Chili Een drama in een bankgebouw. is geteisterd door hevige aardbevingen, in de kuststreken gevolgd door vloedgolven. Reeds nu ia bekend dat ongeveer 2000 slachtoffers aan dood en zyn geteld, terwijl het aantal gewonden nog veel grooter is. De aardkorst schijnt nog niet tot rust te zijn gekomen, er zijn nadien nog meer aardschokken gevoeld. Een duistere winter wordt het in Duitschland. Op groote schaa worden rooftochten ondernomen. Zoo kwam een bende van 600 man op een Duitsch landgoed en roofde een groot gedeelte van den oogst. Op een ander landgoed presenteerde zich een bende van 350 man, die mot een gedeelte van den aardappeloogst een goed heenkomen zocht. Ook Limburg begint te lijden onder de invallen van de Doitschers. Zaterdag werd een 170-tal vau die oDgewenschte gasten over de grenzen gezet en des middags waren van dezelfde reeds weder ruim 100 present. Er zijn gevaarlijke knapen ouder, sommigen gewapend met revolvers of dolkmessen. Aanrandingen, waarbij roofzucht voorzit, zijn dagelijks voorkomende dingen. Niet beantwoorde liefde heeft een vreeselijk drama tengevolge gehad. Eeo nationale garde te Parijs, had kennis ge maakt met een dienstbode en vroeg herhaalde lijk om den trouwdatum vast te stellen. Het meisje, dat ongeveer een jaar met den soldaat verkeering had, stelde steeds de trouwplannen uit. Deze week, toen het paar, vergezeld van de zoster van het meisje op den boulevard de Straibourg wandelde, roerde de jongeman weder de kwestie van het huwelijk aan. Nou ant woordde de verloofde, ik ben moe vau je gezanik, ik trouw je nooit. De jongeman vroeg om haar dan maar voor het laatste te mogen omhelzen, dan ging hij heen. Terwijl hij zich naar haar toe boog, voelde ze meteen de loop vau een revolver tegen baar hoofd, de soldaat trok viermaal achtereen het wapen af en voordat de verschrikte wandelaars den moordenaar konden grijpen, had de maD zichzelf met een revolverschot gedood. Het meisje, hoewel door 4 kogels getroffen leeft nog. Aan de bank Dupont te Rijssd vervoegde zich een zeer elegant gekleede dame, die den heer Louis Dupont Sr., lid van den gemeente raad, vroeg te spreken, schrijft het „Journal 1" Daar de heer Dupont niet aanwezig was, ging de bezoekster weg. Avonds keerde zij terug en vroeg weer een onderhoud met den heer Dupont. Een bediende bracht baar daarop Daar de wachtkamer, waar zij te woord werd gestaan door den zoon van den bankier, Felix Dupont. Wat er tusscheu hen is voorgevallen, weet men niet, maar na eenigeu tijd weerklonken er ver schillende schoten en Felix Dupont snelde de wachtkamer uit en zakte in een fauteuil in elkaar. Toen enkele aanwezigen daarop de wacht kamer binnendrongen, vonden zij er de vrouw, badende in haar bloed. Op de tafel vonden zij een revolver, het handtaschje, de mof, en deD hoed van het slachtoffer, die herkend werd als mlle Irene Jean, 21 jaar oud, die vroeger aan de bank werkzaam is geweest. Felix Dupont, die 34 jaar ond is, gehuwd en vader vau drie kinderen, had zulke ernstige verwondiDgeB in den onderbuik, dat men hem nog niet heeft kunnen ondervragen. VAN ONZE BERICHTGEVERS. ST-ANNALAND. Onder voorzitterschap vaD den heer Burgemeester werd j.1. Vrijdagavond de 2de algemeene jaarvergadering gehouden van de alhier gevestigde afdeeling van het Qroene Krnis, waarbij slechts 27 van de 450 leden tegenwoordig waren. VolgeDa de gedane rekening was over het afgeloopen dienstjaar ontvangen f 1069.495 en uitgegeven f925.375 en bedraagt het batig saldo alzoo f 114.12. De begrooting voor den nieuwen dienst werd vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op een gelijke som van f 707,12. Onder de uitgaven is begrepen erne som van f 280, voor aankoop van nog henoodigde artikelen. Volgens het verslag was van de aanwezige artikelen vrij rnim gebruik gemaakt en beoogt de afdeeling wel aap het doel, waarvoor die is opgericht. De aftredende voorzitter de heer C. M. P. W. Hanssens werd met algemeene stemmen herkozen. Wegens vertrek naar elders was