Ingezonden Stukken d naar de kermis geroepen, bij 'ng loopen de menschen naar elders te vieren hetgeen nog erger is. ..eer De Wilde wil stemming over _.i voorstel tot afschaffing. De heer Aarnoudse deelt mede dat in de Wethoudersvergadering afschaffing zoo wel als drooglegging onder de oogen is gezien. Hij voor zich meent altijd nog dat men het juiste moment voor afschaf fing heeft laten voorbijgaan en dat was kort na de mobilisatie, toen was het in geen drie jaren kermis geweest. Waar in den omtrek te Nieuw-Vosmeer, Tholen en Bergen-op-Zoom nog kermis wordt ge houden meende men dat bij afschaffing het publiek dat kermis wilde houden meer dan tot nogtoe naar elders zou gaan, het geen geen verbetering maar een verslech tering werd geacht, daarom werd het beleid er op gericht de ker.mis kalmer en ordelijker te doen verloopen door gedeel telijke drooglegging met welk voorstel hij zich vereenigde, en waaraan hij dus ge bonden is. Tot stemming overgaande wordt het voorstel om de kermis af te schaffen ver worpen met 5 tegen 4 stem, die van dhr. de Wilde. Hierop deelt de heer De Wilde mede dat hij thans gaarne stemming zag aver het voorstel om de kermis geheel droog te leggen. Dit voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 5 tegen 1 stem, die van den heer De Wilde. Thans wordt het voorstel van Burg. en Wethouders in stemming gebracht, welk voorstel met 5 stemmen wordt aangenomen, blanco de heer De Wilde. De heer De Wilde zegt gehoord te heb ben dat Mej. Ruijtenburg in conflict is met Burgemeester en Wethouders en om gekeerd en vernam gaarne eenige inlich tingen. De Voorzitter deelt mede dat nog even in besloten vergadering overgegaan moet worden, de inlichtingen kunnen dan straks gegeven worden. De heer Den Engelsman vernam gaarne wat er in 't voornemen ligt met het land van het Weezen Armbestuur, dat niet opnieuw is ingepacht. De Voorzitter deelt mede dat is aange vraagd dit in het klein te verpachten tegen matigen pachtprijs aan die arbeiders, hoof den van gezinnen, welke er het meost be hoefte aan hebben. De heer den Engelsman verklaart zich daarmede te vereenigen. De heer de Rijke vestigt de aandacht op het z.g. smidsklokje, en vraagt of er niets aan gedaan kan worden dat dit klokje weer op gang wordt gemaakt, 't is een mooi dingen rust, roest zegt men, 't gevaar dat het geheel stuk gaat is er. De heer Ooms voelt er veel voor het klokje in goeden staat te doen houden, veel vreemdelingen komen er naar kijken hij vraagt of bij den heer Gebraad soms vroeger pressie is uitgeoefend. De Voorzitter is het niet bekend dat men pressie op den heer Gebraad heeft uitge oefend, waar het klokje is opgenomen in de lijst van Nederlandsche Monumenten van Kunst en Geschiedenis kan hij moeilijk gelooven dat de heer Gebraad het klokje niet weer op gang zal willen helpen, in ieder geval zal er over gepraat worden. De heer Aarnoudse zou gaarne zien dat de Raad stemde over het al of niet voet ballen op Zondag. De Voorzitter zegt dat dit thuis behoort bij Burgemeester en Wethouders ter uit voering van de Zondagswet. Hierop wordt overgegaan in besloten vergadering. VAN ONZE BERICHTGEVERS. ST-MAARTENSMJK, 20 No». De mnziek- vereeniging Met Vereende Krachten" zal 28 Dec. a.s. haar eerste concert in dezen winter geven. ST-MAARTENSDIJK. De glibberigheid der straten, die als met zeep bestreken lijken, is oorzaak geweest dat een vrouw, de echtgenoote van Adr. Poot, op de haven dermate is gevallen, dat zij een been brak en geneeskundige hulp terstond moest worden ingeroepen. ST-PHIL1PSLAND. Dinsdag had de stoker bij de R. T. M., genaamd J. K. het ongeluk een zijner vingers te bezeeren, doordat een stuk briket daarop viel Hij kon zijn werkzaamheden niet hervatten en moest zich ooder geneeskun dige behandeling stellen. Maandag had de fietser C. W. het onge luk tengevolge der gladheid vao don weg in een sloot