van Zaterdag 4 November 1922. Tweede Blad. en izen ort, fety .50 0T M r d der Ierseksche en Thoolsche Courant iole Openbare Raadsvergadering gehouden te Oud-Vossemeer op 31 October 1922. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden uitgezonderd de heer Vermet die met kennisgeving afwezig is. Na opening der Vergadering worden de no tulen gelezen en onveranderd vastgesteld. lugekomen is een beschikking houdende vrij stelling tot aanschaffing van een Destructor ter vernietigiug van afgekeurd vleescb, het proces verbaal van kasopname bij den Gemeente ontvanger over het 3e kwartaal, en een schrijveu van den Voorzitter van het Algemeeu Armbe stuur houdende toelichting op de gemaakte opmerking nopens de rekening van dit Arm bestuur. Zonder discussie werden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Ter tafel komt de rekening van het fonds Huijsen van Kattendijke. De Voorzitter deelt mede dat deze rekening door B. en W. is onderzocht en dat naar aanleiding van een paar pmerkiogen door het bestuur van genoemd fonds op die opmerkingen een bevredigende toelichting is gegeven. Niemand over deze rekening het woord ver langende wordt deze goedgekeurd. Voorlezing geschiedt thans van het rapport van de Commissie belast met het nazien van de gemeentebegrooting 1923 en van de begroo tingen van de armbesturen. Uit dit rapport blijkt dat met genoegen is geconstateerd dat het is mogen gelukken om de post hoofdelijken omslag van f 26000, voor het dienstjaar 1 Mei 1923Mei 1924? tot f16000 terug te brengen, zoodat f 10,000 minder aan lasten behoeft te worden opgebracht. Dit wekte tevredeoheid omdat blijkens de ge dane ramingen tevens een goed en deugdelijk onderhoud van gemeente-eigendommeu verzekerd was, en de vermindering dus niet teo koste van het onderhoud wa9 mogelijk geworden. De rekening van het Algemeen Armbestuur gaf geen aanleiding tot opmerkingen alleen verwees de commissie naar de openerkiug, ge maakt bij de rekening van dit armbestuur uopens het gezin der wed. Wessels, terwijl naar de ineening vau de commissie de raming voor pachters van onroerende goederen op de be grooting van het Weezen-Armbestuur minstens f 8000 te hoog was. Een vermindering met f 8000 wa9 geen bezwaar omdat onder de uit gaven f 18000 voor belegging was geraamd. De commissie adviseerde.dan ook de gemeente begrooting vast te stellen op die bedragen als waarop ze was aangeboden, en de begrootiugen der Armbesturen goed te keuren met verzoek aan het Weezen-Armbestuur om wijzigiüg te bevorderen. De Voorzitter opent hierop de omvraag over de begrootingen. De heer den Engelsman verklaart zich met het rapport volkomen te kunnen vereenigeD, het vorige jaar vroeg hij naar het bedrag hetgeen was geraamd voor de werkeloosheidsverzekering, ook than9 wenscht hij dit weer te weten. De Voorzitter zegt dat f 1100 is geraamd. De heer Den Engelsman acht dit voldoende toch kan hij niet nalaten er op te wijzen dat men blijkbaar wil trachten de loonen der arbeiders te verminderen, hij vindt dit natuurlijk jammer doch zag gaarne dat het noodige werd gedaao om de looneu op peil te houden, en verwijst hierbij Daar de kas van het Weezen-Armbestuur. Zijn bedoeling is dan ook om te vragen of het mogelijk is dat zoo Doodig, gedureude werkeloos- beid, groote gezinnen een toelage zoudeu kunnen krijgen uit de kas van het Weezeo-Armbestuor om althans voor armoede gevrijwaard te blijven. Hij begrijpt goed dat het uit de gemeentekas niet kan. De Voorzitter zegt dat de loonen der arbeiders bij contract zijn geregeld en dit contract is Dog niet afgeloopeu, zoodat de loonen tbans nog on- veranderd zijn, gaarne vernam hij evenwel de juiste bedoeling van den