aau den magazijnmeester de heer J. van Moort eervol ontslag verleend en is nu iu diens plaats be noemd de heer Abr. Goedegebuure Az. Jr. Door deo heer Sonneveld werd voorgesteld in deze gemeente een cursus iu verbandleer op te richten, welk voorstel in nader overweging zal worden genomen. IERSEKE. Een adres met roim 700 haüd- teekeningen om stichting van een gemeente* bewaarschool is bij den raad ingediend. Een slager bekwam brandwonden aan beide armen en banden doordat bij 't branden van een varken de benzinelamp in brand vloog. Eeo gemeentewerkman die een ladder droeg viel door de gladheid en kwam op de ladder terecht. Twee ribben werden gekneusd en een been geschaafd. SCHERPENISSE. Verkoop van vlaggetjes Nederl. Roode Krnis alhier op 7 Nov. 11. heeft opgebracht f 29.185. STAVENISSE. De nieuwe landbouwwinter- cursus alhier (de h.h. Oudesluijs en Buijze) is begonnen met 12 leerlingen. Ongepaste streken. TQOLEN. Geruimen tijd wordt reeds ge klaagd over den overlast dien winkeliers en passeerenden ondervinden van de lanterflanters op den hoek Hoogstraat—«Kerkstraat en hoek HoogstraatStoofatraat. Werd eenigen tijd geleden de vensterbank van een der perceelen aan de Hoogstraat met een mes schandelijk bewerkt, Woensdagavond heeft het Spaarbankgebouw aan dezelfde straat het moeten ontgelden. Een kozijn is op schan delijke wijze vernield door er een groot stuk uit te snijden. De weldenkende burgers klagen er steeds over dat ze niet fatsoenlijk deze hoeken kunnen pas- seeren, doordat ze gewoon versperd zijn, terwijl de opgeschoten bengels meeneu dat de straat er alleen voor hen is. Neem alleen als voorbeeld den Zondag. Rustige kerkgangers is de s'raat versperd en 'a avonds ver mijdt het nette publiek de omgeving, zeker niet ten voordeele van de omwouende winkeliers. We hebben het oog o.m. op een pand dat opge schilderd wordt. Door de verregaande baldadig heid van trappen tegen den gevel zal de eigenaar er wel niet veel pret van beleven dat hij geld uitgeeft ocu zijn buis netjes te maken. We gelooveo dat het meer dan tijd wordt dat er in de politieverordening een artikel wordt opgenomen dat het blijven slaan op hoeken, van straten euz., verbiedt. De weldenkendeu burger en winkelier zal er mede gebaat zijn. De vergadering van Ingelauden vai het Waterschap *De Vrije Polders ouder Tholen" benoemde in zijn deze week gehouden buiten gewone alg. vergadering de heer J. Bruijnzeei als waterbouwkundig ambtenaar. Maandag jl. vierden de heer P. Blaas en echtgenoote hun 50-jarig huwelijksfeest. Het mocht dien dag het gouden echtpaar niet aan belangstelling ontbreken. Des avonds bracht ons fanfaregezelschap „Con- cordia" het gouden paar een serenade. We maken opmerkzaam op een mede- deeling onder kerknieuws, waarbij bekend wordt gemaakt dat Ds. Datema Vrijdag 24 dezer in Non Semper eeu Bijbellezing zal houdeD. DE TWEEDE KAMER In de vergadoring dezer Kamer van Donderdag der vorige week zijn de algemeene beschouwingen der staatsbegrooling voortgezet. Een grooi deel der zitting is ingenomen door de rede van den ex-minister vau oorlog den heer H. Colijn, don leider der anli-rev. Kamerfractie. Men luistert altijd met be langstelling naar hem, maar ditmaal heeft hij iets gezegd, dat niet alleen belangstelling, doch ook verbazing wekte, omdat het van hem wel T aller- miust verwacht werd. Hij besprak verschillende onderwerpen en kwam nu aau de defensie-uitgaven. In dit opzicht verklaarde hij zich aan te sluiten by den heer Marchant, en dit zal niet kuntaen geichieden zonder een ingrijpende wijziging in 't defensie-systeem zeide hij. De weermacht heeft twee erlei zaak: uakomiugonzerinternatiouale verplichtingen en de landsverdediging. „In de tegenwoordige om standigheden zei spreker, zal men niet kunnen ont komen aan de conseqentie om af te zien van de verwachting dat men zich voor langen duur kan wapenen" Dat wil dus met andere woorden zoggen beduidende bezuiniging op onze oorlogsuitgaven, iets waarvan de anti-rev. partij tot heden niet veel wilde weten. De heer Nolens (r.