te rijden. Hij kwam er zelf met den schrik eu een nat pak af, maar zijn rijwiel was eenigszios gehavend. SCHERPENISSE. lu plaats van wijlen de heer C. G. Hartog werd met bijna algemeene stemmen tot bestuurslid van het muziekgezel schap „Eendracht* gekozen, de heer W. L. Klos. Op de algemeene ledenvergadering is be sloten pogingen asn te wenden om voor het muziekgezelschap een teDt te bouwen. Een flink bedrag is reeds al toegezegd, zoo dat er alle hoop bestaat voor de totstandkoming. Vele jaren achtereen baddett alhier 3 postbestellingen plaats. Dit is nn echter'op twee gebracht, doordat de middagbestelling, die door eeD hulpbesteller werd verricht, met de avond- bestelling vereen ;gd is. POORTVLIET. Woensdagmiddag had de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer N. A. Bruijnzeel, in leven wethouder dezer ge meente. De lijkbaar werd gevolgd, behalve door familieleden en bekenden, door alle leden van het gemeentebestuur, kerkvoogdenen notabelen, polder- en dijksbestuur, waartoe de overledene in betrekking had gestaan. Nadat de kjst in de groeve was neder- gelaten, nam ds. J. W. Verschoor het woord om te gedenken de velerlei betrekkingen waarin de heer Bruijnzeel was werkzaam geweest, getuige de velen, die thans aan den overledene de laatste eer bewijzen, waarmede hij in verhouding was geweest. Het is niet aan ons te beoordeelen hoe hij al zijne betrekkingen heelt waarge nomen, maar wij hopen niettemin, dat van dit werk een zegen zal uitgaan ter eere Gods. Maar niet in de eerste en in de voornaamste plaats zijn we hier. om dat te overdenken, maar veeleer, om de stem te hooren die ook van uit dit graf tot ons spreekt. Rijkdom noch macht, grootheid noch eere, zijn in staat om het graf te ontwor stelen. Zoowel hij die met aardsche goe deren rijkelijk bedeeld is, als de meest arme bedelaar, zijn volkomen gelijk voor den onverbiddelijken Koning der verschrik king. En eens, gewisselijk eens, komt ook voor ons allen die ure, waarin we gebogen en verbrijzeld in de groeve der vertering zullen nederdalen. Zoo ook is voor de thans ontslapene de vernedering gekomen, waarin we hem moeten achterlaten en aan de maden en de wormen moet worden prijs gegeven, zelf alles achterlatende wat hem aan deze aarde bond. En als hij nu staat voor den rechterstoel Gods, om rekenschap af te leggen van zijne daden op aarde, dan hopen en bidden wij dat de genade hem niet zal ontbreken en ons aller pleitbezorger Jezus Christus zijn borg en middelaar zal zijn bij den Koning der Koningen, den Vorst der Vorsten. Maar ook. voor ons zei ven smeeken wij om die voorspraak, verzakende onze zon den, opdat als ook wij eenmaal voor Gods aangezicht zullen verschijnen, genade zul len gevonden hebben bij den Vader en opstaande uit de graven en verheerlijkt in een nieuw lichaam woning bij Hem zullen hebben. Zoo zij het De heer P. van Rees, burgemeester dezer gemeente sprak daarna ongeveer al? volgt: Geheel in overeenstemming met het jaargetijde waarin wij leven, is de droeve plechtigheid die ons hier samen brengt. Het blad valt af, de bloem verdort en de velden zijn met nevelen bedekt en predi ken ons de vergankelijkheid, het sterven in de natuur. Zoo ook hier. Nicolaas Adriaan Bruijnzeel is niet meer. Toen zich deze droeve mare door de gemeente verspreidde, was iedereen be wogen. En in een stond als dezen rust op mij, als hoofd der gemeente, de taak, om uit naam van het college van burgemeester en wethouders en uit naam van den raad, een woord vari dank aan deze groeve te brengen voor al hetgeen de overledene in zijne betrekking tot de gemeente heefl gedaan. In 1906 gekozen tot lid van den ge meenteraad in de plaats van wijlen zijnen vader, werd hij, nadat :n 1908 de heer Bevelander als wethouder was ontvallen, op 22 Maart 1909 tot wethouder benoemd en trad op 14 April daaraanvolgende in func tie, tot aan zijn dood