heer Den Engelsman, deze is toch niet om iedereen toeslag te geven? De heer Den Engelman herhaalt dat het alleen zijn bedoeling is om te waken dat groote ge zinnen voor armoede in een periode van werk loosheid gevrijwaard blijven, hij vraagt aan Burg. en Weth. om in een volgende Vergadering mede te deelen in hoeverre dit mogelijk is, en verwijst naar de kas van het Weezen-Armbestuur voor de noodige gelden. De heer Ooms zegt dat we thans in een risistijd onder andere omstandigheden de be- >rooting behandelen dan een paar jaar geleden, als de landbouwer lijdt, lijdt ook de arbeider en tevens de burgerman, ieder kijkt naar zijn selastingbiljet, de belasting is nu juist voor ons liet ongunstig, wij betrachten de zuinigheid, |E_doch hij vertrouwt dat die zuinigheid eveneeus I betracht zal worden door de hoofden welke over oc )ns gesteld zijn. Ieder jaar is er aangedrongen op een gratificatie van het Weezeu-Armbestuur voor de andere Armbesturen, daaraan is 9teed9 welwillend vol daan en een woord van dank is zeker op zijn plaats, hij kan zich dan ook met het beroep van den heer Den Engelsman op de Kas vereenigeD, en wel iu dieu zin dat hij thans gaarne zag dat het Weezen-Armbestuur de gift thans verdubbelde dit kan want er is geld genoeg en hij doet dan ook een beroep op de leden van het bestuur om medewerking. De heer De Wilde verklaart zich met de heeren Den Engelsman eo Ooms te kunnen vereenigen. De heer Van Tilbeurgh acht het voorstel ingrijpend en veel te veel van één zijde bekeken. Hij gunt den arbeider zijn uitkeering uit de werkloosheidskas, bij gunt den arbeider zijn toeslag. Dagelijks ziet hij evenwel arbeiders uit de gemeente in Brabant gaan werkeD, dit doen ze niet omdat hier g. brek aan werk is, neen, dat doen ze omdat ze in Brabant f 1 en f2 meer verdienen. Dit is meDschelijk, maar het loon hier is thans ook niet onvoldoende, men geeft hier ook f 4 daggeld en toch laat men hier den landbouwer tobben om in Brabant voor de gulden meer de landbouwers te helpen. Of de landbouwers in deze gemeente daardoor schade lijden daar bekommert men zich niet om. Als straks het najaarswerk afgeloopeu ia, dan komen de landarbeiders hier hun geld opstrijken uit de werkloosheidskas, waarin de laudbouwers zeker niet het minste betaleD. Hij gunt de arbeiders hun loon en uitkeeriüg, doch wil het ook eens van dit standpunt bezien en vraagt een weinig meerdere waardeering voor den ar beid der landbouwers en bon bedrijven in deze gemeente. Niemand het woord bij artikelsgewijze behan deling verlangende wordt de begrootiDg vast gesteld. De begrootingen van het Algemeen- en Weezen-Armbestuur geen aanleiding gevende tot opmerkingen worden deze goedgekeurd met verzoek aan het Weezen-Arinbestuur de pachten in dien zin beter te ramen, dat het thans ge raamde bedrag met f 8000 wordt verminderd. Aan de orde is een schrijven van het hoofd der school nopens te be oemeD personeel voor het Vervolgonderwijs, met mededeeling dat mej. Sakko liever niet voor een benoeming in aan merking zou komeo eD dat deze dau vervangen zon kuunen worden door mej. De Jonge. De Voorzitter deelt mede dat bij benoeming tot onderwijzeres mej. Sakko verplichting op zich genomen heeft, ook Vervolgonderwijs te geven, B. en W. vinden thans geen vrijheid om van de getroffen regeling afwijking voor te stellen. Bij de stemmingen worden de voorgedragenen met algemeene stemmen benoemd. Vooigelezen wordt een adres van de Alg. Nederl. Vereeniging „Het Groene Kruis" om subsidie uit de gemeentekas. De Voorzitter deelt mede dat het advies van den geneeskuudige den heer Vermet, is inge wonnen en dat die voor het plaatselijk Groeoe Kruis aansluiting bij de Zeeuwsche