-k.) sprak zyn verwondering uit over deze zwenking van den heer Colijn Sprekers standpunt blijftbesteed voor onze nationale onaf hankelijkheid niet meer dan noodig is, maar dit noodige moet er zyn. De heer Schukkiug [c.h.] sloot zich hierbij aau en verklaarde den volgenden dag dat zijn partij voortaan in deze kwestie aan do zijde der roomsch katholieken staan zou. Den zeilden dag voerde dhr Kersten voor'teerst het woord. Hij zei dat zijn partij het naast staat bij de anti-revolutionnairen maar consequenter dan zij het stoere calvinisme handhaalt. Op dien grond verzet spreker zich tegeu het gezantschap bij den Paus, de Staatsloterij, subsidies aan kunsten en ruwe sport, allerlei s;aatsdwang als vaccinatie, leerplicht 8-urenwerkdag, verzekering enz. Hij vorzocht do regeering aan al deze gemoedsbezwaren te gemoet te komen. Dinsdag kwam de heer Wijnkoop (comm.J aan 't woord. Hij meende dat wezenlijke opbouw en reconstructie der maatschappij alleen van de sovjets te wachten is. Met het kapitalisme is 't afgeloopen historisch ia 't al vervallen öd 't wachten is alleen maar op 't geschikte oogenblik om 't goheel te zien ineen storten. Spr. acht het wenschelijk met de sociaal democraten samen den grondslag te vormen, waarop de arbeiders zich kunnen vereenigen tot een een heidsfront. Tot die samenwerking roept hij de soc.- democraten op. De heer Rutgers (a. r.) weersprak de beschou wingen van den heer Kersten en zei o. a. dat de regeeringsdwang iu ons heldentijdperk, waarmee de heer Kersten dweept, grooter was dan thans. Woensdag kwam voor 't eerst de regeering aan 't woord, in den persoon van den eersten minister Ruijs de Beerenbrouck. Hier volgen enkele grepen uit zijn lange rede. Hij trachtte te bewijzen, dat als een der departe menten van algemeen bestuur uit een bezuinigings oogpunt moest opgeheven worden, landbouw daar voor 't meest in aanmerking kwam. De ministerraad heeft alles nauwkeurig en langdurig overwogen en kon tot geen ander besluit komen. Voor de sameuvoeging van oorlog en marine was 't nu de lijd niet. In 1919 heeft de regeering het voorgesteld maar toen waren de omstandigheden anders. In verband met de krachtige kritiek van Mr. Dres- selhuijs betreffende de nieuwe onderwijswet, merkte spr. op dat genoemde en zijn geestverwanten vóór die wet gestemd hebbenooic hebben zij die wet nog veel duurder willen maken door hun steun aan 't amendement-Ossendorp fverhooging van salarissen). Niet één hunner heeft vroeger een betere lijn aangegeven voor een andere regeling. Wat de zwenking van den heer Colijn betreft inzake de defensie, spr. kan zich voorstellen dat de hoer Colijn deze om zeer vorregaande bezuiniging te bereiken noodig acht, maar de regeering gaat daarmee niet accoordzij oordeelt dat de landsver dediging een eisch is, waaraan zij zich niet mag onttrekken, al wil zij ook bezuinigen. Spr. deelt mee dat een ontwerp gereed ligt, tot instelling van eon bewapeningsfouds. Aan de bedenkingen van den heer Kersten, ging spr. voort, is deels reeds tegemoetgekomen door wijzigingen in de invaliditeitswet, 't zelfde zal ge schieden mot de landbouwongevallonwet. Aan 't slot zijner rede sprak de minister zijn vertrouwen uit in de eendrachtige samenwerking der rechterzijde. Als de oppositiepartijen moenen niet met do regoering te kunnen meegaan dan hoopt deze ook zonder do linkerzijde haar taak te kunnen afwerken. Woensdag kwam de interpellatie van den Tempel betreffende werkverschaffing aan de orde. Na zijn toelichting deelde minister Ruijs o.a. mee, dat de regeering bereid boven de op de begrooting uitge trokken 2 raillioen nog een gelijk bedrag op de begrooting van binnenl. zaken te brengen tot ver ruiming der werkgelegenheid en werkverschaffing Op toeslag op 't loon valt behoudeus bepaalde gevallen niet te rekenen. Na verdere bespreking stelt de heer v. d. Tempel een motie voor waarin de Kamer de regeering uit- noodigt in den nood der werklooze arbeiders