toe. De doodsklok van den toren is aan zijn naam verbonden, de verbouw van het schoolgebouw kwam onder zijn bestuur tot stand, het nieuwe gemeentehuis ver rees met zijne medewerking, de aan- en bijbouw van de christelijke school is mede door zijn toedoen verwezenlijkt. Hij had het genoegen 22 vergaderingen met hem samen bij te wonen en zoowel de mede-wethouder als de gemeente secretaris, hier aanwezig, zullen kunnen getuigen, dat de herinnering aan de samen werking met wethouder Bruijnzeel eene aangename is, en dat zijne nagedachtenis in eere zal worden gehouden. Wij zullen u noode missen. Een leeftijd zooals die door den over ledene werd bereikt, was niet die, waarvan men zegt dat zij zeer hoog was. Maar gelijk de meeste van al onze levensjaren moeite en verdriet zijn, zijn ze dat ook voor Bruijnzeel geweest, waarvan de rimpels in het gelaat als gebeitelde groeven de afspiegeling waren. En als het waar is als men zegt, dat aan deze zijde van het graf geen waar geluk wordt gesmaakt, dan hopen wij voor den afgestorvene, dat hij thans dat geluk deelachtig mag worden, dat is weggelegd voor de kinderen Gods, voor wie het af sterven, zooals een Vlaamsch dichter dat zoo treilend uitdrukt, gelijk is aan een ter bruiloft gaan met Jezus. Zij dat uw deel Nicolaas Adriaan Bruijnzeel, wij groe ten U die het voortbestaan van het gezelschap kunnen verzekeren. We hebben het bij de laatste serenade kunnen opmerken dat het gezelschap, door gemis aap de noodige werkende leden, bij een naar buiten optreden hulp van elders moet vragen. Men zal nu trachten door het maken van propaganda het aantal werkende leden te vergrooten en we doen hier dan ook een ernstig woord hooren aan ouders die jongens hebben, geschikt om lid te worden, om hen hiertoe aan te sporen. De repe tities zijn een aangename tijdpasseering, de studie thuis eveneens. Ook de burgers van Tholen wordt drin gend om steun gevraagd. Laat het niet bij woorden, doch geeft U op bij het bestuur als kunstlievend lid of begunstiger, resp. voor f2.50 of f5.of meer. Het mag toch zeker niet dat het bijna 40 jaar bestaande corps aan gebrek van be langstelling ontbonden zou moeten worden. Verslechtering onderwijs. Maandagavond houdt de afd. Tholen van Volksonderwijs een groote vergadering tegen de verslechtering van ons volkson derwijs. We hopen dat vooral de ouders van schoolgaande kinderen, ongeacht welke gezindte, deze zoo belangrijke vergadering zullen bijwonen. Het gaat hier om een actie te voeren tegen een streven dat niet in onzen tijd past. Goed onderwijs is een der eerste vereischten in dezen tijd. De vergadering heeft plaats in Non Semper, Maandag 7 uur. Overbrugging Eendracht. Deze week waren de heeren Colijn de Wilde, leden der Tweede Kamer, in ons streven zooveel mogelijk te steunen. Denk om de belangen vsu bet kind. Stsando de vergadering zat een motie worden voorgelegd waarin wordt aangedrongen by de Tweede Kamer der Stalen Generaal, het wetsontwerp zooals het thans luidt niet te asnvaarden. Zoodra de ver gadering is afgeloopen zullen over het gebeele eiland van Tholen lijsten ter leekening worden nederge- legd, om bandteekeoingen te verzamelen, van allen, die voorstanders zijn van goed Volksonderwijs en instemmen met onze actie. Wij vertrouwen, datieder de helpende band zal uitsteken om deze actie zoo goed mogelijk te doen slagen. Nadere inlichtingen verstrekt bet Bestuur. HET BESTUUR, van de Afd. Tholen van Volksonderwijs. Tholen, Nov. 192S. KERKNIEUWS. alhier in verband met het gereed zijn der brugplannen. Naar men ons mededeelt zegden beide heeren hun steun toe bij het verwezenlijken dezer plannen. ONDERWIJS. Tot onderwijzer aan de Bijzondere school in den Anna Jacobapolder is benoemd dhr. L. W. Zoeter uit Bruinisse. Zanguitvoering. Naar wij vernemen houdt de Zangver. „Jubi- late Da" in samenwerking met de Zangver. te St-Anualand, onder