Vereeniging gewenscht acht. Het nat van de Alg. Nederl. Vereeniging geenezins onderschattende acht de geneeskundige op utiliteitsgronden voor de ge meente een subsidie uit de kas minder gewenscht. Ds heer De Wilde verklaart het hiermede eens te zijn, de algemeene Nederl. Vereeüiging zetelt te Utrecht, dat is ver weg, en vindt daarom Dauwere aansluiting bij de Zeeuwsche Vereeniging ook gewcuscht, hebben we te geven dan kunnen we dat beter doen aan ons plaat selijke Groene Kruis, dit is goed maar nog niet volmaakt, een verpleegster zou misschien goed zijn. De heer De Rijke vraagt of het plaatselijke Groene Kruis steun behoeft. De Voorzitter zegt dat het finaociëel niet ongunstig is. De heer Van Tilbeorgh acht een verpleegster nu mioder geweDscht, als hij let op de weioig voorkomende ernstige gevallen waarin een ver pleegster inderdaad onmisbaar is. Na eenige discussie wordt besloten geen sub sidie te geven. Aan de orde is het verzoek van de Zeeuwsche Politiehonden-dre8seervereeniging om subsidie met voorstel hierop niet in te gaaD. De heer Aarnoudse meent dat er weinig behoefte gevoelt zal wordtn om subsidie te geven. De heer De Wilde voelt er niet veel voor, wanneer doet er nu eens een geval voor dat een politiehond noodig is. Den heer Den Engelsman voelt als onbezol digde wel iets voor steun, hadden we een politiehond gehad, dan had er van het schandaal bij den heer M. J. Bevelander laatst misschien wel meer uitgelekt en acht daarom een politie hond op zijn plaats. Aan de Vereeniging wil hij niets geven, maar waar de alhier gestation- neerde Rijkeveldwachter een politiehond heeft zou hij deze iets als steun willen geveD, daar hebben wij direct belang bij. De heer De Rijke vindt het idee uitstekend, de Rijksveldwachter is pas hier, de hond nog jong en zon daarom eerst eens willen afwachten. Do Voorzitter acht dit juist en zou dao nog ODgevraagd Diet willen geven. Met algemeene stemmen wordt afwijzend be schikt. Ter tafel komt het voorstel van B. en W. om aan M. v. Poortvliet een 9tukje bouwgrond aan deD Molenweg te verkoopen voor het bouwen van eeu woning tegen f 1.25 per M2., tevens is ingedieud de teekening van de te boawen woning. Enkelen zijn van meening dat de woning uog al groot is. De heer De Rijke vraagt of de woning voor een arbeider niet te duur is en of B. en W. hierop ook iovloed uitoefenen. De Voorzitter zegt dat Burg. eo Weth. geen eischen stellen dan naleving van de bouwveror dening. De heer Den Engelsman meent dat als niemand lasten oplegt, doch deze vrijwillig worden ge nomen er niets tegen te doen is. De heer Ooms zegt dat hij den prijs van f 1,25 per M2. nog steeds te hoog vindt, daar Van Schetsen ook f 1,25 heeft moeten betalen gaat het niet aan 't thans goedkooper te geven. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. De heer De Wilde wijst er op dat een greppel noodzakelijk uitgedolven moet worden. Dej Voorzitter zegt aanwijzigingen te zullen geven aan de huurders. De heer Ooms meent dat de Gemeente dit -beter betalen kan, als de huurders het moeten doen komt er toch niets van. De heer Den Engelsman vindt dit goed mits de huurders niet verplicht zijn; terwijl de heer Van Tilburg h^t goed keurt indien niet meer dere dergelijke werkjes komen. De Voorzitter deelt mede dat de huurders niet verplicht, en meerdere aanvragen uitgesloten ziin, waarna besloten wordt het voor rekening van de gemeente te doen. Voorgelezen wordt een brief van Ged. Staten houdende mededeeling van een opmerkiog van het Dept. van Binuenlandsche Zakeu over het te heffen van kcurgeld voor ingevoerd vleesch. Was het tarief te St-Maartensdijk 3 cent per K.G. en het tarief 2 ct. te Oud-Vo9semeer dan zou volgeus