te voorzien door werkverzuiming en werkverschaffing op uitgebreide schaal en verder een steun verleening te organiseeron waarin Rijk en gemeenten miostens 500/q bijdragen. In een avondzilting werd de Arbeidsbegrooting INGEZONDEN Oproep aan alle plattelands-ambtenaren I Het behoeft wel geen nader betoog meer, dat de regeering een toeleg heeft beraamd, waardoor de ambtenaren ten plattelande veel meer zullen gedu peerd worden dan in de groote steden. Op vele plaatsen worden vergaderingen belegd, io de dag bladen verschijnen ingezonden stukken, van alle kanten hoort men bittere klaagtonen of luide pro testen. Misschien ligt in deze afzonderlijke acties een gevaar. Het bomt ondergeteekende voor, dat meer kracht zou uitgaan van een massale beweging. Wan neer alle gedupeerden tegelyk en op dezelfde manier hun stem verhieven tegen de plannen van 's Lands bewind, me dunkt, het zou de kans van slagen ver- hoogen. 't Is volstrekt niet noodig hiervoor een nieuwe organisatie op te richten (die zijn er al ge noeg). Maar dat de collega's van allerlei richiing en werkkring zich vereenigen tot het zenden van een gemeenschappelijk adres aan de regeering 1 Ondergeteekende stolt u daarom voor uw instem ming te betuigen met het volgende verzoekschrift „De ambtenaren ten plattelande, kennis genomen hebbende van de op handen zijnde nieuwe classificatie van gemeenten, waardoor velen 20 0/o van hun salaris zouden moeten missen er van overtuigd zijnde, dat het leven op het platteland in het algemeen niet 20 0/q goedkooper is dan in de grootste steden, ja, dat het in som mige opzichten zelfs duurder is, b.v. wat betreft studie, opvoeding van kinderen, kleedij diep betreurende, dat zoodoende de stadsambtenaren op onbillijke manier zullen bevoorrecht worden, ter wijl deze toch al van vele gemakken, genoegens en voordeelen kunnen profiteeren, waarvan elke plattelander verstoken blijft van meening zijnde, dat, indien bezuiniging inder daad noodzakelijk is, alle schapen gelyk geschoren moeten worden en er geen onderscheid moet ge maakt worden tusschen stad en land, tusschen ambtenaren en niet-ambteoaren verzoeken u met den meesten aandrang deze nood lottige bezuinigingsmethode te laten varen en, indien het strikt noodzakelyk is, een rechtvaardiger korting toe te passen." Ondergeteekende verzoekt, dat ieder, die instemt met het reqaest, hem p. o. twee briefkaarten wil toezenden. Hy zal dan het adres met de adhesie betuigingen opzenden aan de Koningin en aan den Minister. St-Ehilipsland, 4 November 1922. Het Hoofd van school I, M. C. BLANKERT. KERKNIEUWS. Scherpenisse. Woensdag jl. werd in de Ned. Herv. Kerk dankdag voor den oogst gehouden en werd gecollecteerd voor de Diaconie f 122 en voor de kerkvoogdij f72.50. Dit is het hoogste bedrag wat by zulk een gelegenheid is ingezameld. Ierseke. Zondagvoormiddag 11. werd onze nieuwe predikant by de Ned. Herv. Gem. ds. Beusekom bevestigd door zijn studievriend ds. Jonker te Bieze- linge met een leerrede over de woorden uit Exod. 3 «Ik zal Zyn" heeft mij tot U lieden gezonden. Des namiddags deed ds. Beusekom zijn intrede waarby hij een predikatie bad over Exod. 4 29-31. Iu beide beurten was de kerk propvol. PREDIKBEURTEN. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.S0 en nam. 2 oor ds. Datema. Nam. Bed. H. Doop. Geref. Kerk voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 uur nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Donderdag 23 November Dankdag, Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. FraaDje te Barneveld. Vrijdag 24 November. 's Avonds 7 uur in „Non Semper" Ds. Datema Openb. 1. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. GEEN WENST. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorna. 9.30 en nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. kerk, voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. W. J. Keiler. Oud Geref. Gem, voorm 9,30 nam. 2 en's avonds 6 uur leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv* Kerk, voorm. 