leiding van deu heer D. Man- teau, dir. der laatstgenoemde vereeniging, Woens dag a.s. een uitvoering in de Geref, Kerk te Oud-Vossemeer. Vrijwillige Landstorm. Instituut der Vooroefeningen. In onze gemeente Tholen is tot heden geen oefenklasse samengesteld, waar de jongelui, welke nog in het leger moeten worden ingelijfd, zich kunnen bekwamen in de mililaire wetenschappen. In andere veel kleinere gemeenten is dit wel het geval. De oorzaken liggen vermoedelijk in deze twee feiten le. de jongelieden zelf begrijpen niet de groote voordeelen, welke dit oefeninstituut voor hen brengt; 2e. de ouders en voogden weten dit ook uiei en kunnen daardoor hun zoons niet aanmoedigen toe te treden. Teneinde nu, zoowel de ouders of voogden als de betrokken jongelui op de hoogte le stellen van deze zaken, zal door een officier een vergadering worden belegd op Vrijdag 1 December a.s. in Non Semper. Alle jongemannen van 1619 jaar worden uit- genoodigd deze, voor hen zoo gewichtige vergadering bij te wonen. Ook ouders of voogden van de betrokken jongelui doen wel te gaan luisteren. Alle mogelyke inlichtingen zullen daar worden verstrekt. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen Tholen. Zaterdagavond jl. werden ten over staan van Notaris D. v. d. Velde, 2 huizen verkocht van M. P. de Witte. Het eene huis in den Bebouwdendaui werd verkocht aan H. Deur- loo voor f 1775 en het andere in de Brugstraat aan M. J. Scheffelaar voor f4100. Voor den inhoud vin ingezonden «tukken is de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Concordia. THOLEN. Deze week is een algemeene vergaderiüg gehouden van ons fanfarege zelschap teneinde maatregelen te beramen Actie tegen de önderwijs-verslschtering. Mijnheer de Red. Vergun ons s.v.p. een plaatsje voor het navolgende. Waarvoor bij voorbaat onzen dank. De afdeeling „Tholen" van Volksonderwijs heeft het initiatief genomen om alhier een actie te voeren tegen de aanhangige wetsvoorstellen betreffende de Technische Herziening vau do Lager Onderwijswet. Wij hebben gemeend, ieder meerderjarig inge zetene op te roepen om Maandagavond (zie de ad vertentie in dit nummer; de groote openbare ver gadering bij te wonen, alwaar zal worden uiteen gezet de verslechtering welke hot Lager Onderwijs tegemoet gaat wanneer niet wordt getracht te voor komen, dat het wetsontwerp tot wet zal worden verheven. Wanneer het wetsvoorstel wordt aangenomen zullen de gemeenten en schoolbesturen daaraan niets meer kunnen veranderen. Alle recht en gelegenheid om het onderwijs te verbeteren wordt hun ontnomen. Er kan niet genoeg met klem den nadruk op worden gelegd, dat het hier geldt de verslechtering van ons Volksonderwijs, zoowel voor de kinderen van de Bijzondere als van de Openbare Scholen. Hier wordt een aanslag beraamd op ons Volks onderwijs, als nog niet is voorgekomen. De school klok wordt een halve eouw terug gezet. Alleen de zeer gegoeden kunnen nog wel zorgen, dat hun kinderen voldoende lager onderwijs ontvangen in eigen te stichten scholeD. Het kind van t algemeen wordt de dupe. Dat trachten te voorkomen is ons aller plicht. Wij doen een dringend beroep op ieder die voorstander is van goed Volksonderwijs, om ons Tholen Beroepen by de Ned. Herv. Gem. alhier, 2e vacature ds. Los te St-Philipsland. Tholen. Bg de 1.1. Zaterdag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden stemming werden herbenoemd als kerkvoogd de heer J. van Dalen en als notabel de heer W. Geluk, terwyl Zaterdag a.s. herstemming voor een notabel moet plaats hebben tnsschen de heeren A. Rystenbil en J. A. Zachari&aae. St-Maartensdyk 20 Nov. Bg de heden gehenden verkiezing van 3 gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Gem. zyn herkozen do aftredende leden, de heeren J. W. van Gorsel, Joh. Bastiaanse en C. Priem. St-Annaland. Beroepen bg de Ned. Herv. Gem. alhier Ds. D. Bax Hzn. te Noorden. St-Annaland. Herkozen tot Notabelen der Ned. Herv. alhier, de heeren Joh. Elenbaas Jzn., Abr. Goedegebuure Az. Jr. en L. Polderman met respec tievelijk 111, 11-1, en 113 van de 139 geldige uitgebrachte stemmen. Ierseke. Verleden week Vrijdagavond sprak hier in de Ned. Herv. Kerk de heer Dr. Jaqoamard uit Weenen over de zending in Ooitenrgk. Hg werd ver tolkt door den heer J. Bierling, hoofd der Ger. School. De collecte bracht f 110 op en de verkoop van foto's f 12,50, PREDIKBEURTEN. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Datema en nam. 2 uur ds. Los. Geref. Kerk voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 nor leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9.80 nar nam. 2 en 's avonds 6 nar leeskerk. Donderdag 30 November in „Non Semper" 's avonds 7 uur Ds. Datema. Openb. 1 920. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. Zondagavond half zes Ds. de Jooge te Bergen op Zoom. Poortvliet. Ned. Herv; Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en avonds 6 uur ds. Staal te Oud-Vossemeer. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. J. Keiler. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 eu 'a avontfa 6 uur leeskerk. Woensdag 29 November Ned. Herv. Kerk 's avonds 6 uur ds. Keiler. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 nur Ds. Moerman. (Voorbereiding H. Avondm.) Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 nor en 's avonds 5.30 uor leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk, nam. 1 uur ds. Van Griethugsen te Oud-Voiseraeer. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 's avondi 5,30 uur ds. Kersten te Ierseke. (Nam. Doopsb.) Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm 9,30 ds. Van Grethugseo en nam. 2 uur? Geref. Kerk voorm. 9.30 nam. 2 noren 's avondi aoet 5.30 nur leeskerk. Woensdag 29 Nov. Dankdag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur da. Van Griethugsen. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam, 2 aards. Staal St-Philipsland, Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 ds. Los en nan. 2 uur geen dienst. Chr. Ger. kerk, voorm. 9 nam. 2 aar en «vondyerki 5.30 uur Ds. Boone. dr laat oor eent Ui edri ordl allei 8Q ehoi hei Stj wo Vo zot zoc ge\ hot kat of daa le sch het wei in Roe wez i«gi Toe noD daa er slui was wer berj Daa de bijle Vos kap zich dat vela Hal. rich HE' IS com inge Ged itell en waai werl sind rata, D)nt bet dien It verst itell best; vens ;ostl Eq ;ron foeri :ien led. led. 'ersc en al lel lij W lat iet lehai Correspondentie. Raadsversl. van Poortvliet eu St-Philipalani wegens plaatsgebrek in ons volgend nummer, BURGERLIJKE STAND Gemeente THOLÈN van 17—24 Nov. 1922 GeborenWillem Leendert, *v. P. Lindhou overleden en C. W. Schot. Overleden Elizabeth Jozina van Splunte 48 jarep echtgen. van F. Moelker. Veilingsvereeniging „De Eeadracht", Tholei Uitslag der gehouden fruitveiling op Vrijdi 24 November 1922. C&mpagner Zoet I 14-15, id. II 8. Sterapp I 11, id. II 4-5. Witte Calville 3. Paradij snor I 7, id. II 4. Goodreinetten I 8-10, ide prima idem II 4-7. Zore Bollefleor I id. II 5, id. III 3. Zoete val 2-8. Reine! d'Or 8. Huismanszoet I 13, idem II 9, id. III idem uitschot 4. Ermgaard I 13, idem II 1 Ganzenvellen I 14, idem II 13. Jacqoes Lel I 5, idem II Kleipeer prima 21, idem 12—13, idem II 7-11. Handperen 18. Jode peer I 13, idem II 9. Louwtjespeer I 10. idem II 47. Pondspeer 9. Eoode kool Savovekool Spruiten 14-16. Belle de Poi toisse 4. Curé I 13, id II 12. Beure Aleianil Lncas I 22, idem II 14. Durandeau I 1 id. II 11. Alles per K.G. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 25 Nov. 1922. Boerenboter f 1.20 per pond. Roomboter f 1.20 Eieren 13 cent per stok. en i In i i itva elle isch der* edie indi Na lek it 1 icr In ior aarst he ond In geli m

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2