het Departemeut bij consequente toepassing het artikel, bij invoeriug Oud-Vosse meer 1 cent moeten terug betalen per K.G. Hoewel vergezocht, worat besloten aan het ge opperde bezwaar tegemoet te komen. Voorgesteld wordt om over te gaan tot op making van het suppletoir kohier voor de hondenbelasting, dit kohier wordt met acht aan slagen vastgesteld, De Voorzitter deelt mede dat nog is ingekomen een verzoek van de stichting ingevolge de Land arbeiders om een voorschot van f 3240 ten be hoeve van eeu plaatsje van C. M. Miuheere. Toegelicht wordt dat de grond (247 roeden) zal kosten f 988, de bouw vau de woning f 2600, en totaal dus f3588 of afgegrond f 3600. C. Minheere draagt bij f 360 zoodat nog noodig is f3240. Burg. en Weth. stellen voor dit voorschot te verleenen en aan het Rijk aan te vragen. Bij het circuleeren van de teekening vinden de heeren Vau Tilbeurgh en de Rijke het type vau deze arbeiderswoning meer gewenscht dau audere, hier zal vermoedelijk de man niet op te hooge kosten komen. De heer Den Engelsman zegt dat als hij goed begrepen heeft Minheere dus eigenaar wordt, op eeu last zit van f 3600, waar tegenover de revenuen van het land krijgt. De Voorzitter zegt dit juist is, waarna de beer Don Eugelsmao verklaart er voor te zijn omdat hij dan de lasten nut te hoog vindt. De heer De Wilde vindt het jammer dat de meoscheu uiet reeds vroeger in deze richting gebouwd hebbeu, dit vindt hij voordeeliger als bouwpremie. De Voorzitter zegt dat de menschen ruim schoots gelegenheid gehad hebben, terwijl de heer Ooms mededeelt dat B. en W. en de Raad in deze vrij nit gaan, een paar jaar geleden is zelfs nog een Raadsbesluit genomen waarin eenige steun was neergelegd voor diegenen welke ingevolge de stichting wilden booweD, niemand is hierop ingegaan. De Voorzitter deelt mede dat nog enkele punten resteu voor een besloten vergadering en vraagt wie van de heeren er nog iets heeft voor de openbare vergadering. De heer De Wilde zegt eenigen tijd geleien in de courant gelezen te hebben dat er een circulaire was gekomen over zuinigheid met de gemeentefinanciën, indien mogelijk hoorde hij deze gaarne voorgelezen omdat hij den inhoud niet kent. Medegedeeld wordt dat het een circulaire is die alleen bestemd is voor den Burgemeester zoodat alleen voorlezing kan geschieden als deze geen bezwaar heeft. Waar deze geen bezwaar beeft wordt tot voor lezing overgegaan en blijkt dat boewei in de onderstelling geleefd wordt dat de noodige zui nigheid steeds is betraeht, de Burgemeester bij voorkomende gevallen waarin de Raad znlks met doet, verzocht wordt artikel 70 tweede lid van de Gemeentewet toe te passen. De heer De Wilde bedankt voor de voorle zing, terwijl de Voorzitter mededeelt dat hij tot zijn genoegen bedoeld artikel nog niet heeft behoeven toe te passen. De heer De Rijke zegt vernomen te hebben dat in den laatsten tijd enkele ingezetenen steenen schuurtjes hebben moeten boawen, dit vindt hij goed, maar bezwarend, vooral voor arbeiders die huurders zijn van wouingen. Dwingt men zulke menschen een steenen varkenshok te zetten dan kannen ze dal bij verhuizing niet medenemen, en kunnen de menschen dan ook daartoe niet overgaan zijn vraag is nu of niet evengoed vergunning gegeven kan worden voor zindelijke houten schuurtjes, dieoende voor gei- teustal enz. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. het bezwaar ook gevoeld hebben, de Verordening wordt nageleefd en die spreekt van steen. Boven dien zijn hier weinig huurwo lingen, terwijl steenen schuurtjes veel zindelijker zijn. De heer De Wilde vindt voor eigenaars het bouwen in steen niet zoo bezwaarlijk, wel voor huurders en daarom zou het voor die inkomt goed zijn. De heer Ooms zegt dat liet boawen in steen op verzoek van de Gezondheids-commissie is opgenomen, nu weer vragen om 't niet te doen vindt hij niet goed. De heer De Rijke vraagt of B. en W. in voorkomende gevallen er op willen letten of het bouwen in hout voor huurders ook kan. De heer Aarooudse zegt dat blijkens de notulen in vorige vergadering over de kermis is ge- sprokeo, hij zou de kermis in een volgend jaar willen droog leggen. De Voorzitter deelt mede dat in een Wet houdersvergadering aanhangig zal worden gemaakt. De heer Aarnoudse verklaart zich uiet met het voetballen op Zondag te kunnen vereenigen en zeker niet onder kerktijd, en wenscht dit tegen te gaan. De heer De Wilde gaat daarmede accoord, laatst was het een schandaal, er werd gezongen en gedronkeo, het bevordert herbergbezoek en belemmert Kerkbezoek. De Voorzitter zegt dat de spelende club zooveel mogelijk juist onordelijkheden tegen gaat, onder kerktijd mag er nimmer gespeeld worden, althaus geen wedstrijden. De leden van een club uit Ierseke hebben gezongeD, doch deze waren niet bekend dat dit nimmer hier plaats had zoodat ditj eenmaal een verzuim is geweest tijdig te waarschuwen. Hierop werd overgegaan in besloten ver gadering. Gemeenteraad van St-Annaland. Zitting vao Dinsdag 31 October 1922. Voorzitter de heer C. P. M. W. Hanssens. Tegenwoordig vijf leden en do Secretaris. Afwezig met kennisgeving wegens ambsbezighedeu de lieor D. Quakkelaar, ééne vacature. Na lezing en onveranderde goedkeuring der notulen van de zitting van 30 Sept. deelt de voor zitter o.a. nog mede, dat het schilderij van de commissie voor de monumentenzorg is terug ont vangen en zijn oude plaats heeft ingenomen. Alsmede dat Burg. en Weth. nader hebben be sloten om vooralsnog geen ambtenaar ter secretarie aan te stellen, als het blijken mocht, dat hot te druk wordt voor den Secretaris, dan zullen Burg. en Weih. aan hun oorspronkelijk besluit gevolg geven. I. Ingekomen stukken, als a. schrijvon van den minister van financiën tot toekenning van een bedrag vao f 40,000 aan de waterleiding-maatschappij Tholen, waarvan f6480 als rentedragend voorschot ten behoeve van deze gemeente b. schrijven van mej. D. Korporaal tot aanvaar ding harer functie als gemeente-vroedvrouw met ingang van 1 October '22 c. missive van Ged. Staten tot goedkeuring der gemeentebegrooting 1923 d. schrijven van de Gezondheidscommissie te Tholen, te kennen gevende dat, naar aanleiding van een bezoek aan deze gemeente door een sub-com missie is geconstateerd dat de woning bewoond door Hubr. Giljam zich in zoo'n desolaten toestand be vindt, dat zij adviseert haar onbewoonbaar te verklaren, dan kan Giljam wel blijven wonen, maar mocht doze haar verlaten kan eeu ander haar niet betrekken. Bij een drietal andere woningen zijn varkenshokken geplaatst, op zoo korte afstand, dat dit schadelijk is voor de gezondheid. Bfj de woningen A 463 en A 462 aan het begin der Nieuwstraat zijn eveneens varkenshokken gezet, waaruit de gier iu de straatgoot loopt, weshalve in overweging wordt gegeven om die hokken te plaatsen in den tuin nabij de woningen. De limonadefabriek voldoet zelfs niet aan de eenvoudigste eischen. In don Hoenderweg is het een opeeuhooping van open mesthoopen, varkenshokken, terwijl er zelfs een tweetal miniatuur houten privaten staan, waar van één bovendien niet voorzien van een deur, waarvan eene opruiming ten zeerste gewenscht zou zijn. De Voorzitter zegt dat tot de betrokkenen eene aanschrijving gericht om de misstanden uil den weg te ruimen en de varkenshokken, voor zoover dat mogelijk is, te verplaatsen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1922 | | pagina 3