9.30 en nam» 6 uur Ds. J. Keiler. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 's avoi 6 uur leeskerk. Woensdag 22 November Dankdag. Ned. Herv. Kerk. voorm. en nam. ds. Keiler. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 i[| Ds. Moerman. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 uur 's avonds 5.30 uur leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 leeskerk, nam, uur ds. Keiler te St-Maartensdijk. Oud Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 's avoi 6 uur leeskerk. Woensdag 22 November. Dankdag. Ned. Hera. Kerk voorm. 9.30 leeskerk, nam, uur ds. Moerman te Stavenisse. Geref. Kerk voorm. 9,30, nam. 2 en 's avemds uur ds. Fraanje. Oogstcollecte. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm 9,30 en nam. 2 uur Van Griethoijsen. Geref. Kerk voorm. 9.30 nam. 2 uur ds. Staal 's avonds 5.30 uur leeskerk. St-Philipsland. Ned. Herv. Kerk, voorm. 9.30 en nam. 2 ds. Los. Chr. Ger. kork, voorm. 9 nam. 2 uur en 's avoi rj 5 uur leeskerk. Ierseke. Ned. Herv. Kerk voorm. en nam. Ds. Beuseko Ger. Kerk voorm. en nam. ds. Meyer. Chr. Ev. Gem. voorm., nam. an s avonds Bromet. Oud Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds Kersten. BURGERLIJKE STAND Gemeente IERSEKE van 1017 Nor. Gehuwd Santinus Adrianus Nelis van Oevet 31 j. jm. te Wolfertsdijk en Neeltje Jaca Maria de JoDge 22 j jd. Ondertrouwd Jacob Willem Polderman 2 jm. en Pieternella Jannetje Wisse 22 j. jd. Geboren Johannes Albert zv. Willem Hond Marico en Dina Kok. Gemeente STAVENISSE over October 19 Geboren: Jacoba Pieternella, dv. J. Moerla en P. van Oeveren. Pieternella Cornelia, A. van 't Veer en I. H. Hage. Adriaan A zv. C. Dane en J. Heijboer. Overleden: Wilhelmina Cornelia Dorst Rotterdam) 64 j. ongeh. Cornelia van Oevt. 22 j. ongehuwd Maria Smits 55 j. ecbtg van L. Potappel. GehuwdCornelia Wesdorp 31 j. jm. Elisabetb Smits 30 j. jd. Gem. ST-MAARTENSDIJK over October 19! Geboren Jozina, dochter van J. W. Sch penisse en vau J. van Zetten. Jacob, zoon J. Zwagemaker en van W. J. Bierens. Lamhr Adriaan, zoon van A. L. Riedijk en van L. Mo land. Catharina Pieternella, dochter van J. den Hoek eo W. Stouten. Magrita Franci dochter van C. M. Geluk en van H Bruijnzi Jozina Geertruida, dochter van J. M. Bijl van J. Gunst. Ondertrouwd S. van den Berg, jm. 25 j en W. J. Hage, jd. 28 jaar. Getrouwd: Jac. Hage, wedr, 25 jaar J. C. Knuist, jd. 21 jaar. Overleden Marinus, 12 weken, zoon P. van Beveren en van M. van Zetten. Adri Cornelia (overleden te Rotterdam) 24 jaar, n van W. M. Voogt en van P. M. van der W Gemeente THOLEN van 10—17 Nov. Geboren Marioaa en Jan, zoons van L. Ticl en J. L. Duijzer. Gehuwd J. Vos jm. en S. J. du Burck Veilingsvereeniging „De Eendracht", Tho Uitslag der gehouden fruitveiling op Vrij 17 November 1922. Goudreinetten 2e 6-8, id. Ie 9-12, id. pr 17-19. Zure Bellefleur le 6, id. 2e 4. Z Bellefleur le 9, id. 2e 7. Ermgaard le 10 id. 2e 68. Hondsmuil 3. Grauwznur Jacques Libel Ie id. 2e 5, Winter P cesse Noble le 8, id. 2e 5. Cox Oranje pij le 7-8, id. 2e 5-6. Sterappel le 14, id. 2e, Reinette d'Or le 7, id. 2e 6. Tante Dora Huitmanszoet 3e 7, id. 2e. 9, id. le 11. C tesse de Paris le 8, id. 2e 6. Besi de Cbau tel 5. Kleipeer le 16, id. 2e 13. Gieser deman le 11, id. 2e 9. Beurré d'Harden le 15, id. 2e 12. Doyenne d'Hiver le 26 2e 22. Zoete valappels 5. Groninger Kroon 1 id. 2e 5. Ananas Reinette 6. Campagne le 16, id. 2e 13. Besi v. Schonauwen Sprniten 14 cent. Alles per K.G. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 18 Nov. 1922. Boerenboter f 1.25 per pond. Roomboter f 1.25 Eieren 13 cent per stuk. ROTTERDAM, 14 Nov. 1922. EIEREN. Op de heden in ons veilingslokaal Ri poortstraat 24 gebonden veiling werden ns gende prijzen besteed: Gegar. verscbe hoendereieren van f 12.— tot 116.50 Kleine kipeieren f 10.tot f 11. Eendeneieren f 10.tot f 11. Hongaarsche eieren f 6.85 tot f 8.80, Aanvoer 200.000 stuks.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 2