maartensdijk betreffende de goedkeuring van de verordening op het heffen van keurloon. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 18 November. In kas was aan con tanten en geldswaardige papieren f 12641.915. Afwijzend werd beschikt op een adres van eenige schippers-ingezetenen om restitutie in zake het betalen van havengeld. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd her benoemd de heer D. A. Hartog. Besloten werd met de voorgestelde wijziging der jaarwedden van burgemeesters en ontvangers niet in te stemmen en Ged. Staten in overweging te geven de bestaande regeling te handhaven. De onruiraingstermijn vaneen onbewoonbaar ver klaarde woning werd met 6 maauden verlengd. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot openbare verhuring van de schoolregenbak. Een verordening tot heffing en invordering van de bijdragen bedoeld in art. 5 der ziektewet werd vastgesteld. Met ingang van 1923 werd voor 1 jaar f 200 subsidie verleend aan de autodienst Tholen—Siavo- Verslag van den Raad van Stavenisse, gehouden op Maandag 20 November 1922, v.m. 10 ure. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen van het verhandelde in de voor- gaande vergadering worden gelezen en goedge keurd. Als ingekomen stukken komen thaDs aan de le. de bekende circulaires van Gedeputeerde Staten, inzake nieuwe regtliug der jaarwedden van de Burgemeesters, Secretarissen en gemeente ontvangers. Wat de jaarwedderegeling der Burgemeesters en Secretarissen betreft wordt z. h. st. besloten Gedeputeerde Staten gunstig te adriseeren, im mers voor zoover de nieuwe regeling eventueel toepassing zou behoeven ten aanzien van eenen nieowen titularis. Voor wat den tegenwoordigen Burgemeester aangaat, acht meo het thans ooge- wenscht de ontworpen regeling op hem van toepassing te doen zijn. 25-jarige regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Alle vereenigingen in Zeeland (zang- en muziek verenigingen, turn- en gymnastiekverenigingen, schiet- en weerbaarheidsvereenigingen, schutters gilden, Padvinders-afdeelingen, vereenigingen van allen mogelijken aard, vak-organisatie», bonden, enz. enz.,) welke sympathie gevoelen voor deelneming aan de monsterhuidebetooging te Amsterdam in September 1923 ter gelegenheid van H. M. de Koninging's zilveren regeeringsjubilenm, of wel mee willen duen aan eene betooging op kleinere schaal te Middelburg bij bet bezoek der Koningin in die 181 maand aan Zeeland's hoofdstad, worden met aan- drang uitgenoodigd tot bet zenden van twee afge vaardigden ter bijwoning eener vergadering te Middelburg op Zaterdag 2 December a.s. des na middags te één ure iu bet hotel du Commerce (tegenover bet station.) De beer Alb. van der Horst, voorzitter van ddv „Nationale Oranjebond" te Amsterdam, heeft ziet 01 bereid verklaard, op die bijeonkomst eene uitee^ he, zetting te geven van bijzonderheden omtrent dg jQ, voorbereiding en inrichting dor huldebetoogingen - en omtrent allea wat daarmede verband houdt. De afgevaardigden der Zeeuwscbe vereenigingen euz. zullen worden uitgnoodigd, een provinciaa comité, atdeeling van het Lands-huldigings-comitr 1898—1923, te kiezen, welke afdeeling uit haa: midden weer twee vertegenwoordigera kiest, die het Lands-Comité zitting hebben. Het i» gewenscht. dat de algevaardigden oen- machtiging medebrengen tot het nemen van besluite: voor de aansluiting hunner vereenigingen bij he provinciaal comité. Daartoe aangezocht door bet Lands-Comilé, zi de vergadering worden geleid door den beer P. C Labryn van Goes, met medewerking van den heel J. de Kraker Cz. van Zaamslag, totdat de vorgade ring een provinciaal comité zal hebben gekozen e dit zijn voorzitter zal hebben aangewezen. Wij twijfelen er niet aan of de Zeeuwen, die dot de eeuwen heen zulke vurige Oranjeklanten gebleken, znllen in overgrooleg getale aan oproep gehoor geven en met gretigheid degelegt heid aangrijpen, onze Landsvorstin van hunne aé hankelijkheid en trouw te doen blijken. IRI GEMENGD NIEUWS. De Turksche Sultan gevlucht De „Groote Heer" is een kleine heer g worden. Openlijk in staat van bescbuldigi gesteld, dat bij voor zijn land niet was gewe wat hij bad behooreu te zijn, durfde suil Mohammed "VI zich voor het Vrijdagsche gel niet meer openlijk naar de moskee te begevf maar heeft hij smadelijk de vlucht genom De Eogelschen hebben hem op een oorlogssc geloodst en hem daarmee naar Malta gebrac Daar roept hij nu luid, dat hij niet aftree dat hij van zijn rechten geen afstand doet, m dat bij zijn tijd en zijn kans zal wachten. Voor 't oogenblik echter heeft afgedaan.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 4